EEN AVONTUURLIJK TWEETAL. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 30 AUGUSTUS 1932 HET VREDESCONGRES DER COMMUNISTEN. (Indrukken van een onzer redacteuren) In den tuin van het groote R. A. I. gebouw aan de Ferdinand Bolstraat staan bedden met bloemen en planten en men werkt er met teelaarde, tuinslangen en besproeiings installaties. Boven een der vakken staat een bord „Afdeeling voor de kleuters". Men treft voorbereidingen voor een tentoonstelling op het gebied van volkstuintjes. Uit de openstaande deuren van een der groote lage hallen aan de achterzijde dringen harde klanken door. Fransch. Franseh is eigenlijk te zoetvloeiend om uitgebulderd te worden voor een microfoon. Zóó wordt het rauw en onverstaanbaar. Fel roode en groene doeken met leuzen van strijdbaarheid sti- muleeren de heftigheid, die de spreker in de sfeer stort met zijn woordenvloed. Het contrast is scherp met de bloemen en de kleuters Op straat staan twee Fransche auto's en een Deen. Binnen het hek op de parkeer plaats twee dozijn Duitsche. Bussen uit heel West-Duitschlandvan Emden tot Frankfort en veel particuliere wagens, tot uit Saksen toe. Er zijn vierhonderd Duitschers op het communistische congres en de meesten kwa men per auto. Zoo is het autopark een afspiegeling van de internationale sfeer. Zoo dit congres be oogt de volken te verbroederen, dan geeft het in elk geval van hun kameraadschappe lijkheid uiterlijk een treffend beeld. De Duit schers luisteren met aandacht naar een Franschman, al verstaan zij hem niet en de Franschen applaudisseeren met vuur voor een Duitschen spreker. Zij heffen de rechter vuist op en roepen driemaal ..Rood front", een leuze, die internationaal in het Duitsch wordt aangeheven. Maar het merkwaardigste is. dat de vertegenwoordigers uit 57 verschil lende volken gezamenlijk de Internatlona'e zingen. De Internationale zingt ieder in zijn eigen taal en het wonder geschiedt, dat een samenklank van alle talen der wereld toch geen Babylonische chaos wordt. Toch bij alle eenheid openbaren zich de verschillen in ras, gewoonten en traditie on loochenbaar. Natuurlijk is het niet moeilijk om met één oogopslag te constateeren. waar de Duitsche delegatie ophoudt en de groote Fransche van 1500 weer begint. Maar ook de Engelschen hebt ge er spoedig tusschen uit, zonder het naambordje te raadplegen, dat tegen een pi laar gespijkerd is en het verschil tusschen een Duitse her en een Deen en een Zweed is opmerkelijk. Er zijn Britsch-Indiërs met een donkeren, vreemd-brandenden blik vol me lancholie, er is de onbewogenheid van Ja panners en Chineezen. Er zijn Amerikanen en Spanjaarden op dit congres, Noren en Balkanbewoners. Alleen de Russen en de Po len ontbreken. Het is broeiend heet in de zaal en misschien zijn de Britsch-Indiërs in hun witte pakken met de langwerpige steekmuts. misschien is een enkele kroesharige neger de eenige, die er zich behaaglijk bij voelt. De anderen hebben het zich ,zoo makkelijk mogelijk ge maakt. De communist kent geen conventies, maar niettemin hervinden wij de landsge bruiken bij iedere groep. De Duitscher: is luchtig in een sportblouse met riem. De Franschman: komt in een col bertje. maar dat heeft hij uitgetrokken en nu zit hij in bretels of hemdsmouwen. De Engelschman: bleef correct in alle omstan digheden en is volledig gekleed, zij het in een luchtig jasje. En de Hollander: ook vol ledig gekleed, maar gansch niet luchtig, met een solide vest aan en zoo mogelijk: pet op het hoofd. Dit wat betreft de nationale klederdrach ten en de internationale mode. De kleeren maken den man en vooral: de natie. Het decorum van het congres der communis ten is de etiquette der ongedwongenheid. De