„ARNHEM" FINANCIEELE KRONIEK. DE VIERDE MAN LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ LAAT UW COSTUUM J. LOTTGERINC HAARLEM'S DACBLAD Speculatieve aarikoopen nog: groo'endecls de oorzaak van de stijging: op de goederen- en effectcnmarkten. Wat de Staat geeft, moet ze ook nemen. Een reactie op de effecten beurzen. Op de goederen markten een vaste stemming gehandhaafd. De crisis in Indië over haar hoogtepunt heen Blijvende vraag naar beleg gingsmateriaal. De ruime geldmarkt. Wanneer het juist is wat velen meenen. j dat de crisis, die eind 1929 haar intrede deed. niet anders was dan een vertrouwens crisis, zou men inderdaad kunnen zoggen, dait zij thans goeddeels verdwenen is. Want het vertrouwen is :n stormpas zoowel op de effectenbeurzen als op de goederenbeur zen teruggekeerd. De groo'-e speculatieve aankoopen wijzen daarop. Met hier en daar een kleine uitzondering is de prijsstijging van verschillende s'.apelproducten niet aan een grooter verbruik, maar aan de ver- gfooting van voorraden in de tweede hand toe te schrijven. En deze speculatieve aan- koopem houden* weer verband met de maat regelen. welke in verschillende Janden, met name in de V.S. en in Duitschland, geno men worden om de koopkracht van het. pu bliek te doen toenemen. Hiermee is dn het kort aangetoond, dat de prijs- en koerstee- weging van de laatste weken nog niet op een zeer stevige basis berust. Dit is In het algemeen ook de opinie van buitenlandsche bladen over de maat/regelen welke sinds kont in Amerika en Duitsch land worden genomen om van hoogerhand en met behulp van nieuw geld '>t economisch leven weer op gang te brengen. Gelijk we van meet af hebben geschreven: zoowel het meer eenvoudige en doorzichtige systeem van Hoover, als het vernuftig en gecompli ceerde systeem, van Von Papen is in wezen de inflatie van het ruilmiddel, het scheppen van nieuwe betaalmiddelen. zonder dat daartegenover wezenlijke kapitaalsvenmeer- dering staat. De financieele moeilijkheden van den staat worden eenvoudig naar een later tijdstip verschoven in de hoop dat tegen dien tijd de draagkracht der bevol king zoozeer zal zijn gestegen. dat haar zwaardere lasten kunnen worden opgelegd Zoo staat bij-voorbeeld Amerika aan het eind van het komend begrootingsjaar voor een tekort, dat nu reeds op 212 milliard wordt geraamd. Natuurlijk, wat de regeering met de eene hand aan de bevolking cadeau geeft, moest ze met de andere hand van de bevolking terugvragen. De Amerikaansche regeering heeft aan de Reconstruction Finance Corp. de middelen verschaft om nieuwe credieten te -kunnen verleen en, ze is nu gedwongen opnieuw een beroep op de geldmarkt te doen, teneinde haar eigen middelen te versterken. Reeds geruimen tijd ,-doeit ze dat door de uitgifte van sc-hat- I kastpapier, waarvan ze een -lage rente be taalt. Maar straks zal ze die schuld moeten consolideeren en daarvan jaarlijks de las ten moeten opbrengen. Zij ziet daarom uit naar n-ieuwe hulpbronnen en komt natuur lijk bij nieuwe belastingen terecht. Dat is de cirkel, waarin alle overheids steun zich beweegt, 't Is bij haar geven en •nemen maar nemen het meest. De Amerikaansche regeering denkt nu, zoo heet het, over een productenbelasting. Na dere gegevens zijn er nog niet. Maar het is wel merkwaardig, dat juist de producten, d-.e nu weer wat in prijs stijgen, het straks moeten ontgelden. Hierin ligt weer een waarschuwing voor de pur-sang-optinlisten ó:e meenen, dat de wereld zich in een hand omdraai van de crisis zal herstellen. In Duitschland zal men voor dezelfde moeilijkheden komen te staan. De staat kan daar wel een bedrag van Mk. 3 milliard langs verschillende wegen en met behulp van vernuftige methoden onder de bevol- feöng