o BLUE BAND Olympische Spelen 1932 22 van de 00 leerlingen van de huishoudschool konden Blue Band niet van natuurboter onderscheiden DE WEDSTRIJDEN VAN VRIJDAC. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 6 AUGUSTUS 1932 hi jlD%jpno^ ^miiiF |imi% Het Olympisch record van Nurmi op de 5000 M. gebroken door zijn landgenoot Lehtinen. De zeilwedstrijden begonnen: Nederland op den eer sten dag No. 2. Nieuw Wereld- en Olympisch record op de 400 M. Beslissing: 5000 Meter har&loopen. LOS ANGELES, 5 Augustus (VJD.) Lang zamerhand is het Stadion al weer met tien duizenden toeschouwers gevuld; als de star ter het schot lost voor de beslissing 5000 I Meter zijn er zeker 60.000 toeschouwers aan wezig. In de finale kwamen uit; Hill, Dean en Rekers (allen V.S.), Lehtinen en Virtanen (beiden Finland), Lindgren en Petterson (beiden Zweden), Syring (Duitschland), Burns (Engeland), Rochard (Frankrijk), Renkine (Canada), Savidan en Hillhouse (beiden Nieuw Zeeland) en Takanepe (Ja- j pan). Het was te verwachten, dat de Finnen I Lehtinen en Virtanen ditmaal een niet zoo onbelangrijke rol zouden gaan spelen zooals gisteren hun landgenooten Purje en Larva bij de 1500 Meter. Althans, direct na den start namen Lehtinen en Virtanen den kop. Zij losten elkaar om beurten af en zetten er j onmiddellijk een snel tempo in. Zij dicteer- j den als het ware het tempo aan de andere deelnemers. Na de zesde ronde trokken de Finnen er tusschen uit; slechts één looper kon hen I bijhouden, n.l. de Amerikaan Hill, die Dins dag j.l. in zijn serie uitstekend geloopen had en winnaar was geworden in 14 min. 49,6 sec. Virtanen en Lehtinen wisselen elkaar nog I steeds aan den kop af. Ronde na ronde ging voorbij, terwijl Hill kans zag het tempo goed bij te houden. Tenslotte ontstond er een buitengewone eindspurt tusschen deze drie loopers. Als er nog een paar 100 Meter te loopen zijn heeft Lehtinen voorgoed de leiding ge nomen, terwijl Virtanen naar de derde plaats afzakte met Hill daar tusschen in. Twee maal trachtte Hill den leidenden Fin te passeeren, doch beide malen werd hij op besliste wijze door Lehtinen afgewezen. Intusschen liep Lehtinen niet geheel zuiver, immers één maal hinderde hij positief zijn Amerikaan- I schen tegenstander door dwars over de baan te loopen. Na een prachtigen eindspurt won Lehtinen met een halven Meter voorsprong voor Hill en Virtanen op de derde plaats. Op de laatste plaats eindigde de Japanner Takanepe, die moedig volhield. Hij was een ronde achtergeraakt, doch gaf niet op en liep I zijn 5 K.M. uit. Luide toegejuicht door de toeschouwers bereikte hij de finish, waar hij vrijwel uitgeput in elkaar zakte. De beslissing van de jury liet op zich wach ten. Men scheen het over de bezetting van de eerste plaats niet eens te zijn in verband met het reeds genoemde incident: het hin deren van Lehtinen door dwars over de baan te gaan. Tenslotte werd bekend gemaakt, dat Lehtinen definitief eerste was. Een even- tueele disqualificatie van den Fin werd door de jury afgewezen, daar zij aannam, dat