jongelui (en er zijn er voor een internatio naal congres heel jonge) dragen fel-roode blo us j es of groene ..Windjacken", de Roode Frontstrijders hebben grijs-blauwe Duitsch gemodelleerde uniformen er zijn plusfour- costuums en er loopen lieden, die niet anders dragen dan een sporttricotje zonder mouwen en een korte broek. De vertegenwoordiger der Fransche boeren spreekt in zijn hemdsmou wen en een Duitsche „Genosse" in overhemd, waarvan hij het boordje heeft- losgeknoopt en afgedaan. En Clara Zetkin. de oudste uit den Duitschen Rijksdag, die toch nog uit Moskou is gekomen, draagt het oud-modische costuum van neepjesmuts en sluier. Er zijn veel prominente figuren op het po dium. Barbusse. de instigator, die het con gres geopend heeft ziet er vermoeid en zor gelijk uit, een schrale figuur. Aan het gesti- culeeren van de lange smalle handen als hij spreekt, herkent men den Franschman. Naast hem zit Sen Katayama, de Japannees. Een der imposantste op dit congres, waar de trek ken van bijkans iedere figuur spreken Ls de peinzende kop van V. J. Patel, den Britsch- Indischen vrijheidsstrijder. De Hollandsche delegatie biedt in dit op zicht weing opmerkelijks. De scherpe lijnen van Wijnkoop's profiel zijn vrijwel het eenige markante in den hoek links naast het po dium. De eene spreker na den anderen komt voor den microfoon en dikwijls spreken er drie vier tegelijk in verschillende hoeken van de zaal en in verschillende talen. Dan krijgen de delegaties Instructies. De eigenlijke' spre ker is vrijwel onverstaanbaar en de redes worden ook niet vertaald, zoodat slechts een klein deel van het congres tot begrijpen in staat is. Alleen de belangrijkste redevoerin gen, zooals die van Barbi'sse worden per bul letin weergegeven. Maar het congres leeft mee. het applaudisseert na iedere rede en soms staat het. op en zingt. De moeder van de in Scottsborough ver oordeelde negers komt. voor om te pleiten voor haar zoons, een dwergachtig Chineesje houdt een rede in zijn eigen taal. Een land genoot herhaalt haar in het Engelsch. maar het applaus voor het origineel, dat niemand verstaan heeft, is grooter dan voor de ver taling. Dan komt er weer een Franschman, een Engelschman. een Duitscher. Er wordt een boodschap voorgelezen van Romain Rol land (met Barbuss? een der promotors), die niet komen kan omdat, hij ziek is en er wordt besloten een telegram te sturen aan Maxim Gorki. En dan volgen weer mededeelingen over eten en delegatievergadenngen en re soluties en over de vraag of het congres met een dag verlengd zal worden. Alle plakkaten op de muren zijn veeitallig tot in esperanto tee: er stond er zelfs een met .Abendessen für 1 Gulden im grossen Saai". Ondanks hei optreden der orde-commissa rissen, die tot zitten gaan manen, is er een voortdurend geloop in de zaal en een voort durend lawaai. Buiten, in de Van der Helststraat staat het publiek voor de open deuren der zaal en ver gaapt zich...». STADSNIEUWS VRIJE KATHOLIEKE KERK. Priester Ko Borsten is voornemens een groep te vormen, ter bestudeering van ..Het mystieke Leven" De bijeenkomsten zullen worden gehou den op Dinsdagavond om de 5 of 6 weken van September tot April in de St.-Raphaëls- kerk, Popellaan-Kinheimpark. Bloemen- daal. MET „HAERLEM" OP EXCURSIE. De uitstapjes van ..Haerlem" zijn steeds een succes. Zoo ook dat van Zaterdagmiddag Drie autobussen waren vol en dan waren cr nog eenige leden met dames met eigen auto's samen meer dan tachtig onder hoofdleiding van den voorzitter, den heer J. L. Tadema. Eerst ging het naar de Marquette bij Heems kerk. een dooriuchtigh voorwerp van ver wondering en teffens hoogachtinge voor al'.e rechtschap» Nederlanders" zooals Brouërius schreef Maar sinds is het veranderd Dit is het, oude huis te Heemskerk lange jaren de zetel van het beroemde geslacht van dien naam. Graaf Willem n Roomsch Koning, pl.m. 1256 liet het huis versterken, om Ken- nemerland tegen de altijd dreigende invallen der West-Friezen te beschermen en gaf het den Heer van Heemskerk ter bewaring, die er een voldoende bezetting op houden moest, 't Ontbrak de Marquette niet aan hoogaan zienlijke eigenaars, maar de aloude en schoo- ne bezitting was hunner ook geenszins on waardig. 