De economische plannen van DE VIERDE MAN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 29 AUCUSTUS 1932 rWEEDE BLAD Von Papens rede voor den West- Duitschen Boerenbond. Twee milliard Mark om de economi sche bedrijven op de been te brengen. ééndriekwart millioen arbeiders meer dan thans aan het werk? Van de grondbegin selen der constitutie zal niet afgeweken worden. Een accoord tusschen Centrum en Nazis inzake de nieuwe Rijksregeering en het premierschap van Pruisen? Staking in het Britsche textielgebied ingegaan. Twee honderduizend arbeiders leggen het werk neer. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Rijkskanselier Von Papen heeft Zondag op de vergadering van den Westduitschen Boe renbond een rede gehouden, die door alle Duitse he radiozenders werd uitgezonden. In zijn inleiding verklaarde de Rijkskanselier, dat de arbeid der huidige regeering zich niet kan bepalen tot economische of politieke on derdeden. maar den grondslag moet leggen voor een nieuwen opbouw van den Duitschen staat. In bijzonderheden besprak de Rijkskanse lier de vonnissen van Ohlau en Beuthen. Rechts en Links verlangden, dat iin den politieken strijd doodslag en wraakneming toegestaan zou zijn en dat de tegenstander vogelvrij zou worden verklaard. Het is de plicht van de Staatsmacht, zulke verwildering der politieke moraal te bestrij den. De teugelloosheid, welke spreekt uit den Oproep der Nationaal-Socialïsten pas slecht op de aanspraken, die zij doen gelden op de leiding der Staatszaken. De Pruisische Staatsregeering zal haar be slissing over het lot der vijf ter veroordeel- Von Papen den nemen volgens de grondbeginselen van het recht, zonder zich door politieke motie ven van de wijs te laten brengen. Ook wijst de regeering de gedachte aan autarchie als beginsel af. De grondslagen der voedselvoorziening moeten echter voor het land worden verzekerd. De Rijksregeering erkent daartoe de noodzakelijkheid eener verdere doeltreffende regeling van den invoer en heeft de daartoe noodige maatregelen op gesteld. Hierna gaf de Rijkskanselier een overzicht van de plannen, die de regeering binnen wei nige dagen aan den Rijkspresident zal voor leggen. De regeering is besloten, in grooten stijl een poging te doen. om door verlevendi ging van de particuliere b°rfriiwn. arbeiders aan werk te helpen en dus het aantal werk- loozen te verminderen. Ongehoorde sommen zijn uitgegeven voor werkverschaffing en werkloozensteun en loopen in de milliarden. De eerste stap. die moet worden gedaan, is, aan het elonomische bedrijf de middelen te verschaffen, om dit verlies in te halen. Deze eerste stap moet voldoende groot zijn. wil zij de gewenschte uitwerking hebben. Daarom moet een som beschikbaar zijn van meer dan twee milliard Rijksmark, daar zij hooger moet zijn dan het bedrag dat voor werkverschaf fing en steunverlcening is uitgetrokken. Dit bedrag zal echter niet gevonden worden door het uitschrijven eener gedwongen lee ning. Verschillende belastingen, die bijzonder remmend werken op de productie, zooals de omzetbelasting, de belasting op het bezit, de bedrijfsbelasting en de vervoerbelasting en die tusschen 1 October 1932 en 1 October 1933 vervallen, zullen kunnen worden betaald met belastingbons. Hierdoor komt een bedrag van anderhalf milliard beschikbaar, welke terstond als cre- dietmiddelen moeten worden benut. Verder zal de regeering een bedrag van 700 millioen Mark aan belastinggelden laten vol doen in bons. door zulke ondernemincren. die kunnen aantoonen. dat zn mee'r arbe'ders te werkstellen dan vroeger. Door het vrijkomen dezer bedragen zullen 1 3 4 millioen arbeiders meer kunnen worden aangesteld. Verder kondigde de Rijkskanselier aan. dat aan werkgevers, die meer arbeiders aan het werk zetten, een zeker bedrag beneden de tariefloonen zullen mogen gaan De tariefloonen en de loonscheidsgerech- ten in hun geheel wenscht de regeering ech ter overigens intact te