f f I 25%allerfijnste 2 BÉI HE El it Hl 1% HOLLAND'S Roomboter onder 2 DLvC DARIIbESTE KWALITEIT Rijkscontrole. ■afWUn VOOR DE FORENSEN. H. D. VACANTIE-PUZZLE. t.b.c. verloting DE UITSLAG. ft ft ft ft ft ft ft m m ft INGEZONDEN MEDEDEEUNCEN fid Ctt. per rejre!. [(fpitiKl 25k peh pond m 11,1 1 f Versch gekarnd met f f r®S Bloemendaal als woonplaats van forensen. Bloemendaal oefende steeds veel aantrek king op de forensen. Door haar natuins schoon, maar vooral ook door haar lage be lastingen. Bloemendaal is (met het eveneens bevoorrechte Heemstede) een der weinige gemeenten die het buiten opcenten op de Fondsbelasting hebben kunnen stellen. Het is nog niet te zeggen hoe het met het belas tingjaar zal zijn dat 1 Mei 1933 aanvangt, maar wij hebben reden om te veronderstel len, dat Bloemendaal dat trouwens nog een flink reservepotje heeft er naar stre ven zal om ook in het komende jaar van die opcenten vrij te blijven. Wat het natuurschoon betreft, geeft de woninggids van de Makelaarsvereniging in dit arrondissement een lezenswaardige op somming, die haar doel, om nog meer foren sen naar Bloemendaal te lokken, niet zal missen. Wij ontleenen daaraan: „Waar vindt men een tweede voorbeeld van een weg als de Bloemendaalsche Zee weg met z'n onvergetelijk schoon duin-pano rama? Die prachtige verbinding van Bloe- mendaal-dorp met het Noordzeestrand, die Bloemendaal toch reeds zoo rijk begiftigd met natuurschoon en zomergenoegens deed plaats nemen in de rij van badplaat sen aan Neerlands schoone kust? Wij kennen menschen in ons land, die dezen Zeeweg tot voor kort niet gezien had den en ons, nadat wij hen naar dit natuur monument gebracht hadden, verklaarden, dat zij, na alles wat zij in Holland aan na tuurschoon hadden aanschouwd, dit als hèt evenement hunner tochten beschouwden. En dan die heerlijke boulevardwandeling van het eindpunt van den Zeeweg af met dat grandioze duinlandschap aan den eenen en de altijd weer mysterieuze zee aan den ande ren kant! Is, het alles niet een zeldzame be koring? Daarnaast biedt Bloemendaal nog een kerncollectie Van idyllische plekjes, weelde rige bosschen, frissche groene weideland schappen, prachtige wandel- en rijwegen, aanlokkelijke woonoorden, keudig aangelegde plantsoenen en niet te vergeten, vele schitte rende buitenplaatsen en villa's met lustoor den, die men bescheiden tuinen noemt. Volstaan wij met een vluchtige opsomming van al datgenen dat, behalve de reeds ge noemde Zeeweg met daaraan aansluitende Boulevard, Bloemendaal zoo aantrekkelijk maakt als woonoord en voor hen die slechts tijdelijke bewoners van Bloemendaal kunnen zijn als plaats van verblijf. En dan denken wij allereerst aan 't Bloemen daalsche bosch met den naar den bekenden natuurvorscher Dr. Jac. P. Thysse genoem den planten- en vogeltuin „Thysse's Hof". Wij trekken verder en komen langs het prachtig gelegen Hotel Zomerzorg (met het Meertje van Capi'era in de nabijheid) en het niet minder schoon gelegen Hotel Duin en Daal (met den bekenden Zwanenvijver) aan den Hoogen Duin en Daalschen weg, alwaar wij van een panorama genieten, dat werke lijk eenig genoemd mag worden. Vooral de uitzichtpunten op het Wilhelminaduin ('t