Scherpe proclamatie van de DE UITKOMSTEN VAN OTTAWA. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1932 TWEEDE BLAD Clara Zetkin presideert de openings zitting v. den Rijksdag. Naar aanleiding van het vonnis van Beuthen. Zij zal zich niet door politieleen druk laten beïn vloeden De Rijksbanier over de veroordee- lingen te Brieg. In Beuthen is het thans rustiger. Rijksregeering verklaart in ieder geval voor het parlement te zullen treden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSCHLAND. De Rijksregeering en de Pruisische regee ring maken de volgende proclamatie be kend Gedwongen door gewelddaden in den bin- nenlandschen poidtieken strijd, welke het aanzien van het Rijk ten zeerste in gevaar brengen, hee'ft de Rijkspresident op voorstel van de Rijksregeering de zwaarste straffen uitgevaardigd tegen de politieke terreur. Op het moment, dat deze verordening van kracht werd, moet zij op gelijke wijze tegen elkeen, die recht en wet met voeten treedt, en zonder aanzien des persoons of der partij aangewend worden. De Rijksregeering zal zoo noodig alle machtsmiddelen van den staat gebruiken om de voorschriften van het recht onpartijdig te doen gelden en zal niet dul den, dat welke partij ook in opstand komt tegen haar regelingen en evenmin zal de Pruisische regeering zich door politieker, druk bij het plichtmatig onderzoek, of zij haar recht van gratie kan uitoefenen in het geval der doodvonnissen van Beuthen, laten beïnvloeden. De hartstochtelijke verwijten, die in het openbaar tegen deze vonnissen gemaakt zijn behoorden gericht te worden tegen de aan stichters der bloedige gebeurtenissen en niet tegen de staatsmacht, die in het belang van het algemeen tot zoo scherpe maatrege len haar toevlucht moest nemen. De Rijksregeering zal iedere poging om de principes van den rechtsstaat te vervalschen en de politieke' hartstochten op te ruien tot hernieuwde excessen weten te bestrijden. Van welingelichte zijde wordt naar aanlei ding van de vijf doodvonnissen die te Beu then tegen vijf nation aal-socialisten zijn uit gesproken nog verklaard, dat de regeering haar beslissingen nemen zal geheel geba seerd op haar juridisch inzicht. Na de opwinding tengevolge van de dood vonnissen te Beuthen, aldus meldt V. D.. is het thans weer rustiger in geheel Opper-Si- lezië. Versterkte politietroepen patrouilleer den Maandag en Dinsdag nog door de stad. Des nachts werd een vrachtauto, waarin S.A. leden waren gezeten, door de politie aange houden en doorzocht, waarbij eenige wapens in beslag genomen werden. Van de zijde der Silezische S.A.-leiders wordt verklaard, dat de discipline onder hun leden gewaarborgd is. Mocht er toch een von nis worden uitgevoerd, dan zou van te voren niet kunnen worden vastgesteld, hoe men in Nationaal-Socialistische kringen hierop zou reageeren en wat de gevolgen van een en an der zouden kunnen zijn. In den loop van Dinsdag, verzamelde zich op enkele plaatsen in Beuthen weer een volksmenigte, die dadelijk door de politie werd uiteengedreven. Het gerechtsgebouw wordt scherp bewaakt. Aan de echtgenooten der veroordeelden is gelegenheid gegeven haar mannen te bezoeken. De Nationaal-Socialistische leider te Ber lijn Goering heeft een telegram gezonden aan de veroordeelde S.A.