distribueer en, zij zal dat op de één FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. I 43) „Je hebt me nog niet verteld, Wils. hoe je 'er in geslaagd bent Adams hier in den biau- 'wen salon te krijgen, als 't- ware van aange zicht tot aangezicht met zijn medeplichtige. „Dat was misschien wel het eenvoudigste van alles, beste jongen", antwoordde Sanders. [.Evenals ik haar een uitnoodiging in handen 'speelde om te middernacht naar den blau wen salon te komen, liet ik hem door een der suppoosten een briefje overhandigen met een dergelijke invitatie. Het eenlge verschil lag 'hierin, dat ik het bij hem deed voorkomen, alsof dit briefje afkomstig was van een jonge dame. die zich bijzonder voor hem interes seerde. Er stond niets anders in dan .Een dame, die u vanavond reeds eenlge malen ontmoette, verzoekt u dringend precies om twaalf uur in den blauwen salon op de eerste étage te komen? Geen man. die aan een der gelijk verzoek weerstand zou hebben gebo den en ik was er dan ook vast van overtuigd, dat mijn plan zou slagen" „Ook die ovei-tuiging blijkt thans niet on gegrond te zijn geweest", antwoordde Wils. „Maar stel het geval, dat de zaak scheef was gegaan, b.v. doordat Adams tijdens het bal zijn zuster had herkend vóór de verrassende en door jou, overigens zoo meesterlijk ge- ensceneerde ontmoeting. „In dat geval zou slechts de arrestatie min der onopvallend hebben plaats gehad. Je be grijpt dat ik die mogelijkheid eveneens on der de oogen heb gezien. Adams heeft den geheelen avond onder be waking gestaan van eenige rechercheurs, die zich in de uniform der suppoosten hadden gestoken. Hun consigne luidde bi) de eerste poging tot- ontvluchting onmiddellijk in te grijpen. Gelukkig is het zoover echter niet MAANDAG 12 SEPTEMBER 1932 of andere manier van de bevolking moeten terugontvangen. De regeering hoopt, even als de Amerikaansche. dat de volkswelvaart zoo zal toenemen, dat de belastingopbrengst zelfs zonder hocgere tarieven in liet te kort van den staat zal voorzien. Men vraagt zich echter af, of dit mogelijk zal zijn, zon der dat de groote belemmeringen van den internationalen handel worden weggeno men. Het lijkt er niet op dat de komende economische wereldconferentie ons op dat punt een stap verder zal brengen Men wil het ook daar meer in financieele regelin gen zoeken, die natuurlijk geen oplossing brengen, wanneer de economische wanor de blijft bestaan. Men zal daarom goed doen. eenige reser ve in acht te nemen ten aanzien van de jongste bewegingen op de effecten- en goe derenmarkten. Al moge de crisis haar hoog tepunt hebben overschreden, de financieel" maatregelen, welke worden genomen om haar uit de wereld te helpen, zijn niet zon der groot risico. Het is daarom gelukkig, dat de effecten beurzen deze' week op het haussepad hebben balt gehouden, New-York kwam Woensdag ochtend lager af en Berlijn, Parijs. Londen en Amsterdam volgden met een reactie, die aan de technische positie van de markten ten <roede komt. omdat zij anders al te eenzijdig zouden worden georiënteerd. Het is ook alles zins begrijpelijk, dat de speculatie de groote winsten, welke door de aanmerkelijke koers stijging zijn ontstaan, naar huis haalt. Hoe belancrrijk die winsten zijn, blijkt bijv. uit het feit, dat de marktwaarde van de aan dc New-Yorksche beurs toegelaten aandeelen. welke in Juli reeds met 4.8 milliard doll was gestegen, in Augustus verder met 7.3 milliard doll, is vooruitgegaan. Sedert het begin der tegenwoordige hausse is die waarde met 12 milliard dolldat is met 78 pet. tot 28 mil liard doll, gestegen! Toch is de koersdaling, welke In het mid den der week op de beurzen intrad niet var. grooten omvang en weet d<> vaste grond toon in de