HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. ar OP ZOEK NAAR GOUD. Van alles en nog wat. DE DAHLIA, BLOEM VAN DEN NAZOMER. Hoe het eens was. Hoe hei geworden is. n"lE "K# ^yv^v De Schouictjcsbrug een eeuw geleden. Het werk der ,,Artiglio". Zooals men weet. Ls de „Artlgllo". het Ita- Uaanache schip, waarvan de bemanning naar het goud der ..Egypt" zocht, voor de tweeoe maal naar de plek der ..goud-zee" terugge keerd weder met volledig succes Het goud dat nu geborgen kon worden, was van een aanzienlijke hoeveelheid, maar er is gevaar voor getrotseerd! De voorlaatste dag was de meest belang rijke en hiervan laten wij het verslag vol gen. Men oordeele dan zelf, of men oók ge schikt is voor het beroep van goudzoeker op den bodem van een rustelooze zee De kapitein had dien morgen een verdacht schip waargenomen, dat reeds twee dagen om de ..Artlgllo" rondzwierf Het was een kleine visschersboot. die reeds gisteren zeer dicht passeerde, 's morgens zeer vroeg en nu weer verscheen op een paar honderd meter afstand. Het schip passeerde te dichtbij en te regelmatig. Quaglta. de leider, die onmld- dellijk werd gewaarschuwd, lachte, inder daad, scheen de onderneming aan boord van de Artiglio" te komen, om het goud weg te kapen, hopeloos! Indien de mogelijke roo- vers de equipage van 24 mannen zou kunnen zien. een voor een uitgekozen, zouden zij het waarschijnlijk voorzichtiger vinden zonder meer te gaan visschen op „merluzzl De jonge mannen van de ..Artlgllozijn allen vierkant, geschouderd, gespierd en met vuis ten als hamers. Zij zijn allen aan gevaar ge wend en zij hebben tijdens hun leven zooveel angstige oogenblikken medegemaakt, dat een overval van roovers ln volle zee een sympa thieke afwisseling zou zijn, als een voorval letje waarvan ze bij terugkeer met ple zier spreken. De dag van heden schijnt Ideaal. De hemel ls helder, een weinig onbestemder van kleur dan ln Italië, do zee is blauw en bijna door zichtig als bU Napels. Vandaag is het eerst de beurt van Lencl om onder water te gaan cn de jonge man stapt fluitende ln de ..tor- retta". Met dit uitzicht en met zulke kalme stroomingen moet het. mogelijk zijn minstens 300 K.G. goud naar boven te halen, bijna 4 14 millloen Lire Tot nu toe hebben de duikers steeds ge bruik gemaakt, van de „torretta", die men zich het best kan voorstellen als een cylln- drisch vat met koperen beslag. Het dient al leen als observatiepost om het werk van an deren te leiden, zooals een officier, die ln een verankerde ballon Ls opgestegen, de schoten der artillerie regelt Het gewone duikerpak ls minder gemakkelijk. De becnen en armen die nen dan alleen als roeren, om zich rtiet door den stroom te laten wegdrijven, en het is in zulke omstandigheden bijna onmogelijk eenlg nuttig werk te verrichten met, de grijptangen vastgemaakt aan hun verminkt ijzeren li chaam. Eenlge minuten na de onderdompeling volgen reeds de eerste ..benna's" Een „ben- na" is, zooals men misschien weet, een spe ciaal voor dit werk geconstrueerd toestel, een soort ijzeren mand. Het heeft uitstekende diensten bewezen, ook al zijn nu de eerste vangsten nog niet buitengewoon, omdat de afgedaalde man zich eerst aan de omstan digheden van het uitzicht moet gewennen en zich weer volkomen moet orlontceren om trent de plaats van de ..Egypt", waar hij sinds 45 dagen niet was. Maar na een half uurtje komen reeds hoeveelheden sterllngen Carli. een lid der bemanning, telt Ineenge hurkt op de brug Quaglia observeert het weer, als het ware smeekend te kunnen wer ken De honderdduizenden lires stapelen zich op in de zakken en de tijd verstrijkt. Tegen half