Hoe ontstaat het weerbericht? UIT DE WERELD VAN DE FILM. BRIEVEN VAN EEN^ CONTROLEUR B. B. Een rondgang door het Meteorologisch Instituut. Internationale uitwisseling van gegevens. De overweging hoe De Bilt dag in dag uit in de behoeften van den dagblad-lezer aan inzicht in het weer van morgen voorziet, de vraag welke werkzaamheden zooal aan de aflevering van het dagelijksch weerbericht vast zouden zitten, voerde ons naar het ko ninklijk Nederlandsch Meteorologisch insti tuut, dat op eenige Kilometers afstand van Utrecht in een groot hoog gebouw temidden van een fraai, rustig park, is gevestigd. Met een kort antwoord bleek onze vraag: „Hoe wordt in het instituut het weerbericht voor de krant gemaakt", gelukkig niet vol ledig te kunnen worden beantwoord. Geluk kig niet, want in het andere geval zouden we vermoedelijk gespeend zijn gebleven van een blik in de organisatie en inrichting van het instituut, waar het dagelijksch weerbe richt slechts een onderdeel is van omvang rijke. ook voor den leek belangwekkende, ver richtingen. De inleiding tot de beantwoording van onze vraag vormde een onderhoud met het hoofd der afdeeling klimatologie. Dr. C. Braak, die in een populaire verhandeling de alge- meene inrichting van het meteorologisch in stituut uiteen zette. Men onderscheidt de afdeelingen algemeene dienst, weerdienst en algemeene meteorologie, klimatologie, ocea- nographie en maritieme meteorologie, aard magnetisme en seismologie. De klimatologie omvat waarnemingen in het instituut zelf, in de 14 secundaire sta tions in ons land verspreid liggen, en op een paar honderd binnenlandsche stations, waar niet gehonoreerde medewerkers den regenval, onweer en optische verschijnselen op kaar ten vast leggen. Op de secundaire stations wordt 3 maal per dag waargenomen op temperatuur, vochtigheid, wind, bewolking, regenval, en de uitslagen dier waarnemingen komen samen in De Bilt, waar ze met de uit komsten van een aantal zelf registreerende instrumenten als zonneschijnmeters. wind meters, barographen en thermographen, en van de ter plaatse gedane waarnemingen, worden verwerkt ten behoeve van het weer bericht en van de maandoverzichten, met behulp waarvan men steeds kan nagaan hoe op een zeker moment „ergens" in ons land de weersgesteldheid is geweest. In de prak tijk bliikt dit laatste nog wel eens gewenscht. Zoo zal een verzekeringsmaatschappij in den regel geen stormschade uitkeeren als De Bilt niet heeft- uitgemaakt, dat op de plaats en op het oogenblik dat de storm werd aange- richt, de wind inderdaad een snelheid van 14 M. per secunde of meer heeft gehad. Voor rechtszaken, waarbij het weer in het geding wordt gebracht (b.v. bij aanrijdingen) wor den de waarnemingen eveneens te hulp ge roepen. Ook werkt De Bilt mede aan het op stellen van nieuwe bouwvoorschriften gelet op den maximaal te verwachten winddruk, en de directies van ontworpen ziekenhuizen willen van het instituut weten hoe lang de zon er gemiddeld op zal schijnen, Verder ko men vele aanvragen in betreffende regen val. o.a. voor afwatering, betreffende ver damping. enz. De informaties omtrent klima tologische gegevens, die De Bilt bereiken, loopon ieder jaar in de honderden. Sedert enkele jaren heeft het instituut ook met de gevreesde aardappel-ziekte een en ander uit staande. Gebleken is n.l. dat er verband is tusschen die ziekte en vier weerfactoren. Zoodra nu deze vier weer-factoren ergens in den lande worden waargenomen, eeeft De Bilt per radio het sein: sproeien in die streek. Dit sproeien voorkomt de ziekte, de tijdige waarschuwing voorkomt het ontijdig, dus