Va» HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG TWEEDE BLAD 3 SEPTEMBER 1932 HOCKEY NEDERLAND—BRITSCH-INDIë. HET BRITSCH-INDISCHE ELFTAL. AMSTERDAM, 2 September. Op Zondag 4 September des namiddags half 3 speelt het Nederlandsch hockey-elftal tegen Britsch-Indië in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Het Britsch-Indische elftal is als volgt samengesteld: Doel: Hind. Achter: Tapsell en Hammond. Midden: Ninhas, Pinnigeï en Lal. Vóór Shah Kerr, Kulhar Singh, Dhyan Chand, Roopsingh en Saffer. In dit elftal zijn drie spelers opgenomen, die reeds in 1928 in het Olympisch Hockey- tournooi te Amsterdam zijn uitgekomen, na melijk de back Hammond, de spil Pinniger en de phenomenale midvoor Dhyan Chand. I Het Nederlandsch elftal voor dezen wed- i- strijd is als volgt samengesteld: n Doel: Hardebeck. i. Achter: De Waal en Tresling. Midden: de Looper, ter Haar,< en Van Lierop. Vóór: Guning, de Geer, v. d. Berg, Dupon en v. d. Haar. De beide backs de Waal en Tresling, die thans resp. hun 27sten en 28sten wedstrijd voor Nederland spelen, stonden ook in 1928 H tegenover de Britsch-Indiërs in den eind strijd, waarbij 30.000 toeschouwers tegen woordig waren. 8 Onze hockey-medewerker schrijft nog: Heel de Nederlandsche hockeywereld leeft dezer dagen in nerveuze hockey-span- j ning. En de crisis nadert! Zondag is het er op of er onder! Om zoo goed mogelijk tegen de crisis be stand te zijn, heeft het Nederland sche_ hockey-team in de afgeloopen week op twee' avonden oefenwedstrijden gespeeld tegen een sterke combinatie, welke als de rest van Holland kan aangeduid worden. De eerste oefenwedstrijd gaf materieel aan de nationalen voldoening (een 60-over winning is niet gering!), doch moreel was men minder te spreken. Het vlotte niet, het ging niet gesmeerd! er haperde telkens wat. Stillekens vroeg men zich af wat moet dat worden togen die duivels-kunstenaars uit Britsch-Indië? Gelukkig heeft de tweede oefenwedstrijd het ietwat geschokte zelfvertrouwen weer hersteld. Het nationale team was geheel compleet en over alle linies was beterschap te bespeuren; van af de voorhoede tot den keeper toe en alles wat zich daartusschen beweegt. Toch was nu het materieele succes veel minder; slechts een 21-overwinning. Deze beide oefenwedstrijden hebben de sluimerende hockeytalenten van ons natio nale hockey-elftal weer doen ontwaken en de hoop is gerechtvaardigd dat Zondag a.s. het Nederlandsche hockey weer op z'n best uit komt, ook al heeft het dan nog weinig trai ning. Wat het zal worden in het Stadion? Tellen wij den uitslag niet! Deze valt ongetwijfeld ten nadeele van Holland uit. Het is alleen de vraag: hoe verliezen we en dan pas: met hoeveel1 In 1928 was iedereen dolgelukkig, slechts met 30 verloren te hebben van die hockey- meesters. Nu mag ongetwijfeld een groo- tere nederlaag verwacht worden. Eerstens moeten de Britsch-Indiërs nog beter spe len. Hoe dat sinds 1928 mogelijk is vraagt iedereen zich af, die deze fenomenen teen aan den gang heeft gezien! Tweedens is Hockey-Holland 1932 niet zoo sterk als Hoc key-Holland 1928 en ten derde is dat minder sterke hockey-Holland 1932 nog on geoefend. De verwachting kan dus luiden: een nederlaag van 50 tot 7 a 80. Maar hoe het ook wordt, een enerveerende sportieve en spannende strijd staat ons te wachten. Belde ploegen zijn verheugd elkan der te ontmoeten, verheugd ook om de pres taties van den ander zoo hoog mogelijk op te jagen. Wie Zondagmiddag in het Stadion ver toeft, zal weer de sensatie ondergaan van een sportieven strijd in de hoogste en beste be teekenis. Britsch-IndiëWest Duitschland 51. De Britsch-Indiërs speelden Vrijdagmiddag hun eersten wedstrijd in Europa te Essen te gen West-Duitschland. Ongeveer 3000 toe schouwers woonden den interessanten strijd bij, Reeds dagen te voren had