laten, hoewel vooi bijzondere gevallen wijzigingen kunnen worden gebracht in de bestaande verorde ningen Deze verordeningen zullen echter sleohts voor twaalf maanden gelden. Daarna kondigde de Rijkskanselier aan. dat hij in den Rijksdag een politieke pro gramma-rede zal houden. Hij verdedigde de samenvoeging van ge meenten, de opheffing van 60 rechtbanken in Pruisen en kondigde verdere financieele hervormingen aan en eenige -wijzigingen op het gebied van hooger onderwijs Als er thans al gesproken wordt van een coalitie tusschen Centrum en N.S.D.A.P., waaraan hij niet gelooft, dan ligt daarbij toch de geheime grondgedachte voor, elkaar te vernietigen, en hij vraagt zich af. of de nood van het Duitsche Volk in dit oogen- blik nog wel zulk een coalitiespel zal ge- doogen Overigens denkt de regeering niet aan een afwijken der grondbeginselen der con stitutie of aan een wijziging van den Staatsvorm De rede van den Rijkskanselier werd luide toegejuicht. Daarna begaf hij zich naar een der nevenzalen waar een commissievergade ring werd gehouden. Hier zeide hij nog: ..Als ik heden naar Neudeck ga. naar Rijkspresident von Hindenburg, die nog steeds als een afgod staat aan de spits des Volks, dan zal ik denken aan Westfalen en weten, dat Gij en ik, dat wij samen Duitschland een nieuwe toekomst voorbe reiden". Bij zijn vertrek werd de Rijkskanselier dor een menigte van vele duizenden we derom stormachtig toegejuicht. Naar verluid:, bestaat het voornemen, eco nomische en financieele maatregelen, welke von Papen in zijn heden gehouden rede te Munster aangekondigde, reeds in het midden der volgende week bij Noodverordening af te kondigen en op 1 September of 1 October van krach.: te doen worden D<? ..Telegraphen-Union" verspreidde naar wij in de Tel. lezen het bericht, da: princi- pieele overeenstemming tusschen het Cen trum en de nationaal-socialisten zoowel met betrekking tot het Rijk als tot Pruisen tot stand zou zijn gekomen. De beide partijen zouden het reeds eens zijn geworden over ce persoonlijkheid van den nieuwen rijks kanselier, maar men houdt voorloopig zijn naam nog geheim. Ook de oudijkanselier dr. Brüning zou bereid zijn. tot het kabinet toe te treden. Rijksweerminister von Schleicher zou zijn post behouden, ter wijl voor de nationaal-socialisten Strasser een portefeuille zou aanvaarden. Waarschijnlijk zijn het Centrum en de nationaal-socialisten bereid dr. Gödeler als rijkskanselier te ac cepteeren. In ieder geval is Gördeler de gemeenschap pelijke candidaat der beide partijen voor het minister-presidentschap in Pruisen. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft: Naar wij vernemen hebben de onderhande lingen die in den laatsten tijd tusschen het Centrum en de Nat.-Soc. zijn gevoerd over de mogelijkheid van een gemeenschappelijke regeering, thans tot tastbare resultaten ge leid. In een kabinet, aan welks hoofd Hit- Ier als Rijkskanselier zou staan, wil het Cen trum genoegen nemen met de posten van Mi nister van Financiën en Minister van Arbeid. Naai- verluidt zouden in een dergelijk ka binet Bruening als minister van Financiën en Stegerwald als Minister van Arbeid op treden. De overige posten zouden dus door Nationaal-Socialisten of door hen voorge stelde personen worden ingenomen. In het industriegebied van Lancashire zijn Zaterdagmorgen 200.000 textielarbeiders in staking gegaan. Tot nu toe is alles rustig. Naar V. D. meldt is de staking om half elf ingegaan Honderdduizenden weefgetouwen staan stil Slechts op drie plaatsen is de st.a- kingsaankondiging weer ingetrokken. De volle omvang van de staking zal eerst in het begin van de volgende week blijken. Dat men geen snel einde van de staking moet venvachten blijkt uit de uitlating van een der arbeidersleiders, die verklaarde: „De waarschijnlijkheid, dat men tot overeen stemming zal kunnen geraken tusschen fa brikanten en wevers binnen korten tijd is niet eens een kans van één op-cen