BLUE BAND DE ELECTRICITEITSTARI EVEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per re*eL is thans de prijs voor Blue Band - Holland's beste standaardmerk - versch gekarnd met 25°/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole STADN1EUWS. B. en W. stellen een wijziging voor. Hel huishoud- en winkeltarief in den ouden vorm, eenigszins gewijzigd, hersteld. Benige weken geleden deelden wij mede. dat B. en W.. in verband met de gerezen klachten, een wijziging van het electriclteits- tarief voorbereidden, speciaal wat betreft het huishoud- en winkeltarief. Dit voorstel is thans verschenen. In hun toelichting merken B. en W. op, dat de vaststelling in September 19ul van het nieuwe tarief voor electrischen stroom, in het bijzonder het huishoud- en winkel- tarief. in het afgeloopen jaar in de practijk tot eenlg misverstand en onrust bij de vei- bruikers aanleiding heeft gegeven Ofschoon dit volgens B. en W. moet worden toegeschre ven aan minder juist inzicht der burgerij in het naar den vorm weliswaar niet zoo een voudig. doch naar zijn inhoud volkomen ra tioneel en weldoordacht besluit van den Raad. vinden B en W. in een en ander aan leiding den raad op dit oogenblik voor te stollen tot herziening over te gaan. In overleg met de Subcommissie van bij stand in het beheer der Gem. Lichtfabrieken geven B. en W in overweging het huisaoud- en winkeltarief weder in zijn ouden vorm te herstellen, zU het met eenigszins gewijzigde cijfers. Het is geenszins de bedoeling hiermede een voorstel tot tariefsverlaging aan te bie den al zal deze herziening voor de gemeen te ook. bij gelijkblijvend verbruik, een di recte winstderving per jaar van rond f 25 000 te weeg brengen. Gehoopt en verwacht mag worden, dat de Invoering thans van een gewijzigd en ver eenvoudigd tarief zoodanig aan de wenschen van velen zal tegemoet komen, dat zij voor taan weder op ruimer schaal electriciteit zullen benutten, waardoor dan het gemeen te-bedrijf een verhoogden omzet bereikt. Do destijds verlaagde KWU-prijs bij cn- keltaricf resp. dubbeltarief (avonduren) blijft gehandhaafd. Dc regeling wordt dan: Het huishoudtarief. Dit tarief kan alleen worden toegepast voor perceelen waarin installaties, die, volgens het oordeel der Directie, dienen voor gewoon huishoudelijk verbruik. Volgens dit tarief is de verbruiker jaarlijks een vast bedrag verschuldigd, hetwelk in termijnen wordt voldaan. Boven genoemd vast bedrag wordt per verbruikt KWU 5 cent ln rekening gebracht. Het jaarlijks verschuldigde vaste bedrag wordt afgeleid uit de gezamenlijke opper vlakte der verdiepingen van het perceel met inbegrip van den zolder, doch met uitzonde ring van onbewoonbare kelders en vlieringen waarbij de binnenwerksche maten tusschen dc buitenste muren worden genomen. De totaal-oppervlakte wordt echter op niet minder dan 60 M2. berekend terwijl voor perceelen, waarbij de totaal oppervlakte 300 M2. overschrijdt, het meerdere slechts voor de helft in rekening wordt gebracht. Het aantal M2. oppervlakte wordt naar boven afgerond op geheele tientallen M2. Te betalen vast bedrag: a. In woningen met een berekende opper vlakte beneden 100 M2. f 2.88 per jaar per 10 M2. oppervlakte; b. In woningen met een berekende opper vlakte van 100 M2. en daarboven: f 3 per Jaar per 10 M2. oppervlakte: c. In woningen met muntmeterinstallaties: f 3.12 per jaar per 10 M2. oppervlakte. Zij die stroom verbruiken niet uitsluitend voor huishoudelijk gebruik, kunnen niette min gebruik maken van dit tarief, doch al leen voor dat gedeelte