markten zich te handhaven. De prijz-n van katoen, tarwe, koper en rubber, zijn tijdelijk wat ingezakt, terwijl we dit schrijven hebben ze zich reeds weer kunnen herstellen. Vooral de katoenprijs is vast in verband met den kleinen oogst, die verwacht wordt en het besluit van den Federal Farm Board om alle voorraden katoen trouwens ook tarwe in handen van regeerings-sta- bilisatie-organisaties tot 1933 op te houden Alweer een aanwijzing voor het eigenaardig karakter van de jongste prijsstijging. Zal het goed zijn. dan moet het- verbruik toenemen Het heet dat dit het geval is met rubber, door dien de bandenfabrieken hun productie ver - grooten, maar de jongste statistieken wijzen er toch nog niet op. Voorloopig kijkt men echter slechts naar de marktprijzen en naar de stemming, welke' inderdaad bevredigend genoemd mogen worden. Dit geldt ook van kunstzijde, waaromtrent betere berichten In komen, vooral uit de V, S. Trouwens ten opzichte van goederen en producten was ook een zoo laag prijspeil bereikt, dat herstel, vooral in verband ook met de vermindering van de productie, niet kon uitblijven. Meer dan eens hebber wij in dit verband op de bevoorrechte positie van onzen Archipel gewezen. Dezer dagen heeft de Gouverneur-Generaal verklaard, dat ook in Indië de crisis haar hoogteount was gepas seerd Dat wil dan zeggen, dat langzamer hand een evenwicht is ontstaan tusschen productie en consumptie en de goed-gecondi- tioneerde ondernemingen bij een verdere prijsstijging weer met een matige winst kun nen werken. Zij. die met een te hoogen kost prijs en gebrek aan geldmiddelen te kamper, hebben, zullen echter den strijd om het be staan niet kunnen volhouden. Het komt ons voor. dat ten aanzien van de beurzen, ook van de goederenbeurzen, een afwachtende houding de meest wenschelijke is. Tenslotte zal de effectenbeurs zich moe ten richten naar de goederenbeurzen en niet gekomen. Stel je voor, dat we ons genood zaakt zouden hebben gezien den dader van den moord op bankier Leuvensteyn temidden van zoo'n exclusief gezelschap als hier bijeen is. in hechtenis te nemen!" „Misschien zou men het als een der vele attracties van het bal hebben opgevat", op perde Wis en zonder eenigen overgang een plotseling bij hem opkomende gedachte uit sprekend vervolgde hij: „Merkwaardig, dat ik Adams niet herkend heb, toen ik hem rake lings in de woning van zuster Robert pas seerde. De eenige reden, die ik hiervoor kan opgeven is, dat hij een jas en een hoed droeg die ik niet van hem kende. Maar toen hij daar zoo met den rug naar me toe stond, heb ik toch onmiddellijk het gevoel gehad, dat ik den man meer gezien had". „Ja. wanneer we er toen in geslaagd wa ren de hand op hem te leggen, zou ons dat heel wat moeite gespaard hebben", ant woordde Sanders. „En toch, Miel. ben ik achteraf blij, dat. hij door dat handigheidje om z'n zuster in z ij n gedaante naar de tramhalte in de Linnaeusstraat te sturen, kans heeft gezien ongemerkt te ontkomen Want wat wisten we toen van hem? Niets immers! Hij zou het hebben kunnen doen voorkomen, alsof hij in zijn kwaliteit van amateur-detective een onderhoud met de verpleegster wenschte te hebben. En wel licht zouden we een dergelijke verklaring zonder een zweem van wantrouwen hebben geaccepteerd. De bewijzen van zijn schuld hebben we eerst later gekregen: de tele grammen, de verrassende confrontatie met zijn zuster, de verklaringen van den taxi chauffeur, enz. Bovendien hebben we de Duitsche politie nog op het spoor gebracht van eenige heeren, die ook noodig aan de samenleving moesten worden onttrokken. Daartegenover staat, dat Hellinger eenige dagen langer is vastgehouden maar daar voor zal hij zeker schadeloos worden ge steld". „Nu je