't Is nog een deftig gebouw, gelijk het daar ligt achter een dier prachtige ijze ren heggen, tusschen hardsteenen pilaren, waarmede in de 18e eeuw de rijkdom der eigenaars en de kunst der smeden de buiten plaatsen versierden en het is niet kwaad dat de zware byomen van het voorplein den gevel wat bedekken, die anders wel wat kazerne achtig zou zijn met zijr rechte lijnen en bree- de rei van gelijkvo- mige vierkante ramen Ook het ronde torentje op het dak met zijn sierlijke spits doet goeden dienst. Een half uurtje werd hier rondgedoold en dcor de ramen getuurd naar de geboende meubelen, maar binnen konden we niet en zoo Dteef ons ook een blik op de talrijke goe de schilderijen ontzegd. Binnen enkele minuten waren we bij het huis Assumburg. Merkwaardig maar wel wat vervallen is dit laat middeleeuwsche kasteel. We hebben het van onder tot boven doorkruist en werkelijk rondgedoold door de ontzettend vele zalen en vertrekken en zoo kwamen we ook aan de gevangenis, een som ber hok met dubbele deur. maar de martel werktuigen zijn al lang in een museum opge borgen. Het gevangen zitten hier van Jacoba van Beieren is gewoon een sprookje. Wel is hier in de nabijheid het buiten Bijen lust ge weest, maar Beierlust was eeti verbastering. In een der groote zalen vonden we op den schoorsteenmantel een drietal geschonden gedenkborden met spreuken en wapens. Dat was met een keurig verlakt plafonnetje in de Chineezenkamer en een iets beschadigde lam brizeering al het merkwaardigs. Jhr. van Lennep deed eenige historische mededeelin gen o a, dat de heeren van Assendeift eerst nabij hun dorp hun kasteel hadden, maar na verwoesting hier Assumburg precies op den rand van veen en zand bouwden Evenals de Marquette had ook Assumburg een lange rij van bezitters en bezitsters,; telkens in an dere familie. De Marquette 'is zoo gedoopt door Daniël de Hertaing een Henegouwsch edelman. Deze noemde met toestemming van 's Lands overheid het huis Heemskerk de Marquette" naar zijn kasteel in Henegouwen. Het wapen met den arendspoot op de bin nenplaats is dat der Rendorps een bekende patricische familie van Amsterdam, die meer malen, burgemeesteren secretarissen, afge vaardigden der Staten-Generaal leverde. Dc laatste jaren zetelde er de familie Gevers. Toen kwamen de groote kerk van Bever wijk met het prieeltje der dames Wolff en Deken en de Beverwijke'r Oudheidskamer aan de beurt, maar deze werden bezichtigd in twee groepen, die elkander later in een Ken- nemer-restaurant weer vonden voor de thee De hooge toren dient tot baken in zee De Hervormde kerk is goed onderhouden Tal van wapenborden, met schitterende kleuren, versieren de pilaren en muren. In een der kapellen is de tombe der Harencarspels. een schoone sarcofaag van zwarten wetsteen, die met de reusachtige wapenborden en andere ornamenten uit een daartoe bestemd legaat wordt, onderhouden. Verder zijn er nog eenige schoon bewerkte zerken. Het prieeltje van de dames Wolff en Deken ligt op het terrein der voormalige' plaats Lorn- merlust, waar zij in 't laatst der 18e eeuw ja renlang hebben gewoond en er de beroemde romans Sara Burgerhart en Willem Leevend schreven. In 1840 kwam hier een R.