nutteloos sproeien Het liet natuurlijk geheel op den weg van het instituut, dat, voor zcover de eischen der praktijk daarvoor tijd laten, het waarne mingsmateriaal ook voor wetenschappelijk onderzoek wordt verwerkt. Dr. Braak bracht ons na zijn inleiding naar ëen aantal, in het gebouw en in het park verspreid staande instrumenten, waarmede waarnemingen worden verricht. In den hoogen toren van het instituut zagen we apparaten, die windrichting, wind-sterkte en zonneschijn meten en registreeren, in het park instrumenten voor het opteekenen van temperatuur, vochtigheid, regenval, verdam ping. We zagen hoe men de snelheid van wolken meet. en hoe men de temperatuur in den grond waarneemt. Zóó opmerkelijk is <$e schijnbare eenvoud van alle instrumenten voor de waarnemin gen. dat zij het vermoeden zouden kunnen wekken, dat de klimatologie een bijster sim pele tak van wetenschap is. De eenvoudige bakjes, die regen opvangen, noch de bekende thermometers spreken tot de verbeelding van den leek. Meer daartoe in staat is het, met het oog op snelle temperatuur veran deringen geheel geïsoleerd interieur van het paviljoen der afdeeling aardmagnetisme en seismologie, waar o.a. ingewikkelde instru menten aardbevingen registeeren. Dr Braak verklaarde ons de werking dor soismographen die nagenoeg iederen dag een aardbeving van geringe bcicekenis aantooncn, en die De Bilt. in staat stellen, de plaats, hoe ver wrjr ook, waar een aardbeving is, op te spory. Behalve de Bilt heeft het station Heerlen^-i- strumenten voor seismologische waarnemin gen. en wel met het oog op mogelijke grond verplaatsingen in de kolenmijnen in de om geving. De volgende afdeeling, die Dr. Braak ons deed bezoeken was de afd. oceanographie en maritieme meteorologie, waar de heer Keijser zich een bereidwillig inleider toonde. Hij gunde ons een blik in de ontzaglijke ver richtingen, die over de geheele wereld wor den gedaan ten einde behoorlijke gegevens te verzamelen over de meteorologische ver schijnselen op zee en over de bewegingen van het water der zeeën en oceanen, ten pro- fijte van de wetenschap, de scheepvaart en de visscherij. Het materiaal voor deze afdee ling wordt voornamelijk geleverd door de waarnemingen, verricht aan boord van Nederlandsche schepen der groote vaart, voorts van oorlogsbodems en lichtschepen. I „Onze zeelieden", zei de heer Keijser", doen daarvoor zulk schitterend werk dat men er geen lof genoeg voor kan hebben, en wij zijn de directies der scheepvaart-maatschappijen die dit werk belangloos doen verrichten, dan ook zeer verplicht. Van ieder binnenvarend schip ontvangen we meteorologische journa len, bevattend de uitslagen van de om de 4 uur gedane waarnemingen. Per jaar komen hier circa 600 journalen binnen, die onge veer 200.000 series waarnemingen bevatten. Al deze waarnemingen mGeten volgens kaart systeem gerangschikt en bewerkt worden om als materiaal te kunnen dienen voor de at lassen voor de zeevaart en wetenschap, die door het instituut worden uitgegeven. De complete serie van vier atlassen, van den At- lantisclien Oceaan bevat b.v. zeven millioen wa arnem in gen .Hoever is me ngevorderd met de oceano graphie", vroegen we den heer Keijser, na dat deze ons nog eenige buitenlandsche re censies getoond had om te bewijzen, hoe gun stig dit Nederlandsche werk in de weten schappelijke wereld wordt beoordeeld. ..Van de Atlantischen Oceaan en van het Noordelijk gedeelte van den Indischen Oceaan weet men al zeer veel", luidde het antwoord. „Maar de beide Pacific Oceanen liggen echter nog zoo goed als geheel braak. Groote internationale