RAADSELS BRIEVENBUS. C3'_ (Deze raadsels zijn Ingezonden door Jon gens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot.) AFDEELING L (Leeftijd 10 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Avrovink.) Verborgen be roepen. a. Wat doet I>. Eracreut? b. Wat doet A. Pitsin? c. Wat doet Corrie Cectr? d. Wat doet Cor Torree? e. Wat doet A. Chirtect? f. Wat doet Cor Ontleur? 2. (Ingez. door Avrovink.) Ik ben een schuilnaam van 8 letters 3 2 zit aan een schip. 2 6 7 zit aan een vliegtuig. 1 3 8 is een soort schip 5 6 7 8 is een vogel 8 1 3 is een voertuig. 8 4 7 is de verleden tijd van kunnen 8 1 2 i.s een ander woord voor Liter. 3 4 8 dragen meisjes. 1 3 6 is een jongensnaam. 1 1 3 Is een Zuld-Hollandsch riviertje. 3. (Ingez. door W. L.) Mijn geheel bestaat uit 16 letters en roemt iets, dat een onderdeel van Onze Jeugd uitmaakt. 6 2 8 Ls een meisjesnaam. 0 11 12 12 11 is een gezelschapsspel. 4 3 1 is niet gierig. 10 5 7 11 11 12 is dwaas 15 4 4 2 is een landbouwwerktuig. 13 14 16 vormt een afscheiding. 4. (Ingez. door Zilverschoon.) Vul de puntjes in met medeklinkers, zoo dat er een bekend spreekwoord komt. .a.e. .e .o eij e. .ie. 5. (Ingez. door W. B. Z.) Plaats in onderstaand vierkant de cijfers fcóó. da» op elke rij van drie, liggend, staand en kruiselings, do som der cijfers 15 is. 6. (Tn"cz. door W B Z.) Verborgen steden. a. Welke dame hield jou in dien winkel? b. Als Je bij die hut rechts afslaat, kom je bij den straatweg. c. De vacantie loopt over alle scholen ten einde d Ze is tevreden, als ze maar een mooi bock heeft. c Waai om men deze winkels heeft afg~- brokon. begreep niemand. f. Nu kun je de ellips gemakkelijk natee- kenen, ik heb er lijnen in getrokken. AFDEELING II (Leeftijd 9 Jaar en Jonger.) 1. (Ingez door W. B. Z.) Kruisraadsel. xxxxxxxxx een der maanden zet men een ei in draagt een pop staat op de kerk hetzelfde als No. 2 een soort roos krijgt men bij branden hetzelfde als No. 2 een groote Nedcrlandsche stad. De kruisjes van boven naar beneden en van links naar -rechts moeten dezelfde maand noemen. 2. (Ingez. door W. B. Z.) Mijn geheel smaakt heel lekker op rijstebrij. Het 1ste deel en het 2de deel zijn verkorte meisjesnamen. 3. (Ingez. door W. B. Z.) Wat voor spiegel zou dat wezen. Die niet is van spiegelglas. Die niet ophangt in een kamer. Die ook in de gang nooit was? 4. (Ingez. door W B. Z.) Maak van de volgende lettergrepen een bekend spreekwoord. stond de mond mor den gen heeft in goud. 5 (Ingez. door W. B. Z.) Verborgen Hol- landsohe plaatsnamen. n. Ik geloof dat het El speet, dat je niet kwam. b. Hoeveel keeren 'k u moet antwoorden, weet ik niet. c. Vader was zeer met den nieuwen wa gen ingenomen. d Lust je een snee koek? 6 (Ingez door W. B Z.) Mot b ben ik een Jongenswensch Met. k ben ik een nuttig mensch. Met h ben ik soms een verblijf Met st steun ik 't oude lijf. Met vl daal ik heel zachtkens neer. Met kl hoort gij" me keer op keer. RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week rijn: AFDEELING L 1. Queenstown. 2. Zonnestralen. Watermolen. Handschoe nen. 3. Kater, later, pater, water. 4. China. Perzië, Spanje, Frankrijk. 5. Assendclft. 6. Vliegende Hollander. AFDEELING H 1. Ontbijtkoek. 2. Zooals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. 3. Leesboek. 