Aan den Afslag in Gothenburg. HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAC 20 AUCUSTUS 1932 TWEEDE BLAD De eerste visschershaven van Zweden. (Van onzen Zweedschen correspondent). De Duitsche kerk aan Stora Hamnkanalen, het centrum van oud-Gothenburg. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cti. per regel. Er bestaat tusschen Stockholm en Gothen burg een zekere rivaliteit, zooals men die ook in andere landen tusschen steden van onge veer dezelfde beteekenis wel kent. De reeders en de kooplui van de machtige' handelsstad aan de Göta-alv noemen hun veste vol trots de metropolis van de westkust en ze kunnen het niet goed hebben, dat de Stockholmers Gothenburg met voorliefde voor „fiskelaget", het visschersdorp, uitmaken, al getuigt dat „metropolis" ook niet bepaald van beschei denheid en al staat Gothenburg met een jaarlijkschen omzet aan den vischafslag van een goede tien millioen kronen ook als num mer een op het lijstje van Zweedsche vis- schershavens. Gothenburg is een merkwaardige stad. Het oude deel met zijn breede grachten en zijn smalle, rechte straten herinnert, zij het ook vaag, aan Hollandsche steden. Maar rondom staan in wijden blauwen boog de hooge rot sen, naar het Noorden gaat het breede dal van de ri'vier met zijn glooien de akkers en weiden en zijn bonte, bloemen rijke moerassen, en naar 't Westen, waar de alv zich verbreedt en de hoogten opzij schuift om de lichte wijdheid van de zee te zoeken, sluiten in ononderbroken rij de donkere ron dende ruggen van de binnenste scheren het uitzicht af. Nergens valt de zee te bespeuren, al moet die ook dichtbij zijn. Maar dan raakt ge een keer verzeild in de grauwe haven buurten van Stigberget en Masthugget. waar de straten bochtend en wanordelijk langs de hellingen naar boven klauteren, waar aan een stil pleintje nog 't huis staat van den be- faamden zeeroover Lars Gathenhielm. waar elk doorkijkje naar beneden een kraan of den boeg van een stoomer omlijst. Ge slen tert door, over straatjes met veldkeien, langs rommelige tuintjes waar wat oost-indische kers viamt, voorbij vuile plaatsjes met dro gend vischwant. Dan is er een wrakke trap tegen de rotsen, een slingerend platgeloopen pad, dat hooger voert langs het kaal-ge- schuurde graniet. En op den kruin van dit geweldige rotsenmassief staat een kerk tegen de lucht, een kerk, die uit de rotsen gegroeid schijnt, die zijn toren als een baken omhoog heft. En ver naar het Westen, achter de blauwig-verwaasde scheren, wijst een gouden streep van zonneschittering de zee. Hier op het breede naakte plateau bij Masthuggskyrkan beseft ge, dat Gothenburg een zeehaven is. Zeelui staan er. geleund te gen den kerkmuur, wat uit te staren naar het Westen. Vrouwen, een zwarten omslag doek over de schouders, zitten hier en daar op de rotsen sokken te breien of kleedjes te borduren, oude menschen sloffen langzaam naar een bankje, waar ze naast elkaar wat gaan zitten uitkijken over de blauwe sche ren en het zilverig grijs van het water. Te gen de hellingen liggen groepjes jongens te kaarten, beneden op een binnenplaatsje trekt iemand de harmonica en over het stee- nige pad komt een schippersknecht met zijn lief. Niemand ziet om naar de stad met zijn kranen en kaden, zijn grijze huizenmassa's en zijn breede rivier. Men blikt starend naar het Westen, waar de zee is. In den neveligen na-nacht is er overal tusschen de scheren het nijdige getuf van visscherSbooten, die naar den afslag gaan .Het zijn meest alle houten schuiten, breed ge bouwd en met weinig diepgang, stoer van vorm en volkomen berekend voor lange rei zen. De mast is zwaar en betrekkelijk kort. heeft geen steng, zoodat het tuig tot boven aan toe doorloopt. En al die schuiten zijn wit geschilderd, helder wit, met 'n gleurige