NIEUWS UIT VEUSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1932 KAMPEEREN IN IJMUIDEN. Officlce.l telde de gemeente Velsen op 1 Augustus 1932 42850 inwoners. In werkelijk heid woonden er op dien datum echter min stens een duizendtal meer, thans wellicht een kleine 1500 alhoewel deze niet te vinden zijn in het bevolkingsregister. Dat zijn de bewo ners van het zeüdoeksche dorp aan den rand der duinen, dat men wel eens de dependence van IJmuiden heeft genoemd, van het dorp, dat sedert eenlge jaren eiken voorzomer weer wordt opgebouwd en eiken nazomer weer verdwijnt. Er is geen gurgetneester, er zijn geen wethouders cn er is geen gemeen teraad om het dorp te regeeren. Alleen zijn er twee agenten van politic, die er de orde handhaven. Belasting wordt er niet betaald. Voor den civielen prijs van twee dubbeltjes per week (vóór 7 Augustus zelfs voor één dubbeltje) wordt een ieder, die zich er wil gaan vestigen binnengelaten. Het is nog niet zoo lang geleden dat de menschcn uit dc kleine straatjes in de grootc stad als het in hun benauwde bovenkamer tjes niet was om uit te houden van de hitte, wat frissche lucht trachtten te vinden op het stoepje voor hun deur, behalve dan op Zondagen, wanneer men z'n heil zocht in de parken of op de buitenwegen aan den zelf kant der stad. Wie ging er toen dc stad uit? Het waren slechts weinigen, die een enkelen dag konden doorbrengen aan het strand, om eens lekker de stadslucht van zich af te laten waaien. Totdat men tot de conclusie kwam, dat men des zomers heel goed kon wonen in een flin ke tent of in een houten keet, mits men maar om zich heen had de vrije natuur en de zee in de nabijheid. En zoo trekken sedert eenlge jaren, als de vacantletijd is aangebroken duizenden Am sterdammers naar buiten, vooral naar IJmuiden. Er kwam een kampeerterrein, waarop door de duinen tegen den zeewind beschut, de kraal der hoofdstad-bewoners een steeds grootcr oppervlakte in beslag nam Want zeker 90 pet. der in het kamp-register ingeschrevenen zijn Amsterd.immers. Men telt er thans ongeveer 300 tenten met zooals gezegd een kleine 1500 inwoners, er ls een warenhuis waar alles te koop is. Zelfs heeft het weinig gescheeld of er was een vcreenl- ging van kampeerders, maar dc daarvoor ge- wcnschte eenheid was er niet en dus doet men het thans maar zonder verceniging. En nu leven de 1500 niet-officieele IJmuiden a - ren in pais en vree naast en door elkaar cn als er al eens een enkele maal een wanklank gehoord wordt, dan zijn daarvan enkele ele menten de oorzaak, die alléén dan rustig zijn, wanneer hun tent is opgeslagen op een onbewoond eiland, waar dus geen buren zijn. Het is verbazend, hoe zeer de trek naar het kampeerterrein toeneemt. Tot op den dag van gisteren waren er reeds 5090 bezoekers ingeschreven, tegen 3083 In 1931. Sommigen hebben heel wat werk gemaakt van hun zomerverblijf. Er staan aardige hou ten huisjes met heldere gordijntjes voor de ramen. Maar er zijn ook tenten, waaraan te zien is dat ze alleen worden gebruikt om er in te slapen en er zijn er zelfs die ook voor dit doel ternauwernood geschikt zijn. Maar men is buiten dc frissche buitenlucht is goed koop en als het niet te hard regent is het alt.ijd binnen droger dan bulten. Er stoeien in het mulle zand zandbakken zijn er