MALAISE EN MISDADIGHEID. Een hondenleven. Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15071 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 13 Augustus 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredactetir: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT ENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post f355, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.06, per maand 0-22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0-72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 a Drukkerij: Zuider Buitenspa&roe 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 AdSministratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0 35. Reclame» ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels f 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabcnnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 1 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Wat onze Commissaris daarover vertelt. Dfe malaise in en na den wereldoorlog ging gepaard met een belangrijke toeneming van de misdadigheid. Wij stelden nu aan den Commissaris van Politie te Haarlem de vraag of ook nu dit verschijnsel valt waar «te nemen. De heer E. H. Tenckinck antwoordde: Van een vernieuwde toeneming der mis dadigheid is thans geen sprake. Het aantal processen-verbaal dat wij thans moeten na ken, is vrijwel gelijk aan dat van de jaren die aan deze economische crisis voorafgin gen .Ik durf niet te zeggen, dat de menschen in deze malaise minder neiging tot misda digheid hebben dan den vorigen tijd, maar er zijn wel omstandigheden die maken, dat er niet zoovelen tot misdrijf vervallen. De allervoornaamste is, dat.er niet veel te stelen is, Bij de vorige crisis was alles veel geld waard. Men had zijn handen slechts uit te steken en dingen van waarde waren te grijpen. Fietsen, lood, koper, zink en an dere metalen waren veel waard Als. iemand een fiets wist te stelen kreeg hij er soms 50 gulden voor, terwijl er bovendien veel ge gadigden waren om het gestolen goed te koopen, omdat de handel in tweede handsch fietsen weelderig tierde. Zelfs als iemand een dakgoot van een huis afrukte, gaf een op- kooper hem zooveel, dat hij er eenige dagen plezier van kon maken. Dat alles werkte de misdadigheid in de hand. Velen werden het pad van de misdaad opgedreven die als hiet minder .gemakkelijk geweest was om te stelen en het gestolene tegen goede prijzen van de hand tè doen, behoorlijke burgers zouden zijn gebleven. Bovendien werd er in dien tijd veel gedaan aan smokkelen en kettinghandel, ook al weer een gevolg van de distributie maatregelen en de schaarsch.be aan levens middelen en andere begeerde artikelen. Nu is hst heel anders. Oude fietsen zijn 100 goed als niets waard. Voor eenige tien tjes koopt men een nieuwe fiets, zoodat voor een oude fiets waarvan bovendien de afkomst verdacht is, vrijwel niets betaald wordt Er zijn bovendien weinig gegadigden, om zoo'n oude fiets te koopen, dat die dief tea* zoo lang mee op stap moet gaan om haar van de hand 'te doen, dat de kans dat hij nog gesnapt wordt in het bezit van het ge- stolene, zeer groot geworden is. Dit werkt ook zeer remmend. Oude metalen zijn thans ook vrijwel niets waard. De diefstal van lood, zink of koper is daarom niet loonend. Daarom hoort men thans ook niet van zulke diefstallen. Met inbreken is ook al niet veel te ver dienen. De menschen hebben over het alge meen geen geld in huis, alleen wat in de huishoud-portemonaie, maar ook al zou die door de inbrekers gevonden worden, dan loont dit nog niet de moeite. Ook tafelzilver anders een begeerd artikel voor inbrekers is thans heel weinig waard. In de met de vacantie tijdelijk 'onbe woonde huizen is voor de inbrekers ook al weinig te halen, dat in baar geld kan wor den omgezet. De menschen zijn zoo ver standig geworden om, als zij uit de stad gaan, hun voorwerpen van waarde in een kluis op te bergen. De banken maken, dit met het verhuren van safes