LETTEREN EN KUNST JONGENSBOEKEN Radiomaziek der week. EEN VOORBESPREKING BIOSCOOP. Verhoostins; der Engelsche invoerrechten. Hans Dominik, Moderne Piraten (uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar). Joh. W. Eekhof: De Avonturiers (uitg. Ne- dcrl. Jongeren Boekerij, Utrecht). J. van der Ploeg: Tarda, de Zigeunerhond, (Uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar). Wanneer ik als een examinator er met een eenvoudige taxatie af kon, dan zou ik de drie mij ter recensie gezonden en hier boven vermelde boeken in hun volgorde de cijfers 5, 0 en 8 geven. Dwars over den door Pol Dom ge teekenden band van „Moderne Piraten" staat met groote letters ..Avontuurlijk Jongensboek" cn de koppen van twee der op dienzelfden band afgebeelde bandieten waarvan er een bedenkelijk veel lijkt op den Italiaanschen oud-minister Grandi laten ook geen twij fel aan den inhoud van dit verhaal. Men is dus van te voren voldoende gewaarschuwd. Wie voor zijn jongens detective-lectuur van niet al te groote waarschijnlijkheid verkiest, vindt in het boek van Hans Dominik zijn gading. De moderne piraten zijn handelaars in narcotica, die voor geen middelen terug deinzen om hun vijanden als dit in hun kraam te pas komt 'n kopje kleiner te ma ken, de tegenstanders zijn een moedige dok ter en een even onverschrokken, 18-jarige Duitsche jongeling, die louter ten gerieve van de lezers voor detective spelen, voor niets staan om de bandieten te ontmaskeren. Heel het boek is één jacht op de moderne piraten met alle wisselende kansen, welke om de spanning er in te houden nu eenmaal bij zoo'n misdadigers-verhaal behooren. Hans Dominik is nog bij verre na geen Conan Doyle en wanneer men het verhaal een weinig critisch leest, stuit men op heel wat onwaarschijnlijkheden en onlogische handelingen der verschillende personen, maar jongens plegen bij hun lectuur de da den van hun helden niet zoo op een goud schaaltje te wegen. Zij laten zich al gauw meeslepen door een verhaal, wanneer er handeling in zit. Nu, handeling zit er zeker in dit boek en hoe is dat anders te verwach ten, wanneer je met moderne geboefte van zoo internationaal gehalte te doen hebt. Bij het lezen van zulke boeken moeten de jeugdige lezers wel den indruk krijgen, dat de eene helft van het menschdom uit schurk achtige misdadigers, de andere helft uit schrandere speurhonden bestaat. Wie voor de jongens dit soort „spannende lectuur", verkiest, is bij Hans Dominik aan het goede adres, zooaLs blijkt uit deze stijlproeve: „Rasati sprong op en knarsetandde. Zijn gelaat teekende haat af. Hij stond er als een roofdier, dat zich bukt om zijn sprong te doen. Op zijn voorhoofd parelden zweetdruppels en hij vloekte. Deze uitbarsting van woede duur de minuten lang." Men ziet het, er mankeert niets aan en ik ben er dan ook zeker van. dat de jongens het met gloeiende wangen en schitterende oogen zullen lezen. Geen twijfel, of zij zullen het spannend en mooi vinden, wat nog niet wil zeggen, dat dit soort lectuur voor de jeugd mijn voorliefde heeft. Ik houd van minder daverende feiten en van meer realiteit in een jongensboek. De Avonturiers, van Joh. W. Eekhof is om het maar dadelijk zoo duidelijk mogelijk te zeggen een allerverschrikkelijkst prul. Het uitgeven van jongensboeken is blijkbaar geen riskant bedrijf, anders toch zou het niet mogelijk zijn, dat er zulke prullen nog op de boekenmarkt verschenen. De heer Eekhof laat drie jongens op een fietstocht de meest onmogelijke