-leden te Beuthen, waarvan de inhoud als volgt luidde: Met verbittering en opstandigheid inzake het doodvonnis, dat jullie getroffen heeft, geef ik jullie de verzekering, dat onze ge- heele strijd reeds thans jullie vrijheid geldt. Jullie zijn geen moordenaars, jullie hebt het leven en de eer van jullie kameraden ver dedigd. Voor jullie gezinnen maak ik 1000 Mark over, welke mij door vrienden ter be schikking zijn gesteld. Houdt moed. Een en een kwart millioen Duitschers hebben jullie zaak tot de hunne gemaakt.Met Hitier heil! Het bestuur van de Nationaal-Socialisti sche Landdagfractie in Pruisen protesteert met klem tegen de doodvonnissen van Beu then. Het Nationaal-Socialisme zal alle wet tige middelen in het parlement gebruiken om de desbetreffende autoriteiten te dwin gen wijziging in de vonnissen aan te brengen. De fractie voelt het als haar plicht om de veroordeelde partij genooten in Pruisen met alle middelen bij te sfaan. Ook de Bondspersdienst van de Rijksba nier maakt thans zijn standpunt bekend inzake de vonnissen van de speciale recht banken te Brieg en Beuthen. Daarin wordt o.m. het volgende gezegd: Diep geschokt en met verbitterde teleur stelling heeft het vrijheidlievende Duitsche volk het vonnis van de speciale rechtbank te Brieg vernomen. Het vonnis is een volledig mislukte poging om de gebeurtenissen te Ohlau recht te laten wedervaren. Bovendien is het vonnis door een speciale rechtbank geveld, welke volgens het oordeel van bekende juristen niet competent was. daar de Ohlauer gebeurtenissen zich hebben afgespeeld eenige weken voor het afkondigen van de betreffende noodverordening. Met on noembaar geduld hebben onze kameraden in Silezië, waar de beruchte veemmoorde naar Heines leider van de S. A. is, en ook in de overige deelen van het rijk, aan laster, beleedigingen, gewelddadige aanvallen op lichaam en goed, blootgestaan. In nauwelijks twee maanden tijds zijn niet minder dan 20 leden van de Rijksbanier door Nationaal-so- cialisten om het leven gebracht. Het is vol doende bekend, dat de bondsleiding van de Rijksbanier elke onwettige handeling van zijn leden verafschuwt, doch wij meenen dat igüj aan het gevoel van millioenen onzer volksgemooten uitdrukking geven, wanneer wij zeggen, dat de tijd voorbij moet zijn, waarin republikeinen zich zonder tegenstand moeten laten afslachten. Wij zullen geen rechtsmiddel ongebruikt laten om het on dragelijke vonnis van Brieg te wijzigen. Bijna tegelijkertijd heeft de speciale rechtbank te Beuthen uitspraak gedaan in een proces, waarbij 5 nationaal-socialisten ter dood zijn veroordeeld. In een deel der pers wordt ge tracht de gebeurtenissen te Ohlau en te Po- tempa op een zelfde basis met elkaar te vergelijken. Hieromtrent kan het volgende worden opgemerkt: Te Ohlau is het gedu rende den verkiezingsstrijd tot de bekende ongeregeldheden gekomen. Zij zijn direct ontstaan door overvallen van Nationaal- socialistische demonstranten op arbeiders dorpen. Te Potempa daarentegen drongen Natio- naal-socialistische moordenaars in het huis van een slapenden arbeider en vermoordden den weerloozen en verrasten man in zijn bed, Aan den moord te Powmpa zijn geener lei demonstraties of dergelijke politieke ge beurtenissen voorafgegaan. De #vreeselijke daad wordt, in zijn politieke be teekenis nog verergerd door het feit, dat de veemmoorde naar Heines getracht heeft, tegen de be staande bepalingen in, door massatransport van SA-leden de speciale rechtbank te Beu then te beïnvloeden. Degene, die de gebeurtenissen te Ohlau en Potempa als gelijkwaardig bestempelen wil, neemt daarmede ook de volledige moreele verantwoordelijkheid op zich voor den vloed van ernstige politieke misdaden, die sedert het bestaan der Nationaal-socialistische be weging