BIOSCOOP. TENTOONSTELLING Van HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC TWEEDE BLAD 6 AUGUSTUS 1932 REMBRANDT THEATER. Dolly Haas, Gustav Fröhlich, Tiber von Halmay e.a. in Liebescommando. ijrÉküM. I Gustav Fröhlich. Je reinste amusementsfilm is deze schets uit het Cadettenleven waarin vooral Dolly Haas. Gustav Fröhlich en Tibor v. Halmay uitblinken èn door hun spel èn door hun rol. Als men over het eenigszins onaanne melijke van het gegeven heen kan stappen en het eenvoudig wil aanvaarden, dan ver maakt men zich kostelijk bij „Liebescomman do"; het aardige spel. de lustig;- melodietjes van Robert Stolz. het is een allergelukkigst geheel. Ziethier de inhoud: Antonia Scanagattti (Dolly Haas) d? doch- AGENDA ZATERDAG 6 AUGUSTUS. Stadsschouwburg: Variété Bouwmeester, 2.15 en 8.15 uur. 's Middags 2.15 uur: Groote kinder- en familievoorstelling. Schouwburg Jansweg: Revue „Pak de Leuning", 815 uur. Des middags 2 uur vacantie-matinée met Meiloc, goochelaar-buikspreker. Palace: .Hij en zijn zuster". Op het too- neel: Rolf Holbein, de komische snelschilder, 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt-Theater: „Liebes-kommando". Op het tooneel: Hans Schichtl's Wonder- marioneUen. 2.30. 7 en 915 uur. Luxor Sound Theater: „Kozakkenliefde". Op het tooneel: eerste klas variété-attractie. 2.30 en 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. Bakenessergracht 13. 8.15 uur: Genezings dienst. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102 Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars, 107.30 uur. ZONDAG 7 AUGUSTUS. Stadsschouwburg: Variété Bouwmeester, 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Revue „Pak de Leuning", 8.15 uur. Vacantie-matinée Meiloc, 2 uur. Gem. Concertzaal: Gezelschap Mie en Ko: „Josefine Beker uit de Jordaan", 8 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars, 24 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en 's avonds. Den Hout: Concert H.O.V. 2.30 uur. MAANDAG 8 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg: Piano-avond H- H. Kander—Velden, 8.15 uur. Vacantie-matinée Meiloc, 2 uur. Bioscoopvoorstellingen. APOTHEKEN fAVOND- EN NACHTDIENST! C G. Loomeijer en Zoon, Barteljorisstraat 11, Tel. 10175. Park Apotheek. Kleverparkweg 13. Tel. 11793. ter van Graaf Scanagatti, heeft zich in de plaats van haar broer, die zich voor den mi litairen dienst totaal ongeschikt weet, aan gemeld aan de Militaire Academie, terwijl broer aan het Conservatorium te Weenen zijn muziekstudie voortzet. Antonia doet haar dienst zoo punctueel en zoo goed, bovendien is zij zoo'n hartelijke opgewekte kameraad, die zij bij kattekwaad altijd nummer één is. dat zij spoedig de lie veling van de geheele academie is, die in haar niet anders ziet. dan een jolige, vroo- lijke cadet, die alleen wat tenger en klein is. Alles gaat goed, tot luitenant v. Lorentz (Gustav Fröhlich) aan de academie komt. Deze is zeer steng voor de cadetten en in het bijzonder voor Scanagatti, die hem he vig interesseert. De jongeman is hem he- alsnog een raadsel en het irriteert hem. dat hij dat niet op kan lossen. Uit allerlei ge dragingen van de(n) cadet trekt hij zijn conclusies, tenslotte staat het voor hem vrij wel vast, dat de cadet geen jongen maar een meisje is. Door de komst van graaf Scanagatti wordt de bij na-zekerheid zekerheid. De graaf wil zijn dochter mee naar huis ne men, maar door zijn gebrekkige kennis van het Duitsch (hij is Italiaan) en door het schoolmeesterachtige van den generaal, die hem steeds zijn Duitsch tracht te verbete ren, kan hij zijn verlangen onmogelijk aan den generaal duidelijk maken en zijn doch ter blijft in de Academie. Lt. Lorentz, die plezier heeft in het kit tige ding, dat meer nog, dan