VOOR DE VROII I De Vrouw in de XXe eeuw. HAARLEM'S DACBIAD DONDERDAC 1 SEPTEMBER 1932 VIERKANTE EN AFLOOPENDE SCHOUDERS. Menigeen, die in den tegenwoordigen tijd zijn eigen truien breit, of wil breien, en wie wil dat nu niet? zou er waarschijnlijk wel in slagen met een behoorlijk stuk werk voor den dag te komen, als daar niet was het eeuwige struikelblok: hoe krijg ik de mouw opening, de hals en de schouders behoorlijk zittend? Het is onmogelijk daar één recept voor te geven, dat iedereen past, en de één doet het zus, en *?e ander doet het zoo. en een derde doet het op nog een andere ma nier. en helaas komen er vele mislukkingen voor. Hier onder volgen echter twee manie ren, die de moeilijkheden, die gewoonlijk ont staan doordat de één vierkante en de ander buitengewoon afhangende schouders heeft, vrijwel dekken. Maten en dergelijke moet men natuurlijk altijd zelf blijven nemen, en gewoonlijk zal dat het ook niet zijn, dat het struikelblok oplevert. Maar „de zit"l De zit van de schouders. Het meest bekende van de twee recepten, dat gewoonlijk opgegeven wordt bij alle brei- patronen, is eigenlijk alleen geschikt voor hen. die door de natuur gezegend zijn met werkelijk vierkante schouders. Het is het vol gende: op de hoogte van de armsgaten kant men aan weerszijden ongeveer een steek of drie a zes af. hetgeen afhangt van de dikte van de wol en de pennen, en breit de rest van de mouwopening gewoon recht naar bo ven door. Op dezelfde hoogte of iets hoogcr deelt men het aantal steken in de helft, cn maakt dan de halsopening door geleidelijk aan weerszijden daarvan steken weg te min deren. Voor bijna elk soort van breiwerk krijgt men wel een goeden punthals als men bij het begin van iederen toer, gerekend van de halsopening af, de eerste twee steken sa men breit. De schouder kan men in dit geval heelemaal recht afkanten, als men op de gewenschte hoogte is gearriveerd. (Zie teeke- ning, het eerste model). Het tweede recept, veel minder bekend, en eigenlijk veel praktischer, omdat vierkante schouders nogal een groote uitzondering zijn is als volgt. Even als in het eerste recept kant men op de hoogte van het armsgat aan weerskanten een aantal steken af, en deelt men ongeveer op dezelfde hoogte de steken door midden om aan den hals te beginnen. In dit geval echter breit men bij de hals recht door naar boven, zonder een steek at te min deren, en doet men dit minderen bij het armsgat, ook gewoonlijk een steek op iedere toer, dus door de eerste twee steken samen te breien, iederen keer. dat men bij het arms gat is. Als men de gewenschte hoogte heeft, dan hecht men ook deze schouder gewoon af. maar als men nu de jumper aantrekt, dan zal men zien, dat de schouder iets af gaat loopen, doordat men de trui weg moet trek ken van de hals, zoodat er een onberispelijke coupe is verkregen, die zich geheel voegt naar het. model van den schouder. De rugpanden zijn voor beide modellen het zelfde: op de hoogte van het armsgat hecht men een zeker aantal steken af. verder breit men gewoon door en maakt de bovenkant volkomen recht. WILLY VAN DER TAK. DE NAAIMACHINE. In de meeste huishoudens waar de huis vrouw, hetzij alleen, hetzij met behulp van een huisnaaister de klccren van haar cn haar kinderen zelf maakt, is de naaimachine volkomen onontbeerlijk. De tijd, die er noo- dig zou zijn om b.v. ee"n laken met de hand te zoomen, is genoeg om met de machine een dozijn lakens klaar te hebben cn we zien dan ook, dat zelfs in de armste huis houdens een naaimachine voorhanden is, al is hij dan misschien vierdehandsch en alleen een hand-machine. En toch als we zoo eens bij onze ver schillende kennissen nagaan, hoe stiefmoe derlijk behandelt de vrouw dikwijls dit nut tige apparaat. Stof afnemen, ja, dat