het politieke leven van Duitschland vergiftigd hebben. De Communistische Rijksdagfractie deelt mede, dat zij aan de te Brieg veroordeelde leden van de Rijksbanier het volgende tele gram heeft verzonden: In solidariteit met alle strijdende prole tariërs verbonden teekenen wij het scherpste protest aan tegen het terreurvonnis. Wij zul len bij de zitting van den Rijksdag het voor stel innen om onmiddellijk het vonnis in te trekken en de veroordeelden vrij te laten. Leve de anti-fascistische actie. Met kame raadschappelijke strijdersgroeten, Commu nistische rijksdagfractie. Naar aanleiding van de persberichten, dat de Rijksregeering voornemens zou zijn den Rijksdag te ontbinden wanneer een motie van wantrouwen wordt aangenomen, wordt van de zijde der regeering verklaard dat zij in elk geval besloten is voor het parlement te treden. Volgens Wolff zal de communiste Clara Zetkin ondanks haar ongunstige gezond heidstoestand besloten, de openingszitting van den Rijksdag te presideeren. Van Am sterdam uit, waar zij het anti-oorlogscongres zal bijwonen, zal zij zich naar Berlijn bege ven, ten einde als oudste in jaren den nieu wen Rijksda'g te openen. Haar besluit te dien opzichte moet definitief vaststaan. DuitscMancl. Communisten wegens wapen bezit veroordeeld. De bijzondere rechtbank te Koningsbergen kwam gisteren voor het eerst in zitting bij een en veroordeelde drie communisten, die op 8 Augustus (dus nog vóór de uitvaardiging van de noodverordening tegen de terreur) in het bezit waren van wapenen, tot straffen van vijf maanden gevangenis. Nationaal-socialistisch Land dagvoorzitter in Thüringen. De nieuwe landdag van Thüringen die Dinsdag in eerste zitting bijeenkwam, heeft een nationaal-socialist als voorzitter geko zen, als eerste vice-president een landbouw- lid en als tweede weer een nationaal-socia list. De sociaal-democraten waren daarover zeer verontwaardigd, omdat zij in verband met hun sterkte recht hadden op de benoe ming van een sociaal-democraat als eersten vice-voorzitter. Toen de nieuwe voorzitter de slachtoffers van de ,,Niobe" herdacht, stonden de com munisten niet van hun plaatsen op. De voor zitter sloot de fractie daarop voor drie da gen van de zitting uit. (Wolff). Aftreden van den onderstaats secretaris van economische zaken? Volgens Wolff zou de voorzitter van den Duitschen Nijverheidsbend dr. Krupp von Bohlen, gisteravond een bezoek brengen aan den rijkskanselier. Deze Bespreking is echter uitgesteld en zal over enkele dagen plaat-s hebben. Zij houdt waarschijnlijk verband met maatregelen op het gebied der ecomonisohe politiek, welke door de rijksregeering worden overwogen. Naar aanleiding hiervan maakt een der Berlijnsche avondbladen melding van het gerucht, dat de onderstaatssecretariis van Economische Zaken dr. Trendelenburg, bin nenkort zal aftreden. Van officieele zijde was hieromtrent geen verklaring te verkrij gen; het aftreden van dr. Trendelenburg is echter wel waarschijnlijk te achten. Oostenrijk. Het leeningsprotocol van Lausanne van kracht geworden. De Oostenrijksche Nationale Raad heeft gisteren na langdurige debatten met 82 te gen 80 stemmen het besluit in zake het lee ningsprotocol van Lausanne goedgekeurd, aldus meldt Reuter uit Weenen. Hierdoor is het protocol, ondanks het protest van den Bondsraad, van kracht geworden. Engeland, Staking in het textielgebied toch nog te verhinderen? In belanghebbende kringen der katoen industrie van Lancashire koestert men nieu we hoop dat het conflict, dat sedert