KONINGINNEDAG. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1932 DERDE BLAD gevonden te hebben om nationale festivitei ten op te luisteren en steeds zal men dit op prijs blijven stellen. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, waarbij Zang en Vriendschap nog en kele zeer gewaardeerde nummers zong. Waarom er geen fakkels waren. Groot aantal concerten. „Zang en Vriendschap en Harmonie-Crescendoop een verlichte boot. Kerkconcert in de Kloppersingelkerk. Wieler wedstrijden in Haarlem-Oost. De kinderfeesten. In ons vorig nummer is het laatste gedeel te van ons verslag der Kinderfeesten van het Centrum-Comité per abuis onder het verslag der feestelijkheden te Heemstede geplaatst. Voor <le belangstellende lezers herplaatsen we dit gedeelte nog hieronder: We zouden haast niet kunnen zeggen, wi? het meeste succes had: de goochelaar, die de kinderen met zijn weergalooze toeren in een bewonderende verrukking bracht; de jongleur, die evengoed op zijn hoofd als op zijn been en kon staan, of de vriendelijke onderwijzeressen, die de kinderen op kwis tige wijze op versnaperingen onthaalden Een feit is het echter, dat de kinderen en daar was het immers het Centrum Comité om te doen eénige uren in de heerlijke buitenlucht op een prettige wijze hebben doorgebracht. De wethouders Van Liemt en Roodenburg gaven door hun tegenwoordigheid een blijk van belangstelling. En ook buiten het terrein stond een com pacte menigte mee te genieten. De concerten en muzikale ommegangen. In Haarlem Oost werd ook een ivelgeslaagde wielerwedstrijd gehouden. De muziekvereeniging ,.St. Caecilia", die 's morgens vroeg reeds door een gedeelte der Haarlemsche straten gewandeld had. was 's morgens half elf weer gereed om op de muziektent op de Groote Markt onder leiding van den heer S. A. Noom een concert te ge ven, dat door 'een groote menigte aangehoord werd. De Haarlemsche Politie-Muziekvcreeniging concerteerde van half drie tot half vijf op dè Groote Markt en ..St. Caecilia" zoowaar weer op denzelfden tijd op de Botermarkt. Alle concerten werden met het Wilhelmus geopend. Zij hadden, dank zij het toezicht van de politie, een ordelijk verloop. Het pu bliek toonde zich uiterst dankbaar. Van drie tot vijf uur hadden weer twee muzikale ommegangen plaats. De ééne ge schiedde door de vereeniging ..Harmonie- Crescendo" onder leiding van den heer H. W. Hofmeester en de tweede door de muziekver eeniging ..Arti et Religioni", directeur de heer F. H. Dekker. De korpsen marcheerden langs de route, die reeds eerder in ons blad gepubliceerd is. Zooals te verwachten was. veroorzaakten deze wandelingen overal veel vroolijkheid. Zij werden dan ook ten zeerste gewaardeerd. De avond van (Koninginnedag. De avond van Koninginnedag werd ge kenmerkt door dezelfde rustige kalmte als de. dag. Er waren in het centrum heel wat menschen op de been; de cafés zaten vol; hier en daar klonk wat geknal van ..vuur werk", maar van echt-feestelijke luidruch tigheid en uitgelatenheid was al zeer weinig te bespeuren. Soms „hoste" eens even een stel jongelui, maar de pret duurde meestal niet lang. Het was de kalme avond van een kalmen dag. Op de Groote Markt voerde tusschen 8 en 10 uur Reynier van 't Hoff de mannen van Haarl. Tramfanfarecorps aan en de zeer goede prestaties van het corps vonden waar deering en aandacht bij zeer -velen. Op de Botermarkt gaf op denzelfden tijd Arti et Religioni een concert onder de goede leiding van den heer F. H. Dekker. Ook hier groote aandacht al was het aantal