De Duifsche Rijksdag bijeen Absorbine Jr. Verlicht rheumatische pijn! WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1932 TWEB3E BLAD Zitting zonder incidenten. Goering tot voorzitter gekozen met de stemmen der Nationaal-Socialisten, Centrum, Beiersche Volkspartij en Duitsche Volkspartij. Esser (Centrum) vice-voorzitter.De Pruisische Landdag keurt het optreden van von Papen als Rijks commissaris af. Overeenstemming Hindenburg -Von Papen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Geruimen tijd voor de opening van de zit ting van den Rijksdag die gistermiddag plaats vond, waren de publieke tribunes geheel be zet. Vrijwel alle leden van den Rijksdag ble ken aanwezig te zijn, doch de Duitsch-Natio- nalen zijn niet verschenen. De Nationaal- Socialisten woonden in uniform de zitting bij, die zonder incidenten is verloopen. Direct na de opening van de eerste zitting verza melden zich in de buurt van het gebouw van den Rijksdag talrijke in uniform gestoken Nazi's, wien het gedeeltelijk gelukte de poli- tle-afsluiting te verbreken. Onder het roepen van „Heil Hitier" trachtten de Nationaal- Socialisten het Rijksdaggebouw te bereiken. IJlings gealarmeerde politieversterkingen slaagden er in de demonstranten terug te drijven. Klara Zetkin werd door twee vrouwelijke partij genooten naar haar voorzitterszetel ge bracht, waar zij plaats nam. Intusschen riep de geheele Communistische fractie „Rood Front!" Tegen-demonstraties vonden niet plaats. Langzaam greep Klara Zetkin naar de bel en na deze eenige" malen geluid te hebben begon zij te spreken. Zij constateerde, dat zij op 5 Juli 1854 geboren, het oudste lid was van den nieuwen Rijksdag en als zoodanig moest zij volgens het reglement van orde de eerste zitting leiden. Tot leden van het bureau van den Rijks dag benoemde zij de Sociaal-Democrate Lore Agnes, Rauch (Beiersche Volkspartij), Schulz (Centrum) en Torgler (Communist). Klara Zetkin hield vervolgens een rede, waarin zij o.m. wees op het dreigende oor logsgevaar in het Verre Oosten. Voorts sprak zij van den strijd tegen het fascisme, waarbij zij zeide dat de proletarische massa's geweld met geweld zouden terugslaan Klara Zetkin moest steeds door vermoeid heid haar rede onderbreken en af en toe kon zij slechts met de grootste moeite verder gaan, waarbij zij gesteund werd door den Communist Torgler. De rede werd zonder tegendemonstraties aangehoord. Alleen van de uiterste linker zijde klonk telkens bravogeroep, terwijl aan het slot geapplaudiseerd werd. Hierna werden de namen der leden van den Rijksdag afgelezen. Het bleek, dat 578 afgevaardigden aanwezig waren. De presi dente verklaarde, dat thans aan de orde was de verkiezing van een president en van drie plaatsvervangende presidenten. Voor de functie van president van den Rijksdag stelden de Nationaal-Socialisten bij monde van hun fractievoorzitter dr. Frick hun partijgenoot Goering voor. De Commu nisten stelden Torgler (Communist) candi- daat, terwijl de Sociaal-Democraten hun par tijgenoot Loebe voordroegen. Goering. Van Communistische zijde werd er de aandacht op gevestigd, dat de fractie bij de eerste stemming op haar eigen candidaat zal stemmen. Bij de tweede stemming echter zouden de Communisten hun stem uitbren gen op den Sociaal-Democraat teneinde een verkiezing van een Nationaal-Socialist tot president te verhinderen. Verklaard werd echter, dat de Communis ten hun strijd tegen de Sociaal-Democratie niet zouden opgeven, daar de S.P.D. de belan gen van het proletariaat verraadt. Hierna ging men tot stemming over. De Nationaal-Socialist Goering werd tot presi dent van den Rijksdag gekozen met 367 stemmen. Behalve de Nationaal-Socialisten brachten de afgevaardigden van het Centrum, der Duitsch-Nationalen, de leden van de Beier sche Volkspartij en der Duitsche Volkspartij hun stem uit op de Candida tuur-Goering uit. Loebe (sociaal-democraat) kreeg 135 en Torgler (Communist) 80 stemmen. Het resultaat der stemming werd door de Nationaal-Socialisten met groote geest drift ontvangen. Nadat de nieuw gekozen president een toe spraak had gehouden, welke door zijn partij- genooten staande werd aangehoord, benoem de Goering tot rapporteurs de afgevaardig den Kaufmann en Lidner (beiden