BLUE BAND MID-ZOMER IN HET NOORDEN. STOCKHOLM. See° A etv per half ponds-pakje HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 2 AUCUSTUS 1932 Het feest van Midsommar-Affon. De beambte van K. A. K., de Koninklijke Zweedsche Automobielclub. plakt bij het douanekantoor een wit papiertje met roode letters tegen mijn voorruit.. ,,Kör till van- ster", lrnkshouden, in het Dee/isch en de drie moderne talen. Dat blijft er op zitten zoolang ik in Zweden ben. want ik behoef het maar één oogenblik te vergeten en Den volgenden morgen om 5 uur vertrek ken wij uit Varnemo, ergens in Zuid-Zwe den. Het is bijna 600 kilometer van hier naar Stockholm, dat is verder dan van Haarlem naar Parijséén lange grintweg. Dien avond willen wij in de hoofdstad zijn. Langs blanke steden aan het blauwe meer voert de weg. door Granna, Vadstena, Motala. badplaatsen in de bloeiende tuinen van Vattern. 't groote meer en 't Götakanaal. Het is mid-zomer en Zweden staat in vollen bloei. Lang en warm is de dag en de geuren van dennen- en berkenbosschen stijgen nauwe lijks uit boven de trillende hitte van den mo tor,, die slaperig maakt en loom. Mijn metgezel is af en toe ingeslapen en dan richt zich mijn spreken plotseling tot niemand of het moest zijn tot mijn trouwen motor, die al deze uren achtereen vredig voorbromt, zeventig kilometer per uur. Hij is nu welhaast aan zijn tweeduizendste in zes dagen. Als hij weigerdeHet is geen prettig vooruitzicht om hier een panne te hebben. De steden liggen 50 tot 75 kilometer uit el kaar en de dorpen tientallen kilometers. Zij zijn klein en onbeduidend. Er is alleen hier en daar een benzinepomp en een bordje „Rikstelefon". In het land van Ericsson heeft bijna ieder huis telefoon. Maar de huizen, die van hout zijn en rood gebeitst, staan wel eens tien kilometers uit elkaar. Dit zuiden is het dichtstbevolkte deel van Zweden. Het gebied van de -papier- en luciferssteden, de „köpings" aan den hoofd weg naar Stockholm. Köping (tsjöping) be- teekent marktvlek. De köpings zijn groote steden in Zweden, maar Norrköping, dat de grootste is, haalt de honderdduizend inwo ners niet! En direct daarop volfm de aller grootste: Stockholm. Göteborg en Malmö. Zoo groot als het Duitsche Rijk is dit uitge strekte land. Het telt minder inwoners dan het onze. Dien avond negen uur zijn wij in Stock holm, volgens afspraak. "He"streel G 79038 over den radiateur en brand mijn vingers. Den volgenden dag is het 23 Juni, de lang ste dag en: feest in Zweden. Het feest van den mid-zomer. Midsommar-afton is een nationaal feest. In den loop van den middag zijn stuk voor stuk de winkels en kantoren dicht gegaan en de feeststemming is over de stad gekomen. Het is vacantie voor vier dagen; den dag na Midsommarafton zal het in Stockholm zoo stil zijn als bij ons op Nieuwjaarsmorgen De straten zijn dien dag uitgestorven en de auto mobilisten naar het land vertrokken. In Kungstradgarden staat de Meiboom, midden in de stad. Het volk van Stockholm danst er onder. Ook op Skansen staat de Meiboom, in het mooie bolwerk in het Noord oosten, de Schans, die den ouden toegang tot het beschaafde Zweden beheerschte met zijn kanonnen. Op Kungsholm, in Appelvi- ken ,op Drottningholm, overal staat van daag de Meiboom in de bosschen van de voorsteden. In Kungstradgarden dansen de ouderen, op Skansen zingt de vedel van den speelman en danst de jeugd van Zweden. De drie speelmannen dragen groote zwarte hoeden en onder de gele kuitbroek roode of witte kousen en schoenen met gespen. Zóó moet de rattenvanger van Hameln er hebben uitgezien. Zoo zien ook de kleine Zweedsche jongens er uit. die op het plankier