groe ne of roode of blauwe streep over het berg hout. Ze houden koers op den kloeken toren van Masthuggskyrkan. passeeren Langedrag met zijn honderden, keurig in 't gelid ge meerde zeiljachten, varen in lange rij de ri vier op en buitegen tegenover Eriksbergs werf de ruime kom van de visschershaven binnen. Nu slaan de motoren telkens even ronkend aan. wordt er hevig gemanoeuvreerd is er druk geloop over de dekken, worden oude autobanden tusschen tegen elkaar botsende boorden gegooid, tracht elke schipper aan de kade of zoo dicht mogelijk bij den kant te komen. Want de kaaiiengte is nauwelijks elfhonderd meter en het gebeurt feitelijk alleen op stille dagen in Februari en Maart, dat alle schuiten aan den kant kunnen ko men te liggen. Maar in September en Octo ber, als de haringvangst voor de Bohuslan- sche kust op z'n best is en er in weinige da gen tijds soms voor een half millioen aan den afslag gebracht wordt-, moet een deel van de binnenkomende vloot soms urenlang on de rivier blijven voor er een gaatje openkomt in de visschershaven, waar ge op zulke da gen haast overal van kade naar kade over de dekken kunt loopen. In de lange' open loods naast de haven staan de kisten met visch en haring ha ring wordt aan de Zweedsche westkust nim mer visch genoemd op stapels en rijen als klokke zeven uur de afslag op drie, vier plaatsen tegelijk begint. Het gaat heel rustig en zonder geschreeuw. Een oude man met een langen vierkanten stok in de hand loopt behendig over de randen van de kisten, blijft dan staan, prikt den stok tusschen de glib berige visschen in. noemt de grootte van het partijtje. Direct herhaalt de afslager het. waarna hij half binnensmonds vlug begint te tellen en het tegen elkaar opbieden begint. Een jongeman met een soort lessenaar voor zijn buik noteert als een razende en een an dere jongeling graait telkens als er weer een partijtje verkocht is allerlei bonte papiertjes met letters en cijfers uit de twee dozijn zak ken van zijn als een pantser zoo stijf uit staande bruine schort, papiertjes die op een bosje in een hoek van een der kisten gesto ken worden en die een ingewijde precies ver tellen wie kooper, wie verkooper is, waar de visch heen moet, wat er mee gedaan zal wor den en joost weet wat al meer. Het veilen gaat in een geweldig snel tempo, afslager en koopers kennen elkaar, men heeft routine, men hoeft niet veel te praten. En telkens stappen de groepjes verder, telkens naar nieuwe kisten met haring en bot, met schol en schelvisch. met leng en kabeljauw en heil bot en krabben en garnalen. Links van een der afslagers staat een heer, die gekleed is of hij zoo in Eggers zal gaan ontbijten, aan zijn rechterzijde heeft de afslager een jonge dame in een ouden, versleten pelsmantel en met een vuilen basker over het ongekamde haar. Zij zeggen geen van beiden een woord, bieden tegen elkaar op door om beurten den afslager even aan zijn mouw te trekken. En ze koopen natuurlijk zoowat drie-vierde van wat er aan bod komt, al neemt de jongedame daarvan meer dan de helft voor haar reke ning. Om half acht begint men met het laden van de witte spoorwagens, die aan de andere zijde van de loods staan, dan rijden de vracht auto's van de conservenfabrieken dende rend over de kaden en zitten de opkoopers in hun kleine houten kantoortjes te telefo- neeren met- hun afnemers in heel het ach terland van de Gothenburgsche visschersha ven. In een vervelend net cafétje, waar een gramofoon Rio-nights afdraait, maken de vlsschers bij een glas melk de rekening op Want alleen de stoomtrawlers, die hier nog ver in de minderheid zijn, en de groote kot ters, die onder IJsland op de vangst gaan, zijn eigendom van reeders; de echte Bohus- lansche visschers varen voor eigen rekening. Zes tot twaalf man te