belang stellenden naturlijk minder groot dan op de Groote Markt. Na afloop van het concert op de Groote Markt marcheerde het Tra.mfanfarecorps naar de Kloppersingel om „Harmonie Cres cendo" (dat daar in samenwerking met de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" een concert gegeven had) en het talrijke publiek daar, „af te halen". Met volle muziek trokken de beide corp sen daarna weer naar de Groote Markt langs Kloppersinigel, Kruisweg. Kruisstraat en Barteljorisstraat: het eene corps als opener, het andere a.ls „heksluiter" van een groot aantal Haarlemmers, die op de m^.t van de muziek marcheerden. Het was de bedoeling, dat dit een fakkel optocht zou geworden zijn. Het werd echter een „donkere", zij het daarom niet minder opgewekte stoet, want naar wij bij een voor- loopige informatie vernamen, waren de fak kels niet gearriveerd. Deze optocht bracht weer een groot aan tal menschen naar het centrum. Op de Groote Markt, waar de stoet ontbonden werd. gaf St. Caecilia, directeur de heer S. A. Noom, nog tot besluit van het feest van half 11 tot half 12 een welgeslaagd concert, waarna feestvierend Haarlem „huistoe" ging. Bij de feesten te Bloemendaal had het nummer koekkappen veel succes. Christ. Nationale Werk mansbond. De groote zaal van den Kegelbond aan de Tempeliersstraat was geheel gevuld toen de heer J. van Dalen, afdeelingsvoorzitter van bovengenoemden Bond des avonds de bijeen komst opende met het laten zingen van Ps. 146 verzen 1 en 8 en met gebed. Hij memo reerde de koninklijke onderscheidingen aan den eere-voorzitter. ds. C. J. van Paassen, en de leden Piso en Wage toegekend. Ds. Van Paassen sprak hierop de feestrede uit. Spr. dankt God, voor de groote dingen die Hij gedaan heeft. Hij trok een vergelij king tusschen het oxide volk van Israël en dat van Nederland. Overeenstemming heerscht o.a. in de geographische ligging van beider landen, in de geschiedenis, die Israel een Mozes en Aaron gaf en Nederland een Willem van Oranje en Marnix. Spr. is dankbaar, dat op 31 Aug. allen één zijn en om den troon staan der geëerbiedigde koningin die een kind is van Willem van Oranje, waarin God groote zegeningen aan ons volk gegeven heeft. Zij deelt in het leed als een der eersten, zij is één met het volk. En daarvoor dankt spr. en is blij. omdat Oranje en Nederland weer, gespaard bleven. Hierna was het officieele gedeelte geëin digd en werd de avond verder gewijd aan muziek, zang en declamatie. De muzikale me dewerking werd verleend door net muziek- ensemble, dir. de heer D. Hogënbirk Sr. en de gemengde zangvereniging „Zanglust", dir. de heer A. C. Fortgens. De heer J. van Tongeren trad op als declamator. Hunne prestaties zijn door het publiek zeer gewaar deerd. Het slot der feestelijkheden. Des avonds na elf uur heeft in de boven zaal van café Brinkmann aan de Gr. Markt de sluitingsbijeenkomst plaats gehad van de Vereen. Koninginnedag. De voorzitter van het Centrum-comité mr. dr. F. A Bijvoet wierp een terugblik op den afgeloopen dag. Het zal zijn opgevallen, dat er minder feestelijkheden waren dan anders, waarvan de reden gevonden wordt in de eco nomisch slechte verhoudingen. Het bestuur meende in dezen in den geest van de Ko ningin gehandeld te hebben. Was de quanti- teit minder, de qualiteit stond hoog. Dank bracht spr. aan de vereeniging Zang en Vriendschap, die een zoo schitterend concert gegeven hebben aan den Kloppersingel, dat spr. een mijlpaal noemde in de feesten van het Centrum-Comité uitgegaan. Het bestuur heeft