A „ARNHEM" VOOR DE FORENSEN. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1932 De belastingen te Zandvoort. 100 opcenten Gemeentefonds in de 3de klasse. Zijn de andere heffingen tot een redelijke hoogte opgevoerd? De hooge belastingen te Zandvoort trek ken de belangstelling van de forensen, maar niet minder van de andere ingezetenen! Zooals men weet is de gemeenteraad van Zandvoort in een der vorige raadszittingen door den ongunstigen financieelen toestand gedwongen geweest te besluiten alsnog het aantal opcenten voor de fondsbelasting voor het thans loopende belastingjaar 1932 1933 op 100 te stellen en de gemeente bovendien in de derde (voor de belastingbe talen den meest nadeelïge) klasse te plaatsen. Wij geven een staatje dat duidelijk aan geeft dat de Zandvoorters heel wat meer moeten betalen den in het thans afgeloopcn belastingjaar. GEMEENTEFONDSBELASTING TE ZANDVOORT. Belastingjaar Belastingjaar 1932 1933 1931 1932 Belastbaar 100 opcenten 15 opcenten inkomen. 3e klasse. le klasse. 600 f 2. 700 8. 800 10. 1 15 900 14.— 3.45 1000 18.— 5.75 1100 22. 8.05 1200 26.— 10.35 1300 30.— 12 05 1400 30.— 14.95 1500 42 17.25 1600 48 20.70 1700 54.— 24.15 1800 60.— 27.60 1900 66.— 3105 2000 72.— 34.50 2500 92.— 44.85 3000 132. 69.— 4000 196. 103.50 5000 276. 149.50 ioooo 764.— 414.— Bij deze berekening is geen kinderaftrek toegepast. Door B. en W. van Zandvoort is aan de regeering toestemming gevaagd om die 100 opcenten op de Fondsbelasting te heffen. Die vergunning is noodig volgens artikel 22 van de wet op de Financieele verhouding, want anders mag een gemeente niet boven de 80 opcenten gaan. Verschillende gemeenten in ons land heb ben steeds getracht zich tot hoogstens 80 opcenten te beperken, want men vreesde, dat anders de regeering gebruik zou maken van haar gelegenheid om een bijzondere voogdij over die gemeenten in te voeren. Zandvoorts gemeentebestuur Is zoo vernemen wij evenwel overtuigd, dat van zoo'n voogdij over Zandvoort geen sprake zal zijn, want de gemeente heeft aan het rijk nog geen bij drage van het rijk gevraagd om de begroo ting sluitend te maken. Van andere zijde vestigt men evenwel de aandacht op een andere passage in artikel 22 van bedoelde wet. Daarin staat, dat aan een gemeente door de regeering toegestaan kan worden om tot 100 opcenten te gaan als de overige heffingen tot redelijke be dragen zijn opgevoerd. Nu wordt die reeks heffingen opge somd in artikel 21. Daaronder wordt ge noemd (behalve de belastingen waarvan de heffing krachtens bijzondere wetten ge schiedt) opcenten op de hoofdsom der grond belasting. b. de bijzondere belastingen wegens ge bouwde en ongebouwde eigendommen en van bouwterreinen (de waardevermeerdering van bouwterreinen!. c. een zakelijke belasting op het bedrijf d. opcenten op de hoofdsom der fonds belasting. e. opcenten op de hoofdsom der vermo gensbelasting, f. opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting. g. opcenten op de hoofdsom van andere daarvoor bij de wet vatbaar verklaarde be lastingen. h. een belasting op honden. i. een belasting op tooneelvertoonlngen en andere vermakelijkheden. j. de rechten en loonen en andere gelden, bedoeld in art. 238 der Gemeentewet (straat- belasting, marktgelden, begrafenisrechten, precario. enz.) k. de belasting bedoeld in artikel 239 der Gemeentewet (de verplichting tot onderhoud van tot den publieken dienst bestemde straten en wegen). 