Nationaal- socialist). mevrouw Teusch (Centrum) en La- wcrenz (Duitsch-Nationaal). Overgegaan werd tot de verkiezing van den eerste vice-president. De Nationaal-Socialisten stelden het Cen trumlid Esser candidaat, waarop de com munist Torgler interrumpeert: De eerste daad van de coalitie! De Sociaal-democraten stelden Loebe can didaat en de communisten hun partijgenoot Torgler. Alle leden verlaten daarop de zaal om bij hun terugkeer hun ingevuld stembiljet aan de rapporteurs af te geven. Daar Esser de helft der afgegeven geldige stemmen niet op zich kon vereenigen, moest een herstemming worden gehouden tusschen hem en Loebe. Het resultaat der herstemming luidde; dat Esser (Centrum) gekozen werd met 364 stem men als eerste vice-president van den Rijks dag. Gekozen werd Graf (Duitsch-Nationaal) met de absolute meerderheid, nl. 335 stem men, tot tweeden vice-president. Tenslotte werd overgegaan tot de verkie- ging van den derden vice-president. Met 350 van de 551 uitgebrachte geldige stemmen werd Rauch van de Beiersche Volks upartij gekozen tot derden vice-president. Na de verkiezing van het presidium van den Rijksdag verzocht president Goering het huis hem te machtigen, een telegram te zen den aan den Rijkspresident met het verzoek om het presidium van den Rijksdag onmid dellijk te willen ontvangen. De president verzocht verder hem te mach tigen uur en dag van de volgende zitting zelf vast te stellen. De Communisten en de Sociaal Democra ten 'stelden voor de eerstvolgende zitting Woensdagmiddag 13 uur te houden en op de agenda te plaatsen de moties van wantrou wen tegen de Rijksregeering. De Communistische en Sociaal-Democra tische voorstellen werden afgewezen met de stemmen van alle andere partijen tegen. De voorstellen van president Goering wer den goedgekeurd. Aan het slot der zitting herdacht president Goering nog het ernstige verlies, hetwelk de rijksmarine door het vergaan van het school- schip Niobe heeft getroffen. De zitting werd om half negen gesloten. Na zeven weken op reces te zijn geweest was ook de Pruisische Landdag _V.Van middag bijna voltallig bijeen in de opening zitting, waarvoor ooksvan de zijde van het publiek groote belangstelling bestond. Een Nationaal-socialistiscfi voorstel werd aangenomen, waarbij de Landag er zijn af keuring over uitspreekt betreffende de aan stelling van den Rijkscommissaris von Papen in Pruisen. De Duitsch-Nationalen stemden tegen, de Chr. Sociale Volksdienst onthield zich van stemming. Met de zelfde stemmenverhouding werd een Sociaal-Democratisch voorstel aangeno men om de noodverordening inzake de aan stelling van den Rijkscommissaris op te hef fen, terwijl tevens in dit voorstel geëischt wordt om het Staatsgerechtshof een spoedige beslissing te laten nemen. Met de stemmen der Nationaal-Socialisten en Communisten voor werd een Communis tisch voorstel aangenomen, volgens hetwelk geen ambtenaar of ondergeschikte verplicht is de op grond der verordening inzake de aanstelling van den Rijkscommissaris uitge vaardigde dienstbevelen op te volgen. De Communisten stelden tenslotte voor de eerstvolgende zitting op 6 September te doen plaats vinden. In tegenstelling hiermede word besloten den Landdag te verdagen tot Woens dag 21 September. Den president werd opgedragen de agenda op te stellen. Duitschland. Demonstraties voor het Rijksdag gebouw. Van de zijde van het politiepresidium wordt medegedeeld, dat bij het ontruimen van de omgeving van het Rijksdaggebouw hedenmiddag vijf personen, waaronder een vrouw, zijn aangehouden. De politie werd op eenige plaatsen met steenen en ijzeren stuk ken bekogeld. Een persoon, lid van de Na- tionaal-Socialistische partij werd in voorloo- pige hechtenis gesteld. De Vorwaertsverboden. De politiepresident deelt mede: Het dagblad ..Vorwaerts" is, ook wat haar avondblad „Der Abend" betreft, voor drie dagen verboden. Het verbod geschiedde naar aanleiding van een artikel in het avondblad van Maandag 29 Augustus, waarin het pro gram van den rijkskanselier gekenschetst wordt als een schending van de grondwet. Deze karakteriseering, waaraan geen daad werkelijk bewijs ten grondslag ligt, is in we zen een grove beschimping en een kwaad willig verachtelijk maken van den rijkskan