samenwerking is voor dit gebied noodig en cie bestaat wel, maar de vorderingen gaan langzaam. Thans zijn we bezig met het bewerken van de waarne mingen over het gebied tusschen Japan en Indië". „Wat is het praktisch nut van. deze we tenschap" vroegen we vervolgens. „De verkregen kennis komt ten goede aan de scheepvaart en de weervoorspelling op langen terfijn; bovendien wordt door het verrichten van waarnemingen de meteoro logische kennis bevorderd, hetwelk wederom ten goede komt aan de navigatie. Om een duidelijk voorbeeld te noemen kan worden gezegd, dat door vergelijking van de baro meter-waarnemingen aan boord met de luchtdruk- gegevens, die in de atlassen voor komen. een schip, dat in de tropische stor men, als typhonen, tijdig te ontloopen". Na het onderhoud met den heer Keijser. en na de bezichtiging van de geweldige archie ven zijner afdeeling. kwamen we terecht bij dr. H. G. Cannegieter, die als medewerker aan de afdeeling weerdienst en algemeene meteorologie, voor den couranten-lezer een der .beeren van De Bilt" vertegenwoordigt. Het is nl. deze afdeeling, die in de courant en door de radio aankondigt wat we den ande ren dag van het weer te verwachten hebben. Bij Dr. Cannegieter was het dat ons einde lijk het slot gewerd van het antwoord op de in den aanvang van dit artikel gestelde vraag. Toen we hadden plaats genomen te genover dezen weerkundige, die heel wat il lusies wekt en illusies doodt, vooral in den vacantietijd, voelden, we ons geroepen hem mede te doelen in hoeverre de voorgaande colleges ons inzicht in zijn taak hadden doen rijpen. „U weet dus, dat de in het binnenland ge dane waarnemingen hier samenkomen", zei Dr. Cannegieter. „Andere landen hebben eveneens zulke verzamelpunten; de gegevens worden 3 maal per dag uitgewisseld, en zóó ontstaat het weerbericht. We vroegen een nadere toelichting van deze wel zeer korte verklaring, aan welk verzoek de heer Canne gieter ongeveer als volgt voldeed. „De weerdienst berust nagenoeg geheel op radiografische ontvangst van de weerberich tenten. gesteld in den code van de interna tionale meteorologische organisatie, die het laatst in 1929 in Kopenhagen de weerbe- richtgeving internationaal geregeld heeft. Elk land zendt zijn waarnemingen op een eigen golflengte uit. en op tijden, die zoo geregeld zijn, dat de gelegenheid tot ont vangen tot haar recht komt. Indien ge wenscht kan men zoodoende driemaal daags de waarnemingen van plm. 500 Europeesche stations verzamelen, en bovendien nog de beknopte mededeellngen uit andere wereld- deelen, en zoo een overzicht verkrijgen van de meteorologische gesteldheid over de ge heele wereld. Deze berichten worden regel matig aangevuld met waarnemingen van schepen op den Oceaan, waardoor het zee gebied tusschen de wei'elddeelen geheel wordt overbrugd. De ingekomen gegevens worden door middel van karakters (het weer heeft honderd karakters) op de werkkaart ge bracht. die tenslotte uitwijst waar de baro meter daalt, waar hij stijgt, welke lucht- stroomingen heerschen en waar de koude luchtmassa's vermoedelijk met de warme in botsing zullen komen. Uit de werkkaart trek ken wij de conclusie, die de basis vormen van het weerbericht, zooals de couranten lezer dat kent. Behalve het weerbericht voor de courant verzorgt de afdeeling weerdienst den storm- waarschuwingsdienst, de waarschuwingen voor stormvloeden, de weerberichten ten dienste van de luchtvaart en den nachtvorst waarschuwingsdienst. Misschien vindt U het vreemd, maar van onzen stormwaarschu- wingsdienst wordt o.a. gebruik gemaakt door eigenaren van circussen. De