HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. De Vrouw in de XXe eeuw. :v" v De elecfrostatische luidspreker. OVER HITTEGOLVEN EN IJS. Van alles en nog wat. Hoe het eens was. Hoe het geworden is. Spaarne met gezicht op de Korte Veerstraat. De padvinderij der Meisjes. Op pagina 17 van het officieel program ma van het Nat. Padvinderskamp, dat van 212 Augustus JJ. op net landgoed Oos terbeek tc Wassenaar werd gehouden, lazen we: „De Girl Guides Association" "het Ne- derlandsch Meisjesgilde) heeft dezelfde grond beginselen n.l. om gelukkige, gezonde, hulp vaardige burgers te vormen door hun licha melijk welzijn te bevorderen, hun karakter te ontwikkelen en hun dienstvaardigheid aan te moedigen. De meisjes vormen een afzon derlijke .beweging naast „De Nederlandsohe Padvinders", ze is daarvan geheel gescheiden. Op 11 Augustus brengt hot NJM.G. een mas- sabezock aan het kamp. Inderdaad, ze waren er op den Hen de meisjes en Baden Powell heeft ook zijn vol doening betuigd over den aanblik van onze Hollandsche meisjes in het blauw, maar ze waren toeschouwsters. Ze mochten op den demons tra tiemiddag niet mede deen, want de beide vereenigingen zijn gescheiden. Er zullen er zijn. die het betreuren, dat de twee bewegingen, welke lietzelfde doel betrachten gescheiden zijn. het feit. dat zii elkaar waardeeren, getuige het bezoek dei- meisjes aan het kamp der jongens en de me.sjeshelpsters in dat kamp (in de cantine) kan troosten over het afzonderlijk houden van de kampen en de afzonderlijke interna tionale orgainsaties. De meisjesbeweging is van later datum, zooals de vrouwenbeweging over het algemeen de vrouw slechts in een later stadium heeft opgevoed voor haar plichten als burger. Juist nu de vrouw door haar politieke rechten in tal van landen mede de verantwoordelijkheid moet dragen voor den loop van zaken over de geheelc wereld, Ls het goed, dat de meisjes voor die taak worden opgevoed niet uitsluitend in de politieke vereeniging, waar veelal het ge meenschapsgevoel zich bepaalt tot de naaste geestverwanten maar in een organisatie, die haar lichamelijk en moreel sterkt voor haar plichten, haar doordringt van haar ver antwoordelijkheid, haar leert op eigen krach ten te vertrouwen en toch anderen te helpen en den grooten band te eerbiedigen, welke de menschen nationaal en internationaal vereenigt. Het motto „Weest bereid" van ons Ned. meisjesgildc geldt zoowel voor de kleine dien sten In het gezin, als voor het ongeluk op de straat, voor den nood der maatschappij, waarbij vrouwenhanden en vrouwenharten kunnen helpen genezing te brengen. En mis schien is het goed, dat de meisjes hetzelfde doel zoekend als de jongens het trachten te bereiken met haar eigen methoden, niet gedachtenloos imiteerend, maar werkend volgens eigen behoeften en daardoor het beste gevend, dat zij als vrouwen kunnen geven. Het is geen imiteeren van de jongens, dat ook het Int. Meisjesgilde zijn internationale bijeenkomsten houdt Welke internationale vereeniging brengt niet binnen bepaalde tijd perken zijn internationale leden bijeen'' En zoo genoten de Poolsche vrouwen ditmaal de eer de gastvrouw te mogen zijn bij de 7e wereld-conferentie der vrouwelijke verken ners. welke van 612 Augustus in het "kamp van Wyszkow werd gehouden. Het tweemaan- delijksche Poolsche weekblad „La Femme Po lonaise" wijdt een nummer aan dit kamp en verstrekt daarbij aardige gegevens over de be weging in Polen en over de meisjesgilde- beweging in het algemeen en haar doeltref fendheid in den tijd, waarin wc leven. Zoo wijst Stanlslawa Kuszelewska in een artikel waarin zij herinnert aan cle zware lasten, waaronder de wereld zucht op de verant woordelijkheid van den enkeling voor ver betering en op het individualisme in socialen geest „soclaly-minded individualism" noemt zij het. welke de padvindersbeweging leet. Vrijwillig aanvaarde tucht met het oog op een ideaal volkomen begrepen en aanvaard, in zich vereenigend gevoel van eigenwaarde en eerbied