Spoor's geraspte Zwitsersche Kaas STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 6 SEPTEMBER 1932 TEGEN HET DEMONSTRATIE- EN MEETINGVERBOD. PROTESTVERGADERING DER C. P. H. Maandagavond hield de C. P. H afd. Haarlem, een openbare vergadering in het gebouw Olympia. om te protesteeren tegen het demonstratie- en meeting-verbod. De vergadering was zeer druk bezocht. De heer Seegers. lid van den Amsterdam - schen Gemeenteraad, was verhinderd. In zijn plaats trad op de heer Van der Pigt. Deze besprak het werk van de R.V.O Deze organisatie heeft recht op de straat. Wij meenen. aldus spr. dat ons het meetings- recht niet mag ontnomen worden. Wanneer op een vergadering iets gezegd is. dat een in- ispccteur meent niet te kunnen toelaten, kan hij proces-verbaal opmaken. Maar hij mag niet zijn sabel trekken en een vergadering uit elkaar ranselen. Ook kan hij een spreker het woord ontnemen, maar dan moet hij' toch een volgende spreker weer het woord laten. Ook tege'n het fascisme moeten wij onze vergaderingen beschermen, zeide spr., die daarna tactiek en werkmethode van de R.V.O. (Revolutionnaire Vakvereenigings Oppositie) uiteenzette. De gewone moderne organisaties zijn ge worden tot machtsmiddelen voor de bour geoisie. De leiders zijn „binnen". Men denke aan de Ned. Vereen, van Spoorwegpersoneel! Een reeks loonsverlagingen is het spoorweg personeel ten deel gevallen, waartegen de Ned. Vereen niets heeft kunnen doen. De R.V.O. wil handelen, desnoods over de hoofden der moderne leiders heen. Want de zen zijn niet te vertrouwen! Kupers bijvoor beeld 'heeft alles gedaan om den strijd in Twente te ïocaliseeren in plaats van dien strijd uit te breiden! De R.V.O. strijdt tegen rationalisatie der bedrijven en organiseert de werkloozen in de stempellokalen tot strijdcomités. Spr. eindigde met een opwekking tot het stichten van comités van verweer en actie. Dit is de taak der R.V.O. Ook in Holland moet tenslotte een Sovjet-Holland komen. Hiei-na was het woord aan een vertegen woordiger der jonge communisten: Bos. Deze wees er op dat in het buitenland de organisaties der jeugdige communisten over al fel bestreden worden, zelfs met- terreur maatregelen. Maar de jongens zullen den strijd volhouden. Spr. wekte daartoe op. Voor al worden nu weer oorlogsvoorbereidingen getroffen. Die naderende oorlog moet onmo gelijk gemaakt worden. Alle jongens moeten mee strijden voor de 3c communistische jeugd-rnternationale. Een vrouwelijke partijgenoote, mej. Kobus voerde ook nog het woord. Zij protesteerde tegen de bezuiniging op het onderwijs, de vergrooting der klassen en de opheffing der Vroedvrouwenschool. Ook tegen dc salarisverlagingen. De arbeiders moeten zich van deze dingen vrij vechten. Spr. wekte op tot deelneming aan den „Roo- den Dinsdag". Na de pauze was het woord aan den heer G. Oversteegen, lid van den Haarlemschen gemeenteraad, die met eenig applaus begroet Werd. Spr. begon met te zeggen dat reeds 2 1'2 hiaand geleden minister Ruys de burge meesters per circulaire heeft geadviseerd, protesten tegen de regeering en tegen het Welter-plan den kop in te drukken Vechten tegen Weiter. ging spr. voort, heeft alleen beteekenis als men tezamen vecht, want de bourgeoisie is er op uit verdeeldheid te zaaien onder de arbeiders. Maar er is geen behoefte aan nog meer politieke groepen, wat éénheid vermag heeft Rusland bewezen. Daar is de bougeoisie voorgoed verslagen. Onze partij, zeide de heer Oversteegen, is in alle landen dezelfde. Spr. uitte er zijn verwondering over. dat nu Juist de