De kansen van onzen Keuringsdienst. Wat het Haarlemsche Crisiscomité deed. ENCELSCH LEGER DES HEILS MUZIEKCORPS. Onthulling. Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15083 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 27 Augustus 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNfcMLN 1 fcN pCr week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 355, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per weck ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.(35. franco per post f 0.721/3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ035. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel ineer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 150.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïil. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Hoe het met de plannen der regeering staat. Haarlem rekent op de tusschenkomst der Tweede Kamer. Wij hebben in den Haag een onderzoek in gesteld hoe het thans met de plannen der regeering ten opzichte van den Haarlem- schen Keuringsdienst staat. Onze lezers weten, dat in het rapport der bezuinigingscommissie Weiter wordt voorge steld het aantal van 21 keuringsdiensten met 8 te verminderen. Reeds aanstonds werd ge mompeld, dat dan Haarlem bij Alkmaar, of Alkmaar bij Haarlem gevoegd zou kunnen worden. Later werd nog gemeld, dat de kan sen voor het behoud van den Haarlemschen dienst in den loop der overwegingen vermin derd waren. De stand van zaken is de volgende: De regeering is voornemens in de groote lijnen de voorstellen van het rapport Wel ter in de ontwerp-begrooting van 1933 te verwer ken. Op die begrooting zal dan ook een totaal-post voor 13 keuringsdiensten worden uitgetrokken. Gaat de Kamer met die be langrijke inkrimping accoord, dan is het aan de regeering overgelaten om te beslissen welke 8 keuringsdiensten worden opgeheven. Dit doodvonnis wordt dan bij ministerieele beschikking voltrokken. Op het departement staat men op het standpunt, dat hoewel nog geen beslissing genomen is, dat er reden is om ernstig te overwegen Haarlem te rekenen tot een van de 8 districten die opgeheven moeten worden. Het Haarlemsche district zou dan of bij Alk maar of bij Leiden (of bij beide een gedeel te) ondergebracht worden. Blijkbaar heeft men de kaart van Nederland voor zich ge nomen om uit te maken waar de 13 keurings diensten gevestigd moeten blijven om het geheele land te bestrijken. Reeds aanstonds werd gevoeld, dat het onmogelijk was om het Noordelijkste deel van Noord-Holland ook van Haarlem uit te bedienen. Die overweging heeft dus geleid tot de gedachte om Alkmaar te laten voortbestaan. Amsterdam kan zijn keuringsdienst ook niet missen, dus dan blijft alleen Haarlem over. Vandaar dat men Haarlem bij Leiden of Alkmaar wil onder brengen. Wij hebben reeds in ons blad van j.l. Zater dag breedvoerig betoogd, dat het practisch onmogelijk is om Haarlem en zijn omgeving van Alkmaar uit te bedienen. Evenzeer is het onmogelijk om Haarlem ondef Leiden te doen ressorteeren. Als men dit doet kan men evengoed den keuringsdienst voor waren in het Haarlemsche district opheffen. Reeds nu hebben de diensten te Haarlem Amsterdam. Alkmaar en Leiden hun handen vol om een behoorlijk toezicht uit te oefenen. Het spreekt van zelf, dat, als het zelfde aantal ambtenaren, dat nu in de districten Alkmaar en Leiden werkt, ook het druk bevolkte dis trict Haarlem voor zijn rekening er bij moet nemen, er van het toezicht heel weinig te recht komt. Niet alleen dat dan het aantal winkels, fabrieken, boerderijen, melkzaken, enz., dat men controleeren moet, meer dan verdubbelt, maar