ze zich zelf wil bekennen, verliefd is op Lorentz, wil haar nu zoo veel mogelijk uit het kazerneleven hebben, hij geeft haar (zeer onrechtvaar dig) dertig dagen provoost. Dat het slot het paartje tezamen brengt, zal niemand ver wonderen van deze aardige film. Het verdere programma: Goede Journals al is Polygoon deze week erg kort, een ais naar gewoonte, bijzonder geestige Max Fleischer Teekenfilm „The Betty Boop Li mited" en op het tooneel een bijzonder goed Marionetten theater, dat tot het beste hoort, wat we op dat gebied zagen tot nu. Vermelden we nog, dat Marcell Wittric'n in Liebescommando de liederen zong. Lawrence Tibbett. LUXOR-THEATER. Kozakkenliefde. We hebben in de ze film kennis ge maakt met Law rence Tibbet en als we ons goed her inneren is het ook de eerste maal, dat we Grace Moore hoorden. Met zeer veel genoegen, want beiden hebben bui tengewoon mooie stemmen. Zooals zij Wanting you zin gen en de bekende song Lover come back to me is in één woord schitte rend. Grace Moore doet ons sterk aan Jeannette Macdonald denken, doch ze is iets ingetogener in haar optreden. De film, getrokken uit de operette New Moon, toont een flirtation aan boord van een schip tusschen luitenant Pctroff (Tib bett) en prinses Strogoff (Grace Moore), een flirtation, die tot liefde uitgroeit. Als gouverneur Boris Brusiloff (Adolphe Men- jou), aan wie de prinses uitgehuwelijkt moet worden hier achter komt, zendt hij den lui tenant naar een gevaarlijk fort. aan de grens. Zijn opzet, om zich op deze wijze van zijn concurrent te ontdoen, mislukt echter, daar Petroff niet met zich laat spotten, de bezetting onder den duim krijgt en ten slotte de aanvallende oproerlingen verslaat. Boris en de prinses komen in het fort, en denkende, dat- Petroff gesneuveld is. telegra feert Boris den Czaar om Petroff te decoree ren en te bevoderen. Hij leeft echter en Bo ris toont zich een good loser door beiden geliefden hun geluk te gunnen. Het is een film met een sterke climax in de scènes in het fort, prachtig van fotogra fie, sterk van spel, een tikje ondeugend in het begin. Roland Young zorgt als graaf Strogoff voor de komische noot. Maar alleen om Tibbett en Grace Moore moet men de film al gaan zien. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ctm. per re*eï. Het Orion Profilti-nieuws geeft de eerste speech van Prins Hendrik op den spreken den band, als hij het Padvinderskamp in Wassenaar opent. Voorts motorraces in Dordrecht, den verjaardag van de Ko ningin-Moeder in den Haag, de athletiek- wedstrijden tusschen Belgic en Nederland, t brand weer jubileum in Hilversum. Actueel en fraai van opneming. Het programma wordt verder aangevuld met een prachtigen zang van Tito Ruffa en twee komische films van Our Gang en Har ry Langdon. De Corvey Bros op het tooneel verdienen extra vermelding voor de keurige, rustige en grappige wijze, waarop zij zich in alle standen laten vallen. CINEMA PALACE. Anny Ondra en Vlastra Burian in „Hij en zijn zuster". Elders in dit nummer kan men lezen hoe de groote komiek Vlastra Burian bij de film INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VAN SCHILDERIJEN EN TEEKENINGEN DOOR HERMAN MOERKERK KUNSTZAAL REEKERS WAGENWEG 102 HAARLEM Geopend 10-7^. '.Zondag. 