G RAADSELS rc BRIEVENBUS. r—gp (Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot.) AFDEELING L (Leeftijd 10 jaar en ouder.) L (Ingez. door W. B. Z.) Vierkant raadsel. X X X X X X X r een hemellichaam een muziek-Instrument. een Duitsche rivier. een vooruitstekende berg. De kruisjes horizontaal en verticaal noe men het zelfde woord. 2. (Ingez. door W. B. Z.) Neem uit de volgende woorden telkens één letter, zoodat er een jongensnaam ge vormd wordt. De draad zou dadelijk verbroken worden. 3. (Ingez. door W. B. Z.) Zeven verborgen meisjesnamen. a. Breng jij die pan naar de keuken. b. Ik had in alle glazen melk geschonken. c. Van leem maakt men stevige vloeren. d. Hoe verbazend dor alles wordt met deze droogte. e. Wist hij dan. dat hij in den Oeral iemand zou ontmoeten? f. Ik heb over den Czar in allerlei boeken veel gelezen. g. Wat <?en schrik, alle kopjes zijn stuk. 1. (Ingez. door W. B. Z.) Neem van onderstaande woorden M. tegen gestelde, zoodat er een bekend spreekwoord komt. Begin slecht niets slecht. 5. (Ingez. door W. B. Z.) Verborgen be roepen. Welk beroep oefenen de volgende hecren uit? H. K. Tapeero, C. A. Vadota, A. Remalest D. R. Kan terp, C. Friedeur, R. Liewekin? 6. (Ingez. door W. B. Z.) Ladderraadsel. een lichaamsgebrek een meisjesnaam. een vogel, oen Jongensnaam komt voor bij klimplanten een klimplant een Indisch wapen onze woning niet malsch De voorste sport van den ladder moet een stad noemen van Zuid-Holland. AFDEELING IT (Leeftijd 9 jaar en Jonger.) 1. (Ingez. door W. B. Z.) Haal uit ieder der 4 woorden een meisjes naam. Marmotje. Drommedaris. Tortelduif. Ste kelvarken. 2. (Ingez. door W. B. Z.) Kruisraadsel. X X X X X een medeklinker een verkorte jongensnaam het meervoud van zoon vele kippen een badplaats bij Haarlem, het meervoud van sloop zit aan onze kleeren. geluid van een motor, een medeklinker De kruisen van links naar rechts en van boven naar beneden moeten dezelfde bad plaats noemen. 3. (Ingez. door W. B. Z.) Rebus. 4. (Ingez. door W. B. Z.) Ik ben een woord van 9 letters en sta op iedere boerenhoeve. 1 2 3 4 is een huisdier. 4 5 6 is een boom 7 8 9 Ls meestal van hout. 5. (Ingez. door W. B. Z.) Zet een metaal en een ambacht naast elkaar en je krijgt weer een ambacht. Welk? 6. (Ingez. door W. B. Z.) Ik ben heel log en ook heel zwaar Kan zware lasten dragen Mijrn neus is lang en noem-t men slurf Dat kun je in Artis vragen. Tk woon ook niet in Nederland. Mijn naam is? 'k Ben een RAADSELOPLOSSINGEN. Goede raadseloplossingen ontvangen van: Zandkevcrtjc 6 Hernnen Janssen 6 Rozc- kroontje 2, Avrovink 6 RUIL-RUBRIEK. AVROVINK v. Marumstr. 24 r. heeft 1 Bobbie. 5 v. Houten. 1 Dobbelman. 2 Rood- band, 2 Kiazim. 3 Dubec. 2 Gold Cup, 1 Wy- bert, 5 Elftallen. 4 Mickey Mouse. 4 Cara- v.ellis Jubileum '32-'33, 8 Sickesz-lljsten, 1 Leven der Zee. air. 95, 3 Kahrels Thee, 3 Hille (Utrecht) l Voetbal 4de serie nr. 194. Wat do voetbalpl. aangaat, wil hij dubbele nrs. ruilen voor 5de serie. Voor 't andore vraagt hij Weegschalen. V. S., Miss Blanche. 