DE VIEivDE MAN DE EEUWFEESTEN VAN „KONINGSHOEVE" bij Tilburg zijn met veel luister gevierd. De „Prins van Oranje" klinkt met de autoriteiten. PRESIDENT HOOVER, die zich candidaat voor het pre sidentschap heeft laten stellen brengt zijn vacantie door op zijn buitenverblijf in Virginia. HET OVERLIJDEN VAN Z. EM. KARDINAAL VAN ROS- SLIM. De vlaggen halfstok aan het ziekenhuis Calvarie te Maastricht. DE KONING EN DE KONINGIN VAN ENGELAND tijdens een rijtoer in Crathie (Schotland). Het koninklijk echtpaar vertoeft dezer dagen op Balmoral Castle in Schotland. SCHAAPHERDERS UIT DE RHÖN OP DE LEIPZIGER MESSE. - Op dc afdceling landbouw van de Leipzigci Najaars Messe demonstreerde een echt paar uit de Rhön dc behandeling van het spinnewiel. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN Z. EM. KARDINAAL VAN ROSSUM, die In den nacht van Maandag op Dinsdag overleden is, opgebaard DINSDAGMORGEN had op het stadhuis te Den Haag het huwelijk plaats tusschen N. L. M. in het ziekenhuis Calvarie te Maastricht. Gravin van Limburg Stirum en Jhr. B. W. F. van Riemsdijk. Het bruidspaar FEUILLETON. ,(Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 33) Weliswaar zou de warmte, die de radiator ui.straalde, bij een lang verblijf ondragelijk worden, maar zóólang behoefde hij het waar schljnlijk niet uit te houden en de schuil plaats, geheel verborgen door de dichte plooien mooi, dat hij dit inconvenient maar van het gordijn, was overigens zóó over het hoofd moest zien. Nauwelijks had hij zich in den warmen hoek geïnstalleerd, waarbij hij nog gelegen heid vond in het. zware gordijn, dat hem ver borg. een nauwelijks zichtbaar kijkgat te knippen, toen opnieuw het zoemend geluid van de lift weerklonk en onmiddellijk daar op de pseudo verpleegster met een telegram in de hand binnentrad. Sanders hield den adem in. Zij begaf zich in de richting van de divan, maar reeds on der het loopen verbrak zij het zegel en zon der zich den tijd te gunnen om te gaan zit ten, nam zij van den inhoud van het tele gram kennis. Hoewel de inspecteur de woor den niet kon ontcijferen, stond zij nu zoo dicht bij hem, dat hij het aantal op het for mulier geplakte regels kon tellen. En terwijl hij roerloos de bewegingen van de. zijn te genwoordigheid in het minst niet vermoe dende vrouw gadesloeg, drong zich steeds sterker het be sof aan hem op. dat dit tele gram de ontknooping van het raadsel betee- kende en het alleen door kennis te nemen van den inhoud mogelijk zou zijn den wer- keiijken d3der van den moord op bankier Leuvensteyr. in handen te krijgen. Op dit oogenblik behoefde hij daaraan evenwel niet- te denken. Zuster Robert scheen vooralsnog niet van plan het belangrijke MP-dépêche los te laten; zij liep er nu mee naar het raam waar ze- het nogmaals door vloog om daarna in gedachten verzonken naar buiten te staren. Het was doodstil in het vertrek. Slechts de divan scheidde thans de vrouw voor het ven ster van den inspecteur, dien de geringste be weging zou hebben verraden. Hij behoefde zijn arm slechts uit te strekken om het tele gram. dat de andere nog steeds in de nu om laag hangende linkerhand hield, in zijn be zit te krijgen, maar ook onder deze critieke omstandigheden verloor hij de voorzichtig heid niet uit het oog, vast overtuigd als hij was. dat zijn kans nog zou komen. Reeds na eenige minuten keerde de vrouw, die Sanders voor zichzelf ook nu nog steeds ..de verpleegster" bleef noemen, zich met een aedecideérd gebaar om en begaf zich naar de deur, waarnaast een electrische schel was aangebracht. Fc-nige oogenblikken later ver scheen een kellner. wien zij verzocht een spoorboekje tc brengen en toen de man ver trokken was om het verlangde te halen, nam zij plaats op een der beide fauteuils in het midden van het vertrek, waar zij zich voor de derde maal ir. den inhoud van het tele gram verdiepte. Eindelijk scheen zij de ge- -einde mededeeling van buiten te kennen Zij stond althans met een zucht op. nam een klein, lederen handkoffertje, dat naast de waschtafel op der grond stond en sloot d^nr het telegram in weg. Juist toen zij hiermee gereed was. meldde de kellner zich met. het spoorboekje. Eenige minuten lang nam dit nu haar aandacht in beslag. Hardop de ge tallen en stations bil zich zelf herhalend, noteerde zij de uren van vertrek en aankomst der terreinen in een kleine zakagenda tot een hernieuwd kloppen op de deur, dat San ders. die het in zijn hoekje langzamerhand benauwd begon te krijgen, als muziek in de ooren klonk haar in deze bezigheid stoorde. Op haar half ongeduldig, half verwonderd .binnen" verscheen het kamermeisje, dat haar een visitekaartje overhandigde en deze beweging vergezeld liet gaan van de mede deeling, dat de eigenaar „das gnadige Frau- lein" onmiddellijk wenschte te spreken. De verpleegster wierp een verbaasden blik op het kaartje, terwijl het