4. Oog van oen naald. 5 Slakkenhuis. 6 Metselaar. Violist. Lecraar. Ezeldrijver. Ookter. Goede oplossingen ontvangen van: Ansepans 6 De kleine Timmerman 6 Roze- kroontje 6 Hcrmicn Janssen 6 Zilverschoon 6 Avrovink 6 Wenda 6 Gouden regen 6 El- zennhaantje 6 Oeverkevertje 6 Zandkever- tje 6 Schrikkelkindje 5 Kerstroosje 6 Slaap mutsje 6 Rozeknopje 6 Duinpieper 6 Bioem- bollenkweeker 6 Wim 6 Een naamlooze 4 De looze Vos 6 Bellefleur 6 Klein Duimpje 6 Moeders Kleinste 6 Trambestuurder 5 Se ringenknopje 6 Gclukspop 6 Blauwoogje 6 De kleine Bouwer 6 Poppenverpleegstertje 6 Acaciatakje 6 De kleine Vogelvriend 6 Ran- geerdertje 5 Pechvogeltje 5 Natuurvriend 6 Henk H 5 Alpenroosje 6 Alba 5 Humphie- Dumphie 5 Marianne 6 Tweelingen 5 iris 6 RUBRIEKERTJESLIJST. Wim Sonnemans, oud 10 jaar. Arnulf- straat 14. Jenny v. Dijk, Jan v. Zurenstr. 10. oud 9 jaar. RUIL-RUBRIEK H. MAATKAMjP, Leidschevaart 294, heeft Kwatta. Sickesz, Weegschaaltjes, Bobby, Meco, Haka. Haas. Bussink, Hille, Haust, Amstel, Erdal. Maja, D. E.. Droste. Verder albums van: Kiazim Emin, Sport en natuur Turmac en een boek „Regels van het Voet balspel." Dit alles wil hij ruilen voor Sun light, Lux, Rinso. Vim. BOY SCHELLEKENSRembangstraat 29, heeft v. Nelle, Scholten, Donzelman, de Arend, Niemeyer, Voetbal, Spelregels, Film sterren. Taminiau, Amstel, Elftallen, Ab- bink, Vlaggen, Bcnsdorp, Meco, Wapentjes, Weegschalen, Hag, Pette. 22 Verkade-cactus, Droste, Pelikanen, Miss Blanche. Hiervoor vraagt hij Sunlight, Vim, Rinso, Radion. Sluis Quackcr, Turmac, D. E., Hille, en Zijlstra- Spaarzegels. AVROVINK, v. Marumstraat 24 rood heeft van alles te ruilen. Wie wat te ruilen heeft, heeft bij hem zeker succes. P. VERHAGEN. Leidschevaart 20, heeft 5 Clysma. 16 Cactus, 11 Coelingh, 3 Hille, 14 Karnemelk, 2 Dubec, Turmac. Miss Blanche 7 Caramel. Haas. Spelregels Lindeboom. Bat- co, Xanthia. Quick, Kwatta. Sickesz. Weeg schaaltjes. Hiervoor vraagt hij van Nelle. C. v. WAARDE, Brouwersvaart 64. heeft 80 Cactus. 37 Hille 30 Elftallen 77 Haka 5 Haas 24 Leupen 73 Erdal 12 Am.stel 59 Roodband 40 Roodc Ster 6 Voetbal 3 Quaker, Sunlight Weegschaaltjes. Sickesz, 20 Filmsterren. 12 D. E. Voor dit alles vraagt ze Droste en Plein es. RANGEERDERTJE, Marnixstr. 35 heeft 6 Hag. 6 Albert Heyn. 1 Wijbert, 1 v. Houten. 35 Verkadc-cactusscn. l Witje en Gitje, 2 Rainbow, 1 Bobbie. 4 Turmac. 2 Polak 1 Driessen 25 Franken. 4 v. IJsendijk, 2 Vim, 1 Pleines Duifjes. 1 Pleines Dierenplaatje, 1 Scholte, 1 Dobbelman. 4 Beukelear, 2 v. d. Sluys. 1 de Jong. 3 Gold Flake, 1 Hoe heet die Vogel? 3 Bussink, 1 Haust. 3 Lux, 1 de Deszke, 1 Coelingh, 35 Rademaker. 4 v. Dijk, 23 Haas, 2 Paddestoelen. 3 Kamerplanten, 4 Bloemen in onzen tuin, 7 Hag 2 Mickey Mouse, 26 Weegschaaltjes, 42 1 2 Wapentje. 21 Kwatta. Hiervoor vraagt hij Hille, Haka en Droste. UITSLAC VAN DE VACANTIE- WEDSTRIJDEN. Het mooie vacantic-weer is zeker de oor zaak geweest, dat 't aantal inzendingen en ook 't gehalte der inzendingen me is tegen gevallen. 