millioen". Dc staking, die waarschijnlijk ontslagen op groote schaal in dc aangesloten industrieën ten gevolge zal hebben, beteekent voor de katoenindustrie van Lancashire een weke- lijksch verlies van 1 1/2 millien pd. st. aan opdrachten en loonen. Een leidend industrieel verklaarde, dat de staking op een oogenblik is begonnen, waarop de Engelsche katoen industrie haar het minst kon verdragen. Het is waarschijnlijk dat Lancashire jaren noo- dig zal hebben om dezen klap te boven te komen. In een brief aan het Lagerhuislid Camp bell deelde de Engelsche Minister van Arbeid Sir Henry Botterton mede. dat interventie van de regeering in het' huidige stadium nut teloos zou zijn. De meeningsverschillen tus schen de beide partijen lijken op het oogen blik onoverbrugbaar. Het is te hopen dat de bemiddelingsonderhandelingen spoedig her vat zullen kunnen worden. De regeering be schikt echter niet over de volmachten waar door zij een staking zou kunnen voorkomen. Reuter meldt dat de organisatie der spin ners heeft besloten dat de stemming over de kwestie der loonsverlaging over tien dagen zal worden gehouden. Duitschland. Dr. Luther treedt niet af. Naar het W. B. van bevoegde zijde verneemt bestaat voor de geruchten, dat binnenkort de president der Rijksbank Dr. Luther zou af treden, niet de minste grond. Twaalf jaar tuchthuisstraf tegen Nazi geëischt. Bij de behandeling van de zaak tegen den Nat.-Soc. Kurdzel voor de speciale rechtbank te Flensburg werd tegen den verdachte twaalf jaar tuchthuisstraf geëischt. Hij wordt er van verdacht, op 8 Mei den Communist Wiese doodgeschoten te hebben. Maandag zal waar schijnlijk uitspraak worden gedaan. Communistische steun voor een soc.-dem. Rijksdagpresident. In overleg met de communistische rijksdag fractie heeft dc executieve van de commu nistische partij een besluit genomen omtrent de houding, welke de fractie zal aannemen, teneinde de nationaal-socialisten uit. te scha kelen bij de verkiezing van een rijksdagpre sident. Bij ae eerste verkiezing zullen de commu nisten voor hun eigen candidaat stemmen. Mocht dan de nat -soe. candidaat door ce houding van het centrum niet zijn gekozen, dan willen de communisten bij de tweede verkiezing hun stem uitbrengen op den so ciaal-democratische candidaat. teneinde te verhinderen, dat een nazi voorzitter van den rijksdag wordt In het besluit wordt er verder nog op ge wezen. dat de communistische partij, in weerwil van dezen maatregel, geenszins voor nemens is in haar strijd tegen de leiders der soc.-democratie te verslappen. INGEZONDEN MFDEDFFEÏNGEN a 60 ets. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN Engeland. Nieuwe bepalingen voor het uitgeven van leeningen. Naar gemeld wordt, heeft het kabinet be sloten om zeer binnenkort een gedeeltelijke intrekking te publiceeren der thans bestaan de beperkende bepalingen inzake 't uitgeven van nieuwe lecningen en andere financieele transacties. Samuel naar de Kanaal- eilanden. De Engelsche minister van binnenlandsche zaken. Sir Herbert Samuel, is. begeleid door zijn particulieren secretaris, naar het Ka naaleiland Jersey vertrokken, waar hij den Franschen premier Herriot zal ontmoeten. België, Mijnwerkersfederatie dringt op voortzetting der staking aan. Het bestuur van de mijnwerkersfederatie heeft naar Reuter meldt, na een onderzoek van de algemecne situatie, waarbij gelet werd op het resultaat van de BelgischDuitsche kolenbesprekingen en op den geest onder de stakers en tevens in het oog werd gehouden, dat het doel van de staking niet is bereikt, de mijnwerkers opgeroepen de staking voort te zetten. Op het oogenblik staken er 100.000 mijnwerkers in de Belgische bekkens. Japan. Nomoera brengt een „good will" bezoek aan de V. S. Admiraal Kitsjisaboero Nomoera. die tij dens het Chineesch-Japansche conflict het bevel voerde over het derde Japansche es kader te Sjanghai, zal weldra een ..Goodwill- bezoek" brengen aan Amerika om