doen wij vrouwen zeer geregeld, want als de ma chine niet stofvrij was, zou het goed immers vuil worden. Doch bij deze zeer onvoldoende Uiterlijke behandeling blijft het meestal. Maar verzorgen wij de machine ook verder wel geheel zooals het behoort? Nu daar kunt U gerust „neen" op antwoorden. Ten eerste hebben de vrouwen hun machi ne meestal uitsluitend op de stiksteek staan, zoo n tusschenmaat grootte, gebruiken meest al hetzelfde nummer garen cn laten alle schroefjes en moertjes maar zitten, uit angst dat de machine het anders niet meer ..doet". En daarin schuilt nu juist de groote fout. Hoe kunt u op een naaimachine werken, als u niet precies weet, hoe alles werkt? Daarbij heeft men toch wel eens b.v. iets te zoomen, een knoopsgat te maken, een rol- naadje aan te brengen, een klein gaatje te stoppen of wat dan ook. En daarvoor be staan allerhande apparaatjes, die juist het machinenaaien niet alleen tot een genot maar ook doeltreffend maken. Stel u niet tevreden alles met een stiksteek te doen. Laat u eens bij een naaimachine winkel wijzen hoe de bij uw machine be- hoorende benoodigdlieden werken en vooral leert u goed. hoe ieder plaatje of moertje of wat het dan ook moge zijn, moet worden bevestigd. Dan is de spoelinrichtlng nog van zeer groot belang want als wij niet precies weten, hoe de draad moet zlttcr. of hoe wij bij het gebruik van dunner of dikker garen het schroefje moeten aandraaien of losser zet ten. dan krijgen we lussen aan den achter- bant, of de draad breekt steeds, en we schie ten niet op. En nog afgezien van het- feit, dat een steeds gebroken draad niet bijzonder geschikt is om een naad flink stevig te naaien staat het ook zeer slordig, als men in een lange stlknaad ledereen keer een afhechting ziet. Nog een zeer belangrijk deel van het on derhoud der machine is het smeren. Gebruik daarvoor niet zoo maar een of ander soort slaolie, vaseline cf iets dergelijks, maar de zuivere naaimachine-olie, die de eigenschap heeft dat alle deelen ook de teerste en klein ste voldoende gesmeerd worden. Ik zal u nu eens een beproefd middel aan de hand doen om uw machine zoo te sme ren, dat hij vanzelf gaat. U wacht daarvoor een flinken zonnigen dag af. Nu begint u met uw oliespuitje met petroleum te vullen en de machine overal volop goed nat in de petroleum te zetten. U gaat nu met uw machine in de zon zitten en draait of trapt een groot kwartier zoo hard u kunt. Daar door wordt de machine goed warm. de pe troleum verdunt en doet zijn werk en als u daarna de olie wegwrijft zoover u er bij kunt. dan zult u werkelijk verwonderd zijn van het vuil dat nu losgekomen is. Het is al leen maar een kwestie van doorzetten cn u moet er niet na een paar minuten mee uit scheiden. want dan kunt u het evengoed heelemaal laten. Hebben wij de machine nu op deze wijze inwendig gereinigd, dan gaan we haar sme ren met goede machineolie: nadat alle gaat jes geolied zijn, draaien wij een paar minu ten nogmaals in de zon. zoodat de olie weer intens in alle deelen is ingetrokken. Nu laat u de machine, nog steeds in de zon, even uitrusten. Na een kwartiertje veegt u den buitenkant goed af, zoodat uw te naaien goed niet met olie wordt bevlekt en uw naaimachine is weer voor het gebruik gereed. Ik weet zeker, dat als u uw naaimachine eens op een dergelijk manier onderhanden neemt, u haar niet meer zult herkennen als u haar weer gebruikt, want het is net, of u een nieuwe machine hebt. Misschien kunt u tijdens de schoonmaak, juist nu iederen dag het zonnetje zoo heer lijk schijnt, ook voor de zoo stiefmoederlijk behandelde naaimachine eens een half uur tje van uw drukken tijd afnemen, nogmaals u zult er geen spijt van hebben. DE WITTE SPORT. Nu jonge tennisspeelsters te Wimbledon voor de oogen