DE BILT DE STORM. Echt en goed HAARLEM'S DACBIAD MAANDAC 12 SEPTEMBER 1932 Heringa Wuthrich, Haarlem CENTRALE VERWARMING HERINGA—JOHNSON OLIEBRANOERS (Adv. Lngez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 765.8 m.M. te Brest. Laagste barometerstand 724.3 m.M. te Abisko. en voo rspelt matigen tot zwakken Westelijken tot Zuid- Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk weinig of geen regen. Weinig ver andering in temperatuur. Thermometer 12 September: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 61 Fr 58 F. 03 F. Barometer Stand var. heden 760 m.M. (Veranderlijk) Vorige stand 758 mM. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa KEIP Groote Houtstraat 'naast Luxor) Telefoon No 11640. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 12 September. Ondertrouwd 10 September: F. H. Went- holt en C M. J. M. Piek. Bevallen 8 September: H. M. A Philips— Krieger, d H F Maas—Broens. d.: M. H. H. DammersLobrij, z.; 9 September: A. de Rooy--Fabcr. z 10 September C. J van Brugge Hiep. z P. F. Voorneveld— Klein. z. Overleden 9 September: C. Becker. 64 j.» Bcrckhcijdestraat AANGEHOUDEN. Op aanwijzing van de Bloemendaalschc politie zijn door de Haarlemsche recherche aangehouden twee leerlingdrukkers, wo nende alhier, belden 15 Jaar oud. die bekend hebben een Inbraak gepleegd te hebben in het clubhuis -<er Haa:J Lawn Tennis Club. Voorts bekenden zij zich nog aan ver schillende diefstallen te hebben schuldig ge maakt als: ontvreemding van twee tassc-hen instrumenten, een zak suiker en een reis- ta.sch. Ui: een rijwieltasch hadden zij weg genomen een vulpen, Uit een auto een paar handschoenen en ook hadden zij van een rijwiel dc dynamo losgeschroefd. Genoemde goederen hadden zij ten deele weggeworpen en in een kuil aan den Zeeweg verborgen. Zij zijn voor verder onderzoek raar Bloe- mcndaal overgebracht, waar zij eveneens verschillende diefstallen hebben gepleegd. INGEZON' N MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. DRAlStfAvAN-VALKEMBURQ'S-- ft A LEVERTRI •LEEUWARDEN- UIT DE OMSTREKEN MNDVOORT Or STRAAT IN ELKAAR GEZAKT. Terwijl de heer A v. d. Wcrff zich Zon dagmiddag naar het strand begaf, zakte hij onder aan den Strandweg plotseling in elkaar Dr. van Faassen die toevallig in de nabijheid was. schoot onmiddellijk toe om hulp te verleer.en. Hier mocht geen hulp meer baten. Enkele seconden, nadat de dok ter bij hem kwam,blies hij den laatsten adem uit. Een hartverlamming maakte een einde aan zijn leven. Het stoffelijk over schot werd per politiebrancani naar zijn woning aan de Haarlemmerstraat ver voerd DE STORM. Men schrijift ons uit Zand voort: Reeds in den loop der vorige weck begon nen vele strandpachtcrs hun boeltje naar boven te brengen. De meeaten lieten evenwel hun tent en een klein gedeelte van hun stoelen staan, omdat ook de tweede Zondag In September bij gunstig weer nog wel wat ln het laadje kan brongen Wel zijn de mees te badga.sten dan al vertrokken, doch het aantal ..dagjes-menschen" is soms nog be duidend. Dit jaar zou het echter anders zijn. Zaterdag liet hot weer zich al zeer on gunstig aanzien Een stormwind uit het Z.Z.-Westen dreef het scherpe,, droge zand voor zich uit en maakte het verblijf buiten allesbehalve aan genaam Zondag morgen pakten donkere wolken zich samen, die zich weldra boven Zandvoort ontlastten. Niet als een dicht, regengordijn, doch als grauwe rookwolken stoof het regen water door de straten. Vooral als er een bui op komst was, nam de hevigheid van den wind in kracht toe en hier en daar ploften met een harden smak enkele pannen van de daken. Vooral de nieuwe huizen aan de Dr. Gerkestraat, die nog niet gewend zijn aan het Zandvoortsche stormgeweld, moesten menige veer laten. In het dorp was verder de schade zeer gering Een enkele antenne - paal werd afgebroken, doch dat was ook alles. Aan het strand was de schade belang rijker De lichte houten gebouwtjes met de overdekte terrassen konden de kracht- van den wond som niet. weerstaan Aan de Noord zijde vlogen van een paar tenten de daken j af Over het prikkeldraad in de helm van de reep werden ze neergesmaki. Ook werden verschillende ruiten vernield. Door zakken met zand op de dakbedekking te leggen gelukte het sommigen den boel bij elkaar te houden. Voor de kracht van den wind was men niet het meest bevreesd. Wel was men bang, dat de wind uit zou schieten naar het N.