Q (D „ARNHEM" BUITENLAND. Na de Duitsche verkiezingen. China. De Nieuwe Autoverkeersweg Keulen-Bonn. Eenige technische bijzonderheden. Amerika. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ AGENDA HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG TWEEDE BLAD 2 AUGUSTUS 1932 Von Papen over den politieken toestand: Nationaal-socialisten moeten thans aan den opbouw van het vaderland medewerken. Een ultimatum van Hitier aan de Rijksregee- ring? De Nazis zouden het aftreden van Von Papen eischen en de macht in Pruisen in handen willen nemen. Nog tal van inci denten in het geheele rijk. - Geen Hitleriaansche meerderheid in den Thueringschen Landdag. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Rijkskanselier Von Papen heeft Maandag naar de Tel. meldt aan den vertegenwoordi ger der Associated Press een interview toe gestaan. waarin Von Papen onomwonden verklaarde, dat zijn regeering geenszins voornemens is, pogingen te doen om een coalitie in den Rijksdag te vormen, welke voor het steunen van de rijksregeering enkel aangewezen is op de partijen, waaruit zij is samengesteld. Von Papen verklaarde vervolgens: „Als de verkiezingen een bijzondere beteekenis gehad hebben, dan bestaat deze daarin, dat het Duitsche volk het streven der regeering heeft goedgekeurd, het land te bevrijden van de partij contróle. Wat wij verlangen is, dat onze pogingen, Duitschland van zijn moei lijkheden te bevrijden, getolereerd worden. Mijn collega's en ik willen met ons program, dat een opbouwend karakter draagt, voor den Rijksdag komen en het parlement voor de beslissing stellen, of het ons met het oog op de dringende behoefte aan objecten, on- partijdigen arbeid, uit den zadel durft wer pen". De gedachte aan de mogelijkheid van een motie van wantrouwen scheen den rijkskan selier naar de vertegenwoordiger van de As sociated Press constateerde, volkomen koud te laten. Hij sprak verder do hoop uit, dat de- Centrum -parti,j, waartoe hijzelf behoorde voor hij rijkskanselier werd en die hem ge durende de vei-kiezingscampagne zoo fel heeft bestreden, niet het odium op zich zou laden, een nieuwe kabinetscrisis teweeg te brengen. Met betrekking tot Adolf Hitler was von Papen de overtuiging toegedaan, dat het ooggjiblik is gekomen, waarop de nationaal- socialistische beweging actief moet mede werken aan den opbouw van het vaderland. Het Volk van hedenmorgen meldt: In den nacht van Zondag op Maandag heeft te München in het Bruine Huis. onder voorzitterschap van Hitier een vergadering van nationaal-socialistische leiders plaats gevonden. Aanwezig waren kapitein Röhm, kapitein Goering, Gregor Strasser, Frank en Brückner. Strasser, Goering en Brückner hebben na afloop van de urenlange besprekingen op dracht gekregen, om onmiddellijk naar Ber lijn te gaan ten einde de eischen der natio naal-socialisten aan de regeering mede te deelen. Zij zullen daarvoor onmiddellijk na aankomst onderhandelingen met rijksweer- minister Von Schleicher hebben. Generaal Von Schleicher wordt door de nationaal-so cialisten als het middelpunt van de door hen gewenschte nieuwe combinatie beschouwd. Als de mededeelingen, die uit goede bron komen, juist zijn, dan zullen de afgezanten van Hitier een volkomen reorganisatie van het kabinet eischen, welke er op neerkomt, dat de nationaal-socialisten er volledig de macht over zullen hebben. Rijkskanselier Von Papen zal voor een door Hitier aan te wijzen rijkskanselier moe ten wijken. De nationaal-socialisten willen eveneens den post van minister van Binnen- landsche Zaken bezetten. Von Schleicher zou rijksweerministèr blijven. De Rijksdag zal niet worden bijeengeroe pen. De nationaal-socialisten wijzen tevoren een coalitie met het Centrum af. Bovendien zouden de nationaal-socialisten de macht in Pruisen eischen. Deze eischen ten slotte zullen in den vorm van een ultimatum worden gesteld Deze mededeelingen vinden steun in het feit, dat rijkskanselier Von Papen, die heden