de Fin niet opzettelijk onsportief gehandeld had. De Amerikaan Hill was het met deze I beslissing niet eens en zal een protest indie- nen bij de Internationale Athletiek Federa tie. De uitslag luidde: 1. Lehtinen (Finland), 2. Hill (VB.), 3. Virtanen (Finland). In de tweede demifinale noteerde East- j man een tijd van 47,6 sec., die eveneens uit- I stekend genoemd mag worden. De uitslag luidde: 1. Eastman (V.S.) tijd 47.6 sec.; 2. Walters (Zuid Afrika); 3. Gordon (V. S.). De volgende loopers wisten zich niet in I den eindstrijd te plaatsen: Rampling (En geland). Buechner (Duitschland). Stradn- vall (Finland), Rinner (Oostenrijk), Stone- lev (Engeland), Ball (Canada). Het nummer hoogspringen van den tien- I kamp had het volgende resultaat: 1. Charles (U.S.A.) 1.85 Meter; 2 en 3 Sie- vert (Duitschland) en Dimsa (Letland) 1.80 Meter; 4 en 5 Yrjoella en Jaervinen (Fin land) 'beiden 1.70 Meter; 6. Bberle (Duitsoh- I land) 1.65 Meter. Kogclstooten. Intusschen waren de tienkampers reeds begonnen met hun derde nummer, het ko- gelstcoten. Dit werd gewonnen door den Amerikaan Bausch met een worp van 15.32 Meter; 2. Sievert (Duitschland) 14.50 Meter; 3. Dimsa (Letland) 14.33 Meter. De prestaties in het kogelstooten brachten een ^algeheele wijziging in het klassement teweeg. De Let Dimsa ging na deze drie nummers aan den kop. Het klassement luidde: 1. Disma (Letland) 2639.30 punten: 2. Bausch (V.S.) 2576.95 punten; 3. Sievert (Duitschland) 2571.25 punten4. Jaervinen (Finland) 2511 punten; 5. Charles (V.S.) 2491 punten; 6. Eberle (Duitschland) j 2394.25 punten. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat. de Argentijn Ben-a om tot nu toe niet bekende redenen heeft opgegeven en van verdere deelneming afzag. Finale 400 Meter. Onder geweldige spanning kwamen de fi nalisten op de 400 Meter aan den start. Walters (Zuid-Afrika) heeft de binnen baan en dan volgen Eastman (VB.), Wil son (Canada), Carr (VB.), Gordon (VB.) en Golding Australië). De start was goed; Eastman was het beste I weg. Aanvankelijk waren de loopers dich: bijeen, doch op de laatste 100 Meter ging Carr snel naar voren. In de laatste bocht vóór de finish trachtte Eastman zijn land genoot op zij te komen, doch Carr spurtte sterk en ging in zeer snel tempo op de finish aan. Eastman bleef 1,5 Meter achter den win naar. De Canadees Wilson was weer 2 Me- ter achter Eastman. Toen de tijd van Carr j bekend werd ging er een daverend gejuich door het Olympisch Stadion; Carr had het wereld- en Olympisch record gebroken door de 400 Meter te loopen in den fantas- tischen tijd van 46,2 sec. Het wereldrecord Carr (Ver. Staten) won de finale 400 M. stond op naam van Spencer (V. S.) met 47 sec., terwijl het Olympisch record door Lid del (Engeland) gehouden werd met 47,6 sec., gemaakt te Parijs in 1924. Dit Olym pisch record was intusschen reeds te Los Angeles eenige malen verbeterd. De uitslag luidde: 1. Carr (V.S.) en Olympisch winnaar 46.2 sec.; 2. Eastman (V.S.); 3. Wilson (Canada); 4. Walters (Zuid-Afrika)5. Gordon (V.S.) 