van hun perceel dat als woning wordt gebezigd. Dit gedeelte wordt alsdan als een afzonderlijk perceel beschouwd, waarvoor de stroomlevering over een afzonderlijken meter zal plaats hebben. Dc kosten van dezen meter komen, volgens het daarvoor geldende tarief, voor rekening van den verbruiker. Het abonnement volgens het tarief voor de huishouding wordt steeds aangegaan voor den duur van een jaar en wordt geacht tel kens met een jaar te zijn verlencrd. tenzij het een maand van te voren schriftelijk is op gezegd. Slechts in bijzondere gevallen (zoo als verhuizing en overlijden!, kan een abon nement tusschentijds worden opgezegd Wanneer in een installatie geen stroom wordt gebruikt, is de verbruiker het vast bedrag niettemin verschuldigd. In bijzondere gevallen kan de Directie, wanneer het hierboven aangegeven tarief tot abnormale uitkomsten leidt (wanneer ln een perceel een kantoor, een spreekkamer of een behandelingskamer of dergelijke aan wezig Is, waardoor abnormaal veel stroom voor liehtdoelclnden gebruikt wordt», een vast jaarbedrag bepalen, waarbij met het stroomverlcden of met andere gegevens reke ning kan worden gehouden. Winkeltarief. Dit tarief kan alleen worden toegepast voor perceelen of perceelsgedeelten waarin installaties, die volgens het oordeel der Directie dienen voor gewoon winkelverbruik 'dus met uitzondering van installaties voor beweegkracht en hiermede gelijk te stellen doeleinden». Het win kei tarief is niet van toepassing op de bij een winkelbedrijf behoorende woon ruimten. Volgens dit tarief is de verbruiker jaar lijks een vast bedrag verschuldigd, hetwelk in termijnen wordt voldaan. Bovengenoemd vast bedrag wordt per verbruikt KWU 5 cent in rekening gebracht. De Directie is bevoegd den stroom voor een winkelbedrijf over een afzonderlijken meter te leveren. Voor dezen meter wordt de meterhuur volgens art. 17 der verordening in rekening gebracht. Het jaarlijks verschuldigd vast bedrag wordt door de Directie berekend naar de totale aansluitwaarde van de verlichting van de étalage, van den winkel en van de overige ruimten. De aansluitwaarde van de stop contacten wordt door de Directie vastgesteld. Buitenlampen en reclameverlichtingen worden gerekend tot de verlichting der étalage te behooren De aansluitwaarde van de verlichting van de étalages wordt volledig berekend, terwijl de aansluitwaarden van de verlichting van den winkel en van de overige ruimten res pectievelijk voor 70% en 35% in rekening worden gebracht. Voor de aldus berekende totale aansluit waarde wordt in rekening gebracht f 15 per Hectowatt per jaar. Het abonnement volgens het winkeltarief wordt aangegaan voor den duur van een jaar en wordt geacht telkens met een jaar te zijn verlengd, tenzij het een maand voor de beëindiging schriftelijk is opgezegd. Slechts in bijzondere gevallen (zooals verhuizen en overlijden) kan een abonnement tusschen tijds worden opgezegd. Wanneer in de in stallatie geen stroom wordt gebruikt. iS'de verbruiker nietteihin het vast bedrag ver schuldigd. In bijzondere gevallen (ter beoordeeling van de Directie) kan dit tarief ook op andere perceelen dan winkels worden toegepast. Wanneer het hierboven aangegeven tarief tot abnormale uitkomsten leidt, kan de Di rectie een vast jaarbedrag bepalen waarbij met het stroomverleden of met andere gege vens rekening kan worden gehouden. Het is verboden tijdens den duur van het abonnement de aansluitwaarde der verlich ting te vermeerderen, tenzil na voorafgaande kennisgeving aan de Directie, in welk geval het