-K. kerk Thans is er een woningcomplex voor ouden van dagen. Het zomerhuisje opgebouwd in eikenhout met een rieten dak is voor eenige jaren hersteld maar iets verplaatst. De ber- ceaux er heen. toonbeeld van 18e eeuwscite tuinbouwkunst, zijn cr nog. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN Vernieling in een café te Zaandam De rechtbank veroordeelde de vier mannen en twee vrouwen, die in een café te Zaan dam den boel hadden stukgeslagen en den caféhouder mishandeld, terzake openlijk en in vereeniging geweld plegen, terwijl de Zaandammer, die den caféhouder met. een bierglas had gegooid bovendien voor mis handeling werd veroordeeld. Hij kreeg twee maanden, twee der andere mannen eveneens, de vierde man en de twee vrouwen ieder een maand. Inbraak bij den Raad van Arbeid. De twee mannen, die terecht hadden ge staan voor poging tot. diefstal in het gebouw van den Raad van Arbeid te Zaandam, wer den vrijgesproken, aangezien gebleken was. dat zij diefstal hadden gepleegd, hetgeen niet ten laste was gelegd. Oplichting De man, die terecht had gestaan omdat hij onder valsche voorgevens menschen had be wogen hem 18 te geven in de verwachting, dat hun een dressoii zou worden geleverd, werd deswegen veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek 4 maanden voor arrest en verder ter beschikking stelling der Regeering op grond van de rapporten der geneeskundigen, die hem als psychopaath minder toerekenbaar achten. Voor den Politiei echter. DE STEUNTREKKER EN DE KOFFIEPOT. Indien men denkt, dat ik 't zal hebben over iemand, die. moe van 't stempelen en 't steun trekken zijn rust vond bij de koffiepot, dan heeft men 't mis; uit de heele geschie denis bleek niets van voorliefde voor een bakje koffie, maar wel voor bier zoowel van den steuntrekker als van zijn tegenpartij, zoodat zij elkaar beschuldigden dronken ge weest te zijn. terwijl zij natuurlijk van zich zelf beweerden niet onder den invloed van 't gebruikte bier te hebben gehandeld, wat van den steuntrekker natuurlijk zeer aannemelijk is, overtuigd dat hij zal zijn, dat de belas tingpenningen. waaraan hij de steun ont leent niet in bier dienen te worden omgezet. Wat hij dan wel met den koffiepot uitstaan de had gehad? Een bewoner uit Haarlemmermeer had een werklooze zijn tuin laten opknappen: begrijp me goed: 't was de bedoeling, dat de tuin op geknapt zou worden en de opknapper had er elf gulden voor gerekend, maar de ander be weerde. dat de opknapperij nergens naar leek. hetgeen hij meedeelde aan een anderen werklooze. den held in het drama. Deze vond het onder 't genot van een pot bier niet zoo als 't hoorde, wat den opknapper ter oore kwam en toen kwam er kwestie over. wat de bierdrinker al dan niet gezegd had. Om die netelige kwestie op te lossen togen de op knapper en de bierdrinker naar de woning van den tuineigenaar. die met den opknapper op dc koffie was gekomen en daarom thee zat te drinken Hij zag de twee knapen nade ren en was op het bezoek niet gesteld. Nu had hij kunnen zeggen: „Hoeren, ik wensch u niet te ontvangen en verzoek U beleefd van mijn erf af te gaan", maar ieder vogeltje zingt, zooals het gebekt is en als er eenige glaasjes bier onder de thee liggen, zingen de vogeltjes raar. Hij zei dus neen, dat mag ik in een krant niet zeggen hij zei het even anders dan ik hierboven aangaf en zwaaide de koffiepot, die waarschijnlijk van geëmailleerd ijzer was en daarop raakte hij aan 't vechten met den steuntrekker, die be weerde. dat onder 't zwaaien de tuit van den pot hem achter 't oor leelijk had geraakt. De pot bleef toen verder buiten spel, maar de eigenaar daarvan werd door den steun trekker ter aarde geworpen en geweldig af getuigd. zoodat hij. volgens eigen verklaring cr uit zag als een monster vanwege het bloed en de dikke oogen en mag men den steun trekker gelooven. dan was hij van plan ge weest. de strafoefening voort te zetten, want hij schijnt iemand te zijn. die er pas goed plezier in krijgt als hij cr mee bezig is. 