HET GEKNOEI IN DEN BOLLENHANDEL T.B.C. VERLOTING Echt en goed Lichamelijke Opvoeding HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1932 Hoe erg het vroeger was. Krachtige maatregelen hebben het kwaad belangrijk beperkt. INGEZONDEN MEDEDEELDÏGEN. a 60 Cts. per regel. Een gulden is de prijs, die opdelofenstaat. Bestelt een loten doet daarmee vandaag Uw goede daad! Dezer dagen is in de pers weer eens een waarschuwing -tegen eenige zoogenaamde bloembollenhandelaars gepubliceerd door den burgemeester van Hillegom. Dit was voor ons aanleiding te onderzoeken, hoe het thans met het geknoei in den bollenhandel gesteld is, Gelukkig zoo deelde de burgemeester BURGEMEESTER MR. D. F. PONT van Hillegom., Mr. D. F, Pont, ons mede mag geconstateerd worden, dat het kwaad belangrijk beperkt is. Toen ik hier kwam ont dekte ik al spoedig, dat er veel geknoeid j werd, zeer in het nadeel van den eerlijken handel, want onze goede naam in het bui tenland werd door die knoeiende handelaar-s benadeeld. Een van de sterkste staaltjes van knoeien was het volgende: Een „handelaar" te Hillegom adverteerde I in de Engelsehe pers met groote letters dat elk die hem een shilling stuurde een mooie collectie bloembollen zou ontvangen. In die zelfde advertentie stond met heele kleine let ters als voorwaarde gesteld, dat de besteller dan tevens 5 andere personen moest aan werven om hem onder dezelfde voorwaarde ook een shilling te sturen. Het regende post wissels naar Hillegom. In misschien 10 da gen wel voor f 60.000. De „handelaar" le verde niet, omdat bijna alle bestellers niet aan de zeer klein-gedrukte voorwaarde vol daan hadden. Er kwamen klachten uit Engeland, het ge zantschap bemoeide er zich mee en het slot •Van het lied was, dat mij een onderzoek werd opgedragen. Bijna het geheele bedrag kon door krachtig ingrijpen nog aan het Engel sehe gezantschap ter hand gesteld worden, terwijl de handelaar zich voor den rechter moest verantwoorden. Hij had dus niet veel succes met zijn sneeuwbal-systeem. Alle klachten die uit het binnenland ko men over geknoei met leveringen worden nauwgezet onderzocht. De politie te Haar lem zoo vervolgde de burgemeester steunt mij krachtig in deze actie en als er reden voor een vervolging is, wordt die ze ker niet nagelaten. Verder worden zooveel mogelijk preventieve maatregelen genomen om de knoeiers onschadelijk te maken. Er blijkt evenwel meermalen, dat onze strafwet niet streng genoeg is om strafrech terlijk tegen de knoeiende handelaars op te treden. Den laatsten tijd is in onze wet wel strafbaar gesteld het koopen als men weet dat men niet betalen kan. Het in gebreke blijven om het bestelde te leven, ook al is daarvoor het geld reeds ontvangen, val-t nog niet onder de strafwet, het is een civiele quaestie gelaten. Wij zouden evenwel veel sterker tegen de knoeiers staan als er in zoo'n geval met de gevangenis gedreigd kan worden. Als er evenwel een gegronde klacht tegen een verdachten handelaar komt, beginnen wij hem in bewaring te stellen, omdat slechts door het nemen van dezen krachtigen maat regel, kans is om het bewijs van oplichting te verkrijgen. Menig minder goed bekend staan de handelaar heeft deswege al een dagje in voorloopige bewaring op het politiebureau doorgebracht. Het is eigenaardig maar de meeste knoeiers zetelden zich te Hillegom. Dit kan verklaard worden uit het feit, dat de naam Hillegom voor den buitenlander authentiek is aan het begrip bloembollen. Zij waren overtuigd, dat zij in het buitenland het