men heeft ook nog het na deel, dat de ambtenaren zich over veel groo- tere afstanden moeten verplaatsen. Wat zal er van terecht komen, als keur meesters uit Leiden of Alkmaar in de Haar lemsche straten monsters van melk of ijs moeten nemen en die dan moeten opsturen naar het laboratorium in Leiden of Alkmaar, om daar te laten onderzoeken. De monsters zullen dan zooveel achteruit gaan. dat moei lijk aangetoond kan worden, dat zij reeds on het moment van den verkoop ondeugdelijk waren. Als het dien kant op gaat, kan het geknoei met ijs. melk en andere voedingsmiddelen weer geducht gaan toenemen. Het zal dus noodig zijn dat behalve Am sterdam, ook Haarlem, Alkmaar en Leiden (om ons tot onze omgeving te beoerken), blijven bestaan Laat men dan op die dien sten zelf zooveel mogelijk bezuinigen. Er is nog een middel om een uitspraak der Tweede Kamer uit te lokken. De Kamerleden kunnen, als de begrooting in de afdeelingen behandeld wordt, aan de regeering vragen, welke keuringsdiensten zij wil opheffen. Dan moet de regeering in de memorie van ant woord ,.de kaarten op tafel" leggen Bij de mondelinge behandeling der begrooting kan de Kamer dan aan de rcgcering 'bijvoorbeeld door het aannemen van een motie) verzoe ken om een of meer diensten van het lijstje der veroordeelden te schrappen. Wij weten dat alles gedaan wordt, om de Kamerleden die in deze omgeving wonen van de noodzakelijkheid van het voortbestaan van den Haarlemschen dienst- te overtuigen. Verschillende Kamerleden hebben reeds toe gezegd, dat zij voor hot behoud zullen plei ten Haarlem rekent in elk geval op de sym pathie van de Kamer. Daarom behoeft aan de kansen op het behoud van onzen Keu ringsdienst gelukkig nog niet gewanhoopt te worden! Reeds meer dan een ton uitgekeerd. De a.s. collecte voor het comité. De heer W. Kopvinus. penningmeester van óe afdeeling Haarlem van het Nat. Crisis- Comité schrijft ons: .Ongetwijfeld zullen vele lezers van uw blad er belang in stellen, te vernemen wat het crisis-comité te Haarlem tot heden deed om de zware zorgen van de door de econo mische crisis getroffenen, eenigszins te lenigen. Ik meen daarom goed te doen, ook in verband met de binnenkort te houden collecte, de volgende cijfers te publiceeren: De afdeeling Haarlem van het Nat. Crisis Comité gaf van 1 Jan. 1931 tot. en met 30 Juni 1932 uiit de som van f 43636.17, gespe cificeerd als volgt: Kleeding Schoeisel Brandstoffen Ontspanning Diversen f 18.887.37 f 6.360.79 f 3.055.50 f 1.524.94 f 13.807.57 Bovendien werden in natura verstrekt: levensmiddelen, zeep, tabak, beddegoed, kleeren, in totaal geschat op ruim f 10.000 In anderhalf jaar dus ruim f 50.000 Aan allen, die het door hun bijdragen hebben mogelijk gemaakt, dat het comité in tal van gevallen in den meest dringenden nood eenige hulp heeft kunnen brengen en anderzijds door het verstrekken van de middelen tot het 'bekomen van vak-onder richt en gepaste ontspanning in de groo'te ellende der werkloosheid eenige tempering bracht, betuigt het comité zijn hartelijken dank In de as. winter zal ongetwijfeld weder door velen, door den nood daartoe gedwon gen, een beroep op de hulp van het comiitié worden gedaan. Om daaraan echter te kunnen voldoen, is het niet alleen gewenscht, dat allen, die dit tot heden deden, blijven bijdragen, maar ook een flinke directe aanvulling van de beschikbare geldmiddelen is noodig. ten einde te voorkomen, dat op een bepaald oogenblik de kas ledig zou zijn. Op Zaterdag 17 September as. zal daar om een crisis-collecte dag te Haarlem worden gehouden. Het comité doet een dringend beroep op de offervaardigheid van