met vacantie zou gaan, zijn reis plotseling heeft uitgesteld. Een bl^d dat goede verbindingen met Von Schleicher heeft, de „Deutsche Allgemeine Zeitung", verklaart dat de verkiezingen be- teekenen, dat het volk wenscht, dat de natio naal-socialisten aan de regeering deelne men. Als de parlementaire democratie in Duitschland nog bloeide, zoo schrijft het blad, zou de rijkspresident den leider van de grootste partij met de vorming van een nieuw kabinet belasten. De ontvangst van Hitier door president Von Hindenburg zal plaats vinden. Van het re sultaat daarvan hangt alles af. Het is zeker, dat de rijkspresident met het verkiezings resultaat der nationaal-socialisten rekening zal houden. Reorganisatie van het kabinet Von Papen met medewerking van de natio naal-socialisten dat is de eisch van het oogenblik. Koeningsberg. I Augustus, (Wolffbureau) Behalve de reeds gemelde aanslagen in Koe ningsberg hebben nog andere ongeregeld heden plaats gehad. Een leider van de com munisten werd in zijn huis overvallen en ernstig gewond. In een viertal gevallen poog den de onbekenden een dergelijken aanslag te herhalen, waardoor drie personen werden gewond. Reuter seint ons verder nog verschillende berichten over ernstige vechtpartijen, waar bij ook met doodelijkcn afloop. In Brunswijk werd een aanslag gepleegd op het huis van den ober-bürgemeister. Er werd slechts geringe schade aangericht. De nationaal-sociallst, die hier bij een vechtpartij ernstig gewond werd, is van morgen aan de gevolgen overleden. Te Leipzig is in den nacht op Maandag bij een gevecht tusschen nationaal-socialisten, communisten en leden van de Rijksbanier een communist doodgeschoten, vermoedelijk .door een schot van een partijgenoot. Een groot aantal personen werd ernstig gewond. In Lunden is een handgranaat op het huis van een communist geworpen. Eenige huizen werden beschadigd. Er zijn geen slachtof fers. Nader meldt VJD. nog uit Koenigsberg: De door een aanslag gewonde communisti sche leider Sauff is in het ziekenhuis in den loop van den middag aan zijn verwondingen overleden. Zijn partijgenoot Zirphing is zoo zwaar gewond, dat hij waarschijnlijk even eens zal overlijden. Dc opwinding in de stad is zeer groot. De politie was zeer actief en heeft reeds 15 perso nen gearresteerd. Voortdurend worden per sonen aangehouden, die ervan verdacht worden de aanslagen te hebben gepleegd. De politie is met volle kracht aan het werk en ter geruststelling van dc bevolking rijdt sedert vanmorgen een Schupo-pantserauto door de straten der stad. De „Koeningsberger Hartungsche Zeitung" heeft een belooning van duizend Mark uitge loofd voor het vatten van dengene, die een brandbom in haar redactiebureau heeft ge worpen, terwijl zij een telegram heeft gericht tot den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, waarin zij scherp optreden tegen de terreur eischt. Maandagmorgen vroeg werden op verschil lende plaatsen in het district Pinneberg en in Noord Dithmarschen door onbekenden aanslagen met handgranaten gedaan op de filialen van de coöperatie .Produktion". In de stad' Pinneberg werd een handgranaat uit een open auto naar het huis geslingerd, waarin zich de winkel en het kantoor van de sociaal-democratische coöperatie bevindt. Hetzelfde geschiedde te Elmshorn. Barmstedt Uetersen en drie andere plaatsen in Noord- Dithmarschen. Er kwamen geen persoonlijke ongevallen voor, doch op sommige plaatsen werd vrij veel materieele schade aangericht. Als gevolg van de talloozé ernstig politieke onregelmatigheden heeft de gevolmachtigde van den Rij kscommissaris voor Pruisen Dr. Bracht heeft volgenden oproep gepubliceerd: „De verkiezing is voorbij. Het volk heeft gesproken: Geweld en terreur moeten eindelijk wijken voor eerbied voor de wet. De heiligheid van het menschenleven mag niet verder aangetast worden. Ik waar schuw voor de laatste maal. De staatsregee- ring zal zelfs draconische maatregelen niet schuwen om haar plicht tegenover de vreed zame staatsburgers te vervullen en den burg- vrede, die ons land noodig heeft, te hand haven. Ik waarschuw ook alle organisaties alsmede een ieder afzonderlijk om niet langer tot een bloedige terreur op te hitsen. De pers heeft zich van het in beweging brengen der hartstochten door onjuiste berichtgeving te onthouden, aangezien zij anders in haar vrijheid zal worden belemmerd. Dr. Bracht. Het Wolff-Bureau meldt uit Weimar d-d. 1 Augustus: Bij de verkiezingen voor den Landdag in Thüringen zijn uitgebracht 930.750 geldige stemmen. Daarvan kregen de nat.