meeste kans op succes hadden als zij Hillegom als zetel hun ner onderneming opgaven. Vandaar dat ik het meeste met de heeren in contact kwam, terwijl mijn ambtgenooten in Bennebroek, Lisse en Sassenheim er vrijwel buiten bleven I Doordat thans zeer streng wordt opgetre- den tegen knoeiers, die het bestelde niet le- veren of minderwaardig goed leveren, is het kwaad vrijwel de kop ingedrukt. Een enke ling waagt het nog wel eens, maar veel kans op succes heeft hij niet meer. Toch geloof ik aldus Mr. Pont dat meer gedaan zou kunnen worden om mis bruiken tegen te gaan. Ik wees reeds op de wenschelijkheid om de strafwet uit te brei den. Verder moesten de besturen van de Alg. vereeniging voor bloembollencultuur, het Hollandsch Bloemk wee kersgen ootsch ap en de verschillende veilmgsbesturen, een stren gere ballotage op hun leden invoeren. Het moest zoo zijn. dat het lidmaatschap alleen reeds een bewijs was, dat men met een 18 karaatshandelaar te doen had. Men wilde daaraan blijkbaar niet. Ik ben trouwens over tuigd. dat de bollenhandel ook schuld heeft 'aan het voortbestaan van misbruiken. Het is mij bijvoorbeeld bekend, dat er in de bloem bollenstreek een firma is die ter goeder naam en faam bekend staat, die verkeerd handelt. Zelf wil zij ter wille van haar goe den naam. geen minderwaardige bollen aan den man brengen. Zij heeft evenwel een af zonderlijke N. V. gevormd met een procu ratiehouder aan het hoofd, om de minder goede bollen te verhandelen. Ook moesten de veilingbesturen toe zien, dat alleen goede bollen in veiling gebracht werden. Dan zou het voor de handelaars die geen 18 karaats zijn, veel moeilijker worden om aan de door hen gewenschte handelswaar te komen. Vooral in dezen tijd, nu er veel i meer bollen zijn dan verkocht worden, zou deze maatregel zonder veel bezwaar door gevoerd kunnen worden. Tenslotte zou een strenger toezicht moeten komen op de inschrijvingen in het Handels register. Wij hadden ook nog een onderhoud met iemand bij den bloembollenhandel betrok ken. Hij roemde zeer het energieke optreden van burgemeester Pont. die in deze zeer veel gedaan heeft en nog doet voor de belangen van den eerlijken bollenhandelaar. Vooral wat het buitenland betref:- is knoeien thans heel moeilijk. Dit komt voor een deel ook omdat verleden jaar de zoogenaamde con- trolewet in werking getreden is. Er mogen geen bollen uit het land uitgevoerd worden die niet voorzien zijn van een geleïdebiljet uitgegeven door den Plantenziektekundigen dienst. Deze dienst geeft alleen het geleide- biljet als de bollen aan de eischen voldoen. De dienst kent bovendien de verdachte han delaars, zoodat we er van verzekerd kunnen zijn, dat op hun bollen extra toezicht ge houden wordt. Bollen waarop iets aan te merken is, gaan het land dan ook niet uit. Dat wat het buitenland aangaat. Voor het binnenland bestaat zoo'n controle evenwel niet. In het eigen land kunnen de knoeiende handelaars bij wijze van spreken uien voor bloembollen leveren. Het zou te wenschen zijn, dat ook de binnenlandsche levering on der controle kwam. Want zoo'n controle ver hoogt het vertrouwen in den handel en komt den bonafide handelaar ten goede. En daar door aan de geheele bloembollencultuur. DE TUBERCULOSE-VERLOTING. KRACHTIGE MEDEWERKING VAN DE ZIJLSTRAATVEREENIGING. Door het bestuur der Zijlstraatvereeniging is een plan ontworpen om de verloting ten bate der tuberculose-bestrijding en Bredero- deduin te doen slagen, ondanks alle moge lijke malaise en slechte tijdsomstandigheden. Gezien