zich zooveel mogelijk op het terrein der muziek begeven. Spr. dankte de Haarl. Politiemuziekvereeniging. het Tramfanfarecorps, de Harmonie-Crescendo. St. Caecilia, en de muziekvereeniging Arti en Religioni. Ook bracht hij dank aan Snelver- band en de Reddingsbrigade en aan allen die meegewerkt hadden voor het slagen van den dag ter viering van den verjaardag van de landsvrouwe, die uitblinkt in vele deug den. Met een lange leve H. M. de Koningin besloot spr. De heer J. Voet zeide namens Zang en Vriendschfn hex steeds een e"v on Nader vernemer, wij dat hot Centrum- Comité voor den fakkeloptocht 12 fakkeldra gers aangenomen had. De door de gemeente verstrekte fakkels stonden Woensdagavond gereed, maar de fakkeldragers verschenen niet. Het was hedenmorgen bij het Centrum comité nog niet bekend waarom de fakkel dragers net Comité deze kool- gestoofd had den. De zaak zou onderzocht worden, zoo deelde men ons mede. In Haarlem-Noord. Het Koninginnefeest in het Noordelijk tadsdeel pleegt zich voor een belangrijk dec* af te spelen oo het R.C.H.-terrein. da?, nu he" voormalige R.C.H.-terrein is geworden. Dc groote tribunes van het voetbalveld aan den Middenweg borgen dan in gulle gastvrijheid belangstellende vaders en moeders, die kwa men kijken naar wat hun kinderen presteer den op het groote groene veld. dat altijd zon nig en warm was. dien dag. Maar het R.C.H - veld is een beetje in een desolaten toestand geraakt sinds de verhuizing van de club naar Heemstede en wie nu een plaatsje op de tri bunes zocht, die vond slechts een kaal uitge vreten plek in de groene grasmat. De tribunes zijn weg en zelfs in het. kleedlokaal speelde de zon door het dak heen. omdat er van de zolderine niet vee! meer over was. en een ge deelte der wanden er naast stond op een kar. Voor het overige was het ook niet zoo zonnig op 't groote veld als vorige jaren, vooral in den namiddag niet, al bleef ook de malsche re gen. die omstreeks zes uur viel den jongens en meisjes bespaard, omdat die toen al weg waren. Alles te zamen maakte het feest een wat minder gezelligen. wat minder uitbundi- gen indruk dan die wij er vroeger van had den. er namen ook minder kinderen aan deel. Maar wanneer men naar een oorzaak vraagt, dan kan men van het. antwoord vooraf reeds verzekerd zijn en wij gelooven. dat het 't beste is, om het betaamde woord, waaraan de geheele mineurtoon, die dit Koninginnefeest dezen keer min of meer beheerschte. mag worden toegeschreven, nu eens in dit verslag niet te gebruiken. Het was tenslotte een kinderfeest, en waar kinderen bijeen zijn en spelen kunnen en waar op voortreffelijke wijze voor leiding en initiatief bij het spel gezorgd is, ontbreekt het plezier niet. 's Morgéns waren de kinderen uit Schoten natuurlijk naar de aubade geweest. Om on geveer kwart over acht waren zij afgemar cheerd van de Kleverlaan en toen de aubade afgeloopen was. waren zij met feestelijke be geleiding terug gebracht, naar hun kwartier door de muziekvereeniging „Art.i et Religio- ne", die hen tot het Kennemerplein verge zelde. Op het R.C.H.