5de se rie 1932. Voetbal 5de serie, Spelregels uit kTurmac-doos en groote voetbalplalen. POSTZECELRUBRIEK. ITALIë. XXIV. /9.'S- /OC e. 7*c /0C /TC JOC JfC J0C JIJ-C. /qj>q-30<~ TOC- /z>/ ja 7 In 1923 verscheen een expreszegel van 10 c. in geheel afwijkende tee kening als de vorige (Zie de figuur). Eigenlijk is 't geen expreszegel, zooals die' gebruikt wordt voor afzonderlijke bestelling. De Italiaansche posterijen staan aan particulieren toe zoo genaamde stadsbrieven buiten de post om te vervoeren, mits voor eiken brief aan den staat 10 c. wordt betaald, welke door deze zegel verantwoord wordt. De kleur is blauw. Groot te van het vakje 2.7 bij 2.7 cm. Ter herinnering aan den 50sten sterfdag van koning Victor Emanuel I verscheen in 1929 een zegel met zijn beeltenis en de jaar tallen 18781928. Het was 50 c. 10 c. (groen). De extra toeslag kwam ten goede aan de veteranen der Italiaansche oorlogen. Grootte van het vakje 2.7 bij 22 cm. Gedurende 1929'30 verscheen een geheel nieuwe serie frankeerzegels in zes verschil lende typen. Uitgegeven werden: 5 c. (bruin), 7 1/2 c. (donker violet), 10 c. (bruin), 15 c. (grijsgroen), 20 c. (rood), 25 c. (geelgroen), 30 c. (bruin). 35 c. (blauw), 50 c. (violet), 75 c. (rood), 1 lire 25 (blauw), 1 lire 75 (oranje rood), 2 lire (karmijnrood», 2 lire 55 (grijs groen). 3 lire 70 (hel violet). 5 lire (rood). 10 lire (violet), 20 lire (geelgroen), 25 lire (don kerblauw) en 50 lire (donker violet). De 5 c. 2 1. 55 3 1. 70 on 5 1. stellen voor Romulus en Remus met de legendari sche wolvin mot aan den voet het nieuwe wapen van Italië (het. kruis van Savoye) en weder de lictoren bijl (het fascistische tee- ken). Grootte van de vakjes 2.2 bij 2.7 cm. De 7 1 '2 c. 20 e. en 20 1. vertoonen de beel tenis van Julius Caesar; 10 c. 1 1. 75 en 25 1. de beeltenis van keizer Augustus; 15 c. 35 c. 2 1. en 10 1 de vrijheidskop: 25 c. 75 c. 1 1. 25 en 50 1 de beeltenis van ko ning Victor Emanuel naar links; 30 c. en 50 e. de beeltenis van den koning van voren. Grootte van de vakjes 2.7 bij 2.2 mm. Zie voor de indeeling 't schetsje. P.S. De zendingen van groepen VI, VTTI XX en hoofdgroep A zijn nog nooit terug ontvangen. Willen de deelnemers uit die groepen eens nagaan waar de zen ding huist en terugbezorgen Rusten burgerlaan 23. Een dure postzegel. Onlangs werd te Birmingham een blauwe ongebruikte post zegel van Mauritius van 2 stuivers aange kocht voor de verzameling van den Engel- schen koning voor f 17.000. ONS TU1NHOEKJE. EéN" JARIGE ZOMERBLOEM EN Reeds eerdeT werd *t viooltje behandeld, dat in Juli gezaaid moet worden, willen we in 't voorjaar en den voorzomer bloemen hebben. Om in dezen tijd nog meer «rroolijk- heid aan den tuin te geven, zooien we begin Augustus: .Alpen vergeet-mij-nictje (Myosotis alpes- tris) fam. Rinobladiger (Asperifoliaceeën). Een gemakkelijk te kweeken plantje met blauwe bloempjes. In September moeten ze worden verspeend, om half October op de bestemde plaats te worden gezet. De plantjes moeten ongeveer 25 c.M. uit elkaar staan. Is het perk in 't voorjaar bemest, dan behoeft dat nu niet meer te geschieden, daar anders de plantjes te welig opgroeien, waardoor de bloempjes tusschen de bladeren minder goed uitkomen. Bij strenge kou moeten wc de plantjes een weinig afdekken. Er bestaan variëteiten met witte en rose bloempjes. Een van de beste soorten