1. een belasting op de verzekering tegen brandschade van de In de gemeente zich be vindende onroerende en roerende goederen of een overeenkomstige belasting voor zoo veel die goederen niet zijn verzekerd m. een belasting van hen, die gedurende ten minste een iceek als logeergasten vertoe ven in een hotel of pension binnen de ge meente. n. een belasting op openbare aankondi gingen. voor zoover niet door middel van tijdschriften of nieuwsbladen gedaan. *o. de belasting bedoeld in artikel 255 der Gemeentewet. Het blijkt, dat de gemeente Zandvoort nog niet alle bronnen van inkomsten heeft aan geboord die hier genoemd zijn. Het is evenwel de vraag of het in belang der gemeente zou zijn, als daartoe werd over gegaan. Ongeveer 5 jaar geleden heeft Zandvoort's raad een proef willen nemen met een logeer- belasting. Er kwam toen evenwel zooveel verzet van belanghebbenden bij de badplaats, dat de nieuwe raad die kort daarop gekozen werd de belasting weer introk voor die nog was toegepast. Wij zijn overtuigd, dat Zandvoort's ge meentebestuur en raad alles zal doen om die belasting te voorkomen. Een zakelijke belasting op het bedrijf heeft vóór Zandvoort weinig zin, want er zijn wei nig bedrijven, uitgezonderd de hotels en die zijn meestal ook zoo noodlijdend, dat nieuwe lasten niet gemotiveerd zijn. Een belasting op waardevermeerdering van bouwterreinen zou Zandvoort niet veel op brengen want- er zijn niet veel bouwter reinen die door het uitvoeren van openbare werken in waarde stijgen. Een belasting op de brandverzekering zou zoo werd ons van deskundige zijde ver zekerd meer kosten dan zij zou opbrengen. Trouwens dit geldt voor elke gemeente, zoo dat in vrijwel geen enkele gemeente deze be lasting is ingevoerd. De precario-verordening maakt een reclamebelasting vrijwel onmogelijk, want men kan toch slechts van één object slechts één keer belasting vorderen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben voor dit jaar toegezegd, dat zij aan de Kroon gunstig zullen adviseeren over die 100 opcenten. Zij nemen dus blijkbaar aan, dat hoewel niet alle genoemde belastingen ingevoerd zijn. de overige heffingen toch tot een redelijke hoogte zijn opgevoerd. Nu wordt de begrooting voor 1933 klaar gemaakt. Er wordt ncor het, gemeentebestuur reeds veel bezuinigd, terwijl nog nieuwe be zuinigingsplannen een object van studie uit maken. De gemeente Zandvoort zal ook het nieuwe belastingjaar wel niet aan de 100 op centen kunnen ontkomen. Dit komt omdat nog nadeelige saldi van vroegere jaren aan gezuiverd moeten worden. Ongetwijfeld zal de regeering elk jaar als die toestemming voor dc 100 opcenten ge vraagd worden, overwegen of nog steeds kan worden geacht, dat de andere heffingen to. een redelijke hoogte zijn opgevoerd. DE SLUITING VAN SCHOOL No. 1. DE LAATSTE OUDERAVOND. Ter gelegenheid van de sluiting der open bare lagere school No. 1 aan de Nassaulaan <jn verband met de overplaatsing van klas sen naar andere scholen) heeft de Ouder commissie haar laatste vergadering gehou den. De vergaderzaal was met bloemen en plan ten versierd. Het hoofd der school, de heer O. de Wit, heette de aanwezigen welkom, o.a. de heeren W. Roodenburg, wethouder van onderwijs, H. van der Weijen. inspecteur van het Lager Onderwijs, en Mr. A. Beets, namens de com missie van toezicht op het Lager Onderwijs.. De heer de Wit wees er op. dat de school aanvankelijk een U.L.O.