het af breken der onderhandelingen tusschen werk gevers en werknemers dreigt, vermeden zal kunnen worden door dé nieuwe bemidde lingspoging, die thans is gedaan door den waarnemenden burgemeester van Manches ter, den wethouder Titt, die de vertegenwoor digers der arbeiders organisaties en der werk gevers heeft uitgenoodigd voor een confe rentie, welke hedenochtend op het stadhuis zou worden gehouden. Naar verluidt, heeft wethouder Titt dezen stap gedaan op instignatie van twee groote textielfabrikanten, sir Amos Nelson en Sir George I-lolden, die hem een uitvoerige uit eenzetting van den stand van zaken hebben gegeven en een- beroep op hem hebben ge daan om te voorkomen dat Zaterdag a.s. het conflict in zijn volle scherpte zal uitbre ken. Dreigende staking van het Londensche autobuspersoneel. Ondanks de groote meerderheid tegen de verlaging der salarissen van chauffeurs en conducteurs, welke bij de stemming van Dinsdag tot uiting kwam, heeft de Autobus' Company besloten, over een maand een ver laging van een sh. zes pence per week in te voeren voor de chauffeurs en van een shilling voor conducteurs, aldus meldt Reuter uit Lon den. De transport arbeidersbond zal binnen een maand een beslissing moeten nemen of de verlaging zal worden aanvaard, dan wel oe staking geproclameerd, hetgeen alle autobus- verkeer te Londen stil zou leggen, met de mo gelijkheid dat de beweging zich uitbreidt tot trams en de ondergrondse!)» treinen. Frankrijk. Een onderhoud Herriot Samuel. Herriot zal, naar Reuter verneemt, den 27sten Augustus, vergezeld van Chautemps. minister van binnenlandsche zaken, en Léon Meyer, minister van koopvaardij, naar Jersey begeven, waar hij twee dagen tezamen met den Britschen minister van binnenlandsche zaken, Sir Herbert Samuel, zal verblijven. Daarna gaat hij naar Guernesey. waar hij het huis van Victor Hugo zal bezoeken. Den 31sten Augustus of den len Septem ber keert hij naar Parijs terug. Conflict in de haven van Bordeaux geëindigd. De georganiseerde arbeiders van de vrijha ven van Bordeaux hebben volgens een Reu- tertelegram., na een staking van verschei dene dagen het werk hervat. België. Accoord met Duitschland verwacht inzake de kolenbesprekingen. Reuter meldt uit Brussel dat de in het mi nisterie van binnenlandsche zaken tusschen de Duitsche en Belgische regeeringsgedele- geerden aan den gang zijnde onderhandelin gen over de door België gewenschte verlaging van het invoercontingent. Duitsche kolen gis teren vorderingen hebben gemaakt. Men hoopt heden tot overeenstemming betreffende den omvang van het contingent te komen. De Belgische regeering zal het resultaat aan de Belgische kolenproducenten voorleggen. Over de van Duitsche zijde voor de beper king van den kolenuitvoer geëischte compen saties zal afzonderlijk onderhandeld worden. Britsclvlmdië. Miss Slade krijgt een jaar gevangenisstraf Miss Slade, de Engelsche admiraalsdochtcr en Ghandi's toegewijde volgelinge, is naar Reuter verneemt, tot een jaar eenvoudige ge vangenisstraf veroordeeld wegens het feit, dat zij het politioneel verbod om het gebied van Bombay te betreden, in den wind heeft geslagen. Sikhvertegenwoordigers uit de Engelsch-Indische conferentie. Als protest tegen het nieuwe Engelsche regeeringsplan betreffende de verdeeling der zetels in de Indische provinciale parle menten, hebben alle vertegenwoordigers van de Sikhstam, die deel uitmaken van de En gelsch-Indische conferentie, als zoodanig be dankt. Zij verklaren, dat zij de Mohamme- daansche