Noodweer. De gevaren der zee voor baders en zwemmers Het Belangrijkste. ASFALT-WEGEN 50e Jaargang No. 15080 55 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 24 Augustus 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNLMEN I EN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 335, franco per post 335, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per weck 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0-72& Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels 1.75, elke rcsel meer 035. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedcren dag) 13 regels ƒ030, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f 150... Elke andere vinger f 150-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonncs op bet Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f600—. Verlies van Hand. Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75—. Verlies Wijsvinger f 75— Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Spanning in Duitschland. De toestand wordt bij onzen grooten Oos telijken buurman steeds meer gespannen en deze gespannenheid schijnt thans met groote snelheid naar haar hoogtepunt te gaan door de vijf doodvonnissen uitgesproken tegen evenveel nationaal-socialisten, die in half dronken toestand een laffen sluipmoord heb ben gepleegd op een weerloos te bed liggen- den arbeider, wiens politieke gevoelens dia metraal tegengesteld waren aan die zijner belagers. De nationaal-socialistische leiders en de organen dier partij uiten zich over deze ver oordeelingen tot de hoogste straf, die de Duitsche rechter kan opleggen, op een wijze, die den verbijsterden buitenstaander naar het hoofd doen grijpen en zich afvragen, of alle gevoel voor verhoudingen in Duitsch- land zoek is. Wij laten de vraag of de daders de door.straf verdiend hebben terzijde en nog meer de vraag, of bestraffing door ter dood brenging een gewenschte bestrijding van de misdaad is. Maar het moet toch ieder onbevooroordeeld beschouwer wel sterk treffen, dat leiders van een machtige beweging als Hitler, Goring e.a. ertoe kunnen komen, om de toch al opge wonden gemoederen verder op te zweepen, door de moordenaars tot een soort van mar telaars, bijna tot helden van een verheven zaak te verheerlijken. De rechter te Beuthen stelde zich ongetwij feld op het standpunt, dat hij, op grond van de desbetreffende noodverordening geen keus had en de doodstraf moest opleggen, de re- geering heeft natuurlijk het recht van gratieverleening. Maar de ..nationaal-socia listische leiders en organen wenschen niet af te wachten, zij onthouden zich eenvoudig van een beoordeeling van de misdaad zelf. (behalve Göring, die nog kans ziet, er een geval van noodweer van te maken). Zij be stol-men de regeering met bedreigingen, voor geval het vonnis tot uitvoering -mocht wor den gebracht. De rijksregeering heeft hierop geantwoord met een krachtige proclamatie, maar haar positie is in deze zaak wel uiter mate -moeilijk Waar gaat het heen in Duitschland. nu wij uit. de houding van Hitier c.s. wel mogen opmaken, dat deze leiders minder leiden dan wel worden geleid, of beter voortgedreven, door de opgewonden uiterste groep in hun partij, die reeds lang het oögenblik gekomen acht voor Hi tier om naar de macht te grijwn. Zulk een omstandigheid maakt de situatie uiterst gevaarlijk en gebeurtenissen van groote beteekenis lijken thans elk oogen- blik "mogelijk. DE KEURINGSDIENST WAREN. VAN VERSLAG OVER 1931- Aan het verslag over het jaar 1931 van den Keuringsdienst van waren voor het ge bied Haarlem, urtgebreidt door den direc teur-scheikundige, den heer C. J. Mlieras, aan B. en W.. is het volgende ontleend: De toestand der gebouwen bleef nog zeer bekrompen en primitief. In den loop van het jaar ging echter de gemeente over tot aan koop van perceel Nieuwe Gracht 3, ten ein de hierin, na verbouwing, een Keuringsdienst te vestigen. De uitvoering van het Consumptie-ijs- besluit vroeg zeer veel tijd van het personeel vooral in het voorjaar en den zomer. Ook werd veel tijd besteed aan de controle op de naleving van