'k Heb wel eens mooier teekenin- gen gehad, mooier handwerkjes en mooier knutselwerk. De uitslag ls als volgt: I. Teckenwedstrljd. De beste teekenïng kreeg ik van DEN KLEINEN VOGELVRIEND oud 16 jaar, Hij mag Woensdag bij een doos met tuben verf komen halen als 1ste prijs. Op hem volgt: RANGEERDERTJE, oud 11 jaar. R. krijgt een schetsboek mot kleurkrijt als 2de prijs. Dan komt KERSTROOSJE, oud 10 jaar. Zij ontvangt als 3de prijs een schets boek. II. Bloemen en bladen drogen. In deze Af- deeling heeft alleen BOERTJE oud 7 jaar een prijs verdiend. Hij krijgt' een planten- trommel. III. Knutselwerkjes en Handwerkjes. Een schitterend mooie vracht-auto kreeg ik van BLOEMBOLLENKWEEKER, oud 12 Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, Marnix- straat 20. N. B. Hartelijk dank voor je aardige kaart van do Alkmaarder kaasmarkt. Was dit. het siotpretje van de vacantie? W. v. d. L. Hartelijk dank voor die ko ninklijke reproductie. Al weer wat gewend in de Spaarne-stad? ANSEPANS. En heb je genoten in het Haagje? Vonden ze Je koffer daar ook mooi? Wat. zielig dat die jongen zoo lang in 't Zie kenhuis moet blijven. Dan ga jij veel liever naar school, hè? DE KLEINE TIMMERMAN. Nog heel hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Hoor ik de volgende weck wat je allemaal gekregen hebt? ROZEKROONTJE. Nu hoop ik maar, dat de raadselprijs naar je zin is. W. L. Die eerste middag is dus geen on fortuinlijke middag voor je geweest, 't Ls zeker een rustige gedachte voor je dat het voorbereidende werk nu is afgeloopen. Het was Zaterdag ook heel ordelijk. Prettig, dat je nu voldoende hulp hebt. Je raadsel heb ik meteen maar geplaatst. DRAAITOL. Jammer, dat 't zoo geloo- pen is. Met, genoegen mag jij me toch altijd blijven schrijven en zal ik je ook steeds ant woorden. Misschien kun je ook nog iets voor den St. Nicolaaswcdstrijd doen. In ieder ge val: tot ziens. ZILVERSCHOON. Een boek, dat je mooi vindt, kun je best moor dan een keer lezen. Waarom kwam je Zaterdag niet, on O. B.? Ik dacht niet. dat Zilverschoontjes zoo bang voor regen waren. Je raadsel heb ik meteen maar geplaatst. WEETGRAAG mag zijn schuilnaam hou den. ANNEKE. Ja. kind, kom er maar eens over praten, 't Liefst op Woensdagmiddag, want. miin tijd is op 't oogenblik zeer bezet. Ik begrijp best. waar de schoen wringt. Toch dapper volhouden. A. B. C. Nu ls jouw vacantie toch ze- kor ook voorbij. Je hebt eventjes genoten. Is broer klaar gekomen met zijn taak15 In zijn geval zou Ik 't werk maar dadelijk hebben afgemaakt. ALPENROOSJE. 'k Heb de Alpen nooit bezocht en wist daarom ook niet. dat er ro zen op de bergen groeiden. Zien ze er net zoo uit als do ITollandsche rozen? En ruiken ze ook even lekker? LEZERESJE. September ls niet zoo mooi begonnen als Augustus. Wie weet. wat ze ons nog geeft. Zit je bij den heer R. in de klas0 Is 't een klein klasje? Ik heb al een Handwerkstertje. dus je moet een anderen naam bedenken. WENDA. Welk bock heb je uit O B Zijn de eerste schooldagen prettig verloo- jaar. Hij mag kiezen welk boek hij daarvoor graag zou ontvangen als lsten prijs. ZAND- KEVERTJE. oud 8 jaar, krijgt als 2den prijs een boek. Ten slotte krijgt PECHVOGELTJE als 3de prijswinster ook een boek. Een eervolle vermelding komt toe aan Iris. Elzenhaantje en Langstaartje. Woensdag 14 September kunnen prijzen en inzendingen bij mij gehaald worden. HET ZWARTE KWARTET. (Slot) Inderdaad duurde het niet lang of het viertal op het strand lag in diepe rust ver zonken. En toen alles veilig Leek, zakten Greetje en Dreetje voorzichtig het duin af.... ,.Ssst!" waarschuwde