op het grasveld dansen. Blonde, blonde jongens met groote blauwe oogen en hagelwitte blouses vol kleu- rigen opschik. De meisjes doen denken aan onze Marker meisjes, met lange pijpenkrul len onder kanten kap. Heel mooi en heel teer zijn deze blonde, blanke kinderen vair het Noorden, hun dans is een fijn spel van bonte, helle kleuren. Zij dansen op huppelende wijs jes, die lang in het geheugen blijven. Ge kent dat wel, van onze gewestelijke vereenigingen en van de A.J.C. De Zweden zijn verzot op dansen en zij zijn meesters van de wals. Voor treffelijk walsen deze kinderen. Er is een vereeniging die deze folklore in stand poogt te houden. Ieder jaar herleven op Skansen, het ethnografisch openlucht museum van Zweden de volksdansen en de kleederdrachten. De kinderen komen uit alle deelen van het land, uit het Noorden, waar de Lappen wonen, zoowel als uit Skane, het uiterste Zuiden. uitVarmland en Dalarne, het om zijn drachten beroemde Dalekarlië. Be halve daar schijnt de folklore in het- volk te leven zoomin als bij ons. Immers, ik kruiste twee duizend kilometer door het Zweedsche platteland en zag geen enkele plaatselijke dracht. Nog lang zingt de muziek onder de boomen van Skansen. De ouderen zijn nu ook toe gelaten tot de speelweide en men danst ge zamenlijk de oude dansen. Hossen komt hier niet voor. Het is nu over tienen en de zon is eindelijk verdwenen achter de bergen, hoog in het Noordwesten, waar het laaiende rood staan bleef en staan blijft dezen nacht- als de zon niet onder de kim daalt. Stockholm ligt onder ons, onnoemelijk schoon in dit stervende licht, dat niet ver minderen wil. Waar het Malarmeer in oneindige ver takkingen uitvloeit in de grillige „Scheren", rees Stockholm op uit het water en werd de verwerkelijking van haar symbool: de ko ningin van het Malarmeer. In den mid-zo- memacht, als alleen de contouren van de zwijgende bergen donker worden, wordt het water vloeibaar goud1 en vloeibaar purper. Dan zweven de witte zeilen van de jachten over het Malarmeer en den ganschen nacht is de lucht vervuld van 't lakkeren der bui tenboordmotoren. De Stockholmers leven dien nacht in de bosschen, aan de oevers van Malaren of aan het smalle strand van Solviksbaden of op de rotsen met- gramofoons en pic-nic-gerei. den ganschen lichten nacht, tot de zon weer op gaat. Op iedere open plek staat een Meiboom, een hooge paal met een krans van groen en daaronder dansen deze vlasblonde Zweden, die zoo blond zijn als de oer-Germanen zelf. De jazz band schettert Amerikaansche mu ziek door de bosschen, maar zij kunnen ook een verbijsterend snelle Zweedsche wals dan. sen, de GretaGarbo's en de slanke groote man nen. Wij peilen hier wel iets van de ziel van het Zweedsche volk, dat veramericaniseerde op menig gebied van zijn cultuur en dat toch een sterk en ongeschonden ras bleef. Op Söder. de Zuiderstad. hoog op de rot sen, staan de huizen en de kerktorens in het vreemde licht van den mid-zomernacht, dat niet helder is en toch geen schemer, dat schaduwloos is en zonder perspectief. Maar waarin alle kleuren zichtbaar zijn, als zachte pasteltinten. Zoo, roerloos, schaduwloos, blijft de mid zomernacht over de stad staan. Over drie uur zal de zon boven de bergen komen in het Noorden. K. Pk. STADSNIEUWS KUNST AAN HET VOLK. HET WINTERPROGRAMMA. Het win terprogramma der Vereen. .Kunst aan het Volk" vermeldt de volgende avonden voor de maanden October tot en met April. Ned. Kamerorkest onder leiding van Glastra van Loon; dans en declamatie van Marie- Louise van Veen; zang van Charles Panzèra: vioolavond van Andries Roodenburg; een tooneelvoorstelling; optreden van het