- en opleidinesschool was. Bezuiniging dwingt nu tot de opheffing. Spr. betreurde dit. De samenwerking met het onderwijzend personeel was steeds goed. De voorzitter, de heer v. d. Burg memo reerde wat deze school beteekend heeft voor het onderwijs. Spr. bracht dank namens de ouders, aan het personeel, in het bijzonder aan de beide onderwijzers, de heeren v. d. Waal en v. d. Meije, die onderscheidenlijk als geschenk van de ouders ontvingen een boekwerk en lig stoel, aan de andere onderwijzers en onder wijzeressen werden sigaren en bloemen aan geboden. De heer van Ekeren, oud-hoofd der school, zeide met weemoed te gedenken, dat na meer dan 50 jaren de openbare school in dit ge bouw zal ophouden te bestaan. De scheiden de onderwijzers roemde hij als noeste wer kers en wekte tenslotte alle aanwezigen op, te ijveren voor de openbare school De wethouder van onderwijs, de heer W. Roodenburg, bracht hulde aan de oud^rcom- missie voor haar pogingen tot behoud. Spr. hoopte, dat de kinderen op andere scholen het zelfde zullen vinden, als op deze school en bracht met eenige hartelijke woorden hulde aan het onderwijzend personeel, en aan het Hoofd der School den heer de Wit. die overgeplaatst wordt, als hoofd, naar School 19 aan de Prins Hendrikstraat. Vervolgens spraken nog de heeren H. v. d. Weijen, Inspecteur v. h. L.O. en Mr. A. Beets namens de Commissie van Toezicht op het L.O. en de heer Wanders, secretaris der oudercommissie. BINNENLAND (Zie ook elders in dit nummer). ONGELUK NA EEN AUBADE. JONGETJE TE OUDERKERK OVERREDEN. De schoolkinderen van de Chr. Nat. School uit Ouderkerk a. d. Amstel waren Woensdag ochtend per autobussen naar Amstelveen ge gaan om aldaar een aubade te brengen ter eere van den verjaardag der Koningin schrijft de Msb. Toen de auto's weer te Ouderkerk waren teruggekeerd en de kinderen weer uitstapten, sprong één van hen. de 9-jarige Abraham Lens uit de auto. juist toen een auto uit de richting Ouderkerk passeerde. Het knaapje werd gegrepen en is in hoogst ernstïgen toe stand naar het O.L. Vrouwegasthuis te Am sterdam vervoerd. INGEZONDEN MEDEDEEL ING BN a 60 ets. per regel. waarborgt U en Uw gezin een onbezorgde toekomst. Bijkantoor Schotersingel 129. Dir. W. J. Wiersma. TWEE EN EEN HALF JAAR GEëlSCHT. TEGEN DEN SCHAKER VAN EEN MEISJE. Met gesloten deuren heeft de vacantie- kamer der Haagsche Rechtbank voortgezet de behandeling der zaak tegen den 21-jari gen zich noemenden propagandist die te recht- stond wegens verschillende zedenmis drijven o.a. ook de ontvoering van een 16- jarig meisje. Na getuigenverhoor eischte het OM., waar genomen door mr. Blok, tegen verdachte 2 jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Moresco concludeerde tot- vrijspraak. Vonnis 13 September. AUTOBUS MET WERKLIEDEN GESLIPT. ZEVEN GEWONDEN Een autobus met- werklieden is door de gladheid van den weg op den Bredascheweg te Tilburg geslipt en met kracht tegen oen boom gereden, meldt de Tel. Alle ruiten bra ken. waardoor zeven inzittenden ernstige snijwonden opliepen. Twee personen werden zoodanig gewond, dat zij in het R.K. zieken huis te Breda moesten worden opgenomen. De vijf anderen werden ter plaatse verbon den en konden huiswaarts keeren. MERKWAARDIGE ONTMOETING Een dame te Middelburg miste reeds eeni- gen tijd een gouden collier, aldus het Han delsblad. Op straat ontwaarde zij haar kleinood om de hak van een dienstbode, die bij haar in betrekking is geweest. Toen zij het meisje aan een politieagent aanwees en deze haar aanhield, was hst collier verdwe nen. Op het politiebureau kwam het echter uit haar blouse te voorschijn. KONINGINNEFEESTEN IN MAASTRICHT AFGELAST. Deelneming met kardinaal v. Rossum's dood. TELEGRAMMEN VAN PAUS EN KONINKLIJK HUIS. DE WRAAK VAN EEN AUTOMOBILIST. KABEL VAN EEN PONT LOSGEMAAKT Te Zaandam wilde Dinsdag naar wij in he: Handelsblad vermeld vinden, een heer uit Den Haag nog met de pont aan de Hembrug worden overgezet, toen dit vervoermiddel op het punt stond naar den overkant te stevenen. Dit werd hem niet toegestaan. De Hagenaar, hierover verstoord omdat hij vreesde daardoor te laat op de harddraverij te Zaandam te komen, heeft toen den kabel losgemaakt, waardoor