DE VIERDE MAN FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden,. 9» Weer een pauze, waarvan de reporter ge bruik maakte om op een ve! papier haastig een paar aanteckeningen te maken. Plotse ling hield hij op. „Met welken trein?" Hij wierp een blik op zijn armband-horloge, wendde zich daarna snel tot een der collega's. „Van Duyn. bel eens even gauw een jongen". Zich daarna weer tot den inspecteur aan het andere eind van de lijn richtend, zei hij: „Accoord, ik zal zorgen, dat ik er ben. Be dankt voor je welwillendheid. Adieu!" De eerste redacteur keek op. „Nieuws over d?n moord?" vroeg hij. he vig geïnteresseerd. Ja Sanders vertelt, dat Hellinger zich zelf is komen aanmelden". ,J)at moeten we nog hebben!" zei de re dacteur gedecideerd en zich dan tot den bin- nentredenden .iongen wendend: „Ja. wacht even, meneer Wils heeft nog iets. Zeg tegen den chef, dat dat mee moet, al zou de Vol kenbond er ook uit gaan!" De opdracht was ietwat onduidelijk maar de jongen begreep het toch. Geduldig wachtte hij. tot de eerste reporter hem de copié zou geven. En Wils schreef, zich zelf hardop dictee- rend: De geheimzinnige moord in den trein. De verdachte meldt zich zelf bij politie. Hij ontkent iets van de misdaad te weten. Na'ar wij bij het ter perse gaan van ons blad vernemen, heeft de heer H„ tegen wien naar men weet, in verband met den geheimzinni- gen moord op den bankier Leuvensteyn in den trein AmsterdamRotterdam ernstige verdenkingen bestonden en die door de Rot- terdamsc.be politie in Duitschland werd ge zocht, zich hedenmiddag bij de politie hier ter stede aangemeld. Hij ontkent echter alle schuld aan den moord en verklaarde aan den hoofdcommis saris reeds Maandagnamiddag dus eenige uren voor den moord naar Hannover te zijn vertrokken om eenige besprekingen te voeren. De heer H. zal echter nog hedenmiddag ter beschikking van de justitie worden gesteld en door den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam in diens kwaliteit van hulpofficier van justitie aan een nauwkeurig verhoor wor den onderworpen. Nadere gegevens omtrent de juistheid van H.'s verklaringen en het doel van zijn reis naar Hannover ontbreken nog. Haastig duwde hij den jongen het vel pa- uier in de handen. „Vooruit, met spoed naar boven. vet, interlijn!" Dan de telefoon van de haak nemend, na automatisch het ge- wenschte nummer te hebben ingeschakeld: „Halloja, hier „De Mercuur", verbindt u mij even met meneer AdamsHallo, Adams Met Wils jao, weet je *t al- wat, verklaringen afleggen voor den hoofd commissarismooi. ik wou juist vragen, of je zin hebt om mee te gaan. Dan gaan we samen.... 3.37 hè, ja half vijf in Rotterdam ongeveer. Over een kwartier ben ik bij je met een taxi. Adieu, tot zoo!" Snel zoekt de reporter eenige paperassen. welke op zijn schrijftafel verspreid lagen, bijeen en zich tot den redacteur wendend, zei hij: „Je hebt het zeker gehoord: Hedlmger wordt vanmiddag voor den hoofdcommissaris ge bracht 'k Zal zien, dat ik voor het ochtend blad een flink stuk bij elkaar krijg. Over een half uur gaat de trein; als rt eenigszins kan, kom ik vanavond nog terug. Het werk is ge regeld. Adieu, tot morgen!" Binnen vijf minuten zat hij in een taxi, welke' hem naar de Hollandsche Hypotheek en Voorschotbank bracht. Toen de chauffeur stopte, stond de procuratiehouder reeds op de stoep te wachten. Ze kwamen nog juist op tijd aan het station om te zien hoe Hellin ger, geheel onopvallend door twee recher cheurs begeleid in een nog vrij leege afdee- ling stapte. De journalist en de procuratiehouder na men daarop eveneens plaats en bijna onmid dellijk daarna verliet de trein, snel aantrek kend. de breede overkapping van het Cen traal Station. In de kamer van den hoofdcommissaris was een bode juist bezig de gordijnen te sluiten, toen zijn heer en meester binnentrad. „Als je klaar bent, Jansen, kan je Hellinger binnen laten. Daarna verwacht ik mejuf frouw Robert, dan meneer van Doorn, dan meneer Adams, vervolgens meneer Van Ha gen en tenslotte de weduwe Spijkerboorde Laat. Begrepen Jansen?" „Zeker meneer de commissaris", zei de bode en met een laatste ruk aan het koord van het groene gordijn herhaalde hij nog eens: „Hellinger, Robert, Van Doorn, Adams. Van Hagen en Spijkerboorde Laat", en meer tot, zichzelf voegde hij er aan toe: „Vijf stuks, dat zal wel weer laat worden van avond!" Eenige minuten later trad Hellinger het vertrek binnen. Hij was een vrij gezette man van ongeveer 45 jaar, zóó onopvallend van uiterlijk, dat zelfs de commissaris zich eenigszins scheen te verwonderen. Een oogenblik ging het hem door het hoofd, dat een signalement van de zen man, die werkelijk geen enkel „bijzonder