verschuldigde vaste bedrag wordt her zien. Bij overtreding van genoemde bepaling is de verbruiker, behalve de verhoogde raaan- delijksche termijnen en onverminderd het bepaalde in art 24 der verordening, een boete verschuldigd gelijk aan vijfmaal de verhooging van het vaste jaarbedrag. N achtstroomtarief Volgens dit tarief kan tusschen des avonds 11 uur en des morgens 7 uur nachtstroom- levering plaats vinden tegen 21/2 cent per KWU, aan normale woningen, aan welke stroom wordt geleverd volgens het huishoud tarief, en voorts aan winkels, ten behoeve waarvan een winkeltariefabonnement, res pectievelijk een winkelhuishoudtariefabonne- ment is aangegaan. De meting van den nachtstroom geschiedt in vorenbedoelde perceelen door middel van één meter met twee telwerken. (Een tijd- schakelaar schakelt den meter om 11 uur des avonds op nach ttelwerk en des morgens om 7 uur weder op dagtelwerk). Voor afneming van nachtst.room moet een gemiddeld verbruik van 24 KWU per maand worden gegarandeerd. Aan het einde van elk kalenderjaar zal een eventueel te weinig verbruik tegen 2 1/2 cent per KWU in reke ning worden gebracht. Voor den meter met dubbel telwerk moet een extra bedrag van 0.40 per maand wor den voldaan. Ten behoeve van warmwaterreservoirs zal alleen stroom worden geleverd, wanneer deze zijn goedgekeurd door de Directie van het n??meente-electricateitsbedrijf De reservoirs benevens de aansluitende electrisehe gelei dingen en waterleiding moeten voldoen aan de door de Directie vastgestelde voorschriften. Voor andere dan de hiervoor geioemde perceelen (ter beoordeeling van genoemde Directie) kan onder nader vast te stellen regelen ieder geval op zichzelf te beoor- deelen nachtstroom worden geleverd. De Directie is te allen tijde bevoegd de levering van electriciteit volgens andere ta rieven te doen geschieden, indien de toepas sing van een tarief tot misbruik aanleiding zou geven. Elke aanvrager is verplicht jaarlijks voor een minimumbedrag aan stroom te betrek ken of dit bedrag te betalen, alsof hij den stroom betrokken had. Bedoeld minimum-bedrag wordt gesteld op 7,50 indien stroom geleverd wordt over een muntmeter en op 10 indien stroom gele verd wordt over een gewonen meter. Verder stellen B. en W. voor te bepalen: Voor electriciteitsgebruik vanaf 4000 KWU per jaar kunnen Burgemeester en Wethou ders met verbruikers bijzondere overeenkom sten aangaan. Het gewijzigde vast bedrag bij huishoud- en winkeltarief zal. als de raad het voorstel van B. en W aanneemt, geiden van 1 September 1932 af. KON ZELF ZIJN BOORD NIET OMDOEN Zwak na rheumatiek. Er is maar één juiste manier om rheuma tiek te bestrijden. U moet zich niet tevreden stellen met de rheumatiek uit het lichaam te verwijderen, neen. U moet zorgen, dat ze eruit gehouden wordt. Tien jaar lang is deze man nu al vrij van rheumatiek. Ziet eens wat hij ons schreef: ,,Door een ernstigen aanval van rheumati- sche koorts, nu tien jaar geleden, moest ik vier maanden te bed blijven. Toen ik weer aan het werk wilde gaan. kon ik mijn rech terarm niet zoover optillen om mijn boord van achteren dicht te maken. Maar ik moet werken om aan den kost te komen en ik maakte me ernstig ongerust, omdat mijn arm zoo zwak was. Daarom begon ik direct Kru- schen Salts te nemen bij kleine hoeveelheden en sindsdien ben lk het steeds door blijven nemen. Ik kan nu met genoegen verklaren, dat ik gedurende dien tijd in het geheel geen last van rheumatiek gehad heb. Hoewel ik 61 jaar ben, voel ik me nog honderd procent geschikt voor mijn