avonturen beleven en doet wat erger is - daarbij geen enkele moeite om zich ook maar één oogenblik in den gedach- tengang van zijn jeugdige helden te verplaat sen. Stel u voor, dat een jochie van 12 a 13 jaar doodkalm 's nachts in het pikkedonker twee inbrekers op den voet volgt en zonder een oogenblik van aarzeling of vrees achter de twee dieven aan een villa binnenklimt. Deze broekeman krijgt geen hartkloppingen, als hij plotseling ontdekt wordt en voor één der dieven staat, hij begint zelfs heel lakoniek een gesprek, alsof het een schoolkameraadje van hem is. En hij vindt dit avontuur zóó ge woon, dat hij als hij 10 minuten later bij zijn twee slapende makkers in de tent terug keert er zelfs niet aan denkt de vrienden te wekken om hun deelgenoot te maken van zijn avontuur. Hij kruipt rustig onder zijn dekens en slaapt in, alsof er niets gebeurd was. Wie zulke nar.sensicale dingen zijn jeug dige lezers durft voor te zetten, moest nooit meer een jongensboek mogen schrijven. Daar zou trouwens om andere motieven ten opzichte van den heer Eekhof nog meer reden voor zijn. Deze heer laat om zijn verhaal maar goed spannend te maken een uit een gesticht ontvluchte, gevaarlijke krankzin nige 's nachts om de tent der drie „avon turiers" heensluipen, ja hij laat zelfs een der jongens door een waanzinnige achtervol gen. De uitgever completeert het geval met een plaatje, waarop je den krankzinnige in een griezelige houding ziet en daarbij te le zen: „Wou jullie me weer overvallen hè?" brulde hij En dan me neergooien en me bin den.... Bah, laffe honden, ik zal je!" En hij slaat een vreeselijken schorren lach uit." Zoo iets is voor eenigszins nerveus aange legde kinderen niet minder dan vergif. Waarom vraag je je bij het lezen af worden films wel en kinderboeken niet ge censureerd? Een verhaal van heel ander en veel beter gehalte is Torda de Zigeunerhond, dat be werkt is naar het met- den eersten prijs be kroonde Friesche boek van J. van der Ploeg. Het. is een onopgesmukt, blijkbaar voor jon gere kinderen bestemd verhaal van een Frieschen dorpsjongen en z'n hond, eenvoudig natuurlijk en zonder eenige romantiek. Wat er met Gjalt en zijn hond Torda gebeurt, is eigenlijk heel gewoon, maar het is alles met groote liefde voor kinderen en dieren be schreven. Na die twee andere boeken met daverende cn onmogelijke avonturen is zoo'n eenvoudig verhaal van heel gewone maar echt levende jongens en dieren op het platteland een ver kwikking, vooral als je zelf veel van honden houdt. En wanneer de schrijver aan het slot den dood van Torda beschrijft, dan is hij gevoelig. zonder sentimentaliteit en geeft hij een brokje jongensleed. waarvoor geen der jeugdige lozers onverschillig zal zijn. Een aardig, frisch kinderboek, dal ik har telijk kan aanbevelen. J. B. SCHUIL. door KAREL DE JONG. Wellicht het merkwaardigste stuk, althans uit een historisch oogpunt, dat ik voor de radio-uitzendingen der komende week aan gekondigd zag. is de F _A.E.