vrijzinnig-democratische waarne mende burgemeester het protest- en mee tingverbod heeft uitgevaardigd. De vrijzin nig-democraten zijn immers tegen censuur en voor de vrijheid van het woord! Dc arme boeren, de verdrukte kleine win keliers. die in de rijen van het proletariaat geslingerd worden, moeten worden georgani seerd in de C.P.H Deze menschen moeten 'eeren begrijpen dat de bourgeoisie hun vijand is. De sociaal-democratische arbeidersbewe ging is één» corrupte massa van „bonzen" geworden Spr. wilde verklaren dat de boeren in Rusland méér idee van klassestrijd heb ben dan al deze ..bonzen" te zamen. Daarom moct.de massa der arbeiders bij de C.PH. ko men. Geen revolutie zal slagen, heeft Lenin gezegd, als er niet aan meedoen de arbeiders uit dc bedrijven en als het leger en de ma rine niet onbetrouwbaar zijn geworden voor de bourgeoisie Daar moet het heen. Organisatie en nog eens organisatie is noo- dig, als voorbereiding voor den strijd. Maar die voorbereiding moet practisch en tactisch geschieden. Elke proletarische revolutie is bewust voorbereid. Het communisme groeit. Groote en kleine stakingen bewijzen dat. Grond- en productie middelen behooren te zijn in handen van de arbeiders. Het moet hier worden als in Rus land. En daarvoor moeten de arbeiders zich aansluiten bij de C.P.H. Nadat nog eenigc vrage'n waren gedaan en beantwoord werd de vergadering gesloten Aan het eind van de vergadering werden met algemecne stemmen twee moties aange nomen. In de eerste werd geprotesteerd tegen bet demonstratie- en meetingverbod en on middellijke opheffing er van geëischt: in dc tweede werden de arbeiders opgeroepen op Dinsdag 20 September in massa in Den Haag te demonstreeren en werd verder het besluit kenbaar gemaakt, den strijd met kracht voort te zetten tegen het Welterplan, de re geering en al degenen die het Welterplan ondersteunen of mede helpen doorvoeren". VEREEN. „GELOOF EN WETENSCHAP". REISVEREENÏGING Door gemeente-personeel afd. Hout on Plantsoenen ;s een reisvereeniging opgericht waarvan het bestuur is samengesteld uit de hoeren J Nijmar.. voorzitter. J. v. Bragt secretaris. M. v. Norde, penningmeester. HET JUBILEUM VAN ,.DE IIANZF." Woensdag 7 September, des morgens te kwartier vóór 12 zullen B. en W. officieel te" Stadhuize ontvangen het Hoofdbestuur en d~ afgevaardigden naar het feest- ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van ..D" Hanze", bond van R.K. Vereenigingen van van. den handeldrijvenden en industrieelen middenstand in het Bisdom Haarlem. HET 25-JARIG BESTAAN. Op 15 Januari a.s. bestaat de Vereen. ..Ge loof en Wetenschap" voor Haarlem en om streken 25 jaren. Het zeer gevarieerd programma, waarvan het omslag is geteekend door Henri A. Bij voet, vermeldt voor het aanstaande seizoen verschillende lezingen: mevr. Ellen Russe zal Frederik van Eeden herdenken; pater Muckerman zal spreken over Goethe en mej. Suze Proot over Richard Wagner, bij zijn 50en sterfdag in Februari. Mevr; SterckProot, Prof. Dr. Mekel, Pater de Greeve S.J.. kapelaan Helmut Fahsel en Kanunnik Ch. Thellier de Poncheville zullen ook voordrachten ten beste geven. De kunst is niet vergeten Anton van Duinkerken zal verklaren wat de „jongeren" willen; de „Multifilm" ver toont weer wonderen der natuur; Pierre Bal- ledux, de leider van het nieuwe Katholieke Tooneelgezelschap „De Vereenigde Haagsche Spelers", leerling van Jan Musch, zal decla- meeren. Over de tooneelavonden wordt het volgen de medegedeeld. Ter eere van het jubileum is een vierde tooneelavond ingelascht. Het