oo Olympische Spelen 1932 DE WEDSTRIJDEN VAN WOENSDAG. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 11 AUCUSTUS 1932 jijlui - itjlllllljk De Zwitsersche turner Miez trekt zich terugomdat hij niet tevreden is met den hem toegekenden prijs. Bij de turnwedstrijden Europa sterker, dan de Ver- eenigde Staten. Miss Coleman (Ver. Staten) wint het Dames Schoonspringen. Crabbe (Ver. Staten) Olympisch kampioen 400 M. vrije slag Heeren. De Zweed Holm wint de gouden medaille in de 6 M.- klasse en de Engelschm. Churchill in de 8 M. -klasse. Narmi blijft professional. DE TURNWEDSTRIJDEN. Brug en ringen. Italianen tre den op den voorgrond. Miez scheidt er mee uit. LOS ANGELES, 10 Augustus (V. D.) Heden- I morgen werden de turnwedstrijden in het Olympisch Stadion voortgezet met de oefenin gen aai# de brug en de Tingen. Aan beide toe stellen werd tegelijkertijd gewerkt. Het be zoek was ook ditmaal zeer matig; ongeveer I 800 toeschouwers woonden de wedstrijden I bij. Speciaal op den voorgrond traden weer de Italianen, die bij elk toestel onder de I prijswinnaars zijn. Ook de Hongaar Pelle I turnt uitmuntend. Een verrassing was het besluit van den Zwitser Miez, om zich uit het tourjiooi terug te trekken. Hij was nl. ontevreden over de beslissing van de jury, welke hem een twee den prijs toebedeelde bij de algemeene vrije oefeningen. Hij scheen meer verwacht te hebben. Miez is voor onze Hollandsche turners, geen I onbekende; als leermeester onzer keurtur- ners heeft hij uitstekend werk gedaan. Het is jammer, dat hij zich teruggetrokken heeft, de reden daarvan lijkt ons nu niet bepaald sportief. Het is te betreuren, dat de Duitschers geen ploeg hebben gezonden; wij hadden hen I graag aan het werk gezien tegen de Italia nen. Ongetwijfeld zouden zij een goede kans hebben gemaakt voor de prijzen. Aan beide toestellen werd uitstekend werk gegeven, vooral de moeilijke ringoefeningen vielen zeer in den smaak van het publiek. Des middags waren de brugoefeningen reeds ge ëindigd. De uitslagen daarvan luidden: 1. en Olympisch kampioen Guglielmetti (Italië) 56.8 punten; 2. Neri (Italië) 56.2 p., 3 Savolainen (Finland) 56.1 p., 4 Haubold V. S.O 56 punten; 5 Jochim (V. S.) 55.9 p., 6 Pelle (Hongarije) 55.8 p. Een half later was men ook al met de ring- j oefeningen klaar, waarvan dc resultaten luidden; Dc Hongaar Pelle, die in het tarnen twee gouden Olympische medailles veroverde. 1. en Olympisch kampioen Pelle en Letora (Hongarije en Italië), ieder 56.7 punten. 3 Neri (Italië) 56.1 punt. 4 Capuzoo (Italië) 55.6 p., 5 Savolainen (Finland) 55.3 p., 6 Gu glielmetti (Italië) 53.7 p. Overwicht van Europa. LOS ANGELES. 10 Aug. (V. D.) In de turn wedstrijden op de Olympische Spelen blijkt het overwicht der Europeesche deelnemers op Amerika. Wanneer bovendien een Amerikaan een overwinning wee't te behalen, dan blijkt spoedig dat het geen geboren Amerikaan is. doch een Amerikaansch onderdaan, uit Europa afkomstig. Het bekend maken van de uitslagen der turnwedstrijden laat zeer veel te wenschen over; bij het afkondigen van het resultaat van den wedstrijd aan het paard heeft de jury het klassement moeten herroepen en den volgenden nieuwen uitslag bekend ge maakt: 1. Terazvirta (Finland) 57.6 punten: 2. Hau bold (Amerika) 57.3 p 3 Mayer (Amerika) 56.8 punten; 4 Savolainen (Finland) 56.7 p.. De uitslag knotszwaaien luidt: 1 Rot (Amerika), 2 Kuhlmayer (Amerika). 