6. Golding (Australië). Het nieuwe wereldrecord van Carr zet wel de kroon op alle tot nu toe verbeterde wereld- en Olympische records te Los Angeles. De tijden van de zes finalisten in het num mer 400 Meter hard loopen geven wel een kijk op de zeer snelle race. Zij luiden: 1 Carr 46.2 sec. 2 Eastman 46.4 sec 3 Wilson (Canada) 47.4 sec. 4 Walters (Zuid-Afrika) 48.2 sec. 5 Gordon (V. S.) eveneens 48.2 sec. 6 Golding (Australië) 48.8 sec. Hoogspringen. Het nummer hoogspringen van den tien kamp had het volgende resultaat: 1. Charles (USA) 1.85 Meter. 2 en 3 Sievert (Duitschland) en Dimsa (Letland) 1.80 Me ter. 4 en 5 Yrjoella en Jaervinen (Finland) beiden 1.70 Meter. 6 Eberle (Duitschland) 1.65 Meter. De stand na het hoogspringen was als volgt 1 Dimsa 2357.30 punten; Sievert 3389.25 punten, 3 Charles 3379. Jaervinden 3259. Bausch 3254.95 punten. Yrjoella 3048.95 pun ten. Eberle 3002.25 punten. Luitenant Van Rhijn op dc 18e plaats. LOS ANGELES. 5 Augustus (V. D.) Voor den Modernen Vijfkamp werd heden de zwemwedstrijd gehouden over 300 Meter. Onze vertegenwoordiger luitenant Van Rhijn startte in de tweede serie o.m. tegen Mayo, Lindman, Somfai en Remer. Eerste in deze serie werd Lindman (Zweden) met een tijd van 5 min. 5.1 sec. Luitenant Van Rhijn maakte een tijd van 5 min. 6.3 sec. Deze tijd bleek het midden te houden van de diverse tijden, door de deelnemers in dit nummer ge maakt. Luitenant Van Rhijn bezet de 18e plaats. Het vierde nummer van den modernen vijf kamp, de wedstrijd over 300 Meter zwem men werd gewonnen door den Zweed Thofelt in 4 min. 32.6 sec. De uitslagen luidden: 1 Thofelt (Zweden) tijd 4 min. 32.6 sec. 2 Pagnini (Italië) 4 min. 34.3 sec. 3 Brady (V. 5.) tijd 4 min. 37.9 sec. De stand na vier nummers luidde: 1 Nayo (V. S.) 21.5 2 Oxenstierna (Zweden), 25 pun ten, 3 Thofelt (Zweden) 26 punten. 4 Lind man (Zweden) 31.5, 5 Simonetti (Italië) 32 punten. De definitieve uitslag 5000 M. De Fin Lehtinen won de finale 5000 M. Nader wordt gemeld, dat de Amerikaan- sche Athletiek Unie en ook Hill niet zullen protesteeren bij de Internationale Athletiek Unie in verband met het onzuiver loopen van Lehtinen in het nummer 5000 Meter hardloo. pen. Hill heeft zich dus bij de beslissing van de jury neergelegd. De einduitslag van de 5000 Meter werd; INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl». p«r r«gel. Wij noodigen iedereen gaarne uit de Blue Band fabrieken te komen bezichtigen. Ge kunt U dan zelf overtuigen van het ongeëvenaarde karnproces, van de uiterste reinheid bij de bereiding, van de wijze hoe de allerbeste grondstoffen met 25°. o allerfijnste Roomboteronder Rijkscon trole tot Blue Band worden verwerkt. Koopt Hollands beste Standaardmerk. VERSCH GEKARND 1. Lehtinen (Finland) tijd 14 min. 30 sec. Nieuw Olympisch record. Het oude Olympische record stond op naam van Nurmi (Finland) te Parijs in 1924 ge maakt met een tijd xan 14 min. 31.2 sec. Het wereldrecord staat op naam van Lehti nen zelf met een tijd van 14 min. 16.9 sec. 2. Hill (V.S.) zelfde tijd 14 min. 30 sec. 3. Virtanen (Finland). 