Katholieke Too neelgezelschap van Frits Bouwmeester komt od den jubileumavond f 15 Januari) met twee nieuwe stukken, n.l. „Gringoire" en „De Man. die St. Nicolaas zag''. Voorts komt het Rott. Hofstadtooneel „Het verstoorde jubileum" opvoeren en ..De Ver eenigde Haagsche Spelers" komen met twee uitvoeringen, n.l. van „Terue naar 't oude nest" en van „De dorpspoëet". Alle op te voeren stukken zijn voor Haar lem premières. Voorts zij nog medegedeeld. dat de oud- Rijkskanselier van Duitschland. Dr. Brüning. in beginsel bereid werd bevonden, voor de vereeniging te spreken Einde October zal door hem daarover een beslissing worden ge nomen. IN EEN TOBBE HEET WATER GEVALLEN Zaterdagmiddag is een 3-jarig meisje, wo nende aan den Rijksstraatweg in een tobbe heet water gevallen. Ze kreeg wonden aan armen, rug cn hals. De O. D. heeft een voorloopig verband aangelegd. Het meisje is in een levensgevaar lijken toestand naar het St. Elisabeth's Gast huis vervoerd. Naar wij nader vernemen is de kleine Zon dagavond om 11 uur aan de wonden be zweken. PERSONALIA. Aangesteld is tot onderwijzeres aan de school der Haarlemsche Schoolvereeniging (Florapark) onze stadgenoote mej J. Ver meer tot nu tijdelijk aan een Opleidings school. NED. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN Donderdagavond a.s. houdt de Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden afd. Haarlem, haar ledenvergadering in het gebouw „Rosehaghe"', Hoofmanstraat. Als belangrijk punt komt op de agenda voor: benoeming van een eersten penning meester. Deze vacature is ontstaan doordat de functie secr.-penningm, gesplitst zal wor den. Het bestuur heeft als candidaat gesteld den heer van Oort Sr., die reeds bestuurder is van den Alg. Handels- en Kantoorbedien- denbond. KAMP VOOR HAARLEMSCHE WERKJ/OOZEN TE WARM ELD. Men schrijft ons: Dat was een goede gedachte, die opkwam Ln een vergadering van de Haarlemsche Jeugdcentra'.e. om de mogelijkheid eens te overdenken een groep werkloozen voor een week van 29 Augustus tot 3 September ln een kamp bijeen te brengen. De gedachte is uitgewerkt, verschillende vereenigingen en particulieren van wie ibelangotelling voir deze zaak mocht verondersteld worden, wer den aangeschreven, met het mooie resultaat dat nu werkelijk het kamp kon gehouden warden. Iniusschen was reeds door het be stuur van dc Christelijke Haarlemsche Jon gemannen het kampeerterrein bij Warnveld toegezegd, zoodat dus overgegaan kon wor den tot een oproeping aan hen. die hiervoor in aanmerking wenschten te komen. Hiertoe werd ook weer dankbaar gebruik gemaakt van de inlichtingen van verscheiden orga nisaties op sociaal gebied. Door toevallige omstandigheden vielen er nog een paar af, zoodat het aantal tenslotte 24 was van pl.m. 20 jaar oud. Het kamp stond onder leiding van de predikanten G. J, Duijvendak en P. Sillevis Smit, d»e naast zich hadden eenige leiders van Jeugdorganisaties. Met een autobus werd Maandagmorgen vroeg ver trokken en op dezelfde wijze kwam men Zaterdagmiddag terug. Het is een bijzonder goede weck geweest voor allen. Er was een sterk gevoel van saamhoorighcid. Geen onaangename toon is er gehoord. Wij hebben elkander verstaan, zoowel op de fietstochten in de schitterende omgeving, als bij de sport, de volksspelen en de nachtelijke sluiptochten, als bij de avond'oespraak, die door de verschillende leiders gehouden werd. Voor velen werd het samen stil zijn in de groote tent rondom den spreker het hoogtepunt. Het was voor ons leiders een roerend mo ment. toen Zaterdagmorgen na het af scheidswoord één van de jonge mannen het woord vroeg en op hartelijke wijze bedankte voor de heerlijke week. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaaits aan alien, die tot het tot stand ko men en het welslagen van her kamp het hunne hebben bijgedragen. Dc jonge man nen voor wie het leven zonder werk zoo doelloos cn moeilijk is, hebben een weck van verheffing moger. leeren kennen, die ongetwijfeld lang zal blijven nalichten. Bo vendien bestaan er plannen om den band die nu door het kamp gelegd is tusschen de jonge mannen onderling en cmechen de '.elders, aan te houden. Zoo zal er ongetwij feld iets goeds geboren worden uit dit nieuw begonnen werk. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu. p*r r«c*!. Voor den Politierechter. t NA BE VACANTIE. 't' Was in de vacantie een vreemd gedoe daar in de Jansstraat, ieder was daar zoon beetje verloren: de rechtbank zetelde van daag in de raadkamer en morgen in het zaaltje van den kantonrechter. En de kan - tonrechter? Ja. dat weet ik niet: die zetelde misschien in Scheveningen of in Limburg of nog verder. En de rechtbank wisselde met evenveel gemak van president en rechters als menige mevrouw van dienstbode, zoodat zelfs de rechters plaatsvervangers q€ gelede ren moesten komen versterken. De lust om zittingen te houden was niet bijster groot en den meesten tijd waarden daar spookachtige verschijningen rond; mannen met witte jas sen hadden de zwarte tabberds verdreven en voerden in de rechtzaal, staande op hooge ladders een onbeperkt gezag uit. Want weet, de vacantietijd werd nu in het bijzonder be nut om de woning van Vrouwe Justitia een nieuwe aankleeding te geven. Reeds eerder was er gebroken en gehakt, om de electrische verlichting plaats te kunnen geven; nu moes ten alle gaten gedicht en werd er behalve nieuw licht ook nieuwe kleur in de zaal ge bracht. Thans bood de zaal een nieuw as pect: smetteloos wit het gewelf; daaronder een licht oranjekleurig fries en verder naar beneden mosgroene pilaren en deuren, met beigekleurige vakken van behang; gouden biesjes op de deuren en hier en daar was goudgespikkel op de kapiteelen der imitatie zuilen. Nu is de vacantietijd weer voorbij, de echte politierechter is er weer: de echte officier en de echte griffier. Ik verneem, dat men nu ook bij de rechterlijke colleges groote schoon maak gaat houden, want er is achterstand gekomen en morgen zullen twee kanton rechters zitten en de rechtbank zal dubbele dagen nemen voor al de zondige lieden, die misschien al een beetje hoop hadden ge had dat ze vergeten zouden worden. Laat men in dat opzicht nooit optimistisch zijn: vergeten wordt daar niets, wel soms ver geven. 't Was deze keer niet veel bijzonders wat we te hooren kregen: wat oude zaakjes, die nog eens opgehaald werden, omdat een re- classeeringsrapport was gevraagd of een ge tuige niet verschenen. Eén zaak was er ech ter, die al aanleiding was geweest tot het schrijven van een geweldig artikel in een krant, 't Betrof het verduisteren van een auto in huurkoop Op zichzelf zou het verkoopen van een voorwerp door iemand, die het in huurkoop had. bedoeld dagblad waarschijnlijk niet verleiden tot een beschouwing van een ko lom ware dit zoo. men zou aan het blad een bijvoegsel moeten geven, omdat het verkoo pen van gehuurkochte fietsen, naaimachi nes, meubelen en wat niet al. ontstellend veel voorkomt. Neen, het was hier een bijzonder geval, eenigszins de politiek rakende en dat zich daarom leende tot een uitvoerige be schouwing. De man van de auto had deze in