kenteeken" had wellicht tot de arrestatie van honderden totaal onschuldigen aanleiding zou hebben gegeven. In dat licht bezien, mocht men zich gelukkig prijzen, dat Hellin ger zich zejf bij de politie had aangemeld, zij het dan, dat het hierdoor niet gemakkelijker zou worden het overtuigend bewijs aan 's mans schuld te leveren. Het feit, dat Hellinger bij de politie in het geheel niet bekend was, gevoegd bij de om standigheid, dat hij niet de minste moeite had gedaan om zijn spoor te verbergen, pleit te in ieder geval vóór hem. Maar daartegen over stond, dat het zeker niet de eerste keer zou zijn, dat een sluwe misdadiger op deze wijze trachtte zich tegen elke verdenking te vrijwaren. Oppassen was dus de boodschap! Met een uitnoodigend gebaar wees de com missaris den verdachte een stoel, doch nog eer hij zijn verhoor had kunnen beginnen, had Hellinger reeds het woord genomen. „Meneer de commissaris", zei hij op een toon, die in tegenstelling met zijn onbedui dende verschijning, vrij gedecideerd klonk, „meneer de commissaris, alvorens u mij een verhoor gaat afnemen, zou ik eerst wel eens willen weten of ik hier als verdachte dan wel als getuige zit. Het feit, dat ik door twee re chercheurs van Amsterdam naar hier ver voerd ben, heeft bij mij de overtuiging doen oost vatten, dat ik van den moord op ban kier Leuvensteyn verdacht word. U zult me moeten toegeven, dat een dergelijke beschul diging in één woord absurd is „Meneer Hellinger", antwoordde de com missaris diplomatiek, „laten we de schuld vraag voorloopig buiten bespreking laten. Vóór alles is het gewenscht, dat wij de kwes tie, waarom het hier gaat, objectief beschou wen. U is van een en ander op de hoogte?" „Alles, wat ik van de zaak weet, heb ik uit de bladen. Ik ben gisteravond laat met den nachttrein uit Hannover vertrokken en eerst vanmorgen in de wachtkamer van het station te Oldenzaal, waar ik een uur opont houd had, zag ik de kranten van de laatste dagen, waarin van een en ander melding werd gemaakt. U begrijpt hoe ik schrok en bij m'n aankomst in Amsterdam heb ik dan ook geen oogenblik geaarzeld om me met de politie in verbinding te stellen". „Dat was inderdaad zeer verstandig van u, meneer Hellinger, maar laten we nu. om het raadsel niet nog ingewikkelder te maken, bij het begin beginnen. Voor den commissaris van politie te Amsterdam hebt u verklaard, dat u Maandagavond met den trein van 7.45 van het Maasstation naar Hannover bent vertrokken. Mag ik in de eerste plaats dus vragen met welk doel u die reis ondernam?" „Ik ontving van Goldschmidt om 5 uur een telegram, waarin deze mij meedeelde, dat op het laatste msment de Braunschweiger Kre- ditbank een voordeeligef aanbod had gedaan dan de Hollandsche Hypotheek- en Voor schotbank. Eerstgenoemde was bereid om de gevraagde hypotheek tegen 8 pet. te ver' schaffen, hetgeen Goldschmidt zeker niet ten onrechte van zooveel belang achtte, dat hij mij verzocht de voorloopige overeenkomst met de Hollandsche te annuleeren en onmid dellijk naar Hannover te komen, waar we elkaar dan Woensdagmorgen om 9 uur zou den treffen". „Maar waarom is u met den gewonen trein van 7.45 vertrokken, terwijl toch ruim een uur later een D-trein waarvan u van Olden zaal af toch ook gebruik zult hebben moeten maken, rechtstreeks naar Hannover gaat?" (Wordt vervolgd). HOEVELEN DIE EEN ZEEREIS MAKEN, zullen eraan denken welk ingewikkeld stelsel van machines en werktuigen benevens ervaren zeemanschap er noodig is om het machtige zeekasteel over den Oceaan voort te stuwen en koers te geven. Ook van de grootte van zoo'n zeereus heeft men dikwijls matig begrip. Bovenstaande fraaie opnamen ge ven weer een zeer duidelijk beeld van de afmetingen der diverse machines en installaties aan boord van een modernen Oceaanstoomer» DE BEKENDE STENDERMOLEN tc Ettcn bij Terborg, die uit de 16e eeuw dateert, zal worden afgebroken, waarmede een dezer dagen zal worden begonnen. IN DE RIDDERZAAL TE DEN HAAG is Dinsdag het Congres voor vergelijkend recht geopend. V.r.n.l.: Mr. B. J. Loder; Adatsji; min. Beelaerts van Blokland en rechter de Busta meute (president). VOOR DE VELE BUITENLANDERS, die een bezoek aan Nederland brengen is de Hollandsche molen een der populairste bezienswaardigheden. Een fraai plekje waar de molen prachtig tot zijn recht komt. DE VOLKENBONDSCOMMISSIE, welke is ingesteld om de schuldkwestie tc onderzoeken in het Japansch-Chinecsche conflict tijdens een conferentie met den Japanschen minister van oorlog generaal Araki, HET HISTORISCH KASTEEL TE WIJCHEN is door den ge meenteraad aangekocht, om na restauratie als gemeentehuis tc worden ingericht.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10