Kopje) en in het nabij gelegen wandelpark maken den Hoogen Duin en Daalschen weg tot een weg. die men steeds weer opzoekt. En wanneer wij dan verderop vrij plots de da ling naar lager gelegen oorden aanvaarden, dan krijgen wij tot afscheid van den Hoogen Duin en" Daalschen weg nog een klein-Zwit- serland-panorama te genieten, dat den kalmsten mensch in vervoering brengt. Wij zijn intusschen in het Overveensche gebied van Bloemendaal gearriveerd en ko men langs het rustig gelegen spoorwegsta tionnetje van de lijn HaarlemOverveen Zandvoort aan een' weg, die ons langs het bekende Hotel Van Ouds het Raadhuis naar een van de meest idyllische plekjes van Over veen voert: het Brouwerskolkje. En alsof dit nog niet genoeg ware, volgt kort hierop het romantische „Kraantje Lek", dat door beken de Haarlemse he Tooneelvereenigingen meer malen tot geschikte plek voor openluchtopvoe ringen uitverkoren werd. Ook de bekoorlijke wandeling langs de Zanderijvaart (in de on middellijke omgeving van het Brouwers kolkje) moge hier niet vergeten worden. Wij' zijn alweer op weg naar nieuwe schoonheid en via de prachtwegen langs en nabij „Elswout" (met de eerbiedwaardige eeuwenoude boomen) in een ander gedeelte van Bloemendaal gekomen, nl. Aerdenhout. Aerdenhout! Wie slechts éénmaal door Aerdenhout heeft gereden met de elctrische tram. die zich als het ware door lusthoven van groen en bloemen heenwringt, wéét dat Aerdenhout één groote tuin is. Aerdenhout met z'n Naalden veld (temzuiden van de Zand- voortschelaan) een wandelbosch zóó uitge strekt. een oord,, zóó rijk aan ongerept na tuurschoon, dat men zich heel ver van de bewoonde wereld verwijderd waant. Vergeten we in Aerdenhout ook niet een bezoek te bren gen aan het prachtig onderhouden Wandel park aan de Westerlaan alsmede aan het Aerdenhoutsche Kopje. Maar we zijn nog niet uitgewandeld en bevinden ons nu op den Vogelenzangscheweg met zijn hooggelegen wandelpad naast den rijweg en z'n pittoreske doorkijkjes tussschen weelderige bosschages door naar prachtige, echt Hollandsche weidelandschappen, die zich telkens weer voor onze niet moede wor dende oogen ontrollen als schoone brokstuk ken van een goede Hollandsche film. Waar mede wij onze wandeling dan beëindigen. Natuurlijk valt er nog veel meer beziens waardigs te vermelden. De uitgestrekte land goederen en grootsche buitenplaatsen b.v. waaraan Bloemendaal zoo rij'k is. Wij noemen slechts „Dennenheuvel", „Caprera", „Wild hoef", „'Sparrenheuvel" en „Lindenheuvel" in Bloemendaal en .Helvedère", „Vaart en Duin", „Elswout", „Duinlust", en „Konings hof" te Overveen, alsmede „Boekenroode", „Leyduin" en „Woestduin" aan den Vogelen zangscheweg en tenslotte ,,'t Huis te Voge lenzang" aan de Bekslaan, de laan met haar indrukwekkend geboomte, zonder ook maar in het minst aanspraak op volledigheid te mogen maken. En de woonoorden? Is Bloemendaal niet feitelijk één groot villapark? Indien men de onderscheidene villaparken met landhuis jes en villa's in alle prijzen, nog niet kent, ga ze dan eens zien. Wandel of rijd eens door „Bosch en Duin", Kinheimpark, Oranjepark („Kweekduin"), Park Rynegom of Park Boe kenroode. Overtuig u er van, dat geheele