nachtvorstwaar schuwingen hebben de belangstelling van boeren, tuinders, schippers en steenfabri kanten. Men vraagt ons van alles. Een aardig voorbeeld daaiwan vind ik het telefoontje van iemand, die een schip in Riga had lig gen en die ons vroeg of hij het daar, wat de vorstkansen betrof, 12 dagen kon laten voor reparaties". Dr. Cannegieter weidde vervolgens aan dacht aan de prachtige werkwijze der inter nationale meteorologische organisatie, welker voorzitter en secretaris aan het instituut in De Bilt verbonden zijn, en hij eindigde het onderhoud na een uiteenzetting van de waarnemingen in de bovenlucht, die per vliegtuig in Soesterberg en Den Helder wor den verricht, en die een waardevolle bijdrage leveren voor het totale beeld van de atmos- pherische circulatie, voor de temperatuur- en vochtigheidsverhoudingen in de atmos feer. „Welk weer geeft U ons voorloopig", vroe gen wij bij het afscheid. „De eerste dagen mooi zonnig, niet te warm zomerweer", gaf Dr. Cannegieter ten antwoord. En hij is zijn belofte trouw nagekomen Warner Baxter en Janet Gaynor in „Vadertje Langbeen". WARNER BAXTER: VADERTJE LANCBEEN. Een cynische bachelor.een ouderwet- sche Robin Hood van de wijde ruimte, oen exotische ridder en een verfijnd, modern clubman. Kunt U zich zulk een mengelmoes voor stellen? Dat is Warner Baxter, een der bekendste medewerkers van het FOX-ensemble. Hij is een der vcelzijdigste acteurs van het witte doek. Hij steelt, als hij moet. soud en als hij k a n. de harten van het publiek. In ieder geval weet hij van iedere rol, be langrijk of niet, iets bijzonders te maken. Hij heeft een donker, bijna Oostersch type. een prachtig figuur en wei-overwogen, ele gante bewegingen. Hij Is de ietwat cynische bachelor.elegant, geestig, met een spe ciale manier, om van zijn rollen, of ze nu klein zijn of belangrijk, iets heel bijzonders te maken. Zijn ietwat romantische type brengt, hem in de gelegenheid, om zich vooral in films, die in de wijde ruimte spelen, uit te leven. Warner Baxter is sportman bij uitnemend heid. Hij is een verwoed jager, visschcr en bekend golfspeler. Hij heeft een prachtig hals ln Hollywood, doch brengt het grootste gedeelte van ziin tijd door aan het strand van Santa Monica. Hij heeft een groot succes weten te beha len als soldaat van het vreemdelingenlegioen tn de film ..Afvalligen", waarin hij met Noah Bcry en Mvrna Lov optrad. Op negenjarigen leeftijd was Warner Baxter al op de planken, om klnderrollen te spelen. Een zijner grootste successen was de rol van Jervis Pendleton ln „Vadertje Lang been" met Janet Gaynor. Met den sultan op tournée. Ik ga door met mijn kroniek. Er valt al weer heel wat te vertellen. Maandagmiddag met de Cap naar Ampang waar ik een Landraadzitting moest houden, wat langer duurde dan ik gedacht had. met het ge volg dat we pas 's nachts naar huis reden en half stierven van de kou, daar we natuur lijk met open kap reden, geen jassen hij ons hadden en het gemeen koud was. Den volgenden morgen vendutie gehouden bij een failliet geslagen Chinees in een donkere kleine toko, stampvol met men- schen, Het was er een temperatuur om te stikken. Om 1 uur klaar, toen „in pakian def tig", naar boord waar de Legercommandant zou arriveeren. Dat gebeurde ook. Wij maak ten allen onze opwachting, dat ging vlot en vlug. De Legercommandant hield inspectie in de kazerne en vertrok om 9 uur. Dat de militairen hier weggaan, en vervangen wor den door Veldpolitie, (de dokter door een burgerdokter) is nu wel zeker, want iedereen, Legercommandant, Resident, Overste en Le- gercommissie is er voor. Wanneer het ge beurt is nog niet zeker, maar ik denk dat het niet zoo lang meer duurt; het zal een heele verandering op de plaats brengen, 's Morgens was met dezelfde boot de hulp- gezagvoerder aangekomen die me hier komt helpen, een jeugdige Fries met vrouw en baby, een vlot prettig stel menschen. die we hier best kunnen gebruiken, evenals de nieuwe K. P. M.