werk." J. E. M. Kruschen lost de naaldscherpe kristallen van urinezuur op, welke de rheumatische pijnen veroorzaken. Daarna zal het deze op geloste kristallen volkomen uit Uw organisme verwijderen Wanneer u dan trouw blijft aan ,de kleine dagelijksche dosis" is het onmo gelijk. dat de kwaadaardige urinezuur-kris- tallen zich opnieuw kunnen vormen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers cn drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon ONBETROUWBAAR „BOLLEN- HANDELAAR". Vijf buitenlanders benadeeld. NEDERLANDSCHE HANDELSNAAM GESCHAAD. 11 verschenen als getuigen voor de Haarlemsche Rechtbank vijf Belgische bloemisten uit Antwerpen of althans uit de naaste omgeving van die koopstad. Zij allen waren finan cieel benadeeld door een 24-jarigen bloem bollenhandelaar uit Hrllegom, die hen, zoo als dat heet, door listige kunstgrepen en be- driegelijke voorwendsels had weten te be wegen tot afgifte van geld op het zenden van bloembollen. Hij was de Belgische bloemisten komen opzoeken cn had geschermd met een circulaire, waar van zijn misschien 8 jaar bestaand „zaakje" werd gesproken als van een groote zaak, toebehoorende aan een oude gerenommeerde firma, met wel 10.000 af nemers en die reeds ruim 50 jaar bestond. Hij had zich zoo uitstekend weten voor te doen, dat de Belgische firma's er alle in liepen; de een betaalde hem, na het af sluiten van een contract, 700 francs voor uit, twee anderen (die een „depót" van de „groote zaak" zouden krijgen) elk 375 francs en een derde firma leverde niet minder dan 5250 bollen, ..in ruil" voor Hollandsche bollen die hij nooit ontving. Verdachte vond het niet erg, wat hij ge daan had. Die heele circuiaire vol leugens, rekende hij tot de rubriek reclame en daar mede behoef je het niet zoo nauw te nemen, meende hij. Trouwens, dat hij 10.000 af nemers had. was waar! „Ja, 10.000 afnemers zooals er hier nu 5 zitten!" merkte de President op. Het bleek, dat het bij den Officieer van Justitie klachten tegen verdachte geregend had, behalve het aantal dat nu in behande ling was genomen. De President voorspelde hem, dat. als hij zoo voortging, zijn zaak zeker geen 50 jaar meer bestaan zou cn de Officier hield een zeer gestreng requisitoir. Spr. vestigde er dc aandacht op, dat ver dachte zelfs de brutaliteit had gehad, in zijn circulaire te waarschuwen tegen firma's, die tégen bespottelijk lage prijzen slechte waar leveren. „Koopt", zoo moedigde verdachte aan, ..bij een oude, vertrouwde firma; dat bespaart u geld en onaangenaamheden!" Het OM. deelde verder mede, dat. hem van verschillende zijde, ook van hooger hand was gevraagd «f er niet iets gedaan kon worden tegen practijken als door verdachte uitgeoefend, waartegenover spr. niet nage laten had op te merken, dat de Nederland- sche Strafwet nog niet steeds de gelegenheid geeft, al dien zwendel tegen te gaan. Nog maar al te vaak kunnen de bedrijvers er van door de mazen der wet heen kruipen. Hier had de Rechtbank nu echter te doen met een „geheide oplichting" en spr. wilde gaarne een voorbeeld stellen, omdat door de practijken van dezen verdachten niet alleen bonafide buitenlandsche handelaars zijn be nadeeld maar ook de naam van ons land op handelsgebied ten zeerste is geschaad. McnsC.hen als verdachte adverteeren ln tal van buitenlandsche bladen en tijdschriften tot in Canada: betaald worden die adver tenties nooit cn krijgen ze er eenige be stellingen. bijvoorbeeld voor een 50, door binnen, dan gaan ze eerst dan koopen. Er zou dus in den strijd tegen hun practijken al veel