De conferentie van Ottawa gesloten. „Zij" Crème DE VIERDE MAN HAARLEM'S DAGBLAD MAAND AC 22 AUGUSTUS 1932 TWEEDE BLAD Franklin D. Roosevelt contra Hoover. Naar een beëindiging van den Britsch-lerschen tarievenstrijd? De lersche delegatie spreekt de geruchten van een handelsovereenkomst met Engeland echter tegen Overeenstemming met Canada en de andere Dominions. Pruisische Landdag tegen 1 September bijeengeroepen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Naar uit Ottawa wordt vernomen heeft een bespreking tusschen den Britschen minister voor de Dominions J. H. Thomas en den lei der der lersche delegatie O'Kelly tot resul taat gehad, dat verwacht kan worden dat ten spoedigste zoowel de lersche als de En- gelsche buitengewone invoertarieven op el- kaars producten zullen worden opgeheven, waarna de twee regeeringen in een veel ver beterde atmospheer nogmaals de kwestie van de betaling der lersche landannuiteiten zul len bespreken. Volgens een bericht in de „Daily Mail heeft Engeland zich te Ottawa tegenover Canada verplicht, het bestaande Engelsch- Russische handelsverdrag met een termijn van zes maanden op te zeggen en een nieuwe overeenkomst met Rusland te sluiten. Volgens sommige bladen is deze toezegging 'echter niet ten volle een concessie aan Ca nada, aangezien de formuleering van het be grip dumping, waartegen de nieuw te nemen maatregelen gericht zijn, niet overeenstemt met de door Canada gewenschte formulee- "Terwijl de „Times" en andere bladen hun voldoening over de resultaten van O'Uiwa uitspreken, schrijft „Financial News dat de onderhandelingen te Ottawa een groote ont nuchtering beteekenen voor degenen, die van deze conferentie iets verwacht hadden en die hadden gehoopt, dat Ottawa het tegm zou zijn van een grootsch opgezet plan \oor de economische eenheid van het En0elsche wereldrijk. V.D. meldt uit Ottawa d.d. 20 Aug.: Vrijdagavond is de overeenkomst tusschen Engeland en Canada geteekend. waardoor Engeland tot overeenstemming is gekomen met alle dominions, uitgezonderd den Ier- schen Vrijstaat. De Canadeesche regeering verwacht, dat de nieuwe handelsverdragen met Zuid-Afrika en Rhodesia onderteekend zullen worden en de bestaande verdragen met Australië en Nieuw-Zeeland zullen wor den uitgebreid. De lersche delegatie hoopt nog tot handelsovereenkomsten met. eenige dominions te komen en zal tot dit doel mis schien nog eenige dagen te Ottawa blijven. Zij heeft de geruchten inzake een overeen komst met Engeland, waarin o.a. gesproken wordt over wederzijdsche opheffing der bui tengewone tarieven, gedementeerd. Voor zoover tot nogtoe bekend is heeft En geland het recht van beroep op de in te stel len Canadeesche commissie verkregen. Het heeft Canada een voorkeurtarief van 15 op boter, kaas en eieren, contingenteenng van spek en opheffing van de buitengewone bepalingen op den invoer van Canadeesch vee een voorkeurtarief van 6 dollarcent per schepel tarwe, voorkeurbehandeling van vruchten en koper en vrijen invoer van meel toegestaan. t Verder verluidt, dat Australië en Nieuw Zeeland zich vrijwillig bereid hebben ver klaard om een kartel te vormen ter beper king van de vleeschproducten en dat over eenstemming tot stand is gekomen over den invoer van vleesch naar Engeland, waardoor beperking van den invoer van Argentijnsch vleesch is bereikt. De zitting was rijk aan dramatische mo menten. De Canadeesche ministerpresident Bennett, bood zijn verontschudiging aan voor zijn gedrag van Donderdag, waaraan de Brit-sche kanselier van de schatkist Neville Chamberlain ten zeerste aanstoot had geno men. Het excuus werd door de Britsche dele gatie aanvaard. Als anecdotische bijzonderheid wordt nog gemeld, dat Baldwin bij de beslissende on derhandelingen een lintje in de zwart-rood- gouden kleuren der Duitsche republiek droeg. Op de vraag wat dit beteekende ant woordde hij met de woorden van de revolutie van 1848, dat deze kleuren voor hem het symbool van deze conferentie waren: uit de duisternis door het vuur naar het