het succes, dat de Zijlstraatvereeni ging had met haar verloting in October 1931, waardoor een bedrag van bijna f 1700, aan de Tbc-Vereeniging kon worden afgedragen, be hoeft er niet aan getwijfeld te worden of deze campagne zal wederom succes kunnen boe ken. Van 20 Augustus af zullen de leden der Zijlstraatvereeniging aan hunne klanten voor iederen contant-besteden gulden een bon cadeau geven. Bij inlevering van 20 bons bij den secretaris der Zijlstraatvereeniging, •een heer Dantuma, ontvangt men gratis een lot der t.b.c.-verloting. Ieder is dus in de ge legenheid kosteloos een kans te maken op de ruim 500, werkelijk schitterende prijzen, wel ke voor deze verloting zijn gekocht. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Concert der H. O. V. Met uitzondering van het Concerto grosso in D min. van Handel bood het programma ditmaal niets wat we in den laatsten tijd niet meermalen door ons orkest hoorden uit voeren. Toch kan een vertolking van Mo zart's „Kleine Nachtmusik", zooals het die Donderdagavond gaf: luchtig, virtuoos, sprankelend, immer verblijden. Het was se renadestijl in den besten zin des woords, zoo als die ook in den populairen, alle banaliteit nog juist even ontwijkenden toon der com positie vertegenwoordigd is. En ook een fijne weergave als die van La Procession nocturne van Raboud hoort men gaarne, al li.ikt het stuk met zijn vele Wagner-allures wat ge rekt. Welk een mooie gelegenheid intusschen zou het onderwerp gegeven hebben voor hedendaagsch bitonalist om de twee con trasten: meditatie en processie, die bij Ra- boud respectievelijk in As en in C optreden, niet afwisselend, doch tegelijk ten gehoor© te doen brengen en dan b.v. in As en D. Het zou de bitonaliteit in dienst der poëtische idee gebracht hebben; of de welluidendheid er mee gewonnen zou hebben is kwestie van smaak. Maar, om op de vertolking terug te komen, wil ik die der kleine viool- en cello- soli in het bijzonder roemen; Zoowel Hanny Scheffelaar Klots als Bram Hart Nibbrlg speelden die uiterst delicaat en mooi van klank. Het was een waar genoegen, den tweeden cellist nu ook eens als solist te hoo- ren, al was het in een kleine partij, en we kunnen na Donderdagavond volmondig den wensch uitspreken, hem ook eens in grooter werk solistisch t.e hooren. Het Concertot grosso van Handel bood daarvoor niet veel gelegenheid, want de cello is in het concertino slecht-s spaarzaam be deeld. Trouwens het concertino treedt maar in twee der vijf deelen werkelijk zelfstandig op, net genoeg om op het beschaafde spel van Mej. Scheffelaar Klots en den heer Wil lem Boeken even de aandacht te vestigen. Welk een majestueuze muziek is dit werk overigens! Men kent de soort der bouw- steenen, men kent den stijl; en toch hoe imposant is wat de bouwmeester wrocht! Niet het. materiaal en niet de stijl bepalen dc beteekenis van een kunstwerk; wèl de grootheid der idee en de kunstwaardige uit voering daarvan. Het is een oude waarheid, die door sommige onzer jongste expèrimen- tators, die zich na hun op. 1 al de gelijken wanen van de grootmeesters der toonkunst, wel een beetje uit het oog verloren wordt. Ik kan dit referaat niet eindigen zonder gewag te maken van dc uitvoering der eer ste Arlésienne-Suite. Niet om de merkwaar digheid daarvan, want deze Suite is wel de meest gespeelde en geliefde van alle Suites, maar om de zeer voelbare afwijking van 's componisten tempo-voorschriften, die in het ..Carillon" gebruikelijk schijnt Mi. neemt men het tempo van