selier. Equador Vreeselijke toestand in Quito. In de straten van Quito, aldus meldt Reu ter over den opstand in Quito, die bezaaid zijn met lijken, wordt nog steeds geschoten door regeeringstroepen en rebellen. Groote verwarring heerscht in de stad. Opstande lingen, die onder bevel staan van monniken, hebben de wijk genomen naar kerken en van daaruit beschieten zij de federalen. In verband met den verwoeden weerstand der rebellen heeft de minister van Oorlog tele grafisch gevraagd, dat alle beschikbare troe pen naar Quito zullen worden gedirigeerd. Talrijke jongelieden nemen dienst bij de troepen. Er bestaat op het oogenblik geen legale regeering in Ecuador. Japan. Regeering dreigt met uit treding uit den Volkenbond. De Japansche Landdag begon gisteren, naar Reuter uit- Tokio meldt, met de debat ten over Mandsjoerije. De "minister van Buiïenlandsche Zaken. Oesjida, sprak de hoop uit, dat er een voor Japan gunstige regeling zal worden getrof fen. Indien dit niet geschiedt, aldus de mi nister. zou de regeering geneigd zijn tot den laatst mogelijken maatregel over te gaan. Men meent in die woorden een aandui ding te zien, da: Japan er zoo noodig toe zou overgaan den Volkenbond te verla ten. Een marine-basis te Port- Arthur? In den Japanschen Landdag werden blij kens een Reutertelegram uit Tokio verschei den vragen over de buitenlandsche politiek aan de regeering gesteld. De antwoorden, die door verschillende leden van het kabinet wey- den gegeven, kunnen als volgt samengevat worden: lo. De marine houdt zich bezig met de kwes tie, of het mogelijk is in Port Arthur een marine-basis te vestigen om op die wijze een verdediging van de Mandsjoerijsche kust mo gelijk te maken; 2o. De Japansche regeering is niet van plan de regeering der Vereehigde Staten ophelde ring te verzoeken van de redenen voor het lange verblijf van de Amei'ikaansche Atlanti sche vloot in de wateren van den Stillen Oceaan; 3o. De Japansche regeering vindt het pro bleem der Japansch-Chineesche betrekkin gen belangrijker, dan de Mandsjoerijsche en de Mongoolsche kwestie; 4o. Het Japansche ministerie van Oorlog is van meening. dat Japan zich op het oogen blik in Jehol niet op het recht van zelfver dediging kan beroepen. Daarentegen zou de regeering van Mandsjoekwo wel maatregelen voor gewettigde zelfverdediging kunnen ne men. Spanje. Dreigende miinwerkersstaking in Asturië. De mijnwerkersbond van Asturië heeft volgens een telegram besloten een algeraeene staking af te kondigen in de geheele mijn streek en wel binnen 72 uur. Hierdoor zou den 25.000 mijnwerkers getroffen worden. De reden der staking is. dat een mijneigenaar weigerde zijn verplichtingen jegens het per soneel na te komen. Zuid'Amerika. Rio solidair met Sao Paalo? In Rio Grande do Sul zou de onrust toe nemen en elk oogenblik zou kunnen worden verwacht, dat deze staat zich bij de opstan dige beweging in Sao Paulo aansluit. Door de leiders van alle partijen is een gemeen schappelijk manifest gepubliceerd, waarin 't bewind van Vargas krachtig wordt aange vallen. Boliviaansche kabinet treedt af. 't Geheele kabinet van Bolivia is afgetreden. De demissie geschiedde na ontvangst van een nota van de neutrale bemiddelingscommissie uit Washington waarin geëischt wordt dat Bo livia en Paraguay een wapenstilstandsver drag zullen onderteekenen van 64 dagen, welke Donderdag dient in te gaan. Men neemt aan, dat een liberaal coalitiekabinet zal worden gevormd. OVEREENSTEMMING VON PAPEN—HINDENBURG. HET PROGRAMMA GOEDGEKEURD. NEUDECK. 30 Augustus (V.D.) Officieel wordt medegedeeld: Rijkspresident Von Hindenburg ontving heden Rijkskanselier Von Papen, den Rijksminister van Binnen - landsche Zaken Freiherr Von Gayl en den Rijksweerminister Von Schleicher, tot het doen van gemeenschappelijke voorstellen over de hangende vraagstukken van binnen- landsche politiek in het bijzonder over het economische program der rijksregeering. De Rijkspresident hechtte zijn goedkeuring aan de door de Rijksregeering ontworpen en door den Rijkskanselier in zijn rede te Minister in groote trekken medegedeelde economische en financieele maatregelen. De Rijkspresident verzocht den Rijkskanselier bij de uitwerking der verschillende maat regelen er speciaal