niet noodig tal van door de zon gebruinde kleuters. Dat is heel wat anders dan het smalle stoepje voor de deur tn het benauwde straatje. IJMUIDEN UrrSTAPJESCLUB SPEELTUIN „CENTRUM" De Uitstapjesclub „Speeltuin-Centrum" maakte Dinsdag een uitstapje naar „Velser- beck". In groepjes verdeeld en beladen met boterhammen, ruimschoots voldoende voor den gcheelen dag trokken de kinderen met de clubvlag om 9 uur naar het station. Tot 12 uur vermaakten de kinderen zich met het voederen van het pluim- en ander vee en met krlngspelen. Om 12 uur werden de boterhammen uit gepakt. en in de TheeschenkeriJ met een glas melk opgegeten. Voor dessert werden de kin deren onthaald op de nationale lekkernij: een Jjsco'tje. Na afloop van den kouden maaltijd las dc geleidster een mooi verhaal voor, waarna de Hcrmitafcc werd bezichtigd. Van half twee tot drie uur ging men blokjes-rapen, waarvan de prijzen werden behaald door Jan Schmidt, Arte Kattestaart, Frans Aan cn Jannle Vlsslnga. Nadat in de theeschenkerlj een glas limo nade was gedronken en wat. versnaperingen waren opgemaakt werden de spelen voort gezet: De prijzen voor het balloopen werden ge wonnen door Hiltje Groen. Cornells Cornelis- srn. Wublo Kool, Marle Kooiman en Jan Boon. Om kwart na zes. nadat de prijsjes waren uitgereikt cn nogmaals de Inwendige niensch was versterkt, werd dc terugtocht naar den trein aanvaard. Om 7 uur waren dc kinderen weer in IJmuiden Het is voor de kinderen een heerlijke dag geweest. o. s. r. De a Meeting IJmuiden der OS P. heeft besloten eiken Woensdagavond op de boven zaal van Café Royal een huishoudelijken of openbare cursus-vegadering te houden. De openbare cursusavonden zullen worden bekend gemaakt. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en de daar onder ressortcerende hulppostkantoren werd gedurende 1 t. m. 15 Augustus 1932 ingelegd f 33.408 99 terugbetaald f 32 748,95. Het laatste door dat kant-oor uitgegeven boekje draagt het nummer 25828. TOERISTENBOOT GEPASSEERD Het Engelsche s.s. Atlantis, tocbehoorendo aan de Royal Mall Steam Packet Co. te Lon den, dat een rondreis met toeristen maakt, is van Hamburg naar Amsterdam gepasseerd waar het eenlge dagen zal blijven. De passa giers maken van de hoofdstad uit korte uit stapjes in ons land. Het s-s. meet niet min der dan 15135 bruto reg. ton en wordt voort bewogen door drie schroeven. Heit werd ge bouwd in 1913. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.35f 0.80. Griet per 50 kilo f 50—f 14.50. Tongen per kilo f 1.98—f 0.75. Groove schol per 50 kilo f 31f 23. Middelschol per 50 kilo f 26—f 20. Zetschol per 50 kilo f 22f 18. Kleine schol per 50 kilo f 19f 3. Schar per 50 kilo f 9.f 3.30 Tangschar per 50 kilo f 41f 30. Rog per 20 stuks f 7. Vleet per stuk f 2.50f 1.75. Pieterman en poon per 50 kilo f 13f 16. Groote schelvlsch per 50 kilo f 19f 10.50. Middelschelvisch per 50 kilo f 7 50f 9. KL middelschelvisch p. 50. kilo f 10.50f 4.30 KI. schelvlsch per 50 kilo f 6.50f 2.70. Kabeljauw per 125 kilo f 76f 32. Gullen per 50 kilo f 17f 1.70. Leng per stuk f 0.78f 0 48 Heilbot per kilo f 0.95f 0. 