-terrein troffen de kinderen acrobaten, goochelaar en buikspreker, en van 10 tot twaalf uur hebben deze lieden zich be ijverd om het feest op een prettige wijze in te zetten. Op het podium verschenen een muzikale clown,'een athleet, komische jongleurs en ten slotte ook do man met. den sprekenden pop, en waarschijnlijk is dc laatste het. geweest, die het aller vermakèlijkste gevonden is en de blijvendsten indruk heeft achter gelaten. Het bloemencorso te Heemstede. Onder Moeders parapluie. Het is een bijzonder genoegen om een kin derfeest gade te slaan. De meeste kinderen gaan er volkomen in op. en daarom gelooven wij ook. dat het voor de organisatoren een groote voldoening moet zijn al zijn zij den geheelen middag ingespannen bézig met het leiden van zooveel verschillende spelen, zoo als blokkedans en kaatsen en handbal en mastklimmen en zoo vele meer, die tijdens het kinderfeest des middags aan de orde ple gen te komen. De voetbalwedstrijd, uitge schreven voor de oudere jongens, kon ten slotte niet doorgaan, omdat er geen voetbal lers genoeg waren. Voor de andere spelen was er deelneming genoeg, welke een hoogtepunt vond in do uitreiking der prijzen niet alleen, maar ook bij een groote melkbus. Stel u voor. men had aan de kraan slechts te draaien om limonade overvloediglijk te doen vloeien. Voor reserve was er bovendien een groote sproei wagen. waaraan ook eën kraan zat. al kwam daar dan ook geen limonade, maar helder water uit. Reepen chocola en krentenbollen completeerden dit gedeelte van de feest vreugde. Het muziekkorps „De Spaarnebazuin" on der leiding van den heer A. J. P Hakkenberg van Gaasbeek zorgde voor prettige muziek Het korps bestaat uit jongelieden, die er in een hagelwitte blouse met blauwe pantalon 'eer feestelijk uitzagen en decorum aan de feestelijkheid verleenden, al. zijn er in het korps dan ook zoo jonge deelnemers, dat de musici zelf zoo nu en dan eens over het veld rolden. Als je ook nog pas elf bent en je hebt van 's morgens vroeg a* deftig in de rij go- 'oopen en geblazenEen aardig korps dit. Tot 5 uur duurden de feesten. 's Avonds was er muziek in het Juüanapark St. Caecilia*' speelde er onder leiding van den heer S. A Noom en menig voorbijganger j bleef even luisteren in den wijden lichtkring ^nder de boomen. naar de goede muziek. Na j 'icnen. toen het concert uit was. trokken nog elen naar de stad. In het bijzonder bij de 'ennemerbrug was het druk. en het nieuwe j restaurant ..Bolwerk", was. gelooven wij. de- I zen Koninginnedag een der best bezette. Het 1 Kennemerplein is de laatste jaren een geheel nieuw centrum voor „Noord" géworden. Huldiging van den heer Cransbcrg b\) zijn afscheid als Hoofd ran School 19 (Prins HendrikstraatJ door de Oudercommhsie. Zie het vcrslcg in ons nummer van Woensdag). De viering in Haarlem-Oost. Evenals andere jaren heeft de afdce'.ing Haarlem-Oost van de vereeniging ..Konin ginnedag'' voor een waardige viering van den 31sten Augustus gezorgd. Het program ma mag misschien minder uitgebreid ge weest zijn dan vorige jaren, een feit blijft het. dat den burgers in het Oosten weer veel schoons en afwisselends geboden is. En daarbij moeten we in de eerste plaats melding maken van den wielerwedstrijd, een evenement, dat, dank zij de goede zorgen van het bestuur van den Oranjebond en cie sportvereeniging ,De Kampioen" een vol ledig succes werd. Des morgens, na de aubade, was het feest voor de kinderen. In den speeltuin aan dc Zomervaart genoten zij in groote, getale van al het wonderbaarlijke, dat het wel verzorgde specialiteitenprogramma bevatte. Willy van Houten gooohel.de, dc lieer Ko- wera jongleerde en balanceerde. Mac. Allan equilibrcerde en de twee Taveniers zorgden voor komische acrobatiek. In de pauze voer de Utili Dulci wat vrootijke muziek uit, zoodat de jeugd zich geen oogenblik ver veelde. Genoemd muziekgezelschap -onder de kranige leiding van den heer A. C. Jut- jens. verdient zeker wel een extra woord van