al zeer gemak kelijk. Een inbreker heeft dus alleen kans wat geld machtig te worden als hij onverwacht bij een zakenman binnenvalt die pas wat geld heeft gebeurd en nog geen gelegenheid bad dit naar de bank te brengen. Maar het aan tal keeren, dat hij zoo een slag kan slaan is ook al zeer gering. Dit alles verklaart, dat er, gezien de tijds omstandigheden, weinig ingebroken en gesto len wordt. Wel krijgt de politie thans meer dan an dere zaken te onderzoeken die „op den rand'' van het misdadige zijn. De malaise maakt, dat er nog al wat menschen zijn die licht vaardig op crediet koopen, terwijl zij voor zich zelf kunnen nagaan, dat zij niet in staat zullen zijn het gekochte volgens over eenkomst te betalenHoew|el in veel ge vallen blijkt, dat de strafwet niet overtreden is, moet de politie toch alle aangiften die op dit gebied binnenkomejh, onderzoeken. Dit geeft haar veel werk. Menschen die gauw de bewering in den mond nemen: „er zijn thans duizenden \v?rk- loozen, zoodat er reden is om te veronder stellen, dat er veel gestolen zal worden", toonen dat zij den toestand zich niet duide lijk voor oogen stellen. Onder die werkloozen zijn zeer vele fatsoenlijke arbeiders, die ook al zijn zij door deze crisis buiten hun- schuld werkloos, het nauw met eer en ge weten blijven nemen. Bovendien moet men bedenken, dat de overheid steun uitkeert. Deze mag dan niet hoog zijn, zij is toch vol doende om de menschen tegen misdigaheid te vrijwaren. Er zijn wel eens mannen naar mij toegekomen, die, omdat zij geen steun ontvingen, gedreigd hebben te zullen gaan strien. Maar die gedreigd hebben, deden het tot heden niet. Bovendien weten zij dan wel, dat zij mij dan onvermurwbaar vinden. Iets anders is het als iemand naar mij toekomt om zijn nood te klagen, dat hij door de een of andere omstandigheid geen steun ontvangt, terwijl hij toch alles doen wil om op het goede pad t.e blijven. Dan ben ik de eerste om te trachten iets voor hem te doen. Ik kan niet zeg gen zoo besloot de Commissaris dat ook nu een nieuwe verslapping van de zeden ,te constateeren is. Maar men moet bedenken dat wij op dit gebied nog vrijwel dezelfde toestanden hebben als kort na den oorlog. Er is sinds dien weinig verbetering ingetreden, wij zeulen nog in hetzelfde gangetje voort. De groote aftrek die de dancings en andere inrichtingen van diergelijke vermaak vinden, zijn er mede het bewijs van. J. H. BELGRAVER. De heer J. H. Bel- graver, hoofd van het telefoondistrict Haar lem verlaat 1 Septem ber den dienst met pensioen. In dit num mer is een onderhoud met hem opgenomen PERSONALIA. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor Hoog- duitsch L.O. de heer H. A. van Maarle te Haarlem en de heer J. J. Ottenhof te Haar lem. Te Utrecht slaagde voor Fransch L.O. de heer J. J M. Ahn te Heemstede. Voor Engelsch L. O. slaagden te Utrecht mej. W. C. Sprik, Haarlem, en de heer A. Everaars, Haarlem. IJMU1DEN GROOTE INBRAAK IN EEN HORLOGE WINKEL. 'N BUIT TER WAARDE VAN F 450,- Hedennacht is een ernstige inbraak ge pleegd in den horlogewipkel van den heer Repko in de Kalverstraat te IJmuiden-Oost. De heer Repko werd wakker door het gerin kel van glas. Hij begaf zich onmiddellijk naar den winkel om tot, de onaangename ontdekking te komen, dat een ruit van zijn etalagekast was stuk ge'slagen, en uit de eta lage een aantal gouden heerenhorloges en gouden ringen verdwenen was. Klaarblijkelijk had men de ruit met een in een doek gewik- kelden steen vernield. Later vond men op straat een gouden ring, die' vermoedelijk dooi den inbreker in de haast is verloren. Bij een nader ingesteld onderzoek is gebleken, dat ontvreemd zijn drie gouden heerenhorloges met gladden kant, ongeveer 25 verlovingsrin gen, ongeveer tien gouden zegelringen, en ongeveer 20 gouden fantasiekinderringen, waaronder ook zegelringetjes met zwarte steentjes. De totale waarde van het gestolene bedraagt ongeveer f 450. De heer Repko was niet tegen inbraak verzekerd. (Rintintin