Dreetje, „spreek geen woord en laten we probeeren de pakken on gemerkt naar ons toe te halen." Hij zelf deed de eerste poging, hoewel het geen pretje was, zoo dicht bij de roovers, met hun groo e laar zen, hun messen en zwaarden en hun ruwe, door water en zon gebruinde gezichten. Maar gelukkig kon Dreetje een pak bemach tigen zonder dat het Zwarte Kwartet het merkte en ook Greetje wist een pak in haar bezit te krijgen. Toen ze zoover waren, zet ten ze het op een loopen, vlak langs den zeekant, waar het zand hard was en je dus flink hollen kon. Ik geloof nooit, dat er in mijn pak goud zit, hijgde Greetje, want dan moest het veel zwaarder zijn. Dat zal de strand politie wel uitzoeken, zei Dreetje dapper. We zijn er bijna, kijk daar loopt vader ook al. O, hemeltje, de roovers hebben het ge merkt, jammerde Greetje toen ze omkeek. Hoor ze schreeuwen, misschien kan va der ons helpen, maar zij zijn gewapend en wij niet. De kinderen holden wat ze konden, ach tervolgd door het Zwarte Kwartet, de meeu wen vlogen verschrikt op en het was of de golven witte schuimkopjes kregen, het was alles bijna iets uit een écht zeerooversboek. Greetje en Dreetje ploften voor vader's voeten in het zand neer en een oogenblik later stonden ook de zeeroovers voor hem. Vader begreep natuurlijk niets van dit vreemde tooneeltje en het, onsamenhangen de verhaal van de hijgende kinderen. Dreetje dacht dat dc zeeroovers kapitein wel dadelijk zijn zwaard zou opheffen om den strijd te beginnen, maar hij zei alleen boos: Wat heeft dat te be teekenen jullie kleine dieven? Nu begonnen ook vader en zelfs Dreetje zich boos te maken en vader vroeg om een nadere uitlegging. De zeeroover zei, dat hij dit juist óók wilde en Greetje vroeg, nu zij zich veilig bij vader voelde, een beetje snib big: Waarom noemt U ons dieven? Jullie zijn zelf zeeroovers, want we hebben gezien dat je geld zat te tellen en we hoorden je zeg gen dat de buit meeviel. En wat er toen gebeurde, daar begrepen Greetje en Dreetje niets meer van. De grim mige gelaatstrekken van den roover ver dwenen en maakten plaats voor een gullen lach en toen hij het zwarte masker afnam zagen de kinderen een paar groote vriende lijke oogen en een lachenden mond. Zoo dus jullie dachten dat we echte zeeroovers waren? Nu, dat bewijst in elk ge val dat we het goed hebben gedaan. En toen volgde een wonderlijk verhaal van vier jonge mannen, die door de tijden gedrongen wa ren, hun brood met zang cn spel te verdie nen. En omdat zo graag succes bij hun op treden wilden hebben reisden ze verkleed als het Zwarte Kwartet, in een sloep, die ze de ..Meermin" hadden genoemd, alle zeebad plaatsen af. Ze hadden hier op 't strand het geld geteld, dat ze in het vorige kustplaatsje hadden opgehaald. Na het einde van zijn verhaal nam de zeerooverkapitein de twee pakken, die de kinderen met zooveel moei te hadden weggesleept en haalde er een prachtige harmonica en een blinkend blaasinstrument uit. Greetje cn Dreetje koken wel een beetje op hun neusjes om die vergissing, maar vader, die nu alles begreep, begon hartelijk te lachen. pen? Zitten er meer kennisjes bij je in de klas? Ik denk ook wel. dat je het steeds druk ker zult krijgen. Dan mag je best een keertje met de raadsels overslaan. AVROVINK. Je vader is maar een slim me