voor de gevoelens van de naas ten. De edele wensen te strijden tegen ge weld. maar nooit het verlangen een ander tc doen zwichten voor eigen overmacht. De hoogstaande wedstrijd der menschheid in de wetenschap, kunst en sport maar nooit de lust de bajonetten te wetten, die eens den buurman moeten doorboren. Slechts met dc kodak gewapend jaagt de padvinder op mensch en dier. Hem za! het nooit ontbre ken aan moed, maar wel aan den wil kwaad te doen. En zij besluit met aan te halen, wat een groote Poolsche schrijfster. Eitza Orzeszkowa schreef: ..Het grootste gebrek van den mensch is gebrek aan liefde", om dan te laten volgen: Wat de tegenwoordige menschheid noodig heeft zijn (menschen. oven-loeiende van liefde, vrienden van de geheelc wereld: een padvinder en een pad- vindster. Ook Sophie en Calleir heeft het over De groote Broederschap: Alle padvindsters ver eenigen over dc gehecle wereld (tezamen oneeveer een mlllioen leden vertegenwoordi gend) hebben haar Centraal Bureau te Lon den. Alle twee jaar komen dc vertegenwoor digsters van 30 verschillende natiën bijeen op een wereldconferentie, waar men niet zooveel papier verbruikt, als menigmaal het geval is op andere internationale congressen, maar waar men éénzelfde taal spreekt, die van het jonge menschelijke ras, dat -nog niet door economische en politieke wetten zijn raen- schelijkheid heeft verloren, nog miet is be dorven door hoogere staatsbelangen en de zelfzucht, welke het leven in de menschelijke schepselen ontwikkelt. De geestdrift is het, die de jonge padvinders bijeenhoudt, die hen vereenigt bij „het eeuwige vuur", het sym- bolishce vuur, dat altijd brandende wordt gehouden in het kamp, bij dag en bij nacht, en vooral bij het kampvuur, waar zij tezamen de kampliederen zingen, vroodijke en ernstige omdat er in de jeugd zoowel het humoris tische als het ernstige element leeft en beide zich moeten kunnen uitten. De wereldconfe renties. die elk jaar in een ander land wordeD gehouden dragen het hare bij om de geest van begrijpen en broederschap te bevorderen om den blik te verruimen en andere landen te doen waardeeren. We zullen hier niet spre ken over eventueele resoluties, die op de jongste bijeenkomst zijn aangenomen. Niet de resoluties, welke gewoonlijk slechts aca demische beteekenis hebben, vormen het be lang van deze bijeenkomsten, maar de op voeding van de jonge menschen in het. een voudige kampleven, waar ieder zijn of haar deel moet bijdragen tot het slagen van het kamp, waar ieder zijn taak heeft en daar voor verantwoordelijk is, waar de ouderen de jongeren inwijden in het werk en in de atmosfeer van het kamp, hen dwingen zich te onderwerpen aan de algemeene tucht, niet door geweld, maar door hun goed- of af keuring. Het begint bij de welpen en de leiders van alle leeftijden boven de 18 staan er met dezelfde geestdrift pal voor het eene doel, bij te dragen tot het voorbereiden van een betere toekomst voor de groote menschen* familie. In alle'landen zijn er opleidings scholen en cursussen voor de leiders, in alle landen is er de indeeling in groepen naar de leeftijden en de toekenning van rangen naar verdienste. Er bestaat op dat gebied een ge heele literatuur en we zullen niet trachten in kort bestek uitvoerig toe te lichten, wa't wordt verlangd van elk der groepen. We wilden slechts den nadruk leggen op de beteekenis van de opvoeding der padvindsters in dezen tijd en van dit werk uit internatioaal oog punt. Het Nat. Kamp van Oosterbeek heeft in ons land de beweging der jongens veel populairder gemaakt. Moge dit van invloed zijn op die der meisjes EMMY J. B. NATUURLIJKE SPORTLUI. PRESTATIES IN AFRIKA. De sport is nog altijd in het stadium van ontwikkeling. Nog lang niet is dg grens van het menschelijke kunnen op het gebied van sport bereikt. Het is bekend, dat de machtige Zoeloe koning, met wiens wilde krijgers de Boeren en de Engelschen omstreeks 1880—1890 bloe dige slagen hebben geleverd, geheele batal jons zwarte soldaten