licht. Zaterdag vond in de groote hall van het Canadeesche parlement de plechtige slotzit ting plaats van de Economische Conferentie van het Britsche Wereldrijk. Het Huis was overvol. De Canadeesche Ministerpresident hield een redevoering waarin hij zelde zeer tevre den te zijn over het verloop der Conferentie. De Conferentie heeft getoond dat de volke ren van het Engelsche Wereldrijk een hechte eenheid vormen. Op een telegram aan den Koning van En geland was een antwoord binnengekomen waarbij de Koning zeide zich te verheugen over het succes van de Conferentie, welke beahtwoord had aan de groote verwachtin gen. Z.M. vertrouwt vast- dat de resultaten van de samenwerking en de bereidheid tot hulpbrengen waaraan het thans bereikte succes te danken is tot zegen zal strekken voor de volkeren van het Wereldrijk. Nadat Lord Hailsham het rapport van de commis sie voor de bevordering van den handel in het Wereldrijk had uitgebracht, begon de officieele onderteekening van de overeen komst. Allereerst werden onderteekend de overeenkomsten tusschen Engeland eenerziids en de verschillende dominions en koloniën anderzijds. Bij de onderteekening van het Engelsch-Canadeesche verdag kwam het tot groote bijvalsbetuigingen der vergadering. Hierop volgde onderteekening der overeen komsten tusschen de dominions en de kolo niën. Na nog een reeks redevoeringen van de delegatieleiders werd met algemeene stem men een motie aangenomen, waarin dank ge bracht wordt aan den Canadeeschen pre mier. De slotzitting duurde twee uur. Enge land heeft verdragen onderteekend met Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Indië, New Foundland, Rodesie en Canada. De democratische verkiezingscampagne is in Amerika geopend met 'n rede van den candi- daat voor tpresidentschapRoosevel die sprak over de economische politiek van president Hoover. De tijd van Hoover kenmerkte zich volgens hem door een tomelooze speculatie in de Vereenigde Staten, die zich over Europa uit strekte en aanhield, daar het regiem-Hoover er niet aan dacht de misstanden in het eigen land te erkennen en te bestrijden De hulpverleening werd vertraagd en de her vormingen werden vergeten. Roosevelt herinnerde er aan, dat Hoover blijvende welvaart had beloofd. De republikeinsche leider stelde als oplos sing nieuwe schulden en nieuwe conferenties onder dezelfde stelsellooze leiding voor. Spreker stelde o.a. een vermindering der uitgaven voor. alsmede opheffing van maat regelen, die groote voordeelen hebben ver schaft aan niet weinige door de regeering be gunstigde personen, die haar in ruil daar voor steunden. Het mocht z.i. den bankiers niet langer mogelijk zijn buitenlandsche waardepapie ren aan den man te brengen met de bewe ring, dat het departement van buitenland sche zaken of een andere regeerings-instan tie ze had gecontroleerd of goedgekeurd. Tenslotte zeide Roosevelt: Ik geef u de verzekering, dat hooge ambtenaren onder de volgende regeering, noch door woord, noch door daad zullen trachten de prijzen der aandeelen en obligaties te beïnvloeden. De Pruisische Landdag is op Donderdag 1 September a.s. des middags te één uur bijeengeroepen. Aan de orde komen de verschillende voor stellen in verband met de benoeming van den Rijkscommissaris voor Pruisen, alsmede tal van voorstellen betreffende de terreur en de politieke uitspattingen, en een voorstel tot ontbinding van de S. A.-formaties. De verkiezing van een minister-president staat niet op de agenda. De centrumfractie van den Pruisischen landdag heeft volgens het W. B. bij den president van den landdag, den nationaal- socialist Kerrl, geprotesteerd tegen de bij eenroeping van een landdag op 1 Septem ber a.s., omdat op dien dag te Essen een groot katholiek congres wordt gehouden. Het is mogelijk dat Kerrl, met het oog op de onderhandelingen over de regeerings- vormlng in Pruisen, die op het oogenblik nog steeds tusschen centrum en nationaal- socialisten gaande zijn, den datum wijzigt. Duitschland. Engeland. Von Papen en dr. Luther zijn