DE VIERDE MAN EENIGE SNAPSHOTS uit de nieuwe Metro Goldwyn-film „Susan Lenox", waarin Greta Garbo een belangrijke rol vervult. Zooals men weet heeft Greta Garbo zich uit de Amcr ikaanschc filmwereld teruggetrokken en vertoeft op het oogenblik in Zweden. TWEE VOETBALLERS UIT REGENSBURG maken met een reuzen-voetbal een tocht door Duitschland. Het inwendige van het gevaarte is ingericht als slaapplaats, welke op kogellagers rust en roodoende s'ccds in horizontalen stand blijft. MUZIEK MOET ZIJN BIJ DEN EERSTEN RIT van de elcctrische tram op liet traject Amsterdam—Monnikendam. De Marker muzikanten doen hun best. DE ITALIAANSCHE AVIATEUR P. DE ANGELI legt start- proeven af op het vliegveld Staaken bij Berlijn vóór het begin van de Europa-rondvlucht. HET OUDE STOOMTRAMMETJE IN WATERLAND MOET VAN DE BAAN. Dinsdag is op liet baanvak AmsterdamMon nikendam elcctrische tractie ingevoerd. De eerste versierde electrische tram. MODERNER VERBINDINGSMIDDELEN. De handpontvcer over hef Noordzcckanaal bij de Hcmbrug zal binnenkort vervangen worden door een nieuwe Rijksstoompontveer. DE BEKENDE AMER1KAANSCHE BALLONVAARDER VAN ORMAN zal deelnemen aan de internationale Gordon Bennett ballonwedstrijdcn in September FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 21) Pcrsrcunie In Palais Royal. De club, waarvan Emiel Wils gesproken had, was geen vereeniging ln de beteeken is, welke gewoonlijk aan dit woord wordt, toe gekend. Het hoekje van het Palais Royal, waar men elkaar gewoonlijk trof, vormde het verzamelpunt van een steeds wisselend aan- al journalisten, literatoren cn introducés van dezen, waartoe aanvankelijk ook inspecteur Sanders had behoord. Deze laatste en naast hem nog eenige andere politiebeamb ten had zich echter onmiddellijk zoo thuis gevoeld in dit hoofdstedelijke perswereldje, dat hij al spoedig als een welkome stamgast werd beschouwd, wiens verschijning in dit milieu van steeds op nieuws beluste kran ten menschen gewoonlijk met vTeugde werd begroet. Die nieuwsgierigheid van de journalisten had inspecteur Sanders nooit kunnen belet ten zijn bezoeken te herhalen, want eener- zijds verstond hij zelf meesterlijk de kunst om te zwijgen, wanneer hij dat, ln verband met een en ander onderzoek noodzakelijk achtte, terwijl anderzijds de reporters zeer goed beseften, dat deze kring, gevormd door collega's, die ln werkelijkheid toch allen con currenten waren, niet de aangewezen plaats was om over een of ander onderwerp, dat hen interesseerde, inlichtingen in te winnen. Het gesprek werd nu meer algemeen en ge raakte al spoedig op het gebied der dagelijk- sche actualiteiten. Daarbij kwam natuurlijk ook de moord op bankier Leuvensteyn ter sprake en verschillende leden van het gezel schap maakten van deze gelegenheid gebruik hun persoonlijke meehing over de houding van politie en justitie ten opzichte van Hel- linger's arrestatie kenbaar te maken. Slechts Wils, hoewel aandachtig luisterend naar al les, wat door zijn collega's te berde werd ge bracht, was merkwaardig stil, zóó stil, dat het den anderen tenslotte zeker zou zijn op gevallen, wanneer niet op het moment, dat het gesprek zijn hoogtepunt bereikte, inspec teur Sanders was binnengekomen, op wien onmiddellijk door Hazemeyer beslag werd gelegd. „Hallo, Sanders, leg jij die knapen hier eens het zwijgen op. Ze hebben allemaal hun eigen oordeel over de zaak-Leuvensteyn, maar snakken innerlijk naar de meening van een expert". „Dan kan ik slechts m'n spijt betuigen de heeren te moeten teleurstellen", antwoordde de inspecteur, een stoel tusschen Wils en Adams inschuivend. .Jk dacht, dat het de pers toch wel bekend was. dat het onderzoek in deze zaak bij de Rotterdamsche politie be rust en persoonlijk heb ik werkelijk nog geen geen gelegenheid gehad het geval eens rustig te overdenken". „We zullen dus de behandeling van de zaak ook niet voor de Amsterdamsche rechtbank meemaken", zei Hoekstra spijtig. „Nee, daar bestaat geen kans op", ant woordde de inspecteur en glimlachend liet hij er op volgen: „Die sensatie zul je aan je Rotterdamsche collega moeten overlaten. Ten minsteliet hij er, nu weer ernstig op volgen, „wanneer het althans ooit zoover komt. Het bewijsmateriaal, dat men tot dus ver tegen Hellinger verzameld heeft, schijnt, voor zoover mij bekend is, niet overstelpend te zijn, tenzij men kan vaststellen, dat het vanmorgen ontdekte briefje Inderdaad van Hellinger afkomstig is". Waarschijnlijk zou deze opmerking weer opnieuw aanleiding tot een uitvoerige gedach tenwisseling hebben gegeven, wanneer van een ander tafeltje niet een der journalisten was opgestaan en het gesprek had onderbro ken met een verzoek dat de