bezat, die in gesloten gelederen de vlugste gazellen achterna zaten, tot de vermoeide dieren zich lieten vangen en zoo voor den Koning werden gebracht. Dergelijke prestaties komen meer voor. In het jaar 1888 toen Afrika spoorwegen noch telegraaflijnen bezat en het geheele scheepvaartverkeer van de Walvischbaai naar Kaapstad nog in driemaandelijksche vaarten door den schoener „Louis Alfred" ge schiedde, vertoefde een Duitsch koopman als gast in het zendeling-station Oemaroeroe. Hij was van dat station uit. omvangrijke za ken met Duitschland begonnen en had de voornaamste aanwijzingen reeds per brief naar de Walvischbaai gezonden, vanwaar ze naar Kaapstad door de „Louis Alfred" wer den meegenomen. Twee dagen voor het schip zou vertrekken viel het den koopman in dat hij nog hoogst belangrijke aanvullende in structies op zijn brief had te geven. Maar hoe zouden die aanwijzingen nog tijdig de Walvischbaai kunnen bereiken, daar de af stand van Omaroeroe naar genoemde baal 250 kilometer in vogelvlucht bedroeg. Een zendeling, die het gebied kende, zelde hem, dat een ruiter over een weg, welke het groot ste deel door een waterlooze woestijn liep, meer dan twee dagen noodig had. Hij bood echter den verbaasden koopman aan hem eenige betrouwbare flinke loopers te bezor gen, die beter dan de ruiters de opdracht zouden vervullen. Hij liet een Jongen gespier den Herero, Kaupoeka genaamd, komen, die een van de beste loopers van zijn stam was. Toen Kaupoeka hoorde dat hij als belooning een jachtgeweer met 24 kogels zou krijgen, als hij den brief van den koopman binnen twee dagen naar de Walvischbaai bracht, en met het ontvangbewijs van den kapitein van- HET SPAARNE. Dc stadsbeelden die wij hierbij ter verge lijking geven loopen slechts een halve eeuw uiteen. De oude toestand dateert van on geveer 1880. Men ziet. dat in dien tijd ook de Melkbrug vernieuwd en verbreed is. LiBEBBDUKJ dc „Louis Alfred" terugkeerde, verklaarde hij zich terstond bereid te vertrekken, en ver zocht alleen hem twee pond gekookte rijst mee te geven. Om 2 uur in den middag begon hij zijn tocht. Het was omstreeks 5 uur toen de koopman van een wandelrit boos en opgewonden terug kv,-am en den zendeling allerlei verwijten deed, omdat hij hem met het bezorgen van den looper had bedrogen. Hij had den Herero eenige kilometers van de plaats onder een struik slapende gevonden en geconstateerd dat van den rijstvoorraad geen korrel meer over was. Daar de Herero te veel had gegeten sprak het vanzelf, dat hij niet in staat was hard te loopen. De zendeling stelde den koop man echter gerest. Hij kende zijn inlanders en wist te goed dat zij liever den voorraad opeten en dan wat gaan slapen dan een pak met zich te sleepen. En inderdaad, acht da gen later kwam Kaupoela weer van de Wal vischbaai terug. Hij gaf den verbaasden en tevens verheugden koopman het recu van den kapitein, waaruit bleek, dat de brief op tijd was bezorgd en dat de koerier het 250 K.M. lange traject zonder rust van betee kenis in minder dan twee volle etmalen had afgeiegd. Zoo wordt verteld van twee Boschjesman- nen, die in 1911 een weg van 230 K.M. heen en terug dus 460 KAL in vier dagen spelend aflegden. SPREEKWOORDEN VAN NEGERS Als de vos sterft, rouwt de kip niet. Zonder krult is het geweer maar een stok. Men moet een visch niet vragen, wat er op het land omgaat. De stijgbeugel is het begin van het zadel. Eén dag regen maakt de droogte van weken goed. Een kruipplant meent familie van den boom te zijn. Toorn haal pijlen uit den koker, geduld noten uit den zak. Geen magneten, geen conus, geen bekrachtiging. De technische ontwikkeling van den luid spreker gaat zeer snel, tal van principes wor den ontwikkeld en een enorme verscheiden heid van modellen ontworpen. De ouderwet- sche hoornluidspreker, waarna wij nog slechts 5 jaar geleden met de grootste inte resse luisterden, werd gevolgd door de elec- tro-magnetische conusluidspreker die reeds een belangrijke Verbetering beteekende. Daarna