het eens. Over de besprekingen tusschen den -'.jfcs- kanselier en een president der "Rijksbank, verneem;. Wolff, dat de gedachtenwisseling tot volledige overeenstemming heeft, geleid De aanbevelingen, welke dr. Luther heef*, ge geven met betrekking tot het economisch program, zijn als basis voor het economisch herstelprogram aanvaard. De grondslagen waarop dit program zal berusten, zal de rijks kanselier openbaar maken in een voor de Westfaalsche boeren te houden rede. Oostenrijk. Dinsdag beslissing over het protocol van Lausanne. De beslissing over het definitieve lot van het leeningsprotocol van Lausanne zal niet zooals verwacht werd. reeds vandaag, maar pas Dinsdag a.s. vallen. De nationale raad hield heden een rouwzitting voor dr. Schober Na deze zitting werd de eerstvolgende op Dinsdag vastgesteld, wanneer weder over het leeningsprotocol zal worden gestemd, nu dit door den Bondsraad is verworpen. In de zaal van den nationalen raad lag op de plaats van dr. Schober een prachtige lauwerkrans met een zwart-rood-goud en een rood-wit lint. De president, dr. Renner hield een herdenkingsrede. Ook de Bondsraad heeft den overleden staatsman herdacht. Hier hield de voorzit ster, mevr. Rudel-Zeynek, een rede. De bijzetting van dr. Schober. De bijzetting van dr. Schober vindt a.s. Dinsdag plaats. Het stoffelijk overschot zal worden geplaatst in de groote zaal van net bureau van de directie der politie waar een reusachtige catafalk is opgericht De kerke lijke rouwplechtigheid zal plaats vinden in de Votivkerk vanwaar de stoet zich naar het parlement zal begeven, waar een parle mentaire rouwplechtigheid zal worden ge houden. Rusland. Moeilijkheden bij de onder handelingen met Amerika. Naar van welingelichte zijde verluidt, zijn bij de onderhandelingen tusschen Moskou en Washington ernstige moeilijkheden gerezen. In Russische politieke kringen heeft de reis van den chef van den Amerikaanschen ge- neralen staf, generaal Mac Arthur, naar de Randstaten. Polen en Roemenië groote ont stemming gewekt. an'c. Sp Financieele voordeelen van den monarchistischen opstand. Havas bericht uit Madrid, dat het ver beurd verklaarde grondbezit van hen. die aan de laatste putsch-poging hebben deel genomen. een enorme waarde vertegenwoor digt. Alleen reeds de jaarlijksche inkomsten, welke de staat voor de uitvoering van de landbouwhervorming wil gebruiken, worden op meer dan 200 millioen pesetas geraamd. Textielarbeiders te Radcliffe staken niet mee. Te Radcliffe (Lancashire) is naar Reuter meldt een vergadering gehouden van de plaatselijke textielfederatie, waartoe alle branches der textielindustrie behooren. De vergadering besloot geen gevolg te geven aan de order van het centrale comité, vol gens hetwelk aangekondigd zou moeten wor den. dat over een week de staking zou uit breken. De drieduizend arbeiders, welke in de stad en het district werken, krijgen van hun werkgevers behoorlijke loonen betaald Amerika. STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TEL. No. 1075» PHILIPS' RADIOTOESTELLEN Werkweek van vijf dagen? Naar van welingelichte zijde verluidt zal president Hoover op de 26 Augustus a.s. bijeenkomende conferentie in zake de de pressie den industrieelen leiders voorstel len onmiddellijk een werkweek van vijf da gen in te voeren, ten einde de koopkracht in stand te houden. China. Geruchten over een Japansch- Russisch verdrag inzake Mandsjoerije. Reuter meldt uit Washington omtrent de overeenkomst tusschen Japan en Rusland inzake Mandsjoerije, dat Japan en Rusland een accoord hebben gesloten, waarbij de rechten en belangen in geheel Oost-Azië op nieuw worden geregeld. Rusland zou zich bereid verklaard hebben den nieuwen staat Mandsjoekwo te erken nen, waartegenover Japan de Russische rechten op den Oost-Chineeschen spoorweg zal erkennen en de Russische belangen in Mandsjoerije en Mongolië zal bevestigen. Tenslotte wordt hier nog beweerd dat Ja pan zich verplicht heeft de militaire opera ties in de nabijheid van de Russisch-Mand- sjoerijsche