moordzaak-Leu- vensteyn plotseling op den achtergrond plaatste. Het was de secretaris van de Amsterdam sche Journalistenvereeniging. „Mag ik de heeren er even aan herinneren", zei hij, „dat introductiekaarten voor 't vol gende weck Woensdag te houdeci jaarlijksche bal-masqué vóór Maandag moeten worden aangevraagd. De namen der introduced moe ten aan mij worden opgegeven cn ik zorg dan voor prompte toezending. Ik behoef jul lie er zeker niet op te wijzen, dat elkeen, die maar even weg kan, verwacht wordt". Er werd nog even over het vraagstuk der costumeering doorgepraat, waarbij het fi guur van menigen ijverigen redacteur of ver slaggever het moest ontgelden, tot plotseling de zware stem van den portier, die aan den ingang van de zaal verscheen, de conversa tie wederom afbrak: „Telefoon voor meneer Sanders!Me neer Sanders hier?" .Tiet wordt tijd, dat we hier ook eens zoo'n signaallnrlchting voor de telefoon krijgen", zei Wils. „In het buitenland vindt je die in groote cafés allang. In plaats dat je naam dan door een portier wordt uitgebruld, verschijnt die in lichtletters op een bord. 't Is ongeveer hetzelfde systeem als dat, wat in verschil lende stationswachtkamers in het buiten land wordt toegepast om het vertrek der trei nen aan te geven. Pracht uitvinding voor de ij ver aars van meer stilte". Inspecteur Sanders was lntusschen opge staan en nam vijf minuten later zijn plaats aan de stamtafel weer in. Ongemerkt duwde hij Wils een papiertje in de hand, waarop deze zich al even onopval lend een oogenblik verwijderde om van den inhoud kennis te nemen. „Kom met Adams naar het hoofdbureau. Belangrijk nieuws", las hij. Langzaam slenterde hij weer terug naar zijn plaats en nu was het een kleine moeite om Adams het briefje in handen te spelen. Onmiddellijk daarna nam de inspecteur met een kort excuus voor zijn overhaast ver trek, dat echter door dringende dienstzaken noodzakelijk werd, arscheid. Toen ook eenige leden van de nachtrcdac- tie zich gereed maakten om te vertrekken, grepen Wils en Adams deze gelegenheid dank baar aan om het gezelschap eveneens te ver laten. Belangrijk Nieuws. Tijdens hun wandeling naar het hoofdbu reau gaf Wils den procuratiehouder een kor te uiteenzetting van hetgeen zich dien mid dag in en voor de woning van de verpleegster in de 2e Oosterparkstraat had afgespeeld. Adams luisterde met aandacht naar het verhaal, dat hij slechts af en toe met een enkele vraag even onderbrak. Toen de repor ter zweeg, duurde het eenigen tijd voor hij zijn meening kenbaar maakte. „Dus tóchzei hij eindelijk, meer tot zichzelf dan tot Wils en zich daarna tot den laatste richtend, vervolgde hij: „Als jou veronderstellingen ten opzichte van de medeplchtigheid van die verpleeg ster inderdaad tot opheldering van de mis daad leiden, heb je de politie wel zeer aan je verplicht, Mlel". Wils schudde het hoofd. „Hoho, zóóver zijn we nog niet. Je vergeet, dat, zelfs wanneer de medeplchtigheid van de verpleegster komt vast te staan en op het oogenblik is dat nog geenszins het geval er altijd nog een vierde man is, die zeker niet zoo gemakkelijk zal zijn op te sporen. We weten nu immers nog niets, we vermoe den slechts en al zou tenslotte overtuigend komen vast te staan, dat die verpleegster mede de hand in het spel heeft gehad, dan blijft het nog altijd de vraag of zij bereid zal zijn ons nader in te lichten. En wat die ver plichting van de politie betreft, Bob, ik hoop, dat je me gelooft, wanneer ik zeg, dat me het besef er toe te hebben bijgedragen een arme drommel als Hellinger voor een opzien barende rechtbank te behoeden, meer voldoe ning zal schenken dan m'n aandeel in de arrestatie van den dader". „Het is anders nogal brutaal", vervolgde hij met een kort lachje, toen de ander bleef zwijgen, ,dat we reeds van aandeel in een arrestatie durven spreken, terwijl nog nie mand er een flauw idee van heeft hoe de zaak zich kan hebben toegedragen, wanneer de' verpleegster werkelijk aan een en ander debet is". „Dat vraag ik me ook Juist af", antwoordde Adams. .De conducteur heeft op het station in Den Haag toch alleen de vierde man ge zien en niet de verpleegster. Ik begrij eerlijk gezegd niet waarom de medewerking van deze laatste dan noodzakelijk moet zijn ge weest". .Een oplossing voor dat probleem heb ik ook niet vermogen te ontdekken en ik geloof dan ook. dat we beter doen daar maar niet verder naar te zoeken. Acht jij de mogelijk heid zóó verwerpelijk, dat men die vierde man of laten we liever zeggen de vierde passagier alleen ten tooneele heeft ge voerd om de aandacht geheel van de ver pleegster af te leiden?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 8