kwam de electro-dynamische, die nog steeds favoriet is, en de inductor dyna mische luidspreker. Van de laatste tijd is de z.g. „Freischwinger", een uitmuntend en tevens zeer goedkoop systeem en nu het al lernieuwste de electro-statistische luidspre ker, in ons land naar zijn vorm aangekon digd als het „zingende waschbord". Het meest op de voorgrond treedt het elec tro-dynamische type, dat door massa-fabrl- katie zeer populair in prijs is geworden. Vol maakt is hij zeer zeker nog -niet. De sterke voorkeur voor het lagere toonregister en het ontbreken van de hoogere tonen is wel het grootste bezwaar. Eigenaardig is, dat de smaak van het publiek echter juist uitgaat naar deze feitelijk sterk vervormde weer gave; een sopraanzangeres klinkt als een bariton of bas, de viool als een cello. Om deze overdreven diepe weergave te verkrij gen plaatst men parallel op de luidspreker, vaste condnsatoren; hoe grooter de waarde, hoe dieper de weergave. De electro-statische luidspreker is in prin cipe niet nieuw. Reeds 10 jaren geleden wer den zij voor de weergave bij sprekende films gebruikt. De bekende Duitsche techniker Vogt verrichtte op dit gebied een uitgebreide la- boratoriumarbeid en ontwierp tal van model len. De nieuwste, groot oppervlakluidspreker of „Oszilloplan" genaamd wordt gefabriceerd door de bekende Duitsche Transformatoren- fabriek van Gorier. Deze luidspreker vertoont uiterlijk veel overeenkomst met een platte korfwand. Hij bestaat uit twee bakelieten deksels, waarin z.g. klankgaten zijn aangebracht en waar- tusschen een blad uiterst dun aluminium, beweegbaar, is gespannen. De bakelieten deksels zijn met een metaallaag gespoten waarover weer isoleerende lak. Het alumi- nlumblad is niet onderhevig aan tempera tuur- of weersinvloeden en vertoont ook niet na zeer lang gebruik z.g. vermoeidheidsver schijnselen. Bij aansluiting van de „Oszilloplan" aan een wisselspanning worden vanuit de beide gemetaliseerde bakelieten vlakken electri- sche velden opgewekt die een aantrekkende of afstootende invloed op de daartusschen gespannen membraan uitoefenen. De sterkte hiervan is afhankelijk van de spanning. Elke spanningsverandering heeft een andere stand van de membraan tengevolge. Hierdoor ont staan geluidstrillingen die door de openingen in de bakelieten vlakken naar buiten treden. Indien de beide buitenvlakken verbonden worden met de secondaire wikkeling van een transformator en de daartusschen gelegen membraam met de positieve pool van een 1500 Volts spanningsbron, terwijl de minpool aan de middenaftakking van de secondaire wikkeling ligt, zal de membraan een span ning van pl.m 1500 volt hebben, ten opzichte van de electroden, de gemetaliseerde bake lieten vlakken aan weerskanten. De electro den krijgen een wisselspanning van de trans formator. De velden tusschen membraan en vaste electroden veranderen in tegengestel de zin. Wat gebeurt er nu precies in dit Iuidsprckersysteem? De membraan bezit, in ruststand ten opzichte van de vaste electro den een spanning van pl.m. 1500 Vo'.t. In dien de transformator werkt en deze geeft secondair 200 Volt. zal op een bepaald mo ment de eene electrode 200 Volt negatief en de andere electrode 200 Volt positief zijn. Tegenover de eerste electrode heeft do mem braan een spanning van 1500 200 Volt 1700 Volt en tegenover dc tweede een span ning van 1500 200 Volt 1300 Volt ZIJ zal dus aangetrokken, worden door dc electrode met dc hoogste spanning. W. P. Zooals het daar nu is. De oorsprong van de Pêche Melba. U kent natuurlijk evengoed als wij. men schen. die het altijd hebben over vroeger, over „hun tijd", toen er nog werkelijk koude winters en warme, mooie zomers waren en die met een soort minachting spreken over wat we thans winter en zomer noemen. We dagen deze zwartgalligen en pessimis ten uit om in het brandende Augustus-zon- netje van het jaar 1932 hun bewering nog eens te herhalen! Toch willen we hun het genoegen doen enkele hittegolven, waarvan de