van liet Engclsche Konings paar de tennispantalon hebben ingevoerd, wordt deze dracht als erkend beschouwd. Een tenniskampioene mag natuurlijk geener lei belemmering in haar bewegingen door haar kleeding ondervinden. Ook sweaters in rood. groen, blauw of knalgeel worden wel bij het ten nisrokje of de rok-pan talon gedragen, al maakt dit lang niet zoo'n aardig effect als t geheel witte costuumpje. Wit past nu een maal beter bij het roestroode tennisterrein. De dames die de rokpantalon met mouwloos vest, blinkende knoopen en lakceintuur ver kiezen boven het tweedeelige tenniscostuum- pje uit shantung, piqué of linnen, dragen ook de destijds door dc beroemde Helen Wills ingevoerde schermmuts. Anderen weer hou den het haar ordelijk door een panama- hoedje, een baskisch mutsje of ook wel door een cenvoudigcn. broeden band, die echter geen bescherming tegen al te opdringerige zonnestralen biedt. Toile de soie met kleine, gestikte motleven als ook overhemdstof met een fijn streepje veroorloven tegenstellingen, die door ingezette deelen te voorschijn worden getooverd. Kleu rige monogrammen of toepasselijke motieven op mouwen en rokzakjes maken het costuum pje gezellig en sportief, als ze binnen de grenzen van smaakvollen eenvoud blijven. YVONNE. ONS KNIPPATROON. (699$ Een leuk overgangsjurkje, gemaakt uit wollen, Schotsche stof. Als straks de vacan- tics voorbij zijn, het werk weer begint cn de dagen korter worden, is het buiten niet zo- mersch genoeg meer om in een heel dun jurkje te gaan en toch ook nog niet herfstig genoeg om er een mantel bij aan te trekken. Dan komt zoo'n vlot en toch niet té dun jurkje, dat zonder mantel kan worden ge dragen, ons uitstekend van pas. Het knippatroon kost f 0.75 en Is verkrijg baar in de maten 88, 96 en 104 c.M. boven wijdte, bij de ..Afd. knippatronen" Uitge versmaatschappij ..De Mijlpaal", postbox 175, Amsterdam. Betaling kan geschieden per postgiro (nr. 41632) dan wel per postwissel of in postzegels. De lezeressen worden vrien delijk verzocht om naast de verlangde maat. ook het nummer van dit patroon 6997 op te geven, waardoor onnoodige vertraging in de toezending wordt voorkomen. IS DE KEUKENSTOEL OVERBODIG? Dc 'zucht waarmede menige huisvrouw zich aan tafel zet en die culmineert in de woorden: „Dat is vandaag voor het eerst, sedert het ontbijt, dat ik even rustig kan zit ten", is ons allen welbekend. De overige fa milie. die ook wel gewerkt heeft, maar daar bij kon gaan zitten, voelt zich grenzeloos lui tegenover zoo'n arbeidsprestatie, toont mede gevoel en zwijgt dan. een weinig bedrukt. Maar is het werkelijk wel het hoogste be wijs voor huisvrouwelijken Ijver, dat „niet tot Vrouwelijke gevangenen en opvoedingsgestichten. Men zal zich herinneren, dat op de jongste aigemeene vergadering van den Nat, Vrou wenraad een voorstel werd aangenomen, dat ten doel had door een Nat. Vrouwenraad een verzoek te doen richten tot den Int. Vrou wenraad, om een enquête in te stellen inzake Kinder- en Vrouwengevangenissen. Huizen van Bewaring, politieposten enz. Dit voor stel zal eerst op de agenda van den Int. Vrou wenraad moeten worden geplaatst en dan door de 3-jaarlijksche vergadering van afge vaardigden moeten worden aangenomen, waarna de Int. Vrouwenraad weer door mid del van de Nat. Vrouwenraden de enquête kan laten instellen, of het betrokken inter nationaal comité een opdracht in dien geest kan verstrekken. In dat geval zal ook in ons Land door het Int Comrtélid voor Neder land of door den Ned. Vrouwenraad in den voorgeschreven geest moeten worden ge werkt Doordat ce vergadering van den Int Vrouwenraad waar de agenda zal worden op gemaakt dit jaar is uitgesteld, in verband met de tijdsomstandigheden, kan het nog een paar jaar duren, voordat