't Was dus van de juffrouw, die bij den tuinbezitter woonde, goed gezien om luidkeels moord te roepen en toen kwamen cr menschen bij en marcheerden de steuntrekkers af om thans naar den politierechter te marcheeren, die vond. dat zoo'n poppenkast niet te pas kwam en f 30 boete of 15 dagen hechtenis gaf. con form de eisch van het openbaar ministerie. DE LASTIGE BEZOEKER. Het- overkomt iedereen, dat. er menschen aan zijn huis komen, die hij niet heeft ge roepen en die hij ook liever niet zie: reizigers in stofzuigers, naaimachines, deurwaarders en wat niet al. maar, als 'k de deurwaarders uitzonder, vertrekken zo. als je zegt: dank U! en zelfs de deurwaarder vertrekt, als hij zijn boodschap heeft gedaan, zonder dat je het hem behoeft te gelasten. Wat bewoog dan toch den bewoner van Lisse. om bij den chef-veldwachter van Lisse, die op zijn uniform een rij lintjes heeft of hij in den oorlog is geweest, te komen en niet heen te gaan. toen die autoriteit hem zulks gelastte? Ja. zeidie inspecteur, hij dreef de brutaliteit zoo ver, dat hij in het voorportaal van de woning een sigaret op stak en dat hij mij den volgenden dag op belde. Dat was toch een snood gedrag en mag men den inspecteur gelooven. dan maakt die bewuste persoon er een soort sport van. om bij de menschen aan huis te komen, zonder dat hij er eigenlijk noodig heeft en niet weg te willen als de bewoners het hem verzoeken. Wat hij wil? Ja. weet ik het? Hij heeft er zeker behoefte aan om conversatie te heb ben met menschen, die in zijn dorp een zekere positie bekleeden. Die liefhebberij heeft hem nochtans al eens eerder met den strafrechter in aanraking gebracht en nu vond deze het 't beste om hem maar eens acht dagen gevangenisstraf te geven, waar door hij gelegenheid krijgt kennis aan te knoopen met den directeur der gevangenis, 't Zal me wel benieuwen of hij de gevangenis uit wil. als zijn acht dagen om zijn: mis schien steekt hij daar ook een sigaret op en zegt: J'y suis, j'y reste. Dikwijls komt zoo iets echter niet voor. DIE GOEDE BUITENLUI. Ieder weet. dat, er in de Zaanstreek veel water is. dat nsodt tot varen en visschen en een onwetend Engelschman. die daar een bootje zou zien voortglijden tusschen de groene velden, gestoffeerd met molens, als het witte zeil daar dreef als een lichtend wolkje tegen het sappige groen, zou zijn kodak ter hand nemen om dit. beeld van rust en vrede mee te nemen naar de overzijde der zee. En toch zou hij cr naast zijn. want hij weet niet. dat datzelfde blanke zeiltje on rust veroorzaakt in de eendenkooi dat rte eenden er de brui aan geven, als ze 't zeiltje zien. om eieren te leggen: dat de eendenboer hierdoor wordt verbitterd en dat deze een duren eed heeft gezworen om hen. die zeilt jes op hun bootje voeren, te vuur en te zwaard te vervolgen. En zoo is het toch Het geschiedde in die idyllische omgeving, dat een bootje, waarin een man en eenige kinderen spelevaarden, de woede opwekte van een eendenboer in Oost- zaan; er werden dreigementen geuit en schoon het zeil was gestreken, wierp de zoon van den boer steenen en stukken hout naar het bootje. Dit vervolgde zijn weg en loste zijn vracht, maar dc boerenzoon sprong ook in een boot. zocht den man van het bootje op en ging hem op oen stuk land te lijf, hem een stok om de lendenen zwiepende: ieder, die het schermen met langen stok heeft, be oefend, kent die plezierige