een wel willender houding van de Vereenigde Staten jegens Japan te verkrijgen. Dit besluit is door de Japansche regeering genomen met het oog op een zekere bezorgdheid, die men koestert ten aanzien van Amerika's houding ten opzichte van de Mandsjoerijsche kwes tie en de voortdurende aanwezigheid van Amerika's Atlantische vloot in den Stillen Oceaan. Men hoopt, dat Nomoera's bezoek de misverstanden uit den weg zal ruimen, die zijn ontstaan door Japans actie in Mands- joerije. Equador Opstand in den staat Equador. Niet bevestigde berichten uit Guayaquil zeggen, volgens Reuter, dat het garnizoen van Quito in opstand is gekomen en Neptali Bo- nifaz tot president heeft uitgeroepen Boni- faz werd verleden jaar herfst tot president gekozen, maar hij werd niet verkiesbaar door het parlement verklaard, omdat hij geen burger van Equador was. Op de betichten uit Quito bestaat, consuur. Federale troepen haasten zich naar Quito en Rio Bamba. Nader meldt V. D. dat het parlement ont bonden is. De afgezette president Dr. A. Ba- querizo Moreno, is gevlucht in de Argentijn- sche legatie. Zuid» Amerika. Nieuw offensief tegen de rebellen van Sao Paulo. Reuter meldt uit Rio dc Janeiro: Nieuwe irocpch zijn naar dc federale stel lingen bij Grazeiro in Sao Paulo gezonden waar zü wachten o;> dc hervatting van het offensief tegen de rebellen. Na een Inspectie van dc Noordelijke gc- vechtsiijn. die 240 K.M. lang is. heeft generaal Monteiro aangekondigd dat daar een n.euw offensief begonnen is. GOETHEPRIJS VOOR GERHARD HAUPTMANN. FEESTELIJKE AANBIEDING IN FRANKFURT A. M. FRANKFURT AM MAIN 28 Aug. (Wolff.) Hedenochtend had in het Goethc-huis dc feestelijke aanbieding plaats van den Frank- forter Goetheprijs aan Gerhard Hauptmann wien dit jaar deze prijs ton deel viol In te genwoordigheid eener uitgelezen schare van gasten las de Opperburgemeester dc oorkon de voor en deelde mede. dat Gerhard Haupt mann het geld-bedrag van den prijs voor onderwijsdoeleinden en voor Noodlijdende Duitsche Scheppende kunstenaars beschik baar stelt. POLEN WINT DE EUROPA- VLUCHT. ZWIRKO BOVENAAN. BERLIJN. 27 Aug (WolfbureauOfficieel is aan de deelnemers aan de Europa-rond vlucht thans het volgende aantal punten toe gekend Zwirko 'Polen 461 pnt.. Poss 'Duitschland) 458 pnt. Hirth Duitschland 450 pnt Frotz 'Zwitserland> 448 pnt.. Morzik 'Duitschland' 444 pnt.. Cuno 'Duitschland' 442 pnt. Stein 'Duitschland) 441 pnt.. Seideman (Duitsch- land) 434 pnt. Lusscr •Duitschland) 432 pnt. Bajan 'Poien) 429 pnt Qsterkamp (Duitsch land) 423 pnt,. v. Pasewaldt 'Duitschland) 419 pnt.. Junck Duitschland) 411 pnt.. v. Massenbach (Duitschland) 403 pnt. Maricn- fcld (Duitschland) 365 pnt.. Gicdgowd Po len i 340 pnt. Polen is definitief winnaar van dc Inter nationale Europa-rondvlucht 1932. TWEE VROUWEN RIJ KEN BFNZINE- ONTPLOFFTNG GEDOOD BERLIJN. 28 Aug. (VVolffburoau.) Bij het reinigen van klccdcrcn ontploften hier van middag verscheidene fiesschen met. benzine, waardoor twee vrouwen zoo ernstig werden gewond, dat zij korten tijd daarna overleden. BOEREN DOOR EEN WOLF AANGEVALLEN. TWEE DOODF.N. BELGRADO. 28 Aug. (V. D.) In dc nabijheid van het stadje Wranje zijn op het. veld wer kende boeren door een wolf aangevallen. De stryd duurde goruimen tijd voordat de boe ren er in slaagden hot dier te dooden. Drie boeren zijn door den wolf deerlijk toegeta keld Twee van hen zijn aan de opgeloopcn kwetsuren overleden. INGEZONDEN Ml DEDEEEINGEN a 60 ets. oer reeel. FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDC a N EWOUD. Nadruk verboden. 