- Westen cn het water zou opjagen tegen den duinvoet. Overal werd met man en macht gewerkt om te redden wat er te redden was. Stoelen werden naar boven gesjouwd, de inventaris der tenten in veiligheid ge bracht De badkoetsen van de bad-inrich- ting Gr. BadhuLs-Termes werden naar het BadhuLspiein. gereden. Er was haast bij het werk en de paarden werden niet gespaard. Tegen half vier liep de wind naar het Westen. Het uitloopen van den wind was bijna onmiddellijk merkbaar aan het weer. De buien bleven weg en een vriendelijk zonnetje verlichtte met gouden glans de ko kende zee, Van alle kanten kwamen de wandelaars aan om dit prachtige schouwspel gade te slaan. Opmerkelijk was het hoe vele heer en- cn ook dameshoeden een speelbal van den wind werden. Telkens weer zag men mensehen achter hun vluchtende hoofddek sels aanrennen. Soms gelukte het met hulp van anderen de vluchtelingen terug te krijgen. In vele gevallen verdwenen ze over de daken en was achterhalen niet meer mo gelijk. Van het Groot Badhuis vloog een marquis van den gevel aan de zeezijde over het hotel en werd aan de andere zijde van het Badhuisplein op een dak gesmeten. Hier bleef zij achter een schoorsteen hangen.Het dak werd vrij ernstig beschadigd. Later op den avond bog| i de wind geluk kig weer te krimpen zoodat de hoop weer levendig werd. dat het vloedwater niet al te hoog zou komen. 's Nachts om 1 uur was het hoog water. Wel kwamen enkele golven tot aan den voet der duinen, doch veel schade werd er niet aangericht Als daarentegen de wind was doorgeloopcn naar het N -Westen, was de schade waarschijnlijk niet te schatten ge weest Van de houten tenten, die ieder toch f 500 tot f 100 kosten was can zeker weinig overgebleven Ook de badkoetsen van de bad inrichting Neptunus, die men niet zoo gauw weg kon krijgen, zouden zeker niet gespaard' gebleven zijn. Voor enkele Zandvoorters heeft deze storm zeker voordeel gebracht nl. voor de ..zoe kers" 's Morgens zochten zij langs den boven kant van het strand, waar het rulle zand wegstoof en de zwaardere voorwerpen bleven 11 geen. 's Middags bij het afioopen van het water zochten zij aan den waterkant. Iedere golf spoelde wat zand weg en liet, evenals de wind de zwaardere voorwerpen liggen. De ..zwaardere voorwerpen" zijn zeer verschillend van aard. Meestal zijn het schel pen. doch ook in den zomer verloren centen, dubbeltjes, kwartjes en andere geldstuk ken bevinden zich er onder. Verder gebeurt het wel eens dat er vulpenhouders, kettinkjes ringen en. andere sieraden worden gevon den. Veel wordt er meestal niet mee ver diend. Als men erg gelukkig is enkele dub beltjes. 't „Zoeken" wordt dan ook minder beoefend om de verdiensten dan wel uit een oogpunt van „sport", pp hen. die 't voor 't eerst zien. moet het wel een eigenaard!gen in druk maken, hoe al die groote menschen ach fcr de afvloeiende golven aanloopen en gelijk kinderen, voor de aankomende golven op de vlucht slaan IJMUIDEN ZELDZAAM STAALTJE VAN ZEEMANSCHAP In den afgeloopen nacht Is alhier binnen gekomen het. bijna 10.000 ton groote motor schip Magdalen a van de H.A.P.A G. om aan den steiger 90 ton goederen te lossen. Een zeldzaam staaltje van zeemanschap hebben gezagvoerder en loods aan den dag gelegd, door ondanks dat het „vliegend