het geregend waardoor het veld zeer glad was geworden.. De Britsch-Indiërs ondervonden hiervan veel last. De Britsch-Indiërs kwamen in de vol gende opstelling uit: Doel: Allen. Achter: Tapsell en Hammond. Midden: Brewin, Pinniger, Lal. Vóór: Shah Kerr, Kulhan Singh. Dhyand Chand, Roop Singh en Saffer. De Indiërs toonden van den aanvang af. een prachtig spel, waarbij Roop Singh en Saffer uitblinkers waren. Ook de midden- linie vertoonde een meesterlijk spel. In het West-Duitsche elftal was de keeper de beste man- Ruststand 31 voor Britsch-Indië, eind stand 51. ROEIEN. DE EUROPEESCRE KAMPIOEN SCHAPPEN. DE LAGA VIER EN TRITON TWEE IN DE FINALE. BELGRADO. 2 September (V.D.) Heden middag zijn op de S£ve de Europeesche roei- kampioenschappen begonnen, welke begun stigd werden door fraai weer. De belangstel ling van het publiek was zeer groot, terwijl een groot contingent Hollanders onze ploe gen aanmoedigde. De baan was zeer mooi en de races waren vrijwel alle uiterst spannend. De eerste dag is voor de Hollandsche ploe gen niet ongunstig geweest, de Triton twee met stuurman won haar heat, terwijl de Laga-vier zonder stuurman met een goeden tijd eveneens den heat won en dus in de finale uitkomt. De Laga-acht startte in den eersten heat 0.m. tegen Tsjechoslovakije en Polen en kwam als derde aan. Er zijn echter nog her kansingsraces zoodat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat ook de acht nog in den eindstrijd komt. De vier met stuurman zag ook de Tritonploeg aan den start en wel in don tweeden heat, waarin zij als derde aan kwam. De Lagavier maakt een uitstekende kans in de finale. De uitslagen van heden luidden: Vier met stuurman: 1ste heat: 1. Italië, tijd 6 min. 31 sec., 2. Joegoslavië 6 min. 42 sec. Tweede heat: 1 Tsjechoslovakije tijd 6 min. 44.6 sec 2. Frankrijk tijd 6 min. 45,6 sec. 3. Triton, 4. Spanje. 3e heat: 1. Denemarken tijd 6 min. 44,6 sec. 2. Hongarije 7 min. 0,6 sec. 3. Zwitser land. Sciff: 1ste heat: 1. Frankrijk tijd 7 min. 20.8 sec. 2. Hongarije 7 min, 22.6 sec. 2e heat: 1. Tsjechoslovakije tijd 7 min. 25,8 sec. 2. België 7 min. 32.8 sec. Twee met stuurman: 1ste heat: 1 Triton tijd 7 min. 54.2 sec. 2. Italië tijd 7 min. 55.2 sec. 2e heat: 1. Zwitserland tijd 7 min. 43.8 sec. 2. België tijd 7 min, 43 sec. Vier zonder stuurman: lste heat: L a g a tijd 6 min. 44 sec. 2. Zwit serland tijd 6 min. 44.6 sec. Tweede heat: 1. Joegoslavië tijd 6 min. 46 6 sec. 2. Hongarije 7 min. 3.6 sec. Achtr iemsgieken lste heat: l. Tsjechoslovakye tijd 6 min. 13.4 sec. 2. Polen tijd 6 min. 17.4 sec. 3. Lag a 4. België. Tweede heat: 1. Hongarije tijd 6 min. 13.2 sec. 2. Frankrijk 6 min. 16 sec. In het nummer twee zonder stuurman INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN k 60 Cts. per re«e!. schreven slechts vier ploegen in n.l. Joego slavië, België, Italië en Zwitserland. De finale wordt Zondag verroeid. ONTMOETING VAN KENN. ROEIVER. EN „HET SPAARNE". Naar wij vernemen 'zal bij gunstig weer de Kennemer Roei- en Zeilvereeniging te Velsen morgen haar zustervereeniging de roei- en zeilvereeniging Het Spaarne uit Haarlem op bezoek krijgen, welke vereeniging een club- tocht naar Velsen organiseert. De Haarlemsche roeiers worden tegen circa half een hier verwacht. Indien de tijd het toelaat zal na de ont vangst een gezamenlijke tocht naar de Noor- dersluis gemaakt worden. LAWNTENNIS TOURNAMENT „DUINWTJCK". Do uitslagen van Vrijdagavond lui den Damesenkelspel. 2e ronde: mevrouw MeijermejTerheij- den 6—1, 6—2. Mej. v. d. Stadtmej. Duyvis 97, 63. Gemengd dubbelspel. 2e ronde: mevrouw Kamerbeek en van Stederenmej. Schmidt en Oudes 75, 6—1. 3e ronde: mej. de Jong en Blommevr. Meijer en Klok 62. 60. Troostronde heerenenkelspel. n2e ronde: Erdman-Aanstoot 63. 62. 