het hoofddeel veel te snel. Het stuk illustreert een feestelijke hu welijksinzegening en de componist heeft als tempo 104 voor" de kwartnoot aangegeven, in het 6'8 middendeel 54 voor de halve maat. Donderdagavond hoorden we respectievelijk ongeveer 180 en 40. Zóó ontstaat een wanver houding, die zich vooral wreekt, waar. in de laatste maten van het middendeel, de hoorn het carillonmotief weer inzet, dat nu natuur lijk veel en veel te langzaam klonk. Wat de uitvoering betreft bevielen me die van de Ouverture en van het Adagietto het best. Ondanks de hooge temperatuur was ook dit concert weer zeer goed bezocht. K. DE JONG. EXAMEN HANDENARBEID. Haarlem 17 en 18 Aug. 1932. Geëxamineerd 13 candidaten. Geslaagd de heeren: B. J. Briencn, Amsterdam, M. Meyers, Amstelveen, N. J, A. de Priester. Amsterdam, W. Steen- brink. Zuilen. G. Vixseboxsc. Haarlem. H A. van Wcsterop, Amsterdam, B. G. Willms, den Helder, A. Zwart, den Helder. EXAMEN HOOFDAKTE Haarlem 18 Aug. Geslaagd de dames: A. Taek, I-Iaarlem, J_ Teberwee. Zwaagdijk, A. v. der Meer. Amsterdam, A. v. d. Bijl, Bergen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. zijn Poeders alleen, wanneer zij dc hand- tcckening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpïjnpoe- ders,,Kiespijnpoeders, Hoestpoeders. Vv'orm- pocdcrs, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. BLOEMEN DAAL RAADSVERGADERING Donderdagmiddag hield de gemeenteraad van Bloemendaal een vergadering ten raad- huize onder voorzitterschap van j'hr. mr. C. J. A. den Tex. Goedgekeurd weiden de voorgestelde geld leen in gen. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. het bedrag der zonder onderpand bij de Twentsche Bank uit te zetten gelden, te bepalen op f 1 per inwoner. Geen kleuterschool in Aerdenhout. Over de oprichting van een school voor voorbereidend lager onderwijs 'een kleuter school) in de afdeeling Aerdenhout ontstond een levendige discussie. Jhr. Quarles van U f f o r d zsiet niet in, waarom in deze kwestie zich de over heid moet mengen. Onderwijsvergrooting vindt hij thans verkeerd. De heer C. Schulz (s.d.a.p.) zal voor het voorstel van B. en. W. stemmen. Er is hier geen sprake van buitengewone financieele offers voor de gemeente. De 'heer J. C. Laan acht wel offers aan wezig. De raad voteert alles, kleine en groote bedragen. Het loopt op deze wijze uit op verarming van de gemeente, op uittocht dei- bewoners van groote huizen, hoogere op centen enz. Hij dringt aan op zuinigheid en zal tegenstemmen. Mr. Tb. de Lestrieux tflendrichs fR.K.) merkt op, dat er groote groepen kin deren zijn voor een kleuterschool, en dat een goede kleuterschool in Aerdenhou-t op zijn plaats is. De heer A. J. Prinsen berg (R.K.) wil in deze kwestie het beginsel van gelijkstel ling niet uit het oog verliezen. Hij oordeelt het bezwaar van haar niet ongegrond. Ls er veel animo, dan zal uitbreiding der schooi noodig zijn. Dc heer W. Noorman (s.d.a.p.) beveelt het voorstel warm aan. Men moet het on derwijs in Bloemendaal goed houden en hier is een uitgezochte gelegenheid voor aanwe zig. Wethouder H. Hogenbirk (C,H.) lid der onderwijscommissie belicht het standpunt uitvoerig. De Burgemeester zegt dat dit voor stel een gevolg is van het raadsbesluit van Maart om het voorbereidend onderwijs te handhaven. B. en W, zou uit zich zelf hiermee niet gekomen zijn; het college is overtuigd van de noodzaak tot bezuiniging. Wethouder Joh. Born water beveelt het voorstel ernstig aan, daar het billijk en economisch is. De