den naam Hellinger noemt", zei Wils, na een korte pauze, „blijkt er nog iets te zijn, wat me niet geheel duidelijk is. Hoe is Adams er in geslaagd het briefje, waarin hij Leuvensteijn verzo-cht met den trein van 7.10 te reizen, door Hellinger onderteekend te krijgen? Ik begrijp nu wel, dat het verhaal van dat jongmensch. die het bezwarend epis tel zou hebben gebracht, verzonnen is, en dat niemand anders dan Adams zelf het heeft opgesteld, maar de kwestie van de handtee- kening is me toch nog duister". „De hoofdcommissaris in Rotterdam heeft met Hellinger bij diens invrijheidstelling hierover nog een kort onderhoud gehad", INGEZONDEN MEDEDEEL IN GEN a 60 ets. per regel. de basis voor een zorgenvrij bestaan. Bijkantoor: SCHOTERSINGEL 129. Dir. W. J. WIERSMA. omgekeerd, gelijk den laatsten tijd het geval was. Bemoedigend blij ft. dat ook op de Beleg- gingsmarkt de vaste tendentie aanhoudt. Prima beleggingswaarden naderen een ren dementsbasis van 4 pet. Van één kant bezien wel een minder prettige gewaarwording voor den Nederlandschen Staat, die nog Juist troote bedragen voor 5 pet. heeft opgenomen. Het gaat natuurlijk niet aan, deze leeningen thans reeds te converteeren. De Staat zal 'nelaas nog voldoende gelegenheid hebben om van de lagere rentekoersen te profitce- ren. Opmerkelijk is. dat de Prolongatiekoers rich op 1 pet handhaaft. Men kan er uit af leiden. dat de effectenhandel grootendeels met eigen geld wordt gefinancierd waardoor het gevaar voor een scherpe inzinking van het koerspeil uitteraard minder groot is. LETTING A „DE VEREEN. STATEN VAN EUROPA". HET CONGRES TE HEEMSTEDE. Zaterdagmiddag werd in het café-restau rant „Groenendaal" te Heemstede het eerste congres gehouden der Vereeniging „De Ver eenigde Staten van Europa". Het werd geopend door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer Taco Mulder, die o.m, zeide het congres te willen openen met het uitspreken van de gedachte „Vrede op aarde!", verder Co af gevaardigden van verschillende vredesor ganisaties welkom heette en opwekte de ver. eeniging te steunen. Hierna deed de secretaris van het hoofd bestuur Mr J. H. Schultzvan Hae- gen mededeellngen over de werkzaamheden van het Bureau der Vereeniging. Ingekomen was een brief van de „Pan Europa-Unie", inhoudende een voorstel tot fusie met de Vereen, ter bevordering van de oprichting der Vereenigde Staten van Euro pa. Het hoofdbestuur zal adviseeren. Leden van het hoofdbestuur hebben ge confereerd te Brussel, met de ..Union Euro- péëne". Besloten werd in principe tot samen werking in. federatief verband, ook met een te Genève bestaande vereeniging die ongeveer hetzelfde wil. De heer Gérard. van de Union Européëne. ontwierp statuten voor dc fede ratie, waarmede het Hoofdbestuur van „De Vereenigde Staten van Europa" het niet eens kon zijn. waarom het zichzelf aan liet ont werpen van statuten zette. Eind September zal weer te Brussel verga derd worden. Nederlandsche Consuls in verschillende buitenlandsche steden hebben aan het Bu reau opgave gedaan van 1475 namen van Nederlanders in het buitenland, met wie de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. geregeld persen, 'smorgens afgehaald, 'savonds bezorgd. PRIJS ƒ1,— VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ Groote Houtitraat 5 a Telef. 