grens zooveel mogelijk te be perken. Een bevestiging hiervan is evenwel tot dusver niet verkregen. Volgens een telegram van United Press aan de Tel. wordt ln officieele kringen en ook door de Japansche ambassade ontkend, dat er een verdrag tusschen Japan en Rusland is gesloten, waarbij de wederzijdsche rechten en belangen in Oost-Azië zouden zijn gere geld. Verklaard wordt dat dit gerucht ver moedelijk in de wereld is gekomen door de onlangs plaats gevonden onderteekening van een visscherlj-overeenkomst. Bomaanslag op de vlieghaven van Charbin. Naar V.D. uit Charbin meldt, is op de vlieg haven van Charbin een bomaanslag gepleegd waardoor tal van huizen werden vernield. De omgeving van het vliegveld is geheel met puin bedekt. De omvang van de ramp zal pas vastgesteld kunnen worden. wanneer dit puin zal zijn opgeruimd. Men verwacht, da; het aantal dooden zeer groot is. Een Russisch emigrant en eenige Koreaner. zijn gearresteerd. MOLLISON IN AMERIKA. HIJ VLIEGT NOG NIET TERUG. Mollison. ST. JOHN «New Yorkh 19 Aug iReuter). De Engelsche Oeeaanvllcger Mollison, die het ruim 4000 K M. lange traject Dublin- Halifax in 24 uur en 10 minuten heeft afge legd en te Penfieldbridge wegens vermoeid heid heeft moeten dalen, heeft per telefoon een onderhoud gehad met zijn echtgenoote Amy Johnson en vernomen dat zij morgen INGEZONDEN MEDFDFEMNGEN a 60 ets. per regel. In bosch en duin. Op bei en s-trand De huid wel bruin. Maar niet verbrand! eveneens vertrekt om zich bij hem te voegen. Mollison zal haar aankomst afwachten al vorens te trachten naar Londen terug te vliegen. Nader vernemen wij: Mollison heeft verklaard zijn plan om bin nen enkele dagen naar Engeland terug te vliegen te hebben opgegeven. MONTREAL'.- 20 Aug. (V.D Do Engelsche Oceaanvlieger Mollison is Zaterdag in Mon treal aangekomen, waar hij deelnam aan een vliegdemonstratie. Mollison blijkt thans z(jn plannen eenigs- zins tc hebben gewijzigd. In tegenstelling met zijn oorspronkelijke voornemens heeft hij thans besloten eerst over acht dagen naar Europa terug te vliegen. Zondag begeeft hij zich weer naar St. John en vandaar naar New-York. TREIN IN VOLLE VAART TEGEN STOOTBLOK GEREDEN. VEERTIG PASSAGIERS GEWOND PARIJS. 21 Augustus (V. D Op het Gare de l'Est te Parijs reed een binnenkomende trein, waarvan zich de meeste reizigers zich gereed maakten om uit te stappen, door het weigeren van de remmen met vrij groote vaart op een stootblok. Een veertigtal pas sagiers werd min of meer ernstig gewond. Eenfgen hunner liepen arm- of beenfrac turen op DE ROMANSCHRIJVER PAUL KELLER OVERLEDEN. BRESLAU, 20 Aug. (V. D.< Hedenmorgen vroeg Is na een langdurige ziekte op 60-jari- gen leeftijd overleden de bekende Silezische romanschrijver Paul Keiler. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. AGENDA MAANDAG 22 AUGUSTUS Palace „Afzwaaien". Op het tooncel: Va lentino Gcrziadei, h«t speelkaarten-wonder. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ich blcib' bei Dir". Op het tooneel: Niotna en partner in hun scène „Het vallende huls". 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Vadertje Lang been". Vooraf dc revue-film: „Lach. cn vergeet". 2 30 en 8.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemschc beel dende Kunstenaars, 10—7.30 uur. Te.vler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. DINSDAG 23 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelconcert 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Kunstzaal Reeker Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemschc beel dende Kunstenaars. 107.