3 Alvarez (Mexico). DE ZWEMWEDSTRIJDEN. Series 100 Meter rugslag heeren. Dames schoonspringen. LOS ANGELES. 10 Augustus (V. D.) He denmorgen is een begin gemaakt met het schoonspringen voor dames, welke wedstrijd in het Zwemstadion werd gehouden. Zooals verwacht werd. bleken de Amerikaansche da mes ook in dit nummer verreweg het sterkst te zijn; dc drie eerste plaatsen werden bezet door deze springsters. Tot aan den derden sprong leidde Miss Fauntz, doch daarna pas seerde haar beide landgenooten haar. Miss Coleman werd eerste met in totaal 87.52 pun ten. De volledige uitslag luidde: 1 en Olympisch kampioene Miss Coleman (V. S.) 87.52 punten. 2 Miss Rawls (V. S.) 82.56 punten. 3 Miss Fauntz (V. S.) 82.02 p.. 4 Frl. Jordan (Duitschland) 77.50 punten 5 Miss Ogilvie (Canada) 70.00 punten. 6 Miss Epply (Oostenrijk) 63.70 p, 7 mej. Kama- koero (Japan* 60.68 punten; 8 mej. Larsen (Denemarken) 57.26 punten Series 100 Meter rugslag. Hierna kwamen de rugzwemmers heeren aan den start. De twee eerstaankomenden uit iedere serie plus de snelste derde werden in den eind strijd geplaatst. ji In de eerste serie was de Japanner Kiyo- kawa verreweg de sterkste; hij won den strijd in 1 min. 8.9 sec. Hij bleef slechts 0.7 sec. boven het wereldrecord van den Ameri kaan Kojac. Oc uitslag eerste serie luidde: 1 Kiyokawa (Japan) tijd 1 min. 8.9 sec. 2 Kerber (V. S.) tijd 1 min. 13 sec. 3 Haloran (Canada) tijd 1 min. 14.2 sec. In de tweede serie werd meer strijd gege ven. Vooral tusschen den Amerikaan Zehr cn den Duitscher Kueppers spande het geducht. Met klein verschil won de Amerikaan, ter wijl op de derde plaats weer een Japanner eindigde, Kawatsoe, met een tijd van 1 min. 10.9 sec. De uitslag tweede serie luidde: 1. Zehr (V. S.) tijd 1 min. 9.9 sec. 2 Kuep pers (Duitschland) tijd 1 min. 10.2 sec. 3 Kawatsoe (Japan) tijd 1 min. 10.9 sec. Irt de derde serie won de Japanner Iryen met een tijd van 1 min. 11.3 sec. De uitslag was: 1 Iryen (Japan) tijd 1 min. 11.3 sec. 2 Bourne (Canada) tijd 1 min. 14.3 sec. 3 Noual (Frankrijk) 1 min. 16.6 sec. De vierde serie werd door den Noor Carll- son gewonnen, terwijl Chalmers (V. S.) twee de werd. De uitslag luidde: 1 Carlsson (Noorwegen) tijd 1 min. 13.1 sec., 2 Chalmers (V. S.) tijd 1 min. 17.2 sec. 3 Walkers (Canada) 1 min. 21 sec. Kawatsoe bleek dus de snelste derde te zijn DE ZWEMWEDSTRIJDEN. Finale 400 Meter vrije slag. De Japanners geslagen. Nieuw Olympisch record van Crabbe. LOS ANGELES, 10 Augustus (V. D.) Hedenmiddag waren 9000 toeschouwers aan wezig in het Olympisch zwemstadion, toen de finale 400 Meter vrije slag voor heeren plaats vond. Het weer was prachtig. Voor de finale waren de volgende zes zwemmers geplaatst: de Japanners Yokoa- ma, die in zijn serie een nieuw Olympisch record had gevestigd van 4 min. 51,4 sec., Oykoto, en Soegimoto, de Amerikaan Crabbe, de Franschman Taris en tenslotte de Austra lier Charlton, die op het laatste moment nog in de finale