3e ronde: VerweyA. de Roos 63, 63 Troostronde damesenkelspel: le ronde: mevr. v. d. Klashorstmej. Spruyt 62, 63. HET „FESTINA" TOERNOOI AMSTERDAM. 2 September. In het heerenenkelspel wisten alle uitgezonderde spelers zich heden :e handhaven met uit zondering van „Gewis", die door Leyenaar verslagen werd. In de bovenste helft komt Timmer uit tegen den winnaar van HughanLeyenaar voor den halven eindstrijd. In de tweede helft worden de kwartfinales bestreden door KoopmanMarinkelle en Jhr. van RiemsdijkLeembruggen. In het dames-enkelspel wordt de vierde plaats der halve eindstrijden bezet door Frl. Sander (Duitschland), die heden Mevr. Jonquiere sloeg. De semifinales worden ge speeld tusschen mej. Rollin Couquerque- Frl. Sanders en mevr. Dros CantersFrl. Von EndePflugner. In het heerendubbelspel meoten de kwart- einstrijden nog gespeeld worden. De regen trad hier als spelbreker op. De uitslagen luiden: Heerenenkelspel, 4e ronde. HughanPcschmacher 63, 26, 63. KoopmanMr. van der Feen 36. 64, 11—9. Leembruggen„Brown" 61 62. Damesenkelspel kwartfinales. Frl. Sander (Duitschland)-mevrouw Jonquiere 62, 64. Heeren dubbelspel 2e ronde. Gewis en Jhr. Qmarles van Uffotrd slaan Marinkelle en dr. Behrens 63, 63. Kwarteindstrijd Wetselaar en Mr. Felth slaan Karsten en A. Knottenbelt 6—2. 5—7. 6-A. Koopman en T. Hughan slaan Mrs. Sig- mond en v. d. Feen 6—1. 63. Dames dubbelspel halve eindstrijd. Mej. Rollin Couquerque en mevr. Dros slaan mevr. Jonquiere en mej. Belzer 61. 63. Cxemengd dubbelspel. 2e ronde. Mej. Groenewegen en Wetselaar slaan mevr. Jonquiere en Karsten 8810, 63 Mej. Rollin Couquerque en Teschmachet slaan Fr. Sander x dr. Behrens 63, 60 Mej. Terwint en Leembruggen slaan mej. v. d. Berg en Mr. Feith 6—4, 86. Mej. Belzer en Knottenbelt slaan mevr de Bruin Kops en Mr. Sisrmc.nd 61. 61. AGENDA. ZATERDAG 3 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Bouwmeester's Re vue: „Wat doe je in de kou?" 8 uur. Palace: „Hare Majesteit de Waschvrouw". Tooneel: The Londo's. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Een lach en een traan" en „Elf uur getrouwd". 2.30 en 8.15 u. Rembrandt Theater: „Juffrouw Kerk- muls". Tooneel: Wilba. 2.30. 7 en 9.15 uur, Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZONDAG 4 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Bouwmeester's Re vue: „Wat doe je in de kou?" 8 uur. Schouwburg Jansweg: „De Voddenraper van Parijs". 8.15 uur. H. O. V. concert in Den Hout. 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Remonstrantenhuist „Wetenschap en Reli gie". 10.15 uur. Kunstzaal Rocker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 24 uur. MAANDAG 5 SEPTEMBER Bioscoopvoorstell Ingon Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Firma Begcmann en Sneltjes. Jansstraat 27. Tel. 10043. Q Uit Zoutelande's Raad: Moet men baders op Zondag laten verdrinken? Uit het Groote Leven: Moet men zijn medemenschen, die men zou kun nen helpen, in de crisis laten ver drinken? Het Herstel en onze taak. Dit zijn vreemde tijden, en zwaarder dan ooit is de botsing der meeningen. Zelfs in den gemeenteraad van Zoutelande, een lief lijk dorpje op de kust van Walcheren. De vereeniging Vreemdelingenverkeer, die haar ondankbare taak ook daar vervult nog slechts weinig Hollanders hebben ontdekt, dat het bezoek van vreemdelingen vooVdee- lig voor hen is, zoodat de rest er geen roode cent voor over heeft om het te bevorderen had geadresseerd aan Zoutelande's Raad. In de overtuiging, dat het zeer zeker gewenscht is de hier vertoevende vreemdelingen in le ven te houden, vroeg de vereeniging een kleine bijdrage in de kosten van aanschaf fing van reddingsmiddelen. B. en W. maak ten een breed gebaar en stelden voor f 25 te geven. Dit is geen zetfout. Zegge vijfen twintig gulden. Dit loszinnige plan stuitte op hevigen te genstand. Eén lid betoogde, dat de Noordzee vóór