75. Wijting per 50 kilo f 2 80—f 1 75. Koolvisch per stuk f 0.15f 0 01. Makreel per 50 kilo 50 kilo f 7f 2.30. Versche haring per kist f 2.90f 1.65 Groote hake per 125 kilo f 120f 92. Middel hake per 125 kilo f 124f 96. Klein middel hake p. 50 kilo f 40f 35. Kleine hake per 50 kilo f 298.50. BESOMMINGEN. ON 75 Nürnberg 950 manden f 2700. HC 67 Direktor Schwarz 515 m. f 1500. HC 231, Hein rich Jenefclt 390 m. f 2500. Donald IJm. 117 505 m. f 7800. Bergen IJm. 16. 225 m. f 3000. Oostzee IJm. 147 90 m. f 1300. Hercules IJm. 146 500 m. f 2400. Alkmaar IJm. 31 200 m. f 2600. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART Aanvaring. De in de Visschershaven liggende motor boot Kwiek werd aangevaren en licht be schadigd door den naar de visscherij ver- trekkenden Duitschen stoomtrawler Leipzig uit Nordenham. De motorboot behoefde zijn reis evenwel niet op te geven door dit voor val. want het stak vanmorgen naar Kings- lynn in zee. IJzcrvcrscheping. Met de bij de Hoogovens ingenomen ijzer- lading is het Finsche stoomschip Virgo naar Helsingfors vertrokken. Engelsche scheepsbouw. De toestand van den Engelschen scheeps bouw is zoo slecht als nimmer te voren. Er zijn werven, die geheel zonder opdrachten zijn cn daarom maar gewoon gesloten werden Opgelegde schepen- In Hamburg liggen op het oogenblik 210 schepen met tezamen 872,000 br. rcg. ton werkloos. Behalve de schepen onder dc Duit- sche vlag, die natuurlijk verre in de meer derheid zijn, behooren tot deze stilliggers schepen van alle naties, tot zelfs Panameezen Aangekomen: 16 Augustus: Talisse m.s., Ned. Indië. Amazone s.s. La Pallice. Vertrokken: 16 Augustus: Kyphissia ss. Hamburg. Stuyvesant ss. West-Indië. Regin ss. Oslo. Rijnstroom ss. Huil. Jason ss. Hamburg. Vliestroom ss. Leith. Mavis ss. Londen. Maasstroom ss. Londen. 17 Augustus: Appollinaris V, m.s. Bayonne. Velta ss. Riga. Atlantis ss. Bordeaux. Osmo ss. Gdynia. Wido ss. La Plata. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochkatrine 12 v. Rott. tc Vancouver. Volendam 15 v. Rotterdam tc N.-York. HALCYONLIJN. Vredenburg, Pto Ferrajo n. La Plata 12 in draadl. verb, met Casablancq. Maasburg, 16 v. San Lorenzo te Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein thuisreis) 16 (5 n.m.) van Antwerpen. Nieuwkerk (thuisr.) vertr 17 v. Marseille, Klipfontein vertr. 17 v. Beira n. Rotterdam. Mellskerk fuitr.) 15 v. Mombassa. Holland. 15 v. Lorenzo Marques. Rietfontein (uitr.) p. 14 Bcachy Head. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Palembang (uitr.i p 16 (5 v.m.) Gibraltar. Kola Nopan ithuisr.) 16 te Genua. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. IJstroom 16 van Rotterdam n. Hamburg. ROTTERD AM—ZUID - AMERIK A LIJN. Alwaki 16 van Rotterdam n. Hamburg. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE LLOYD.. Drechterland, 16 Augustus 12 ifür te Le Havre. BEVERWIJK ZILVEREN PRIESTERFEEST TASTOOR P. v. d. PAVOORDT. De zeereerw. heer P. J. M. J. v. d. Pavoordt, pastoor van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad alhier heeft op den feestdag van Maria-Hcmelvaart onder groote belang stelling het zilveren Jubileum van zijn pries terwijding herdacht. Zondagavond werd de jubilaris feestelijk ingehaald, \vaaraan de Harmonie „St. Jozef" medewerkte. Op den hoek van den Boerweg en den Cornelis Ma ters weg hadden enkele in dïe omgeving wo nende parochianen een eerepoort opgericht. Hier werd den Jubilaris, die van het station was