elf is er een oponthoud. De ..benna" heeft zich ln Iets vastgewerkt. Duilio. de bestuurder van de spil, manoeu vreert. maar vergeefs. Het toestel blijft gevangen op den bodem der zee Men bedroeft een krachtige ruk De kabel spant zich trillend, de machine steunt de „Artiglio helt langzaam naar één zijde over Plotseling houdt alles op het schip is weer in goeden stand en de benna" komt bevrijd naar boven Op het dek onderzoeken de mannen het toestel cn het blijkt dat 2 van de 6 schcpvormlgc tanden, welke zich kunnen sluiten na het opnemen van het goud. er los bij hangen, daar de scharnieren het hebben begeven. De ..benna" is buiten dienst. Men houdt krijgsraad, het toestel is onvervangbaar. Het. is geconstrueerd, om de schat kamer te kunnen binnendingen. van speciaal ijzer, met de zuiver berekend aangebrachte tanden. Twee veel kleinere ..benna's". die ook in de laadruimte kunnen komen, zijn nog aan boord. Maar één is te licht en de andere is een soort getande bankschroef, welke zich kan openen Maar de tanden zijn enorm en te ver van elkaar verwijderd Het is onwaar schijnlijk. dat dit toestel kleine stukken goud r.aar boven kan brengen en nog minder ster- lingcn. Het is ln elk geval het eenlge wat overblijft. Men zal het probeeren. De hoofd machinist Albavera onderzoekt ln- tusschen de omvang van de remp. Hij gelooft het toestel te kunnen repareeren. Hij kijkt op zijn horloge: tegen vier uur zal het werk gereed zijn. Er vangt een strijd tegen den tijd aan. Elke minuut kan 'net verlies van honderdduizend lire beteekenen. De groote hulp-.,benna" is na eenige mi nuten in het water. De eerste ophaal brengt aan de oppervlakte een klompje zijver half binnen half buitenhangend, vas*gehouden door twee tanden De :weede ophaal stukken hout en drie sterlingcn. Men .-taakt het werk even. cm wat te e'en, maar de hoofdmach'.nlst cn zijn helper houden niet op. Om vier uur moet het werk klaar zijn. Quaglia de leider, wordt steeds onrustiger Dit was Juist een zeldzaam mooie dag. zooals er misschien ter hoogte van Ouessant 2 In het jaar voorkomen. Na den maaltijd is het de beurt van Man- clni cm in de „Torretta" af te dalen. Nu wordt met de kleinste „benna" geprobeerd Ophaal: twee aterlingen! Maar de hoofd- machin:st komt een half uur voor den ge- hoopten tijd gereed. Opnieuw wordt dus van ..benna" verwisseld en bijna gelijk tijdig gaan het toestel en dc duiker naar beneden. De man ls alleen in het duister van de ..Tor retta". Het eenlge geluid, dat hij hoort, is eentonig gefluit, dat. komt uit een der lucht- houders aan zijn zijde Hij spreekt zacht in de dnikkende stilte en de ..benna" in de groene nevel vóór hem gehoorzaamt .met eenlge vertraging. Als de .benna" naar boven gaat zegt niemand wat zij bevat Hij bestuurt haar slechts met zijn stem. als zij bij hem terugkeert op een Punt in dc laad ruimte. waar goed geplaatste bommen een opening maakten. En dc eerste ophaal, die Mancinl naar boven zendt, zonder de waarde te kennen, is het record van de ..Art,Iglio":meer dan twee duizend sterling, drie stukken goud van 12 K.G., half millloen lire, 6 stukken van 3 K.G een menigte geldstukjes, veel Indisch bank papier! De rijken vangsten houden den ge- heelen middag aan. Carll is ten achter met het tellen der sterllngen. Er zijn er reeds 14.000 en het goud stapelt zich in een zak op, Op de brug ligt het zilver. De duiker wordt moe. Het ls te merken aan de vangsten. Tweemaal zoo goed als niets. Men zet het werk stop. Mancinl komt boven, bleek U uitgeput. Lenci gooit hem onmlddelü.i': een sigaret toe, hetgeen het eerste ls. wat *-n man vraagt, die 5 of 6 uur onder wat<-r