stormweer" was en nacht het schip rond te brengen: waartoe het anker over zeer groo- ten afstand moest worden uitgevierd. Ls een dergelijke manoeuvre met deze windsterkte overdag al een bijzondere prestatie te noe men. het getuig:, van buitengewone durf om zulk een toer in den nacht te verrichten. SPAANSCH STOOMSCHIP IN NOOD? De storm, die gisteren uit- het Z.W, opstak heeft op dreigende wijze het ruwe jaarge tijde ingeluid Na het langdurige zomerweer dat nog slechte een paar dagen geleden af scheid heeft genomen, kwam deze storm de bewoners van de kust er op ondubbelzinnige wijze aan herinneren, dat niots zoo onstand vastig is als ons klimaat. £)c zee werd hevig beroerd door den storm wind. Hooge golven beukten de Zuiderpier, die dezen zomer weken lang het toevluchts oord was van duizenden, die aan den zeekant verfrissching kwamen zoeken. Het was een majestueus gezicht en tal van plaatsgenoo- ten en vreemdelingen begaven zich naar de .semaphore en den kop van de Vlsschershaven om te kijken naar het spel der golven. In de nabijheid van onze haven hebben zich geen bijzondere gebeurtenissen voorge daan. Wij vernamen echter, dat ter hoogte van Hoek van Holland een Spaansch stoom schip in nood verkeerde. Later werd gemeld dat het door slecpbooten van den Waterweg, nadat, het een eind Noordwaarts was afge dreven, op sleeptouw was genomen Om op allo gebeurtenissen te zijn voorbe reid hoeft do motorreddingboot „Neeltje Ja- coba" haar ligplaats in de haringhaven ver laten. om ligplaats te nemen nabij den kop van de Vlsschershaven. Door den storm werd een tweetal kleine motorvaartuigen in de Binnenhaven opge houden. DE „MARQUES DEL TURIA". CHAUFFEURS VAN VISCH- AUTO'S IN HAARLEM BEKEURD TE HOEK VAN HOLLAND BINNEN GESLEEPT. Het Spaanse he stoomschip, dat zooals el ders ln dit blad ls gemeld, op de Nederland- sche kust in nood verkeerde, is Zondag avond 8 uur door do sleepboot ..Noordzee" te Hoek van Holland binnengesleept. Het was de ..Marques' del Turia". met een lading erts op weg van Bilbao naar Rotterdam. Het stormsehip werd zwaar beschadigd. WEER NAAR ZEE. De atoom tra wier Proef II gaat binnenkort naar zee. WEGENS VERONTREINIGING DER STRATEN. Het is een wet van Meden en Perzen, dat een geladen vischauto. overal waar hij zich vertoont, een onwelriekend spoor achterlaat doordat, wanneer het ijs gaat smelten een straaltje slijm uit een pijpje naar buiten komt. Het is een noodzakelijk kwaad, daar wanneer het vischslijm niet naar buiten liep, de visch spoedig zou bederven, althans zeer snel in kwaliteit achteruit zou gaan. Tal van vlschauto's, op weg naar België, Rotterdam, den Haag., enz. passeeren dage lijks door Haarlem, waar de straten ook haar aandeel van de besproeiing krijgen. Dit ver droot de bewoners van de Frans Halsstraat Zij dienden hun beklag ln bij de politie en het gevolg was, dat de vorige week een groot aantal chauffeurs van door deze straat pas- seerende vlschauto's werd bekeurd wegens verontreiniging van de openbare straat, het geen bij politieverordening verboden is. Wat nu? Zal de ambtenaar van het O. M. deze processen-verbaal laten doorgaan. En zal de kantonrechter de chauffeurs veroor- deelen? Dit laatste zou voor vele vlschhandelaren in IJmuiden een groote belemmering be- teekenen voor de uitoefening van hun be drijf. Zij kunnen niet naar het Zuiden zon der Haarlem te passeeren. Zij kunnen er ook niets aan doen dat hun wagens of die hunner afnemers lekken. Zij zouden dan het verzen den van visch per vrachtauto moeten sta ken; ook zij, die het land intrekken met een auto vol visch om deze ergens op het plat teland te gaan verkoopen. Nu moge het waar zijn, dat het niet pret tig is voor de bewoners van de Frans Hals straat te Haarlem, telkens deze auto's langs te zien rijden, maar zij moeten niet vergeten dat er een belangrijke