4. Savidan iNieuw Zeeland). 5. Lindgren (Zweden), 6. Syring (Duitschland). De tienkamp begonnen. LOS ANGELES, 5 Augustus (Vaz Dias) In ce morgenuren werd begonnen met den tienkamp. Er waren ongeveer 5000 toeschou wers aanwezig. De tienkamp bestaat uit de nummers 100 Meter hardloopen, vèrspringen met aanloop, kogelstooten, hoogspringen met aanloop, 400 Meter hardloopen, 110 Meter horden, discus werpen, polsstokhoogspringen, speerwerpen en 1500 Meter hardloopen. Heden werden vijf .nummers verwerkt, ter wijl begonnen werd met de 100 Meter hardloopen. Veertien at-hleten komen in den tienkamp uit. De beste tijd op de 100 Meter werd ge maakt door den Fin Jaervinen met 11.1 sec. Berra (Argentinië) deed er 11,2 sec. over. evenals de Amerikaan Charles. De volgende tijden werden genoteerd: Jaervinen (Finland) 11,1 seca Berra (Ar gentinië) 11.2 sec.. Charles (V.S.) 11,2 sec., Tisdall (Ierland) 11,3 sec., Dima (Letland) 11'3 sec., Coffmann 11,3 sec. Hierna werd begonnen met. het vèrspringen. Hierbij werden de volgende resultaten ge boekt: Charles 7.24 Meter, Dimza 7.22 Meter, Berra 7.14 Meter, Jaervinen 7 Meter, Sievert (Duitschland) 6,97 Meter, Bausch (VB.), 6.95 Meter. Na deze twee nummers heeft Charles de leiding met kleinen voorsprong op den Ar gentijn Bei-ra. De stand is thans: Charles (V.S 1769 pun ten. 2. Berra (Argentinië) 1768.30 punten. 3. Dimza (Letland) 1740.30 punten. 4. Jaer vinen (Finland) 1734 punten. 5. Sievert (Duitschland) 1655,25 punten, daarop volgen nog Coffmann 1630.05 punten, Eberle (Duitschland) 1606.25 punten, Tisdall (Ier land) 1588,40 punten en Bausch (V.S.) 1578,95 punten. Tenslotte nog Wegner (Duitschland). Sled- lecki (Polen), Bacsalmasi (Hongarije) en Hart (Zuid-Afrika). 400 Meter demifinales. De 400 Meter schijnt weer een Ameri- kaansch nummer te worden. Intusschen wor den wederom uitnemende tijden gemaakt. Zoo liep de Amerikaan Carr zijn serie in 47.2 sec., hetgeen een nieuw Olympisch re cord beteekende. Het oude Olympische record stond op naam van Liddel 'Engeland) met een tijd van 47.6 sec. in 1924 te Parijs ge maakt. Het wereldrecord staat op naam van Spencer (VB.) met een tijd van 47 sec. pre cies. De uitslag van de eerste demifinale luidde: 1. Carr (V.S.) tijd 47,2 sec. Nieuw Olym pisch record. 2. Wilson (Canada), 3. Golding (Australië). Het Grieksch-Romeinsch Worstelen. LOS ANGELES. 5 Augustus (V D.) Hedcr. is in het Grieksch-Romeinsch worsteltournooi een beslissing gevallen en wel in het half zwaar gewicht. De Zweed Svensson wist dc gouden medaille te winnen. De uitslag in het half zwaar gewicht luidde: 1 en Olympisch winnaar: Svensson (Zwe den), 2 Pellinen (Finland). 3 Gruppioni (Ita lië). De belangrijkste andere uitslagen luid den: Kokkinen (Finland) slaat in het midden gewicht Foeldack (Duitschland), op punten, in het zwaar gewicht won Gehring (Duitsch land) van Westergreen (Zweden) op punten. Dc schermwedstrijden. De eindstrijd floret hecren. LOS ANGELES, 5 Augustus. (V D.) Giste ren had de finale plaats van het floret scher men dames, waarbij de Oostenrijksche scherm ster mej. Preiss winnares werd na zwaren strijd met haar concurrenten. Bij de heeren ging het heel wat gemakke lijker. immers de Italiaan Marzi toonde zich een klasse sterker dan al zijn tegenstanders; hij verloor geen enkele partij. Met slechts 17 ontvangen treffers. 