villadorpen uit den grond zijn verrezen, het eene al mooier dan het andere". Tot zoover de lofzang op Bloemendaal. Vergeten is nog te wijzen op de groote voor deelen die Bloemendaal geniet van de on middellijke nabijheid van Haarlem, met zijn zeer goede inrichtingen van Middelbaar en Voorbereidend Onderwijs. Verder nog de schouwburgen' en instellingen ter bevorde ring van de kunst en muziek. Een nadeel voor Bloemendaal is, dat er weinig bouwterrein beschikbaar is. Alle grond die vrij was is vrijwel bebouwd. Anders zou Bloemendaal zich ongetwijfeld nog snel ler uitbreiden. STADSNIEUWS HET VEILINGGEBOUW AAN HET DONKERE SPAARNE. GEEN VERMINDERING VAN HUUR. In de raadsvergadering van 22 Juni j.l. is om prae-advies in handen van B. en W. ge steld he.t schrijven van de Haarlemsche Veiling N.V., alhier, houdende het verzoek om verlaging van den huurprijs van f 1200 tot f 600 voor den grond aan het Donkere Spaame. waarop het houten veilingsgebouw is geplaatst en welke grond aan haar voor het jaar 1932 in huur is afgestaan. De in huur gegeven grond heeft een oppervlakte van 143 M2. Zou die grond niet bij afzonderlijk besluit in huur zijn afgestaan, dan behoorde het in gebruik geven daarvan te geschieden ingevolge de „Heffingsverordening precario rechten". Krachtens het tarief dier verorde ning bedraagt het jaarlijks verschuldigd be drag f 10 per M2. of voor den grond bij ge noemde vennootschap in huur f 1430. Hieruit blijkt dat aan adressant reeds een minder huurbedrag in rekening wordt gebracht dan dat, hetwelk overige gebruikers van ge deelten van den openbaren weg betalen. Voor het verleenen van een verdere tegemoetko ming zijn naar de meening van B. en W. geen termen aanwezig. Dit te minder, in dien in aanmerking korden genomen de extra-kosten, welke voor de gemeente uit de aanwezigheid van het veilingsgebouw voort vloeien en de mindere inkomsten, welke door die aanwezigheid het gevolg zijn. De extra- kosten worden veroorzaakt doordat de ge meentereiniging extra-diensten te verrichten heeft voor het wegruimen van afval e_a. dat door gebruikers van het veilingsgebouw in het openbaar water en op den openbaren weg geworpen wordt. De mindere inkomsten zijn een gevolg van het feit, dat langs het Spaame aan de zuidwestzijde van het gebouw, ge durende de dagen, dat daarin veiling ge houden. wordt een groot gedeelte walgrond „vrij" gehouden moet worden, om auto's, karren e.a. gelegenheid te geven tot aan het gebouw te kunnen rijden. B. en W. stellen den raad mitsdien voor op het vermeld verzoek van de Haarlemsche Veiling N.V., alhier, afwijzend te beschikken GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Hofstra, Brederodestraat 12. autoped. De Jong, Berkenrodestraat 44, bal. Hovenier.'Fa- briciusstraat 37, beursje m.i.. Kennel Haer- lem, Regentesselaan 42, hond. Kieviet, Nauwe Geldeloozepad 30, handschoenen. Smit, Bakenessergracht 65. hond. Bauer. L. Begijnestraat 22, idem. Bilderbeek, Zuider straat 12B, armbandhorloge. Bur. v. Politie, Smedestraat 9. dameshoed; schoentje, porte- monnaie, rijw.belast.plaatje en ring sleutels. Kennel Fauna. Parklaan 119, hondje. 