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grijseels en Van Hees, Lange Vcer- straat 14. Tel. 11000. L. Schoorl. Frans Ha'.spleln 1. Tel. 11180 Bosch cn Vaart-Apotlftck. Bosch cn Vaart- straat 26 Tel. 13290. FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 25) „Maandagavond Juffrouw Martens dacht ingespannen na. „Ja zekér weet ik dat" zei ze toen plotseling. ,,'t Was precies 9 uur. Ik hoorde iemand thuis komen en omdat ik 's avonds altijd wil weten, wie er wel en wie er niet binnen is, ging ik even kijken. De koekoekklok op den overloop sloeg toen net 9 uur". Sanders wisselde een veelbeteekenenden blik met den reporter. „U weet dus zeker, dat het niet later dan 9 uur was. juffrouw Martens?" vroeg hij nog eens, op elk woord den nadruk leggend als om het gewicht van deze vraag nog eens dui delijk te doen uitkomen. „Positief!" klonk he "gedecideerd en „dank u", antwoordde Sanders. „Ik geloof, dat we onze taak hier als ge ëindigd kunnen beschouwen", vervolgde hij na een korte pauze. ..Zooals ik al vermoed had, visschen we volkomen achter het net. Ze is natuurlijk wel zoo verstandig geweest niets achter te laten, wat ons op haar spoor zou kunnen brengen...." „Maar ze schrijft toch dat ze over een paar dagen weer terug komt", merkte de hospita met een zoo naieven blik op, dat de drie man pen gelijktijdig in den lach schoten. „Ja, dat is tenminste één troost", antwoord de de inspecteur, die het verkieselijker vond haar voorloopig over de juiste toedracht der zaak nog wat in het onzekere te laten. „We zullen daarom maar rustig afwachten tot ze weer komt opdagen", liet hij er met eën dood ernstig gezicht op volgen. „Misschien wilt u wel zoo goed zijn, juffrouw Martens, ons even te berichten als de zuster weer thuis is. Maar zóódat ze er niets van bemerkt, alstublieft. We zouden niet graag een tweede keer voor niets komen, begrijpt u!" Wils en Adams, die moeite hadden hun la chen te bedwingen, namen haastig afscheid cn inspecteur Sanders volgde hen op den voet. ,,'t Spijt me voor het goeie mensch. maar als ik verteld had. dat ze haar huurster waar schijnlijk niet. eerder dan voor den rechter commissaris zal terug zien; waren we mor genochtend nog bezig geweest met haar te kalmecrcn", zei hij. toen ze weer buiten ston den. „Voor den rechter-commissaris0 Je bent nogal zeker van Je zaak. al staan je kansen er dan op het oogenblik niet zoo heel gunstig voor", antwoordde Adams. ..Je hebt gelijk.het ziet er niet rooskleurig voor me uit; op dit moment lijkt de toestand zelfs hopeloosen toch.... Enfin, laten we het maar aan het toeval overlaten", be sloot hij, ,,'t Zou niet voor de eerste maal zijn. wanneer dat me de reddende hand bood. Zonder geluk vaart niemand wel!" Een nachtelijke autorit. Reeds spoedig zou blijken, dat inspecteur Sanders dit spreekwoord niet ten onrechte had aangevoerd, want nauwelijks had hij van de beid» anderen, die hem tot het hoofd bureau hadden vergezeld, afscheid genomen, of hij zou ondervinden, dat vrouwe Fortuna voorloopig nog niet het voornemen koesterde haar handen van hem af te trekken. Op zijn schrijftafel lag een telegram dat belangrijk nieuws bleek te bevatten. Nog voor hij echter gelegenheid had gehad van den in houd kennis te nemen, trad een brigadier het vertrek binnen, die. oen hij bemerkte dat zijn chef het formulier reeds ontdekt had. een korte mededeeling over de herkomst gaf. ,,'t Is ongeveer een kwartier geleden geko men", zei hij. ..We dachten wel. dat we u hier nog terug zouden zien en hebben daarom nog even gewacht, alvorens uw woning op te bel len". „'t. Is in orde". De brigadier vertrok. Sanders wierp een blik op de klok. Kwart vóór elf. „Dat klopt ongéveer". mompelde hij voor zich heen. „Dan zijn we toch nog net op tijd geweest". Hij opende het telegram, waarvan het ze gel reeds verbroken was. daar het kortweg aan het Hoofdbureau van politie was geadres seerd Het bleek afkomstig uit Zevenaar. waar het om 9.55 dringend was verzonden. De inhoud luidde aldus: Gezochte bevindt zich in D-trein Amster dam—Boekarest, doch heeft tusschen Arnhem en Zeven aar plaatskaart genomen naar Dus- seldorf. Ik volg en laat voor mr. Govers be richt achter bij Hansa Hotel Dusseldorf Rechercheur Evertsen Arnhem. Sanders raadpleegde het spoorboekje. De eerste D-trcin vertrok den volgenden morgen om 7.39. zoodat hij dan pas tegen den mid dag in Dusseldorf zou zijn. Dat werd te laat. Vermoedelijk zou er vannacht en morgen