-Sonate die Zon dag voor de Münchener microfoon gespeeld zal worden. Aan deze Sonate zit een brokje muziekhistorie vast. Den 30sten September van het jaar 1853 was de toen 20-jarige Jo hannes Brahms met een wanne aanbeveling van zijn vriend, den grooten violist Joseph Joachim naar Robert Schumann, die toen te Düsseldorf woonde, gekomen om voor dezen getuigenis van zijn kunstenaarschap af te leggen. Na den dood van Mendelssohn <1849) mocht Schumann als de hoogste Duitsche muzikale autoriteit dier dagen beschouwd worden. Brahms vond daar een iets ouderen collega. Albert Dietrich, wiens naam nu vrij wel vergeten is. maar die tusschen 1855 en 1890 meer hooge muzikale posities be kleed heeft en ook als componist op verschil lend gebied werkzaam geweest is. Deze Die trich heeft in zijn „Herinneringen" een beeld gegeven van den jongen blonden Brahms en van diens eerste optreden in den kring van Schumann. Brahms droeg toen een Toccata van Bach en zijn eigen Scherzo in es min. <op. 4) voor: „met wonderbaarlijke kracht en meesterschap, zooals Dietrich vertelt. Toen nu kort daarop Joachim in Düssel- dorp zou komen om de door Schumann aan hem opgedragen Fantasie voor viool en or kest op. 131 ten doop te houden, sloeg Schu mann in een vroolijke bui voor. om gemeen schappelijk een vioolsonate te componeeren: Joachim zou dan moeten raden, van wien elk der hoofddeelen afkomstig was. Het eerste hoofddeel viel aan Dietrich te beurt; Schu mann zelf componeerde Intermezzo en Fi nale. en Brahms schreef het Scherzo naar een motief uit het eerste hoofddeel. Toen nu Clara Schumann en Joachim de sonate speel den sloeg de laatste terstond den spijker op den kop door den auteur van elk der hoofd deelen juist te bepalen. Het curieuse ma nuscript. werd aan Joachim geschonken na dat Schumann er de volgende dedicatie op had geschreven. „F(rei A(ber) E(insam) In Erwartung der Ankunft der verehrten und geliebten Freundes Joseph Joachim schrieben diese Sonate Robert Schumann, Johannes Brahms, Al bert Wietrich". Ziehier de verklaring van de letters F. A JE. die een motto werden, dat nog een gewich tige beteekenis in de artistieke werkzaamheid van Joachim en Brahms zou krijgen. Een curiosum is ook de aankondiging dat Claude Debussy Dinsdag te Münohen zijn eigen werken zal spelen (zie pag. 33 van de Radiobcdch Immers Debussy is reeds in 1918 overleden Het raadsel wordt opgelost door het programma zelf, dat er bij voegt: „indertijd opgenomen op Welte-Mignon-rol len'.' Deze rollen worden langs eiectrischen weg opgenomen in een apparaat, waarvan de samenstelling het geheim van den uitvinder is. Zij geven het opgenomen spel van een pianist volkomen nauwkeurig. met alle détails van voordracht en nuanceering. weer. Ik zelf heb bijv. klaviervoordraohten van Busond, in dit apparaat opgenomen, er door hooren weergeven en het kostte mij moeite om te geilooven dat niet de meester persoonlijk voor het achter een gordijn ge plaatste instrument zat. Het Welte-systeem heeft dus ontegenzeggelijk een groote in structieve, artistieke en historische waarde. Hoe zouden we 't op prijs gesteld hebben ais de improvisaties van Bach, Beethoven, Mo zart. Liszt en zoovele anderen voor het nage slacht hadden kunnen worden vastgelegd in een vorm. die ze direct tot levende klank kon brengen. Met gramofoon-opnemingen kan men de Welte-rollen niet vergelijken. Zeker geeft de gramofoon tot op zekere hoogte een idee van de voordracht van een speler, doch we weten, dat juist de klank van het klavier op de gramofoon vaak slecht weergegegeven wordt- Het Welte-apparaat daarentegen laat zioh met een goeden vleugel combineeren en geeft dan natuurlijk de klaviertoon, zooals die behoort te zijn. Jammer genoeg is de prijs, nogal hoog en daardoor een beletsel voor algemeene verbreiding. Hopelijk komt de uitzending goed door de microfoon over. Een experiment als dit lijkt me te prefe- reeren boven een gramofoon uitzending als de Hilversumsche van Dinsdag, die ons als de' ..behoemde