2-4. TOEGANG VRIJ. is gekomen. Dat het inderdaad een groote komiek is blijkt in het hoofdnummer „Hij en zijn zuster", dat deze week in het Cinema Palace wordt gedraaid. De lach is bij dit nummer niet uit de zaal. Het is dan ook ori gineel wat Vlast-a Burian in de rol van den brievenbesteller Spatz, die zijn zuster Annie (Anny Ondra) helpt om aan het tooneel te komen, presteert. Zoo mal kan het niet wezen of hij weet er een middel voor. Dat dit' wel eens verkeerd gaat is te begrijpen, doch het slot is dat het dan toch weer terecht komt. Anny Ondra is eveneens zeer komisch, en vormt met Burian een goed geheel. Ook de overige medespelenden mogen er wezen, zoodat het een buitengewone amusements film is geworden. Ditmaal schrijven we eerst over het too- neel-nummer en wel Rolf Holbein, de komi sche snelschilder. Komisch is die heer in hooge mate, doch wat zijn kunst betreft, dat grenst aan het ongelooflijke. Alleen dit num mer zou een bezoek aan het Cinema waard zijn, doch we hebben in het uitgebreide pro gramma nog meer dat bewondering wekt. En dan noemen we allereerst de zeer uitgebreide journaals, zoowel Ufatoon. Polygoon als Paramount Sound, die ons alle veel beziens waardigs uit binnen- en buitenland laten zien. De Max Fleischer-tee ken film „Roodkapje"' was interessant en oogstte veel bijval. Een heel mooie natuurfilm is: De Wachau, in het dal van den Donau. Een uitstekend vacantie-programma dat veel belangstelling verdient. DE OPVOLGSTER VAN DOKTER ADRIAN. MEVR. E. VENEMA—VAN DOORN. Naar wij vernemen heeft mevr E. Venema —van Doorn, die zooals wij meldden op de lijst, van den Vrijheidsbond staat als opvolg ster van wijlen den heer G. Adrian, arts, thans haar benoeming tot lid van den Raad aanvaard. Mevr. Venema Is een in vele kringen be kende persoonlijkheid, die op velerlei maat schappelijk gebied in onze stad werkzaam is. ï-e.i Q rd. Een vleugje herleving. De vaste klantjes van meneer Schneider en meneer Krupp mogen ook. al niet meer vechten. Het dames-batal jon met de kapmessen. Amerika komt tot een ontdekking. Mijn vrienden de kooplieden en ik, utopist. Hoe men geld verliest. De Staatsfietsers, of: hoe Den Haag bezuinigt. Er is zoo'n beetje herleving in de wereld opgetreden. De beursbarometers staan op vooruit, doen schuchtere tril-pogingen in de richting van mooi weer, en iedereen heeft het over het laagste punt van de crisis, dat gepasseerd zou zijn. Zoodra iedereen dat gelooft, is het waar ook. Maar dan moet er nog een berg herstel-werk worden verricht, en er moet worden ontwapend. Bolivia en Paraguay daarentegen willen veoliten, waar in de Volkenbond en bovendien de hen om ringende staten dit tweetal ietwat-fantas- tisch? republieken trachten te belemmeren. Er 2ajn inmiddels al verscheidene schoten gelost, tot voordeel van de munitiefabrikan ten. ofschoon het niet duidelijk is hoeveel, en of ze raak zijn geweest. In elk geval blijkt er weer niets van het verschil tusschen aanvals- en verdedigingswapens dat de ..experts" te Genève. onder luid gelach van de geheele wereld, hebben trachten vast te stellen. Het schijnen toch allemaal aanvals wapens te zijn, zelfs de kanonnen van de for ten, want ook die schieten over de grens I heen- I Ik ben ook in dit rare Zuid-Amerikaan- sche zaakje erg optimist. Mochten er onde: onze lezers zijn. die hun jongens voor ka nonnen en granaten- of glasfabrikant jwillen laten studeeren maai het is haast niet aan te nemen dat Haarlems Dagblad zulke lezers zou hebben dan raad ik hen dat af. Er zit geen toekomst meer in. Daar ziet u nou Bolivia en Paraguay. Vroeger wa ren zulke republieken vaste klanten van de oorlogsindustrie. Ze betaalden vaak een beetje traag, maar het waren geregelde afnemers. Altijd was er wel wat aan den knikker, en je kon er je ouwe modellen ook best aan kwijt. Kom daar nu eens om! De omringende staten berichten, dat zij „door geweld verworven grondgebied" niet er kennen zullen, en ik heb dit met innig ge noegen gelezen, want het is de zuivere uit voering van het Kellogg Pact. U ziet dat we vorderen! Waarachtig, we vorderen, al is het met horten en stooten, en al wou iedereen dat het wat vlugger ging. Maar we zijn toch wel heel ver van die stille lente van 1870, toen Napoleon IH aan Engeland en Duitschland voorstelde een ontwapening.