zamen vormen een „lag", alle leden van de groep hebben een evengroot aandeel in boot en netten, elk krijgt ook een precies evencroot- aandeel van wat cr overblijft als onkosten en aflossing zijn afgetrokken, of hij nu ..baas" of stuur man of afhouwer is. Daarin moet volgens deskundigen de oorzaak liggen, dat de Bohus lansche visschers den kop boven water kun nen houden, dat zij niet klagen, al onder vindt ook de Zweedsche vfschuitvoer thans wel degelijk ernstige moeilijkheden. En tegen een uur of tien ronken de moto ren alweer, steekt de eeno blanke schuit na de andere tusschen de houten hoofden de Boord aan boord liggen de schepen rivier op om zijn koers te zoeken naar het Westen, naar de vischgronden voor de kust, die de eeuwen door zoo rijke vangsten heb ben opgeleverd, of naar de kale. branding- omkranste scheren, waar de rood-bruir.e houten huisjes op de gladde rotsen verankerd zitten en ontelbare steigertjes het water in steken, waar het rossige want en de grijze leng allerwegen op reusachtige staketsels te drogen hangt en de lucht vol is van de pit tige geuren van visch en zout water, naar de werkelijke „fiskeiagen" van de westkust. C. G. B. DE CRISIS IN DE BLOEMBOLLEN CULTUUR. HET H. B. G. EN DE SANEERING Men schrijft ons uit Hillegom: Vrijdagavond hield de afdeeling Hillegom van het H. B. G. een vergadering in Hotel Flora met het doel het saneeringsvoorstel te bespreken dat door de afdeeling Sassen- heim van Bloembollencultuur was ingediend ten doel hebbende te komen tot regeerings- steun aan noodlijdende kweekers en inkrim ping der productie. De vergadering was slechts zeer matig be zocht hetgeen de voorzitter in zijn openings woord betreurde, gezien de belangrijkheid van het ingediende voorstel. Het hoofdbe stuur van het H. B. G. staat zeer sympathiek tegenover het voorstel, doch wenschte be handeling in de afdeelimgen. ten einde op de algemeene vergadering die Maandag a.s. te Haarlem wordt gehouden vruchtbare bespre kingen te verkrijgen en zoo mogelijk tot een resultaat te komen. Na voorlezing van het saneeringsvoorstel becritiseert de heer Van Waveren de daden der Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur. Waarom b v. twee beursdagen en waarom groote subsidie aan het Laborato rium te Lisse. Hij wenscht dit geld voor de kweekers beschikbaar te stellen dan zijn deze direct geholpen. Behalve contributie moet men al zooveel betalen aan bijkom stige kosten dat de voorgestelde 10 ct. per R. R. voor een groot aantal kweekers een onoverkomenlijk bezwaar is. De voorzitter bestrijdt het gesprokene; de aan de genoemde instellingen uitgegeven gel den worden zeker niet nutteloos besteed en komen het geheele vak ten goede. Het pla-n-Sassenheim is voor de bedoelde inkrimping schaterend, maar de steun is zeer sober; deze is meer bedoeld als lokmid del om medewerking te krijgen voor de in krimping. Spreker staat zeer sceptisch te genover het voorstel van f 10 per H.L. in te leveren tulpen; dit is beslist onvoldoende om een bedrijf te steunen. Het is bedoeld als redding voor de kleine kweekers, maar deze zullen vanzelf sprekend weinig in te leve ren hebben, zoodat het voorstel een redding wordt van groote kweekers die het minder noodig hebben. Als er gesteund moet worden, moet de Regeering anders te werk gaan. Waar echter inkrimping der teelt een ge biedende eisch is en door overeenkomsten van vakgenooten onderling niets is te be reiken, zooals de ondervinding geleerd heeft en daardoor inkrimping onbereikbaar wordt, is dit plan om door regeeringsmaatregelen zoover te komen aan te bevelen, hoewel het nog niet volmaakt is. In een der andere afdeelingen is voorge steld aan de kweekers een toeslag van f 1 per R.R. en een der aanwezigen stelt voor dit te steunen. De voorzitter zegt