i Beethovenvertolker Arthur Schnabel aanbevolen wordt. Dat is onnoodige vermechani.seerin.g in 't 'kwadraat. "Wlenden we ons nu tot de orkestprogramma's Dat van Zondag in 't Kurhaus te Scheveningen heeft weinig nieuws of merkwaardigs en wie er soliste is behoeft niemand te vra gen die den naam des gasdirigenten gelezen heeft Eerder kunnen we Zondag luisteren naar de uitzending der Salsburger Festspiele door Langenberg. Wel is waar brengt Richard Strauss om begrijpelijke redenen alleen wer ken van R-.chard Strauss ten gehoore. maar ..Zarathuslra" hoort men niet zoo vaak cn de ..Alpensinfonie" en het vóór laatste or- beide werken, resp op. 30 en op. 64 liggen een twintig jaren, zelfs liggen er tien tusschen de .Alphensinfonie" en het vóórlaatste or kestwerk van Strauss, zijn ..Sinfonia domes- tica" op 53. Van alle werken van Strauss schijnt de Alpensinfonie" het meest onmid dellijke en doorslaande succes bij het publiek te hebben gehad. Hier viel geen diep philoso- fisch of psychologisch gegeven te doorgron den: den aanknoopingspunten voor de fan tasie des hoorders lagen evenzoo voor het grijpen als in de beroemde „Fremersberg". En wie bedenkt dat Rich. Strauss de onge ëvenaarde meester in het verklanken van stemmingen en zelfs van zeer concrete ge beurtenissen is (hij zelfs zei. dat hij. als 'net moest, een bierglas op muziek zou zetten!» kan zich van te voren verzekerd houden dat in de Alpensinfonie den hoorder niets te kort. gedaan wordt wat descriptieve orkes trale kunst betreft. De deskundige kritiek is echter over dit werk van den beginne af minder geestdriftig geweest. De rii der mu zikale beelden, zooals ze in de partituur slaan heb ik vroeger al eens opgesomd: volledig heidshalve wil ik het nogmaals doer.; Nacht Zonsopgang De bestijging Intrede in 't woud Wandeling langs de beek Aan de waterval Verschijning Op bloemrij- ÏNGEZONPEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. ke weiden Op de bergwei Door dicht struikgewas op dwaalwegen Op den glct- scher Gevaarlijke oogenblikken Op den top VLzioen Nevels stijgen op De zon verduistert zich gaandgeweg Elegie Stilte vóór den Storm Onweer en storm afdaling Zonsondergang Besluit Nacht- De waardeering der verschillende be schrijvingen en orkestrale werkingen zij der. belangstellenden luisteraars overgelaten. Voor Haarlemmers bijzonder interessant mag de Hamburger uitzending van Woensdag 7 uur 40 gelden Volledigheidshalve had „Oiseaux tristes" van Ravel ook op dit. pro gramma moeten staan. Overigens geeft dit een vrij compleet beeld van ornithologische pianomuziek. LUXOR THEATER. Vadertje Langbeen. De film, die men met zijn geheele familie gaat zien, staat op het programma. Inder daad. Allen, die het fijn gevoelde boek van Jean Webster hebben gelezen, moeten naar het Luxor-Theater gaan. Zij zullen de ge schiedenis van Judy Abbott, van Jervis Pendleton, van Sally Mc Bridge en mrs. Lip- pet, met een enkele afwijking van het boek op het doek terugzien. En op een onnavolg bare wijze weergeven. Met fijne trekjes heeft de regisseur uitstekend de karakters getee- kend en de juiste sfeer geschapen van het Vondelingengesticht, enz. Zóó, op deze wijze hadden wc ons alles voorgesteld. Zóó en niet anders. Men geniet ten volle van de ge schiedenis. terwijl het bovendien geen ver filmd werk doch een werkelijke film is ge worden Janet Gaynor en Warner Baxter spelen op sublieme wijze de hoofdrollen. Men- mag Fox' Vadertje Langbeen gerust een der glanspun ten