de pont hulpeloos over het kanaal voer. De politie heeft tegen hem proces-verbaal opgemaakt wegens het in gevaar brengen van het verkeer. Naar de Maasbode vernam staat het vast, dat Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht de plechtige uitvaart van kardinaal Van Rossum Zaterdag in de St. Servatius- kerk te Maastricht zal opdragen. De begrafenis te Wittem zal geschieden te ongeveer vier uur door Mgr. J. H. G. Lem- mens, bisschop van Roermond. Van Kardinaal van Roey uit Mechelcn is bericht ontvangen, dat Z.Em. den plechtigen Uitvaartdienst zal bijwonen. De lijkrede wordt gehouden door prof. dr. Fr. Féron, professor aan 't Groot Seminarie te Roermond. De Hoogeerw. Pater Provinciaal der Re demptoristen zal tot zijn groote spijt bij de begrafenis niet kunnen tegenwoordig zijn. daar hij door zijn hoogere Oversten is belast met een buitenlandsche visitatiereïs, welke onmogelijk kan uitgesteld worden. Te Maastricht zijn de konlnginnefeesten afgelast. De belangstelling van publiek en geeste lijken is groot. Het stoffelijk overschot is thans gekleed in de hard-roode kardinaalstoga met kleine Cappa. Op het hoofd de roode bonnet en de roode kousen aan de voeten. Van de witte rochet valt de rijk-bewerkte kant in zachte plooien over het vlammend Kardinaalsrood, dat scherp afteekent tegen het rouwfloers der draperieën. In de benedenhal van het ziekenhuis ..Cal- variënberg" is een nieuwe rouwkapel inge richt. waar Woensdagmiddag om 4 uur de gestorven kardinaal werd gekist. Om half zes werd het stoffelijk overschot in plechti gen stoet overgebracht naar de hoofdparo chiekerk van den H. Servatius. In de royale entree van deze monumentale kerk. den zgn. Zuidelijken ingang, omhangen met rouw floers wordt de doode op de baar gelegd, en zullen de geloovigen gelegenheid hebben den ontslapen kardinaal door de glazen af sluiting der kist te zien. Door den Maastrichtschen beeldhouwer Gerard Hack is een doodenmasker genomen. Bij het bisdom te Roermond is bericht binnengekomen van Kardinaal Schulte uit Keulen, die wegens den Katholiekendag in Essen verhinderd is bij de uitvaart zelf tegen wooraig te zijn. maar die doe» den vicaris- generaal van zijn bisdom vertegenwoordigd zal worden. Verder is bericht ontvangen van kardinaal van Roey uit Mechelen, die persoonlijk bij dc uitvaart- aanwezig zal zijn. Aan het klooster der Redemptoristen te Wittem is telegrafisch bericht binnenge komen. dat de primaat van Polen, kardinaal Hlond. uit Poznam, bij de uitvaart tegen woordig zaï zijn. Bij de vele telegrammen van deelneming is er een van den paus. luidende: De H Vader levendig getroffen door de smartelijke tijding var. het onvoorziene over lijden van den eminenten kardinaal, den on- vermoeibaren werker voor de H Kerk. bege leidt deze uitgelezen ziel met wenschen en gebeden. schenkt aan de personen zijner omgeving met vaderlijke goedheid tot op beuring den Apostolischen Zegen. Het telegram is geteekend dcor kardinaal Pacelli. Verder zijn er van de koningin, de ko ningin-moeder. mgr. Aengenent en de andere bisschoppen. De Romcensche bladen staan vol artikelen over den kardinaal. LANCS DE STRAAT. Het licht, dat geen schaduw heeft. ..Genavend!" zegt de stem van een voorbij- gaanden boer vriendelijk in ce stilte, en het geluid van zijn woorden drijft- weg over dc velden met opgebonden korenschoven, terwijl zijn klotsende klompen hem de verte in dra gen. Heel lang hoor ik ze nog stappen, steeds zachter, steeds zachter, en heel lang nog hangt er in mijn ooror.. komt er weer terug naar mij toe gewaaid uit de boomen. uit het koren, de klank van zijn tevreden stem,, die mij zoo van harte een goeden avond wenschte. „Goeden avond!