huurkoop van het Burgerlijk Armbestuur; niet dat. B. A. in tweedehandsch fordjes han delt, maar B. A. wilde den man helpen als vrachtrijder van zand. steen en dergelijke aan den kost te komen, wat wel prijzens waardig is. Dc man betaalde vier weken zijn negen gulden huur en toen werd de auto bij on derling goedvinden aan de militaire autori teit verhuurd tijdens de manoeuvres, wat met. f 110 betaald werd en in korting kwam op de huur. In dien tijd kon de man wel niets met den wagen verdienen, maar zijn huur was er alvast f 110 minder door en die paar weken kwam die man er zonder kar ook wel. Hij kreeg zijn auto weer terug maar vond, dat die voor zijn werk te licht was en daar om ging hij naar een handelaar toe. die een zwaarderen wagen had en ruilde zijn huur- koopkar tegen dien zwaartieren in zonder zich veel om betaling van beide wagens te bekommeren cn zonder het B. A. te vragen of dat wel mocht. Men zal zeggen: dat was vrij eigendunke lijk en verkeerd gehandeld om het B. A.. dat hem had geholpen, zoo'n strop te bezorgen en dat vonden voorzitter en secretaris van het Burgerlijk Armbestuur ook, waarom zij een aanklacht indienden bij de Justitie. Wat was daar voor vreemds aan? Dit. dat leden van het B. A., behoorende tot een zekere po litieke partij, niet waren geraadpleegd over het al dan niet indienen van een klacht cn dat. is nu het politieke tintje van 't geval De Justitie laat. de politiek er buiten en de of ficier. van oordeel, dat de verduistering be wezen was. eischte een maand gevangenis straf. doch. omdat de man van goed gedrag was en een slachtoffer der tijdsomstandig heden, werd voorwaardelijk gevraagd: de rechter wees dienovereenkomstig vonnis. COÖP. TUINBOUWVEREENIGING „EIGEN TUIN". Op de tentoonstelling op Volkstuingebied de E.N.T.O.V.A., welke in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is gehouden, behaalde bovenge noemde Haarlemsche vereeniging met hare beplanting op het buitenterrein (welke be stond uit een-jarige zaaibloemen ir> pot ge kweekt) een lsten cn een 2den prijs. Met de beplanting in de zaal, welke uit 2 perken begonia's bestond, werd eveneens een 2de prijs behaald. Als men nu nagaat dat deze vereeniging op dc Lathyrus-tentoonstelling te Bilthoven ook een lsten prijs behaald heeft dan blijkt, bij dc leden wel liefhebberij voor het kweeken ran bloemen en planten aanwezig te zijn. AANGEREDEN Een 23-jarige dame. die Zondag om 6 uur uit de tram stapte aan de Amsterdamschc vaart, is door een auto aangereden, daar zij zonder op het verkeer te letten den weg overstak. Zij kreeg een schaafwond aan he; been en een hersenschudding en is naar he; St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Haar toe stand was hedenmorgen bevredigend. GESLAAGD. Mevrouw M. Hasselmeijer—Krout. lid van de Bloemendaalsche Reddingsbrigade is te Boskoop geslaagd voor het diploma A van der. Ned. Bond v. Redding van Drenkelingen. VOOR 3000.— UIT EEN AUTO GEROOFD. NEDERLANDER BESTOLEN TE BRUSSEL Dc heer Driessen uit Den Haag. die met zijn vrouw in Brussel vertoefde is Zaterdag avond voor een groot bedrag aan geld cn goederen bestelen, lezen wij in de N.R.C. Hij eat met zijn vrouw in een hotel aan de Bou levard Adolphe Max te dlneeren en had zijn auto buiten laten staan. Toen het echtpaar weer in de auto stapte bleek de geheelc in houd aan koffers en tusschen te zijn ver dwenen. Er is voor een bedrag van f 3000.— aan goederen gestolen. Enkele voorbijgangers hebben twee personen met den auto bezig gezien. Tot nu toe heeft men. ondanks alle nasporingen, nog niets ontdekt. INBRAAK BIJ EEN DEURWAARDER. In Den Haag is ingebroken in het kantoor van een deurwaarder. Er zou f 1000.