het MteUribeslurt. Onderzocht werden 17796 monsters en wel 14325 van melk en melkproducten, 3193 van andere waren en 278 diversen. In totaal werden 14117 inspecties verricht op markten, kermissen, bakkerijen, melkloka- liteiten, pakruizen, fabrieken enz. Van de verschillende waren werden 543 partijen afgekeurd. In totaal was dit een hoeveelheid van on geveer 4240 K.G., 1056 L. en 453 1,2 fles- schen. Opgemaakt werden 68 processen-verbaal en wel wegens overtreding van het- Brooci- beslui't 17, van het Consumpue-ijs-besiuit 3. van het Melkbes'uit 34. van het Marga rinebesluit 1. van het Vleeschwaren besluit 12 en één voor de Keuringsverordening voor de gemeente Haarlem. Gegeven werden 1474 waarschuwingen waar van 80 in verband met het Broodbesluit, 1016 op grond van het Melkibesluit-, 378 op grond der andere Besluiten. De samenstelling van melkbrood laat nog steeds veel tc wenschen over. Van 156 onder zochic melkbrocden bevatten 28 te weinig melkbestanddee'.en. Vooral het gebruik van z.g. meikbroodcrème en dergelijke prepa raten is hier de oorzaak van en wel doordat de samenstelling van deze artikelen onvol doende is of doordat de hoeveelheid, die vol gens de verkoopers gebruikt moet worden, te gering is. Ondcrzoch g?rden 141 monsters consumptie ijs. waarvan 45 meer dan 100.000 bacteriën per cM2. bevatten. Coli-bacterién waren in 29 monsters aanwezig. He: aantal -bacterio logisch aafwij kende monsters was dus niet groot. Verder bevatten 2 monsters wat boor- zuur en was van 5 monsters roomijs het vet gehalte te laag. De controle der melk werd eenigszins uit gebreid door het nemen van een grooter aantal monsters. Vooral bij slijters werd een ptrenge controle toegepast. OPNIEUW VIJFTIEN JAAR TEGEN DEN VADER GEëlSCHT. Eisch tegen den zoon met de helft verminderd REQUISITOIR IN DE MOORDZAAK- PUTBROEK. Bij de Dinsdag voortgezette behandeling voor het Gerechtshof te Den Bosch van het drama te Putbroek heeft voor de pauze ae dochter van den vader-verdachte nog enkele verklaringen als getuige onder eede afge legd. Vader v. d. Elzen bevestigt dat h:j op Dins dag en Woensdag een aantal konijnen in de bosschen heeft geschoten en de hulzen op den grond heeft laten liggen. De president laat de verschillende jacht opzieners, die aanwezig zijn naar voren ko men en vraagt hun naar de gewoonte over het al dan niet oprapen van hulzen. Twee jachtopzieners verklaren, dat de hul zen steeds worden opgeraapt, als zij in de bosschen op jacht zijn; een ander zegt dat hij de hulzen wel eens liet liggen. De verdedigers mr. Tripels, staat er op dat de getuige a décharge Timmermans zal wor den gehoord, en daarom vraagt hij uitstel van de zaak. De president verzet zich hiertegen opmer kende dat het nu al lang genoeg geduurd heeft. De vacantie is er ook al tusschen ge vallen. Vader v. d.-Elzen wordt dan nogmaals op nieuw door den president gehoord. Hij houdt vol dat hij slecht geslapen heeft en dat zijn zoon wat eerder dan hij naar oed is gegaan. Hij ontkent verder pertinent alles wat. tegen hem, en wel zeer bezwarend, is ingebracht over den moord op Roebroeks. Ik ben onschul dig zegt hij en van de gevonden hulzen kan ik geen verklaring geven. De zoon v. d. Elzen zegt met stemverheffing, dat ook hij onschuldig is en van niets weet. Hij ontkent, al de wreedheden, hem door ge tuigen aangewreven. Te één uur wordt de zitting voor een uur ge schorst om dan het woord te 'aten aan den advocaat-generaal voor het houden van zijn requisitoir. Mr. Couvée heeft na een uitvoerig requisi toir schuldig verklaring gevorderd van beide verdachten, vader en zoon v. d. Elzen. De eisch tegen den vader luidde vijftien jaar gevangenisstraf wegens het voortgezet mis drijf van doodslag en tegen den zoon vier jaar gevangenisstraf wegens poging tot dood slag. De rechtbank te Roermond had beiden ver oordeeld resp. tot vijftien en acht jaar gevan genisstraf. Op verzoek van den verdegiger mr. P. Tri pels te Roermond is de zitting geschorst tot Maandag, op welken dag mr. Tripels zijn pleidooi zal houden. In het requisitoir gewaagde de