detective. Het ruilen zal nu wel beter gaan, nu de vacanties voorbij zijn. Prettig, dat je zoo graag naar school gaat. Dan gaat het leeren ook naar wensch. Je raadsels zijn goed. SCHRIKKELKINDJE. Hoe gaat 't met de kleine poesjes? Zijn ze nog aile drie bij moeder poes? Leuk, dat 't allemaal zwartjes zijn. KERSTROOSJE. Veel vacantie-inzen- dingen heb ik niet ontvangen. Het zwem- seizoen zal nu wel zoetjes aan zijn afgeloo pen. Als meneer de Wind de baas wordt, ko men de tuinen spoedig in herfstgewaad. Heel spoedig kom ik nu met den St. Nicolaas wcdstrijd. Hoe ziet een luciferplant er uit? Wanneer is de Floralia-tentoonstelling? SLAAPMUTSJE. Ik dacht wel. dat je in je schik zoudt zijn met je raadselprijs. Ik denk wel, dat het boek in je smaak zal val len. Het trof heerlijk, dat 't op Koninginne dag nog zulk fijn weer voor Zandvoort was. ROZENKNOPJE. Je bent welkom, maar wil je voortaan ook Je naam onder ie raad sels zetten? Je behoort in Afdeeling II thuis. Wat schrijf je netjes. DUINPIEPER. Heb je genoten in Beek bergen? Niets erg hoor, dat je me niet hebt geschreven. ZWEMSTERTJE. Hartelijk dank voor je mooie Amsterdamsche kaart. Was je daar voor een dagje? Heb je ook de nieuwe Zwem inrichting bekeken? Dat is net Iets voor jou. WIM. 'k Hoop, dat de raadselprijs naar je zin is. Gelukkig maar, dat je den moed niet gauw hebt laten zinken. DE LOOZE VOS. Jongen, wat heb jij een heerlijke vacantie gehad. Hoe vond je de Indische tentoonstelling? Ging je voor de eerste keer naar Friesland? En wat kranig, dat je nu ook wat van het bakkersvak ge leerd hebt. Bak je voor tante niet eens een lekkere cake? Hoe gaat het nu op de nieuwe school? DE KLEINE VOGELVRIEND 't Is wel prettig, dat je nu gelegenheid hebt om te le zen en ook veel van lezen houdt. Je ver langt zeker wel om weer naar de Avond school te gaan. 't Is te hopen, dat die aan nemer een werkje voor je heeft. Ik wil graag gelooven. dat je best weer eens naar Fries land wou gaan. RANGEERDERTJE Al weer wat meer gewend op school? Wat was dat een pech met die looomotief-vecr. Kon het gerepa reerd worden0 Hoe gaat *t met Je zweefbaan? Hoe maakt Rie 't in haar nieuwen werk kring? ACACLATAKJE. Ja. ik had langen tijd niets van je gehoord. Wat heb je *t lang uit gehouden in 't Haagje. Daar is ook heel wat te genieten. Het zal je nicht ie wel gespeten hebben, toen Je weer wegging Toch was 't niet verstandig, dat jullie van den nacht een En toen speelde het zoo gevreesde Zwarte Kwartet voor vader. Greetje en Dreetje een van die oude zeerooverswijsjes. Het viertal zong en danste er bij en met razende vlug heid bewogen de vingers van den kapitein zich over de toetsen van de harmonica: Wij klieven de zilte baren En zoeken de gevaren Ahoy! Ahoy! Het zeeschuim bespatte hun groote laar zen, hun zwarte haren wapperden in den wind en vol bewondering keken Greetje en Dreetje toe. Toen het lied uit was. klapten de kinderen luid, maar vader trad naar vo ren en zei: „Dat was uitstekend, jongens. En nu wil ik jullie een voorstel doen. dan ma ken we meteen de vergissing goed. Kom van avond bij ons eten. dan kan je daarna je kunst weer ten beste geven. Er ls namelijk bij ons, omdat we morgen weggaan, een soort afscheidsfeest, waarop al onze vrien den en kennissen zijn genoodigd. Houdt dus een paar