hulde, want den geheelen dag was het en semble weer paraat om bij de feestelijk heden muzikale luister bij te zetten. Ook bij de wielerwedstrijden ontbrak Utili Dulc: niet op het appèl. De wegraces (300 M. sprint), vormden in derdaad het „pièce de resistance" van het programma. Gelukkig ds het tijdens de wedstrijden, zij duurden van 36 uur. droog gebleven, zoodat de afwerking zonder stoornis kon plaats vinden. De entree van de dertig deelnemende renners, allen leden van de „Kampioen" was een „blijde in corns te". Voorafgegaan door de onvermoeide muzikanten van Utili Dulci trok de optocht van de Amsterdam - sc-he Poort naar het wedstrijdterrein, met- name de Pladellastraat en de Kruistocht- straat, welke straten aan weerszijden met touwen waren afgezet. Heel wat bewoners van het Oostelijk stadsdeel hadden zich op deze attractie gespitst, want de belangstel ling bleek uitermate groot. Vooral bij de finish was het „dringen". Onder de omwonenden waren er, die stoe len naar buiten hadden gebracht om op deze wijze het tournool op eenigszins com fortabeler manier te kunnen bijwonen. De tallooze toeschouwers zullen hun aanwezig heid overigens niet betreurd hebben. Er is met enthousiasme gereden en aan span ning heeft het niet ontbroken. Behalve de gewone en de consolatie-wedstrijden werd ook nog een eerewedstrijd verreden tusschen de beide winnaars. Tegen het einde van den middag pakten zich donkere wolken boven de stad samen en ternauwernood was het wielerfestijn af geloopen of een stevige regenbui brak los, die de verraste toeschouwers naar alle windrichtingen verspreidde. Pluvius kwam dus nog juist te laat om de zoo prettig verloopendc en voortreffelijk georganiseerde wedstrijden te schaden. De prijsuitreiking geschiedde des avonds in café Hommels aan de Zomervaart. Na mens het hoofdbestuur van de vereeniging „Koninginnedag" waren aanwezig de heer E. H. Tenckinck en mr. P. Fuhri Snethlage. De heer J. H. van Engelen, voorzitter van de afdeeling Haarlem-Oost opende de bijeen komst nadat men staande het „Wilhelmus", door Utile Dulci in de muziektent gespeeld had aangehoord en deelde mede. dat de heer Th. A. Wesstra, voorzitter van het hoofdbe stuur verhinderd was ter vergadering te ko men, maar dat in zijn plaats de heer Tenckinck bereid was gevonden de prijsuit reiking op zich te nemen. Spreker kon met genoegen constateeren, dat de wedstrijden zeer in den smaak van het publiek waren gevallen en sprak zijn vreugde uit over de uitnemende samenwerking die tusschen de besturen van den Oranjebond en „De Kam pioen" bij de voorbereidingen bestond. De heer Tenckinck, die hierna het woord nam, zeide zich niet bepaald voor zijn taak als prijsuitreiker berekend te voelen, nu hij er zoo plotseling voor gesteld wordt. Spre ker is dikwijls als zoodanig opgetreden, maar nog nooit bij wielerwedstrijden. Zeer waar- deerend liet spreker zich uit over de wijze waarop de afdeeling Haarlem-Oost de vie- cing van den Koninginnedag opvat. De poli tie weet altijd dat er hier niet veel te „ver hapstukken" valt. Onder levendige instemming herdacht spreker, komende tot het aandeel van „De Kampioen" in de feestelijkheden, de pracht- prestatie te Las Angeles van Jac. van Eg- mond. die lid van deze wielerclub is. „Laten we hopen", aldus spreker, „dat hij ook in Rome de eerste zal zijn. Bij dc deelnemers van vandaag waren er. die getoond hebben waardige clubgenooien van Van Egmond '-e zijn". Daarna ging spreker tot <i« uitreiking der prijzen over. Dc verdeeling was als volgt: le prijs: zilveren plaque van Haarlem's DagbladG. Mets. 2e prijs: sport-tablcau van de Nieuwe Haarl. Courant P. Kansen. 