afgehaald door Graalleden, patronaats- jongens, S.S.S. en de Rijwielclub „Sub Tutela Matris", door dc kinderen een bloemenhulde gebracht. Onder het gebeier der klokken ar riveerde de jubilaris bij zijn kerk, die smaak vol met planten, tapijten en bloemenbakken was versierd. Tijdens het plechtig Lof, dat daarna volgde werd pastoor v. d. Pavoordt door een zijner kapelaans, den weleerw. heer A. van Nobc- len. op hartelijke wijze toegesproken. Maandagmorgen half tien celebreerde de jubilaris een solemneele Hoogmis, daarbij ge assisteerd door pastoor Melkert als Presbyter Assisteur. kapelaan A. van Nobelen als Dia ken. kapelaan J. v. d. Steen als Subdiaken en Pater de Becker als ceremoniarius. Professor Heskes van Warmond hield de feestpredikatie. Het zangkoor zong onder leiding van den heer B. J. v. d. Peet de Missa Choralis voor mannen- en jongensstemmen van L. Refici. De wisselende gezangen werden uitgevoerd door de Schola Cantorum van Warmond. Na de H. Mis zong het koor de priester cantate van onzen plaatsgenoot, den heer L. Tervoort, die het orgel bespeelde. Des namiddags half twee had in de St. Jozefzaal dc aanbieding van geschenken plaats. Bij^ monde van kapelaan A. van No belen ontving de jubilaris o.a. het cadeau zijner parochianen, een bedrag in geld van f 1500. Van de schooljeugd ontving hij een fraaie staande klok. Nadat dc meisjes van de Graal op het schoolplein spreekkoren en reidansen hadden uitgevoerd, recipieerde de pastoor in de St. Jozefzaal, van welke gelegenheid de paro chianen, benevens velen van elders, gebruik maakten om hun gelukwenschen aan te bie den. O.a. verscheen ook burgemeester H. Rothc van Wijk aan Zee en Duin. Te vijf uur celebreerde de jubilaris een plechtig danklof waarbij hij woorden van dank bracht voor de groote belangstelling en vooral voor het geschenk der parochie. Dc pastoor deelde mede. dat hij van deze geld som een gedeelte zal aanwenden voor dc aanschaffing van een derde klok In don to ren. De Harmonie „St. Jozef" bracht tot besluit van den feestdag een serenade, welke door een ontelbaar aantal belangstellenden werd bijgewoond. JUBILEUM KINDERGELUK. De Geheelonthouders Kinderclub „Kinder geluk" hield ter gelegenheid van haar twin tig-jarig bestaan een druk bezochte receptie in het repetitielokaal aan de Groenelaan. Bij het begin memoreerde de voorzitter de vele welgeslaagde uitvoeringen welke „Kinderge luk" in den loop dier jaren organiseerde en bracht daarbij hulde aan degenen, die zich daarvoor steeds inspanden. Talrijke bloemstukken en geschenken ge tuigden van waardeering voor het werk van bestuur cn regisseur, den heer G. Berghuis, dat zij geheel belangeloos terwille van de anti-alcoholische opvoeding der jeugd, ver richtten. De receptie, waarop vele afgevaar digden van vcreenlgingen cn particulieren verschenen, werd opgeluisterd door zang van de kinderen. De herdenking van het jubileum zal in het a.s. seizoen worden besloten met de opvoering van een revue. LEGAAT. Mevr. de Wed. E. WaterschotSchutte, die onlangs te Velsen overleed, heeft f 1000 ge legateerd vocxr het bouwfonds eener nieuwe kerk der Ned. Hervormde Gemeente te IJmuiden-Oost. VELSEN DE WERKLOOSHEID. EEN GERINGE DALING. Bouwvakarbeiders: Betonwerkers 42. be hangers 2, bouwk. opzichters 4, cementwer- kers 