is de Victoria. De Myosotis alpestris triumph kan zelfs nog in Maart gezaaid worden, daar deze reeds 8 a 10 weken na uitzaaiing bloeit. Wanneer je deze soort evenwel nu reeds zaait, in October wat plantjes in bloempotten zet en in de kamer brengt, zullen ze den heelen winter bloeien. Silene pendula fam. muurachtigen (Ca- ryophyllaceeën). Een sierplantje uit Zuid-Europa, dat we hier weinig aantreffen, omdat de plantjes buiten, vooral in 't Noorden van ons land, moeilijk overwinteren. Het wordt 25 a 30 c.M. hoog en overlaadt zich met vrij groote, rose bloempjes. Onder glas overwinteren ze ge makkelijk. Heb je geen bakje, verspeen ze dan in September op een beschutte plaats. Ze kunnen dan eind Maart op hun be stemde plaats uïtgeplant worden. Het bed moet slechts matig worden bemest; ook zon der bemesting verkrijgen we mooie plantjes. De meest gebruikte variëteit is de S. p. compacta. Een mooi soort met bruinachtig blad is S. p. Bonnetti. Nog meer soorten kunnen reeds in de herfst gezaaid worden, doch overwinteren onder glas is dan noodzakelijk. Reseda odorata fam. Reseda-achtigen (Re- sedaceeën). Een bekend plantje, dat niet zoozeer wordt gekweekt om haar moeie bloemen, dan wel om de heerlijke geur die t verspreid. De kleine bloempjes zijn witgeel en weinig in 't oog loopencl. De Victoria perfecta is een bruinronde reseda, die lange stengels maakt en dikke, koperrood gekleurde bloemtrossen vormt. Zeer geschikt voor snijbloem. De reseda houdt veel van kalkhoudenden en ook kleiachtigen grond. Ze geeft de mooiste, dik ste trossen bij koel weer. In Juli gezaaid, de grond natuurlijk goed vochtig gehouden, krijgen we in September mooie planten met frissche bloemtrossen, veel breeder en dikker dan het vroege zaaisel. Ook voor potcultuur is reseda geschikt. In 't wild treffen we deze plant ook aan, doch is absoluut reukloos. Dit in de gele vorm (Resede luteola). Thloz Drummondi. fam. Polemonïaceeën. Dit is een sterke plant, afkomstig uit Texas, die vroegtijdig gezaaid van Juli tot October bloeit. Er is haast geen éénjarige plant, die de weinige moeite, welke men er aan besteedt, zoozeer beloont. Als we de zaden buiten uistrooien, kiemen ze slecht, vooral bij afwisselend droog en nat weer. Onder glas kunnen we de aarde meer regel matig vochtig houden. De zaden zullen dan ook regelmatig ontkiemen. Deze Phlox komt in talrijke kleuren voor. Enkele dezer kleuren komen standvastig uit zaad terug. De beste soorten zijn Phlox Drummandi grandiflora, nara compacta en hortensiaeflora. Een vreemde vogel. In Australië leeft een vogel, familie van onze kippen, die zijn eieren niet zelf uitbroedt, maar ze legt in een hoop takjes en halfvergane bladeren. Ze warmte, die deze rottende bladermassa onl- scharrelt dezen rommel zelf bij elkaar. De wikkelt, is groot genoeg om de eieren uit te broeden. Als de jongen uitgekomen, zijn, "blij ven ze nog minstens 12 uur in deze verwarm de gelegenheid gitten om geheel droog te voorschijn te komen. HOE OUD WORDEN DIEREN? Volgens de meening van veel vakmen- schen kan men de leeftijdsgrens van een dier het best berekenen door den leeftijd dien ze noodig hebben om geheel volwassen te wor den, met vier te vermenigvuldigen. Bij