3e prijs: Welln. zilveren couvert van de Amsterdamstraat Vereeniging: 13. van Dijk. 4e prijs: zilveren tak van de Ver. Winkeliers Slachthuiskwartier: T. van Baak. Consolat iewedst rijd le prijs Sport-bekcr van café Hommels: J. Rljneveld. 2e prijs: stel racebanden van „Vredcstcijn" Loosduinen: J. Korsten. 3e prijs: verguld zilveren medaille van Lunchroom Zomervaart: H van Duynen. 4e prijs: sportbeker van het weekblad „De Poort". D. Fabel. 5e prijs: verguld zilveren modaille van „Telefunken", agent te Haarlem: C. Frulte- ma. 6c prijs: zilveren medaille van de Oprechte Haarl. Courant: Koster. Na afloop der prijsuitreiking brachten de aanwezigen op verzoek van den heer Tenckinck een driewerf „hoera!" uit op Jac. van Egmond De heer Van Engelen dankte den heer Tenckinck in een korte speech voor zijn welgemeende woorden. Tenslotte voerde nog het woord de heoT Hoekstra als voorzitter van „Dc Kampioen", die den wensch uitsprak, dat deze vereeni ging ook het volgend Jaar bij de Koningin nedagviering in Haarlem-Oost zal kunnen uitkomen. Hiermede was het „officieele" ge deelte der bijeenkomst geëindigd. Van 8 tot 11 hebben Utile Dulci en hot mannenkoor „Caecilia" onder leiding van den heer H. Pielage hun muzikale prestaties in de muziektent aan de Zomervaart ten beste gegeven. Zoor velen hebben deze uitvoe ringen bijgewoond, zoodat ook dit deel der feestelijkheden de belangstelling ondervond, die het verdiende. Tc Bloemendaal. Jhr. Der. Tex. die de feesten opende, wees er op, of het wel gewenscht was in deze tij den feest te vieren. Maar spr. herinnerde aan Jan de Witt, die ook vreugdevuren wilde ontsteken in moeilijke tijden. Spr. trok een parallel met de tilden van pl.m. 1800. die ook moeilijk waren. Willem I wist Holland uit. de moeilijkheden te helpen. Ook nu hopen wij op betere tijden. Spr. ein digde mot 3 hoezee's op de Koningin uit te brengen. Hierop werd het Wilhelmus gezongen. Dc heer Kuiper sprak tot allen een wel komstwoord en een woord van dank tot allen, die tot het welslagen van het feest hadden meegewerkt. Mr, Theyse, voorzitter van B. BI wees op wijze, waarop H. M. haar taak vervult en ein digde met: lang leve de Koningin, lang leve B. Bloei: hulde aan do feestcommissie De prijzen bestonden uit fraaie gebruiks voorwerpen. terwijl alle kinderen op choco lade werden getracteerd. De belangstelling van de zijde der ouders was zeer groot. Met tonsteken was men dit Jaar minder gelukkig, wat wel te wijten is aan den korten lijd van voorbereiding, nu de commissie on verhoopt naar een ander terrein moest om zien en twee kostbare dagen verloren gingen. Een gemis was het. dat. de poffertjeskraam op het allerlaatste moment had afgezegd. De draaimolen had hot in dc morgenuren meer dan druk. terwijl Sursum en Euphonia vroolljke muziek ten beste gaven. Om half zeven konden de voetballiefheb bers genieten van een spannenden wedstrijd tusschen Kinhelm en Bloemendaal. In het begin waren de gasten overwegend sterker. Rust 52. Na dc rust kwam Bloemendaal er beter in en wist den stand te brengén tot 55, waar op in de laatste minuut Kinhelm zelf aan Bloemendaal de overwinning bezorgde. 16—5) Onderwijl was in het Bosch een zang- en muziekuitvoering begonnen van BI. gemengd 1 Het bloemencorso te Heemstede. De fraaie auto van de garage Lent te Heemstede ver- wier)den eersten prijs.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9