10771 antwoordde Sanders. Daarbij bleek, dat Hel linger eenige malen zijn handteekening heeft geplaatst onder stukken, welke op dc aan vrage van de verlangde hypotheek betrek king hadden. Het vermoeden ligt nu voor de hand, dat Hellinger een van deze malen ge meend heeft zijn naam onder een dergelijk stuk te plaatsen, terwijl hij in werkelijkheid schreef op een blanco vel papier, dat Adams op een handige manier, misschien zóó, dal de afscheiding der beide vellen bedekt werd door een vloeiblad, daaronder geschoven had. Zooiets is zeer goed mogelijk. De procuratie houder kwam daardoor dus in het bezit van Hellinger's handteekening, waarboven ruim te genoeg was om er het verzoek aan Leu vensteyn neer te tikken. Ik zou voor al die trucs overigens zeker eenige waardeering kunnen koesteren, wanneer zij niet ten doel hadden gehad een onschuldige te laten boe ten voor hetgeen door hem werd misdreven. Die poging vind ik op zichzelf echter zóó laag en zoo weinig in overeenstemming met het eergevoel, waarop zelfs menige beroepsmis dadiger nog terecht prat gaat. dat zij geen ruimte laat voor waardeering in welken vorm dan ook. Trouwens", besloot hij. „m'n waar deering gaat in deze zaak slechts één kant uit en wel in de richting van zekeren Emiel Wils, den eersten reporter van het dagblad „De Mercuur". Jij hebt voor dit. unieke geval door eigen scherpzinnigheid m'n belangstel ling weten op te wekken. Miel. cn nu alles achter den rug is, kan ik je daarvoor slechte dankbaar zijn". Sanders stond op en stak den reporter de hand toe. die deze aannam en in dc zijne sloot. „Je hebt de politie een belangrijke dienst bewezen. Miel". zei hij warm. ..Ik vermoed, dat ik niet de eenige zal zijn die je daarvoor hulde brengt, maar dat ook hoogere autori teiten zich geroepen zullen voelen van hun erkentelijkheid blijk te geven. Geen van hen is echter in staat je hulp zóó op de juiste waarde te schatten als ik cn wees er daarom van overtuigd dat niemand haar beter zal kunnen waardeeren". Wils. die nu eveneens was opgestaan, klop te zijn vriend met de vrije linkerhand lachend op den schouder. „De rest spaar ik je, Wil. M'n belangrijk aandeel in deze affaire wordt wel 't duide lijkst geïllustreerd door m'n grenzenlooze verbazing bij de arrestatie van dén dader. ir. wien ik. tot voor eenige uren. nooit meer da*1 een van m'n vele kennissen heb kunnen zien. Laat mij er dus maar builen. Dc auto riteiten. waarvan je spreekt zouden in staat zijn eveneens m'n handig optreden te Dus- voreeniging zich in verbinding zal kunnen stellen.. Vervolgens bracht de heer Taco Mulder praeadvies ui: over het onderwerp: „De be ginselen der Vereenigde Stalen van Europa en de objectieve politiek". Het beginsel, aldus spr., waarop de ver eeniging ten aanzien van het vraagstuk var. de Vereenigde Staten van Europa staat, is als volgt. De samenlevlnug heeft ten doel voorwaar den voor het welzijn van alle individuen te bevorderen: 'de individuen hebben de plicht het hunne bij te dragen, opdat de samenleving haar doel kan bereiken. Van het beginsel uitgaande ontwikkelde spr. een subjectieve rechtsopvatting. De re geeringen hebben tot taak de rechten der enkelingen te dienen: de enkelingen hebben het recht die regeeringen te eischen. die de samenleving behoeft en omdat er vraagstuk ken zijn voor European en. die slechts óoor een regeering kunnen worden opgelost, heb ben de Europeanen het recht op een cen trale regeering. waaraan de regeeringen van de volken zij:; onderworpen De centrale regeering van Europa zal voor de economische verhoudingen in Europa kunnen zorgen en de regeeringen van de afzonderlijke volken leger en vloot eenvou dig afnemen. De grondgedachte, nl. de eisch. die aan de samenleving wordt gesteld, wordt ook uit gewerkt tot het beginsel van een objectieve binnenlandse he politiek Door het helder inzicht in dit beginsel zal er verandering komen in het droevig verschijnsel dat de strijd tusschen öe volkslagen naar de volks vertegenwoordiging wordt overgebracht. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarbij een der aanwezigen ais zijn meening uitsprak dat men niet zijn eigen maar het algemeen beiang moet zoe ken en de leer van Christus toepassen. Deze debater pleitte voor het stichten van „De Vereenigde Staten van de wereld". De heer S. de Wolff meende dat een weg om te komen tot dc Vereenigde Staten van Europa, was: opheffen van het talen verschil en het leeren van Esperanto. De voorzitter en de secretaris beant woordden de sprekers. Mr. J. H. van Do ome, te Soestdijk. Hoofdredacteur van „Vrij Nederland" leidde daarna het onderwerp In: „Door lijden tot eenheid". Spr. wees op het groote belang van samen werking, ter verbetering van de toestanden in Europa. Ons eigen land is bij uitstek het voorbeeld van versnippering en verdeeld heid en het Parlement is het spreekge stoelte der partijmannen geworden. Ver draagzaamheid, gemeenschapszin en naas tenliefde hebben blijkbaar afgedaan. Achter de bedoelingen van hen, die het goede wil len. wordt dadelijk iets gezocht". Spr. zette verder uiteen dat een volksver tegenwoordiger de vertegenwoordiger is var. h e t v o 1 k en geen boodschappenjongen van een partijbestuur. In het. politieke en het maatschappelijke leven is behoefte aan eerlijke lieden, die geen politieke sjacheraars zijn. Diep te betreuren is de steeds voortwoekerende splijtzwam. Ook internationaal is er groot lijden in de wereld. Een Amerikaansche schrijfster heeft gezegd: „Wij kunnen ons niet schei den van de overige menschheid". Dit houde men in het oog. Wij moeten werken voor menschheid en gemeenschap. Slechts zóó kan er eenheid komen, ook in Europa. Was er in 1914 één centraal gezag in Europa ge weest, de wereldoorlog ware niet uitgebro ken. Eüropa kome tot éénheid, eer het te laat is! De heer J. H. Ros, secretaris der afdee- ling Rotterdam, sprak na de pauze over „Dc Vereenigde Staten van Europa", bezien uit het Chr. standpunt". Hij begon met de opmerking, dat. nie mand onverschillig kan blijven over de vra gen van onzen geweldigen tijd. De Christen vraagt boven al deze dingen uit: „hoe is mijn standpunt ten opzichte van de idee der V. S. v. E. in verband met de voorzienigheid Gods?" Daarom moet hij zich kanten tegen de gru welen van den oorlog; hij moet zich ver zetten tegen alles wat naar militairisme zweemt! Hij wil geen antimilitairist zijn, maar erkent, dat de Overheid middelen moet hebben om haar gezag te handhaven Hij is vanzelf tegen de overdrijving der be wapening, en streeft er naar. om een inter nationalen vrede te verzekeren. Spreker kan met groote gerustheid de beweging ter bevordering der oprichting der V. S. v. E. aanbevelen. In deze 20e eeuw moeten wij zoeken naar éénheid, naar samenbinding. Het Wereld- seldorf in herinnering te brengen en dan zou er van het aureool, waar jij me nu mee om geeft. niet veel overblijven. Wanneer mijn bemoeizucht in deze er toe mocht hebben bijgedragen de samenwerking met de politic in de toekomst nog te bevorderen, ben ik meer dan genoeg beloond". „Bescheiden als steeds", antwoordde San ders, terwijl hij zich gereed maakte om te vertrekken. „Maar toch was jij het, die ons een draad in handen gaf. Dat ik er in ge slaagd ben die draad tot het einde toe af te wikkelen, is op zichzelf geen prestatie. Elke andere politieman zou daar in mijn plaats eveneens in zijn geslaagd. Bij een zaak als deze komt het op de eerste belangrijke ont dekkingen aan". „Laten we niet wedijveren in bescheiden heid. Wil", lachte de reporter. „Aan mij dan de eer van het goede begin en aan jou die van de finishing touch. Zoo goed?" „Accoord! En de middenmoot komt dan voor rekening van rechercheur Evertsen, die met dit aandeel, naar ik hoop, ook tevreden zal zijn!" BESLUIT. De sensatie, welke het bericht over de op lossing van het raadsel-Leuvensteyn in het ochtendblad van „Dc