1. fundeeringwerkers 2, gasfitters 2, gla- zenwasschcrs 1, grondboorders 1, grondwer kers 112. loodgieters 4, metselaars 50 w.o. 1 ben 18 jaar, opperlieden 52, rieters 1, schil ders 38 w.o 2 ben. 18 jaar, straatmakers 8, stucadoors 10. timmerlieden 145 w.o. 3 ben. 18 jaar, uitvoerders 2, voegers 5 w.o. 1 ben. 18 jaar, totaal 478, Metaalbewerkers: Bankwerkers 73 w.o. 2 ben 18 jaar, branders 2, constr. werkers 10, electriciens 12, handlangers 2, 1.1. instru mentmakers 1, isoleerders 1. ketelmakers 18. klinkers 6. kopergieters 1. koperslagers 6. las- schers 18. machinisten 156 w.o. 95 visscherij- machinisten, mctaalboorders 2. metaal- draaiers 18. metaalschavers 3, mctaalslijpers 1. metaalschilders 2. monteurs 10, motor drijvers 1, plaatwerkers 23 w.o. 2 ben 18 jaar. pijpwerkers 2. pijpfitters 3, scheepstimmer lieden 8. scheepstuigers 7. smeden 7. staal- draadsplitsers 1. stokers 113, w.o. 84 vissche rij-stokers, tegenhouders 1, voorslaanders 1, vormers 4, vuurwerkers 16, ijzerwerkers 1, totaal 519. Kantoorpersoneel: Bedienden ml. 32. idem vr. 7. aank. bedienden vr. 2, idem ml. 10. Totaal 51. Huijsh. beroepen: Dienstboden (dag en nacht) 2. dagdienstboden 1. werksters 5, por tiers 3. totaal 11. Diverse beroepen: Fotografen 3, boekdruk kers 1. letterzetters 5. mach. houtbewerkers 7, Kuipers 16, mandenmakers 7. meubelmakers 2, modelmakers 2, rietmatten-makers 1. stoelematters 1, zagers 4, kleermakers 1. nar- deewerkers 4 w o. l ben. 13 jaar, glazuurders 1, modelleurs 1. plateelschilders 2. schoen makers 2, boekbinders 2. netten boe tsters 3, nettenbreiers 3, zeilmakers 3. bakkers 5 w.o. 1 ben. 18 jaar, broodbezorgers 2. koks 17 w.o. 14 visscherij-koks, sigarenmakers 1. slagers 2, bloemisten 3, landarbeiders 1, tuinlieden 9. matrozen 55, schippers 45, stuurlieden 28, colporteurs 2, kruideniersbedienden 2, maga zijnbedienden 9. reizigers 11. bakkenschiopers 18. chauffeurs 25. dekknechts 6. expeditrices 2. havenarbeiders 116, kellners 1. kraanma- I chinisten 4. matrozen gr. vaart 7. pakhuis knechten 5. schippers (binnen) 7. sleepboot- kaptcins 12, stuurlieden 3, voerlieden o, con troleurs 7, incasseerders 1, opzichters 1, to taal 499. Zonder vakkennis: Losse- en fabrieksarbei ders 577 w.o. 15 ben. 18 Jaar. Het totaal der ingeschrevenen bedroeg der halve 2135, zoodat een lichte daling is te constatecren. HINDERWET B. en W. van Velsen brengen -ter kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen verzoeken met bijlagen van: H. A. van der Velden te Santpoort, om vergunning tot het oprichten van een onder- grondsche benzinebewaarplaats met boven- grondsche aftapinrichting op het perceel Bloemendaalschestraatweg no. 196: A. van der Toorn te IJmuiden, om vergun ning tot. het oprichten van een vischrookerij in het perceel Middenhavenstraat no. 26: S. van Dorp te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van zijn drukkerij, door het, bijplaatsen van diverse werktuigen, in het perceel, Hendrikstraat no. 66. Op Dinsdag 30 Augustus 1932, des voormid dags te elf uren. zal ten Gemeentehuize ge legenheid bestaan om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. OPENING KLEUTERSCITOOL. De opening van de Kleuterschool der Ver. voor Chr. Volksonderwijs in de Ban- jaerstraat te Velsen-Noord zal plaatsvinden a.s. Donderdagmiddag des imiddags 3 uur. VELE KLEINTJES MAKEN EEN GROOTE. Naar ons wordt medegedeeld, theeft de exploitant der Radio Centrale die een inza meling van oud koper houdt, ten bate der T B.C.