de oorspronkelijke Duitsche oorlogs-, daarna be roemde Amerikaansche film hond is gestorven.) Rintintin, beroemde filmhond, Is gestorven en zijn graf Zal wel van een grootsche pracht zijn, Want dat kan er nog wel af. Voor zijn baas beeft hij als filmster Een fortuin geapporteerd, Dat dit eigenlijk voor hem was, Is hem echter niet geleerd. Rintintin was ongetwijfeld Een bijzonder soort van hond. Door een Amerikaan gevangen, Aan het Duitsche oorlogsfront. Van :t geraas van de vernieling. Het gebulder van 't, kanon, Leidde deze hem tenslotte Naar de Hollywoodsche zon. Daar liet men hem kunsten leeren En acteeren op bevel, Maar hij kon geen vrijheid krijgen Voor natuurlijk hond en spel. Daarvoor was hij veel te kostbaar. Al was hij 't zich niet bewust, Na een filmkunst-matig leven. Heeft hij eindelijk zijn rust. Een natuurlijk hondenleven, Had die arme herder niet, Hij had slechts een hondenleven Vrees 'k, zooals de mensch dit ziet. P. GASUS. RUÏNEUZE PRIJS VAN DE HARING. ZOO KAN HET NIET DOORGAAN. REGEERING VERLEENT GEEN STEUN Uit het jaarverslag van de reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche Haringvissch-rij blijkt: Van de geheele Nederlandsche vloot heb ben in 1931 aan dè Noordzee-drijfnet-ha ring- visscherij deelgenomen 59 stoom- en 230 motorschepen, tegen het voorgaande jaar 60 stoom, 229 motor- en twee zeilschepen (en kele Katwijksche motorschepen welke in 1930 ter haring voeren, zijn in 1931 blijven traw- len). In het geheel werden in 1931 door 289 haringschepen 1704 reizen gemaakt en aan gevoerd 762.695 kantjes, een waarde verte genwoordigend van ongeveer f 7.626.950 of gemiddeld f 10 per kantje, een doorsneeprijs, welke het 'bedrijf moet ruïnceren, wanneer de productiekosten niet een stuk naar beneden worden gebracht,. De gemiddelde prijs Per kantje bedroeg in 1923 f 1470, 1924 f 21.36. 1925 f 24.75, i926 f 18.40, 1927 f 17.28, 1928 f 15, 1929 f 17 1930 f 16.50 en 1931 f 10. Blijkens het jaarverslag dient de import van alle vreemde haring beperkt te worden totdat meer normale verhoudingen in den afzet van ons product zijn teruggekeerd. Aan de beug visscherij, welke alleen van uit Vlaardingen door stoomschepen wordt, uitge oefend hebben in het afgeloopen jaar 16 In den Duitschen Rijksdag is Donderdag in een plechtige zitting de vestiging van de grondwet herdacht. Öp onze afbeelding ziet men op de voorste rij v.l.n.r. Rijksweerminis- tc Von Schleicher, Rijkspresident Von Hindenburg en den vice-president van den Rijksdag Von Kardorff. stoombeugers, waarvan één een z.g. zoutreL heeft gemaakt, deelgenomen. In het geheel hebben de beugers in 1931 198 reizen gedaan en f 135.310 besomd aan versche visch, ter wijl 9482 kantjes kolharing en 16 tonner, zoutevisch werden aangebracht tegen in 1930 18 stoombeugers in 170 reizen f 152.280 aan versche visch en T402 kantjes kolharing, als mede 62 tonnen zoutevisch. De resultaten met de trawl- en beugvisscherlj in 1931 verkregen laten ook dat jaar weer veel te wcnschen over. In het jaarverslag wordt geklaagd over het zich niet tusschen de vloot bevinden van d? Nederlandsche politiekruisers. hetgeen naar het oordeel der schippers hoofdzakelijk voort, vloeit uit onbekendheid met de vangp'.aatsen Ook zijn de klachten over den radio-omroep dienst der politiekruisers in het afgeloopen jaar veelvuldig geweest. De jaarvergadering van d? reedersvereeni- ging is Vrijdag te 's Gravenhage gehouden, De voorzitter, de heer W. Richter Uitdeu- bogaardt deed in zijn openingsrede uitko men hoe slecht de resultaten van het bedrijf waren geweest. Hij meende, dat d? regeering er aandacht aan dient t« besteden, dat sche pen van andere nationaliteit hier hun haring verkoopm en deze als Hollandsche haring wordt uitgevoerd. Uit goede bron is spr. be kend, dat er kans bestaat, dat de onderhan delingen over den afzet naar België tot een goed einde worden gevoerd. Een voorstel to: stnmverleening heeft de regeering niet aan vaard, wijl