herinnering in de geschiedenis is bewaard gebleven, aan te halen. Wij waarschuwen den lezer echter tevoren, dat men de oude kroniekschrijvers, vooral wat hun soms vrij drastische beeld spraak betreft, niet al te serieus moet ne men. Een verhaal, dat van mond tot mond zonder eenige controle is overgeleverd, kan men niet bepaald als historisch juist be stempelen, vooral niet, wanneer wij hierbij in aanmerking nemen de menschelijke eigenschap om spoedig te overdrijven. Het zal echter in elk geval wel heel warm ge weest zijn! Het beruchte jaar 1000, dat door velen met schrik en angst als het jaar van den wereldondergang werd toegemoet gezien, schijnt zeer droog en warm te zijn geweest. We vinden overal melding gemaakt van het uitdrogen der rivieren, waardoor de visschen tot verrotting ovei-gingen en de pest uitbrak. In 1022 was het nog erger. De menschen, die het waagden in de zon te loopen, vielen dood neer „door het uitdrogen van hun keel en congestie naar de hersenen." Teneinde niet steeds in herhalingen te ver vallen, volstaan we met te vermelden, dat de jaren 1132, 1260, 1303, 1605 buitengewoon warm waren. In 1705 heerschte in verschillende stre ken van Frankrijk zulk een hitte, dat men vleesch in de zon kon koken! In 1822 weder om hevige warmte met onweer en regens. In 1847 werd op 14 Juli te Uckfield In Sussex een temperatuur geconstateerd van 98 graden in de schaduw. Een ontzettende hittegolf trok over Europa van 19 tot 22 Augustus 1892. Den 15den Augustus 1893 werd Madrid bezocht door een temperatuur van 112 graden en zoo zouden we kunnen doorgaan met deze weinig opwekkende en verfrisschende lijst, doch we meenen dat het den meesten lezers aangenamer zal zijn, wanneer we overgaan tot een koeler onderwerp. Zou er wel één woord zijn in onze Neder landsohe taal van zoo weinig letters, dat in deze dagen zoo'n fascineerenden invloed uit oefen als „ijs"? IJs onder alle mogelijke vormen: in blokken, in staven, als café glacé pêche melba. plombière, coupe malson, ijs- co en tallooze andere namen meer. Is het in deze warme dagen niet alleen reeds een troostrijke gedachte, dat onze voorouders al die heerlijkheden niet gekend hebben? Zeker, ze konden ook hun dranken afkoelen, maar moesten dit doen met ijs, dat zij in den winter hadden opgezameld in diepe kuilen of ijskelders. In Constantinopel dreef men handel in deze stukken ijs en Salomon Schweiger. een theoloog uit Karlsruhe, spreekt hierover in zijn reisbeschrijving van 1678, wanneer hij zegt. dat er afzonderlijke arbeiders waren, die 's winters de ijskuilen met sneeuw vul den, En wanneer deze sneeuw tot ijs gewor den was, werd het stuk gezaagd en aan de fruithandelaars verkocht, in den zomer. Tegen 3 kreuzer kon ook het volk kleinere stukken hiervan koopen om het drinkwater al te koelen of om een stuk in den mond te nemen. De geneesheer Champier, die tot het ge volg behoorde van Frans I, toen deze met Keizer Karei V en Paus Paul us III te Nice een bijeenkomst had, zag tot zijn verwonde ring, dat de Spanjaarden en Italianen sneeuw van de bergen aanvoerden om den wijn te verkoelen. Eerst aan het einde van de 16de eeuw deed men aan het Fransche hof hetzelfde en van dien tijd dateert ook het bouwen van ijskel ders op de Hollandsche buitenverblijven. Ook thans kan men deze kelders nog dikwijls op oude buitenplaatsen aantreffen in den vorm van kleine heuvels met een toegangsdeur. Gedurende de wintermaanden werd dan in deze ijskelders een voorraad ruw ijs opge slagen. Roomijs of „bevroren boter" wordt het eerst genoemd in 1774, toen men het. bereidde in liet koffiehuis Le Caveau tc Parijs. Vooral de Hertog van Chartres kwam er dikwijls een glas gebruiken en eens werd hij zelfs verrast met- een zwaard, dat uit eetbaar ijs was vervaardigd. Gelijk we reeds opmerkten maakt het ijs on der verschillende benamingen (en tegen ver schillende prijzen!) in deze warme dagen een zegetocht door het land. Hoe deze namen soms op merkwaardige wijze kunnen ont staan