werd geplaatst. De groote verrassing bracht wel de Ame rikaan Crabbe. De Japanners stelden in zoo verre teleur, dat zij niet op de twee eerste plaatsen konden komen, doch de derde, vierde en vijfde plaats innamen. De strijd ging in hoofdzaak tusschen Taris en Crabbe. Taris, de snelle Franschman, had de leiding genomen met Crabbe in tweede positie en daarachter de snelle Japannertjes. Tot op 50 Meter voor de finish lag Taris voor. Toen zag Crabbe zijn kans. Hij gaf zich tot het uiterste, spurtte fel en op de laatste tien Meters ontstond een hevige strijd. Met 0.1 sec. verschil tikte Crabbe als eerste aan vóór Taris. Crabbe won in den nieuwen Olympischen recordtijd van 4 min. 48.4 sec. Het behoeft geen betoog, dat de duizenden toeschouwers deze overwinning met groote geestdrift be groetten. De uitslag luidde: 1. Crabbe «V.S.) en Olympisch kampioen tijd 4 min. 43.4 sec.; 2. Taris (Frankrijk) tijd 4 min. 48,5 sec.: 3. Oykoto (Japan) tijd 4 min. 52.3 sec.: 4. Yokoyama (Japan) tijd 4 min. 52.5 sec.; 5. Soegimoto (Japan) tijd 4 min. 56,1 sec.; 6. Charlton (Australië) tijd 4 min. 58,6 sec. Hierna hadden eenige demonstraties schoonspringen voor dames plaats, die veel bijval van de toeschouwers kregen. Waterpolo. Een waterpolowedstrija volgde tusschen de reserves van Duitschland en Hongarije, ge combineerd tegen die van de Vereenigde Sta ten. De gecombineerde Europeesche ploeg won met 4—3. nadat dit zevental met rust geleid had met 21. DE ROEIWEDSTRIJDEN Tweede dag. LOS ANGELES. 10 Augustus (V. D.) De roeiwedstrijden op de baan te Long Beach werden heden voortgezet met de vier zonder stuurman. In de eerste heat verschenen aan den start de Vereenigde Staten, Duitschland en Engeland. Na den start nam Engeland de leiding, doch de Duitschers haalden direct hun ach terstand in en op 14 gedeelte der baan la gen zij aan den kop. Zij schenen echter op 800 Meter reeds te veel van hun energie ge vergd te hebben, althans rustig en kalm trokken de Engelschen bij en heroverden de leiding. Op de helft der baan was de positie: 1. En geland, 2. Duitschland en op de derde plaats Amerika met 2 lengten achterstand. Op 1500 Meter had Engeland een voor sprong van 3/4 lengte. De Amerikanen ble ken hun krachten gespaard te hebben tot de laat-ste 500 Meter. Ztj kwamen sterk opzet ten en passeerden tenslotte gemakkelijk de Duitsche ploeg. Deze zakte steeds meer af en de tijd van Duitschland was al zeer slecht. Uitslag eerste heat: 1. Engeland tijd l min. 13.2 sec.: 2. Ver eenigde Staten tijd 7 min. 19.4 sec.; 3. Duitschland tijd 7 min. 37.8 sec. In de tweede heat startten slechts twee landen, n.l. Italië en Canada. Italië nam onmiddellijk de leiding. Eerst sloeg de Italiaansche ploeg 34. daarna 40 slagen per minuut. Op 500 Meter had Italië reeds een voorsprong van i lengte, welke zij gedurende drie kwart lengte van de baan behield. In den eindspurt liepen de Italia nen nog wat uit en wonnen met anderhalve lengte voorsrpong. De uitslag luidde: 1: Italië tijd 7 min. 6.8 sec.; 2. Canada tijd 7 min. 12 sec. Double scull. Toen voor de eerste heat van de double- scull gestart werd, waren er ongeveer 10.000 toeschopders in het Marinestadion