gewonnen zijn, wanneer bedoelde bladen en tijdschriften vooruitbetaling voor de advertenties elschten. Spr. heeft dit ook aan verschillende buitenlandsche legaties, die klaagden, medegedeeld. Het O.M. requireerde ten slotte tegen ver dachte één jaar gevangenisstraf, zonder af trek van dc preventieve hechtenis. De verdediger. Mr. B. W. Stomps, meende te kunnen concludeeren tot ontslag van rechtsvervolging. Was de Rechtbank het hier niet mede eens. dan wilde spreker er de aandacht op vestigen, dat de geheele handel, ook die in bollen, gebaseerd is op crediet en dat zijns inziens het oogmerk van verdachte, zich wederrechtelijk te bevoordeelen. niet bewezen was. Op grond hiervan vroeg pi. vrijspraak. Kon de Rechtbank het ook hiermede niets eens zijn. dan wees pl. ten slotte op verdachte's Jeugd en vroeg cle mentie. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 22 September a.s. des morgens te kwartier voor 10.. EEN HEROPENING DER MARGARINE- FABRIEK? In ons nummer van Zaterdag deelden wij mede vernomen te hebben dat er kans was dat de marzarinefabrtek der firma Cohen en van der Laan (overgegaan aan dc Uni lever) heropend zou worden. Wij voegden er bij, dat wij bij de directie inlichtingen had den gevraagd, die ons mededeelde, dat nog niets met zekerheid te zeggen is. maar dat in de eerste maanden de fabriek nog neet heropend zou woredn. Daaruit concludeer den wij. dat daaruit bleek, dat het niet uit gesloten is. dat Haarlem in de toekomst haar mangarineLndustrte terug zal krij gen. Naar aanleiding van dit bericht heeft ex- personeel der fabriek gevraagd om herplaat sing. Daarop is van de zijde dor directie geantwoord, dat er van heropening geen sprake is. Hieruit blüjkt, dat er in élk geval in den eersten tijd niet aan een heropening ge dacht wordt, ook al blijven wij volhouden, dat het antwoord dat de directie ons gaf de mogelijkheid open Iaat, dat in dc toe komst de kans der heropening blcjft be staan. INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. „OBJECTIEVE" BERICHTGEVING Mijnheer de Hoofdredacteur. Uw verbolgen hoofdartikel van Woensdag avond noopt mij tot een kort wederwoord. Inderdaad heb ik uw berichtgeving inzake het meetingverbod partijdig genoemd, en vooralsnog heb ik geen reden daarvan ook maar één woord terug te nemen. Na eerst op Maandag, 29 Augustus het of- ficieele communiqué over dit vcrbocl tc heb ben opgenomen, kwaamt ge op 1 September met uw bericht van „welingelichte zijde" De opname hiervan had met partijdigheid natuurlijk nog niets te maken. Echter zond ik u onmiddellijk het volgende bericht, dat onze zienswijze over deze aangelegenheid be lichtte: „Met verbazing nam ik kennis van de „bewering van „wei-ingelichte zijde", „voorkomende in uw blad van Donder dagavond. als zouden de antl-Welter- .demonstraties te Haarlem slechts ver boden worden, „als er reden is om te „vermoeden dat die tot ongeregeldheden „aanleiding kunnen geven". Dit. is volstrekt onjuist: het verbod is „wel degelijk algemeen: „Niet alleen werd mij dit verzekerd, „mondeling namens den Hoofdcommis saris. toen men mij de boodschap bracht „dat de O S.P.—P.A.S.