de geheele burgerij en het vertrouwt dat de opbrengst opnieuw zal bewijzen, dat het werk van het comité de sympathie van Haarlem's Ingezetenen heeft. MOTIE TEGEN HET PLAN-WELTER Onderstaande motie werd op de ledenver gadering van de afd Haarlem van de „Ne- derlandsche Vereeniging van Fabrieksarbei- ders(sters) met algemeene stemmen aange nomen: „De afd. Haarlem van de „Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders (sters) protesteert ten sterkste tegen de verslechte ringen voor de arbeidersklasse, opgenomen in het plan Welter en eischt- van de Regeering. dat zij deze verslechteringen niet zal door voeren: protesteert tevens tegen het verbod van demonstraties bij avond, uitgevaardigd door de Regeering, roept alle arbeiders op, zich hecht aaneen te sluiten in hun organi satie en besluit deze motie op te zenden aan de Regeering. Geeft twee uitvoeringen te Haarlem. Men schrijft ons: In de maand September hoopt een Engelsch Leger des Heils-muzièkkorps en wel dat van Southsea I een tournée tc maken door ons land. De prachtige badplaats Southsea. gelogen tegenover het onvergelijkelijk schoone eiland Wight, verhoudt zich tot de belangrijke havenstad Portsmouth, ongeveer als Scheve- ningen tot Den Haag. Zij zijn onder een Op- per-Burgemeester vereenigd, welk ambt ge durende eenige jaren bekleed werd door een Heilsoldaat, Eere-Kapelmecstcr J. E. Smith, die thans met het Muziekkorps Nederland bezoeken zal. De verkiezing van Eere-Kapel- meester Smith voor de belangrijke positie van Opper-Burgemeester van Portsmouth, was een groote eer voor het Leger des Heils in Engeland. Het Muziekkorps van Southsea I telde in 1888 zeven spelers. Kapelmeester G Morti mer had toen de leiamg, welke hij behield tot 1896, toen een droevig ongeluk hem op zes-en-dertigjarigen leeftijd wegnam. In 1903 werd Kapelmeester J. E. Smith aangesteld. Twintig jaren lang voerde hij den dirigeer stok. aan welk feit hij zijn Eere-Kapelmees- terschap dankt. Toen Kapelmeester Smith, wegens drukke werkzaamheden, niet moer in staat was deze zware verantwoordelijkheid in vollen omgang te dragen, werd Kapel meester H. T. Ford als zoodanig benoemd. Zooals den lezers ongetwijfeld bekend zal zijn, bezocht dit Muziekkorps ook in 1925 ons land. Thans telt het drie en vijftig musici. Het is zeker onnoodig te zeggen, dat. zij voor hun Heilssoldaten-arbeid geen enkele ver goeding ontvangen doch nog persoonlijk bij dragen voor het onderhoud van het korps. Zoo goed als zonder uitzondering hebben allen hun muzikale kennis opgedaan in het Leger des Heils. Een twintigtal leden heeft zich. onder leiding van muzikant E Wells, vereenigd tot een mannenkoor, dat in de muzikale bijeenkomsten waardevolle diensten verricht. Het muziekkorps bezoekt Haarlem op Za terdag 3 September a.s. en geeft een uitvoe ring 's middags 3 uur op de Groote Markt cn 's avonds in het Brongebouw. DE HULDIGING VAN J. VAN EGMOND. OP 9 SEPTEMBER TE HAARLEM. In een Vrijdagavond gehouden vergadering uitgeschreven door de H. S. V „De Kam pioen" waar de vertegenwoordigers van de verschillende sportbonden en vereenigingen aanwezig waren is een werkcomité benoemd, hetwelk zich zal belasten met de voorberei dende maatregelen tot huldiging van den Haarl. wielrenner en Olymp. Kampioen Jaq. van Egmond, welke huldiging zal plaats vin den op 9 September a.s. te Haarlem Het dag bestuur van het werkcomité be staat uit de heeren Jan Otter, voorzitter, Jaq. Smits, secretaris, K. Hoekstra, Leidsche- straat 60. penningmeester. Wij kunnen nog mededeelen dat de volgen de heeren zich bereid verklaard hebben in het eere-comité zitting te nemen: de burge meester van Haarlem C. Maarschalk, de wet houders Mr. M. Slingenberg, W. B. J v. Liemt. W. Roodenburg en Mr. J. Gerritsz. Verder de heeren Baron Mr. Dr. Schimmel- nenninck van der Oye. voorzitter N.O.C.: K. J. J. Lotsy, w.n. secr. N. O. C de commissa ris van politie E. H. Tcnckinck en de heer Jan v. d. Berg. directeur van het Stadion en de heer H. C. Warnier, inspecteur Lieh. Op voeding. MUZIEK or KONINGINNEDAG. Toestemmin is verleend aan de caféhouders te dezer stede om op Koninginnedag tot 12 uur muziek te laten maken. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De eerstvolgende vergadering van de Kamer van Koophandel zal gehouden wor den op Diösdag 20 September 1932 (De Russische Sovietregeering heeft eenige tientallen fokstieren in Ne derland aangekocht). Eindelijk is het mysterie Van den heilstaat uitgelekt. En het ondergrondsche drijven Van ons eigen huid ontdekt. Eensklaps wordt, het nu ook denkbaar. Dat het groot vijfjarenplan. Zij het aan ook niet ten volle. Toch ten deele slagen kan. Plotsling zien wij wat die honderd En een handvol meer millioen Medemenschen daar in Rusland Eiglijk in de Moskou doen. Schellen vallen ons van d'oogen Pijnlijk zijn w' ervan vervuld. Hooi het Russische eiereneten Is daar met één slag onthuld. En de waarheid heeft na jaren Finr'Oi'i- toch gezegevierd Rusland wordt niet meer of minder Dan van ons land uit.... bestierd! P. GASUS. REORGANISATIE BURCERLIJK ARMBESTUUR. Waarom de goedkeuring van Staten uereischt is. Ged. Zes Engelsche monniken hebben hei kunst stuk geleverd om zonder verdere hulp een abdij tc bouwen. Na 25 jaar van onafgebroken arbeid is .,Buckfast Abb y" thans gereed ge komen en ingewijd. In ons vorig nummer werd de veronder stelling gemaakt, dat het nieuwe reglement van den dienst van Maatschappelijk Hulp- be'vOfin te Haarlem ter goedkeuring aan het rol loge van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland werd ingezonden, omdat bij de daarin aangebrachte wijzigingen de gemeen- tefinanciën zouden zijn betrokken. Verder werd opgemerkt, dat dit in dezen crisistijd meer zou gebeuren; cr zou zelfs In Limburg oen Ambtenarenreglement ter goedkeuring bij Ged. Staten zijn ingezonden. Ter vermijding van verwarring verzoekt men ons dc volgende opheldering te geven: Het Haarlemsche Reglement behoeft, even als vroeccc. do goedkeuring van Ged. Staten op grond van het eerste lid van Artikel 20 der Armenwet. Van een speciale praktijk in dezen crisis- 'cl gocn sprake Wel zijn de colleges van Ged Staten door de Regecrlng ingeschakeld voor controle bij de verschaffing aan ge meenten van kasvoorschotten door het Rijk. Wat het Limburgsche geval aangaat, in dien dit geen bemoeiing is op grond van de Ambtenarenwet, dan is dc mogelijkheid niet uitgesloten, dat het daar bedoeld ambtena renreglement goedkeuring noodig had, voor- Dc onderhandelingen in dc Britschc katoen industrie mislukt. Heden 400.000 arbeiders in staking? (2e blad, lc pag.) Wordt dc Duitschc Rijksdag ontbonden? Maandag een beslissende conferentie Von PapenHindenburg. (2e blad, lo pag.) Algemeene staking in koopiaardijbcdnjf? (2e blad. 2e pag.) De kansen van 07izen keuringsdienst. Hoe het met de plannen der regecring staat. (Ie blad. le pag.) De Onvolioaardigen. Een nieuwe belangrijk Nazorg-rapport. (4e blad. 3c pag.) Wat het Haarlemsche Crisiscomitc deed. Reeds meer dan een halve ton uitgekeerd. (le blad. lc pag.) Reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur. Waarom dc goedkeuring van Ged. Staten vereischt is. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ Wie wordt president van Amerika (4e blad. lc pag.) Va?? onzen Londcnschcn correspondentHol land moet men door een raatn zien. (2e blad. le oag.) Dr. W. G. N. van der Sleen: Over deti Atlan- tischen Oceaan. Curagao. (4e blad. le pag.) A. K. van R.Moderne Struikroovcrij (4e blad. 2e pag.) Lettinga: Financiccle Kroniek. (4e blad. 2e pag.) C. Sipkcs: Uit dc Natuur. Kampcercn op Walcheren. (4e blad. 2e pag.) K. de Jong: Radiomuziek der Weck. (4c blad, 3e pag.) zoover betreft de Ambtenaren van den Keu ringsdienst, wier salarissen cn arbeidsvoor waarden op grond van dc Warenwet aan de goedkeuring van Ged. Staten onderworpen zijn. OPENLUCHTMEETING TEGEN HET RAPPORT-WELTER. DE POLITIE DRIJFT DE MENIGTE UITEEN. Vrijdagavond had op het Kalfje aan het Prinsenbolwerk een openluchtmeeting plaats, belegd door het Haarlemsche Anti-Weltcr- Comité, waaraan door de politie een einde word gemaakt. Eenige honderden personen waren aanwe zig. Brochures van communisten cn O. S. P. werden ten verkoop aangeboden. Vele leuzen en banieren waren opgesteld. Nadat eerst eenige medcdeelingen waren gedaan omtrent een meeting voor Donderdag vastgesteld op het terrein van het Paviljoen, het kinderfeest op 31 Augustus ln de duinen, en de demonstratie op 20 Sept. in Den Haag trad de heer George Oversteegen (communis tisch raadslid) naar voren onder applaus en ving zijn rede aan over het plan-Welter. Hij becritiseerde de houding der zoogenaamde arbeidersorganisaties, die afwachten. Actie moet worden gevoerd, daadwerkelijk verzet moet komen, onder de arbeiders zelf. In dc bedrijven en door de werkloozcn. Organiseer je, en organiseer het verzet, riep spr. uit. Toen hij eenige malen de uitdrukkingen honger Ruvs cn honger-rcgecrlng gebezigd had. maande een inspecteur van politic hem tot gematigder spreken aan. Ik mag het niet zeggen, zei spr.. maar toch is het zoo. (applaus). Het vrije woord bestaat niet. meer we mogen niet zeggen, wat we willen. Hij spoorde de jongeren aan zich te verzet ten tegen het Welter-plan. en den geest hel der te houden, al worden de lichamen ver zwakt. Toen hij de woorden Wolter en verdere boeven" uitgesproken had. verbood dc Inspec teur de voortzetting van zijn rede en wilde de aanwezigen verspreiden. Geroep van: staan blijven, slaat er op. Oversteegen: „kalmte bewaren!" Iemand, die de politie te lijt wilde, werd door omstanders vastgegrepen cn terugge duwd. De inspecteur kreeg echter een steen tegen het hoofd. De politie trok de sabel en voerde eenlce charges uit, terwijl steenen naar den inspec teur gegooid werden. Ook maakte een enkele demonstrant zich van het voorspatbord van een fiets meester en van een boomtak, dien hij afbrak. De Internationale werd gezongen en Rood Front geroepen. Er sprak nog iemand, die het optreden der polltic provoceerend noemde. Hij wilde over de oorlogsvoorbereidingen. ook van onze regeering. spreken. Doch het verstaan werd door het tumult verder onmogelijk gemaakt. Toen zich bij de vier aanwezige politieman nen nog een drietal gevoegd had. werd do menigte uiteengedreven. Een groot gedeelte begaf zich naar het Carl Liebknccht huis, waar de samenkomst werd voortgezet. Het bleef nog geruimen tijd rumoerig in de stad. Bij deze ongeregeldheden Is niemand ge wond, terwijl evenmin arrestaties hebben plaats gehad. PERSONALIA. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Hillegom <H. Joseph) do heer A. A. W. Diepenbrock te Haarlem (H. Elisabeth en Barbara) de heer G. J Mosoh te Lisse (H Agatha) de heer H. J, P Tnb.nk te Heemstede (H. Bavo) dc heer J F. Franse 'O.L. Vr. Hemelvaart) dc heer A. A. H. M. Overehaus.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1