de eerste de beste proef echter kunnen we al vaststellen, dat deze berekening nieit juist kan zijn. Er zijn bijv. vogels die wel vijftig jaar oud en soms nog ouder worden en todh zijn deze vogels na weinige maanden al vol wassen. dikwijls ook na enkele weken al. Het nijlpaard echter, om eens een voorbeeld van 't tegenovergestelde t? noemen, heeft meer dan twintig jaren noodig om tot volle ontwikkeling te komen en sterft niet kort daarna. Het hert daarentegen staat na twee jaren in den bloei van zijn Irvcn en kan toch ook meer dan vijftig jaar oud wordettf' Interessant, zijn dikwijls de berichten over dieren, die tegen te gangbare meeningen in, een buitengewoon hoogen leeftijd bereiken. Zoo is een geval bekend van een papegaai, die in het jaar 1633 van Italië naar Frank rijk werd gebracht en daar leefde tot 1753. dus juist 120 jaar Krokodillen bereiken ge makkelijk een leeftijd van over de honderd jaar. zelfs als ze in g:vangenschap leven. Dit geldt ook voor den kameel en den In- dischen olifant. Onder de vogels bereiken alleen de arend, de gier en do raaf een dergelijken leeftijd, terwijl de patid? en de walvisch gemakkelijk 150 tot 160 jaar oud kunnen worden. Zwa nen. ganzen en eenden kunnen, als ze in vrijheid leven, wel zeventig jaar worden. Onlangs heeft men ontdekt dat zoetwater- vlsch slechts enkele jaren oud wordit, uitge zonderd de karper, wiens bemoste kop spreekwoordelijk is geworden. Onze huis dieren worden gewoonlijk niet zóó oud, en de eenige uitzondering op dezen regel maakt misschiein hot paard, dat onder gunstige omstandigheden, dus als het niet al te veel wordt afgewerkt, dertig tot veertig jaar oud kan worden, in enkele gevallen zelfs nóg ouder. Insecten bezitten, zooals het onderzoek van deskundigen heeft aangetoond weinig weerstandsvermogen. eD werkbij wordt zel den ouder dan een jaar en de ééndagsvlieg het woord zegt het al leeft nauwe lijks 24 uur. Veel verwondering heeft de uitspraak van den bekende Franschen geleerde Cuvier gewekt, namelijk dat walrussen wel duizend jaar oud kunnen worden. Natuurlijk is het uiterst moeilijk zoo'n bewering met bewij zen te staven-Men zou moeten beginnen met een walrus te vangen en deze dan onder be waking te stellenduizend jaren lang! Er zouden ongeveer dertig menschel!]ke gene raties noodig zijn om die bewaking tot het einde toe door te voeren, tenminste, als.... de walrus voor dien tijd niet dood ging Want aangenomen dat het dier in volkomen vrijheid inderdaad 1000 jaar oud kan worden, dan is daarmede nog volstrekt niet bewe zen, dat dit ook het geval z,al zijn, als het dier in gevangenschap leeft! Duizend jaar waken, ik vrees dat dit zeifs den meest fa- na tieken dierenvriend een beetje te veel zou worden. GUUS GERBE. UIT DE NATUUR. MIEREN. Jullie hebt waarschijnlijk allen wel eens kennis gemaakt met mieren, die we haast overal kunnen aantreffen. Wie echter in ce vacantie onze hoogere zandgronden, zooals 't Gooi, Veluwe of Achterhoek opzoekt en daar in deze bossc'nen ronddoolt, ontmoet vast en zeker de roode boschmier, een veel grooter soort dan de mieren die we hier gewoonlijk zien. Koning Saiomo zei eens: ,,Ga tot de mieren, luiaard en wordt wijs". En hij