te Long Beach aanwezig. Brazilië had de Noordelijke zijde van de baan en dat gaf zooverre moeilijkheden, dat de ploeg, die daar roeit, het meeste wind vangt. De Duitscher Buhtz (links) roeide met koorts de double scull. Na 500 Meter leidde Canada met 1 lengte voor Italië, welke positie tot 1000 Meter on veranderlijk blijft. Brazilië, die geen kans heeft, verstuurt zich op de helft van de baan sterk en komt ver achter. Canada wint tenslotte gemakkelijk. De uitslag luidde: 1. Canada tijd 7 min. 25 sec.; 2. Italië 7 min. 33 sec.; 3. Brazilië tijd 7 min. 38.8 sec. In de tweede heat double scull kwamen slechts twee ploegen uit, n.l. Vereenigde Sta ten en Duitschland. i";U Dj Vereenigde Staten roeien met de beken de scullers Myers en Gimore, die ook uitkwa men op de Spelen te Parijs en Amsterdam Duitschland heeft Buhtz weer in de boot- doch hij heeft nog steeds koorts. Duitschland neemt de leiding tot op 500 meter met een halve lengte. Vlak daarop spurt Amerika bij en passeert de Duitschers gemakkelijk. Nog even ontstaat er een boord aan boord race, doch op de helft der baan is het pleit beslecht en herneemt Amerika de leiding met één lengte. Op 3,'4 der baan is de voorsprong der Amerikaansche roeiers al tot twee lengten aangegroeid. Duitschland spaart zich zichtbaar in verband met den toe stand van Buhtz. De double scull krijgt im mers nog een kans in de herkansingsrace van Vrijdag a.s. De uitslag werd: 1. Vereenigde Staten tijd 7 min. 14.6 sec. 2. Duitschland tijd 7 min. 21 4 sec. Beide tijden zijn beter dan die in den eer sten heat. Dc achten. Het slot van den dag vormde de races der achtriemsgieken. Behalve de belde winnaars van heden ko men op een der volgende dagen ook nog dc twee minnaars der te houden herkansings races in den eindstrijd. In den eersten heat liggen aan den start Engeland met zijn Cambridge-acht, Japan Brazilië en Italië. Direct na den start heeft Engeland de de leiding, doch op 500 Meter liggen de Ita liaansche en Engelsche boot gelijk. De Italia nen roeien fraai en weten iets uit te loopen welke voorsprong op 100 Meter vergroot is tot een halve lengte. De strijd is uitersti spannend, daar de Cambridge-acht geen mo ment verzwakt. Op 1500 Meter ligt Italië nog steeds een halve lengte voor, doch op de laatste hon derd Meter halen de Italianen er nog iets meer uit, dan de Engelschen. Zij winnen met een tijd van 6 min. 28.2 sec. De uitslag luidde: 1. Italië tijd 6 min 28.2 seconde. 2. Engeland tijd 6 min. 34.4 sec. 3. Japan tijd 6 min. 43.4 sec. 4 Brazilië tijd 6 min. 52.2 sec. Op te merken valt nog, dat het roeien der Japanners meeviel; de totaalindruk van hun pToëg was lang niet ongunstig. In d«n 2en heat liggen Nieuw Zeeland. Ver eenigde Staten, Duiischland en Canada aan den start. De start der ploegen was goed, waarbij Canada de leiding verkreeg. Op 400 meter lagen de booten weer gelijk, doch op de volgende 100 meter loopen de Vereenigde Staten en Canada beide uit en liggen boord aan boord. Nieuw Zteland ligt op de derde plaats en Duitschland op de vierde. Op de helf: der baan leidden de Ameri kanen met 3/4 lengte voor Canada, daar achter volgen nog Duitschland en Nieuw Zeeland. 