DE VIERDE MAN FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 41) „Dat ben Ik toch niet geheel met je eens Miel", antwoordde Sanders, die den reporter ook deze opmerking gaarne bleek te verge ven. ,.Ik betwijfel nl. of de overeenkomst tusschen een van Adam's voornamen en Ro bert's achternaam toen denzelfden indruk op me zou hebben gemaakt als nu het geval was. Vergeet niet. dat ik me nu dien naam speciaal liet voorleggen met. het doel deze eens wat nauwkeuriger te bekijken Er loo- pen waarschijnlijk duizenden menschen in ons landje rond. die den voornaam Robert dragen en daarbij kwam dan nog, dat wij tot voor enkele dagen niet de minste ver denking jegens hem koesterden. Nu deed ik iets. waartoe ik toen misschien in het. ge heel geen aanleiding zou hebben gevonden ik stelde me telefonisch met Lochem in ver binding en verzocht den ambtenaar van den Burgerlijken Stand eens even voor mij na te willen zien of daar op 18 Juni 1898 inderdaad een Johan Robert Adams voor de eerste maal het levenslicht aanschouwde. Zooals ik verwacht had. luidde het antwoord ontken nend. maar toen ik daarop naar de geboorte van Adam Johan Robert informeerde, had ik meer succes. Deze jongeman bleek de tweede zoon te zijn van Louis Gerard Robert, van beroep landarbeider en afkomstig uit Meche- ien en diens echtgenoote, wier meisjesnaam me helaas ontschoten is. De familie had eenige jaren in Lochem gewoond en was on geveer een jaar na de geboorte van den tweeden zoon naar Leeuwarden vertrokken Het interesseerde me natuurlijk te weten hoe Han Adams er in geslaagd was zijn naam om te draaien, zóó, dat deze thans zelfs officieel was erkend en ook daar kwam ik vrij spoedig achter. Zooals je weet, was mij reeds eerder van Leeuwarden uit medegedeeld, dat de fa milie Robert vandaar naar Burgsteinfurt in Duitschland was vertrokken, Tijdens mijn verblijf ln Düsseldorf heb ik de gelegenheid te baat genomen eens te informeeren hoe het deze familie daar verder verging. M'n voorstel om nog een dag in Düsseldorf te blijven was dus niet uitsluitend een gevolg van een plotseling opkomende behoefte aan amusement, Miel liet hij er glimlachend op volgen. ..Ik hoop. dat je me deze misleiding niet. al te zwaar zult aanrekenen". Wils maakte slechts een afwerende bewe ging. terwijl Sanders vervolgde: ..Reeds Zaterdagavond je weet, dat ik toen. terwijl we aan tafel zaten even werd weggeroepen kreeg ik bericht. Robert, in dit geval dus de vader van de pseudo ver pleegster. was jarenlang in Burgsteinfurt als iand arbeider op een groote boerderij werk zaam geweest en had zich daar in 1910 als Duitsch onderdaan laten naturaliseeren. Je begrijpt van welke beteekenis dit bericht al leen reeds voor mij was. De dochter van de zen Robert- was dus ook Duitsche en zij be vond zich nu in haar eigen land. Van uitle vering zou derhalve geen sprake kunnen zijn: vandaar, dat ik op het denkbeeld kwam haar uit eigen beweging naar ons land te laten terugkeeren. Uit de inlichtingen, die ik uit Burgstein furt ontving, bleek mij voorts nog. dat de oude Robert m 1913 aldaar is overleden. De oudste zoon. die toen 17 jaar was. nam het werk van zijn vader op de boerderij over en ook de overige leden van de familie, die daar geheel intern was. zetten het oude leven voort. Tot de oorlog uitbrak. De oudste zoon werd al spoedig onder de wapenen geroepen en toen ook Adams het oogenblik zag nade ren, waarop hij zijn vaderland zou moeten dienen, vertrok hij met zijn zuster, die toen 15 jaar oud was, naar Holland. Hij zelf vond, aanvankelijk in Enschedé, later in Amster dam, een betrekking als pakhuisknecht, win kelbediende en tenslotte zelfs als boekhouder, terwijl zijn zuster het van kamermeisje in verschillende hotels tot hulp in de huishou ding en gouvernante bracht. Beiden zouden dus zeker wel in staat zijn geweest zich op een behoorlijke wijze door het leven te slaan, wanneer de na-oorlogsche moraal in hen niet zulke gewillige slachtoffers had gevonden. Het begon in 1919, toen Adam Johan Robert als boekhouder in betrekking was bij een groote firma te Amsterdam. Hij zag kans in enkele maanden tijds een bedrag van f«15000 te verduisteren, waarmee hij de wijk nam naar het buitenland, vermoedelijk naar Bel gië. De uitgever van zijn befaamde detec tive romans wist mij nl. te vertellen, dat het manuscript van zijn eerste werk hem in 1920 vanuit Antwerpen werd toegezonden". ..Hij is dus. wat men zou kunnen noemen, door de praktijk geïnspireerd", concludeerde Wils. ..Dat schijnt wel zoo", beaamde Sanders. Reeds toen echter werd alle correspondentie gevoerd onder den naam Adams en in 1921 heeft hij zich als Johan Robert Adams in het bevolkingsregister van Oster.de laten in schrijven Hoewel ik dat nog niet met zeker heid heb kunnen vaststellen, vermoed ik. dat hij hierbij eenvoudig een kleine pasverval- sching heeft gepleegd door achter zijn voor naam Adam een s en een komma te zetten waardoor de betreffende ambtenaar den eer sten naam voor de familienaam heeft aan gezien. Waarschijnlijk zal de belanghebbende hem zeil «el in die overtuiging hebben ge sterkt. Een verhulsblljet