-agent met zijn familie. Zij kegelen en tennissen druk mee. gaan ook paardrijden en zwemmen, zoodat we het den laatsten tijd ook heel gezellig hebben; over morgen b.v. gaat heel Soembawa te paard picniccen op Pelat. Maar laat ik den tijd niet vooruitloopen en verder gaan. Nadat ik den volgen-den morgen den Gezag hebber in de passangrahan had geïnstalleerd (jammer voor hen hebben ze voorloopig geen huis) heb ik hem ingewijd in de kan toorgeheimen, want het trof al heel slecht .dat ik, dien middag al weer voor 10 dagen op tournee moest, te paard met Sultan en Datoek Ranga, ver het bin nenland m. Ik zag eerst wei tegen de reis met den Sultan op, wat hij is heel erg zwakjes, had in drie jaar niet op een paard gezeten, maar dat viel er mee. Den zwaren tocht. 280 K.M. in 10 dagen heeft hij er keurig afge bracht. En we hebben zelfs bar veel plezier gehad. Het was ook een mooie tocht, eerst via Batoe Doelang in 4 dagen naar ce Zuid kust. waar we te Loenjoek een dag bleven om irrigatiewerken te bekijken, en daarna in drie dagen terug naar Soembawa. Het was weer de eerste reis dien de Sultan in zijn functie van Sultan door deze streken maakte, zoodat hij overal feestelijk onthaald werd. Een eind buiten de kampong werden wij opgewacht door Kampongbestuur en hadjis; in de kampong was steeds een kleine pondok gebouwd, waar des Sultans voeten ritueel gewasschen werden, met welk water de inlanders «cian hun gezichten wassc-hen, als teeken van trouw en onderdanigheid. Ook is een gewoonte dat elk kamponghoofd wiens kampong gepasseerd wordt, de verdere reis tot Soembawa meemaakt, 't Gevolg was, dat onze troep steeds in. omvang toenam en we de laatste dagen zeker met een stoet van ze ventig paarden reden, wel een aardig gezicht vooral als ik door een galop, den heelen stoet in beweging zette. Ik reed steeds voorop daar je achteraan steeds verging van de stof. Zoo als gezegd, alles liep vlot en goed, we hadden veel plezier, zaten eiken avond te bridgen, het weer was goed, maar het terrein wel zwaar, vooral de eerste dagen: bergachtig en bar modderig, met het gevolg dat ik een keer met paard en al een ravijntje insukkekïe, ge lukkig zonder mezelf of mijn paard te beze ren. Maar Soembawa is een mooi land, ten minste als je de bergen intrekt; en het kli maat is boven de 500 M. ook best. We waren steeds op die hoogte behalve de laatste dagen toen de weer in de warme laagten afdaalden. Ik heb op tourneer nog een nieuw paard ge kocht, een sterk beest, goed voor tournee, wel klein. 1.18 M.) maar dapper, goed voor de heeren races wie we hier in Augustus hebben, daar het dier vast op zijn pootjes staat en nooit struikelt. Ik heb er op de reis vier da gen op gezeten en ik was nooit moe. Ik heb het beestje Ladjoe gedoopt (dat is Dajaksch voor „snel") net als mijn vorig paard en hoop dat het zijn naam eer aandoet. Prijs 25 pop. Bij thuiskomst eerst wat geluierd en de we derzij dsche bevindingen verteld, toen met mijn vrouw nog fijn getennist en den vol genden dag samen mijn verjaardag gevierd. We werden o.a. verrast met een pracht- taart van den Sultan, met opschrift: Selamat hari Lahir (geluk met geboortedag). Den volgenden dag heb ik me met een dikke dienstpost op kantoor opgesloten. Daar mijn