300 Meter verder is de onderlinge positie der booten dezelfde. Op 1500 met?r is Canada weer iets inge- loopen en ligt op een kwart leng:: achter Amerika. In den eindspurt kan Canada nog even de leiding nemen, doch de Vereenigde Stai?n heroveren deze weer en eindigen als eerste. De uitslag luidde: 1. Vereenigde Staten tijd 6 min. 20 sec. 2. Canada tijd 6 minluten 33.2 seconde. 3. Duitschland tijd 6 minuten 36.5 sec 4 Nituw Zeeland tijd 6 minuten 38.2 sec. De roeiwedstrijden voor heden waren hier mede afgeloopen. De eerste beslissingen in de zeilwedstrijden. LOS ANGELES, 10 Augustus. (V.D.) In de Olympische zeilwedstrijden zijn thans de beslissingen in twee van de vier afdeelin- gen gevallen. Zij brachten een Zweedsche cn een Engelsche overwinning. In dit ge deelte der Olympische Spelen hebben ce Vereenigde Staten dus niet zooals in andere takken van sport hun overwicht doen blij ken. In de 6-Meter-klasse kwam de gouden medaille aan den Zweed Holm met „Wizby", ln de 8-Meter-klasse aan den Engelschman Churchill met „Angelita". De Amerikaan Gray met- Jupiter" heeft in de Starklasse reeds een zoo groolen voor sprong, dat hier de overwinning wel aan den Amerikaan zal komen. De uitslagen luiden: 6 Meter-klasse: 1. Holm (Zweden), met „Wizby"; 2. Connant (Amerika) met „Jonez"; 3. Gallant (Canada) met „Caprizo". 8 Meter-klasse: 1. Churchill (Engeland) met „Angelita", 2. Maidland (Canada) met „Santa Maria". Beslissing personeelc wedstrij den dcgenschermen. LOS ANGELES. 10 Augustus. (V.D.) Van de beslissing personeele wedstrijden dcgenschermen kregen wij het volgende ver beterde telegram: „LOS ANGELES, 9 Augustus (V.D.) Dinsdagavond vielen ook de beslissingen in de personeele wedstrijden degenschermen. De gouden medaille kwam in het bezit van den Italiaan Cornaggia-Medici. De Fransch man Buchard kreeg de zilveren medaille en de Italiaan Agoztini de bronzen. Vierde werd Ragno (Italië), vijfde Schmetz (Frankrijk) en zesde Cattiau (Frankrijk). Nurmi blijft professional. Paavo Nurmi is thans definitietot professional verklaard. LOS ANGELES, 10 Augustus. (V.D.) Gisteravond is een bijeenkomst gehouden van den Raad van de I. A. A. F., waarin de kwestie Nurmi uitvoerig is besproken. Op de bijeenkomst waren twee Finsche gedele geerden aanwezig, ten einde het materiaal over te leggen in deze aangelegenheid. Na uitvoerige besprekingen heeft de Raad het besluit genomen, dat de beslissing, om Nurmi wegens inbreuk op de amateursbepalingen te schorsen, juist is geweest. Het verzoek om Nurmi weer als amateur te erkennen is dan ook afgewezen. Hoe de Amerikaansche luitenant Culnan den Olympischen eed aflegde bij den aanvang der Spelen. Links van zv'n uitgestrekten arm ziet men de Nederfandsche ploeg achter den standaard Rciïand. Deze sportief voelende jongen Is Frits Km- gcr, die den eersten pr\js won in de afdcc- ling versierde fietsen tijdens den jaarlijk se hen wedstrijd van versierde poppenwagens, fietsen, autos enz., in den Haag gehouden. Dc naam ixm onzen Olympischen winnaar van Egmond zal iti deze dagen vele Nedcr- landsche jongensharten sneller doen kloppen Perikelen van de gebroeders Maas. Voor popelende Nederlandsche harten zijn