van het. jaar noemen De inhoud van het verhaal? Och. zij die het boek lazen, weten hem en zij die het niet lazen laten die het gaan zien. Zij doen zich tekort ais zij thuisblijven. Maar het programma biedt meer. Een tweede hoofdfilm, een revue-film houdt den bezoekers voor de pauze bezig op een wijze, zooals een film dat weinig doet. In „Lach en Vergeet" treden vrijwel alle Fox-stars op in aparte nummers, in den stijl van hun gewone film-rollen. Zoo hebben. Ed mund Lowe en Victor Mc Laglen weer ruzie om een meisje, bouwen Charles Farrell en Janet Gaynor een idyllisch nestje, verkoopt EU Brendel zijn grappen, danst Dixie Lee met haar Girls en Sharon Lynn enz.. George Olsen met z'n band verzorgen de muzikale il lustratie, terwijl Jac Smith, the whispering baritone in levenden lijve een heerlijke song ten beste geeft. Voeg daarbij fraaie ballet ten en bewonderenswaardige s'.epdancers, cn ge hebt een revuefilm van de bovenste plank. Het Orion Profilti geeft het opblazen van twee bogen der Maastrichtsche brug. Baden Powell in Wassenaar, de komst van de elec- trische tram bij Monnikendam, een kinder bloemencorso in Den Haag. Een Fox-intellect film verplaatst ons naar Skandinavië. Een programma, waarbij een ieder van het begin tot het eind ten voile geniet. Hermann Thimig, REMBRANDT THEATER. ,,Ich blcib bei dir", een luchtig cn kluchtig programma. In deze Ietwat ver traagde hondsdagen zijn wij allen op zoek naar iets luch tigs. De een zoekt het. in een strand pyjama en de an der installeert zich met zijn familiele den voor de deur op het voor voet gangers bestemde gedeelte en het zijn er betrekkelijk wei nigen die op het denkbeeld kwa men do koelte en de verstrooiing te zoeken buiten de sfeer van de zomersche buitenlucht en zij het over schaduwde warm te golven. Men kampeert nu eenmaal niet in zijn sousterrain en men plc- nict niet naast zijn frigidaire. En in die om standigheden bleef de bioscoop vrijwel de eenige localiiteit, waar men in besloten kring eenige opluchting kon zoeken zonder be paald aan cellulaire dwangvoorstellingen te behoeven te lijden. De bioscoop slaagde er in den mensch in dezen tijd binnen vier muren wat frischheid toe te wuiven en het Rembrandt Theater doet het met succes in 't bijzonder. De brand in de ..packinghouses" van Chicago met het geloei van 45090 dieren die ellendig omkwamen, moge dan wat be nauwend zijn, zooals het Fox Movietone Journaal ae catastrophe natuurgetrouw en ontroerend weergeeft, voor de reis Is dit programma van de eerste strophe tot de laatste filmtoon amusant cn licht verteer baar. Het buiteniandsche journaal dan ze: de reportage van de Olympische Suclcn voor. Jammer is. dat Van Egmond er niet ,n voorkomt, maar een vertraagde opneming Op 1 September a.s. treden de nieuwe En- gelsche invoerrechten in werking, welke zijn afgekondigd bij de ..Additional Import Duties No. 5. Order 1932". Onze Nederlandsche tuin bouw kan zich in 't algemeen over deze af kondiging slechts zeer matig verheugen, aan gezien verschillende tarieven verhoogd zijn. De nieuwe invoerrechten zien er als volgt uit: VERSCHE VRUCHTEN. Kasdruiven 3 pennies per Engelsch pond. Perziken 1 April—31 Oct. 1 shilling per En gelsch pond. Aardbeien 1 Mei—31 Juli 3 pennie per En gelsch pond. Kruisbessen 1 Mei—31 Juli 1/2 penny per Engelsch pond. Andere bessen 1 Mei—31 Aug.. 2 pennies per Engelsch pond. Frambozen 1 Juli—31 Aug. 2 pennies per Engelsch pond. Kersen 1 Mei—15 Aug. 3 pennies per En gelsch pond. Pruimen 