oude kasklerk weg en vervangen is door een nieuweling, moet ik alles zelf doen: uit betalen, inboeken, administreeren enz,, werk dat. ik sedert begin 1928 niet meer deed en cat me menig zweetdroppeltje kost. Mijn heele personeel is spiksplinternieuw: het ver dient gezamenlijk mijn halve tractement: zij hebben gezamenlijk, met zijn vieren, hulp-e- zag'nebber incluis, minder dienstjaren dan ik, terwijl de oudste 24 jaar is. Maar zo doen allemaal hun best, willen ook wel, zoodat ik hoop. dat ze over een dikke maand hun werk kennen en ik het. een beetje makkelij ker krijg. De kas geeft me de meeste soesal), want daar kun je een leclijke strop aan heb ben. Ik had vóór vandaag geen tijd om de kas op te nemen, terwijl ik het toch haast in geen twee maanden had gedaan en er in dien tijd zeker een 60.000 gulden doorheen ge gaan was. Maar ziet tegen alle verwachting in. had ik het vreugdevol resultaat, dat ze met een ver schil var. 27 centen, en dat nog wel ln mijn voordeel, klopte; het was een pak van mijn hart. Daar het Zaterdag was en heel Soem bawa. (ook de dames) dan 's avonds in, de Soos komt om te kogelen, kon ik mijn hart aan die gezonde sport ophalen. Ik had een geweldig succes, totaal 7 negens, waarvan drie achter elkaar, alles met mijn linker hand, want mijn rechterpols is nog steeds niet je ware en wordt na zware inspanning stijf en pijnlijk, maar dat zal wel wennen. Maandag om 6 uur op en om 7 uur te paard voor een gezamenlijken veldrit naar Noje. Van de partij waren: Sultan. Datoek Ranga, dokter en vrouw, Cap, de broeder van den Sultan, ondergeteekende met zijn vrouw en de Demong van Soembawa. We gingen langs den grooten weg er heen, hielden daar een soort picnic, groot feest ter eere van de eerste komst van den Sultan, toen weer langs binnenpaden terug naar de stad. Het was een zeer geslaagde tocht, zoodat we den volgenden Zondag er weer op uitgaan en nu met heel Soembawa naar Bellat, hier 10 K M vandaan, alles te paard. Dinsdagmorgen per auto naar Karoenggo, het gestraftenkamp. hier 125 KM. vandaan. We waren daar om 1 uur: lekker gerijsttafeld en 's middags te paard er het werk geïnspec teerd. We zijn daar door het oog van een naald gekropen, want we waren op oen nor maal wel veiligen afstand van 50 K.M. aan liet kijken naar het wegschieten van rots door dynamiet, toen we wel zagen dat de brokken steen extra ver weg vlogen, zelfs over ons heen maar niet in de gaten hadden dat een groot brok net tusschen ons doorvloog. We stonden met ons vieren, met de paarden vlak bij elkaar, tot plots het paard van den Gezaghebber een raren sprong nam en toen bleek dat een flinke steen vlak tusschen ons door was gezeild, op de poot van dat paard was terecht gekomen en een leelijke wond had geslagen. 's Avonds met sate en rijst gezellig bij elkaar gezeten en te bedde. Den volgenden morgen gingen we met de auto weer terug naar Soembawa. Onderweg hebben we nog een paard laten neerschieten dat den vor:- gen morgen door een auto was aangereden, en nu met drie kapotte pooten erg zielig langs den weg lag te lijden. Er was geen kans op beterschap, zoodat. afmaken, door een welgemikt schot, het beste was. Hij speelt dit jaar voor Fox in „Haar Ge vangene" met Leila Hyams. de hoofdrol van een film. die het liefdesconflict brengt van een Fransche krijgsgevangene, verliefd op een Dultsch meisje. Verder in „The Cisco Kid", waarin hij oen sportieve struikroover heeft voor te stellen. Conchita Montenegro, de bekoorlijke Zuld- Amerikaansche. is daarin zijn partner. Het l> een film, die speelt in het land van Arizo na. Een derde hoofdrol ln