de dagclijksche berichten over 't verloop van de Olympische zeilwedstrijden ln de Mono typeklasse fnuikend. Daar n:jr. dc gebroeders Maas van den aanvang af aan der. kop cn na lederen wedstrijd schijnt han puntenvoor- sprong wel kleiner te wvden Naar de oor zaak hiervan kunnen wij slecht: gissen. Zij zijn zoo uitstekend begonnen en daarna wil de het nog maar half lukken. Is het omdat zij het eerst gewend waren in het door de Olympische leiders beschikbaar gestelde bootje en komen dc anderen nu zoo opzet ten, doordat zij er langzamer maar zekerder mee vertrouwd raken? Of is het omdat de ge broeders hun beste kwaliteiten ten toon spreiden bij een flink briesje, dat in de laat ste dagen hardnekkig uitblijft? Het is moei lijk, het van dezen afstand te beoordeelen. Maar wij vragen ons angstig af, of zij het nog halen kunnen en we zijn geneigd het aantal wedstrijden dat in het geheel gezeild moet worden, overdreven hoog te vinden. Is het nu nog niet. mooi genoeg geweest? Dan zijn ze er nog net. weet u. Kom, Nederland sche zeilers, zet er nog eens alles op cn win die gouden medaille voor Nederland. Wc kun nen er nog best een gebruiken. HET LANDENKLASSEMENT. NEDERLAND OP DF. 14r PLAATS Na de wedstrijden van Woensdag was het landcnklassement, waarbij Nederland op de 14e plaats staat, als volgt 1. Vereenigde Staten 135 punten. 2. Italië 50 3. Finland 43 4. Zweden 34 5. Frar\krijk 33 6. Engeland 24 7. Duitschland 22 8. Canada 19 9. Japan 18 10. Hongarije 16 11. Oostenrijk 8 12. Tsjecho-Slowakije 8 13. Polen 7 14. Nederland 7 15. Australië 7 16. Ierland 6 17. Denemarken 5 18. Argentinië 3 19. Letland 2 20. Zwitserland 2 21 Philippijnen I 22. Zuid-AIrika X HET PROGRAMMA. VRIJDAG 12 AUGUSTUS. 8 uur. Turnen, schermen, roeien, ruiter sport. 9 uur: Verspringen dames, beslissing, bok sen. schieten. 11.30 uur: 400 M. vrije slag voor dames, voorwedstrijden. 11.55 uur: Waterpolo. 12 uur: Zeilen. 13 uur: Schermen, roeien. 14 uur: Boksen. 14.30 uur: Lacrosse-demonstratie. 15 uur: 200 M. borstzwemmen voor heeren, demi-finale. 15.20 uur: 1500 M. vrije slag voor heeren, demi-finale. 16.20 uur. 100 M rugzwemmen. beslissing. 16.35 uur: 4 x 100 M. vifje slag voor dames, beslissing. 16.55 uur: Waterpolo. 20 uur: Boksen. LAWNTENNTS. INT. TENNISTOERNOOI TF. HAMBURG. Op het internationaal tennistournooi te Hamburg werden de dames Canters cn Roll in Couquerque met 4—6. 63, 6—1 in het da mesdubbelspel geklopt door de dames Heclcy en Hamers. POSTDUIVEN H. A. K." Bovengenoemde verecniglng hield een wed vlucht van Antwerpen (135 K.M Den uitslag was als volgt: H. Koedijk 1.2: W. v. d. Voldt 3. 58: P. v. Andel 4. 42. 43: P. Peetoom 5. 18. 37. 38. 46. 48. 63: H. C. Gans 6. 3d. 49; J. Terhorst 7. 14, 57; N. Cornet 8. 25, 56. 61: C. Koning 9. 22, 33, 55: G. H. Stouten 10. 11. 12, 21. 27. 31. 35, 44. 45; C. v. Meurs 13, 19; N. Peetoom 15. 10, 26. 62; E. Cassee 17; D. Joppe 20. 26. 59; L. v. Meurs 23, 28, 59; A. Tcrol 24. 34: J v. d. Veldt 29: H. V Alphen 32. 67: J Doornbosch 39. 40, 65: S. Hcitlagcr 47 53 54; J. J. Hart Sr. 50, 51; J. H Smit 52, H. J. Pettcr 58, 60; J. Pieke 64; W. v. Kleef 68.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7