Zoutelande heelemaal niet gevaarlijk is. Er zijn palenhoofden op de kust. Maar als zoo'n vreemdeling daar nou voorbij zwemt? Doet er niet toe: de zee voor Zoutelande is niet gevaarlijk. Een ander lid, blijkbaar niet alléén staand in zijn principieele bezwaren, redeneerde al dus: ,.Als zoo'n vreemdeling op Zondag gaat zwemmen, ontheiligt hij den Zondag. Als wij hem zouden gaan redden, zouden wij ook den Zondag ontheiligen. Dus ben ik te gen de aanschaffing van reddingsmiddelen." Dit vond de burgemeester toch wel een beetje erg. Ik ook. Ik heb eerbied voor ieders godsdienstige overtuiging, maar mijn eerbied houdt op bij den man die iemand laat ver drinken omdat het Zondag is. De burgemees ter zei het anders. Die vond weliswaar even eens, dat ook op Zondag hulp verleend moet worden aan menschen, die in nood verkee- ren, maar hij voegde erbij: ,.al zijn zij op zondige wijze in den nood geraakt." (Ik ont leen deze bijzonderheden aan een verslag in het Handelsblad.» Tenslotte staakten de stemmen over het voorstel van B. en W. Ik ben een optimist en vestig dus al mijn hoop op het afwezige raadslid, als dat in de volgende zitting meestemt over het voorstel. Toch meen ik al diegenen onder onze lezers, die het ooit in hun hoofd mochten krijgen voor Zoutelande te gaan zwemm, ten sterkste te moeten afraden dit ooit op Zondag te wa gen. Aangezien gemeenteraden volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordiging worden gekozen, kunnen zij bezwaarlijk anders doen dan erop rekenen dat. mochten zij in nood raken, bijna de helft der bevolking hen rustig zal laten ver drinken zonder een hand uit te steken. Is toevallig alleen deze helft op het- strand ver tegenwoordigd. dan hebben de ongelukkigen dus geen kans meer. Want niemand zal de reddingsmiddelen willen bedienen. Het is een griezelig geval. Zou de Zuid- Hollandsche Reddingsmaatschappij misschien een post te Zoutelande kunnen stationnee- ren? Terwijl ik dit schrijf stormt het zwaar, het is bijna Zondag, en er zou eens een vreemdeling te Zoutelande kunnen vertoeven die het gemeenteraadsverslag niet gelezen heeft. Wij hebben op Maandag aan de dooden- lijst van ons onvolprezen Veilig Verkeer heusch al narigheid genoeg. Moeten er nog verdronkenen bij komen in den Naam van God, die Liefde is? Het is om van te rillen. Ik wensch den ge meenteraad van Zoutelande beterschap, en hoop dat het geval niet in het buitenland uitlekt. Vanwege onze reputatie als be schaafde natie. Vroolijker onderwerp is de economische herleving. Aandeelen rijzen, obligatie - leeningen van gemeenten ook de Haar lemsche worden ettelijke maden over- teekend, de werkloosheid is gelukkig wat aan het verminderen, een golf van nieuw vertrouwen schijnt door de Menschheid te varen. Moge zij stand houden. Haar ontstaan is niet te danken aan de economen, die even min een reden voor dit herstel kunnen op geven als zij het ontstaan van de crisis aan nemelijk konden maken. Evenmin ligt het aan de politici, wier internationale onder handelingen nog zoowat niets uitgewerkt hebben, en wier nationalistische opzetjes den boel veel erger hebben gemaakt dan-ie al was. Er behoeven geen bepaalde perso nen of groepen voor dit herstel gehuldigd te worden. De groote vraag is nu: zal het politieke gedoe den golf niet stuiten? Zal het niet zeg gen: oh. we hoeven geen daden te plegen, het komt vanzelf wel in orde? Weer ben ik optimistisch, en weiger dat te gelooven. De stuwers van den golf-van-herstei zijn de or.dernemenden, de durvers, degenen die op dit oogenbllk een risico aandurven en het wassende getij te baat nemen. De kerels, die er met een lachend gezicht op los gaan en wat nieuws aanpakken, in de pure overtui ging dat het lukken zal. Die niet alleen hun eigen kans aanpakken, maar ook anderen, die den wil en den moed hebben maar in moeilijkheden