er ook nog kapitaalkrachtige be drijven waren en men geen onbillijkheid wilde scheppen tegenover de beter gesitueer den. Spr. gispte dit. De nieuwe moeilijkheden ontstaan met Duitschland, waren opnieuw aanleiding om een verzoek tot, de regeering te richten. Minister Verschuur toonde ziel. echter wars van alle st.?unvcrleening, aange zien daardoor slechts slappe bedrijven worden gekwekt. Spr. vroeg of dit ook gezegd word: als het koeien, kippen, tarwe of -varkens be treft. Wat de pufvisscherij betreft, gaat het verzei grootendeels tegen de opzettelijke pufvissche rij, welke er zich op toelegt die vischgronden te zoeken, welke nagenoeg geen marktwaar dige visch, doch louter pufvisch opleveren In het afgeloopen jaar waren bij d? Reeders vereeniging aangesloten: Vlaardingen en Maassluis (16 ieden, 50 stoomschepen en 25 motorschepen); Scheveningen (30 leden en 122 motorschepen) en Katwijk aan Zie (22 leden, 3 stoom- en 76 motorschepen). ZANDVOORT ANGSTIGE OOGENBLIKKEN IN ZANDVOORT PANIEKSTEMMEING AAN HET STRAND. Den heelen dag was het drukkend heet ge weest. Ieder, die er even kon uitbreken zocht de koelte van het strand. De zee lonkte en lokte niet tevergeefs. Honderden dartelden en stoeiden in het frissche nat en zagen nauwelijks, dat zich in het Zuiden donkere wolken samenpakten tot een loodzwarte compacte massa. Zoolang het zonnetje niet verduisterd werd. dacht niemand er aan het koele strand te verlaten Ook in zee bleven de honderden zich lustig vermaken. Zelfs de plezier bootjes kozen ondanks de dreigende bui nog het ruime sop. Ongeveer kwart voor drie ging plotseling de wind liggen. De zon kroop weg achter zware wolkengevaarten, 't Werd onheilspel lend donker. De vogels zochten angstig tjil pend hun schuilplaatsen op. Voorzichtige huismoeders, al of niet in badmantel, trok ken ondanks de luide protesten van de schoorvoetend volgende jeugd naar „boven". De ervaren zeelui lieten de zeilen van hun boot zakken en gingen voor anker. De weer kundigen onder de zwemmers trachten met snellen slag het veilige strand te bereiken. Plotseling barstte de bui los. Gierende windvlagen joegen over het strand. Al wat niet spijkervast zat tuimelde onderste boven. Bij honderden sloegen de strandstoelen voor over en rolden hobbelend over het strand naar den grond van den buurman. Op het vrije strand dwarrelden badjassen en ondergoed, badschoentjes en hoeden door elkaar en het. duurde vrij lang voor ieder kleedingstuk bij den rechtmatigen eigenaar terug was. In wilde paniek vluchtte alles, wat beenen had van het strand, 't Was niet dc striemende regen die de menschen verdreef. Het scherpe zand, dat ondanks den regen, in wolken over het strand werd gejaagd, maakte 't verder verblijf aan zee vrijwel onmogelijk. Schel en onheilspellend toeterden de ho rens van het badpersoneel. Met breeden armzwaai dreven zij allen uit het water en 't. werd tijd. want ongelooflijk snel was de kalme zee veranderd in een kokende, zie dende watermassa. Bij een der badinrichtingen sloeg bij de eerste windvlaag een zwaar rek met vele tientallen badmantels om en kwam tei'echt op een driejarig kind, dat onder deze veel kleurige massa geheel bedolven werd Met vereende krachten werd dc zware last opge tild en gelukkig lachend kroop de kleine er onder uit. Ook in het tentendorp overviel dc bui de bewoners, waarvan het grootste deel natuur lijk buitenshuis vertoefde. Daar de meeste tenten hun openingen naar het Noorden of Noordoosten hebben, verdroegen zij de felle stooten uit het Zuidwesten uitermate goed. Slechts een tweetal kon den krachtigen druk van den wind niet weerstaan en sloeg neer.. Intusschen liepen reeds de wildste geruch ten door het dorp. Twee kanovaarders zou den ver in zee omgeslagen zijn. Ook heette het. dat een pleizierboot met een tiental pas sagiers in nood verkeerde. Men ging zelfs AHpsripc oogcnblikken te Zandvoort. Panick- stejnming aan het strand. (Ie blad, lc pag.) Bij het afscheid van J. H. Belgravcr. Dc