-bestrijding, reeds een 900-tal oude be- lastingmerken ontvangen, terwijl de felici- tatiepot, waarin de gelden worden gestort voor het overbrengen van felicitaties langs de draad reeds de f 70 is gepasseerd. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: N. Stokerde Bier d J M. van AmersfoortSchellevis zB. W. Bouwer— Gubbels z., C. HoekStam d.t N. E. Groen Kremer z., W. E. FijthWitteman d„ A. SchikBroekhuizen dW. v. d. Kommer Olijve d.. J. A. M. Wezenaar—de Jong z. 3verleden: Johanne Geertsma 3 m doch ter van K. Geertsma; Hendrik Frans Blok 53 j„ echtg. van W. Blok; Sara Glaser 78 j., wed. van J. G. ten Broeke. SANTPOORT VERKEERSONGEVAL Het gevaarlijke snijpunt van den Rijks straatweg en de Hoofdstraat tusschen onze plaats en Velsen heeft weer eens een slacht offer opgeëischt. Daar werd n.l. de echtge- noote van den heer B. uit IJmuiden aange reden door een auto. Deze aanrijding ge schiedde met zulk een hevigheid, dat ge noemde dame pas na enkele buitelingen ge maakt te hebben bleef liggen. De in den auto zittende dokter liet haar naar het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem vervoeren, al waar bleek, dat ze op tal van plaatsen ver wondingen had opgeloopen alsmede een her senschudding. Bovendierf klaagde ze over he vige pijn in den rug en werd vermoed, dat ook een nier was gescheurd. De fiets was ge heel vernield. DE LICHTHOEVE Wijlen mevr. de wed. WaterschotSchutte te Velsen heeft aan het kinderhuis „De Licht hoeve" te Santpoort f 500 gelegateerd. DRIEHUIS DE BEGRAAFPLAATS WESTERVELD Met een enkel woord werd reeds in ons blad vermeld, dat de heer G. J. v. d. Linden wegens gezondheidsredenen binnenkort zijn functie als opzichter der begraafplaats Wes- terveld zal neerleggen. In het stukje over de begraafplaats wezen wij er onlangs op. dat het 50 jaar geleden was, dat mej. de wed. J. v. d. Lindenvan Dijk op Wesiterveld kwam. Veertig jaar ge leden werd de buitenplaats de than.s zoo be kende begraafplaats. Gedurende 21 jaar is de heer G. J. v. d. Linden opzichter cn den laatsten tijd hoofdopzichter geweest. Hij ge noot als zoodanig het volle vertrouwen van het bestuur der begraafplaats, terwijl hij van de vele families, die hier zoo vaak ko men naar de laatste rustplaats hunner dier baren, de vriend en raadgever is geworden. Daarbij zijn er vele uit de eerste kringen van ons land. Uit den aard der zaak had de hoofdop zichter te maken met begrafenisonderne mingen uit alle deelen van ons land, doch ook met hen was de verhouding steeds goed en de opzichterswoning is voor velen het tehuis van een goed vriend geworden. Velen zullen dan ook betreuren, dat. de heer v. d. Linden door minder goed gezichtsvermogen genoodzaakt was eervol ontslag te vragen. Dat ontslag werd door het bestuur van Wes- terveld tegen l November op de meest eer volle wijze verleend. Het bestuur heeft zelf huize Westerveld, vóór den ingang der begraafplaats gelegen, aan den heer v. d. Linden ter woon aangeboden. Verder blijft de familie v. d. Linden aan Westerveld ver bonden en zal de oudste zoon. die zijn vader behulpzaam