9 gewonnen en geen enkele verliespartij werd Marzi Olympisch kampioen 1932. De einduitslag van het f.oret schermen hee ren luidde: 1 en Olympisch winnaar Marzi (Italië) 9 ge wonnen en 0 verliespartijen 17 ontvangen treffers. 2 Lewis (V. S.) zes gewonnen en drie verliespartijen. 35 ontvangen treffers. 3 Gau- dini (Italië) 5 gewonnen en vier vcrliespar- ijen, 25 ontvangen treffers. 4 Guaragna (Ita lië) 5 gewonnen en vier verlies partijen. 33 ontvangen treffers. 5 Casmir (Duitschland) 5 gewonnen en vier verliespartijen, 34 ont vangen treffers. 6 Lloyd (V. S.) 5 gewonnen en vier verliespartijen, 34 ontvangen treffers. De Zeilwedstrijden. LOS ANCrELES, 5 Augustus (V. DTe Long Beach begonnen heden de zeilwedstrij den onder begunstiging van vrij go?d zeii- weer. Begonnen werd met de wedstrijden in het Mono-type, waarbij ook Nederland was vertegenwoordigd. Aanvankelijk was er niet veel wind, doch naderhand nam de wind belangrijk in kracht toe. In den loop van den strijd kwamen er flinke koppen op de golven; daardoor werden de zeilers wat bun techniek betreft op de proef gesteld, waar bij bleek, dat enkelen niet tegen de moei- .ijkheden opgewassen waren. Niet echter Nederland want de eebroe ders Maas leverden een goede prestal: door op dezen eersten dag als tweede te •^digen achter Engeland. De voorloopige uitslag luidde: l. Engeland; 2. Nederland; 3. Vereenigdc Staten; 4. Italië; 5. Spanje; 6. Frankrijk. 7. Canada; 8. Zweden; 9. Oostenrijk; 10. Duitschland; 11. Zuid-Afrika; 12. Zwitser land. HET PROGRAMMA. ZONDAG 7 AUGUSTUS 12 uur: Zeilen. 14 uur: Hoogspringen, dames, beslissing, 4 x 1(0 M. estafette voor heeren, demi-finale, equipe-schermen. 14.30: 4 x 100 M. estafette voor dames, be slissing. 15 uur: Marathon-loop, 4 x 1Q0 M. estafet te voor heeren beslissing, 100 M. vrije slag voor dames, demi-finale. 15.15: Lacrosse-demonstratle. 15.30: 100 M. vrije slag voor hecren, be slissing. 15.45: Waterpolo. 16 uur: 4 x 400 M. estafette, beslissing. 17.35: Marathonloop. 13 uur: Grieksch-Romeinsch worstelen, be slissingen. .IAANDAG 8 AUGUSTUS; 8 uur: Turnen 8.30: Schoonspringen voor heeren, beslis sing. 9 uur: Degenschermen 11.30: 4 X 200 M. vrije slag voor heeren, voorwedstrijden. 12 uur: Waterpolo, zeilen. 13 uur: Degenschermen. 14 30: Hockey. 15 uur: lOo M. vrije slag voor dames, be slissing. 15.15: 400 M. vrije slag voor heeren voor wedstrijden. 16.10: Waterpolo. 20 uur: Rugby-demonstratic. Tolan naar Europa? LOS ANGELES. 5 Augustus (V. D.) Hoogst waarschijnlijk zal de OlyqmpLsche winnaar in de nummers 100 en 200 Meter hardloopen Eddy Tolan in den a d herfst te zamen met zijn landgenoot Ralph Metcalfe een tournee door Europa maken. VOETBAL. V. S. v.