-meetings verbo den werden, maar bovendien ligt vóór „mij de brief van den Burgemeester van „Haarlem, dd. 29 Augustus jl., die als „volgt eindigt:heb besloten geen „toestemming meer te verleenen voor „soortgelijke bijeenkomsten en betoogïn- „gen. door welke politieke' partij of groep „deze ook is aangevraagd". Dit bericht, mijnheer de hoofdredacteur, hebt gij niet opgenomen. Gil hebt dus niet „de meening van beide zijden ln het licht ge steld", gij hebt ten deze dus niet „den le zers zelf de gelegenheid tot oordeelen" gege ven, gij hebt ditmaal dus niet „het stand punt van iedere richting weergegeven". Dit nu, mijnheer de hoofdredacteur, is eén onmiskenbare partijdigheid, die door al uw exclamaties niet in het allerminst wordt te niet gedaan. Zóó ook heb ik de kwestie ln het Concert gebouw gesteld, maar noch in uw verslag, noch in uw hoofdartikel vermeldt u dit. U volstaat, met uw bericht van 1 September te herdrukken, verzwijgt de weigering tot op name van onze zienswijze, en vraagt dan kwasie-naief: .wat is er voor partijdigs in de opname van dit bericht? Dit is helaas een tweede staal van niet-ob- jectieve berichtgeving van Haarlem's Dag blad. U dankzeggend voor de opname van dit wederwoord, Hoogachtend. DISSELKOEN. Voorzitter Fed. Groot-Haarlem der O. S. P. B ij s c h r i f t. Des inzenders wantrouwen is volkomen misplaatst. Na de opneming van het officieele commu niqué op 29 Augustus informeerden wij naar de preciese bedoeling daarvan uit eigén be weging. omdat dit communiqué ons niet zeer duidelijk voorkwam. Als verdere toelichting plaatsten wij daarna onze mededeeling van 1 Sept.. met de bijvoeging dat wij die ontvin gen „van welingelichte zijde". Deze welinge lichte zijde was de Commissaris van Politie die op ons verzoek ons gemachtigd heeft dit mede tc deelen, en dc juistheid van ons be richt bevestigt. Als de overheid een maatregel neemt., en wij krijgen daarop een toelichting van over- heidszijde, dan is dat de juiste. Niemand an ders kan haar toelichten. Het betreft hier geen meehing, maar een besluit, een feit dus. Na de plaatsing van ons toelichtende be,- richt ontvingen wij van de secretaresse der OjS-P. den door inzender bedoelden brief, met de mededeeling dat de voorzitter ons ver zocht dien te plaatsen. Wij plaatsten hem niet, omdat wij een feitelijke verklaring had den uit den eenigen bron. die het weten kon. Wel antwoordden wij aan het adres van den heer H. J. Klein, voorzitter van de afd. Haar lem der OBP.. die ons opbelde en mededeel de dat de brief niet van hem afkomstig was. Als de heer Disselkoen voortaan zijn missives zelf onderteekent zal dat eenvoudiger zijn. Zelf had hij. naar hij mededeel:, een brief van den burgemeester ontvangen waarin stond: „ik heb besloten geen toestemming meer te verleenen voor soortgelijke bijeen komsten"enz. In dat woord „soortgelijke" zit het nu juist. Daarmee word»n bhjkens de toelich ting van overheidszijde. die wij zelf gevraagd en gekregen hadden, bedoeld bijeenkomsten „waarbij reden is om te vermoeden dat die tot ongeregeldheden aanleiding zouden ge ven". Wij hebben ons de moeite gegeven deze zaak uit te zoeken en toe te lichten. Wij heb ben haar van a tot z juist toegelicht. Wij hebben van de protest-vergadering tegen het verbod verslag gegeven. Daarmee hebben wij ons principe van snelle, juiste en onpartijdige voorlichting volkomen gehandhaafd. Het resultaat bestaat in een volmaakt- ongerechtvaardigde. grove verdachtmaking op een vergadering Dc inzender noemt mij „quasï-naïef". Als hij beseffen kon waarop ik weinig hoop heb hoe totaliter hij er naast is met zijn gestook tegen Haarlem's Dagblad, zou hij zich schamen. Het gaat niet aan, zelfs niet in dezen tijd van velerlei scheldpartijen en grofheden, een blad maar zonder eenigen grond van kwade trouw te be schuldigen. Dat moet de heer Disselkoen blijkbaar nog leeren. Ik wensch hem beter schap. R. P. LANGS DE STRAAT. Aanteekenen. Door de draaideur draaide