Hart veld-kwartet en van het Trio Bosmans-Hel- man-Van Hezel. PERCTVAL PRICE TE-HAARLEM. Men meldt ons: In de week van 8 Augustus kom de heer Percival Price, klokkenist te Ottawa (Cana da) bespelingen in ons land geven, zooals hij daarvóór in België (Leuven en Mechelen) doet. De heer Price heeft in 1927 de Beiaard school te Mechelen met diploma verlaten. Daar heeft hij zijn studies gemaakt onder Jef Denijn (WeenenKpm zich verder in de muziekwetenschap te bètayamen, om daarna te promoveeren. De programma's van P. Price munten uit door origineele keuze en keurige arrange menten. Op 10 Augustus zal de heer Price te Haarlem een bespeling geven. VERKEERSONGELUKKEN. Brouwerskade. Zondagavond botsten een 24-jarige wielrijd- sfcer en een 64-jarig fietser tegen elkaar op den hoek van Ruichaverstraat en Brouwers kade tegen elkaar op. De dame reed in het water, doch kwam met behulp van den heer weer op het droge. GYMNASTIEKUITVOERING. Begunstigd door het allermooiste zomer weer werden Zondag op het sportterrein te Bennebroek de gymnastiekfeesten gehouden, georganiseerd door den R.-K. Turnkring .Haarlem". Voorafgegaan door de muziekvereeniging .Kunst na Arbeid" werd in optocht naar het feestterrein gemarcheerd, waar de verschil lende nummers vlug en vlot werden afge werkt. De prijzen werden behaald door de vol gende clubs: Marschwedstrijdle prijs dames „Hercu les" te Overveen. Ie prijs heeren „S.S.S." te Beverwijk, 2e pr. heeren ..D.K.S." te Haarlem, bij loting. Fyramiden: le prijs „Turnlust" Hillegom. Orde en Tucht: le prijs „Leonidas" Haar lem. JOHEZ MANNENKOOR. Het Johez-Mannekoor heeft Zondag, be gunstigd door fraai zomerweer, een uitstapje sremaakt naar Laren, alwaar het heeft deel genomen aan het muziek- en zangconcours, uitgeschreven door het Fanfarecorps „St Vi llis" aldaar, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van dat corps. Het koor kwam in de vierde afdeeling uit met het verplichte werk ..Zeemansafscheid" van C. Wulfraat. en zong als vrij werk ..Le Rossignol" van Grety De heer J. Scheffer, directeur, zag zijn harde werken beloond met een tweeden prijs, bestaande uit een groote vergulde bronzen medaille. Het spreekt vanzelf, dat de stemming, on der de leden, na het bekend worden van het behaalde resultaat, opgetogen was. Allen wa ren dan ook met het bereikte succes zeer te vreden, te meer daar het Johez-koor, dat nog slechts 1 1/2 jaar bestaat, voor het eerst op concours ging en het eerst voor de tweede maal was. dat het in het openbaar optrad. CRISISCOMITé. Bijdrage personeel notaris X Augus tus 1932 6.50. LITURGISCHE DAG. Maandag werd alhier de jaarlijksche Litur gische Dag gehouden. JDes morgens was er een Pontificale Hoog mis in de Kathedraal aan de Leidsche vaart, waarbij de bisschop, Mgr. J. D. J. Aengenent. de predikatie hield. Na de Mis was er gelegenheid het Bisschop pelijk Museum te bezichtigen, waar voor deze gelegenheid een tentoonstelling van zeld zame liturgische boeken wordt gehouden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CU. per rerel. \etscï •V)0^et Twee belangrijke factoren, prijs en kwaliteit gaan bij Blue Band hand in hand. Nimmer was het van zoo'n groot belang uitslui tend Blue Band te gebruiken nu de boterprijzen stijgen. Blue Band bevat 25°/0 allerfijnste Roomboter onderRijkscontröle. Hollands beste standaardmerk. VERSCH GEKARND WIE ER MEEWERKEN AAN HET POOLJAAR. Zeven en dertig stations doen waarnemingen WAARDEERING VOOR DE NEDER- LANDSCHE VLIEGERS. Dr. La Cour te Kopenhagen, voorzitter van de Internationale Commissie voor het Pool- jaar, deelt omtrent de medewerking van ver schillende landen enkele bijzonderheden mede, waarvan hier een uittreksel volgt: 13 stations zullen fotografische metingen van de hoogte van het Noorderlicht verrich ten, 4 in Noord-Amerika. 