1 Juni—31 Oct. 9 shilling 4 pen nies per 100 KG. VERSCHE GROENTEN. Tomaten 1 Juni—31 Juli en 1 Augustus— 31 October resp. 2 en 1 pennie per Engelsch pond. Komkommers 1 Maart—30 Nov. 8 shilling per 100 K G. Sla en andijvie 1 Jan.30 April 8 shilling per 100 KG. Idem 1 Mei31 Dec. 6 shilling per 100 KG. Wortelen en Rapen 2 shilling en 4 pennies per 100 KG. Bloemkool 3 shilling per 100 KG. Doperwten (ongeüopt» 1 Jan.31 Juli 9 shilling 4 pennies per 100 KG. Boonen l Jan31 Aug. 1 1/2 pennies per Engelsch pond. Asperges 1 Jan.30 Juni 4 pennies per Engelsch pond. Paddestoelen 8 pennies per Engelsch pond. Het Engelsche invoerrecht op druiven be droeg 2 pennies per Engelsch pond. Vanaf 1 September a.s. beteekent dit dus een ver hooging met niet minder dan 50 procent. Stelt men de koers van het Engelsche Pond op negen Hollandsche guldens dan bedraagt het invoerrecht op druiven thans 24 cent per K.G. Voor perziken beteekent. het nieuwe Engelsche invoerrecht een belasting van circa één gulden per KG. Wat de aardbeien betreft \D ZD - Hoe het met 1 September wordt. kan worden opgemerkt, dat het invoerrecht tot nu toe bedroeg tot. 1 Juni: 2 shilling 6 pennies per Engelsch pond of f 2.40 per K.G. en van 1 tot 25 Juni: 6 pennies per Engelsen pond of 48 cent per KG. Na den 25sten Juni werd het invoerrecht gelijk aan tien procen der waarde. Na 1 September wordt du in voerrecht 3 pennies per Engelsch pond of 21 cent per K.G. gedurende het geheele jaar. Hier is een zekere verlichting vast te stel len. Het is alleen te hopen, dat deze het a.s. seizoen nog zal bestaan! Het. gewijzigde invoerrecht voor kruisbessen heeft weinig te beduiden. Het is circa 4 cent per KG. gebleven, d. w. z. het is te hoog. Het zelfde kan gezegd worden voor de overige bes- sensoorten en frambozen, die belast zijn met 16 cent per K.G. Do kersen komen er minder goed af. Het Engelsche invoerrecht bedroeg 3 pennies por Engelsch pond vóór 1 Juli cn 10 procent der waarde na l Juli. In het vervolg zal de ge heele kersenuitvoer naar Engeland onderwor pen zUn aan een invoerrecht van 24 cent per KG. Ook het artikel pruimen komt er slecht af. Het oude invoerrecht van tien procent der waarde is vervangen door een recht van 8 cent per KG. Wat de versche groenten betreft dient op gemerkt te worden, dat liet Engelsche in voerrecht op tomaten gelijk is gebleven, n.l. 16 cent per KG. in Juni' en Juli. 8 cent per KG. in Augustus, September en October, terwijl in de overige maanden 10 procent der waarde wordt geheven. Het invoerrecht op komkom mers is wel gewijzigd. Het werd gebracht op 8 shilling per 100 KG. of f 7.10. terwijl het oude recht bedroeg 12 shilling per 100 KG. vóór 1 Juli en 8 shilling per 100 KG. na 1 Juli. Een verlaging dus van 33 1 3 procent. Het in voerrecht op sla is vrijwel hetzelfde gebleven, t.w. f 7.10 per 100 KG. vóór 1 Mei en f 5.30 per 100 KG. na 1 Mei. Het nieuwe Engelsche in voerrecht op vroege peen is zeer veel lager dan het oude Het nieuwe bedraagt 2 shilling 4 pennies per 100 KG. gedurende het gehee'.e jaar of f 2.10 pr 100 KG.; het oude bedroeg 8 cent per KG. van 1 April tot 1 Juli cn overigens 10 procent der waarde. Het Engel sche invoerrecht op bloemkool is ten aan zien van het vroege product ongewijzigd ge bleven. MOLLERUS. van poLsstokhoogspringen is een alleszins in teressante gewaarwording om te zien. Het Polygoon-journaal trof de sfeer van het stu dentenwerkkamp te Bakkeveen op zeer go- slaagde wijze, het spreekt verder van wind