Mercuur" veroorzaakte, was geweldig. Hoewel de oplage van hl. blad voor deze gelegenheid met eenige tienduizen den exemplaren was vermeerderd, bleek zij nog te klein om aan alle aanvragen te kun nen voldoen en zelden was het avondblad met zooveel spanning verwacht als dezen dag. volgende op dien van de arrestatie der beide Roberts. Hoewel ook de andere avond bladen natuurlijk uitvoerige verslagen bevat ten over de wijze waarop de arrestatie zich had toegedragen, voelde iedereen, dat slechts „de Mercuur" van alles nauwkeurig op de hoogte was en een serie artikelen van Wills hand over de geruchtmakende moordzaak vonden dan ook eenlge dagen lang duizenden gretige lezers. Daarna spitste men zich op de behande ling van de zaak voor de rechtbank, doch daar deze gebeurtenis samenviel met het proces tegen een massa-moordenaar, bleek de belangstelling niet zóó groot als men aanvankelijk had meenen te mogen ver wachten. Het publiek, dat de sensatie nu ook van over de grens met lepels vol kreeg toe gediend. zag zich genoodzaakt aan e!k dnr processen een deel van zijn aandacht tc schenken en daarbij kwam dan nog. dat dc behandeling van dc zaak voor de rechtbank weinig nieuwe gezichtspunten opleverde. beeld van dezen tijJ heeft een zoo'n geheel ander beeld dan in vroeger eeuwen en is daarmede niet meer te vergelijken In verband hiermede haalde spr. aan. het geen door prof. Bavmek prof. Geesink cn dr A. Kuyper over deze dingen is geschre ven. De heiilooze tariefmuren, d.le een kanker zijn voor ons moderne har.delsleven, moeten gesloopt worden, oen sterke beperking der bewapening moet worden doorgevoerd: orde. rust. vertrouwen recht en gerechtigheid moeten terugkccrcn in ons Oude Europa! Dan zal er weer komen: arbeid, levendige handel, drukke scheepvaart, levenslust en levensmoed. Dit kan bereikt worden door de V. S. v. E. Een leder, die kan werke mcce aan deze schoone gedachte cn de Christen bidde Gods zegen er over af. En de jeugd holpc mee. Want wie de Jeugd heef*, heeft de toekomst. Bij verhindering van den heer C. M. Steen- ken. bestuurslid var. de aMoering Haarlem sprak Mr. J H. Schultz van Haegen over het onderwerp: „De tegenwoordige Jeugd en de Vereenigde Staten van Europa". Spr deelde mede. dat krachtig propaganda onder de jeugd van allerlei richting zal wor den gema \kt voor do Vereenigde Stater, van Europa. Dan kan ook ze jeugd het hare er toe bijdragen een einde te maken aan het steeds meer om zich heengrljpend materia lisme. De heer J A. van S ij n. voorzitter der afdeeling Rotterdam, lid van he: Hoofdbe stuur was de laatste spreker. Hij behandelde: „Opgang of ondergang: Europeesche aan eensluiting of ontbinding van Europa". Spr wilde het. tegenover het pessimisme dat den ondergang van Europa voorspelt, ho ver houder, met dc profeten als van Such- telen, die zeide: „Het wereldverkeer ver vormt de rassen tot volken en versmelt ten slotte de volken tot een internationale maat schappij met. cên. in alle bloeisladia der vroegere partleele beschaving omvattende, cultuur." De goedbedoelde Volkenbond, hoewel licht punt in dn duisternis van den Europeeschen staten-chaos, kan ons in zijn huidige struc- stuur niet helpen. Door de ongebonden heid (onafhankelijkheid' der ..verbonden" volken stelt de Volkenbond is voor de puzzle van „een vierkanten cirkel". Dc bloedige Internationale der bewape- ningsindustrie hoeft meer dan óolt vrij snel. Het Intense handelsverkeer heeft alle sta ten tot communiceerende vaten gemaakt. Tolgrenzen werken als trombose in het vcr- keersbloed. In wezen zUn de Eurooeesche Staten al lang door gemeenschappelijke behoeften en belangen vcreenlgd. Onze groote havens zijn wereldhavens. Het doel der Vereeniging is niet een