2 kat ten. Kooy, Rollandstraat 2, colbertjasje. Se- gerus, Hodsonstraat 17, jonge kat. v. Opzee- land, Zijlstraat 24-30, portemonnaie. Wi- gersma, Zwanenburgerdijk 80, Vijfhuizen, rijw.belast.plaatje (gevonden 10-8-32). Ver does, Gen. Jouberstraat 27, radiateurdop. Goes, 2e Vooruitgangstraat 34, rijw.belast. plaatje. Görtz, Drossestraat 11. rijw.taschje. Blok, L. Poellaan 19, gymn. schoentje. Knol. Luitesteeg 35, kinderschoentje, v. d. Berg. de Witstraat 26, kindertrui. Elzinga, Romolen- straat 48, taschje m.i, Al wil het lot u niet de Nieuwe Ford toewijzen. Gij maakt ook kans op de and're 500 prijzen! PORTRETTEN VAN DR. F. VAN EEDEN. TER PLAATSING IN HET FRANS HALS MUSEUM. Wijlen Dr. Frederik van Eeden heeft aan de gemeente gelegateerd, ter plaatsing in het Frans Hals Museum, de navolgende voorwer pen: zijn portret, geschilderd door Jac. van Looy, en zijn portret in brons door den Zweedschen beeldhouwer D. Edstrom. Onder verwijzing naar de hierover udüge- brachte adviezen stellen B. en W. den Raad voor deze geschenken te aanvaarden. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Op de aanbeveling tot herbenoeming voor den cursus 1932—1933. aan de Middelbare School voor meisjes met 5-jarigen cursus van de leeraressen staan: le. Mevr. C. C. Maschhaupt—Vis (voor ge zondheidsleer) 2e. Mej. N. H. J. te Kiefte (voor Latijn), en 3e. Mej. P. S. Waller Zeper (voor Neder- landsche taal en letterkunde). Voor den Kantonrechter. UIT DE ZITTING VAN WOENSDAG. De kantonrechter kreeg Woensdagmorgen in de strafzitting een geval te behandelen, dat daar eigenlijk niet thuishoorde. Het betrof een geschil tusschen B. en W. van Zandvoort en den pachter van een stuk strami. De pachter ging in April verleden jaar een contract aan met de gemeente, waarbij hem een stuk strand van bepaalde breedte voor den tijd van 5 jaar verhuurd werd. Over de Oost- en West-grenzen (dus aan den duin- en den zeekant) was niets ge zegd. De pachter zette verleden jaar zijn bad stoelen dan ook tot aan het prikkeldraad tegen den duinrand aan. waarover hij geen aanmerking kreeg. Dit jaar echter ontving hij een schrijven waarin hem verboden werd de stoelen gefheel tot de duinen te plaatsen. Er moest nog een weg overblijven. De man deed het toch en werd bekeurd, wegens het plaatsen van stoelen op verboden grond. De kantonrechter oordeelde dat in den loop van het contract geen grenswijzigingen door B. en W. opgelegd mogen worden. Hij acht dit een civiele kwestie. De ambtenaar mr. Semeyns de Vries van Doesbivrgh ziet geen reden om deze zaak te schorsen wegens civiel geschil. Hij acht de gepleegde feiten bewezen doch geen strafbaar feit aanwezig en vraagt ontslag van rechtsvervolging,, waar" mee de kantonrechter het eens is. Een 36-jarige kapper uit Haarlem had in Zandvoort een auto bestuurd, die over den weg slingerde en een vluchtheuvel raakte. Uit die auto gehaald, werd de man wegens dronkenschap ingesloten. De ambtenaar zegt, dat dit feit, dronken achter het stuur zitten, niet streng genoeg gestraft kan worden. Het verweer van ver dachte. dat er geen ongelukken gebeurd zijn, gaat niet op. Rijden als dit is onverant woordelijk. Hij eischt 7 dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor 1 jaar. De kantonrechter