had. gelijk, je ziet ze niet of ze zijn druk in de weer. Ze sjouwen met takjes en diertjes en marcheeren naar afgelegen terreinen om iets te vinden, dat waard is naar het nest ge- sieept te worden. In zoo'n nest, dat soms een flinke heuvel is, leven ze in groote menigte bijeen. Ze zijn echter niet alle zoo ijverig als hierboven is beschreven. Er zijn n.l. gevleu gelde en ongevleugelde mieren. De eerste zijn de deftige, de dames en heeren; de laatste de werklui. De vleugelmoeren doen wel erg druk, maar voeren bitter weinig uit. Op warme zomerdagen verheffen ze zich in tie lucht, doch vallen spoedig weer neer. De wijf jesmieren worden dan door de werkmieren meegepakt en in hei nest gebracht, de mannetjes worden weggejaagd en vallen Roode vleugelmier spoedig 'ten offer aan de vogels. De wijfjes kunnen ze echter niet missen, daar die de eenige zijn in de mierengemeensohap die eieren leggen. Ten einde ze voor goed in 't nest te houden, worden de vleugels een voudig uitgetrokken of afgebeten. De werk mieren verzorgen en bewaken de eitjes en voederen de witte larven die eruit komen. Zijn de larven volwassen, dan spinnen ze zich in en verpoppen zich. Gewoonlijk wordt zooh mierenpopje voor een mierenei aange zien. Deze poppen worden door de werkmieren versjouwd. Bij mooi zonnig weer vertoeven ze in de bovenkamers van het uit meer ver diepingen bestaande nest; bij regenachtig weer verhuizen ze naar lager gelegen af- deelingen. Misschien hebben jullie wel eens gezien als een mierennest wordt verstoord, hoe de poppen dadelijk in veiligheid worden gebracht. Voorraad voor den winter verzamelen de mieren niet. daar ze die slapende doorbren gen. Ze beginnen eerst weer te eten, als de natuur eten levert. Alles is van hun gading Wie wel eens post heeft gevat bij het nest van de roode boschmier, dat uit dennen naalden en takjes is opgebouwd, ziet ver scheidene wegen naar alle richtingen gaan. Bij massa's rukken ze langs die wegen uit of komen weer terug. Huiswaarts keerenden brengen alle wat mee: bouwstoffen voor het nest of voedsel, zooals kevers, torren, vlinders en wormen. Groote keevers door bosch mieren aangevallen zijn meestal verloren. Ze worden op het nest gesleept, daar lang zaam tusschen de naalden begraven om als voedsel te dienen. Zwarte werkmier Alle mieren houden veel van zoet. De kleinee zwarte miertjes zoeken daarom de suikerpot wel eens op. doch de boschmier heeft die niet 'bij de hand. Nu zijn er blad- luizensoorten, die een zoetig sap afscheiden, dat de mieren heerlijk vinden. Als ze kans zien de bladluizen in het nest te voeden, dan worden ze daarheen overgebracht en als melkvee gebruikt. Op plaatsen, waar zich sappige wortels in de nesten vertakken, ga-at de fokkerij heel voorspoedig. Wc zien wel. dat de mieren huishouding tamedijk ingewikkeld is. Behalve die melkstallen is er in vele mie rennesten nog iets bijzonders. We treffen er nJ. ook slaven aan. Poppen, waaruit werk mieren zullen komen, wordon bij andere mierenvolken weggestolen en de daaruit ko mende dieren als slaven gebruikt. Zoo'n pop- penroof gaat altijd met veldslagen tusschen de mierenvolken gepaard. Er zijn mieren, die overal van vechten werk maken. Zij heb