- conferentie te beleggen, en toen Bismarck niet eens wou praten en de Fransche keizer „in alle kanselarijen van Europa uitgelachen werd". Dat is allemaal ver voorbij. De anti- oorlogsactie wordt heelemaa! niet meer uit gelachen. en ik heb zoo'n flauw vermoeden dat er een aantal heeren bestaat, dat er zelfs erg benauwd voor isMet reden hoor. met reden! Dat amazone-bataljon van Paraguay, met kapmessen bewapend, doet niet prettig aan ondanks het operette-achtige van de ver tooning, maar als verschijnsel heeft het zijn nut. Maller symptoom van oorlogsver- dwazing hebben we nog niet gezien. Een goed dingetje om de onverschilligen wakker te schudden. Wat den feministischen kant betreft: ik bestrijd ten felste het recht van de vrouw (waarop tot dusver wel verwon derlijk-weinig aandrang is uitgeoefend; hoesgosmogelijk?) om de gelijkstelling met den man door te voeren tot het beroep van soldaat. Dit op grond van het feit, dat dit beroep reeds in aanvangs-staat-van-liquida- tie verkeert. Overigens zou het maken van wat lange marschen, zwaarbepakt. zoo eenige dagen achtereen, zeer vele oorlogs zuchtige dames op bijzonder doeltreffende wijze van haar malle denkbeelden en onver schilligheid ten aanzien van de oorlogsbe- strijding kunnen genezen. Het moge een beetje hard gezegd zijn, maar gelijkstelling is gelijkstelling, ook in de commentaar, en er loopen nog zeer veel dames rond wien zoo'n marschje goed zou doen. Ook :n Ne derland. Uitvalsters op de bon. en acht da gen politiekamer! Het zou helpen! Amerika heeft inmiddels bij monde van zijn profeet meneer William Borah laten weten, dat het ontdekt heeft dat alle lan den van eJtaar afhankelijk zijn. Dat wisten we hier al, maar het is prettig te weten dat Amerika het ook gemerkt heeft. Niet te vroeg, want het heeft nu 111/4 millioen werk loozen. Vermenigvuldigd met vier (het cijfer voor het gemiddeld gezin) beteekent dit dat 45 millioen van de 120 millioen Ameri kanen direct door de werkloosheid getroffen zijn. Dat is meer dan een derde, en erger zelfs dan de toestanden in Duitschland en Engeland. Oorzaak? De oorlog! En ik weet nog zoo best hoe diverse koop lieden. vrienden van mij, mij in 1917. en later weer in 1919. en nog eens in 1927. als maar trachtten duidelijk te maken dat Amerika zoo bar slim was geweest met het goede moment af te wachten eer het in dien oor log ging. „Jij met je utopieën en je idea len". zeiden ze mij (vooral in 1919 waren zij welsprekend en ik erg ongeloovig), „jij negeert de werkelijkheid des levens. Ameri ka heeft een reuze-zaak met dien oorlog gemaakt. Veel minder verloren dan de an deren. hun op voordeelige voorwaarden geld geleend, zijn eigen industrie' prachtig ge organiseerd terwijl de Europeesche industrie een geweldigen klap heeft gekregenKijk nou 'es aan. Het is meesterlijk!" Weet gij het nog? Het is niet leuk, niet waar. daar nu door zoo'n utopist en idealist aan herinnerd te worden! Maar waar is nu die „reuze-zaak" van Amerika, met: een derde van zijn bevolking lijdend onder de werkloosheid, met zijn leger dat het Witte Huis te Washington tegen zijn eigen woe dende ex-strijders beveiligen moet, met zijn haast-algemeene liquidatie van millionnairs en met zijn voordeelige leeningen die het nooit meer afgelost zal krijgen? Ja: waar is nu de winst, van den meesterlijken com- merciëelen zet? Wat is er aan een oorlog te verdienen voor anderen dan meneer Schneider-Skoda, me neer Bofors, meneer Krupp, meneer de Wen- del en de aanhang van dat loffelijke gezrl- schap? Moeten -wij terwille van hun divi denden in hei soort antieke vaderlands liefde doen. dat alleen maar vernielen en vermoorden kan? Neen. nietwaar, oude vrienden? Daar voe len jullie toch