-' zeg ik eindelijk, tot be zinning komend, ook tegen den boer. die al lang weg is. en tegen ce korenschoven en de stille boomen, die in het vreemde licht, dat er hangt over de wereld vlak na zonsonder gang. in roerlooze spanning op iets schijnen te wachten. Waarop? Niet op mij en mijn doelioozen wensch. Ze wachten, en het is. of er duizend onzichtbare oogen van hen uit turen en kijken in het rond, om te zien. of dat. waarop ze wachten nog niet komende is Wat is het? De duisternis? De nacht? De maan de sterren en de zwartblauwen hemel? De geheimzinnige wolken, de dansende nachtuilen en de andere dingen die er rond waren in het duister? Wat is het toch, dat dit uur na zonsondergang zoo vreemd maakt, zoo onwerkelijk, zoo spookachtig schoon? Is het de stilte? Maar de stilte komt van het wachten, dat de boomen. de korenschoven, de planten en de boomen doen. een wachten vol eerbied, vol bevende spanning, vol angst bijna. Wat is het dan toch, dat de wereld zoo vreemd maakt? Steeds maar verder loop ik langs den weg. en peins en denk. en kijk er alle dingen op aan, en voel mijzelf ook al bijna opgenomen worden in die wonderlijke spanning, als of er ook mij iets te wachten staat, alsof ik mij bevind vlak voor een ontdekking, een open baring Ik kijk naar de boomen.. en zeg tegen mijzeive, dat er zoo iets vreemds aan ze is. dat ze er zoo heel anders uitzien, dan de ge wone. groeiende, gezonde boomen van allen dag, dat ze net dingen uit een onwerkelijk verhaal zijn, en dat het toch 'neusch niet mijn eigen verbeelding is. die mij dal zoo doet zien. Ik zie naar de korenschoven, en vindt ze mooi prachtig, in den grijzen gelen gloed, waarin het licht van den stervenden dag ze ge7"t heeft, maar heelemaal geen gewone korenschoven, gemaaid door een man met roode koonen in een blauw buis. opgebonden door zijn knechtje, en bestemd om vermalen en verwerkt te worden tot het- brood, dat de menschen eten. In de verte ligt een heuvel, die ik al wel tien. twintig maal. ja. iederen dag bijna gezien heb, en die ik nooit won derlijk heb gevonden. Een gewone heuvel van zand, maar die nu opeens een vreemd ding, een wezen is geworden, een spinx. zwijgend uitkijkend over het land, Wat is het toch. hoe komt het toch? Wat is het mysterie van dit zwijgende uur na zonsondergang, als dc dag ligt te sterven, en de nacht langzaam op zachte voeten aangeslopen komt? En terwijl ik luister naar de stilte, en peinzend zie naar dc vreemde wereld, komt heel in de verte, klos-klos, mijn goeden vriend van daar straks weer aan.Ik hoor hem eerst, ik herken het houten geklots en ge sleep van zijn klompen op don weg, en ik weet al, dat hij het is, voordat ik hem, vlak bij mij verschijnend om een bocht van den weg, zie. „Genavend!" zegt hij weer. tevreden als eerst en niet in het minst in zijn wiek ge schoten, omdat- ik hem straks pas terug groette, toen hij het allang niet meer hoo- ren kon. „Goeden avond!" zeg ik haastig, om hem vooral te laten merken, dat dat van daar straks een groote vergissing was, en gansch en al niet zoo bedoeld. „Schoonen avond!" zegt hij met nadruk en wijst met zijn pijp in het rond. „Prachtigen avond!" zeg ik, beamend. Hij kijkt mij onderzoekend aan en mon stert mij, alsof hij mij iets zal gaan zeg gen. dat hij niet ieder zou willen vertellen, en ziet dan met ernstige oogen de wonder lijke wereld in. Dan buigt hij zich naar mij over, en het is vreemd genoeg, maar mijn ftart begint opeens te bonzen, alsof ik van te voren reeds weet, dat er iets heel moois en belangrijks komen zal. ..Ik zal je eens wat zeggen" zegt- hij gedempt, en zijn hand gaa' naar zijn pet-, en neemt hem af, zooals hij met- hetzelfde