economische kant aan deze zaak zit. Bovendien is door het ver keer en door den regen de vischlucht nooit van langen duur. Indien de kantonrechter in deze veront reiniging inderdaad een strafbaar feit mocht zien en de chauffeurs gestraft zouden wor den zou dit voor het geheele visschersbedrijf dat toch al zulke moeilijke tijden beleeft een nieuwe tegenslag zijn. Want niet alleen in Haarlem, maar ook in tal van andere ge meenten in ons land komen vischauto's en komt in de politieverordening een artikel voor. volgens hetwelk het verontreinigen van den openbaren weg op deze wijze straf baar is. En als er één schaap over de brug is, volgen de andere ook spoedig. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K G. f 1.40—f 130 Griet per 50 K.G. f 45—f 22 Tongen per KG. f 2.20—f 1 Middelschol per 50 KG f 31 Zetschol per 50 K.G. f 28—f 21.50 Kleine schol per 50 K G. f 26f 4 40 Schar per 50 K.G f 18—f 6 Tongschar per 50 KG f 35 Rog per 20 stuks f 15 Vleet per stuk f 6.50—f 1.50 Groote schelvisch per 50 K G. f 27f 18.50 Middelschelvisch por 50 K.G f 18f 12. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 17— f 4.30 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 7—f 3.60 Kabeljauw por 125 K.G. f 66—f 27 Gullen por 50 K G. f 7.60—f 1.80 Leng per stuk f 1.50f 0.30 Heilbot per K.G. f 1.05 Wijting per 50 KG. f 4.50—f 1.60 Koolvisch per stuk f 1.10f 0.15 Makreel per 50 K.G f 7—f 1 95 Versche haring por kist f 4.80f 4 Middel hake per kist 125 K.G. f 132. Klein middel hake p kist 50 K.G. f 48— 47 Kle'ne hake per kist 50 K.G. f 35—f 15. BESOMMINGEN. Tic. ers: Wielingen Ro 9 1000 manden f 3000. Christina I.Tm. 2 510 manden f 2500 Hercules IJm. 196 650 mandon f 3200. Marie R. Ommering IJm 7 500 manden f 2800 Hoop II IJm 40 60 manden f 1100. Irene IJm 89 400 manden f 1700. Corrie IJm. 21. 550 manden f 3200. Adriatic IJm 28. 465 manden f 3700. IJszee IJm. 167 600 manden f 3000. Liesbeth Betty IJm. 185, 560 manden f 2900. EEN PARALLEL Van de zijde van den vischhandel te Am sterdam is meermalen getracht, trawlers aan den afslag te krijgen. Het was vooral dr. A. d. Laan. directeur van den Centraien dienst voor dc Levcnsmiddelenvoorztening, die zich hiervoor indertijd zeer beijverde. Een enkele maal heeft een IJmuidensche reeder zich laten verleiden, een trawler naar den gemeentelijken vischafslag in Amster dam te zenden, maar het werd steeds een mislukking. Men besomde ln Amsterdam veel minder dan men met dezelfde vangst in IJmuiden zou hebben besomd. Thans ziet men hetzelfde gebeuren in België. Antwerpen zou geregeld door recht- streekschen aanvoer uit zee voorzien worden. De Ostendsche visscherssloep O 142 voer Ostende voorbij en tufte de Schelde op. tot leedwezen van de Ostendenaars. in het bij zonder van den Ostendschen vischhandel. Het vaartuig had ca. 8000 K.G. visch aan boord of naar onze berekening- 160 kisten, een niooie vangst dus. De lading bracht f 14000 frs. op. Wellicht zou deze lading in Ostende even veel hebben opgebracht. Maar het op- en af- stoomen naar en van Antwerpen neemt twee dagen in beslag: die zijn dus verloren. En door de invoerbeperking werd deze reis volbracht onder gunstige omstandigheden, waarvan te Antwerpen veel meer dan te Os tende te proflteeren was, zoodat niet op een dergelijke besomming gerekend kan worden Hoe het ook zij, het was de bedoeling niet om het bij deze proefneming te laten. De eerste boot zou door meerdere gevolgd wor den. Maar er schijnt niets meer van te ko men. zoodat ook Ostende niet bang behoeft te zijn voor concurrentie van Antwerpen evenmin als IJmuiden in Amsterdam een concurrent zal krijgen. DE ZEELIEDENSTAKING UITEENZETTING DER IJMUIDER FEDE RATIE OMTRENT HET GEBEURDE MET DE „STAD DORDRECHT". Omtrent het gebeurde met de „Stad Dord recht" waaromtrent allerlei sensatloneele ge ruchten de ronde