3 op Groenland. 2 in Nooiwegen, l in Zweden, 1 in Finland, Lerwick (Shetlandsche eilanden) en Spits bergen. Aan minstens 37 stations, waaronder Ang- magssalik, niet alleen in de poolstreken, doch evenzeer in andere deelen der aarde, zullen gedurende het pooljaar continue snel- registreeringen van de variaties van het aardmagnetisme plaats hebben; 18 dezer stations hebben hiertoe instrumenten ont vangen uit de schenking van de Rockefeller- Stichting. Russische stations, waarvan een groot aantal zei medewerken, zijn in dit ge val 37 niet begrepen: ook niet de stations van verschillende andere landen, die in dit rapport van Dr. La Cour niet vermeld zijn. Een crediet van 30.000 dollars is verleend voor de uitrusting van het station Fairbanks in Alaska; verder zal Point Barrow, eveneens in Alaska, waar ook in het Pooljaar 1882— 1883 een station gevestigd was. weer bezet worden. De nooóige fondsen voor de in richting dezer stations worden verstrekt door de Amerikaansche regeering en verschillende instellingen. Nieuw Zeeland-zal zooveel mogelijk mee werken. De Fransche expeditie naar Scoresby Sund (Oost-Groenland) is 3 Juli uit Frank rijk vertrokken aan boord van de „Pourquoi Pas", die gevolgd is door de ..Pollux". De Fransche experditie naar Bangui ('Equatori aal Afrika» is 19 Juli vertrokken, die naar Tamarasset zal binnenkort vertrekken. De Italiaansche expeditie naar Mogadiscio, Ita- liaansch Somaliland en dc Belgische naar Centraal Congo zijn reeds lang geleden af gereisd. De Deensche expeditie naar Thule (N.W. Groenland) nabij den magnetischen Noord pool gelegen,- is-daar 8 Juli aangekomen; de Deensche expeditie naar Lulianehaab (Z. Groenland) is eveneens op de plaats van bestemming gearriveerd De vijfde Groen land expeditie van de Universiteit van Mi chigan (prof Hobbs) zal aerloglsche en meteorologische waarnemingen doen aan de Westkust van Groenland. De vestiging van een" hbógtestation op den Shaèfellsjóihill ("IJsland 1500 Mis verzekerd door de samenwerking van Zwit serland en Denemorken. Een magnetisch station zal. dank zij oen crediet van de IJslandsche regeering, bij Reykjavik geves tigd worden, waar snelregistreeringen zullen plaats hebben. eiland Fernando Po. Atlantische Oceaan en op verschillende stations in Spanje Ook op de Azoren zullen, van Portugeesche zijde, verschillende bijzonwere waarnemingen ge daan worden, terwijd ook het Observatorium te Da vos (Zwitserland) zijn medewerking zal verleenen. De Engelsche expeditie naar Fort Rae, Canada, waar ook het vorige pooljaar een station gevestigd was, is daar midden-Juni aangekomen- Prof. Appleton is 9 Juli naar Tromo (Noorwegen» vertrokken voor het doen van radio-electrischc waarnemingen Dc Oos- tenrijksche expeditie naar Jan Mayen. waar ook in 18821883 een Oostenrijksche expe ditie was. is ongeveer een maand geleden daar gearriveerd. De Poolsche expeditie naar Bereneiland Gusschen Noorwegen en Spits bergen) is dezer dagen vertrokken; de Zweedsche expeditie naar Spitsbergen, waar ook het vorige pooljaar een Zweedsch station was. heeft Stockholm 1 Juli verlaten. De Nederlandsche expedite naar Oost- Groenland is. zooals men weet. 14 Juli met het Stoomschip „Gertrud Rask" uit Kopen hagen vertrokken. De boot was 23 Juli te Seydisfjord (IJsland), om vandaar via Scoresby Sund naar Angmagssalik. de plaats van bestemming, te gaan. Aan het eind van zijn verslag geeft Dr. La Cour uiting aan zijn groote voldoening, dat ae Nederlandsche regeering definitief