heer Laan waarschuwt nogmaals tegen de kosten. Het nut van scholen voor kinderen van 26 jaar ziet hij niet in. De heer Quarles oiit zijn bevreemding dat bij het voorstel van B. en W. geen be grooting van kosten is gevoegd. De raad kan zich toch moeilijk uitspreken over *n voor stel. als hij niets weet van kosten. De heer Schulz keert zich tegen de heer Laan. In diens opvatting zal het onderwijs achteruit gaan. Mr. dr. J. Lu den (C.HT denkt aan de belangen van het kind. Kleuterschool wil zeggen bewaarschool, die in Bloemendaal niet noodig is. Het is hier veel beter een kand niet naar bewaarscholen 'te zenden. De heer Prinsen-berg wil het beginsel van gelijkstelling gevolgd zien. Hij maakt er het voorstel van. dat bij eventueel© goed keuring van de voordracht van B. en W. ook de bijzondere scholen op gelijke wijze financieel behandeld moeten worden. Dit voorstel wordt verworpen met 86 stemmen. Het voorstel-Quarles, om aKlecn de lo kaliteit beschikbaar te stellen, wordt ver worpen met 11 stemmen tegen, Het voorstel B. en W. wordt tenslotte met 8 tegen 6 stemmen verworpen. Aankoop „Nagtegaal". Aan de orde kwam het voorstel „De Nagte- gaal" te koopen. De heer Laan wensc'nt schrapping der worden: in het belang der voikshuisvesting. Hij wil zich niet binden. De Burgemeester merkt op, dat op neming van deze woorden aan registratiegel- den een 3 a 4000 gulden besparen. Het voorstel-L aan wordt verworpen met 9 stemmen tegen 6. Het voorstel van B. en W. wordt voorts zonder stemming aangenomen. De rondvraag leverde geen belangrijke kwesties op. Hierna sluiting. Ervaringen bij de examens. Haranekkige candidaten. On geschikte plaats voor de examens. Het ..hok" m ae Jacobijnestraat was beter. - Bedroevende uitstag. Ontstellend gemis aon atge- meenc ontwikkeling. Eenmaal per jaar wordt een examen ge houden ter verovering van de middelbare acte lichamelijke opvoeding. Met opzet schrijf ik: ter verovering, want hoewel voor enkelen de strijd bij een eerste poging met het verlang de succes wordt bekroond moeten de mees- ten den aanval op het. begeerde papiertje eenige malen aanbinden om in het gelukkig bezit te geraken. Sommige candidaten doen dit mot- een be wonderenswaardige hardnekkigheid, die hen vier tot zevenmaal in de peilende en vor- schende macht van de examencommissie voert. Zoowel de vooropleiding als de recht streeks op het doel gerichte schijnen ge brekkig te zijn en wanneer zij veelal bij toeval een puntenw&ardeering hebben be vochten. die hen ternauwernood tot de limiet heeft gebracht, kunnen zij zeggen dat zij het voornaamste deel van hun opleiding in een reeks van jaren in de examcnlokalen hebben gekregen. Zij komen vele jaren achtereen zonder merkbare emotie en gaan telkens weer zonder waarneembare gevoelens van ons weg om een jaar later weer koppig te verschijnen tot eindelijk het pleit gewonnen is. Zij gedragen zich alsof zij erbij hooren. maar langzamerhand zie ik ze als helden, helden met wilskracht, die tenslotte toch ge woonlijk haar belooning vindt, Om het andere jaar behoor ik tot het pei lende gedeelte van de jaarlijksche gebeurte nis en dit jaar is het mijn beurt weer ge weest. Het examen is zeer omvangrijk. Op een dag in Mei worden alle candidaten vereenigd in de plechtige ridderzaal van de residentie, waar zij blijken moeten geven van algemeene ontwikkeling en van vak kennis. Er wordt een opstel gevraagd, waarvoor een keuze mag worden gedaan uit eenige onderwerpen, de lichamelijke opvoe ding betreffende en voorts de