doen, vernemen wij van de IJmuider Federatie, dat de reederij den nacht heeft willen benutten om op een geheimzin nige wijze ccn zestal officieren naar IJmui den te zenden, klaarblijkelijk met de bedoe ling het schip naar zee te zenden. Door de geruchten welke dc ronde deden, dat een auto met Chlneozcn in aantocht was. waren zeer velen in de buurt van de Hoog ovens gebleven en hoewel de stakingsleiding slechts beschikt over een wacht van 20 man, waarvan 10 op post, kan het aantal der aan wezigen op 40 a 50 man worden geschat. Het was dus geen gelukkig moment dat de officieren, met gedoofde lichten, langs de op Chineezen wachtenden tuften. Dit werkte dermate prikkelend dat een aantal posters zich in een vlet scheepte en binnen zeer kor ten tijd zich aan boord bevond teneinde te vernemen wat het doel der reis was. Toen bleek dat men naar Rotterdam wenschte te gaan. werd getracht dit te verhinderen en inderdaad zag de kapitein van dit voorne men af. In hoeverre waaide gehecht mag worden aan de geruchten omtrent bedreiging met revolvers kan de stakingsleiding ons niet zeggen, daar deze de gebeurtenissen niet van nabij heeft medegemaakt. Den geheelen dag bleef een groote politie macht op de been. die tot twee uur de kleine sluizen heeft afgezet, terwijl ook het schip met politie ter bewaking werd bemand. Het schijnt de bedoeling te zijn geweest, alleen met officieren te vertrekken. De Centrale van koopvaardij officieren heeft in den loop van don dag het volgende telegram verzonden: „Officieren welke laatste reis niet mede- maakten ls verboden wachtdienst te verrich ten, nadat collega's welke de reis wel mede gemaakt hebben ontslagen zijn ten gevolge der staking" De Venezuela- Van dezelfde zijde vernemen wij nog dat door posters, op de sluis een briefje is ge vonden. dat door de opvarenden van de ..Ve nezuela" aan den wal schijnt geworpen te zijn. van den volgenden inhoud. „Na drie conferenties met den kapitein verkregen, dat de drie muzikanten van boord moeten en Purser te Boulogne. De kapitein heeft onder getuige zijn eerewoord gegeven, dat geen vreemde menschen zijn opgebor gen, trots de waterschout onderweg aan boord is gekomen. Later meer". Dc „Stad Zaltbommel" Naar wij vernemen Ls de „Stad Zaltbom mel, die oorspronkelijk bestemd was voor IJmuiden. naar Vlaardingen beorderd en in middels aldaar gearriveerd. Ook met dit stoomschip, dat evenals de „Stad Dordrecht'' behoort aan de Halcyon-lijn werden moei lijkheden verwacht. De ..Stad Zaltbommel" die een lading erts van Bilbao voor de Hoogovens in heeft, zal in Vlaardingen de lading in lichters lossen. VELSEN DE SOCIALE ZONDAG. MEETING IN DE PAROCHIEKERK. Het comité tot het houden van sociale Zon dagen in deze gemeente heeft haar plannen tot het organiseeren van een meeting in .Rooswij k" van „Schulpen" was afgezien in verband met de daar te houden rij-demon- itratie zoo al niet in rook zien opgaan, maar dan in letterlijken zin zien verwatex*en. Op het uur, dat de deelnemers zich uit Sant poort, IJmuiden en IJmuiden-Oost in op tocht naar het meetingterrein zouden bege ven schenen de elementen samen te spannen om dit te verhinderen. De straffe zuidwester en de neerplassende regenbuien maakten het houden van een optocht onmogelijk, evenals het houden van een openluchtmeeting. Het comité besloot de meeting in de parochiekerk te doen houden. De voorzitter de heer Maas, opende deze bijeenkomst en kon met voldoe ning constateeren, dat het zeer slechte weer toch nog velen niet had kunnen weerhouden om op tc gaan naar Velsen-Noord. De kerk was dan ook heel goed bezet. Als eerste spreker voerde de weleerw. heer kape laan v. d. Hoeven het woord, die den pause- 1 ij ken zendbrief Quadragcsimo anno" be handelde. bezien in het licht van dezen tijd en zette daarbij uiteen, hoe deze Encycliek bezien moet worden