gewaarwording. Daar bleef het niet bij, schoon de strijden den dra scheidden. Dc man van de boot toog huiswaarts, maar de boerenzoon, ditmaal ge secondeerd door een jongeren broer, zette hem na en het kwam op den straatweg tot een spannende race, waarbij de 100 M. wed loop slechts kinderspel is. Dc vervolgde riep een kennis aan. dien hij Sn zijn spurt pas seerde om den broer tegen te houden, wat die probeerde, maar reeds was de vluchteling in gehaald, ter aarde geworpen en daalden de vuisten van den eendenboer neer. terwijl de broer meende zijn aandeel te moeten leve ren in het toedienen van eenige schoppen. De man van het zeil raakte haast onder zeil en kon slechts waggelend zijn huis be reiken, waar hij toen veertien dagen kon blijven vanwege de liefkozing in de lendenen en dc aanrakingen van de extremiteiten der eendenboeren: dat kostte hem doktersgeld en arbeidsloon en daarom vroeg hij behalve gerechtigheid ook schadevergoeding. Hij kreeg zijn zin: de slager kreeg f 30. de schop- pcr 5 boete en 9 voor den dokter moest er betaald worden. Twee Haarlemmers steken in een zeilbootje naar Engeland over. Twee zeilers in Haarlem-Noord woonach tig. n.l. Nico Paape en Jaap van Dalen, had- don er genoeg van om met hun zeilboot „Josephina" maar steeds in eigen omgeving te blijven. Ze wilden eens iets anders, een mooicn zeiltocht op de Noordzee maken b.v. en desnoods dan naar Engeland oversteken! Ze spraken cr met een paar vrienden over. die hen uitlachten en voorspelden, dat ze met dat notendopje niet eens dc IJmuider pieren uitkwamen; ervaren zeelui, die erover gepolst werden, adviseerden met dan kleine, onzee waardige ding maar geen gekheid uit te ha len en thuis durfde geen van beiden over de plannen spreken. De Josephinain JJmuiden terug Wat prikkelt een rechtgeaarden Holland- schen jongen meer dan hem te zeggen, dat iets niet kan of dat hij iets niet durft? Ook onze jeugdige stadgenooten werden door de gemaakte opmerkingen geprikkeld; wat anderen voor onmogelijk verklaarden, moesten ze volbrengen, niets kon hen nu meer van hun voornemens terughouden! Zonder er iemand van in kennis gesteld te hebben, vertrokken ze Donderdagmiddag 11 Augustus j!met hun scheepje uit IJmui- den met het plan langs de kust naar Dover te varen. Hun eenige wegwijzers waren een klein kompas, een eenvoudige schoolatlas en niet te vergeten de zon. Voedsel hadden ze genoeg voor enkele dagen, voor drinkwater hadden ze gezorgd. De wind was pal Oost en daarom lieten ze al spoedig hun plan naar Dover te gaan, vanen en zetten ter hoogte van Noordwijk koers naar Yarmouth. Alles ging heel voor spoedig, de wind bleef Oost. Om beurten werd vier uur geslapen. Den volgenden dag brak een onweer los. toen dit voorbij was, trad een vrij langdurige windstilte in; het werd een echte drijfpartij. Gelukkig stak tegen den avond de wind weer op; tegen middernacht kwam een licht schip in zicht. Zaterdagmorgen, heel vroeg dreef de ..Josephina voor de haven van Yar mouth Een visscher was zoo vriendelijk haar binnen te sleepen. Hij verstrekte den avonturiers een groot aantal raadgevingen, die later van groot nut bleken te zijn. Het tweetal bezat geen geldige paspoorten, niet temin hebben de Engelsche ambtenaren het hun niet lastig gemaakt, ze waren nogal gemoedelijk. Vanuit Yarmouth werd een te legram naar huis gezonden. Maandagmorgen verlieten zij Yarmouth met bestemming naar Harwich. Dit was het moeilijkste gedeelte van den tocht. Vooral moesten de zeilers letten op de vele ondiepe plekken en daarom gingen zij wijselijk maar ver uit de kust varen. Spoedig stak een storm op. waardoor het tweetal geducht op zijn qui vive moest zijn. Het scheepje werd heen en weer geslingerd