op te letten, dat de levensstandaard der Duitsche arbeiders klasse veilig zou zijn en de sociale gedachte gehandhaafd zou blijven. Bij de uitvoerige besprekingen van den binnenlandschen politieken toestand bestond volledige over eenstemming tusschen den Rijkspresident en de Rijksregeering. Bevestigd wordt, dat rijkskanselier von Papen van rijkspresident von Hindenburg volmacht heeft gekregen den Rijksdag te ontbinden. Berlijnsche bladen melden in dit verband, in tegenstelling met andersluidende berichten, die in den Rijksdag verbreid wa ren, nog, dat de volmacht tot ontbinding van den rijksdag zonder voorwaarden of beper kingen gegeven werd. FINANCIEELE BERICHTEN. AFLOSSING BRITSCHE LEENING. LONDEN. 30 Augustus (V. D.) De af lossing wordt aangekondigd van de 41/2 procents oorlogsleening 19251945 a pari per 1 December a.s. met zes maanden in terest. Tevens wordt gemeld, dat de 412 pro cents schatkistobligaties 1932—1934 zullen worden afgelost a pari met 1 December a.s. met 4 maanden rente. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct$. p«r regeL Stekende, krampachtige rheumatische pijnen worden spoedig verlicht door de pijnlijke plek met een weinig Absorbine Jr. in te wrij ven. Absorbine Jr. is een zachtwerkend, maar krachtig antiseptisch smeersel. Absorbine Jr. dringt diep in de spieren, die gespannen en verwrongen zijn door de pijn. Het brengt nieuw bloed naar de pijnlijke plekken en neemt de pijnen weg. Wrijf het regelmatig op de spieren, op de pijnlijke plek. Het middel werkt direct verzachtend en neemt de pijnen en prikkeling spoedig weg. Absorbine Jr. prikkelt niet en laat geen vlekken achter. Het is aangenaam om te gebruiken. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Co., Beu- ligstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. HET MIDDEL BIJ UITNEMENDHEID TEGEN: PIJNLIJKE SPIEREN, BRANDWONDEN EN HUIDSMETTEN. Pas op voor tccnen met rlnc- worm. Roodo tccnen met barst jes on klelno jeukende blaas je», die het vel tusschen do tcenen wit cn pappig ma- kon. of mlssohlen droos cn schllfcrachtlg. zijn do kontcekonon. Ab sorbine bestrijdt do govnnrlljkc ring- i'ormkicmon verlicht pijn en genoost Uw voeten VON SCHLEICHER OVER DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. DUITSCHLAND MOET MAAR MEER BEWAPENEN. BERLIJN, 30 Augustus (Wolffbureau) In de ..Heimatsdiensf bespreekt rijksminis ter van Rijksweer von Schleicher het eerste deel van de ontwapenings-conferentie. Hij zegt. dat Herriot in zijn verklaring van 25 Juli 1932 het doel van de conferentie duidelijk heeft omlijnd, nJ. veiligheid voor alle staten. Indien Frankrijk dit echter wil bereiken langs den omweg van volker-rechtel:j ke overeenkomsten inzake scheidsgerechten, blijkt hier echter uit, dat Frankrijk de he gemonie wil handhaven. Er is geen anderen weg, dan de ontwa pening van de sterk bewapende staten. De verwezenlijking van de lucht-ontwa- pcnings-voorstellen van 23 Juli zal echter dc bedreiging van het Duitsche volk uit de lucht geenszins tegengaan, doch 6lechts de burgerlijke luchtvaart aan nieuwe banden leggen. Verder zijn te Genève als toegestaan ka liber voor geschut getallen genoemd grooter dan het tot nu toe bestaande geschut. Ook is geen woord gesproken over de af schaffing van onderzeeërs van het meest bestaande type. Het eenig tastbare resultaat is het verdrag tot afschaffing van den chemischen en bacterioiogischen oorlog, dat door 34 staten is geratificeerd. Voegt men bij dit alles nu nog. dat niets is gezegd over de gelijkgerechtigheid van Duitschland, dan heeft men den grondslag voor het afkeurend oordeel. Het eerste deel van de ontwapenings conferentie heeft geen wezenlijken stap in de goede richting gedaan. De nationale veiligheid van Duitschland wordt ook verder in gevaar gebracht. Duitschland heeft zijn plicht gedaan door de conclusie van 23 Juli van de hand te wijzen en zijn medewerking te laten af hangen van de erkenning van zijn gelijk gerechtigdheid. Ten slotte verklaarde Von Schleicher, dat een wijziging van de Duitsche weermacht noodzakelijk is, indien de overige staten op hun standpunt blijven staan. Duitschland wil geen deelneming aan den wedloop in de bewapening doch eischt het recht zijn geldmiddelen op een