advocaat- generaal van den haat die in Putbroek heerschte tegen de jachtopzieners en welke zich uitte in een „hoera" bij het requisitoir te Roermond. Spr. bracht hulde aan de deskundigen en sloot zich bij hun meeningen aan. Uit het begraven van de slachtoffers meende spr. te moeten afleiden, dat geen ander dan de jachtopzieners hier 's nachts op dit terrein aan het werk geweest kan zijn. Een ander zou zoo gauw mogelijk geviuolvt zijn. Hoe wel het niet ten laste gelegd is, gelooft dc advocaat-generaal ook. da', de vader Roe broeks gedood heeft. Daardoor is hij op de gedachte van den kuil gekomen. De rechtbank heeft terecht aangenomen dat de vader de hoofddader is. De zoon was er slechts door een ongelukkig toeval bij n.l. doordat er een derde bij kwam. waarmee de tzoon zich toen heeft moeten bezig houden. De vader heeft gezegd, dat zijn zoon onschuldig was. Van zijn eigen onschuld heeft hij niet gesproken. Voor den vader kan dan ook, volgens den advocaat-generaal de straf riiet zwaar gertoeg zijn. Voor den zoon wilde hij een mindere straf cisohen. (Een Engelsch renstalbezitter heeft 15 van zijn minst belovende eenjarige paarden laten afmaken, omdat on derhoud en training der dieren hem te kostbaar teerden). 't Was maar een klein gemengd bericht, Verscholen in een hoekje Van d' een of andre Britsche krant. Maar rt bracht mij tot een vloekje. De crisis spaart geen enkel mensch, Elk moet er onder lijden. En zuinigheid is het gebod Voor allen, deze tijden. Zelfs deze renstaleigenaar Moest aan dit denkbeeld wennen, Hij kon niet al zijn paarden meer In races laten rennen. Een goede raad was zelfs te duur, Hij kon dien niet betalen En vond een paardemïddel uit. Dat zeker niet kon falen. Hij koos zijn slechtste ..materiaal", Dat hem niets bracht dan schade En joeg ze door den jongen kop, Het schot van zijn genade. Hij pinkte wellicht naar een traan In 't mees tersoog gedrongen. Maar boog zich bij gebrek aan keus, Door noodweer zoo gedwongen. Was maar een klein gemengd bericht, Maar 'k moest het toch vermelden, Van dezen mensch die is ontgeld. En 't dier, dat 't moest ontgelden. P. GASUS. In het. rijm van Voetvolk van gisteren laat men mij zeggen: Voor die reeds vol van vreezen En niet altijd zonder blaam, De scherpzinnige lezer zal begrepen hebben dat in plaats van reeds het woord ridders moet worden gelezen. P. G. DR. SCHOBER'S UITVAART. BIJZETTING IN DE GEBOORTEPLAATS VAN DEN STAATSMAN. WEENEN, 23 Augustus (Reuter). Onder groote belangstelling van de zijde der be volking heeft hedennamiddag de plechtige uitwaart plaats gehad van het stoffelijk overschot van dr. Schober. Na aankomst op de begraafplaats begaf de stoet, die door geestelijken werd vooraf gegaan. zich naar de kerk. Achter de lijk kist liepen o.m. de Bondspresident dr. Mi-klas, de Bondskanselier dr. Dollfuss en de leder, van het corps diplomatique mede in den stoet, die door een regiment infanterie en verscheiden afdeeiingen artillerie werd ge sloten. Na afloop der plechtigheid werd de kist met liet stoffelijk overschot naar Perg, de geboorteplaats van den overleden oud-kan selier, vervoerd, waar de bijzetting in het familiegraf zal plaats vinden. DE ZAAK-GORGOELOF. REVISIE AANGEVRAAGD. PARIJS. 25 Augustus (Reuter). Mr. Géraud, de verdediger van Gorgoelof, heeft bij don minister van justitie een verzoek in gediend tot revisie van het proces. Het verzoek is gebaseerd op de verergering van den geestestoestand van den veroordeelde. Het beroemde Bauhaus Dessau, instituut voor architectuur, schilderkunst en kunstnijverheid wordt met ingang van 1 September, ingevolge een raadsbesluit van de stad Dcssau, gesloten. Een ernstige waarschuwing. Wij hebben den heer A. J. Meyerink. HooXd- consu'. van de Centrale Propaganda in Nederland van den Ned. Bond tot het red den van drenkelingen, gevraagd in dezen tijd. nu zich zooveel verdrlnkingsgwallen voordoen, een artikel te schrijven ter waar schuwing voor baders en zwemmers. De heer Meyerink schrijft ons het volgen de: Gaarne aanvaard ik de opdracht der re dactie van dit blad, in beknopten vorm te wijzen op de gevaren der zee voor baders en zwemmers. De medewerking die het reddingwezen In het algemeen van de pers ondervindt, kan niet hoog genoeg geschat worden, omdat zü een machtig orgaan is voor waarschuwing en indien de gegeven raad wordt opgevolgd ter voorkoming van verdrinkingsongeval len. In de laatste dagen zijn heel wat slacht offers gevallen, meest door ongeoefendheid. veel door eigen onvoorzichtigheid en wat heel erg is die onvoorzichtigheid kan den dood brengen aan moedige redders. 