31) Slechts gedurende het onderdeel van een seconde ontmoetten hun blikken elkaar, maar dat was voldoende om Sanders er van te over tuigen, dat zijn vermoeden, dat hij bewaakt Werd, juist was. Nu stond zijn plan vast. Met den haasti gen, vastberaden tred van iemand, die recht op zijn doel afgaat, begaf hij zich naar het hoofdbureau, slechts een enkele maal in een winkelruit er zich van overtuigend, dat zijn tegenstander hem inderdaad volgde. Den hoodcommisaris deed hij in korte trekken verslag van zijn wedervaren, waarna hij een plan van actie ontvouwde dat deze. in politiedienst vergrijsde magistraat van harte bleek te kunnen toejuichen. Bij voor baat werd hem alle medewerking toegezegd en nog geen half uur later bevond hij zich weer op straat, waar zijn achtervolger zich nu meer verdekt scheen te hebben opgesteld. Hoewel hij er van overtuigd was. dat men hem ook nu geen seconde uit het oog ver loor. nam hij de proef op de som door na eenlgen tijd onverwachts op zijn schreden terug te keeren en een sigarenwinkel, welke hij juist gepasseerd was. binnen te gaan. Op Tiet zelfde moment, waarop hij de deurknop "in de hand nam, zag hij, hoe een man, op on geveer vijftig meter afstand van hem ver wijderd, plotseling voor een étalage bleef staan en daarbij den rug naar hem toewend de. Hij had zich dus niet vergist. Een doos sigaretten rijker vervolgde hij zijn weg. die wederom langs de Königsallee voerde, ditmaal echter tot het einde, waar hij rechts de Schadowstrasse insloeg. Hier bewonderde hij op zijn beurt eenige étalages om zijn achtervolger gelegenheid te geven wat naderbij te komen. Toen de laatste, thans met versnelde pas den hoek van beide straten omstoof, begaf hij zich. nog steeds talmend en van tijd tot tijd eenige étalages bezichtigend, naar hotel Eden. waar hij bij den portier kamer bestelde. Het duurde lang voor hij zijn naam had ingeschreven. Door de glazen deur was hij, zooals hij daar over het loketje gebogen stond, schijnbaar met moeite de vele vragen in het vreemde- lingenboek ontcijferend op straat duidelijk zichtbaar en toen hij het boek eindelijk weer aan den portier terug gaf, was hij er dan ook vast van overtuigd, dat zijn achtervolger elk zijner bewegingen met gioote nauwkeu righeid had gadegeslagen. Een liftboy bracht hem naar zijn kamer op de eerste étage, vanwaar hij een ruim uit zicht had op de drukke winkelstraat. Schuin tegenover het hotel lag een cabaret, waar eenige menschen zich verdrongen voor de vele foto's der daar optredende artisten. Al spoedig ontdekte hij onder hen ook zijn be waker. die zich nu echter van de groep los maakte en de straat overstak. Sanders lachte vergenoegd, toen hij van het raam waar hij zich zorgvuldig achter de zware overgordijnen verborgen had gehou den, terugtrad en bijna geruischloos de deur van de kamer opende, welke slechts eenige meters van den breeden marmeren trap ver wijderd lag. Wanneer hij zich over de ba lustrade boog. kon hij beneden de geheele hall overzien en nauwelijks had hij dezen nieuwen observatiepost betrokken, of wat hij verwacht had, gebeurde. Een koude luchtstroom bewees, dat de buitendeur ge opend werd en bijna onmiddelijk daarop ontwaarde hij zijn achtervolger, die zich nu eveneens tot den portier wendde en dezen op gedempten toon eenigë vragen stelde. Sanders zag hoe de portier de schouders op haalde en daarna den bezoeker het vreem- delingenboek overhandigde, waarin deze om zichtig begon te bladeren. Na eenigen tijd gaf hij het boek terug en nu hoorde de in specteur duidelijk, hoe de man den portier toevoegde „Het spijt me. ik kan den naam niet vin den. Dan Is hij waarschijnlijk in een ander hotel afgestapt. Ik dank u voor dc moeite". De portier, die reeds weer in ander werk verdiept was. gaf nauwelijks antwoord en Sander's schaduw maakte aanstalten om te vertrekken. Op hetzelfde moment echter werd de deur opnieuw geopend en trad een kruier in dc hall, die zich onmiddellijk tot den bij den ingang van zijn domein zittenden liftboy wende. Op een toon, zóó luid. dat Sanders op zijn post elk woord duidelijk ver staan kon, zeide hij. een kleine reiskoffer voor den jongen neerzettend: ..Hier is de bagage van meneer Muller uit Rotterdam. Eén mark vijftig". Sanders zag. hoe zijn achtervolger bij het hooren van dien naam waaronder hij zich hier