deze film heeft Ed mund Lowe. DE ONBEKENDE HELPENDE HAND. Me.n vroeg den jongens op school: „Wie Is de rijkste man van de wereld?" en de jongste van de klasse zelde: „Mijnheer N.N.". Deze veelbelovende, wijze Jongeling las trouw de couranten en had ontdekt, dat de belangrijkste giften, die op de wcldadigheids- lljsten vermeld worden, gewoonlijk door N.N. gegeven zijn. Het ware goed doen is liefdadigheid, die in het verborgen werkt. Hoe vaak ontstaan er werken van barmhartigheid en ten algc- meencn nutte, zonder dat de naam van den goeden gever bekend wordt? Zoo zijn er tal rijke „Vadertje's Langbeen" in de wereld. Soms lekt de waarheid uit. maar h"* nebe ïrt toch vaak. dat de ontvanger der goede gaven nooit weet. wien hij eigenlijk danken moet. Een zekere ..Mr. Smith" heeft, in Massa chusetts voor de Technische Hoozeschool al daar elf millioen dollar ter beschikking ge steld. Iedereen verdiepte zich in den moge lijken naam van den gever, tot het uitlekte, dat George Eastman, van de beroemde firma Eastman Kodak, de goede gever was. Eastman is vrijgezel. 70 laar oud en geeft minstens jaarlijks een millioen dollar voor weldadigheid uit. Het meeste daarvan is be steed voor technische doeleinden, muziek en medische studie. Hij is de „Vadertie Langbeen" van de stad Rochester, waar hij de tandheelkundige en geneeskundige universiteit in stand helpt houden en van de nieuwste uitvindingen voorziet. Een muziekschool is een ziiner stichtingen, waar een groot aantal studiebeurzen voor financieel minder bedeelden ter beschik king staan Otto Kahn en George Bak-r zijn twee andere Amcrlkaansche N. N.'s. De eenc heeft opera en theater onder zijn bescher ming genomen, de andere heeft 12 milliopn dollar voor studie-doeleinden aan de Harvard Universiteit verstrekt. JOURNAAL. Tn Europa zijn de laatste twee jaren nlot minder dan 801 nieuwe bioscopen bijgeko men. Zij bieden tezamen ruimte voor 663.000 film-liefhebbers. Nog meer bioscopen dus. En dat. terwijl volgens mededccling van den secretaris van het Roemeensrhe filmsyndicaat tegenwoor dig meer dan 30 pet. der bioscopen gesloten zijn. Maurice Chevalier, de bekende filmster, ontvangt voor zijn optreden voor dffn micro foon in Amerika 1500 Dollar. Zijn impressario wilde hem nu ook den Fransche luisteraars voorstellen. Alle onderhandelingen waren evenwel te vergeefs. omdat de 15.000 frans, welke de Impressario eischte. door geen omroep be taald wilden worden. Het is eigenaardig, dat veel verjaardagen van voorname Metro Goldwyn Mayer stars samenvallen. Van de 365 dagen van het Jaar blijkt 1 Januari de voorkeur te hebben Op dien dag werden geboren: William Halnes. Raquel Torres. Charles Bickford. Marion Davies. Op den herdenkingsdag van den wapen stilstand. 11 November, verjaren Roland Young en Pat. O'Brien. John Mack Brown en Roncc Adorée werden beide op 1 September geboren. De twee blondines Leila Hvams en Jose phine Dunn hebben 1 Mel uitgezocht voor den dag van hun aankomst op deez' wereld. Lew Cody en Robert Young's verjaardag is 22 Februari. Joan Crawford en Robert Ames hebben beiden 23 Maart op hun geboortebewijs ver meld staan. „Talkies" zijn in Chicago op de Universi teit Ingevoerd als leermiddel. Er worden series wetenschappelijke geluidsfilms voor de studenten vertoond ter levende Illustratie op de colleges. De Engelsche filmcensuur heeft gedurende het laatste jaar coupure^ aangebracht in 18 pet. der hun vertoonde films. Deze coupures varieeren van een enkele titel tot stukken van 300 Meter. Veertig films werden geheel afgekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11