leert ons de „Pêche Melba" genoemd naar de beroemde zangeres Melba. die haar gloriedagen beleefde aan het einde der vo rige eeuw en die eenigen tijd geleden is over leden. De „uitvinder" was een zekere Escoffier, kok in het Savoy Hotel te Londen, toen Ma dame in Covent Garden optrad. Zelf was hij ook onder haar gehoor geweest en had haar zien optreden in Lohengrin. Bij het. zien van den Zwaan kwam hij op de gedachte de beroemde zangeres te verrassen en teen zij den volgenden dag tegenwoordig was bij een diner verscheen op tafel een zwaan van ijs. met tusschen de vleugelen een zilveren schotel, waarop perziken op een onderlaag van ijs en bedekt met gesponnen suiker. De zangeres was verrukt over het kunstwerk, doch Escoffier meende, dat zijn nieuwe schepping, de Pêche Melba, nog niet vol maakt was en voegde er later nog versche frambozen bij. Het leven is met deze godenspijs nog wel uit te houden, wat echter niet wegneemt, dat ook de eenvoudige ijsco in deze gloeiend warme dagen aan de smachtende mensch heid haar weldaden bewijst. W. S. EEN VOORSPELLING. OVER DE SNELHEID DER VLIEGTUIGEN. Een vakman voorspelt, dat. eer tien jaar verloopen zijn. men van Parijs uït de wereld rond zal kunnen vliegen zonder ergens te moeten landen, met een snelheid van 300 Kilometer in het uur. Voor binnen vijftien jaar voorziet hij een regelmatigen dienst op den Atlantischen en den Stillen Oceaan: er zal een dagelijksche dienst ParijsNew-York bestaan, die over dat traject slechts 24 uur zal doen. Over een halve eeuw zal men, volgens hem, een snelheid van 1200 tot 1400 Kilometer per uur bereiken, zoodat de vliegtocht Parijs New-York maar 5 uur in beslag zal nemen. Daar de snelheid van de aarde ook maar 1200 Kilometer per uur is, zou voor de lucht reizigers, die met dezelfde snelheid van het Oosten naar het Westen vliegen, de zon on beweeglijk schi.jnen. Werd de snelheid van 1500 Kilometer be reikt, dan zouden de dagen omgekeerd zijn: de zon zou In 't Westen opkomen en in het Oosten ondergaan: de passagiers die met den werkelijken dageraad vertrekken zouden den nacht zien ingaan Engelsche politie-ontvanger De Engelsche politie is met nieuwe draag bare ontvangapparaten uitgerust, welke slechts 800 gram wegen. Deze ontvangers bezitten een byzonder oproeprelais, die bij aankomende golven een klok in werking stelt, welke den politieman opmerkzaam maakt. Op een afstand van 5 mijlen kan deze ontvanger signalen opnemen. Een stekeltje uitgooien voor een kabeljauw. Een Amerikaansche bankier heeft 300.000 dollar beschikbaar gesteld om een schat van 50 millioen dollar tc lichten, die bij Kaap Delaware gezonken is. 7reinsncIheidsrecord De Engelsche trein tusschen Swindon en Paddington houdt het snelheidsrecord voor spoortreinen met meer dan 120 uurkilometer. Gevaarlijke mascottes In Engeland is de aandacht gevestigd op het gebruik van gevaarlijke mascottes. In een zeker geval was er botsing tusschen een motor en een auto, waarbij de motorrijder doodelijk gewond werd door de scherpe mas cot op den auto-radiator. De Engelsche ver eeniging voor Veiligheid Bovenal heeft een beroep gedaan op automobilisten om ge vaarlijke figuurtjes weg te nemen of on schadelijk te maken. Uit een vliegtuig gesprongen. In Japan is een hond uit een vliegtuig ge sprongen van een hoogte van ongeveer WO M. Het dier kwam in zee terecht en bereikte ongedeerd zwemmende de kust. Duitsche kranten. Duitschland bezit 4.703 dagbladen, waar van er 976 partybladen zijn. Dc grootste op laag telt 560.00 exemplaren, de kleinste 55. Hoe oud is de bruid? Verleden jaar bedroeg de gemiddelde leef tijd der bruidjes in Engeland 26.47, die der bruigoms 29.04 iaar. Dertig jaar celeden be liepen deze leeftijden respectievelijk 26.21 en 28.38. Frn sterke fiets. Pas geleden is een fiets bezweken in ge bruik bij de Wood-Grecn brandweer "Enge land». In 1912 was zij tweede-handscn ge kocht en steeds is zij in gebruik gebleven.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 12