— 'uit de brandkast gestolen zijn. NEDERLANDSCHE STEENKOLEN GEVRAAGD IN BELGIc. Dc correspondent van de N.R.C. te Brussel meldt, dat een delegatie van witloofkwcckcrs bij den minister van Arbeid en Nijverheid heeft aangedrongen op een grooteren invoer van een zekere soort van Ncderlandsche steenkolen. Dc kweekers verzekeren, deze steenkolen voor het drogen van het witloof niet te kunnen ontberen. Aan de delegatie is gezegd, dat het departement deze week over dit punt met de Belgische mijndirecties zal conferccren. ZIEKTE VAN WEIL OOK TE HEERLEN. Ter observatie in het St. Jozef-zieken huis te Heerlan is een korporaal dor mare chaussee opgenomen, die vermoedelijk de ziekte van Well bij het zwemmen heeft op- geloopen, meldt de Tel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. p./i *'v®_ MUZIEK MET PENSIOEN. Zaterdag vertrok de heer Zonneveld ploeg baas aan de Centrale Werkplaats der Neder- 1 and so he Spoorwegen, met pensioen. De schei dende had ruim 32 dienstjaren en was gezien bij het personeel. Met schafttijd was er een groot aantal belangstellenden aanwezig om afscheid te nemen. Zijn collega, de heer Ver meulen, sprak hem toe namens zijn ve> vrienden en bood hem een fraaie wandklok, bloemen en rookgerei aan. Getroffen dankte de heer Zonneveld met welgekozen woorden. PROTESTVERGADERING O. S. P.—P. A. S. Op de protestvergadering, die O. S. P. en P. A. S. op Dinsdag 6 dezer in het Concert gebouw beleggen, en die gericht is tegen he' Haarlemsch meeling-verbod en tegen de Wel- terplannen, zal het woord gevoerd worden door de heeren R Stenhuis en J. Nieuwen- huis. Soufhsea-Muziekkorps der Salvation Army. De Haarlemsche afdeeling van het Leger des Holis heeft den Engclschen broeders een hartelijke ontvangst bereid. Hot bekende En- gelsche muziekkorps, dat ook in 1925 ons land bezocht is weer op tournee gegaan: een va- cantictrlp die veel geldelijke en lichamelijke opofferingen van de leden vergt. Zij beoefe nen de muziek niet als vak; allen zijn arbei ders met hoofd of hand, maar zij geven zich met toewijding aan hun vrijwillig gestelde taak. Hun eerste bezoek gold Haarlem. Het geplande concert op de Groote Markt werd van middag door het weer onmogelijk ge maakt; de tocht naar het Brongebouw leed er ook onder. Maar daar binnen heerschte een sfeer van warmte en gemoedelijkheid die voor den ondervonden tegenslag ruimschoots schadeloos stelde. De groote zaal van het Brongebouw was stampvol toen dc Haarlemsche muzikale lei der de Engclschen welkom heette en zijn mannen het Engelsóhe volkslied deed spelen, een attentie die door de gasten zeer gewaar deerd werd. Samenzang en gebed volgden op den welkomstgroet. De spreker gaf een over zicht van het. ontstaan van het Engclsche korps, van zijn vorming door den aanwezi gen eere-kapelmeester J E. Smith, die meer dan een halve eeuw geleden met 5 man be gon cn tot loon van zijn optreden door dp politie in hechtenis genomen werd, om een tiental jaren later lord-mayor van Ports mouth te worden; hij stelde den tegenwoor- digen leider Henrv T. Ford voor. die wel min der money dan zijn beroemde Amerikaanso he naamgenoot bezi; maar als mensch zeker niet voor hem onderdoet: hij wees er op. da', alles eigen maaksel der S. .4, was: de fraaie uniformen, de instrumenten, de composities cn arrangementen. De eerekapelmeester hield ook een toe spraak. waarbij een Hollandsch officier als tolk fungeerde; hU roemde