de opdracht wordt verstrekt. Intusschen, al moge in ons land de toe stand over het algemeen niet zoo ongunstig zijn voor vrouwen, reeds is begonnen met een studie op dit gebied en wel van andere zijde, nl. op initiatief van het Genootschap tot Ze delijke Verbetering der Gevangenen. Dit hoeft nl. tot onderwerp van studie gekozen: De Rijks-straf-en opvoedingsgestichten voor vrouwen en meisjes in Nederland. Het Maand blad voor Berechting en Reclasseering van volwassenen en kinderen maakte nl. mel ding van de instelling van een groote com missie uit alle kringen, welke studie moet maken van het onderwerp ..hoe een werke lijk goed en uitvoerbaar stelsel van strat en opvoeding te ontwerpen voor de ver schillende categorieën van vrouwen en meis- pes van zoo verschillenden leeftijd, die door den rechter naar gestichten van zoo verschil lenden aard worden gezondeif. Een overwe gende plaats is in ce commissie toegekend aan het vrouwelijk element. Opmerkelijk is het. dat presidente van de commissie is mr. Frida Katz. de presidente van den Nat. Vrou wenraad van Nederland cn ook lid voor het In: Comité voor Wetten en Rechtstoestand der Vrouw van dezen Raad. Deze heeft dus gelegenheid. tegen dat de vraag van den Intern. Vrouwenraad komt. geheel inge werkt in het onderwerp de voorlichting, wel ke wordt gevraagd te verstrekken. Secretaresse van de commissie is mej. dr. E. C. Lekkerkcrker, terwijl mevrouw prof. mr. D. Hazewinkel-Suringa. die haar benoeming tot hoogleeraar in het strafrecht te Amsterdam dankte aan haar bijzondere kennis en wetenschappelijken aanleg, mede zitting heeft in het comité, waartoe behalve mr. Frida Katz nog twee vrouwelijke Ka merleden behooren. nj. de bekende femi niste mevr. mr. B BakkerNort en het Katholieke vrouwelijke Kamerlid, mej. J. M. J. A. Meyer. In het geheel telt de com missie negen vrouwelijke en ach.t manne lijke leden. Zoo als de voorzitter van het Genootschap, de heer G. A. M. de Bruyn in zijn installatierede zeide. werd zij samen gesteld uit personen, van nabij bekend met het te behandelen onderwerp, en niet uit vertegenwoordigers van verschillende rich tingen. hoewel ernaar 1$ gestreefd perso nen te kiezen uit verschillende groepen ten einde eenzijdigheid te vermijden. Bedoelde rede welke in bovengenoemd Maandschrift werd opgenomen, deed min of meer uitkomen, wat men voor Nederland mag verwachten. Het Ls n.l. bekend, dat het aantal vrouwen en meisjes die straf moe ten ondergaan relatief gering is. met het voor haar ongelukkig gevolg, dat uit eco nomisch oogpunt belangrijke verbeteringen vor haar niet mogelijk znn. Nu is zeker de behandeling der vrouwelijke gevangenen in ons land niet te vergelijken me: die in som mige andere landen. Uitgangspunt vn het voorstel in den Nat. Vrouwenraad was -an ock niet ons land, maar de toestand in ver scheidene andere landen. Toch zouden meer moderne inrichtingen voor onze vrouwen en meisjes wel gewenscht zijn. maar niet be- r^kbaar. We e:teeren uit de rode van den heer de Bruyn daarom het volgende: ..Men stelle zich slechts een oogenblik voor de inrichtingen, waarin ce tuchtschool voor meisjes, de werkinrichting voor vrouwen gevestigd zijn: men begrijpe. dat van een werkelijke jeugdgevangenis voor vrouwen voorshands wel geen sprake zal zijn; dat arbeid in de buitenlucht voor de langge strafte vrouwen niet of hoogst onvoldoende kan worden verschaft: cn dat de aantallen bestemd om in de inrichtingen voor vrou wen te worden verpleegd, dikwerf te gering zijn om nieuwe zelfstandige inrichtingen daarvoor te bouwen. En men stelle zich daarnaast de mogelijkheid voor van een combinatie van meer inrichtingen ieder af zonderlijk, maar bijeengegroepeerd cn on der centrale leiding, waardoor voldoening kan worden