-soc. 395.895 de soc.-dem. 225 637. dc Duitsch-nat. 39.864. centrum en Staatspartij 17.313 cn de Comm. 149.939 stemmen. Waarschijnlijk zal dc Landdag 6! '53> af gevaardigden hebben. Vermoed wordt dat de zetel verdeeling onder de voornaamste par tijen aldus zal zijn: Nat.-Soc. 26 6Soc.-Dem. 15 <181; Land bouw 5 (9); Comm. 10 (6>: Dultsch-Nat. 2 (2); Centrum en Staatspartij 1 (1). Het hoofdorgaan der communistische par tij re Berlijn, de ..Rote Fahne" is van 1 tot 10 Augustus verboden wegens het publiceeren van een oproep van het centraal bestuur der K. P. D., waarin wordt opgezet tot het ten val brengen van het staatsgezag. Ierland. Cosgrave wenscht een andere oplossing dan de economische oorlog. De oud-minister-president van den Ier- schen Vrijsctaat, Cosgrave, heeft, te Gal way een rede gehouden, waarin hij o a. zeide dat men tot een wapenstilstand in don economi- schen oorlog met Engeland moest zien te komen. De Iersche regeering zou ten aanzien van het staken van de betalingen der land- annuïteiten waarschijnlijk gemakkelijker toenadering tot, de Britsche rogeering kun nen krijgen door haar handelwijze niet uit sluitend te verdedigen op juridische gronden, doch door er den nadruk op te leggen, dat. dc Iersche boeren niet in staat zijn de betalin gen op te brengen Italië. Balbo contra de ontwapeningsconferentie. Naar het B.t.a. mededeelt, heeft generaal Balbo in de „Popoio d'Italia" een verklaring gepubliceerd over de houding van Italië op de ontwapeningsresolutie-Benesj. Balbo ver klaarde dat Italië niet zou aarzelen zich terug te trekken uit den Volkenbond indien de thans gevolgde methoden er ook verder toegepast zouden worden. Engeland. Vijf -mogendhedenvloot confe rentie in begin September? Van welingelichte zijde wordt vernomen dat voorstellen zijn gedaan om in het begin van September te Londen een vijfmogend- hcdcn-viootconferentie te houden, alvorens de internationale ontwapeningsconferentie te Genève haar werkzaamheden hervat. Reeds zijn voorbereidende onderhandelingen tus schen de betrokken mogendheden geopend. Van Fransche zijde wenscht men den om vang der conferentie te beperken tot een be spreking van technische deskundigen, terwijl Engeland en Amerika een bespreking van grooteren omvang wenschen. Het zou in de bedoeling van de regeering der Vcreenigde Staten liggen, zich te laten vertegenwoordi gen door Hugh Gibson. Joegoslavië. Transfermoratorium Voor politieke verplichtingen. Nadat Joego-Slavië sedert, geruimen tijd voor zijn particuliere betalingsverplichtin gen een transfermoratorium had afgekon digd. heeft het thans in overleg met Frank rijk ook voor het grootste deel van zijn poli tieke verplichtingen een dergelijk morato rium afgekondigd. an. Jap Complot tegen generaal Honjo bijtijds ontdekt. Het telegraaf-agentschap Sjimboen Ren- go deelt mede, dat de Japansche politie te Moekden een aantal personen heeft gear resteerd. die een aanslag hadden beraamd op het leven van generaal Honjo. den opperbe velhebber der Japansche troepen in Mand- sjoerije. De gearresteerden zouden in dienst staan van maarschalk Tsjang Sjoe iïang en reeds een bekentenis hebben afgelegd. Generaal Ma is niet dood In officieele Chineesche kringen wordt het van Japansche zijde afkomstige bericht tegengesproken, dat generaal Ma Sjan-sjen gedood is in een gevecht ten Oosten van Hailan aan den oever van de Soengari. Vele