ben krachtige kaken en worden wel eens soldaten genoemd. Ze bewaken de mieren wegen tegen vijandelijke oveirvallen. De bewoners van eenzelfde nest, het klinkt bijna ongeloofelijk, herkennen elkaar. Waar schijnlijk speelt de reuk hier een 'belang rijke rol bij. Mieren hebben een geducht weermiddel in het mierenzuur, een gifstof, die ze uit het achterlijf kunnen spuiten. Kruipen ze op je hand dan beiten ze met de krachtige kaken een klein gaatje en drukken dan snel de spuitopening op de wond. waardoor een kleing jeukende opzwelling ontstaat. Vergewis je dus eerst, voor je je in het boseh neervlijt, of je de roode boschmier den weg niet verspert want hij zal t je beslist betaald zetten. Spaar de vogels. Een vogel die jongen te verzorgen heeft, vliegt per dag 500 maal zijn nest in en uit om een insect aan de jon gen te brengen. Een vogelpaar verslindt dus in één dag 1000 insecten, behalve nog wat zo zelf verslinden. Een vogel eet per dag on geveer 2 x zijn lichaamsgewicht aan voedsel op en een vlieg krijgt in 1 zomer 120 mil- lioen nakomelingen. Brieven aan dc Redactie van de Kinder- A f deel in g moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Marnix- straat 20. W. v. d. L. Als je dit leest, ben ik weeu in Haarlem, 't Doet me genoegen, dat je je daarover verblijdt. Is er nog een beetje feest gevierd, toen zus jarig was? En zijn je ouders ook weer in H.? Zit jij nu op de Ernst- Sil- lem-Hoeve? Ik hoop, dat je weer echt ge nieten zult. A<'ACLATAKJE. Hartelijk dank voor je mooie Haagsche kaart. Zit je er nog? Heb je veel genoten? Wat hebben we een heerlijken zomer, hè? BOERTJE, Ook jou dank ik hartelijk voor die praclKige duinkiek van Schoorl. Wat zul je daar een plezier gehad hebben. ZANDKEVERTJE. Je raadsel is goed. HENNIE G. Vriendelijk dank voor die mooie Haarlemsche foto. Onze stad heeft toch ook veel fijne plekjes. Heb jij ook een prettige vacantie achter den rug? GOUDSBLOEM en GOUD-ELSJE. Har telijk dank voor jullie mooie kaart uit Haar lem. Wat is die groote kerk toch prachtig van binnen! SCHRIKKELKINDJE. En jou dank ik hartelijk voor de Zutfensche kaart. Ben je ook op Marktdag geweest? Heb je den Wijn huis-toren al eens beklommen? ROZEKROONTJE. De kleine Timmer man kan nu zeker zwemmen als de beste. Jij hebt natuurlijk ook fijn van Zandvoort en de zee genoten. Toch vooral nooit verder gaan dan mag. hoor! Je raadsels zijn goed. EEN NAAMLOOZE, die ook haar adres niet opgeeft stuurt me een Ruil-aanvraag. Deze kan ik onmogelijk plaatsen daar bij iedere aanvraag naam en adres moet ver meld worden. AVROVINK. Dat is nog zoo'n kwaad vak niet. Treinbestuurders zullen er altijd noo dig zijn. Maar je zul<t zeker aan de onderste sport- moeten beginnen. Wat ben je dikwijls met vader er op uit geweest. Dat is een on vergetelijke vacantie voor je. Natuurlijk, dat een Avrovink ook de Studio moest zien. Hoe vond je het daar? Vast heel hartelijk gefe liciteerd met vaders verjaardag- W. L. Prettig, dat je nog een paar da gen in Bussum bent geweest. De hei bloeide zeker al. Komt de Indische familie weer in Haarlem? Ik heb in Enter veel genoten, maar als je dit leest, ben ik weer in Haarlem. Wat een rustige gedachte, dat je voor O. B. goed beslagen ten ijs kunt komen. De opeenvol-' ging van de Joop ter Heul serie is: H. B. S. van J. ter H., J. ter H.'s problemen, Joop en haar jongen. Ja, Zomerzotheid is ook heel geestig beschreven. Ik hoop, dat je medewer kers je zullen voldoen. WILLEM v. d. L. 