mooie liederen voor vanavond jon gens Dat was een prachtig besluit van die zee roovers geschiedenis, hè? En je kunt begrij pen dat het een echt gezellige avond werd voor Greetje en Dreetje en hun vriendjes. Ook de oude Teun Klapzeil was genoodigd en hij maakte een gezellig rondedansje met den zeerooverskapitein van de ..Meermin", waar van hij toch eigenlijk zooveel kwaad had ge sproken. Maar het Zwarte Kwartet nam hem dat niet kwalijk, want had hij dat niet ge daan, dan zouden ze nu niet zoo'n prettigen avond hebben gehad, in het huis van Greetje en Dreetje's ouders. Tot slot vertelde de zeerooverkapitein nog een spannend avontuur, zooals hij dat vroe ger, in zijn zeerooverstijd moet hebben be leefd. Het, was een verhaal zoo mooi. als Teun Klapzeil er nog nooit een had verteld en misschiendat ik dit later óók nog eens voor jullie neerschrijf. ONS TUINHOEKJE. EéNJARIGE ZOMERBLOEMEN Roodbloemig vlas (Linum grandiflorum rubrum) fam. Vlasachtigen (Linaceeén) Een sierplant uit Algiers, waarvan de sten gel sterk vertakt is. De bloemen staan in losse, schermvormige trossen. In Juli-Augus- tus tooit deze plant zich met vrij groote. karmijnroode bloemen, 't Verdient aanbeve ling vrij dicht te zaaien, daar 't zaak onregel matig. slecht kiemt. Grootbloemigc portulak of postelein (Por- tulaca grandiflora) fam. Posteleinachtigen Portuiacaceeën) Een zeer bekend klein, laag plantje met 1012 c.M. lange op den grond liggende stengeltjes, bezet met vleezige blaadjes. Den heelen zomer tooien ze zich met groote bloemen in talrijke kleuren. De plant houdt van veel zon en weinig vocht, zoodat in zonnige, droge zomers ze goed tot haar recht komt. Ze is uitstekend geschikt voor kleine bedjes, die flink boven 't omlig gende terrein uitsteken, dus die kunstmatig omhoog zijn gewerkt. Op rotstuintjes zullen deze plantjes 't uitstekend doen. Vaak zaait dit plantje, zich zelf. Men zou de bovenste aarde van het perkje, waarop ze in 't vorig jaar zijn afgestorven, op het nieuw te be zaaien bed kunnen uitstrooien, om vrij zeker te zijn opnieuw plantjes te krijgen. Schildzaad (Alyssum Benthanij fam. Kruis bloemigen (Oruciferen). Deze plant wordt zoo genoemd naar de kleine platte zaadjes. Ze wordt niet hooger dan 20 c.M. en tooit zich in Juni-Juli met kleine trosjes van witte bloempjes, die naar was rieken. Snijden we er geregeld de uit gebloeide trosjes uit, dan bloeien ze door tot het najaar. De kleine vruchtjes (hauwtjes) rijpen niet gelijk en daar zij bij rijpheid da delijk openspringen, is het moeilijk er zelf zaad van te winnen. Scheefbloem (Iberis umbcllata), fam. Kruisbloemigcn (Cruciferen). Deze plant is afkomstig uit Zuid-Europa en wordt zoo ge noemd, omdat van de vier kroonblaadjes er twee heel wat kleiner zijn dan de andere. Ze wordt 30 tot 40 c.M. hoog en maakt in bloei zijnde een mooi effect. Dc meest voorkomen de soort is de witte. Er bestaan echter ook dag maakten. Nu doe je zeker je uiterste best in de 2de klas. Waren al je boeken net jes gekaft? GELUKSPOP. Nog heel hartelijk ge feliciteerd met moeders verjaardag. Een bofje, dat het dit jaar op Woensdag viel. VLIERBLOEM. Je moogt dezen naam wel houden. Ik kan me voorstellen, dat moe der 't lang niet gemakkelijk heeft met zoo'n lastig patientje. Moeders zijn meestal gedul diger dan de