h<v.ft, ge-wenkt. De kame raden vragen: Hor h het gegaan?" De ge woonte vraag van eiken daig. Mancinl haalteen paar maal adem zonder ietts t,e zeggen, steekt een sigaret aan, terwijl hij de wenkbrauwen optrekt. Zes uur zonder een menrchelijke stem te hoorenHet was een hel.... WIE IS DE UITVINDER VAN DE WEKKERKLOK? Men denkt algemeen, dat. de eerste wek kers in Frankrijk vervaardigd werden, tegen het einde van de regeering van Karei VII of in het begin van dc regeering van Lodewiik XI, dus omstreeks het midden van de 15de eeuw, maar men kent, met zekerheid, den uitvinder niet. Sommige schrijvers zullen nochtans den naam naar voren brengen van den Parij- schen horlogemaker Carorage. Wat zeker Ls. Is dat deze Carorage voor den rechtsgeleerde Alclat een kameruurwerk leverde, dat niet alleen als wekker dienst deed, maar ook vuur sloeg en een kaars aanstak. Op dc Parijsche tentoonstelling van 1844 werd een dergelijke wekker ingezonden. Op het aangeduide uur rammelde de bel en een brandende kaars kwam uit een doosje te voorschijn. DE AGAVE. De boomaloë of agave, afkomstig uit Mexi co werd iei den beginne alleen gekweekt ter- wille van een nationalen. gegisten drank; maar sedert eenlge jaren benuttigt men haar vezels, die op do vezels van hennep gelijken cn tegen verrotting bestand zijn. De plant wordt dan ook op groote schaal op de Phi- lippljnsche eilanden, in Nederlandsch-Indië en zelfs in Zuid-Italië gekweekt. De agave gedijt in bijna alle gronden, ook een onvruchtbare bodem, waarop andere planter, of gewogen weinig zouden opbren gen. Ls haar voldoende, zoodat het. in de ko loniale cultuur der tropische landen, voor deliger ls den goeden grond voor loonende plantensoorten te reserveeren en op de min der goede gedeelten agaven te verbouwen, liever car. te trachten die gedeelten te ver meerderen. In Java b.v. heeft men agaven ge plant op gronden, die vroeger niets opbrach ten cn nu wint men iaarliiks 25 000 tot 30.000 ton vezels, die gemakkelijk een markt vin den. HET PAARD ALS WERKDIER. Het paard leefde oorspronkelijk als vrij dier in dc wildernis. In Europa was het eerst offerdie: voor hei als trekdier werd gebruikt. Als rijcjcr waren de pony-achtige wilde paarden niet geschikt. Als lastdier zou het paard eerst in het hoogland van Voor-Indië zi|n gebezigd en dit gebruik zou zich van daar van het Oosten naar het Westen heb ben verbreid. Het gebruik van het paard als r.jdier werd ingevoerd nadat het edele en vlugge wilde paard van Iran was getemd. De jacht en de wedrennen oefenden na tuurlijk een grooter. invloed uit op de teelt van paarden Cfk het gebruik van het paard in den oorlog. Thar.s zien wij. dat de motor het paard vooral daar waar er goede we gen zijn bijna geheel verdrongen heeft. DE SCHOUWTJESBRUC. Het stadsbeeld bij de Schouwtjesbrug ls ook veel veranderd De Leidschevaart was een eeuw geleden een smal zandwegje waar over slechts af en toe een hooi-, of reiswa gen of equipage hobbelde. Nu is de stadsbe- bouwing nog veel verder doorgedrongen. Tn Afrika zelfsl Een reiziger verhaalt, dat hij bij een reis door Afrika's binnenlanden, inboorlingen aantrof, die wilde dansen uitvoerden schreeuwden en daarbij met een stok op den grond sloegen Golf wordt tegenwoordig tooh overal ge speeld! Wat in New York gebeurt. Alle vijf minuten wordt in New York aan een nieuw huis begonnen, iedere minuut rijdt ln een der New Yorksche soorrwezstations een personentrein binnen, alle dertien mi nuten gaat er een paar trouwen en alle vijf minuten 2Let daar een kind het levens licht. Een dure beker. Op een antlqulteitenvelllng in Londen werd dezer dagen voor