stemmenmeerderheid in het parle ment van den Pundshab, waarin het plan voorziet, onaanvaardbaar achten. De Hitleriaan Kerrl (links) voorzitter van den Pruisischen Landdag en dr. Grass van het Centrum voeren thans besprekingen over dc regeeringsvorming in Pruisen. (Van onzen Londenschen correspondent). De conservatieve pers von zich den eersten dag van de week voor de taak gesteld, de uit komsten van de conferentie van Ottawa, toe te juichen met de vervoering, welke haar le zers mochten verwachten. De taak was moei lijk, aangezien de draagkracht van de ge maakte vergelijken in het geheel niet kan worden geschat en aangezien er veel meer van bekend moet worden, voordat hun in vloed op den handel tusschen de Rijksdee- len met eenige kans op juistheid kan worden voorspeld. De taak was ook wat pijnlijk, aan gezien althans duidelijk is geworden dat van een waarlijk indrukwekkende economische samenwerking, die de meeste conservatieve organen hadden gewenscht en die zij, toen de~ conferentie moest beginnen, luisterrijk hadden aangeduid, niets is kunnen komen. Nochtans wordt het resultaat in de gewich tigste conservatieve kranten beurelings ge kenschetst als een groote prestatie en als een nieuwe fundee'ring voor het Britsche Rijk. De Morning Post echter moppert, dat de conferentie de gelegenheid om waarlijk grootsche uitkomsten te bereiken heeft ge mist, omdat zij zich niet heeft bezig gehou den met het groote vraagstuk van de land verhuizing of, zooals het blad het noemt, de herverdeeling van de bevolking van het Rijk. In eht algemeen is de geestdrift in de re- eeeringspers zeer gereserveerd. En tusschen alle schoone gemeenplaatsen der hoofdarti kelen door. krijgt men den indruk, dat de schrijvers niet weten of zij lachen of huilen moeten. „De grondslagen voor het nieuwe Britsche economische rijk", zegt de Daily Telegraph, „zijn door de conferentie ver breed. Het aangewende middel, rijksvoor keurrechten. is hetzelfde, maar het is thans samengesteld uit degelijker en duurzamer in grediënten. De oude fundeeringen hadden ernstig behoefte aan vernieuwing. Eenige Dominions waren bezig handelsverdragen el ders te zoeken. De conferentie heeft zulke processen van ontbinding gestuit. Althans voor vijf jaren en laten wij hopen voor al tijd zijn de handelsbanden tusschen de Dominions en Engeland, die hier en daar tot op den draad waren afgesleten, weer ver sterkt". Zoo schrijft de Telegraph in de cli max van zijn weerdeering. Volgt de erken- Dominions en In het vijzonder Canada heb- ning dat hooge bescherming (waarvoor de ben gevochten met verlies van humeur) in- dustrieele welvaart vernietigt, in plaats van haar te prikkelen. Deze conferentie was noo dig om het blad dit te doen beseffen. Uit de bekend gemaakte overeenkomsten is voorloopig alleen te leeren, wat Groot-Brit tannië aan de Dominions geeft, niet wat het moederland van de kinder-naties ontvangt: naar dit laatste moet men wat gissen. De Engelsche concessies komen hierop neer, dat de vrije invoerlijst met enkele onbelangrijke uitzonderingen voor de Dominions wordt ge handhaafd. Ten behoeve van de Dominions moeten buitenlandsche importeurs straks een invoerrecht van 2 stuivers per pond op ko per betalen. 