bezat hij na zijn vlucht uit Nederland natuurlijk niet en daar zal in 't midden van het seizoen in een bad plaats als Qstende ook wel niet naar worden gevraagd. Van dien tijd af ongeveer schijnen zoowel Robert als zijn zuster die hem later Ls gevolgd, deel te hebben uitgemaakt van een wijdvertakte oplichtersbende, waarvan reeds menig lid door de politie uit andere landen is ingerekend. Tot dusver is men er echter nog steeds niet in geslaagd dit gezel schap in zijn geheel achter slot en grendel te zetten, daar de. wegens een of ander mis drijf gearresteerde leden weigerden ook maar één woord over hun collega's of leiders los te laten, en ik verwacht, dat de beide Roberts, die we nu in han den hebben, te dezen opzichte niet veel mededeelzamer zullen zijn In tusschen is hun arrestatie echter ook daarom van zoo veel belang, wijl zij. voorzoover mij bekend, de eersten waren, die in opdracht van de bende, waartoe zij behoor en, ons land als operatieterrein kozen. Met hoeveel geduld en geraffineerdheid die beiden daarbij te werk zijn gegaan, blijkt niet alleen uit de opzet van het plan. maar ook uit de wijze, waarop dit werd uitgevoerd". Sanders zweeg even, als om den reporter gelegenheid te geven hetgeen nu volgde goed in zich op te nemen Na eefc kleir.e pauze, welke hij zich ten nutte had gemaakt om een versche sigaar op te steken, vervolgde hij. de blauwe rookwolkjes in gedachten na starend. „Vergeet niet. dat Han Adams al meer dan een jaar bij de Hollandsche Hypotheek- en Voorschotbank ln dienst was. Hij is daar aangenomen op uitstekende getuigschriften van soortgelijke instellingen in België, die gedeeltelijk vervalscht waren en genoot al spoedig het volle vertrouwen van de directie. Het werk, dat hem werd opgedragen, ver richtte hij tot aller tevredenheid, hetgeen op zichzelf geen verwond er mg behoeft te fefr- ren. omdat hij deze branche aanvankelijk ais zijn beroep heeft gekozen en ook in België, zij het met minder goede bedoelingen, wel op bankinstellingen schijnt te zijn werkzaam geweest, waar hij dan. na eenmaal zijn slag ie hebben geslagen, weer vertrok, meestal zelfs in het bezit van een behoorlijk getuig schrift. In Amsterdam heeft hij zijn kans rustig afgewacht tot hij die gevonden meende te hebben in de transactie met de hoeren He- linger en Goldschmidt". „Neem me niet kwalijk, dat ik Je nogmaals in de rede val", onderbrak hier Wils zijn ver haal, „maar ls Helleger nu op vrije voeten gesteld?" Die bevindt zich reeds sinds Maandag aan de Rlvièra, waar hij op rijkskosten herstel zoekt van zijn geschokte zenuwen", antwoord de Sanders. „Dergelijke Justitieele vergissin gen zijn altijd zeer onaangenaam en gewoon lijk niet meer goed te maken, hoewel ik geloof dat dit slachtoffer er wel weer overheen zal komen". ..Ik was dus thans", zoo vervolgde Sanders na eenige flinke trekken aan zijn sigaar, „zoover met mijn onderzoek gevorderd, dat ik een oplossing moest trachten te vinden van het raadsel hoe Adams den moord op Leuvensteyn kon hebben gepleegd, terwijl de concierge van de Voorschotbank hem onge veer op hetzelfde tijdstip, waarop de moord plaats had. in het kantoor had gezien. Ik stelde me daarom in de eerste plaats met dezen concierge in verbinding Zooals je Je misschien herinneren zult. vertelde Adams mij den avond waarop wij hem voor het eerst op het bureau lieten komen ongevraagd, dat hij zich tegen 8 uur naar zijn kantoor had begeven. (Wordt vervolgd). TIJDENS DE INTERNATIONALE WIELERWEDSTRIJDEN, welke D onderdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam werden gehouden, heeft ln tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik de huldiging plaats gehad van den Olympischen spriiitkampiocn, Jac. van Egniond. Z. K. H. hangt van Egmoud een lauwer krans om. VERKEERS AGENT VOOR VLIEGTUIGEN. - Op het vliegveld in Staaken (Duitsch land) is een groote schijnwerper opge richt, welke de vliegtuigen den weg wijst bij het opstij gen en dalen. EEN NIEUWE VERPLAATSBARE ANKERMAST voor het rcuzcnluchtschip „Macon" is in Lakchurst ge construeerd. Dc mast kan tot een maximum hoogte van 49 meter verlengd worden. GENERAAL TSCHANG TCHUN TSCHANG, die een belangrijke politieke rol in China heeft gespeeld, is tenge volge van een moordaanslag overleden. DUIZENDEN TE NEW YORK waren er met gekleurde glaasjes opuit getrokken om de zonsverduistering te aanschouwen. In een der hoofdstraten van New York staat een groote menigte dicht op elkaar om het natuurverschijnsel te aanschouwen. TER NAGEDACHTENIS AAN DEN HEER CHR. GOSLINGA, in leven secretaris van dc Ver. van Ncderlandschc gezagvoerder» co stuurlieden ter koopvaardij, is Donderdag op zijn graf op Crooswijk te Rotterdam een monument onthuld. TIJDENS HET VERBLIJF IN AMSTER DAM hebben H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana Dondercjjg een bezoek gebracht aan het laboratorium voor gezondheidsleer in het Koloniaal Instituut. HET NIEUWE BLINDENINSTITUUT aan den Amersioortschcnstraatweg te Bussum, dat heden door H. M. de Koningin geopend is. Het nieuwe gebou wencomplex.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13