eerbiedige gebaar iederen Zon dag in de kerk doet. ..weet je waarom de wereld nu zoo schoon is, dat een mensch er niets van begrijpt en met z'n domme her sens denkt, dat hij niet meer op de aarde maar ergens anders is? Omdat de heele we reld nou licht is. en omdat het licht overal vandaan komt, er er nergens een schaduw is. Nergens! En dat licht komt overal van daan uit de boomen en het- graan, en uit de hemel en de aarde. Dat- is maar één uur op den heelen dag, en dat is het aldermooiste uur van den heelen dag en eigenlijk is het zoo mooi, dat wij menschen er niet goed bij - kunnen. Mijn hand gaat langzaam, als vanzelf om hoog. en ook mijn hoed gaat af Hij ziet het. en dan buigt hij zich voorover, en vertrouwt mij zijn allerkostbaarste geheim toe. dat hij misschien nog wel aan niemand gezegd heeft: ..En als u mijn vraagt, dan is dat het uur van Onzen Lieven Heer. Heelemaal geen schaduw, en overal licht." En Ik sta nog met mijn hoed in mijn han den, als hij tevreden weg klotst in de verte door het uur van Onzen Lieven Heer. W. T. EEN VREDESBETOOGING TE ARNHEM. DE WINKELS GEOPEND TOT 10 UUR. Zondag 4 Sept. zal te Arnhem een inter nationale vredesbetooging worden gehouden, georganiseerd door S. D. A. P. en N. V. V.. waaraan veie duizenden betoogers uit aller lei landen zullen deelnemen. Bij gelegenheid van deze betooging was door de Arnhemsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers een ver zoek tot den raad van Arnhem gericht om de winkels op dien dag geopend te mogen houden. Dit verzoek is voor alle winkels toe gestaan. zoodat dus Zondag te Arnhem alle winkels tot lu uur 's avoncis geopend mogen zijn. DORPSZEDEN. Twee jongelieden uit een naburig dorpje hadden op een fietstochtje kennis aange knoopt met een paar meisjes uit Nieuw Bin nen, Dit was niet naar den zin van de jeugd van Nieuw Buinen, aldus de Msb. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbij de Nieuw- buiners zich niet ontzagen van een mes ge bruik te maken. Iemand uit Mussel werd tijdens deze messenstekerij zeer ernstig ge wond en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht Dc politie die de zaak in on derzoek heeft genomen, heeft den /ermoede- lijken dader aangehouden en in arrest ge steld. ZESDUIZEND AUTO'S EN 19.000 FIETSEN. OP «N DAG OVER DE AMSTERDAMSCHE VAART. Men meldt aan de N.R.C.: Op den Rijksweg Amsterdam--Haarlem is in deze maand een verkeerstelling ge houden op een werkdag en op een Zondag. Om eenig denkbeeld te geven van cle drukte op dezen weg dienen dc volgende cijfers. Op den werkdag passeerden tus- cchen voorin. 6 uur en des avonds 8 uur: 6153 auto's. 774 motorfietsen en 7540 fietsen en op den Zondag diezelfde uren: 6415 auto's 1723 motorfietsen en 18.930 fietsen. Wan neer de telling tot middernacht had ge duurd. dan zouden ce cijfers voor auto's cn rijwielen ongetwijfeld nog een paar duizend hoogcr zijn geweest. Nieuws uit Indië. EXTRA UITKEERING AAN CRISIS- SLA( IITOFFERS. Aneta seint uit Mcdan: Het crisiscomité besloot ter eere van den verjaardag van de Koningin aan de crisisslachtoffers een extra- uitkeering van een h^lve maand te doen ge schieden. DUIDELIJK GESTELDE VRAGES van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan dc Redactie. Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adreê ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. Dc antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. PLANTEN. VRAAG: 1 Wanneer moet men klimop plan ten? 2 Wanneer appels en pereboomen? 