beantwoor ding van verschillende vragen, samengevat m dubbeltallen waarbij dan van ieder dub beltal één vraag moet worden beantwoord. Dan komt eind Juni en verder een groot deel van Juli het practische gedeelte, omvat tende het lesgeven aan jongens en meisjes van lagere en middelbare school in gymnas tiek, openluchtspel en athletiek. Iedere can did aat moet vijf lessen geven en op den- zelfden dag nog proeven afleggen van eigen vaardigheid in de verschillende genoemde onderdeelen. Dit is een zware dag voor de candidaten. die hen bovendien in groote on zekerheid laat, omdat de beoordeeling van lesgeven nu eenmaal in hooge mate subjectief is. Dit- afleggen van proeven van bekwaam heid in het „lesgeven" is wel een van de meest treffende bijzonderheden van dit examen. Voor zoover mij bekend wordt dit bij geen enkel middelbaar examen gevraagd. Steeds wordt uitsluitend onderzocht de bekwaam heid van den candidaat in het onderwerpe- lijke vak; nooit wordt hij voor een klas kin deren geplaatst om te toonen dat hij in staat is zijn kennis, op anderen over te dragen. Noch van den leeraar, in welk vak ook. noch van den hoogleeraar wordt gevergd, dat hij voor de uitreiking van een akte of een be noeming bewijst, een goed docent te zijn. Toch zal niemand durven beweren, dat voor deze leiders van de jeugd een zekere ge oefendheid in lesgeven niet even belangrijk is als kennis van liet vak. Men rekent er blijkbaar op, dat zij het in de praktijk wel zullen leeren. En zoo gaat het inderdaad. Men leert het in de praktijk vrij spoedig, of nooit van zijn leven. Maar dit te eischen op het moment dat men zijn loopbaan nog moet beginnen, heb ik altijd in de examens voor M. O. lichamelijke oefening uitermate zonderling gevonden. Ik weet-, dat de mees ten dezen eisch juist een van de beste van het examenprogramma vinden: ik respec teer hun meen in g. maar deel die geenszins. Naar mijn gevoelen zou deze eisch gerust kunnen vervallen en daarmede het geheele tweede gedeelte van het examen. Waar moe ten dc candidaten zich eigenlijk bekwamen voor dit onderdeel? Door den officieelen bril bekeken, is het beoefenen van lesgeven aan klassen jongens en meisjes van de lagere en middelbare school eigenlijk onuitvoerbaar. Hoe durft men dan in dezelfde wet, die 't of ficieel niet mogelijk maakt, eischen van be kwaamheid daarin te vorderen? Dan komt eindelijk in de laatste dagen van Juli of in Augustus het derde gedeelte, waar onderzocht wordt de theoretische ken nis van anatomie, physiologic, eerste hulp bij ongevallen, hygiëne, de klein-terreinspelen, dc veldspelen, het zwemmen, de verdedigings- sporten, de gymnastiek, de athletiek, het doel en dc plaats van de lich. opvoeding in het schoolwezen, de paedagogiek, de ge schiedenis der lichaamsoefeningen en dc meest gebruikelijke stelsels. De beide laatste vakken zijn die, waarop ik de kennis van de candidaten heb te toetsen. Het mondeling examen heeft plaats in een oude H.B.S. in het centrum van het land. Het. is een somber ge bouw met hoogst ongezellige lokalen; dat, waarin ik eenige weken heb moeten door brengen, heeft hooge ramen, geheel van mat glas. Alleen de bovenlichten, heel in de hoog te. zijn van gewoon glas en geven ons het uitzicht op een paar boombladeren cn een gepleisterden muur; de wanden van het lo kaal zijn grijs als het matglas. Het eerste sprankje zon komt er na half vier in den middag. Op den eersten dag dat ik er binnenkom het is oen donkere regenach tige dag bevangt mij een huivering en na een