zoodanige wijze te gebruiken, dat het meest nuttig effect inzake de verdediging worde bereikt. DE „ROBOT" IN VERZET. HIJ SLAAT ZIJN SCHEPPER KNOCK-OUT. Wij lezen in de „Tel.": De mechanische mcnsch op de radioten toonstelling te Londen is in opstand gekomen tegen zijn schepper. Hij heeft wel is waar niet de verwoestingen aangericht van een golem, maar zich toch gevoelig laten gelden. Alpha, zooals deze „robot" heeft, had zijn kunsten vertoond en dc jonge ingenieur Harry May stond vlak bij hem. Plotseling scheen er wat te haperen aan het ingewikkelde mecha nisme. Er kraakte iets. er sprong een vonk uit den metalen mond. langzaam richtte de zware metalen arm zich op en kwam toen met kracht neer op den ingenieur, die knock-out word geslagen. Een uur lang bleef May bewusteloos en toen hij weer geheel bij was. kon hij zijn aanvaller zelfs niet te lijf gaan, want deze stond volkomen roerloos, alsof er niets was gebeurd. Misschien komt de uitvinder nu op het denkbeeld een twee den Alpha, die dan Beta zou moeten neeten. te scheppen en een bokspartij tusschen bei den te organiseeren. Zwaargewicht-boksers zijn op het oogenblik toch erg in de mode. EEN UUR LANG OP EEN DIEPTE VAN 165 VOET. AUSTRALISCH DUIKER VESTIGT EEN WERELDRECORD. In tegenwoordigheid van marine-autoritei ten, ingenieurs, artsen en geleerden heeft een duiker gisteren te Sydney een Australische uitvinding gedemonstreerd, die volgehs den uitvinder een omwenteling beteekent bij de duikers-werkzaamheden. Inderdaad slaagde de duiker er in een wereldrecord te vestigen door meer dan een uur op een diepte van 165 voel te blijven; in nog geen vier minuten was hij weer boven water. Dc voornaamste eigen schap der uitvinding bestaat in een lucht- controle onder water, welke verkregen wordt door een helm met een dubbele kamer. De duiker kan zich op alle diepten bewegen. (Reuter). MANIFEST VAN HET COMMU NISTISCH VREDESCONGRES. WAARSCHUWING TEGEN DEN VOLKEN BOND, KAPITALISME EN NATIONALISME. Het Internationale Congres tegen den im- perialistischen oorlog heeft Maandag te Am sterdam nog den geheelen dag vergaderd. Er traden steeds meer sprekers op. doch tot eenig practisch resultaat kwam men eerst op het allerlaatst, toen Barbusse in een besloten zitting een manifest aanhangig maakte, dat in de openbare zitting aangenomen is. In het manifest worden aanvallen op Rus land afgewezen, verder richt het zich tegen de handhaving van kunstmatige grenzen, opgelegd door vredesverdragen, waarin slechts de kiem voor nieuwen oorlog ligt Het ziet geen mogelijkheid van redding, dan in de ge zamenlijke actie van arbeiders, boeren en de onderdrukte volken der wereld. Het richt zich verder tegen den Volkenbond, waarvoor het waarschuwt, en tegen een com promis van arbeidersleiders met het kapita listische stelsel. De deelnemers zweren, dat zij zich zullen wijden aan de bestrijding van wapening, oorlogsvoorbereiding en derhalve van de oorlogsbudgets, leeningen en belas tingen. waardoor de massa de kosten van de wapening moet opbrengen, dat zij zullen zijn tegen de propaganda-campagncs tegen de Sovjet-Unie en tegen de vcrdceling van China AGENDA WOaNSDAG 31 AUGUSTUS Den Hout; Concert H. O. V. 2.30 uur. Aerdenhout VondellaanConcert H. O. V. 7.30 uur. Gem. Concertgebouw; Bouwmeester's Re vue: „Wat doe je in de kou?" 8 uur. Palace: „Voor een week Dollarprinses". Op het tooneel: Pasco and Dorothy. Come dian Juggling Act. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het cubaansche Liefdeslied" en „Als je lacht dan ben je rijk" 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Geld speelt geen rol". Op het tooneel: Glyp, levende porcelein groepen. 2.30. 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlcmsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. DONDERDAG 1 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling. 3.4 uur. Gem. Concertgebouw: Bouwmeester's Re vue: ..Wat doe je in dc kou?" 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling vanwerken van Haarlcmsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym en Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378. Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6 TeL 10354.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5