't Is zomer en gloeiend heet: de zon zendt haar verzengende stralen naar het aard rijk. De lucht trilt van de hitte en alles mensch en dier, sleept zidh moeizaam voort Honderden, vooral uit de stegen en slop pen der groote steden, verlangen naar koelte en zien hunkerend uit naar den vrijen Zaterdagmiddag en Zondag, om die tijden door te brengen aan de lokkende, verkwik kende zee De fietsen van gansche families worden zwaar beladen met kampeertenten, beddegoed potten en pannen en voort gaat het van Amsterdam naar Zandvoort aan de zee. Hoe zwaar de rijwielen ook bepakt zijn. de tocht naar de verre zee valt toch licht, want 'n Oostenwind geeft een flinken duw in den rug; men trapt hard voort om spoe dig het doel te bereiken. Eindelijk, ze zijn aan de kust! Nu ligt nog een vermoeiende sleeptocht, door het mulle zand voor den boeg. Oef, wat een zwaar werk! Fluks worden de tenten opgeslagen. Moeder de vrouw mag zorgen voor de huishoudelijke bezigheden en het manvolk haast zich, na het afwerpen van de kleeren, naar de groote. onmetelijke plas. De zoons gaan, als geoefende zwemmers, elk op eigen gelegenheid, een anderen kant uit en laten vader alleen ploeteren. Vader, die maar heel matig de zwemkunst machtig is. voelt zich op eens een kraan, een Arno Borg gelijk, in die spiegelgladde zee en zwemt met zijn „hondjesslag" voortgedreven door den nu verraderlijken Oostenwind en mee gezogen door het vallende water (eb) steeds verder uit de kust. todat hij plotseling bemerkt, te ver te zijn afgedreven. Hij wil terug! terug naar Moeder dc vrouw, terug naar het. veilige verre strand. Maar, wat is dat nou?! Hij kan niet terugzwenunen, hij kan nietDe Oostenwind, die hem zoo heer lijk hielp op den fietstocht, stuwt nu den bovenstroom tegen hem op; ook de ebstroom zuigt hem naar de zee, naar die diepe ge vaarvolle zee. Onmachtig het strand te bereiken, slaakt hij een rauwe kreet: ..Help! Help!" Zelfs zijn hulpgeroep wordt door den wind zeewaarts gevoerd, en op het strand niet gehoord. Hij vecht nog tegen den bovenstroom. hij martelt zich af. maar vóórdat goede hulp geboden kan worden, zinkt hij voorgoed wegDe Z4?e heeft haar prooi te pakken; dc vloed stro: m spoelt later het ontzielde lichaam op het strand.... Indien eenige dagen achtereen een vrij krachtige wind uit het. Noorden waait, ont staan kuilen en oneffenheden in den bodem van de zee, in de nabijheid van de kust. Die kuilen kunnen groot gevaar opleveren voor baders, nie* zwemmers, omdat zij. stap pend in zoon kuil, plots het evenwicht kun nen verliezen, omrollen en in den onder stroom kunnen terecht komen, die hen mee sleurt en onvindbaar maakt en zoo heeft tien tegen één de zee opnieuw een prooi vermees- terd. Ook bij kraohtigen Westenwind levert de zee ernstige bezwaren op voor baders. Wat doen velen, die niet bekend zijn met de gevaren, die dreigen? Ook als zij te diep (borsthoogte) in het water staan, springen zij zoo hoog mogelijk op. indien krachtige rollers aanstormen. Dat geliefde spelletje heeft menigeen, die op een onbewaakt strandgedeelte baadde, met den dood be kocht. Veelal wordt opgesprongen indien de krach tige golven op u aankomen, maar bij het springen verlaten de voeten de veilige bodem, het steunvlak dient u niet meer en de groote kans van omrollen bestaat. De krachtige Westenwind plus een opkomende vloedstroom jagen het oppervlaktewater naar de kust, zcodat het lichaam voorover geduwd wordt, Het onder water, dat terugvloeit naar zee, trekt de beenen in die richting, dus volgt voorovervallen. De onderstroom, waar ge nu in