—E. D. O. EN SPARTAAN—E. D. O. Voor het Westertoren-tournooi hebben de volgende clubs ingeschreven: Spartaan. Hil versum, V. S. V. en E. D. O. Er wordt een haive competitie van gemaakt, zoodat alle clubs elkaar éénmaal ontmoeten. Dc rood zwarten spelen a.s. Zondag twee wedstrijden: de eerste is van 2.30 tot 3.30 uur V. S. V. E. D. O. De tweede van 4 tot 5 uur gaat tegen Spartaan. De wedstrijd tegen V.S.V. wordt door E.D.O. met het volgende elftal gespeeld: Van Roon, Boe ree. Swart, Koppen. Dinkla. Oomen, J. Perukel, Van Geemen. Stcffens. J. Perukel, J. W. Koene. Tegen Spartaan wordt het elftal cenigszins gewijzigd; dan zal het als volgt zijn: Van Roon. S. v. d. Laan. Van Wecren. Koppen, Dinkla. Oomen. J. Jerukel, Van Geemen. Vrencgoor. J. Perukel. J. W. Koene. De wedstrijden hebben plaats op het Spart- taanterrein in de Spaarndammerpolder te Amsterdam. OM DEN ZILVEREN WESTERTOREN. V. S. V.—E. D. O. V.S.V. speelt morgen voor het Westertoren toumooi tegen E. D. O. V. S. V.komt als volgt uit: v. d. Wint, Van Zutfen, v d. Griendt. Jac. Wey, De Koning. Hcyermans, H. de Wolf. P. Wey. Michel. U. dc Wolf. Hillekamp. KENNEMERS-STORMVOGELS. Stormvogels speelt morgen een nederlaag- wedstrijd tegen Kennemers. Dc IJmuide- naren komen in de volgende opstelling uit: Hollenberg. Haak. Koster. Effern, Prins. v. d. Velde, v. d. Steen, Spruyt, Plokker, Ketting. De Waard. HANDBAL. V. G.A. (AMSTERDAM—RAPIDITAS (0—3). Direct na den uitworp ontstaat een enthousiast spel. De aanvallen van Rapitidas zijn veel gevaarlijker, dan die van G. V. A., terwijl bovendien de Rapiditas-achterhoede zich kranig weert. Na twintig minuten scoort Pal met een verre worp (0—1); even later brengt dezelfde speler den stand op 0—2. Na de rust is G.V.A. steeds in de meerder heid, doch de aanvallen worden niet afge werkt; de Rapiditas achterhoede kan steeds Ingrijpen. Na een solo-ren brengt Pal den stand op 03, terwijl kort daar op een doelpunt van denzeifden speler geannuleerd wordt. Spoedig hierna blaast de scheidsrechter inrukken. RAPIDITAS—LI JNDENCOMB. Zondagmiddag speelt Rapiditas een demonstratie-wedstrijd tegen bovengenoemde combinatie-wedstrijd tegen bovengenoemde combinatie op het Noordcrbad tc Zandvoort. WANDELSPORT. VERGADERING „JAN PASSTOORS" Daor dc Haarlemsche Wandelsportvere - niging „Jan Passtoors" werd de jaarvergadc ring gehouden in café ..Dreefzicht". Na de opening volgden het voorlezen van ingeko men stukken en verschillende bestuursme- dedeellngen. Vervolgens werd overgegaan tot het kiezen van een voorzitter, wegens periodiek aftre den van don heer J. Aarts. Deze- werd mot algemeene stemmen herkozen. Een belangrijk punt der agenda vormde de bespreking voor den 45 K.M. marsch op 14 Augustus aanstaande. De heeren J. Aarts, M. Timmermans en D. Willemse werden nogmaals gelukg?- wenscht met de succesvolle deelneming aan den „Vierdaagsche"; hun werd een door donateurs beschikbaar gestalde medaille overhandigd. Na de rondvraag sloot de voorzitter de goed bezochte vergadering.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7