een oenvoudigen por- celeinen beker met zilveren rand 10.000 gul den betaald. Dc beker was uit den tijd der Chincesche Ming-dynastie (1400 tot 1600). Een dubbele uitgave. De Russische handelsvertegenwoordlging te Parijs werd tot een schadevergoeding van 10.000 francs veroordeeld omdat zij dc mé moires van den beroemden zanger Sjaljaptn had uitgegeven, waartoe zij niet bevoegd was. Na de letterkundige uitgave dus een on vrijwillige financ:eele uitgave. Ilitler als burger. Na de verkiezingen heeft Adolf Hitler in de Beyersche bergen ontspanning gezocht van den grooten verkiezingsstrijd. Herhaal delijk heeft hij de „Festspiele" bijgewoond. Richard "Wagners ..MeLstersinger" cn ..Tristan und Dolde" waren blijkbaar dc opera's, die bij Hitier het meest in den smaak vielen. Men kon den ..machtigsten" man van Duitschland in de pauze allerbeminnelijkst zien conver seeren. De meeste bezoekers hadden geen vermoeden, dat zij langs Hitier defileerden, daar deze zich van zijn medebezoekers uiter lijk door niets onderscheidde. Ook droeg hij een smoking zonder ..Abzeichen" (insigne). Maar weinigen herkenden in den glim lachenden «nedeliie venden burger den „Streltführer" van Duitschlands grootste partij. De motorrijwielen in Europa. Tachtig procent van alle motorrijwielen ter wereld loopen in Europa, schrijft een Engelsch blad. Duitschland telt er 760.380, Enge'and 640.152, Frankrijk 469.100 en Italië 95.518. Een snel hert. Een Canadeesch motorrijder trof een hert aan dat. vluchtte. HU versnelde zi.in vaart tot 55 mUl Per uur, doch het dier bleef hem vcor en schoot tenslotte het kreupelhout in. Oude lippenstiften. Lippenstiften en andere schoonheids- en haarmiddelen werden reeds 3500 jaar geleden gemaakt in een fabriek, die onlangs is bloot gelegd aan de Donau. Er schijnt in die pro ducten een regelmatige handel te hebben plaats gehad met Egypte in 1600 voor Chr. Een nudc kerk In hPt dorp Raumland aan de Erier heeft men bij het verrichten van herstellingswerk aan den muur van de dorpskerk een oor konde gevonden, waaruit blijkt, dat deze kerk in het jaar 732 door Bonicafius werd ge bouwd. In dit jaar zal nu het 1200-jarig ju bileum van dit bedehuis plechtig gevierd worclen. Het is de oudste kerk van Westfalcn en een der oudste van geheel Duitschland. Een elcctrische plant In de oerwouden van Indië groeit een plant die zoodanig elcctrlsch geladen is. dat zij een magneetnaald, die in haar nabijheid ge bracht wordt, verscheidene graden doet af wijken Tegen den middag en gedurende on weer is haar. kracht het grootst, terwijl die des nachts tot op nul terugzinkt. De plant wordt door de dieren instinctmatig gemeden. Meer meer. Een meer. dat zijn grootte in korten tijd aanmerkelijk verandert, is de Toule Gap in Siam Gedurende den zomer bedraagt zijn grootte 3000 vk. K.M., die in den regentijd tot 25.000 vk. K.M. aanzwelt. Over zeilschepen Zeilschepen waren er reeds omstreeks het jaar 2000 v. Chr. .want we vinden ze reeds in hout en steen afgebeeld bij de oude Egyp- tenaren van dat tijdperk. Het zeilenmakers- vak moet ook tot de oudste beroepen der wereld behooren. Het Schaakspel Het schaakspel moet eerst- In de 5de eeuw n. Chr. in zwang gekomen zijn. ofschoon be weerd wordt, dat het werkelijk reeds heel veel vroeger door een Perzisch heerscher uit gevonden werd. En nog weer andere lezingen wijzen er op dat dit hoogst intellectuecle spel reeds in de oudste tijden in Hindoestan werd beoefend en vandaar zijn weg van naar Perzië en Arable. Circus-malaise Tien jaar geleden waren er nog 48 cir cussen in Duitschland Thans bestaan er nog slechts acht van die indertijd zoo