mach Is greepeering tegenover andere wereld celen. Als de Europeesche volken van hun souve- relnitellsdogma's genezen zijn. zijn ze met een rijp voor een wereldstatenbond, een waarachtigen volkenbond De in ons land wijdvertakte en gedifferen tieerde vredesbeweging heeft spr.'s warme sympathie, maar men geve inhoud, richtïrg cn doel aan dit streven door zich aan te sluiten bij de vereeniging voor de Vereenigde Staten van Europa. De voorzitter de heer Taco Mulder sloot hierna het congres met »en opwekkend woord, waarin hij een beroep deed op de aan wezigen, krachtig mede tc werken tot berei king van het doel der vereeniging. EEN KANARIEZANGVEREENIGING. Alhier ls opgericht een vereeniging \.t.i kanarie-liefhebbers, genaamd „Ons Genoe gen". Doel en streven van bovengenoemdo vereeniging is door middel van bijeenkom sten en onderlinge wedstrijden de kanarie- teelt te bevorderen. PERSONALIA. Te Amsterdam is voor hot polltic-diploma van den Alg. Ned. Pol Bond geslaagd de heer S. Grit te Haarlem. UITGAAN. STADSSCHOUWBURG. Woensdag 14 September komt in den Stadsschouwburg alhier een bijzondere voor stelling. Het Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel speelt dan voor dc eerste maal de Spaansche Operette met hindernissen „Caramba", het succes van het voorseizoen in Rotterdam <n Den Haag. Zooals inspecteur Sanders verwacht had, weigerden de beide Roberts ook maar iets los te laten over de internationale bende, waarmee zij ongetwijfeld in verbinding ston den. Wél bleken zoowel de procuratiehouder als zijn zuster te elfder ure te hebben inge zien dat bij het overstelpende bewijsmate riaal. waarover de justitie beschikte, ont kennen niet zou baten en nadat eerst de verpleegster door den mand was gevallen, legde ook Adams" spoedig een volledige be kentenis af. Wils was als getuige gedagvaard en de pre sident maakte van zijn verschijnen in dc rechtszaal gebruik hem in het openbaar den dank der Justitie over te brengen voor dc wijze waarop hij zich bij het opsporen van den dader had onderscheiden. Hoewel de re porter deze open 1 ijl* hulde allerminst ge zocht had en hij de wijze, waarop zij hem in tegenwoordigheid van de beide verdach ten werd toegezwaaid, zelfs min of meer on tactisch achtte, kon hij er zich toch moeilijk aan onttrekken. Ook Sanders cn rechercheur Evertsen werden door den ijverlgen president niet vergeten, doch daar beiden reeds oen blijk van waardeering hadden ontvangen in den vorm van een onverwachte promotie, vermocht het loflied van den voorzitter der rechtbank op hun beleid slechts weinig in druk te maken. De beide Roberts werden tot vele jaren ge vangenisstraf veroordeeld, waarbij d" pro curatiehouder het slechts aan het uitsteken de pleidooi van zijn verdediger te danken had, dat hij een levenslange opsluiting ont ging. Wie zich met dit vonnis het minst kon vereenigen was de, eveneens als getuige ge dagvaarde. hospita van „de verpleegster". Toen de officier tegen Else Robert wegens medeplichtigheid aan het haar broeder ten laste gelegde misdrijf, een gevangenisstraf voor den tijd van acht jaar had geölscht, was het juffrouw Martens, die zich in de getui genbank naar Wils overboog en deze hoofd schuddend toefluisterde: ,,'t Is zonde! Acht jaarzou ik nu zóó lang op m'n geld moe ten wachten?" De reporter kreeg echter geen gelegenheid om haar te dien opzichte gerust te stellen, want de president wierp een verbolgen blik ln de richting van de opstandige getuige en terwijl hij zijn woorden van een driftige hamerslag vergezeld liet gaan, klonk het ge biedend: „Stilte daar! Heeft de verdachte nog iets te zeggen....'' Niet Dan is het woord aan den verdediger!" EINDE

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7