Nederland en de hier ondervonden gastvrijheid cn noocigde de aanwezigen wcderkeerlg uit, naar South- sea te komen: een Invitation au Voyage die als toekomstmuziek klonk. Uit het repertoire-programma werd een keuze gedaan, die telkens aangekondigd werd. Met een goed geschreven en van trivialiteiten vrijen marsch werd begonnen: verder hoor den wc een ..Australische" selectie potpour ri) waarin tot mijn verbazing dc Inleiding 3de Acte van Lohengrin voorkwam, eer. lied voor mannenkoor, een trombonesextet, een solo voor cornet met begeleiding cn nog meerdere nummers die door het geheelc ko perorkest gespeeld werden. Ik ben geen bewonderaar van fanfare-mu- ziek in een zaal. maar wil direct toegeven dat het 52 man sterke korps beschaafd, vaardig en grootendeeis zuiver blies, zoodat het klank volume bijna nooit hinderlijk werd: soms was het zelfs van groote verfijning. Meerdere solistische praestatlcs verdienen vermelding, met name die van den cornettiat S. Gullcv en van Mr. G. Ncal. welke laatste een thema en variaties met de lippen floot op een wijze om menig piccolo-virtuoos Jalocrsch te ma ken. Wat de waardeering der composities zelve betreft kan ik tot mijn spijt niet in allen deeie de meeningen van den geachten inlei der deeien. Er waren marschen met aardige' vondsten, er was een gloedklinkende bewer king van het Giory"-koor uit The Messiah". Maa- de ..selecties' toonden meestal weinig innerlijk verband en de variaties bleven zeer binnen de perken van het alledaagsche. Een korps als dat van Soutlisea is nog we', tot andere dingen in staat, al legt de aard der bezetting natuurlijk beperkingen op. Toch was het alles te zamen genomen een aardige avond, een avond waarop gemoede lijkheid. waardeering en menschenliefde naast do muziekvertolklngen in helder licht straalden: misschien het laatste licht dat ons Brongebouw inwendig beschenen heeft. Want dc dagen daarvan zijn vermoedelijk geteld. Ik moest daaraan denken, toen ik ln 't pro gramma no. 7, Variaties op het lied „Ga weer tot de Bronwel" las. Do Engclschen hebben de kleschheid gehad dit lied niet uit te voe ren. maar zij hebben ook do attentie gehad enkele Heilslegeriiederen ln 't Hollandsch te zingen: een kranige praestatie. die begrijpe lijk groote geestdrift wekte. Met gebed werd dc samenkomst besloten. K. DE JONG Prins Joachim van Pruisen. Het optreden van Prins Joachim van Prui sen als dirigent van eigen werken in het Kurhaus te Scheveningen heeft reeds vóór- da; het een feit werd heel wat journalistiek;» beroering teweeg gebracht. Artikelen, inter views en fotos verschenen in dc dagbladen. Dc artikelen bewogen zich hoofdzakelijk op historisch of biografisch terrein, de inter views waren in den grond vrij onbelangrijk en deden ons alleen weten dat dc componist zich als een zuivere melodieus beschouwt cn alleen zijn eigen werken dirigeert, de fotos waren cliché" cn toonden ons eer. flink cn fatsoenlijk uitziend mensch. zooals er vele zijn Ook onze hoofdredactie heeft er een hoofd artikel aan gewijd, echter minder aan den prins dan aan het geval. Het lag in dc lijn van ons blad een expe rimenteel onderzoek te laten volgen. En zoo ben ik Zondagavond naar het Kurhaus te Scheveningen gegaan. Hot geval leek me in teressant. Al had ik vroeger nooit van den componist vernomen, oen ..Nur-melodlker" is, behalve bij dc operette een zeldzaamheid in onzen tijd. Prins Joachim zou eerst na de pauze ver schijnen en het was geen wonder dat meer dere besproken plaatsen pas toen bezet werden. Maar toen was de zaal clan ook tjok