paar dagen heb ik liet gevoel, eenigszlns beschimmeld te zijn- Blijkens een aanduiding op dc deur herbergt- dit lokaal een vijfde klasse, en onwillekeurig stel ik mij de gezon de, krachtige en levenslustige knapen van 1719 jaar voor, die ln deze duffe, grauwe omgeving zich moeten pijnigen met het op lossen van problemen uit de mechanica of beschrijvende meetkunde of blijken moeten geven de schoonheid van den cyclus Me- rijntje Gijzen te hebben doorvoeld. In dc alles omhullende grijsheid van dit lokaal ben ik nu bijna 3 1/2 week opgeborgen en steeds weer had ik het gevoel, dat ons „hok" ln de Jacobijnestraat, waar ik in de jaren 13971902 mijn H.B.S.-jaren heb ge sleten, nog heilig was bij dit tuchtschool achtig lokaal. Er zijn 199 candidaten, die zich inspannen de middelbare akte lichaamsoefeningen te verwerven en dagelijks komt een negental proeven van bekwaamheid afleggen in de ge schiedenis der lichaamsoefeningen en vertel len wat hun bekend is van de verschillende stelsels van lichaamsoefeningen en de toe passing daarvan. Mijn collega cn ik vragen om beurten een candidaat een half uur en zoowel het vragen als het luisteren is zeer vermoeiend, in hoofdzaak door het feit, dat de meeste candidaten zoo weinig houvast. bieden. Het is een verademing wanneer eens iemand werkelijk iets vertelt en meer ant woordt dan een paar woorden. Wij moeten veel te veel praten „om dc stilte te vullen"; immers zoo'n pijnlijke stilte ls voor de zenu wen van den candidaat fataal. Wij hechten geen overdreven waarde aan feiten kennis en moenen, dat juist begrip cn Inzicht meer waard zijn. maar soms wordt het te erg. wanneer bijv. oen candidaat Rousseau in de 19e eeuw laat optreden en Napoleon in het Renaissancelijdperk. In parate kennis zU" de vrouwelijke candidaten veel beter dan de mannelijke; zij leeren blijkbaar met meer ijver. De uitslag van het geheele examen is be droevend; nu ik dit schrijf zijn er 163 can didaten geëxamineerd, waarvan slechts aan 49 dc akte kon worden uitgereikt. Er is zelfs een dag geweest, dat alle negen candidaten zijn afgewezen; het is een triest beeld van de moeilijkheid om een diploma te veroveren. Men zou uit mijn somber verhaal de conclusie kunnen trekken dat wij onze eischen te hoog stellen. Toch is dit geenszins het geval. Wie de besprekingen eens kon bijwonen in de commissievergadering, waarin over het lot van de candidaten wordt beslist, zou moe ten toegeven, dat de aangelegde maatstaf niet te zwaar is en dat de beslissing omtrent al of niet afwijzen met de grootst mogelijke clementie wordt genomen. Vele candidaten spreiden een ontstellend gemis aan algemee ne onwikkeling ten toon. Vooral de proffen, die anatomie en physiologie vragen, klagen daar in alle toonaarden over. De wet stelt evenwel geen eischen omtrent vooropleiding en eigenlijk behoeft- dat ook niet. want de zeef ontstaat vanzelf. Het is te hopen dat het nu langzamerhand duidelijk zal zijn. dat deze richting voor een levenstaak met weinig succes kan worden ingeslagen door her., die zich alleen maar kunnen beroepen op enthousiasme voor gymnastiek of sport.. Wie daarnaast niet over behoorlijk ontwik kelde verstandelijke vermogens beschikt, zoe- ke zijn bestemming liever in een andere rich ting. H. L. WARNIER. PERSONALIA. Bij het gehouden examen van de Mode vakschool vereeniging slaagde voor onderwij zeres costuum- en mantelvak; mej. Ch. Reu- ner. MOTORDIEN ST. De dienstplichtige vaandrigs in opleiding voor verlofsofficier worden 19 Augustus a.s. in het genot van groot verlof gesteld. OPENLUCHT SAMENKOMST. Het comité der Inwehdigc Zending, uit gaande van de Chr. Ger. Kerk te Haarlem, hoopt Zaterdagavond 20 Augustus 8 uur op het Soendaplein een openlucht samenkomst te houden. Spreker is de candidaat A. Dubois uit Apeldoorn. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. BIJ EEN VERKEERSONGEVAL. AUTOMOBILISTEN MOETEN ZICH AAN DE ORDE-MAATREGELEN ONDERWERPEN. Haarlem, 17 Augustus 1932. Hooggeachte Redactie, Zondag j.l. waren wij, eenige oogcnblikkon na het plaats vinden van de ernstige aan rijding op den weg langs dc Amsterdamschc vaart., op het terrein van het gebeurde aan wezig. Tengevolge van de enorme drukte w.as hier oogenblikkelijk een opstopping van het verkeer ontstaan. Gelukkig was onmiddellijk zoowel uit Haarlem aLs uit Haarlemmerliedc politiehulp aanwezig, ook de burgemeester van laatstgenoemde gemeente was spoedig ter plaatse. Aanstonds werd begonnen met het vervoer der gewonden en het ontwarren van den vei^eersknoop. Ook wij. vertegen woordigend de Ncd. Ver. „Lorna" Veiligheid bij Snelverkeer, boden onze hulp aan. welke dankbaar werd aanvaard. Wij wenschen bij dezen openlijk hulde te brengen aan dc politie voor haar rustige, tactvolle en bekwame leiding gedurende deze moeilijke en gecompliceerde verkeers-situa tie. In schrille tegenstelling hiermee was het ergerlijk en onhebbelijk optreden van som mige blijkbaar erg gehaaste automobilisten, die zich niet ontzagen, de getroffen ver keersmaatregelen op onbeschaamde wijze te gen te werken. Er waren momenten, dat cr vier auto's naast elkaar uit dc richting Am sterdam kwamen aanrijden, zoodat het ver keer van Haarlem uit <dat noodzakelijk voor rang moest hebben) niet anders kón worden geleid dan over het rijwielpad, waardoor na tuurlijk nieuw gevaar ontstond. Wij, als georganiseerde leden der N. V. V. S. ..Lorna", protesteeren met klem tegen het onbesuisde roekelooze en meedoogenloooe optreden van die heeren. van wie enkele hun «hart lucht gaven door het uiten van dreige menten en schampere opmerkingen over de vcrkccrsvertraging. Van eenig meegevoel met de door de aanrijding getroffenen was natuurlijk bij deze mcnschcn geen sprake. Wij kunnen ons, na het ervaren, volkomen indenken, dat een met de verkeersregeling belaste agent van politie ten slotte ©enigs zins prikkelbaar wordt. aLs hij moet onder vinden. dat zijn pogingen, om de verkeers veiligheid te waarborgen, brutaalweg wor den genegeerd. De voorzatter van ons Hoofdbestuur, de heer M. J. H. Looman, sprak in een kort onderhoud met politie en den burgemeester van Haarlemmerhede zijn feil© verontwaar diging uit over de ondervonden tegenwerking. Het bleek, dat een dergelijk onverantwoorde lijk optreden van sommige automobilisten geen zeldzaamheid ls. De heer Looman Ls voornemens, door zijn Vereeniging een intensieve propaganda te doen voeren, teneinde alle au to-bestuurders aan te sporen, zich onder ijzeren zelf-disci pline te stellen, niet langer als een losge broken horde over den weg te stormen, doch hoe onprettig soms ook steeds in één file achter elkaar te blijven, en de vorkeers- aanwijingen ten stiptste op te volgen. Wordt in dezen geest gehandeld, blijft ieder automobilist zich immer van zijne zware verantwoordelijkheid bewust dan zal „Veiligheid bij Snelverkeer" onder alle omstandigheid ten volle zijn gewaarborgd. Met beleefden dank voor de plaatsing N.V. „Loma" Veiligheid bij Snelverkeer, Het Beatuur.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7