meisje geduldig bij de deur bleef wachten. .Erich Friedrich Fedorra", las zij hardop, ae woorden bijna spellend, en Sanders zag vanuit zijn hoekje hoe zij haar schouders optrok en aanstalten maakte het kaartje aan het meisje terug te geven. Terwijl zij haar arm reeds uitstrekte, scheen zij zich echter plotseling te bedenken. „Wat wenscht die meneer?" vroeg ze. doch hierop moest de gedienstige het antwoord schuldig blijven. ..Hij zei, dat het slechts om vijf minuten te doen was". Sanders stelde tot zijn vol doening vast, dat het meisje de ruime fooi inderdaad wenschte te verdienen. ,Jk heb hem in den ontvangsalon gelaten. Het leek mij. dat hij u dringend wenschte te spre ken". De omstandigheden, waarin zij verkeerde n aanmerking genomen was het zeker niet te verwonderen, dat de nieuwsgierigheid bij ae verpleegster de overhand kreeg. Nog een oogenblik scheen zij te overleggen, of zij. zon- ler haar eigen veiligheid in gevaar te bren gen, aan de uitnoodiging gevolg kon geven, maar toen het kamermeisje, wien de veran dering in haar houding niet ontgaan was, aanstalten maakte de deur te openen, was haar besluit genomen Met een majesteus ge baar schreed zij langs het meisje heen. dat haar op den *<oet volgde. Voor hetgeen hem nu te doen stond, had Sanders niet meer tijd noodig dan één mi nuut. Met één sprong was hij over de divan en twee tellen later had hij het koffertje naast de waschtafel geopend. Het telegram lag boven op. Slechts éénmaal behoefde hij het door te lezen en reeds stond de inhoud onuitwischbaar in zijn geheugen gegrift. Reis onmiddellijk door naar Berlijn, Kurfürstenstrasse 12, zelfde naam. Sein omgaand Staverman, telegTaaf restante Amsterdam of alles nog in orde. Draag niets af. Kan spoedig nadere berichten verwachten. Dertig seconden nadat de verpleegster de kamer verlaten had, stond ook Sanders op de gang en juist toen de eerste verbaasd en ontstemd, omdat zij hier niemand had aan getroffen. den ontvangsalon, die in den rech tervleugel op dezelfde étage gelegen was. weer wilde verlaten, trad Erich Friedrich Fe dorra met een hoffelijke buiging binnen. Wanneer bij de verpleegster al eenig wan trouwen mocht zijn gerezen ten opzichte van de goede bedoelingen van dezen bejaarden vreemdeling, dan moest zij nu toch tot de overtuiging komen, dat daartoe niet de min ste aanleiding bestond. De oude heer begon met zich op de meest hoffelijke wijze te verontschuldigen voor het feit. dat- hij haar eenige oogenblikken alleen had moeten laten, daar hij even was opge houden door een dame, die eveneens op deze étage woonde. Daarna maakte hij zich be kend. De naam Fedorra zei haar niets, maar toen de oude heer zich voorstelde als secre taris van de afdeéling Düsseldorf der Inter nationale vereeniging tot bescherming van jonge vrouwen en meisjes" kon zij een glim lach nauwelijks onderdrukken. „Ik las uw naam in het hotelregister, juf frouw Portelle". vervolgde de oude heer min zaam, „en waar het onze taak is alleenstaan de jonge vrouwen hulp en steun te bieden en haar te waarschuwen voor de gevaren, waar aan zij in een groofce stad zijn bloot gesteld, achtte ik het mijn plicht u te wijzen op het bestaan van onze vereeniging, waarvan u ook in België ongetwijfeld wel eens zult heb ben gehoord. De verpleegster wilde een tegenwerping ma ken, maar de oude heer liet haar niet aan het woord komen. „Ook in Düsseldorf, juffrouw Portelle het spijt me, dat ik het van m'n eigen stad zeg gen moet daalt het zedelijk peil op be denkelijke wijze en talloos zijn de gevaren, die onze vrouwen en meisjes dagelijks be dreigen. De statistiek op dit gebied heeft ons overtuigd van de noodzakelijkheid om onze werkzaamheden te verdubbelen en waar wij vroeger met het bekende stationswerk meen den te kunnen volstaan, daar is nu gebleken, dat er andere maatregelen getroffen moeten worden om het steeds voortwoekerende kwaad te bestrijden. Vooral gedurende den. carnavalstijd die zedenbedervende periode, waarin het menschdom alle begrippen van moraal en fatsoen uit het oog verliest en slechts behagen schept in menschonteerendo tijdpasseeringen, die in elk beschaafd land van hoogerhand moesten worden verboden, vooral nu juffrouw Portelle. treedt het be staansrecht van een vereeniging als de onzd eerst, recht aan het licht. Wij bezoeken de hotels om de daarin, zon der mannelijke bescherming verblijvende jonge vrouwen en meisjes te waarschuwen voor de gevaren van de groote stad. Onze nlaatselijke afdeeling, juffrouw Portelle...." Maar juffrouw Portelle vond. dat ze haar bezoeker nu voldoende gehoor had geschon ken. Haar tijd was beperkt en wanneer ze? den ouden heer het woord niet eenvoudig ontnam, zou deze vanavond waarschijnlijk nog bezig zijn haar het doel en het nut van zijn vereeniging uiteen te zetten. (Wordt vervolgd L,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 8