populaire ondernemingen. Romcinsche munten Bij Morscholz in de Duitsche Rijnprovincie werd een cassette met kostbare Romeinschc gouden munten opgegreven. Daar reeds vroeger bij dezelfde plaats voorwerpen uit den Romeinschen keizertijd werden gevon den. wordt aangenomen, dat langs deze vindplaatsen een heerbaan liep. Daarom worden de opgravingen thans voortgezet. Wolkenkrabbers De uitdrukking ..wolkenkrabber" Is niet van den laatsten tijd. Zij werd in een andere beteekenis reeds lang door zeelieden gebe zigd. die daarmee de zeilen bedoelden, welke bij windstilte boven de gewone zeilen werden gcheschen om zooveel mogelijk van ieder briesje te profiteeren. Hoe die nu is. Meer dan twee duizend variëteiten bekend. Tentoonstellingen en een vereeniging. In vrijwel eiken tuin kan men weer de veelkleurige bloemen van de dah lia's of georgine bewonderen. Eigen lijk zijn dahlia s en georgines hetzelf de, doch nog dikwijls hoort men beide namen noemen. Sedert eenige jaren raakt de naam georgine langzamerhand echter meer en meer uit de mode. en de Juiste naam ..dahlia" heeft alom burgerrecht gekregen. In Europeesche werken over plantkunde, wordt van deze bloem reeds in de zeventien de eeuw melding gemaakt, doch de dahlia's kwamen eerst in de 80er jaren van de acht tiende eeuw naar Europa. De eerste exem plaren werden In den Plantentuin te Ma drid gekweekt, waar zij in het jaar 1785 of 1786 voor de eerste maal gebloeid hebben. Enkele jaren daarna was de bloem oko reeds in Parijs en Londen bekend. Alexander van Humboldt bracht haar in 't begin der negen tiende eeuw naar Duitschland. Dikwijls wordt gezegd, dat de naam „georgine" in Engeland ontstaan is. ter eere van Koning George ITT. die aan de regeering was. teen de georgine daar te lande inge voerd werd. Bewezen is evenwel, dat deze meening niet juist is. Oorspronkelijk werd de nieuwe in Mexico inheemsc'ne bloem naar den Zweedschen plantkundigee A. Dahl genoemd, die ze uit Mexico mee naar Spanje bracht en die er ook de eerste nauw keurige beschrijving van gegeven heeft. Daar er echter reeds een andere bloem naar Dahl genoemd was, kreeg de dahlia in Duitsch land ter eere van den Russischen plantkun dige Georgi den naam georgine, die ze, zooals gezegd, thans vrijwel verloren heeft. In Mexico heet de dahlia Acocotli. Zeer waar schijnlijk zijn de bloemen daar te lande reeds in zeer vroege tijden in tuinen ge kweekt geworden. In den beginne was de liefhebberij voor dahlia's niet zoo bijzonder groot. Gestadig nam zij echter toe. Vooral na den laatsten wereldoorlog heeft men zich in verscheidene landen speciaal op het kweeken van dahlia's toegelegd. Zij werd een modebloem, waarvan de verbreiding in Europa nog steeds niet tot stilstand gekomen schijnt t.e zijn. Bijna geen enkele andere bloem heeft zich zoo in de tuinen weten te nestelen" da.n de dahlia. Zij heeft vele oude bloemen verdrongen en mis schien wel een gedeelte van de populariteit der roos veroverd. Bovendien ziet men de dahlia ook in alle mogelijke parken in groote tuinen, in boerentuinen en Ln kleine stads tuintjes. Er zijn maar weinig planten, waarvan zoo veel soorten variëteiten gekweekt worden: men kent er thans meer dan twee duizend en elk jaar wordt dit aantal nog groote. Maar ook wat de kleurenpracht en -ver scheidenheid betreft, mag de dahlia er zijn: zacht-gele. gele. rose, roode, bruinroode, ja zelfs tot het zwartachtige toe. En vooral wanneer de verschiiiende kleuren in onze tuinen goed gerangschikt worden, valt, deze kleurenpracht goed in 't cog. Maar tochde dahlia komt aan twee wenschen van de kweekers nog steeds niet tegemoet, ofschoon