de vestiging van net aerologisch vliegtuigstation bij Reykjavik heeft goedgeketird. De goedgetreinde avia- teurs van dits tation zullen, naar hij meent gedurende het Pooljaar waarnemingen van de grooteste waarde voor de kennis van de luchtzee boven den Noord-Atlantlschen Oceaan verzamelen; met groote vreugde heeft hij dan ook Dr Carnegieter. die on vermoeid voor de vestiging van dit station heeft gestreden, zijn hartelijke gelukwen- schen aangeboden met het door hem, on danks schier onoverkomelijke moeilijkheden bereikte resultaat. ONDEROFFICIEREN IN PLAATS VAN OFFICIEREN? HOE BEZUINIGD KAN WORDEN BIJ HET LEGER. „Ons Belang", Vereeniging van onder officieren te Amersfoort zendt ons een „Me morie bepleitende een wijziging in de enca- dreering van het vredesleger" Het geschrift je beoogt bezuiniging op de defensieuitgaven, meer doelmatige verdeeling in officiers- en onderoffciersdiensten. belangrijke verbete ring in het brandende bevordcringsvraag- stuk, opheffing van stagnatie in den bevor deringsgang van de reserve-officieren en opheffing van het ongewenschte hiaat !n da jaarklassen der beroepsofficieren. In het werkje wordt bepleit om al deze wijzigingen in te voeren door een aantal functies, die nu vervuld worden door offi cieren In de toekomst te laten vervullen door onderofficieren, waartegen geen enkel be zwaar zou bestaan wegens den eenvoud der werkzaamheden INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE LOONSVERLAGING BIJ DEN HAARLEMMERMEERPOLDER. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst ver zoek; ons het volgende te willen plaatsen: In Uw blad is vóór eenige weken een ver slag opgenomen van de op 13 Juli j.i. ge houden vergadering van Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder, in welk? vergadering tegen het nadrukkelijke advies van het College van Dijkgraaf en Heemraden in met meerderheid van stemmen besloten werd. o»m ingaande 1 Januari 1933 8 1 2 pet. pensioenpremie te heffen. In deze vergadering nu zijn blijkens ver slagen in de bladen door de heeren Blom. Geertsema en Gehrels een aantal bewerin gen geuit, die omtrent de positie van het personeel een volslagen onjuisten indruk bij niet ingewijden moeten vestigen, welke niet onweersproken mogen blijven. D: heer Blom heeft volgens verslagen in de pers ter vergadering het volgende gezegd: „dat er in tijden van hoogconjuctuur voor gevochten is de loonen omhoog :e krijgen. Nu leven wij in een anderen tijd. Het levenspeil is gedaald en men kan met minder toe." De heer Geertsema heeft als zijn meening tot uitdrukking gebracht: „dat er wel 10 pet. gekort kon worden en als de tijd nog dringender wordt wil hij met ingrijpender voorstellen komen" cn de heer Gehrels merkte op: „dat hij 10 pet. loonsverlaging goed zou vinden, maar zich thans nog zou voegen naar het voorstel van de financië:'.e commissie". Deze commissie stelde in afwijking van het standpunt van het College van Dijk graaf en Heemraden voor 8 12 pet. pensioen premie te gaan heffen. De lezer, die nu niet met de verhoudingen op de hoogte is. zou uit deze reden:erln?en de conclusie kunnen trekken, dat de loonen van het polderpcrsoneel aan den hoogen kant zouden zijn, of minstens redelijk g?