was. later de taak van opzichter overnemen. Voorloopig blijft hij onder lei ding van een administrateur hier werk zaam. ZANDVOORT WELDADIGHEIDSFEEST. Ten bate van het Nederl. Israel. Armbestuur te Zandvoort werd Maandagavond in Groot Badhuis een grootsch opgezet weldadigheids feest gehouden. De groote zaal was al spoedig te klein om alle belangstellenden te kunnen bevatten. In een tropische hitte voerde allereerst het woord de heer T. Sjouwerman, voorzitter van het Zandvoortsche Israël, Armbestuur, Tijdens het organiseeren van dit feest had men hem wel gevraagd: hé, zijn er hier Jood- sche armen. Zoo'n vraag houdt waardeering in voor de zorg van het Israel. Armbestuur aan wie het te danken is, dat zoo'n resultaat verkregen is. Maar ook dit armbestuur onder vindt den druk van dezen tijd en vandaar deze poging om de geldmiddelen te verster ken. Het eere-comité voor dezen avond, een ge- heele lijst van klinkende namen, had tot eere- voorzitter den Burgemeester van Zandvoort den heer H. van Alphen, die in een geestige en toegejuichte rede er op wees. dat de aan wezigen er toe konden medewerken, dat geen jood bij den Zandvcorschen steun behoefde aan te kloppen. Wat gerucht bij de deur en Lou Bandy de conferencier humorist treedt zingende de zaal binnen, zoodoende een begin makende met de afwerking van een uitgebreid caba retprogramma op hoog peil. Stella Fontaine met haar liedjes en imi taties, Eli Davidi als illusionist. Beuker cn Denijs op de vleugel-piano's, The Frankly's golden melody five brachten een keur van vocale en instrumentale prestaties. Veel zorg was er besteed aan de moderne dansen door Eddy Ray and Partnrin, waarbij personeel van het theater Tuschinski, het tooneel, de requisieten en de belichting in de puntjes ver zorgde. Tusschen de bedrijven door werd het eigen lijke doel: „geld maken", niet vergeten. Een van de middelen was het werken met 8 prikplanken, waarop maar 4000 nummers voorkwamen. De cadeaux voor dit werk, voor namelijk door Amsterdamsche firma's wel willend afgestaan, zooals alle medewerking vrijwel belangeloos geschiedde, ook de zaal met haar verlichting was door den heer Gunthers gratis disponibel gesteld, waren in de hal tentoongesteld. IDe (Champagnebar bij Mère Catherine mocht zich in iecn druk bezoek verheugen. Het bal onder leiding van den heer Hartog J. Polak, zette het nachtfeest in, waar het Tuschinski-orkest onder leiding van Max Tak en de Fuente's Serenaders zich lieten hooren. Emile van Bosch, bariton en het Dichson ballet vierden triomfen, maar de clou was hier het werk van Henriëtte Davids en I^dore Zwaaf met scènes en schlagers uit Rido's nieuwe revue: Alles wordt weer goed. Hoe laat het geworden is durven we niet zeggen, maar dat de organisatoren van het feest hun doel bereikten, is zeker. LANGS DE STRAAT. Wij rijden! Nee. een Jordaner is zoo niet! Zóó, is alleen de man die bescheiden be gon, stil voor zichzelf, met de onverzette lijke wil om vooruit te komen, om in dit le ven wat meer te bereiken, wat meer te verga ren en het zijne te noemen, dan zijn vader kon doen. Wien de opgang zoozeer in het bloed zit, dat hij steeds leeft in het stadium, dat volgt op datgene waarin hij zich op dat moment bevindt, met het gevolg, dat hij steeds iedere gulden tienmaal moet