zitten, de helpende hand reiken en zich niet verschuilen achter een: „Ik draag alleen bij aan het crisis-comité Want het Is goed het crisis-comité te steu nen. maar iedereen kent in dezen tijd in zijn omgeving „gevallen", d:e hij toeter zelf, direct kan helpen en hun een moeilijken cn toch altijd demoraliseerenden gang naar een officieel of semi-officleel toureau be sparen. Wat wij in dezen tijd meer dan ooit hebben te doen is: elkaar helpen. Misschien zal de hulp wel eens verkeerd uitpakken maar is dat zoo erg? Het Is het risico van de on derneming. Elke onderneming heeft haar risico, van de kleinste tot de grootste. En wie het niet aandurft slaagt evenmin in zijn eigen loopbaan als hij ooit iets voor anderen doet. Deze eenvoudige cn geenszins nieuwe ge dachte zou ik bij deze willen opdragen aan velen. Bijvoorbeeld aan diegenen, die bij hun inschrijvingen op openbare emissies zooals die leening van de gemeente Haarlem, maar zoo'n klein gedeelte toegewezen krijgen. Hun rest dus het grootste gedeelte. Laten zij nu. dit lezende, eens even nadenken over de gevallen van nood, die hun den laats'-en tijd ter oore zijn gekomen. Laten zij eens even opnieuw denken over 5en man. die met wat nieuwe contanten zijn wankelend bedrijfje nieuw leven zou kunnen inblazen. Of over dien sollicitant voor wien geen werk was in hun eigen bedrijf, omdat zij met het minimum aantal arbeidskrachten 'werkten en die toch zoo'n goeden indruk maakte. Of over Gaat u zelf maar door. U kent allen andere gevallen. Als daar moed is, als daar de wil om te werken bestaat, bedenk dan wel dat u door nu te steunen, nu werk te geven of geld te leenen de golf-van-het-herstel mee helpt stuwen Durf het aar. !Dit is het psychologische moment. Redeneer niet als dat raadslid van Zoutelande en maak u niet schuldig aan het verschrikkelijke feit dat ge iemand laat ver drinken om welke reden dan ook, dat doet er niets toe dien ge hadt kunnen redden! Er is ook in Haarlem en omgeving veel te doen. Heel veel. Het aantal werkioozen en het aantal dcrgeneoi die nog werken maar in voort durend gevaar van financieelen ondergang verkeeren zijn ontstellend groot. Wie zijn oogen en ooren er voor open heeft kan da gelijks zulke gevallen waarnemen. En dóet dat. als hij niet behoort tot de categorie van het „Ieder voor zich. en God voor ons aUen" een der ergste profanaties die de wereld kent, cn helaas een der meest-voor komende. Daarbij zou ik nog dit willen zeggen: schaar u nimmer bij de bekrompen lieden, die mee- nen dat het begrip ..de werkioozen" een troep onwillige luiaards vertegenwoordigt. Er zijn er zoo bij. maar onwillige luiaards heeft de wereld altijd gekend, zelfs in de tijden van de hoogste hoogconjunctuur. En men vindt hen niet alleen onder de steuntrekken de werkioozen, maar in alle klassen der sa menleving. De overgroote meerderheid der werkioozen bestaat uit menschen. die bulten hun schuld door het noodlot van de crisis zijn getroffen en er bitter onder lijden. Er zijn er zeer ve len bij die al tijden lang een moed en een standvastigheid getoond hebben, die diep respect verdienen. Want er Is heel veel moed toe noodig om zulk een ellende te ondergaan. Zooveel te meer als men een gezin heeft te onderhouden, en eenvoudig geen kans krijgt om er voor te werken. Het klinkt simpel ge noeg, zoo in enkele woorden gezegd, maar denk het u zelf maar eens in. Stel u zelf eens voor dat u naar den Dienst van Maatschap pelijk Hulpbetoon of naar het Crisis-comité zoudt moeten gaan en om hulp vragen, ter wijl in u de trots van uw onafhankelijke werkkracht, uw energie, uw moed om hard aan te pakken, leven! Denk u daar maar eens even in, en ga dan nog eens even na wat u zoudt kunnen doen voor dat „geval", waar van u onlangs gehoord hebt!

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5