behande ling op de algemeene vergadering toe. hoe wel vreezende dat dit van regeeringszijde niet zal worden aanvaard: het gevraagde regeeringscrediet van f 2.500.003 toch moet worden terugebetaald, terwijl deze steun daaronder niet- zou vallen. Nog wordt voorgesteld om van elke te plan ten R.R. bollen een retributie te heffen van 5 of 10 cent om daaruit een fonds te stich ten en daaruit te steunen hetgeen door den voorzitter ontraden wordt omdat het in deze slechte tijden niet gewenscht of onmogelijk is aan de vorming van een fonds te beginnen Ten slotte wordt het voorstel-Sassenheim met algemeene stemmen aangenomen. Bij het punt handelsbesprekingen blijkt dat de door de daartoe in het leven geroe pen commissie vastgestelde minimumprij zen der hyacinthen een goede uitwerking hebben. Deze kunnen over het algemeen ge makkelijk gemaakt worden, tot en met maat 17 zélfs daarboven. Er komen meer koopers aan de schuren dan verleden jaar. Tulpen worden goed verkocht, van som mige soorten is de prijs 3 a 4 maal zoo hoog als in den aanvang. Narcissen daarentegen gaan slecht. Bij de rondvraag becritiseert de secretaris de houding der veilingen. Het komt zeer dik wijls voor dat van groote partijen een paar manden worden verkocht en dat dan direct de geheele partij door verschillende koopers tegen denzelfden prijs wordt afgenomen. Werd het restant ovengeveild dan zou daar voor gemakkelijk 20 of 30 cent per 100 meer gemaakt kunnen worden Dit is het groote nadeel van veilen bij afslag en spr. dringt aan om deze zaak in het komende winter seizoen nog eens ernstig onder het oog te zien om te komen tot veilen bij opbod. Hierna wordt de vergadering met een woord van dank voor de aanigename bespre kingen gesloten. EXAMEN HOOFDAKTE Haarlem, 19 Aug. Geslaagd de dames C. Groen, Abbekerk. G Kwast. Amsterdam. L Takkenberg. Amsterdam, E. van Ackooy, Amsterdam. in de visschershaven. SPOORWEGPERSONEEL IN BURGER? DIENSTKLEEDING IS TE WARM. Als gevolg van de voortdurende hitte ko men uit de kringen van het spoorwegperso neel ernstige klachten over de benauwende dienstkleeding, die zoo geheel vloekt, met de in de laatste dagen heerschende temperatuur. Aangezien dit personeel niet de beschikking heeft- over zomerkleeding er» de verstrekking daarvan wel niet zoo tijdig zal kunnen ge schieden dat het personeel daar nog dezen zomer eenig nut van zal kunnen hebben, heeft het Hoofdbestuur van de Nederland- sche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel zich telegrafisch tot de directie van de Nederlandsche Spoorwegen gewemd met het verzoek aan dit personeel te willen toestaan, om zoolang dit gewenscht is, dienst te doen in eigen kleeding met dienstpet en distinctief. K. L. M. BEHOEFT NIET ONDER Cl'RATEELE GESTELD TE WORDEN. Op de betreffende vraag van den heer Braat heeft minister Rey.ner scant* dat tegen het salarispeil van het personeel der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij In het algemeen geen bezwaren kunnen worden ingebracht. Ontkennend wordt der halve beantwoord de vraag, of hij deze maatschappij wegens ondoelmatig beheer en het bevorderen van cumulatie van ïT-rirh.io nen en functies niet meer voor Rijkssubsidie in aanmerking wil laten komen. AUTOMATISCHE TELEFOON TE SNEEK. Tc Sneek is de telefoon geautomatiseerd. ROERMOND VIERT 7IJN 700-JARIG BESTAAN. In Roermond zijn de feesten begonnen om het 700-jarig bestaan van de stad te vieren Vrijdagavond zeven uur zijn de feesten in gezet met het luiden van de klokken. Daarna werd een taptoe gehouden, waarna de vlag werd geheschjen op de Markt. WERKTIJDVERKORTING MIDDEL TEGEN WEELOOSHEID. Naar aan het Grafisch Weekblad wordt meegedeeld zou de firma Talens Inktfabrie- ken te Apeldoorn besloten hebben de kortere werkweek in te voeren, teneinde geen per soneel te behoeven te ontslaan. Des Zater dags zal voorloopig niet meer worden ge werkt, zonder dat op het weekloon iets wordt gekort. Dit geldt voor een personeel van 300 arbeiders. WARMTESLACHTOFFERS. De Geneeskundige Dienst te Amsterdam heeft Vrijdag drie maal hulp moeten ver- leenen aan personen, die door de warmte waren bevangen. UIT DE STAATSCOURANT. ONDERWIJS. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Jan. 1933. aan Jhr. JI. J. A. Pompe van Meerder - voort, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de R.H.B.S. te Winters wijk. Is met ingang van 1 November 1932, be noemd tot inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Roosendaal mr. C. C. J. M. Merkelbach van Enkhuizen, met toeken ning van gelijktijdig ontslag uit zijne tegen woordige betrekking van inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie SittaikL ROODE KRUIS. Bij Kon. besl. is aan den heer A. T. Bloem gepensionneerd majoor-titulair, te 's-Gra- venhage. op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur van het Informatiebu reau van de Vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis. RIJKSTUINBOUWCONSULENTEN Bij Kon. besl, is aan A. Schuttevacr, te Zutphen, op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1932, eervol ontslag verleend als Rij kstuinbouwconsulen t. IN EEN ZWEMBAD VERDRONKEN. In de badinrichting „Nieuw-Loosdrecht" te Loosdrecht is Vrijdagavond de 19-jarige mej. A. Leute uit Hilversum, die niet kon zwemmen, desondanks in het drie meter diepe bassin gegaan. Zij verdween in de diepte en werd na korten tijd levenloos uit het water opgehaald. GA NIET ZWEMMEN ONMIDDELLIJK NA HET ETEN. De Chineesche zeeman Mak Kim van het s.s. ..Tapanoell" liggende in de Merwedeha- ven te Rotterdam is Vrijdagavond, nadat hij pas gegeten had, in genoemde haven gaan zwemmen. De man werd onwel en zonk weg. Zijn lijk ls later door de rivierpolitie opge haald. SCHEEPVAARTPLmCHTEN (Zie ook elders in dit nummer.) MAATSCHAPPIJ .NEDERLAND". Tajandoen uitreis, 18 te Port Said. Paclau Tello. uitreis, 18 te Bremen. Christiaan Huygens, uitreis 18 te Batavir Johan van Oldenbarncvcldt, uitreis 18 Genua. Marnlx van St. Aldegonde, uitreis 19 va Colombo. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam New Orleans naar Rotterdam m van Santander. HOLLANDAFRIKA LIJN. Mcliskerk (uitreis) 19 van Dar es Salaam ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Gode thuisreis, p. 19 11 v,m. Gibral tar. Dempo uitreis 19 6 n.m. van Southampton Sibajuk thuisreis 19 4 n.m. van Tanger. Modjokcrto thuisr; p. 19 7 n.m. Land» End. AGENDA Heden: ZATERDAG 20 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: ,,'n Zomerzotheid" 8.15 uur. Palace: ..Afzwaaien". Op het tooneel: Va lentino Gcr/iadei, het speelkaarten-wonder. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „ïch bleib' bei Dir". Op het tooneel: Niotna en partner in hun scène „Het vallende huls". 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Vadertje Lang been". Vooraf de revue-film: „Lachcn vergeet". 2.30 en 8.15 uur. Kunstzaal Reekcr, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Ilaarlcmsche beel dende Kunstenaars, 10—7.30 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZONDAG 21 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: ,,'n Zomerzotheid" 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 22 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemschc beel dende Kunstenaars, 107.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grljseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14. Tel. 11000. L. Schoor], Frans Halsplein 1. Tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek. Bosch cn Vaart straat 26. TcL 13290.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5