't Deed me genoegeni te vernemen, dat je goed en wel in je va- cantie-oord bent aangeland. Wat tref je het bijzonder met 't weer. Gezellig voor je, dat je ouders nu ook terug zijn van de reis. Ge niet nu maar alle dagen van je vrijheid MARIETJE. 't Spijt me wel, maar wan neer je vriendinnetjes thuis Haarlem's Dag blad niet hebben kunnen ze geen Rubrie- kertje worden. Onze Jeugd is voor de kin deren van abonné's. Gesnapt? AAN ALLEN. Denken jullie er aan, dat ik nu weer thuis ben. Woensdag kunnen de prijzen gehaald worden. Brieven en raadsels gaan dus weer naar 't oude adres. IV. BLOMBERGZEEMAN, Maraixstraat 20, Haarlem, 19 Augustus 1932. EEN NIEUW SPELLETJE, Het gemakkelijke van dit nieuwe, leuke spelletje is, dat we het zonder eenige voor bereiding kunnen gaan spelen. Alles wat we noodig hebben is een velletje papier en een potloodje voor elk van dc medespelers. Ieder schrijft nu een stamwoord op, dat is in dit geval een woord met zooveel mogelijk letters en dat de spelers van te voren met elkaar zijn overeengekomen. Nu is de opgave, dat elk der spelers binnen vijf minuten zoovee! mogelijk nieuwe woorden samenstelt uit de letters vaii 't stamwoord. Zijn de 5 minuten verstreken, dan worden de woorden geteld en gecontroleerd of zc wel goed Nederlandsch zijn en hij of zij die de meeste woorden heeft, is winnaar. Het z.g. stamwoord moet zoo lang mogelijk zijn, bijv. „soldatententen- tentoonstellingen" of iets dergelijks. Het is een spelletje om veel bij te lachen niet al leen, maar het is tevens heel goed om vlug te leeren denken. EEN MERKWAARDIGE PROEF. We nemen een niet te dik plankje van 50 tot 80 c.M. lang, dus zooiets als een brood plank en leggen dat zoo op het tafelblad, dat ongeveer een derde van de lengte van he: plankje er overheen steekt. Dan leggen we een oude krant, die we eerst netjes hebben uitgevouwen, over het tafelblad en over he; plankje, voorzoover dit het tafelblad raakt, precies zooals we dat op het teekeningetje kunnen zien. Wat zal er nu gebeuren, als we op het plankgedeelto. dat over het :afelblad uitsteekt, een flinke klap geven met de vlak ke hand ?We veronderstellen natuurlijk al lemaal dat het plankje door de lucht zal vliegen en dan op den grond terecht zal ko men. Maar als we het eens probeeren, zul len we zien dat dit niet het geval is. Het plankje zal eerder breken, dan op den grond vallen of de krant verscheuren. De oorzaak van dit merkwaardig verschijn sel is de volgende: Als de slag op het een« einde van het plankje neei'komt, zal het andere einde zich verheffen en het kranten papier trachten mee te nemen. Daardoor ont staat onder het papier een luchtledig en de luchtdruk die aan den bovenkant ontstaat, is sterk genoeg om een verder opspringen van het plankje te voorkomen. Hoewel de ver klaring van het verschijnsel dus hoogst een voudig is. is het voor den toeschouwer yerrassend.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 12