vereenigde zich met den eisch van hechtenis. De intrekking van het rijbewijs sprak hij voor 6 maanden uit. Een Haarlemsche werklooze had zijn doch ter' uit het 6e leerjaar niet nar school ge stuurd. omdat ze op de andere kinderen thuis moest passen. Daar dit vaker gebeurd was, werd hij bebogt met f 2. Een Heemsteedsch tuinman had zijn zoon uit het 5e leerjaar eenmaal thuisgehouden. ,.t Is zonde om den jongen naar school te sturen, hij is zoo pienter", zei hij. Het thuishouden kostte hem f 1. Een 45-jarig IJmuidenaar heeft des avonds op de Elswoutslaan te Overveen te dicht naast een 26-jarig wielrijdster gefietst, waardoor deze tegen een boom werd geduwd en viel. Een maréchaussee zag het feit en maakte proces-verbaal op. Uit de verschillende verklaringen bleek dat de man, die het meisje niet kende, haar achterop was gefietst en een gesprek begon nen was, waar het meisje niet van gediend was. Hij reed toen te dicht naast haar met het gemeld gevolg. Teen de maréchaussee den man aanhield, zeide deze Rijksambtenaar te zijn, wat on juist Week. De ambtenaar achtte breedsprakigheid op den laten avond verkeerd, en vroeg een boete van f 25 subs. 25 dagen voor dergelijk lastig vallen. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot i 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. De oplossing van de H. D. Vacantie-puzzle is: G R A S H O L L A N D E R R A 5 L 1 s L E P R O L O O G R O O 5 T E L c A P E G R E E P O E N D E N A 0 E 1 D E N V O s [0 O N A c H K O L R O L M A R T H A K <5 1 L 1 c 1 A L P B P A N E P H E B A 5 O P N O U 0 O P O P P A R 1 N 1 S I A D A G O M L 1 N T L A P a T O R H A R P E M D E N L A T z O N H A L T E V U U R B E 5 0 P A D M O R E A L S 5 A P t 1 R A 5 P E R R A L O 5 E 5 O K L A T T E D M O 5 E A P P L E P O T N P E T 0 u B E R B A B E E T E R D A N R 1 E R V P A R 1 A N E R R 0 M E L W E B R E N D A 1 K u 1 E N K E R A K N 1 E R E N E T 1 N E p O 5 T A A L E D E N O P 1 5 A H O E P E L R O K E G E L Enkele inzenders gaven eenige woorden anders op, omdat die ook met de opgaven klopten, zijn zij ook voor goed gerekend. De prijzen werden als volgt toegekend: le prijs van 10: W. de Vletter, Klever- laan 47, Bloemendaal. 2e prijs van ƒ5: F. Groos, Van Loostraat 9, Haarlem. 3e, 4e, 5e en 6e prijs, elk van 2.50, aan: J. Fortgens, Saenredamstraat 85, Haarlem, A. J. L. Boogaard, Frederik Hendriklaan 37, Haarlem. J. v. Schagen, Heerensingel 31, Haarlem. H. v. Deursen, Casteleynstraat 14, Haarlem. De 25 boeken werden toegekend aan: C. de Does-Lu de king, Aelbertsbergstraat 68. W. Visser, Frankenstraat 47. Mevrouw C. de Jong, Wilhelminapark 8, Alb_ Mulder, Oost-Indiëstraat 73. J. P. Lewis, Berkenst-raat 40. Haarlem. J. Mazurel. Ged. Oude Gracht 24, Haarlem. Boerlagen, Adr. Stoopplein 18. Overveen. D. Jongens, D. Hartoghstraat 52, IJmuiden. Mej. G. Spaan, Z.B.