ook niets voor? Nu dan: hoe verdient een natie geld aan een oorlog? Kijk maar om jullie heen. Wijs er me eens een aan! Jullie hebben er met z'n allen niets van gesnapt! Haast je nu tenminste om hest te snappen De gelegenheid is er volop. Ik hoop en verwacht dat zij tenslotte te baat genomen zal worden. Zelfs hoop en ver wacht ik dat de wereld ontdekken zal dat het voordeeliger is te ontwapenen dan de wereldcrisis te laten voortduren. Want dat vleugje herstel van de laatste weken zal zich niet voortzetten als er geen daden komen. Ons Nederlandsche rapport-Weiter is het bedroevende voorbeeld van een afbraak systeem, voorgesteld in nood omdat men nog geen kans ziet een ander afbraaksysteem de bewapening af te schaffen. Daarom moeten wij scholen gaan sluiten, kantonge rechten en keuringsdiensten en wat al niet afschaffen, salarissen en loonen verminderen, een machtig stuk productieven arbeid als de Zuidcrzec-drooglegging stopzetten. Daarom kunnen allerlei nuttige en noodige werken niet worden aangepakt. Maar wèl bouwen we kruisers en duik- booten Zoo is het niet alleen bij ons, zoo is het ln elk land! En dat terwille van den oorlog, die zoo voordeelig is, waaraan zooveel geld te verdie nen valt, nietwaar mijn zeer-zakelijke vrien den! Zie Amerika, en besef de onmetelijke dwaasheid van uw eigen beweringen. Zie zoo. dat lucht op. Dat heb Ik weer 'es gezegd. En nu ik het toch over meneer Wei ter en zijn bezuinigingsplan heb gehad, zou ik ineens op een zaakje van veel minder omvang willen overspringen. Deze week heb ben wij in dit blad een Koninklijk Besluit gepubliceerd, waarbij de vergoedingen we gens het gebruik van eigen rijwiel on auto bij het Rijk „nader" worden vastgesteld op resp. 2 1/2 en 10 cents per kilometer. Mijn automobielende kennissen verzeke ren mij en gezien de tegenwoordige taxi- tarieven vermoedde ik al zooiets dat dit ook voor een auto veel te hoog is. Wat de fiets betreft, die ik zelf trouw berijd: die 212 cent per kilometer zUn fantastisch- hoog. Als ze in Den Haag zuinig willen zijn, moeten zo eerst eens gaan rekenen. Gezien de bedragen op m'n aanslagbiljetten zou mij dat geenszins onverschillig zijn. Stel dat een rijksbeambte „in het genot van eigen rijwiel" zoo noemen ze dat. geloof ik. in officieel dialect 20 K.M. per dag in staatsdienst rijdt. Dat is al heel weinig, nietwaar? Vijf kwartier fietsen in totaal. Voor driehonderd werkdagen betalen wij hem dan 150 fiets- vergoeding, waarvoor hij twee nieuwe fietsen per Jaar kan koopen. Hij doet dat natuurlijk niet; hij koopt er vermoedelijk een per vier Jaar. en houdt dan, 75 voor reparaties en bandon rekenend, in dlo vier Jaar f 450 schoon over van zijn „rijwielvergoeding". Hot lijkt mij heusch nogal royaal. Vermoe delijk fietst do Haagsche ambtenaar, die dit berekend heeft, zelf niet. De fiets is een ere democratisch vervoermiddel, en ik denk dat hU zich via die deftige tramlijn, die vroeger ..Ac" heette (is dat eigenlijk nog altijd zoo?) tusschen zijn huis en zijn bureau beweegt. Heel Jammer. Meneer Welter, die wel wat populariteit velen kan. zou de instemming van ons. be lastingbetalers behalve dan van de staats fietsers verwerven als hij aan dit en der gelijke postjes zijn bizondere aandacht eens wijdde Wij betalen ze wel gelatener dan den derden kruiser, maar aangenaam is het toch ook niet. En nu de heeren het zoo over de zuinigheid hebben, en haar ons voorpreeken in een betoog van meneer Ruys zelf dat de crisis verergerd moet hebben alleen door zijn zwartgallige somberheid, terwijl de heele natie behoefte heeft aan opwekkende en moedgevende taal nu zouden wij toch wel gaarne een beetje practlscher K B s willen zien dan dit OPTIMIST.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5