als een aanvulling van „Rerum Novarum". Zoowel met den werkgever als met de be- angen van den werknemer moet worden re kening gehouden en in christelijke liefde sa menwerkend moet een oplossing worden ge zocht. Spr. schetste de voorname plaats, wel ke de liefde in de wereld moet innemen, zij alleen kan de epidemie van zelfzucht bestrij den. Tenslotte wekte spr zijn gehoor op. mede op te trekken ter kruistocht om het nieuwe beloofde land te veroveren, waar wel vaart en vrede voor alle menschen en het ware zielgeluk zullen hcerschen. De volgende redenaar was de heer J. v. d Akker, centraal-presldent van den Ned. R.-K. Volksbond, die ln zijn rede. getiteld „de Stormklok luidt" eveneens herinnerde aan de oepstem der beide pausen in hun encyclie ken Spr. riep de Katholieke arbeiders te wapen, om een werkzaam aandeel te nemen de sociale beweging en bovenal om de massale eenheid, ook op politiek terrein te bewaren. Zij moeten allen medewerken aan den opbouw van een nieuwe maatschappij, waarin het individualisme is uitgebannen, waarin leder vecht voor ieder. Het streven moet er op gericht zijn de menschen gelukkig ;e maken, tijdelijk hier op aarde en dit door te voeren tot het eeuwige leven. Belde sprekers oogstten een daverend ap plaus. De heer Maas sprak cén dankwoord, waarna pastoor J. Schoenmaker tot besluit van den socialen Zondag een plechtig Lof celebreerde Des morgens was in de parochie kerken onder dc Missen over de sociale vraagstukken gepredikt. KOE GESTOLEN EN GESLACHT Door ambtenaren der belastingen werd een dezer dagen aan het Noordzeckanaal tegen over Zijkanaal A het vel. de kop en verdere resten van een koe gevonden. De ambtena res stelden de politie van den post Velsen-N. hiervan in kennis, die spoedig den eigenaar van de koe, waarvan de gevonden overblijf selen afkomstig waren, wist op te sporen, n.l. den veehouder Zwanenburg. De koe bleek uit de weide gestolen en daarna door den dief (de dieven) geslacht te zijn. TURNOEFENINGEN „SPARTA". Daar Sparta zal deelnemen aan oefeningen bij de opening van het nieuwe Van Gelders Sportpark op 1 Oct. a s. worden de leden er aan herinnerd dat de turnoefeningen Maandag en Woensdag a.s. gewonen tijd plaats vinden in het gymnastïekgebouw der Chr School Van Langcveldstraat cn niet in gebouw Concordia. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. zijn Poeders alleen, wanneer zij dc hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpocder*. Hoofdpijnpneders, Kiespijnpoeders. Hoestpoeders, Worm poeders, enz. Per poeder 8 ct.Per doos 45 ct.Bii uw droc DRIEHUIS BISSCHOPPELIJK BEZOEK. De Wij-bisschop van Keulen, Mgr. Dr. W. Stockums is deze week de gast van pastoor J F v d. Meer. Hij is Zaterdagavond plech tig ingehaald Omstreeks kwart voor zes arri veerde de bisschop die vergezeld was van De ken A. Hoppekause uit Siegburg (Duitsch- land), te Santpoort-station, waar in open rijtuigen werd overgestapt. Voorafgegaan en gevolgd door herauten te paard trok de stoet naar de R.-K. pastorie van Driehuis, waar Mgr. met feestelijk klokgelui werd begroet. Zondagmorgen celebreerde de bisschop in de fraai versierde parochiekerk van den H. Engelmundus de Hoogmis met pontificale assistentie op. welke plechtigheid door een groot aantal geestelijken uit de omliggende parochies werd bijgewoond. Ook van de zijde der parochianen was de belangstelling zeer groot. De voornaamste assistenties werden verleend door geestelijken uit de omgeving, o.a. door de pastoors van Bloemendaal, Haar lem-N.. Velsen-N., door pater-rector van het Capucijnen-klooster te IJmuiden-Oost en door eenige paters, waaronder de overste van het Missiehuis te Velsen-Driehuis. Ceremo- niarius was de weleerw. heer Th Pichot, se cretaris van den Bisschop van Haarlem. Onder de mis werd Mgr. toegesproken door pastoor J. F. v. d. Meer. die er aan