vol. en ook dc Prins der Nederlanden bevond zich onder dc aanwezigen, of beter goz^°d: boven de moesten, want hij had op het bal- con plaats genomen. Dc prins-dirigent verscheen, begroot met handgeklap cn opstaan door orkestleden on toehoorders. In niets verschilde deze prlnceos hominum van vele andere vertegenwoordi gers van het genus humanum. Keurig cn correct gekleed in avondtoilet zonder ridder orden of lintjes maakte hij een sympathieken indruk. En nu de componist. Drie werken van hom stonden op "t programma: .Ra^kolnikof ine kl. t. van 1907. „Traumkönlgin". fantasie in d kl. t. van 1931 on „Marcia in modo antico" in D gr. t. van 1929. In modo antico: het bad bij dc andere werken ook kunnen staan. Deze melodieus is moer dan een eeuw te laat verschenen. Berlioz Is ln zijn Symphonic fantastique. die uit de dertiger jaren der vorige eeuw dateert heel wat moderner en in elke noot oorspron kelijker cn zelfs Schubert, die in 1828 stierf staat onzen tijd nader Wat hun respectie velijke melodische vindingskracht, betreft zal ik maar niet begroeven een vergelijking te maken. Prins Joachim's muziek is dus van een verouderd soort. Maar zij geeft geen aanstoot behalve door 'naar gemis aan logica en sa menhang, waardoor zij langdradig wordt. r>c prins heeft blijkbaar de harmonieleer bestu deerd maar veel verder dan tot.de verminderde septime-accoorden schijnt hij. althans in dc practlschc oefeningen, niet gekomen te zijn. Die vinden we dan ook bij bosjes. Zijn chro matiek bepaalt zich tot ruischende loopen als b.v. in de Ouv. Gulllaume Tell" van Ros sini te vinden zijn. en tot evenwijdige voort schrijdingen. Zijn melodieën doen aan dc salonmuzick van een halve eeuw geleden denken. De orkestklank is niet kwaad a! is zij niet nieuw of verrassend. Hot gebrek aan logische ontwikkeling cn samenhang maakte zich in „Raskolnlkof" het meest voelbaar: dit was een opvolging van brokstukken, die telkens ophielden en geen onderling ver band hielden, niet eens rhapsodisch. want dit woord veronderstelt nog aaneenhechting. Het. was een telkens probooren zonder door zetten; een zic.h verstrikken in netten waar hij niet uit kon komen, een kortademigheid die tot langdradigheid word. In do ..Traum- Könlglng" scheen wat meer samenhang; liet stuk eindigde ten minste zooals 't begonnen was, maar fantasie scheen er niet veel in te zijn. Het bovenstaande zal voldoende zijn om aan te tooncn dat Prins Joachim nog niet den indruk gemaakt heeft een princcps muslcae te zijn. Zijn directie was nog al druk en hij werd na afloop geweldig toegejuicht cn wel viermaal teruggeroepen. Ook werden hem twee bloemstukken aangeboden, beide uit knalroodc bloemen samengesteld, wat me nu weer minder toepasselijk scheen. In elk ge val is zijn muziekbeoefening veel sympathie ker en Voor de wereld onschadelijker dan het vroegere oorlogszuchtig gebral van een zijner oud-collega's. Dc dirigeerstok is min der gevaarlijk dan de sabel Vóór de pauze dirigeerde Neumark. Maar- tje Offers zong solo met mooie altstem, doch geen moolen toonaanzet. En Van Lsterdael speelde de cello-solo in dc 3de serenade voor strijkorkest van Rob Volkmann. een werkje dat mc voor onze H. O. V. ook zeer aanbeve lenswaardig lijkt. En achter ons ruischte de zee. Hoe klein Is zoo'n badplaats, hoeveel kleiner nog zoon zaal. hoe veel kleiner nog dat menschelijk gewriemel en gedoe in vergelijking met haar oneindigheid en eeuwige melodie ZIJ ls niet nur-melodisch: zij kan ook dramatisch, zijn cn hoe! K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7