honden rennen in Nederland en het verslee- pen van de Moldanger. Het filmpje over Liszt in de serie „Be roemde Componisten" is belangwekkend «als zoodanig, maar het lijdt aan het euvel, dat ook sommige romans over componisten on dragelijk maakt: het is honingzoet van sen timentaliteit en veel te romantisch dan dat de grootheid van de behandelde figuur er boven uit zou kunnen rijzen. Vier jaar geleden zongen wij allemaal van „I ain 't got nobody!, and nobody docs care for me" en nu zingen ..Mills Brothers" he: nog eens als ..revellers" cn tot leCdmotlev van een filmpje van Max Fleischer. De naam zegt wei. dat het filmpje goed is. Èr is op het toonecl een heer. die zich als clown en acrobaat presenteert. Het heeft weinig om het lijf. maar tenslotte sohiet men er over in een lach. en is dit niet het doel van iedere clownerie? De Duilsciiers waren van het oogenblik, dat zij een film begonnen te maken meesters in het tyipeeren, het is waarlijk hun voor naamste verdienste, meer nog dan hun han digheid om schlagers te verwerken in cine matografie. Moge men hun bij het laatste nog een overcompleet aan sentimentaliteit en zoetvloeiendheid kunnen verwijten, in het eerste lijken zij ons vrijwel onaantastbaar. ,.Ich bleib bei dir, bis Morgen friilv" geeft van het een nog van het ander veel; in alle gematigdheid werd het een hoogst amusante film. zóó plezierig, dat men in een vcort- durendien lach blijft. Veel meer kunnen, noch behoeven wij er van te zeggen. Alleen nog dit. dat Jenny Jugo dc vrouwelijke hoofdrol herschept. Herschept is hier het woord. CINEMA PALACE. Een reprise van dc militaire klucht „Afzwaaien". Wie deze week eens recht hartelijk wil lachen brenge een bezoek aan het Cinema Palace. Daar wordt weder als hoofdfilm ver toond „Afzwaaien". Degenen die deze film reeds vroeger zagen (wij gaven daar in dertijd reeds een verslag over) zullen haar gaarne nog eens willen zien en zij die het nog niet meemaakten, raden wij aan dc film ondanks de hitte, te gaan zien. Ze zullen lachen om de malle grollen van Frits Kam pers en Paul HÖrblger, welke laatste als re servist in dienst moet en dan de allerdom ste dingen doet. doch onder leiding van eerst genoemde wordt hij diens waardige volge ling. Het is een echte Duitsche soldaten- klucht die men niet al te zwaar en te ern stig moet nemen. Maar gelachen wordt er en daar is het om te doen. In de verschillende buiteniandsche jour naals noemen we vooral de Olympische Spelen te Los Angeles. Ook Polygoon-nieuws was interessant. ..Het geheimzinnige eiland" is een onmoge lijke klucht, die toch wel voldoet. ..Felix ziet spoken" is een alleraardigste teokcnfilm. Op 'net tooneei: Valentino Graziader. het speel kaarten wonder. Wat dien (heer ons laat zien grenst aan het wonderbaarlijke cn doet ons inderdaad verstomd staan. Alles bij een een amusant zomerprogramma. IS DIT JAAR EEN MUIZENJAAR? In 1891 werden veel schapcnbocrcn In Zuid-Schotland vrijwel geruïneerd door veldmuizen. Over geweldige afstanden wer den de weiden geheel kaalgevreten. Vallen vergiften cn branden werden geprobeerd, uilen en haviken aten tot ze niet meer kon den maar zonder de kleine dieren uit te roeien dat jaar. In d? Midlands van Engeland was er in 1921 een gelukkig maar Idcinc plaag cn dit jaar schijnen ze in Engeland weer bij duizen den op te duiken. Dc veldmuis is niet het eenige d:cr. dat op gezette tijden bil drommen verschijnt Ook de lemming doet dat, in 1862. 