slachtoffers bij de laatste overstroomingen. Te Canton zijn naar Reuter meldt als ge volg van dc jongste overstroomingen talrijke huizen, welke door het water waren onder mijnd. ingestort. Naar verluidt, zouden 87 personen verdronken of onder de puinhoo- pen hunner woningen omgekomen zijn. De vroeger gepubliceerde doodencijfers worden in tusschen sterk overdreven geacht. Chineesche dwangmaatregelen tegen Japan. De onder presidium van maarschalk Tsjang Sjoe Liang gehouden militaire con ferentie heeft besloten, tegenstand te bie den aan de Japansche troepen, en te dien einde een vrijwilligersleger samen te stellen van 200.000 man. De Chineesche regeering heeft de conferentie medegedeeld, dat zij alle mogelijke economische dwangmaatrege len 'tegen Japan zal nemen, ten einde de Ja panners te dwingen Mandsjoerije te ont ruimen. De nieuwe autorijweg tusschen Keulen en Bonn, waaraan nu reeds meer dan twee jaar wordt gewerkt, nadert zijn voltooiing. Deze week nog op 6 Augustus zal met bijzondere plechtigheden de open stelling voor het verkeer plaats vinden. De nieuwe uitsluitend voor het autover keer bedoelde verkeersweg verdient in hooge mate een groote belangstelling vooral van de vakwereld. Om ieder kruisingsver- keer op den rijweg en vooral ook de storin gen door de vele landwegen en lokale ver bindingsstraten, die den hoofdweg kruisen, te vermijden, moest men talrijke techni sche moeilijkheden uit den weg ruimen. Dat dit niet zoo eenvoudig was, bewijst alleen al het feit dat niet minder dan 29 verbindingswegen, grootendeels over. gedeel telijk onder den nieuwen autoweg geleid moesten worden. Dertig kruisingspunten waren noodig. Alle bouwwerken zijn uit ijzerbeton vervaardigd. Om 't verbod van „dwarsverkeer" te too- nen en den weg het karakter van een onaf hankelijke verkeersbaan te geven, zijn langs de heele lengte van den straatweg greppels aangelegd, die aan hun bovenkant een breedte van 1.50 M. hebben. Een zeer gering aantal op- en afrijwegen is aangelegd. Behalve de eindpunten Keulen en Bonn heeft men op het ruim 20 K.M. lange traject nog een verderen op- en afrit in de buurt van het plaat-sje Wesseling ingelascht. welke echter zóó breed en technisch juist is aangelegd, dat een vertraging der snelheid volkomen uitgeschakeld is. De straatweg is 16 Meter breed en zoo In gedeeld, dat op den rijweg strepen komen, die de plaats aangeven voor de auto's, die onderweg stoppen of gerepareerd moeten worden. De weg is op "net moderne richtingsver keer gebouwd Een duidelijk zichtbare streep deelt den rijweg in twee helften, die van verschillende uitvoering en kleur zijn. De onderbouw van den rijweg bestaat uit een laag van ongeveer 20 c.M. hooge pak- laagsteen. De laag gaat aan icderen kant nog 50 c.M. over de zijstreep. Het doel hier van is een latere verbreeding van de straat mogelijk te maken en in het bijzonder om aan de te veel aan den kant gestuurde wa gens nog een vasten ondergrond te geven. Over de gewalste paklaag is voor de veref fening een laag van grofsteenen aange bracht. terwijl het profiel door een laag van fijne steenen vervaardigd is. Daar na de openstelling voor het publiek nog verzak kingen te verwachten zijn, is een voorloo- pige bescherming van den weg door 'n 5 c.M. dikke laag van teerballast (110 K G. teer- ballast en 30 K.G. teersplit per K.M.) noo dig geweest. De verbinding is uitstekend en na 'de voorafgegane proefnemingen zeer be vredigend gebleken. Bij den bouw moest er in het bijzonder op gelet worden, dat het uitzicht van ten minste 200 Meter niet weggenomen werd. Daar de nieuwe autoweg voor een snelheid van 100120 K.M. geschikt moest zijn heeft ook deze vraag veel moeilijkheden veroor zaakt-, De krommingen hebben een zóó ge ringe bocht, dat de automobilist ook bij het snelste tempo de baan altijd op 200, meestal zelfs op 300 Meter in volle vaart kar. over zien. Het gevaar van uitglijden en kantelen is miniem. De kleinste straal is 1000 Meter. De overwegen zijn zóó gebouwd, dat Dc nieuwe weg in vogelvlucht. oe automobilist altijd een vrij uitzieht heeft. Het bericht van de inwijding van den nieuwen eersten Duitschen autoverkeersweg tusschen Keulen en Bonn heeft in dc krin gen van dc automobielsport, niet alleen van geheel Duitschland maar ook van dc aan grenzende landen in het Westen, veel be langstelling gewekt. Velen willen de straat eens zien. In Keulen weet men wel. hoe be langrijk deze gebeurtenis is en zal men alles doen. om dit leest der inwijding goed te doen slagen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cis. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS 98.- Zuid-Amerika. Afkondiging der mobilisatie7 Reuter meldt uit Asuncion: d.d. 1 Augus tus: Het congres van Paraguay zal heden middag het, regeerlngsvoorste'. behandelen tot afkondiging der mobilisatie. Verwacht wordt, dat het voorstel zal worden aangeno men. Onder de bevolking heerscht groot enthousiasme. D? vertegenwoordiger van Paraguay te Buenos Aires heeft aan journalisten ver klaard. dat dc oorlog door de Boliviaansche aanvallen op forten in Paraguay uitgebro ken is. Frank" Roosevelt tegen de tarief maren. Ik Franklin D. Roosevelt. De democratische candidaat voor het pre sidentschap van d? Vcreenigde Skaten, Franklin Roosevelt, heeft naar Reuter meldt den verkiezingsstrijd geopend met een rede ■waarin hij verklaarde: Engeland. Frankrijk en Duitschland zijn eindelijk tot overeenstemming gekomen over de herstelschulden en het gevaar bestaat, dat. zij zich aaneensluiten tegen ons. Dat zullen zij niet zoozeer doen wegens hun schulden aan ons, als wel wegens de bar rières ciie wij tegen hun handel hebben op geworpen. Wij moeten de betaling van de schulden verlangen en gelijktijdig dc doua netarieven verlagen om den handel nieuw loven in te blazen en daardoor do betaling van de schulden te vergemakkelijken. Dc Vcreenigde Staten zouden best het initiatief kunnen nemen tot ccn aignneene conferentie ter slablllseerlng van de han delspolitiek en het herstel van de koopkracht van het zilvergeld. Wat betreft het drankverbod verklaarde Roosevelt: Indien het tegenwoordige Con gres geen stappen onderneemt om het drank verbod te wijzigen of een referendum uit te schrijven over de al of niet opheffing ervan, zal ik het nieuwe Congres daarom -verzoeken. Engelsch-Amerikaansche besprekingen over de vloot- sterkte. Tussdhon Groot-Brittannië en de Vcr eenigde Staten zullen naar Reuter verneemt vóór de hervatting van de werkzaamheden der ontwapeningsconferentie te Genève be sprekingen plaats hebben, die ten doel heb ben overeenstemming tusschen de stand punten van Groot-Brittannië en de Verec- nigde Staten tot stand te brengen over het maritieme hoofdstuk van de ontwapenings voorstellen van Hoover. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Een polis der schept kapitaal voor moeilijke tijden. Bijkant. Sckotcrsinjjel 129, Dir. W. J. WIERSMA. Twee /ofo's van den jraaien verkeersweg KeulenBonn. Heden: DINSDAG 2 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelconcert 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Achter slot en grendel-' en „Cowboy tegen wil cn dank". Op het tooneel: eerste klasse variété-attrac tie. 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Van Je familie moe», je 't heb ben!" Op het tooneel: Rodi Roeters met zijn goochel-repertoire- 2.30 cn 8.15 uur. Rembrandt Theater: ..Es war cinmal cin Walzer". 2 30, 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemschc beel dende kunstenaars. 10—7.30 uur. Zand voort: Groot Badhuis: Opera Con cert. 8.30 uur. Blocmendaalsehc Bosch: Concert H. O. V., 8 uur. WOENSDAG 3 AUGUSTUS. Stadsschouwburg: Variété Bouwmeester, 2.15 en 8 15 uur. Schouwburg Jansweg: Revue „Pak de Leuning", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en 's avonds. APOTHEKEN AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 2T, Tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5