kinderen, hè. Dat is een heel geluk. Help moeder maar. zooveel je kunt. JAN TEN H. Wel heel erg jammer, dat de vriendschap verbroken is. Natuurlijk is 't niet. goed te praten, maar kun je je niet in denken, dat een jongen wel eens onwaarheid spreekt uit. angst voor straf? Dit was hier toch 't geval. Ik ben zoo bang, dat je later spijt over deze daad zult hebben. NATUURVRIEND. Leuk, dat jij er ook weer bent. Jij hebt dus ook een fijne vacan tie gehad en natuurlijk ook veel van de na tuur genoten. Gaat het op school ook weer van een leien dakje? Ben je verhuisd? PECHVOGELTJE. Ik wist je leeftijd nog wel. Valt het je mee. dat je een prijs ge wonnen hebt? Op welke II. B. S. ga je? Wat een tref. dat je vriendin bij je in de klas zit. TWEELINGEN. Als jullie het zoo druk hebben, mag je de raadsels wel laten schie ten. 't Lijkt me eenig werk met die linoleum snede. Heb je er voor moeder tafelmatjes van gemaakt? MARIANNE. Ook al te veel voor de raadsels? 'k Neem hot je niets kwalijk. Ik vind Madzy een aardigen schuilnaam. Heb je dien uit de Roos van Dekema? Moest je 't voor school lozen? Ik dacht dat van Len- nep zoo'n beetje uit de mode raakte. HENK H. 'k Vind het heelemaal niet erg. dat je broertje op de Buitengewone school is. Nu leert hij net, wat hij leeren kan en misschien kan hij later flink zijn handen gebruiken. Handenarbeid is vol strekt niet van minder waarde dan hoofd arbeid. Laat broer maar vroolijk naar school gaan. HUMPHIE-DUMPHTE. Je behoort, in Afdeeling n. De volgende week schrijf ik een nieuwen wedstrijd uit. ALBA. O, heette jullie tent zoo? t Is toch alle jaren zoo, dat 't zwembad 15 Sep tember gesloten wordt? Wat kan jouw moeder vlug breien! In 4 dagen een zwem pak, 't is kolossaal! Misschien mag je dezen winter wol eens in Stoop zwemmen. WILGENKATJE. Neem dezen naam maar, want er is een oud-Rubriekertje, die Wilgenroosje heette cn die me af en toe nog wel eens schrijft. Die zou het zeker niet prettig vinden, als ik haar naam weggaf. IRIS. 't Doet me genoegen, dat de prijs naar je zin is. Ja, je bent niet ongelukkig met de wesdtrljden. Hoe bevalt de Fransche les? Kun je al in 't Fransch om een boter ham vragen? Je raadsels zijn goed. Marnixstraat 20. W. BLOMBERG—ZEEMAN, Haarlem, 9 September 1932. andere variëteiten in kleuren als rose, purper violet, rood. De Iberis bloeit maar kort en heel vroeg, zoodat ze door asters of soortge lijke planten moet worden opgevolgd. Tot de kruiden, die we gemakkelijk kunnen kweeken. behoort ook: Venkel. Een scherm bloem ige plant, die gekweekt wordt voor de rijpe geurige zaden, die bij het inleggen van augurken en uitjes gebruikt worden. Daarvoor wordt in Juli of Augustus gezaaid. Het langwerpige zaad moet goed ondergeharkt worden. Bij het uit dunnen geven we de planten een onderlin- gen afstand van 40 c M. Ze zijn winterhard. Bij strenge vorst is 't echter aan te raden ze met blad te bedekken en dat in 't voorjaar tijdig weg te nemen. Zaaien we in 't begin van April, dan kunnen we in 't najaar zaad inzamelen. te laai echter voor het doel, waarvoor we het willen gebruiken. ONZE BIBLIOTHEEK. Opgericht 2 October' 1923 Groote Houtstraat 93. (Bureau: ..Haarlem's Dagblad") Ruiltijden: Woensdags 46 uur n.m. cn Zaterdags 23 uur n.m. Inleggeld 15 ets. (incl. opbergmap en vol