3 Wan neer bessenboompjes? ANTWOORD: 1 Halt Maart tot half April 2. Laatst van October of tweede helft van Maart. VRAAG: 1. Hoe knn ik oorwurmen (kakker lakken) bestrijden, die mijn roxon vernietigen? Ik bcspoor ite reeds met groene zeepoplossing, maar dit blijkt niet afdoende te zijn. 2. Hoe. knn ik afdoende wespen bestrijden, die bij voorkeur in den wingerd zitten en d mr de bloeiende vruchtjes afeten? ZIJ komen bij zwermen te gelijk. ANTWOORD: 1. Dit moet eenige keeren herhalen, of wel een omgekeerde bloempot op een takje zetten en daarin wat mos doen en dit des morgens vroeg Inspeeteeren. 2, Fleschjes met honingwater ophangen. Do wespen verdrinken daarin. RECEPTEN. VRAAG: I. Hoe maakt m«n cltroenllmonade? 2. IIoc grenadine? 3. Hoe frambozenlimonade? 4. Hoe be*senllmonade? ANTWOORD: 1. Breng in een goed geëmail leerde pan 5 a 6 ons suiker met liter water aan de kook en roer even, tot de suiker geheel Is opgelost. Filtreer het door een doekje en laat het bekoelen. Los In een kopje kokend water 20 gram citroenzuur op en voeg dit er bij. AU de stroop weer koud ls, voegt gij er een flesch- Je citroenessence door. 2. Als onder l. maar In plaat» van citroen- essence neemt gij grenadine essence, 3. Ala 2. maar frambozonessence. 4. Lob ln een goed geëmailleerde pan 6 7 ons suiker op in liter beste bessensap. Voeg er. als het koud is. wat citroensap naar am aak bij. VRAAG: Hoe krijgt men kleine roestvlekjes uit wit katoen? ANTWOORD: Met een Immaeulus roe»t«tlft. De eenvoudige gebruiksaanwijzing staat er op. VRAAG: Hoe kan men een crêpe satln Japon, waar een paar vlekken in zitten, schoon krij gen? ANTWOORD: Het ls Jammer dat gij niet op geeft. wat voor vlekken het zijn. want alle vlekken kunnen niet op dezelfde wijze behan deld worden. Ook meldt gij niet. welke kleur de japon heeft. WIJ kunnen U nu alleen het volgende advl- seeren. Leg de vlekken met den achterkant op een schoonen in vieren gevouwen handdoek: roer rauwe stijfsel met koud water tot een dikke pap zonder kluitjes en leg een dikke laag hiervan op de vlekken. Laat. minsten» 12 uur. stil drogen; haal dan de hardgewordrn stijfsel er voorzichtig af en schuier na. VRAAG: Hoe maakt men velschillende soor ten alcoholvrije sorbets? ANTWOORD: Berioodigd: 1 fl. ananas. 3 a 6 abrikozen op water. I on» suiker. 3/4 ft. vocht van ananas en nbrikozcit. wat citroensap en wut karmijn. Neem 3 of 4 stukjes unanas uit de flesch en snijd die In kleine dobbelsteentjes. Wrijf de overige ananas en de abrikozen door een paardeharen zeef cn vermeng deze puree met citroensap naar smaak cn met het vocht, waarin de suiker 1* opgelo-t. Doe er zooveel karmijn bij, tot een mooie roode kleur Is ver kregen. Roer er de blokjes ananas door en laat op de gewone wijze bevriezen, maar let» min der stijf dan ijs. Als gij het presenteert, kunt gij de champagne, of dc marasquin door spuit- of Vlctorlawater vervangen. In p!qut« van tafelwater bij te voegen kunt gij er. voor het bevriezen 150 gram slagroom door roeren. RECHTSZAKEN. VRAAG: Is een schoondochter, als haar man ls overleden, verplicht haar schoonmoeder to steunen? ANTWOORD: Alleen al* er kinderen uit hut huwelijk met den overleden man nog In leven zijn. VRAAG: Mijn zwager wordt In een inrich ting verpleegd. Zijn ouders zijn onbemiddeld. Nu wil de gemeente, waar de patient woont, de kosten op de broers en zusters verhalen. dte r' hier zelf werk hebb«n om rond to kommt. Zijn zij tot dc gevraagde bijdrage wettelijk ver plicht. ANTWOORD: Neon. VRAAG: Ik krees van het Burg. Armbestuur een kwitantie van S.80. zijnde 1.— p. w. on dersteuning voor mijn werkloozen schoonzoon. Men deelde mij mede. dat ik dat moest 'blijven betalen. Is dat Julsl? Ik verdien 34.— en hel. 2 minderjarige zoons en 1 dochter, allen werk loos, thuis. ANTWOORD: Ja.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7