- noemd zouden kunnen worden. Het is daarom goed thans eens publieke lijk mede te deelen hoe de toestand in wer kelijkheid is, opdat dc lezers van Uw blad de opmerkingen van bovengenoemde heeren naar waarde kunnen schatten. Dc loonen. welke tot heden worden uitbe taald zijn niet in den tijd van iioogconjuc- tuur vastgesteld Zij zijn reeds twee maal met f 3 per week verlaagd. Dit is genoem den heeren bekend en hun opmerkingen ter zake zijn dan ook volkomen onjuist. De vraag blijft thans nog over of de be staande loonen nochtans niet aan den hoo gen kant zijn en of een zoo belangrijke ver laging als waartoe besloten ls. gewettigd is. Om don lezer zoo juist mogelijk in lichten zij daaróm het volgende medegedeeld. Aan den laten machinist wordt een aan vangssalaris uitbetaald van f36 per week; aan den 2cn machinist f29 per week; aan de vaste werklieden f 19 per week «kanton- niers, stokers en oliemannen); aan dagbrug- pont- cn sluiswachters f 18 per week; aan nachtbrug-, pont- en sluiswachters f 15.50 per week. Telkens na twee jaren kunnen Dijkgraaf en Heemraden een periodieke verhooging toekennen van f l per weete tot een maxi mum van f 3. Na 6 jaar vasten dienst kan het aanvangsloon dus met f3 stijgen. Het ;::r- soneel is in het genot gesteld van een vrije dienstwoning en zoo dit niet het grval is, dan wordt daarvoor 15 pet van het werkelijk genoten loon ais vergoeding voor het gemis van een dienstwoning uitbetaald. Nu is het ons bekend, dat over dc hoogte van het loonpeil verschillend wordt gedacht, maar wij meenen. dat het den meest ergen strever naar loonsverlaging moeilijk zal val len hier te spreken van te hooge loonen, vooral niet. indien hij ook maar in geringe mate op dc hoogte Ls van de elschcn, welke aan het personeel worden gesteld. De heer Van Lennep, Heemraad van den Haarlemmermeerpolder en oud lid van Ged Staten van Noord Holland namens de Chris telijk Historische Partij, zeide dan ook in dc bewuste vergadering, dat hij oorspronke lijk op het standpunt stond, dat er in het geheel geen loonsverlaging moest worden toegepast, maar dat hij tenslotte bereid was met het voorstel van hot Dag. bestuur, om 2 pet, loonsverlaging toe te passen, mede tc gaan. 8 1/2 pet. vond de heer Van Lennep een te hoogen aanslag op de beursen van het personeel. Indien wij nu nog vermelden, dat het geheele bedrag, dat door de loonsverlaging wordt uitgespaard zeer geringe beteeken is hreft op het totaal bedrag aan inkomsten en uitgaven van den polder dan zouden wij met deze mededeellngen kunnen vol-taan, ware het niet. dat de heeren BIom en Geh rels in hun kwalititelt als raadslid van de g.:mecnte Haarlemmermeer ook uit een an der vaatje kunnen tappen. Op voorstel van den heer Blom heeft de raad der Gemeente Haarlemmermeer d.d. 12 Me: jJ. besloten de loonen van het gr meen te personeel te kor ten met 2 12 pet. van de eerste f 1000 en met 5 pet. op het loon boven de f 1000 per jaar; en nu komt hel fraaiste in dc houding, welke deze heeren hebben aangenomen, terwijl in ons bezit Ls een officieel verslag, waaruit blijkt, dat een dezer heeren 4on aanzien van de loonsverlaging van het ge- m ren lepe rsonecl betoogd heeft, dat z.i. c :c verlaging gewettigd was, omdat, in verge lijking met het polderpersoneel. het perso neel in dienst van de gtmeente Haarlem mermeer. zooveel beter betaald werd. Het personeel der gemeente Haarlemmer meer moest dus vermindering van loon on dergaan, omdat het veel beter betaald w:rd dan het polderpersoneel en het polderper soneel, omdatja wie kan dat zeggen? Intusschen is over het besluit inzake de o.i. ongemotiveerde verlaging van de loonen van het personeel van den Haarlrmmer- meerpoldcr het laatste woord nog niet ge sproken, omdat de heeren in hun haast, om tooh vooral maar loonsverlaging in te voeren, vergeten hebben er rekening mede te houden, dat er nog zooiets bestaat, als een ambtenarenwet cn een college van Gedeputeerden Staten, dat ingevolge de be palingen dier wet bevoegd is ter zake in te grijpen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9