van je welste, alle stuur manskunst was noodig om aan de woedende elementen te ontkomen. Tot overmaat van ramp kregen beiden het met zeeziekte te kwaad, hetgeen geenszins te verwonderen was. Het roer had veel van den machtigen golfslag te lijden gehad, op 10 K.M. afstand van Harwich brak het. Wat nu? Gelukkig werd spoedig een oplossing gevonden. Het grootzeil werd neergehaald, alleen de fok deed dienst, een luikje moest als roer dienen Zwaar vermoeid bereikten zij Harwich, de „Josephina werd aan den pier vastgelegd en nog geen minuut later sliepen de heeren als ossen 's Morgens vroeg kwam een havenbeambte vertellen, dat ze niet aan den pier mochten meeren. dies werd het bootje midden in de haven voor anker gelegd, de achterkant aan een grooten baggermolen vastgebonden. Nu was het eerst zaak een nieuw roer te krijgen. Eerst moest de roerpen los geslagen worden Dit ging niet gemakkelijk. Door een te forschen hamerslag viel dc pen tot hun grooten schrik in het water. Goede raad was duur. Het water bleek op dat punt slechts drie meter diep te zijn; dan maar een zwem- costuum aan en duiken! Na eenige malen •gedoken te hebben, gelukte het hun de pen boven te brengen. Het personeel van den bag germolen was zóó enthousiast over dc Hol landsche avonturiers, dat het geheel gratis, een sterk ijzeren roer vervaardigde, waar mede onze zeilers niet weinig in hun schik waren. Als tegenprestatie zullen zij hun En gelsche vrienden nauwkeurig verslag uitbren gen over het verdere verloop van den tocht Na een verblijf te Harwich van eenige da gen zette de „Josephina" koers naar Ostende. De weersomstandigheden waren buitenge woon gunstig: twee dagen later in den avond kwam het prachtig verlichte Ostende. dat vanuit zee een fraaien aanblik opleverde, in zicht. Na een dag in deze Belgische badplaats te hebben doorgebracht, werd de terugreis aanvaard. Met een grooten boog zeilde ons moedige tweetal om dc Zeeuwse he wateren heen; ter hoogte van Scheveningen kwamen ze dichter onder de kust varen. De wind bleef gunstig, zoodat IJmuiden reeds na eenige uren be reikt werd. Gezond en wel stapten beide Haarlemmers aan land. met voldoening zien ze op hun reis terug. De tijd van werken ls weer aangebroken, een tijd. waarin ook weer nieuwe plannen voor een volgende vacantiereis zullen worden gesmeed. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIC.ING Hc: programma van he: concert op Woens dag 31 Augustus 1932 :en 2.30 uur in den Hout. te geven onder leiding van M&rlnus Adam. luidt: 1. Volksliederen. 2. Koninginnemarsch. E. v. Bruckcn Fock. 3. Mondnacht auf dor Aister, O Fetras. 4. Fant. de I Opera „La Navarraisc' J. Massenet. 5. Ouverture „Hans Sachs". A. Lort zing. 6. Intermezzo „Freund Fritz", P. MascagnL 7. La Fërla (Suite Espagnol), Laconic. EXAMEN HANDENARBEID Haarlem. 29 Aug. Geëxamineerd 8 vr en 1 mnl. candldaa'. Geslaagd do dames J P. van den Berg. Haarlem. A. M. Boon. Am- .-.erdam. P Capcl. Amsterdam T. Keetman, Zwaag. M Kilian. Haarlem. C M. Mole naar. Twisk, T. Noorman. Santpoort, L Pot. Hilversum. De examens zijn afgeloopcn. Aan do exa mens werd deelgenomen door 197 candid a ten 127 dames en 70 heeren, waarvan slaagden 74 dames en 42 heeren. BIDSTOND EN OPEM.UCHTSAM EN KOMST OP KONINGINNEDAG De Stads-Evangelisatie hoopt op Koningin nedag een bidstond on openlucht-samen komst te houden op Woensdagavond ln den Haarlemmerhout, tor gelegenheid van den verjaardag van de Koningin D0 lieer W. Akse van Beverwijk zal ais spreker optreden. „HERMAN HEIJERMANS". Bovengenoemde arbeiderstooneelvcreenl- ging heeft in studie genomen het blijspel „Een Dolle Streek dc opvoering heeft plaats op Dinsdag. 27 September in den schouwburg Jansweg. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: Bureau van politic. Smcdcstraat 9. auto- dop, ceintuur; handschoen, penning, rozen krans. Breukcr. Lootsstraat 9. actotasch; Ak kerman, Jud. Lcijstcrstraat 6. broche; Pol, Spaarne 15a rood, bad schoentjes; Strenger! Tc s last raat 36. stratenboekje: v. d. Spek. Bel lamys; raat 4. ceintuur; Hazenberg. Pietcr Kiesstraat 25, das: Off er inca, ArnoldLstraat 26. étui; Nisink, Groot Heiligland 25. hond: Kennel Haerlem. Regcntesselaan 42. hond. 2 katten; Kennel Fauna, Parklaan 19. hond. 5 katten; dc Vcndt, Allanstraat 8. hondje; v. d. Heul. Pres. Steynstraat 46 jasje; Kolljn, Si- riusstraat 29. idem, Bakker. Brouwersstraat 13rood. manchetknoop; IIoo;lucht, Hagestr. 6rd.. muts: Vlot, Jan van Zurenstraat 7. id., v. Meurs, Geweerstraat 20 nummerplaat; Versteeg, woonschip. Johanna G 2243 lOost- tfesth bus motorolie; Edel Hcerenslngel 89, portemonnale: Hema. Kruisstraat, idem. BLs- se, Vosmaerstraat 105, idem; Vastbinder, Corn. Schoonstraat 9, rozenkrans; Rulgrok, Korteweg 6. rljwic'.bel. plaatje; de Boer Ko ninginneweg 18. Idem: Meulman. Spijker manslaan 15. rijw. belastingplaatje: Jansen, Prins Hendriklaan 125. idem: Wed Cobelens. Drosteslraat 7, kinderschoentjes; Kort. Lan ge Veerstraat 29. damestasch; Schakman, Schcopersstraat 13, tasch; Broers, Slamatstr. 3. idem: Sonderbakker, Slamatstraat 22. idem Schreuder. Broniostraat 25 actotasch; Shcel- man, Zuid Polderstraat 76. werkpak. Jhr. Dr. A. J. RETHAAN MACARé t OUD-OFFICIER VAN JUSTITIE TE HAARLEM. In den nacht van Zondag op Maandag is te 's-Gravenhage overleden de heer jhr. dr. A. J. Rethaan Macaré. oud-advocaat-gene- raal bij den Hoogcn Raad en oud lid van dc Tweede Kamer. De heer Rethaan Maearé, dlc den 89-Jari- gen leeftijd heeft bereikt, was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, com mandeur in de orde var. Oranje-Nassau cn ridder in de Leopold-orde van Belgie. Dc teraardebestelling zal plaats hebben op de Algemcene Begraafplaats te 's-Graven hage op Donderdag 12 uur, van het sterfhuis Jan van Nassaustraat 12. Jhr. Rethaan Macaré Ls in 1866 gepromo veerd op een dissertatie over de leer der as signation. Hij werd ln 1870 benoemd tol subst.-officier van justitie te Sneek. In 1875 tot subst. te Haarlem cn in 1883 tot officier van justitie aan de Haarlcmsche rechtbank. In het openbare leven te Haarlem heeft jhr. Rethaan Macaré veel gepresteerd. Langen tijd is hij lid van den Haarlemschen ge meenteraad gewec.st. Op 6 October 1896 werd hij tot lid van de Tweede Kamer gekozen voor het kiesdistrict Haarlem. In 1897 werd zijn mandaat vernieuwd. In 1900 legde hij het. Kamerlidmaatschap neer wegens zijn benoeming tot advocaat-generaal bij den Hoogcn Raad. Veel heeft jhr. Rethaan Ma caré gedaan voor de oplossing van 'i vraag stuk der landlooperij en bedelarij cn van dc kinderbescherming. Na zijn pensionneerlng ging hij voort zijn werkkracht ln dienst stellen van het algemeen belang. Hij bleef b.v. buitengewoon lid van den Centralen Gezondheidsraad en voorzitter van het Ge nootschap tot Zedelijke Verbetering der Ge vangenen. alsmede voorzitter van den Ned. Bond tot Kinderbescherming. Een lange reeks van jaren heeft de thans ontslapene zich hoogst verdienstelijk gemaakt als voor zitter van het algemeen college voor het Rijk-; Tucht- op Opvoedingswezen. Tevens is hij lid van het hoofdbestuur der Mij. tot Nut van het Algemeen geweest. In juridische tijdschriften zijn verschelden opstellen van zijn hand verschenen. De heer Rethaan Macaré was een der op richter., van de Haarlemsche Hypotheekbank cn thans nog eerc-voorzitter van het college van commissarissen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7