zij reeds herhaaldelijk verschillende pogingen daartoe in het werk gesteld hebben, 't Is evenwel nog niet ge lukt, om uitsluitend, blauwe dahlia's te kwee ken en evenmin is men er tot heden in geslaagd een dahlia te kweeken, welke geur verspreidt. Zeker, er zijn wel enkele soorten die niet geheel reukeloos zijn, maar daarvan kan men toch niet zeggen, dat zij „geuren". En hij. die erin slaagt, een zuiver-blauwe dahlia te kweeken, zal zonder twijfel spoedig een vermogend man zijn, want voor het kweeken van zulke bloemen werden reeds verschillende malen bijzonder hooge geld prijzen beschikbaar gesteld, in t bijzonder in Engeland. In Mexico komen eenige variëteiten voor. welke men bij ons niet kent omdat zij zich slechts in warmer klimaat kunnen ont wikkelen. Dat de dahlia overigens slecht tegen kou kan. weet ieder, die dahlia's in zijn tuin heeft: er behoeft zich maar een beetje nachtvorst te doen gevoelen, of de groene bladeren zijn zwart. In den regel als het ten minste niet al te hard gevroren heeft, zijn de knollen daardoor nog niet aange daan. Het is dan echter wel zaak. ze zoo spoedig mogelijk uit den grond te halen en na enkele dagen op te bergen tot het volgend voorjaar op een vorst <vrije plaats. Opmerkelijk is, dat eertijds en ook nog wel heden ten dage. in Mexico de knollen van de dahlia's door de inboorlingen gaarne gegeten werden. Elk jaar ziet men in de tuinen meer dahlia's; ook al, omdat deze bloem zulk een. dankbaar en rijk gewas geeft. DocJh ook bijna elk jaar wordt het aantal „dahliatentoon- stellingen" grooter. waardoor de bloem weer nieuwe vrienden en bewonderaars verovert. Vooral in Duitschland wordt aan deze zijde van de zaak veel aandacht besteed. Er be staat daar te lande zelfs een bizondere ver- eeniging, de „Dahlien-Gesellschaft", die in het geheele Rijk haar leden heeft, vooral onder de dahliakweekers, die er bijna allen lid van zijn. KOLONISATIE OP NIEUW-GUINEA. EEN RAS VAN GOEDE KOLONISTEN NOOD1G. Men schrijft aan Aneta-Holland: Op Nieuw-Guinea heeft sedert eenige jaren een proces ingezet, van zeer verre strekking, waarvan de gevolgen nu nog niet te overzien zijn, maar dat wellicht in de toekomst een zeer groote beteekenis kan krijgen. Naar dit reusachtig groote. zeer schaars bevolkte, vrij wel onbekende, slechts door enkele weten schappelijke onderzoekingstochten en door het werk der zendelingen verkende eiland, richten zich blanke kolonisten, die op Java geen bestaan kunnen vinden en zich nu. in het oerwoud, met bijl en spade, op eigen grond, een nieuw leven willen gaan opbou wen. In het te Batavia uitgegeven orgaan van de Vereeniging Kolonisatie Nieuw-Guinea. „Onze Toekomstverscheen onlangs in de nummers van 24 Juni. 1. 8 en 15 Juli, een serie van vijf artikelen, van de hand van Dr. Z. Kamerling te Leiden, waarm het vraagstuk van verschillende kanten bekeken wordt. Achtereenvolgens worden behandeld ae Doopsgezinde kolonisatie in Zuid-Brazilié. de Hollandsche boeren in Suriname, het moreel van de kolonisten en het karakter van het landbouwbedrijf. Het buitengewone succes van de Doopsgezinde kolonisatie in Zuid- Brazilic wordt toegeschreven, behalve aan de geschikte keuze van de streek en de zeer krachtige steun, die èn door de Duitsche re geering. en door de Holllandsche Doopsgezinden vooral aan de kwaliteiten van de kolonisten aan de nieuwe kolonisatie werd verleend, zelf. menschen uit één stuk. met doorzettings vermogen, plichtsbesef en vertrouwen, gewend om in geregeld verband broederlijk samen te werken, en van huis uit landbouwers. Wat de geschiedenis der Hollandsche boer derijen in Suriname betreft, die er