had ingeschreven, even aarzelde. Daarop trad hij echter resoluut op den uitgang toe en vertrok De jongen nam den koffer op en verzocht den kruier die niemand anders was dan een rechecheur van het hoofdbureau, die voor deze gelegenheid een uniformpet van het gilde der ..Gepacktrager" had opgezet, even te wachten. Dc lift suisde omhoog en Sanders bevond zich reeds weer op zijn ka mer. toen de jongen aan de deur klopte om den koffer af te leveren en het verschuldig de bedrag plus de gebruikelijke belooning voor dezen dienst in ontvangst te nemen. Nog éénmaal wierp Sanders een blik door hei raam naar den overkant, waar hij zijn ach tervolger nu op den hoek van een zijstraat zag staan. Daarop opende hij den koffer en begon zich haastig te verkleeden. De reeds bejaarde heer met den eerbied - waardigen grijzen knevel die aan de glorie dagen van ex-keizer Wilhelm herinnerde, het groene jagershoedje met een veertje achter in het lint. de korte bruine jekker, bruine sportbroek en dito beenkappen, die een klein uur later het aan hotel Eden grenzende café verliet, geleek in geen enkel opzicht op den slanken jongeman, die als W. Sanders, ver dienstelijk en veelbelovend inspecteur der centrale recherche bij het hoofdbureau van politie te Amsterdam bekend stond Veeleer deed deze, ondanks zijn vrij hoogen leeftijd nog krachtige en stramme figuur denken aan de bewoners der uitgestrekte landgoederen ln Oost-Pruisen, waar de opvallende kleedij ze ker minder opzien zou hebben gebaard dan hier in het centrum van Düsseldorf, waar menige wandelaar de vreemde eend een nieuwsgierigen blik toewierp Deze scheen zich daarvan echter niets aan te trekken. Zelfbewust, met den gedecideer- den tred van den mar., die slechts één doel voor oogen heeft, vervolgde hij zijn weg in de richting van het station waar hij echter niet binnenging. De Bismarckstrasse uitko mend, boog hij rechtsom voorbij het Stations hotel de Graf Adolphstrasse in. hetgeen bij 'n opmerkzamen toeschouwer wellicht eenige verwondering zou hebben opgewekt, omdat beide straten vrijwel parallel loopen en hij dus nu weer in dezelfde richting ging van waar hij gekomen was. Op dit oogenblik was er echter niemand in Düsseldorf, die zich om dc gangen van den vreemdeling, die in deze omgeving overigens ook weer niet tot de allerzeldzaamste ver schijningen behoorde, bekommerde en zoo bereikte Sanders ongehinderd opnieuw de Königsallee. waar hij thans voor de derde maal op dezen dag do hall van hotel Zwei- brückenhof betrad. Wanneer men den por tier verteld had, dat hier dezelfde heer voor hem stond, die nog geen twee uur geleden inzage van het vreemdelingenboek had ver langd. zou deze den man. die hem da: tracht te wijs te maken zeker ontoerekenbaar heb ber. verklaard. De zware stem, die thans 'n kamer op de tweede verdieping bestelde, ver toonde niet dc minste overeenkomst met die. welke den picolo opdracht had gegeven Sn het restaurant den naam van Mr. Govers af te roepen en de portier, die het uit den aard van zijn beroep, zich reeds lang tot een ge woonte had gemaakt eiken nieuwen gast naar diens kwaliteit en maatschappelijken wel stand te taxeeren. beschouwde 'het dan ook slechts als een bevestiging van zijn reeds bij den eersten aanblik gerezen vermoeden, toen hij. nadat dc oude heer reeds in de lift had plaats genomen, uit het vreemdelingenboek kennis nam, dat deze het ambt van „Ober- förster" uitoefende en van Hohensteln in Oost-Pruisen afkomstig was waar hij in de registers van den Burgerlijken Stand stond ingeschreven als de 66-Jarigc Erich Fried rich Fedorra. Overigens interesseerde de nieuwe gast hem niet meer dan de duizenden andere ééndag-logés, die hij in den loop der jaren reeds aan zijn loge had zien voorbij trekken en van wie slechts een enkeling, dank zij een buitensporig f»oge fooi. in bijzondere mate zijn belangstelling had vermogen op te wekken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5