10 procent op mais en lijnzaad, 15 shilling per cwt op boter, 15 percent op kaas, 1 3'4 shilling per 100 op eieren. De be staande tabaksvoorkeur wordt voor 10 jaar vastgesteld. Het invoerrecht op koffie en wij nen wordt verhoogd. Vleesch-invoer wordt geregeld in dien zin dat Australië meer kans krijgt ten koste van Argentinië. En, mis schien de belangrijkste concessie, er komt een invoerrecht van 2 shilling per kwart cwt (8 bushel op graan. Aan den anderen kant. dus in ruil voor deze niet onbelangrijke concessies van Engel sche zijde, heeft Canada beloofd dat zijn be schermend tarief zoodanig zal zijn, dat de producent in het Vereenigd Koninkrijk „een tamelijke kans krijgt om redelijk op de Ca- nadeesche markt te concurreeren". Australië heeft iets dergelijks toegezegd. Canada zal zijn tariefstelsel herzien en alle extra-tarie ven op Britsche goederen afschaffen ..zoodra de financieele toestand van het land het ver oorlooft". Canada heeft een lijst van 220 za ken opgemaakt, die Engeland voor lagere tarieven zal kunnen invoeren dan andere landen het zullen kunnen doen. Dan zijn nog 80 artikele voor Engeland vrij gemaakt.. ..Wel bedankt voor niets", zeggen de libe rale kranten voor deze wat vage toezeggingen in ruil voor tastbare concessies, die in Enge land duurder voedsel beteckenen. Die liberale pers heeft geen goed woord voor de resultaten van Ottawa beschikbaar. Haar opvattingen stellen zich lijnrecht tegen over die van de regeeringspers, o.a. waar de laatstgenoemde verklaart dat de gesloten overeenkomsten bewijzen dat Baldwin en zijn collega's zich met succes hebben verzet tegen het dominiaal streven naar uitsluiting van buitenlandschen handel en dat de Britsche delegatie het belang van den handel met de rest. van de wereld niet uit het oog heeft willen verliezen. Een blad als de News Chro nicle merkt integendeel op. dat in de uit komsten van de conferentie het hoofdbegin sel. eers door den Prins van Wales, later door Baldwin aangegeven, dat nl. een wereldhan del, bijna stervend in den greep van univer- seele beperkingen, moest worden geholpen en dat als eersten maatregel daartoe de ta riefmuren in het Britsche Rijk moesten wor den verlaagd, met voeten is getreden. Het blad put hoop uit de voorwaarde, welke de Britsche delegatie heeft gesteld, dat de in voerrechten op graan, koper andere metalen en levensmiddelen zullen worden opgeheven, indien de Dominioni niet bij machte blijken ze tegen wereldprijzen te leveren. Bovendien zal geen regeering in Engeland ze kunnen handhaven, wanneer ttraks zal zijn uitge maakt, dat de moeilijkheden van don Brit schen exporteur en het lot der armen ernog erger door zijn geworden. Hoe de Manchester Guardian over de Ot tawa-vergelijken denkt kan de volgende zin snede uit een hoofdartikel leeren: „Men mag voorspellen dat deze conferentie eens zal worden gezien als een der meest rampspoe dige episoden in de Britsche economische po litiek. rampspoedig niet slechts om de een zijdigheid der overeenkomsten maar ook en misschien vooral omdat deze een alge- meene verlaging van tarieven beletten". INGEZONDEN MEDEDEELINGFN. a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers ITALIAANSCH DEELNEMER AAN DE EUROPAVLUCHT VERONGELUKT. ITALIAANSCHE EQUIPE TREKT ZlClt TERUG. ROME. 23 Aug. (V. D.) De deelnemer aan de Europa-rondvlucht Vittorio Suster van Italië is hedenmiddag in de nabijheid van Albenga aan de Noord-Westkust van Italië met zijn toestel naar beneden gestort. Suster werd gewond, zijn mécanicien gedood. Omtrent dc oorzaak van dit noodlottig on geval i.s niets bekend. Vermoed wordt, dat een gebroken vleugel den aviateur noodlot tig is geworden. De Italiaansche equipe heeft van verdere deelneming aan de vlucht afgezien. Behalve het Suster overkomen ongeval, is de Italiaan sche Breda-vlieger