sedert 1845 in de omgeving van Paramaribo geves tigd zijn. de ervaring m dezen bewijst de mo gelijkheid van blanke kolonisatie cn eigen landarbeid in de tropen, maar toont ook zeer overtuigend aan. hoeveel er in zulke gevallen afhangt, van dc grondige, toegewijde voorbe reiding. welk een zware verantwoordelijkheid er rust op dc schouders van hen. die een der gelijke onderneming op touw zetten. Het moreel van de kolonisten ;s een factor van het allergrootste gewicht voor het wel slagen. De blanke kolonist in een tropisch land moet zich. naar het. den schrijver voor komt. bewust zijn dat hij in allerlei opzicht een voorbeeld zijn kan voor den gekleurden broeder, door zijn geestkracht, door zijn vlijt, door zijn kennis, door zijn zedelijk hoog staande levenswijze Hij moet zich bewust zijn. dat hij medewerken kan en moe' om goed te maken dc groote schuld, die het blanke .as overal in dc tropen, hier in meerdere, daar in mindere mate op zich heeft geladen, dat hij ook medewerken kan om aan de menschheid den weg te wijzen naar een betere toekomst, waar men meer begrip zal hebben van waar achtige broederschap. Indien hij er naar streeft om op deze wijze, terwijl hij voor zichzelf en zijn gezin door noesten arbeid een eenvoudig, gezond, geluk kig bestaan grondvesten gaat. tevens een voorbeeld te zijn ten goede, kan cn zal er ze gen rusten op zijn pogen en op het werk van de Vereeniging Kolonisatie Nieuw-Guinea. In het vierde artikel wordt gezegd, dat ge zonde landbouw in het algemeen niet richten moet op geldverdienen, maar op le vensonderhoud en levensgeluk voor den landbouwer. Als een all round landbouwbe drijf op eigen grond, dat zooveel mogelijk in eigen behoeft^ voorziet, zal het kolonisatie- bedrijf stevig gegrondvest zijn. Indien men echter aan het bedrijf het wisselvallige ka rakter geeft van een miniatuur kuituuronder neming, die voor den wereldhandel werkt en levensmiddelen invoeren moet. is men geheel en al onderworpen aan de stijgingen en da lingen van de marktprijzen en weldra totaal afhankelijk van den een of anderen geld schieter. De bedoeling bij dit streven om Nieuw- Guinea te koloniseeren. is om er te vestigen volksplantingen van Nederlanders hetzij in Nederland of in Ned -Indië geboren die er door eigen handenarbeid, op eigen grond zich een onafhankelijk bestaan zullen kun nen scheppen. Gedurende de eerste jaren is het een moei lijk zoeken en probeeren geweest, maar het begint langzamerhand te gaan En het begin sel vindt in Indië groote instemming, zoowel bij den Indo-Europeaan als bij den volbloed Hollander. DE DUIF ALS FOTOGRAAF. Postduiven worden in Duitschland nu ook gebruikt voor het maken van luchtfoto's. Dikwijls zijn deze noodig voor particuliere doeleinden en dan is het wel wat te kostbaar om ze te laten maken met vliegtuigen. Doch de wonderlijk-mooie, kleine camera verschaft goedkoope kieken Men neemt vogels, waarvan men weet. dat ze linea recta naar huis vliegen. Ze worden voorzien van een kleine camera en zóó los gelaten. dat ze bij het naar huis vliegen over de te fotografeeren plaats heen moeten gaan Het toestel bezit een apparaatje, dat op een fractie van een seconde nauwkeurig den sluiter bewerkt. De snelheid van de duif is precies bekend door vroegere vluchten en men weet, dat de vogels op een gemiddelde hoogte van 500 voet vl>cgen. Uitgerekend wordt nu op welk moment dc duif de verlangde plek passeert, de instru mentjes worden ingeschakeld en de vogel wordt losgelaten. Proeven hebben getoond, dat op deze wijze buitengewoon goede foto's kunnen worden genomen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14