tele foondienst groeit- en bloeit. Lisse en Sas- senheim spoedig automatisch. (2e blad 2e pag.) Olympische Spelen: Mevrouw Philipsen Braun door een insect gestoken. Zij cn Puck Oversloot niet gestart in dc demi- finale 400 M. vrije slag Dames. Dc Nederlandsche Ticec zonder stuurman op dc vierde plaats. Bob Maas naar aan leiding van de ingediende protesten op dc tweede plaats gezet. De Franschman No. 1 zeilen monotype-klasse. (4e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. Dr. W. G. N. van der Sleen: Over den Atlan- tischen Oceaan. Curagao. (3e blad, le pag.) Henry A. Th. Lesturacon: Aix les Bains en de omgeving. (3e blad. lc pag.) A. H.: Het land der Walen. (2e blad, 2e nag.) J. B. SchuilStaan tooneelspelers in of boven hun rol. (3e blad. 3e pag.) Jerry Lane: Sterren en de Bank van Leening. (3e blad, le pag W. P.: Opheffing van het sluier-effect? (3e blad. 2e pag.) Karei de JongRadiomuziek der Weck Een voorbespreking. (3e blad. 3e pag.) Het Haarlcmsche Stadsbeeld: De Nieuwe Raamstraat. (3e blad. 2e oag.) Van onzen verkeersmedewerkerAutorijden bij avond. (3e blad. 2e pag.) J C. E..- Langs de Straat: De goedgeefsche. (3e blad, lc pag.) Onze Gratis-Ongevallen verzekering voor week- en maandabonnés. UITKEERING VAN f 100- Aan onzn abonné den heer j. MEEN- HORST, Wilgenstraat 49, te Haarlem, konden wij heden wegens armbreuk een bedrag van honderd gulden uit keeren. DE ADMINISTRATIE. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Heden eindigt, onze dagclijkschc kinder- vertelling „Dc Oolijke Oesters". Maandag beginnen wij' met een nieuw verhaal. zoo ver de motorreddingsboot van IJmuldcn te waarschuwen, daar het bootje van daar uit gemakkelijker te bereiken zou zijn. De geruchten bleken gelukkig schromelijk overdreven. De motorreddingsboot van IJmulden werd weer afgetelefonccrd, toen bleek, dat het pleziervaartuig veilig en wel op de grens van Blocmcndaaï en Zandvoort aan wal was gekomen. Een uurtje later toen de bui voorbij was keerden allen behouden in Zandvoort terug. De kanovaarders, die men vermist had, liepen al lang met vroolijkc gezichten langs het strand, blij als zc waren, dat zc nog juist voor dc bui binnen hadden kunnen komen. De geruchten over de verdwenen kano vaarders waren waarschijnlijk ontstaan, toen ondanks de bui een motorboot zee koos. Haar doel was slechts een pleizierboot te helpen, die even over de tweede bank voor anker was gegaan. Een eindweegs werd de boot met een 7-tal passagiers op sleeptouw genomen; daarna bereikte zij op eigen ge legenheid den wal. Wol dreef ook deze boot nog even af naar het Noorden en kwam terecht bij dc bad inrichting „Neptunus". De zware palen, die hier tot over de eer ste bank in den grond geplant zijn, als af scheiding van de badinrichting waren bijna noodlottig voor dc boot geworden. Door de hooggaande zee werd zij opgenomen en bij het neerkomen schampte zij langs een der palen. Indien de boot eenige centimeters meer naar het midden was geraakt, was de paal er door gegaan en de boot onherroepe lijk vol geloopcn. Slechts door de stuurmans kunst en de groote kalmte van den schipper werd hier een ernstig ongeluk voorkomen. Geen der passagiers is zich echter het ge vaar bewust geweest. Allen, zonder uitzon dering. vonden het 't fijnste tochtje dat zij ooit met een zeilbootje gemaakt hadden. In het dorp was de schade buitengewoon gering. De Zandvoorters. die in dezen tijd bijna zonder uitzondering hun huizen verhuurd hebben, zijn er meestal als de kipnen bij om de badgasten te verzoeken, deuren 011 ven sters te sluiten, zoodra een bui op komst ls. Wij hoorden slechts van één balkondeur, die uit haar hengsels was geslagen. DIEFSTAL IN EEN ZIEKENHUIS. Door de politie is aangehouden een 34-ja rige werkster in een der ziekenhuizen alhier, die zich schuldig gemaak zou hebben aan diefstal van een groote hoeveelheid sloopen en lakens. Proces-verbaal is opgemaakt,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1