omkee- ren voor hij hem uitgeeft en dan nog drie keer terugnemen voor hij daar definitief toe overgaat, hetgeen echter voor het oog van de wereld door een nonchalant gebaar wordt verborgen. Zóó, is alleen de man, die einde lijk, eindelijk na veel zwoegen en tobben ach ter het stuur van zijn eigen auto zit, wiens boezem prangt, wiens adem hijgt, wiens ka ken blaken van trots en inspanning beide, maar wiens rug lui achterover leunt en wiens handen losjes het stuur omvatten alsof hij er achter geboren was. Zóó is de man zonder fantasie, de man die geen gevoel heeft voor de humor van de werkelijkheid, die de pret niet aandurft om een branie te zijn. Nee. zoo is een Jordaner niet. Die heeft de lef! Zoo maar, ronduit en hij maakt er een feest van. zonder het iemand te vragen. Wil je meelachen des te beter, doe Je het niet, ook goed en als je je gaat ergeren, allé, dat moet jij weten, maar dom is het wel. want ook zonder jou kan het feest verder gaan En wat voor een feest. Het begon op het Waterlooplein. Daar koopt oom David oude onderdeelen van fietsen en auto's op. En laat hij me daar nu toch vandaag een ding op den kop tikken,- dat vanwege de crisis uit louter onderdeelen bestaat, die echter een lichte samenhang vertoonen: laat hij me daar een auto koopen, een auto met wielen, een stuur en een hikkende, schokkende, heusche motor! „Maar David „Kom Becca-tjc-lief, trek je mooiste blous- Je aan, en je lekkere wollen dasje om, wij gaan rijden. Je oude moeder nemen we mee. Vandaag hebben we een auto, vandaag rijden wij. Stap maar in! En Becca stapte in, en d'r moeder stapte in, en twee keer helden de onderdeelen een parig, en zonder hun samenhang te verbre ken naar de kant waar zij instapten. En net toen ze weg zouden rijden en oom David zijn glimmend bolhoedje wat dieper schoof, ge reed voor den start, kwam de buurvrouw van beneden naar buiten met een dreinend kind aan haar rok. en ze keek zoo verbaasd en lachte zoo gul. dat oom David haar met schort en kind en al mee liet rijden, terwijl hij een paar minuten geleden nog zoo op Becca's mooiste blousje had aangedrongen. Maar ze lachte zoo en de jongen keek zoo verbaasd, dat hij zulke prettige passagiers niet wou missen. Ze reden eerst om het Waterlooplein, toen langzaam en deinend van gelukzalig heid over de Zeedijk, schuivend tusschen veel bekenden door, die hun met uitroepen be nijdden, of een grap riepen, die hun ernst niet stoorde, omdat ze niets te verbergen hadden en ieder weten mocht, dat oom Da vid vandaag een goeden dag had gemaakt. Ze zaten breed en glommen, oom David klein tjes voorin achter het stuur, de vrouwen overdadig, met gezichten vol waardigheid, alleen moesten ze telkens lachen, maar van plezier, en ook om dc buurvrouw die niet laten kon om te wulvenStatig langs de Zeedijk, en dan wat schuchtertjes in het groote verkeer langs het Damrak en weer terug. En langs de Nieuwendijk weer triom- ph antelij k. Ja, ja, wij rijden. Ja, wij hebben een auto vandaag, „Becca, meid!" en een elleboog prikt in haar middel: de buurvrouw. Wij maken feest. Wij rijden. Je wilt weten hoe we er aan komen? Vraag Daaf! Je wilt heelcmaal niets weten, ook goed. Wij rijden, en we vinden het fijn. Hoera, wij rijden! v yr, 6,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10