herinner de. hoe hij twaalf jaar geleden Dr Stockums, destijds nog president van het convict van priesterstudenten te Bonn. had leeren ken nen. Sedert dien tijd is een innige vriend schapsband blijven bestaan. Met groote dank baarheid herinnerde de pastoor aan hetgeen hij destijds van Mgr. Stockums. die een groot, doch zwaar beproefd land vertegenwoordig de, heeft kunnen leeren. Spr. wenschte Mgr. van harte geluk met zijn benoeming tot bis schop. Deze hooge waardigheid heeft Mgr. er niet van weerhouden om nog eens naar deze eenvoudige parochie tc komen en daar te bidden voor de opheffing der nooden van dezen tijd. De pastoor hoopte tenslotte, dat dit bis schoppelijk gebed den onderlingen band van liefde zal mogen versterken. Tijdens de plechtigheid werd het orgel be speeld door den heer Jac. de Jong uit Haar lem. Des avonds werd door den pastoor doB parochie een plechtig lof gecelebreerd. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEi: SCHOUWBURG JANSWEG. HENVO'S GEZELSCHAP 'N WIT BANDJE, TANTE?? Lou Bandy heeft piebrier gehad van *n geel bandje, waarom zou Henvo het dan ook niet eens met den concurrent, ?n wit bandje pro- beeren? In zijn revue stapt het heelc gezel schap na de proloog in zoo'n vehikel al :ebeurt dat achter de schermen en rijdt er mee door Amsterdam, tot het aan het eind van den avond weer behouden aan den Jans- weg arriveert en ons met de slot-finale is is deze combinatie ook iets voor Charivarius? wel te rusten wenscht. Jammer, dat Henvo ons niets van dien tocht door Amsterdam laat zien. Zoodra hij zijn gezelschap in zijn witte bandje heeft geloodst, trekt hij zich van den titel niets meer aan. Welke revue- fabrikant. doet dat trouwens tegenwoordig wel? Weet Buziau. waarom zijn revues Turf ln je Ransel of Champagne heeten? Henvo's gezelschap moet het met eenvou dige middelen doen Wanneer je je niet de luxe van een dure Cadillac kunt veroorloven, dan moet je je tevreden stellen met 'n wit bandje, niet waar? Als je er maar komt! Kostbare toiletten, „schitterende" finales, dure decors moeten wij bij dit gezelschap, dat gewoon is in eenvoudige theaters te Am sterdam op te treden, niet verwachten. Het is alles naar den smaak van de Groot-Mo- kummers. die liever ln de Jordaan dan in het deftige Museum-kwartier rijden. Op dien smaak is zooals wel 't meest blijkt uit Het Portret en Opkomst met Spoed heel deze revue berekend. Wij krijgen om beurten een lach en een traan cn dat met de kracht middelen, welke nu eenmaal tot zoo'n revue schijnen te behooren. Cor Smit en Kees Van Dam alias Kokkie zorgen weer voor de Jordaan-saus cn zij doen het met het entrain cn dc soort humor die wij van hen gewoon zijn. Het grootste deel van het succes is natuurlijk voor hun rekening. Jetty Kremer treedt voornamelijk op in de „droevige" scènes. In haar stem hooren wij nu en dan die van de tc vroeg gestorven Ciska terug. Haar sobere en ge voelige voordracht van „De ledige Wieg" behoorde tot het beste deel van den avond. George de Bree had met zijn zang zeer veel bijval bij het publiek. Ik kan hem vrij wat mper waardeeren dan de schreeuw-teno- ren, die in de zoogenaamde groote revues onze trommelvliezen bijna doen scheuren. De Bree heeft een goed geluid en hij vergastte ons zelfs op het bekende Caro Mio Ben. August Kiehl zong liedjes uit de oude doos en het dubbel-mannenkwartet deed niet an ders, toen het uitgedost als Hollandsch- Spaansche toreadors O Pepita ten beste af. Wanneer ik nog zeg, dat eenige danseresjes acrobatische en andere dansen uitvoerden en het heele gezelschap in de finale voor de pauze een fleurig, aardig beeld gaf van Hol land op zijn Amerikaansch aan het nieuwe IJsel-Meer. dan ziet u. dat ook in 'n goed koop wit bandje voor afwisseling kan worden ;ezorgd. J. B. SCHUIL

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 2