gegeven aan billijke eisohen. ook voor de kleinste groep te stellen, met inachtneming van den eisch der zuinigheid. In die rede zinspeelde de voorzitter er ook op. dat van mr. Frida Katz de eerste stoot tot het instellen der commissie was uitgegaan, niet te verwonderen en bewijzend hoe deze vrouwelijke advocate Frida Katz stelt de advocatuur boven alles! wie sommigen wel eens verwijten, dat zij te veel hooi op haar vork zou nemen, op harmo nische wijze al haar werk weet te vereeni gen. We gelooven dan ook, dat men bij een vrouw over het algemeen minder bang be hoeft te zijn voor een teveel aan werk. dan voor disharmonie in haar persoon en haar werk. We gelooven. dat men daan-oor bij d:t vrouwelijke Kamerlid niet behoeft te vree zen. Bij het thans gekozen werk heeft zij naast zich een secretaresse en in elke com missie komt het toch bovenal aan op de secretaresse, voor welk werk vrouwen ge woonlijk ce ijverige en toegewijde krachten zijn die schrijfster is van een diepgaande studie over de vrouwengestichten in Ame rika, dus wel deskundig is op <ttt gebied Men mag dus hopen. dat de commissie degelijk werk zal doen en wenschen, dat het ook vruchtbaar za'. zijn. Hoewel over dat werk thans nog niets valt <e zeggen, ir.eenen we hier uit het ant woord van mejuffrouw Katz in he'. bijzonder te moeten lichten de zinsnede, waar in zij zeide. dat doordat thans het vraagstuk van de behandeling van vrouwelijke delinquenten in gestichten in zijn geheel aan de orde was gesteld, beter dan tot dusver rekening zou kunnen worden gehouden met de bij zondere psyche der vrouw. Ls die zin nie» veelbelovend voor de werkwijze der com missie? We vernamen, dat om practlsche rede nen de Indische opvoedingsgestichten niet in het werk der commissie zijn opgenomen Voor het overige hopen we wellicht later in de gelegenheid te zijn. meer bijzonder heden omtrent dezen arbeid te vermelden Thans wilden we ons bepalen tot het ves tingen van de aandacht op dit InitWatlef en het uitspreken van den wcnsch. dat de com missie met succes zal werken. EMMY J. B. zitten kunnen komen"? Hoe dikwijls wordt de vrouw niet geraden om bij haar huiselijke werkzaamheden zoo veel als mogelijk te gaan zitten, wat toch inderdaad bij de meeste be zigheden best mogelijk is. Maar het lijkt wei, alscf de hulsvrouw zich met de gedachte om' haar werk zittend dus met zoo weinig moge lijke inspanning te doen. nog altijd niet heeft kunnen verzoenen, alsof de oude gewoonte om alles staand of bukkend te doen, sterker is dan het gezonde overleg. In werkelijkheid is het zóó. dat niet alles uitvoerbaar is wat de hulsvrouw tegenwoor dig te lezen krijgt. en wordt geraden. Maar er zijn toch heel wat werkzaamheden, waar bij het zitten de voorkeur verdient. Het ls bijv. een onnoodige krachtsverspilling om staande aardappelen te schillen, groente schoon te maken, deeg te roeren e.d. Niette min zijn er r.og genoeg vrouwen die het. voor dat ooger.bilkje. niet de moeite waard vinden om eerst een stoel te haler.. ZIJ vergeten ech ter dat al die oogenblikjes" dikwijls een heelen ochtend kunnen vullen En zoo is het dus gen wonder als z.e op deze wijze niet voor het middageten tot zitten komt. Zeer zeker zijn er ook huiselijke bezighe den te verrichten, waarbij het niet goed mo gelijk ls om te gaan zitten, zooals o a bij het strijken of afwasschen. In deze gevallen zou de inspanning voor bovenlichaam en armen te groot worden, omdat het zittende lichaam niet meegeeft waardoor de inspanning die dit werk in zittende houding eischt. grooier zou zijn dan de krachtsbesparing, die men door het zitten bereikt. Dezelfde moeilijkheid doet zich bij 't afwasschen voor cn hier ls het vooral het boenen en afdrogen van pot ten en pannen, die een zittende houding on