ledige boekenlijst 1932). Leesgeld: 2 ets. per deel en per leesweek, d.i. van WoensdagZaterdag of van Zater dagWoensdag. Brieven e. d. te richten aan: Het Corresp.adres van „Onze Bibliotheek", Emmastraat 36. O B. is „open"! Voor het 5e seizoen is het ruilen weer begonnen en het slechte weer in aanmerking genomen, met veel succes. Mevr. Blomberg, die bij de opening tegen woordig was, sprak een hartelijk woord, ter wijl een onbekende mij met bloemen ver raste. Voor alles mijn welgemecnden dank. 't Is waarschijnlijk niet ondienstig ook in deze rubriek alle lezers en lezeressen nog eens aan te sporen, ook deelnemer van O. B. te worden. We hebben nu een ruilgelegenheid ter be schikking gekregen, zooals we 't nog nooit gehad hebben. Daarom, kom maar eens gauw een kijkje nemen endan komen er met 1 October en alle volgende maanden geregeld nieuwe boeken bij. Willen jullie er voor zorgen, vooral bij slecht weer, voordat je de trap op naar bo ven gaat, goed je voeten te vegen. En ook, dat jullie allemaal je boek meebrengt in een opbergmap. Bij je inschrijving omvang je die tegen betaling van het inleggeld, terwijl je een nieuwe steeds kunt verkrijgen tegen betaling van een luttel bedragje van 10 ets. Het kaften van de boeken kost steeds veel tijd en jullie kunt zoodoende medewerken, dat het aantal slordige boeken kleiner wordt Denk daar allen om! LIJST VAN NIEUWE BOEKEN De volgende week zal een aanvang gemaakt worden met de nieuwe boeken, welke in het seizoen 1931 32 in O. B, zijn opgenomen. Gedrukte aanvullingen kun je verkrijgen a 2 ets. Deze sluiten geheel aan bij de cata logus 1931. DEELNEMERSLIJST 1. Milly van Suchtelen, Marnixstraat 20. (14 jaar). 2. Finy de Vos. Kl. Heiligland 70 (11 jaar) 3. Wenda Goedhart, Wald. Pyrmontstr. 54 (11 jaar). (De overige deelnemers worden in de vol gende rubrieken vermeld). W. F. M. H. LASSCHUIT. Emmastraat 36. Haarlem, 9 Sept. 1932. POSTZECELRUBRIEK. ITALIC XXVII /TC fac l'fc. /r&JC 3a c fa c. ffz- /?ja /f f -£ s~a /a-3 jiSro Ter gelegenheid van de herdenking van den tweeduizendsten geboortedag van Ver- gilius werd in 1930 weder een serie in groot formaat uitgegeven. Eigenlijk valt deze her inneringsdag in 1931, daar de dichter in 70 voor Christus geboren werd. De zegclbeelden zijn ontleend aan zijn groote dichtwerken de Bucolicane dc Georgica cn de Aeneis. Be halve de beelden is de teekening der zegels gelijk: 2 breede pilaren, waartusschen een voetstuk en daarboven eene dakvormige- om lijsting. In de driehoeken die hierdoor in de bovenhoeken ontstaan, staat links de lands naam en het wapen cn rechts de waarde. De extra toeslag bij de 2 hoogste waarden kwam. ten goede aan het fonds tot instandhouding van musea, monumenten, enz. opgericht ter eere van den dichter. De waarden zijn: 15 c (bruin). 29 c (vermiljoen), 25 c. (groen), 30 c. (violet), 50 c. (lila). 75 c. (rose), 1 lire 25 (blauw). 5 lire 4 1 lire 50 (roodbruin) en 10 lire 2 lire 50 (grijsgroen). Grootte van de vakjes 2.8 bij 4.3 c.M. In 1930 verscheen een nieuwe waarde, waarop het wapen is afgebeeld in ver sierden rand. In den onderrand is de lands naam en de waarde aangegeven. Deze is 2 c. (oranjerood). Grootte van het vakje 2.7 bij 2-2 c.M. Zie voor cie indeeling 'L schetsje.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 12