ochtend vroeg niet veel gebeuren, maar daar na zou de pseudo-verpleegster zeker weer ge schaduwd moeten worden cn na de neder laag van dezen middag nam hij die taak lie ver zelf op zich. Die Arnhemsche rechercheur leek hem overigens ceen onhandige kerel. Het feit. dat hij bericht voor Mr Govers zou achterlaten, bewees, dat hij niet van plan was in Dusseldorf met zijn politicpenning te koop te loopen en dat was al een heel ding. Voorloopig zou het wellicht niet noodig zijn de assistentie van de politie ter plaatse in te roepen; later kon dat altijd nog gebeuren. Er zat dus niets anders op dan vannacht met den wagen naar Emmerik te rijden en daar morgenochtend den eersten trein naar Dus seldorf te nemen. Opnieuw bladerde hij thans ln een reisgids, ditmaal in die van de Duitsche Spoorwegen. Om 6.48 vertrok de eerste sneltrein van Em merik. Het beste zou dus zijn nu eerst nog wat rust te nemen cn dan om half drie met de auto te vertrekken. Onmiddellijk trof hij de noodige voorbe reidingen. liet zich met den hoofdcommissa ris verbinden, dien hij ir. korte trekken van een en ander op de hoogte stelde en gaf een der chauffeurs opdracht hem om half drie met oen snelle wagen van zijn woning te komen halen. Het. was intusschcn kwart over elf gewor den Opnieuw greep hij naar de telefoon, schakelde automatisch het nummer van Wils in en wachtte tot hij diens stem hoorde. „Hallo, ouwe jongen, heb je zin in een nachtelijk auto-ritje? Waarheen? Dat zal ik je onderweg wel vertellen. Maar 't kan een paar dagen duren... Geen bezwaar0 Accoord! Neem je pas en een koffertje met wat toiletbenoodigdheden mee en vervoeg je precies half drie aan mijn huls Opblij ven0 Ben je dwaas kerel. Neem nog een paar uurtjes rust, je zult het noodig hebben. Tot straks!" Vijf minuten later zat hij in een taxi. die hem naar zijn woning bracht. Emiel Wils had zich, overeenkomstig het advies van den Inspecteur, ter ruste begeven doch de snelle opeenvolging van gebeurte nissen was oorzaak, dat hij den slaap niet kon vatten Zijn gang naar de woning van Inspecteur Sanders, wien hij van zijn wan trouwen jegens de verpleegster deelgenoot had gemaakt, leek hem reeds eenige dagen geleden en toch waren ln werkelijkheid sinds dien niet veel meer dan twaalf uren verloo- pen Wat was er in dien tijd al niet gebeurd: het verwijt van Van Manen, die niet hebben kon, dat hij zijn taak als verslaggever wat serieuzer opvatte dan de meeste zijnor col lega's. het Interview met zuster Robert, die hem. blijkens haar overhaast vertrek, scheen ie hebben doorzien, dc ontmoeting met den geheimzlnnigen bezoeker op het portaal, die hem opzettelijk den rug had toegekeerd, daar na weer naar dc krant om het onderhoud met de verpleegster uit te werken, bezoek aan hot hoofdbureau, de club In Palais Royal, wéér naar het bureau en wéér naar de wo ning van de verpleegster. het leek oen film. waarvan intusschen het eind nog niet te zien was Zijn voorgenomen reis naar Den Haag om te onderzoeken waar de pscudo ver pleegster gesolliciteerd kon hebben, was nu overbodig geworden. Juffrouw Martens had immers pertinent beweerd, dat haar huurster orecies om 9 uur was thuis gekomen. Ze kon dus onmogelijk in Den Haag geweest zijn, zelfs wannezer ze op het perron onmiddel lijk een elcctrischen trein naar Amsterdam terug had genomen. In dat geval zou ze toch minstens twee en een half uur noodig gehad moeten hebben om weer thuis te komen en daar ze om 7.10 was vertrokkenNee. dat wax uitgesloten. Maar hoe had de zaak zich Jan toegedragen? Zo had toch inderdaad in den rein gezeten; dc conducteur, zoowel aLs de forens uit Haarlem hadden haar immers gezienEn wie was de vierde mau, die bankier Leuvensteyn moest hebben ver moord?.... Wat wisten ze nu eigenlijk nog? Goed beschouwd: niets. Nog niet eens. of de verpleegster werkelijk medeplichtigheid kon worden ten laste gelegd. En toch lag dc op lossing van het raadsel alleen in een scherpe bewaking van deze verdachte. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5