mogelijk maken. Met afhangende armen, dus in staande houding, zal dit karweitje minder vermoeiend zijn. Gingen we af op de moppen en humoris tische verhalen die er over schoonmoeders verteld worden, dan zouden wc niet goeds, niets hartelijks van haar kunnen verwachten De cliché schoonmoeder is bemoeiziek, hu meurig. jaloersch. Ze is de schrik van schoon zoon of schoondochter; bij echtelijke ruzies wordt met haar gedreigd: „Pas op ik vraag moeder te logeeren." Dc se hoon moedor Ls een complex van al wat akelig is. De praktijk leert ons gelukkig anders. Ik persoonlijk heb nooit zoo n „verschrikkelijke" schoonmoeder ontmoet. De een was sympa thieker dan de ander, maar ook niet alle ooms tn tantes, niet alle vaders cn moeders zijn sympathiek. En toch hebben die een heel wat beter reputatie. Tochmen noemt geen koe bont of er is een vlekje aan. En de schoonmoeder heeft haar slechte reputatie ook wel op de een of andere manier verdiend. Misschien is een elementaire, echt moe derlijke eigenschap wel de oorzaak van al het „geroddel". Een moeder immers vindt „het beste nog niet goed genoeg" voor haar kinderen. En zoo zal ze ook maar niet altijd en zeker niet dadelijk tevreden zijn met de keus van haar zoon of dochter. Alles begrijpen, dat Ls veel zoo dan al niet alles verontschuldigen. We weten en begrijpen allemaal dat een moeder geneigd is haar kinderen te overschatten, haar kin deren zijn iets bijzonders en daar komen ze dan op een goeden dag thuis met zoo'n heel „gewone" juffrouw of zoo'n heel ..gewone" mijnheer. En dan al die belangstelling en liefde die er naar deze wezens uitgaat. De moeder staat er vreemd tegenover, ze kan eigenlijk niet gelooven dat dit tot geluk zal lelden. Zij zelf heeft altijd geprobeerd haar kind gelukkig te maken, ze Ls daar niet al tijd in geslaagd. Nu komt er een ander, die het zoo heel makkelijk af schijnt te gaan. Het is een beetje wreed. En niet iedere moe der ls sterk genoeg om dat dadelijk blijmoe dig te aanvaarden. Het geluk van haar kin deren gaat haar boven al. Ja. maar ze wil zelf ook wol een klein deel van dat geluk hebben: krijgt haar kind het geluk van een ander dan voelt ze dat ln eerste Instantie als vervreemding. Tenzij de nieuwe zoon of dochter dadelijk zoo buitengewoon in haar smaak valt, dat er direct een sfeer van har telijkheid ontstaat en moeder zich betrok ken voelt ln het nieuw geluk. Maar zooiets laat zich niet dwingen. Moederliefde is egoistlsch. Maar is de lief de tusschen man cn vrouw het ook niet „een beetje Mooi is het niet en ook niet zoo prettig om te hooren, maar liefde maakt bijna altljo egoistisch en jaloersch. We zijn nog altijd niet zoo ver, dat we de wijsheid dat liefde géven Ls en niet ontvangen in practijk kun nen brengen. We eischcn den persoor. die onze liefde heeft voor ons op. Zoo ontstaan de conflicten schoonmoederschoonzoon en schoonmoederschoondochter, de laatste hoewel minder bespot zijn dikwijls groo- ter: moeder denkt zoo gauw. dat er niet goed voor haar Jongen gezorgd wordt, de vrouw voelt zich te kort gedaan als haar man met zijn kleine zorgjes nog naar zijn moeder loopt. Zoo erg als men het schoonmoeder-pro bleem voorstelt is het niet; het is geen kwes tie van haat. het is er een van liefde. Twee menschen die van een zelfde persoon hou der. en niets dan zijn of haar geluk willen. Maar een van de eerste voorwaarden tot ge luk Ls: vrede in huls. vrede onderling. Denken schoonmoeders en hun aange trouwde kinderen daar wel altijd aan als ze hun eigen jaloersche, egoïstische liefde op den voorgrond willen dringen1 Beseffen ze wel. dat door hun strijd om het geluk van den geliefden persoon, die persoon juist dik wijls <je dupe wordt? BHP OTTEN,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11