-Spaarne 142, Haarlem. W. Dorreman. Teylerplein 55, Haarlem. W. A. van Zanten, van 't Hoffstraat 141, Haarlem. Elly Hofsté, Zuider Stationsweg 17 .Bloe mendaal. H. Schornagel Jr., Prinsen Bolwerk 32, Haarlem. J. A. Dalmeyer, Hoofdstraat 97, Santpoort. W. C. Martens, Schotersingel 91, Haarlem. D. A. Rijnders, Zandvoortschclaan 207, Zandvoort. H. Voetelink, Krelagestraat 14, Haarlem. G. Bollebakker, Hasselaersplein 14, Haar lem. J. Twenhaar, Krelagestraat 38rood. J. J. de Waal Malefijt, Korte Zijlweg 23, Overveen. Mevrouw J. PostmaBastiaan, Spaam- zichtlaan 26, Heemstede. Mevrouw H. Zierendu Saar, Westerlaan 41. Aerdenhout. C. dc Mink, Zonnebloemstraat 20, Haarlem Rijken, Assendelverstraat 40A, Haarlem. D. Bres, Kopsstraat 12, Haarlem. Daar er meer goede oplossingen waren hebben wij het lot laten beslissen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. JOHAN VAN DER STEUR. Op den lOden September a.s. zal het 40 ja ren geleden zijn, dat de jonge man, wiens naam hierboven staat, als wijlen de aarts vader Abraham weleer, zich geroepen gevoel de zijn land en zijn maagschap te verlaten om te gaan naar een hem onbekend land (Java) niet wetende wat hij daar vinden zou, en te IJmuiden scheep ging. Sinds dien is deze trouwe arbeider slechts éénmaal in het Vaderland terug geweest, om nog éénmaal zijn moeder te zien. en overigens heeft hij al die 40 jaren ononderbroken ge arbeid met een ijver en trouw, die aller be wondering afdwingt. Hij is de stichter en de leider, sedert de laatste 25 jaren met zijn vrouw, van „Oranje-Nassau" te Magalang op Java. waar vele honderdtallen jongens, en ook meisjes, meestal kinderen van Europeesche vaders en Inlandsche moeders, voor wie nie mand zorgde, werden opgevoed tot nuttige en waardige leden der maatschappij. Bij dit werk was en is de groote hoofdzaak dezul ken te winnen en te behouden voor het Ko ninkrijk Gods. Hoe heeft God dezen man ge zegend! Juist is hij in de afgeloopen maanden althans voor dit jaar. gered uit den financlee- len nood. waarin de bezuiniging in Indiö hem en zijn groote inrichting (waarin 900 kinde ren) bracht: maar nu overvalt hem vooral de 1 zorg voor zoovele zielen waarvoor hij zich verantwoordelijk gevoelt in dezen tijd van ver wildering. Het is daarom, dat ondergeteekende voor-l stelt, dat allerwege in alle Godsdienstoefenin gen van alle kerk en richtïng op Zondag. 11 September a.s. met gebed en dankzegging worde gedacht aan dezen moeilijken, maar schooncn arbeid, daar toch Nederland een zware verplichting heeft tegenover dit werk. Elk blijk van belangstelling met w genoemd feit zal „Pa van der Steur" (den'heer Joh. van der Steur te Maga'ang op Java) op zijn hoogen leeftijd goed doen en ter bemoedi ging strekken. J. A. HOEKENDIJK. Heemstede, 17 Augustus 1932. PERSONALLY De heer II. Bakker te Haarlem candidaat bij de Baptisten Gemeente, heeft bedankt voor het beroep naar HeerlenTreebeek en aangenomen dat naar Tweede Exloërmond. MARKTNIEUWS G RO ENTENMARKT. Haarlem, 17 Augustus. Tomaten f 0.06—0.09 per K. G. Aalbessen f 0.25—0.50 per K.G. Snijboonen f 0.080.14 per K G. Heeroboonen f 0.06—0.12 per K.G, Andijvie f 0.15—0.17 per kist. Andijvie f 0.15—0.70 per kist. Spinazie f 0.40—0.90 per kist. Postelein f 0.2O—0.40 per kist. Komkommer f 0.04—0.10 per stuk. Bloemkool f 0.06—0.12 per stuk. Roodo kool f 0 050.07 per stuk. Wortelen f 0.04—0.10 per bos. Pieterselie f 0.05—0.12 per bos. Rabarber f 0.10—0.15 per bos. Selderie f 0.05—0.15 per bos,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7