het joengmensch 't zengend heete zaaltje binnen van het postkantoor in een onzer provincieplaatsjes. Zeer zelfbewust, want hij wist dat de grijze broek een vouw had waarmee je je kon scheren. Even leek het alsof hij bevangen zou worden door de stoofhltte van deze broei kas en huppelde z'n oog verward van 't eene loket naar 't andere, maar hij liet zich niet overmeesteren en stapte resoluut haar dat loket dat het bordje „Aangeteekemde Stukken" droeg. Dat mocst-ie hebben; zijn brief zou ech aangeteckcndc worden! Dat is heel wat anders dan die gewone brieven van die gewone mensehen die gewoon voor het gewone zcgeliokct moeten staan. Zijn minachting daarvoor was blijkbaar van z'n gezicht af te lezen. De man achter de tralies die op een hooge kruk gezeteld was, cijferde en kauwde. Het eerste is niets bijzonders voor een ambte naar in functie, het laatste echter was, of schoon het bruine brood met kaas er ver leidelijk uitzag, iets buitensporigs en dit zeer zeker in de oogen van de grijze broek die zulks zelfs onbetamelijk scheen te vin den. Hij wachtte althans tot de hap lek kers door het keelgat verdwenen zou zijn. Maar op dezen hap volgde een andere hap, en oo deze hap was niet de laatste maar had ook weer zijn opvolger en die werd steeds afgewisseld door een slok lekkere zwarte koffie. Kortom de man van wien het initiatief tot het aanteekenen moest uit gaan, was niet te storen in zijn smulpartij en liet de grijze broek, ik zou bijna zeg gen. in zijn hemd staan. Eindelijk waagde deze een bescheiden .,ahem" waarop de smulpaap even duidelijk met „hm?" antwoordde. De grijze broek maakte hieraan een einde en zei in goed Nederlandsoh„Aanteekenen!" „Dan moet je aan het zegelloket zijn", aldus de ander met behaaglijk toegeknepen oogjes. „As-je-me-nou!" dacht de a-nder hardop, in zijn waardigheid geraakt, en herhaalde op een toon die geen tegenspraak duldt. „Neen, a&nté.ékenen!" „Ja. hiernaast", werd hem nu glashelder uitgelegd en de ander verslikte zich bijna bij deze uitvoerige explicatie. „Daar moet je zegels koopen" ,.Die heb ik al", loog de ander. „Dan moet je het nog laten wegen". En daarmee was het onderhoud van des ambte naars zijde afgeloopen. die gretig een stuk komijnekaas vermorzelde en dat met een flinken slok naar andore gebieden verstuur de. De grijze broek stond perplex, en terwijl hij nijdig met zijn aangeteekenden brief in spé op het bordje Aaneeteekende Stukken" .trommelde, probeerde hij den ambtenaar le vermurwen zich over dien brief te willen ontfermen. Niets mocht echter baten: 's mans aandacht was louter en alleen geves tigd op 't broodje met kaas. koffie en de cijfers. Toen werd de grijze broek, op zijn zachtst gezegd onvriendelijk en informeerde: „Is het nou heusch te veel moeite om van die kruk te komen en om dien mond leeg te etenMaar onmiddellijk had hij spijt den man in zijn dierbaarst bezit ge krenkt te hebben en vergoelijkend liet hij er op volgen: „Ik wou anders maar zeggen dat ik van die apekool geen snars snap!" Onze gastronoom had blijkbaar niet op deze woorden gelet, want hij scheen er niet al te erg door te zijn getroffen. Wel nam hij het bordje met „Gesloten" en dat deed letterlijk zoowel als figuurlijk de deur dicht De kans om den brief nog tot een aange- teekenden te promoveeren was verkeken en onze grijze broek zag zich gedwongen als een gewoon mensch een gewonen zegel van zes cent to koopen waardoor de brood-kaas en koffie ambtenaar 15 een: minder to cijferen had. W. 6CH.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14