1871, 1880, 1891 enz. Ieder jager weet voorts, dat d;> patrijzen bijv. het cone jaar in grootor aantal voorkomen, dan andere jaren. De vette jaren komen met een tusschenpoos van 10 jaar ongeveer. Beroemde Engelsche jaren voor patrijzen waren 1887, 1896 en 1897. Toen 1904, 1914 en 1924. Denzelfden regel vindt men over de geheele wereld. De Hudson Bay Compagnie toont in haar boeken één vet bont-jaar op de tien. Natuurlijk is er een reden voor. Het aantal dieren hangt af van de voedselvoorziening De bontleveranciers als vos. lynx enz. zijn vleescheters, en hun voedsel bestaat vooral uit het sneeuw-schocn konijn, d? muis. lem ming enz. Dece laatste dieren leven van plantaardig voedsel. Zoodat je zeggen kunt dat een evcntueelc goedkoope aanbi'ding van den bontmantel mijner vrouw afhangt van den grasgroei in de „bont-landenEn deze houdt weer verband met het kl.maat, dat weer samenhangt met de zon. Het is bekend, dat zonnevlekken een maximum bereiken in perioden van tien tot elf jaar, cn het vermoeden mag dus worden uitgesproken dat hier dc oorzaak van alles zit. 80 MILLIARD MIJL DOOR DE LUCHT! Groot Brftanje en de heele wereld beginnen te voelen voor de luchtvaart. De statistieken door het Ministerie van Luchtwezen ver strekt. duiden op zeer grooten vooruitgang van het gebruik der luchtvaart voor het ver bruik der luchtvaart voor het vervoer van goederen, brieven en personen. Sedert 1919 het jaar waarin het bur gerlijk vliegwezen tot stand kwam werden cr 135.000 mijl luchtwegen getrokken over den aardbol. In 1919 waren er nog slechts 3.200 mijl luchtwegen; in het jaar 1931 alleen werden er 30.000 afgebakend. Het Britsche rijk alleen bezit 22.617 mijl luchtwegen. Gedurende het vorige jaar werden 83 mil- Iiocn 500 duizend mijl afgelegd op de regel matige luchtlijnen over heel dc wereld. In het bijzonder is het Britsche luchtpost- vervoer toegenomen. In 1931 werden er meer dan 2 millioen brieven toevertrouwd aan het Britsche luchtverkeer, dit is 500.000 meer dan in 1930. Het totaal gewicht der vervoerde poststukken bedroeg 52 ton, wat op een ver meerdering van 29 procent neerkomt, tegen over het voorgaande jaar. Het particulier vliegwezen neemt een nog aanzienlijker uitbreiding. In 1931 werd 892 nieuwe vliegvergunningen verleend, wat het aantal amatcur-vlicger.s op 2.091 brengt. VEILIGER VOOR DEN MAN OM NIET TE TROUWEN. Het surplus aan vrouwen, waarover den laatstcn tijd zooveel is gezegd, vermindert.. Volgens statistieken over Londen gepubli ceerd. is het overschot aan vrouwen terug - gcloopen, zoodat het momenteel voor de leeftijden van 20 tot 30 jaar dc gewone huwelijksleeftijden nog ongeveer 4.4 pet bedraagt. Tien jaren geleden was hel per centage 28.7 terwijl het voor den oorlog 13.8 beliep. Diit beteekent dat de huwclijkvskanscn voor de vrouwen grooter worden. Maar andere factoren stuwen in tegenovergestelde rich ting: werkloosheidsvcnmeerdering bijvoor-, beeld. En nu heeft een der Veiügheidsvereen!- gingen ontdekt, dat het veiliger is voor den man om niet te trouwen. Statistieken door deze organisatie bijgehouden wijzer, uit, dat getrouwde mannen zich in den loop der ochtenden veel vaker bezeeren door vallen, dan ongetrouwde. Of dit het gevolg is van min of meer hef tige ontbUtgesprekken of -sermoenen, of mot. het schijnt te wijzen op het feit. dat werkelijk voorzichtige mannen niet gaan trouwen. Maar het percentage voorzichtige mannen van huwbaren leeftijd is nooit erg hoog geweest...

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13