terecht komt, trekt u naar die diepe ko kende zee. Er zijn nog tal van andere -varen, die hen die met de zee weinig bekend zijn, dreigen; o.a. springtij. Springtij ontstaat gewoonlijk 2 dagen nh volle of nieuwe maan. Indien zon en maan door hun stand ten opzichte van el kander gelijktijdig hun sterkste invloed cp de zee- uitoefenen, ontstaat springtij. Het kan gebeuren. en is dan ook nog Juist vorige week Maandagavond aan het Bloemendaalschc strand voorgeko men. dat late baders, tot ongeveer knie hoogte in het water op de tweede bank toe vend, onbekend waren met het gevaar, dat hen dreigde. Zij meenden even gemakkelijk terug te kunnen gaan ais de heerweg ge weest was. Maar door springtij was het wa ter in het le zwin (de strandkuil, evenwijdig aan de kustlijn, tusschen le en 2e bank) zoo hoog opgekomen, dat de nIet-zwemmers ge holpen moesten worden om door dit zwin heen het strand te bereiken Waarom is de zee bij IJmuidon en bij Sc he ven in gen veel gevaarlijker dan in Zandvocrt en Bloemend aal? Bij IJmuiden zijn de be kende pieren, bij Scheveningen de ..Wandel- pier" en de golfbrekers de gevaarlijke pun ten. Velen hebben daar reeds den dood ge vonden. Er zit in de zee meestal een gevaar lijke trek. die gevaarlijker wordt door de aan wezigheid van pieren en golfbrekers. Deze verrichten hun werk zeer goed; zij .breken" den golfslag aanmerkelijk met het gevolg, dat in het midden tusschen twee golf brekers een sterkere stroom ontstaat dan aan dc uiteinden. Dit heeft tengevolge, dat de zee niet meer tn een rechte lijn naar en van het strand vloeit, maai* in een cirkelboog die als vaste punten de pieruiteinden heeft. Daardoor ontstaat een bijzondere trek nL van het midden dor vakken naar de pieren: hoe dichter daarbij men in zee gaat. hoe sterker die trek is. Wie goed veilig baden en zwommen wil, doet dat alleen waar uitstekend toezicht wordt uitgeoefend door ervaren badpersoneel Gedraag u geheel naar de aanwijzingen en raadgevingen van dat personeel;zij kennen de gevaren, die u dreigen, beter dan gijzelf. Breng niet noodeloos en roekeloos de vei ligheid en het leven van die trouwe men schel) in gevaar! Bedenk, dat velen van hen vaders of moeders zijn. Ga nimmer op een onbewaakt, strandge deelte baden of zwemmen, wanneer er oen sterke landwind staat en het water vallende is. Ik eindig met het citeeren van den na tuurlijk ironisch-bedoelden raad, gegeven door den heer P. van der Mije te Zandvoort, waarnemend Hoofdconsul voor de kust: „Lijdt ge aan eigenwijsheid, wilt ge u niet laten raden en lacht, ge om elk gevaar, zoek dan een gevaarlijke plaats op, liefst waar een waarschuwingsbord staat en ga daar in zee; wellicht bereikt ge dan spoedig uw doel". A. J. MEYERINK. Haarlem 23 Augustus 1932. Een scherpe proclamatie van dc Duitsche Rijksregeering naar aanleiding van het von nis van Beuthen. (2e blad. le nag.) Italiaansch deelnemer aan de Europavlucht verongelukt. Italiaanschc équipe trekt zich terug. (2c blad. le pag.) Het drama tc Putbroek. Opnieuw 15 jaar gc- ëischt tegen den vader, 4 jaar in plaats van 8 tegen den zoon. (le blad. le pag.) De Russische deelnemers nan het Amster- damsche vredescongres worden hier niet toegelaten. (2e blad, 3e pag.) De gevaren der zee voor baders en zicemmcrs. Een waarschuwing. (lc blad. le pag.) De bezwaren van dc contingentccring. Thans geldende regeling is de minst bezwaarlijke. (2e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. Vierster: Spanning in Duitschland. (le blad. le pag.) Jhr. dr. J C Mollcrus: Nederland en het Zuld-Afrikaansche fruit. (2e blad. 3e pag.) Van onzen Lorndenschen correspondent: De uitkomsten van Ottawa. (2e blad, le pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Economisch" la het wachtwoord. Waarvoor ullea buigt cn zwicht; Daarom zijn do A-fnltwcKcn Naast oen groot genot 66k plicht. Economische wegen HET MOTORONGELUK OP DEN KRUIS WEG. De heer Herwig. die Zorxiag op den Kruisweg tegen een auto is aangereden met zijn motorfiets, Is nog steeds bewuste loos,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1