de Angeli in de nabijheid van Cannes verongelukt. Het toestel werd vernield. De inzittenden bleven ongedeerd. Om 16.10 uur kwam te Stuttgart als eerste aan op zijn vlucht naar Parijs de aviateur Seidemann. die om 15.16 uur uit St. Gallen was vertrokken. Om 16.36 arriveerde von Massenbach. op welk tijdstip Seidemann juist weer opsteeg om zijn vlucht naar Bonn voort te zetten. Von Massenbach vertrok om 16.55 weer van Stuttgart. Seidemann kwam om 17.54 te Bonn aan. Vijf minuten laten steeg hij weer op met be stemming naar Parijs. Von Massenbach ar riveerde om 18.10 uur te Bonn. DE DRIE OCEAAN VLIEGTUIGEN GESTART. HUTCHINSON HEEFT VROUW EN KINDEREN AAN BOORD. George Hutchinson Is gisteren naar uit New-York gemeld wordt met zijn vrouw en twee kinderen gestart voor een vlucht over den Oceaan. Hij is voornemens den overtocht te doen in negen étappen langs de route, die de Duitsche vlieger van Gronau genomen heeft. Doel van den tocht is Londen. Ook de Noorsche vliegers Thor Solberg en Karl Petersen zijn gisteren (om 5.43) van New-York vertrokken met bestemming naar Harbour Grace. Daar willen zij hun benzine voorraad aanvullen en starten voor hun vlucht over den Oceaan. Het derde toestel met de vliegers Lee' en Bockkon, die een Oceaanvlucht naar Oslo willen maken, zijn eveneens naar New Found land vertrokken. GOUDVOORRAAD IN DE •.EGYPT" NOG NIET UITGEPUT. DE „ART1GLIO" WEER UITGEVAREN. PARIJS. 23 Augustus (V.D.i Het Italiaan sche bergingsvaartuig „Artiglio" is opnieuw uit Brest vertrokken om het bergingswerk bij het wrak van de ..Egypt" voort te zetten. Naar schatting is thans reeds een derde van de totale goudlading uit het wrak gebor gen. Gezien het fraaie vaste weer. hoopt men voordat men dit jaar met het wenk zal moeten uitscheiden, nog wel voor een waar de van een millioen pond sterling aan de oppervlakte te brengen. DE „BEZETTING" VAN IIET TERSCHE KASTEEL DONAMON. DUBLIN. 23 Augustus (Reuter). De ad judant-generaal ivan het lersdhe rmibli- keinschc leger publiceert oen verklaring, waarin hij zegt. dat het kasteel Donamon bij Roscomon niet met geweld door gewa pende lenen werd bezet, doch dat een aan tal ongewapende vrijwilligere zich er ver leden week heeft verzameld, met het uit sluitend doel er te kampecrcn. Aan deze verklaring wordt toegevoeed, dat het repu- blikelnsche leger geen geheime organisatie is. Nader meldt Reuter uit Dublin, dat het contingent van het Iersche republikeinsche leger. dat. het. kasteel Donamon had bezet, dit gisteren heeft ontruimd. AGENDA WOENSDAG 24 AUGUSTUS Gemeenteraadsvergadering, Prinsenhof, 1.30 uur. RozenhagenpleinPleinconcert Harmon ie „St. Caecilia" o. 1. v. S. A. Noom. Palace: „Afzwaaien". Op het toonccl: Va lentino Gerziadei, het speelkaarten-wonder. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ich bleib' bei Dlr". Op het toonccl: Niotna en partner in hun scène „Het vallende huis". 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Vadertje Lang been". Vooraf de revue-film: „Lach.... cn vergeet". 2.30 en 8.15 uur. Kunstzaal Rceker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Ilaarlemschc beel dende Kunstenaars. 107.30 uur. DONDERDAG 25 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Ilaarlemschc beel dende Kunstenaars. 107.30 uur. Teylcr's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14. Tel. 11000. L. Schoorl. Frans Halsplein 1. Tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek. Bosch cn Vaart straat 26. Tel. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5