DE BILT HERINGA WUTHRICH HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1932 PHILIPS' RADIO-TOESTELLEN (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 760.7 m.M. te Rcnnes. Laagste barometerstand 736.2 m.M. te Reik- Javik. en voorspelt: zwakken lot matigen Westelijken tot Zuid- Westelijken of Zuidelijken wind; gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen; waarschijn lijk aanvankelijk iels kouder, later iets war mer. Uit het Buitenland. Over IJsland daalde de barometer snel ver der; de depressie aldaar schijnt zich in Oost Noordoostelijke richting te verplaatsen. De gisteren genoemde secundaire die toen reeds regen over Schotland en Noord-Ierland bracht, heeft zich iets neller naar onze om geving uitgebreid dan verwacht werd, zoodat reeds hedennacht ln ons land hier en daar flinke regen viel (Den Helder had 9, De Bilt 8 m.M De secundaire wordt gevolgd door flinke druks tij ging, zoodat ten onzent weel een igc verbetering in den weerstoestand te verwachten is. De nacht zal bij afnemende bewolking waarschijnlijk iets kouder zijn, terwijl overdag de temperatuur iets zal toe nemen. De regenkansen zijn gering. De de pressie over Scandinavië trok verder Noord- Oostwaarts af. Bij het doorkomen van den warmeren luchtstroom van den Oceaan steeg de temperatuur in het Westen van het waarnemingsgebied aanmerkelijk. Thermometer 14 September: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 69 F. 56 F. 66 F. Barometer Stand van heden 767 mM. (Goed weer) Vorige stand 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Groote Houtstraat (naast Luxor) Telefoon No 11640. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. GOUD - DOUBLE Pex So-Easy montuur met licht en donkeren rand f 2.26 ALLEEN ZIJLSTRAAT 97 OPTICIENS W. BRAKEL Jr. BOTERMARKT 17, TEL 12897. verhuurt een A'HEG STOFZUIGER voor 60 ct p.cr weck BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 14 S eptember. Ondertrouwd 13 September: J. G. van Hees en J. C. Meerens. Bevallen 11 September P. Hoogeboom Beek, d.; 12 September; W de Graafde Jonge, z.; W. C. van DeursenSmits, z.; A. C. Hooningvan Polen, z.: A. H. A. Koele- mij—de Bruijn, z.; A. Hankel—Bleeker, d.; P. A. Wijkhuijzenvan Kampen, z.: A. v. d Leedcn—Klomp, z.; M. E. AltenaBouw meester, z. Overleden 11 September: M. G. Möhringer, 19 J., L. Margarethastraat; A. Wildschut, 57 j„ Hofdijkplein; A. L. M. Pieters—Piekaar, 72 j„ Harmenjan.sweg; H, Handgraaf, 77 j,; Wa genweg; 12 September: A.. 3 j„ z. v. J. Storp, Havenplein; A. C. Knuppe—Groenevelt, 42 j„ Groot Heiligland; J. E. EttijNeumann, 72 j„ Hyaclntheniaan. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K G 1.60—/ 1.40. Griet per 50 K G. 40—16. Tongen per K.G. 1.95—1. Zetschol per 50 K.G. 4130. Kleine schol per 50 K.G. 27.50—9.50. Schar per 50 K G. f 7.504.40. Rog per 20 stuks f 23. Vleet per stuk 3.671. Groote schelvlsch per 50 K.G. 3331.50. Middelschelvisch per 50 K.G. 27—20. Klfine middelschelvisch per 50 K.G. 20 8 50. Kleine schelvlsch per 50 K.G. 12.504.50 Kabeljauw per 125 K.G. 70—28. Gullen per 50 K.G. 16—2 Leng per stuk 1—/ 0.23. Wijting per 50 K.G 7.50—3.50. Koolvisch per stuk 0.65—0 25 Makree! per 50 K.G. 7 10 1 40. Versche haring per kist 3.80f 190. Groote hake p. kist 125 K.G. 156—/ 128. BESOMMINGEN. Trawlers: HC 251 1000 mandon f 3100. Retjc RO 16 300 manden 2400. Ewald IJm. 48 500 manden 3800, Hoop T IJm. 46 265 manden 3800. Knikker IJm. 4 245 manden 2600 Gerard IJm. 123 470 manden 5700. Kotters: E 157 680. E 528 450. Logger: KW 51 1080. BEVERWIJK 7 uur. zal dan worden aangevangen met dien arbeid, waarnaar zoovelen reeds langen tijd reikhalzend hebben uitgezien. En wordt de eerste ploeg, vermoedelijk 15 man, te werk gesteld bij de werkverschaffing, bedoeld als havenultbreiding in deze gemeente en tevens voor den aanleg van een toegangsweg naai de gemeente Velsen. Zooals bekend, heeft het Rijk een subsidie toegezegd van 75 pet. der loonen, alsmede eenzelfde percentage in de kosten der te plakken rentezegels, het regenverlet en in 3,4 deel der premie, verschuldigd ingevolge de ziektewet. Aan deze toezegging zijn echter enkele voorwaarden verboden, als le. dat alleen werklooze hoofden van ge zinnen en kostwinners (één uit een gezin) aangewezen na verkregen toestemming van de inspectie voor de werkverschaffing te Beemster, mogen worden te werk gesteld: 2e. er zal zooveel mogelijk in accoord moe ten worden gewerkt, tegen een zoodanig loon, dat bij flink werken gemiddeld f 0.38 per uur kan worden verdiend. 3e. bij verzuim wegens regen mogen de eerste drie uren per week niet worden ver goed, de volgende regenuren met 30 cent: 4e. met de algemeene controle op de werk verschaffing wordt de Nederl. Heidemaat schappij belast. De dagelijksche leiding van de werkzaamheden berust bij Openbare Werken. 5e. do premie verschuldigd Ingevolge de ziektewet, moet voor 1/4 deel op de arbeiders worden verhaald. Zoodra de voorbereidende werkzaamheden zijn afgeloopen. zal er nog een flink aantal grondwerkers aan den arbeid kunnen worden gezet. VERTREK VAN DEN STATIONSCHEF. Naar wij vernemen, is de stationschef, de heer K Sipman die sedert 1 Maart als sta tionschef alhier fungeert, met ingang van 1 November a.s. benoemd tot stationschef te Vlissingen. VELSEN MEJ. P. H. WOERLEE VERTREKT BIJNA 12 JAREN VAN VRUCHTBAREN ARBEID IN DEZE GEMEENTE. DE WERKVERSCHAFFING Dc Directeur van den gemeentelijken dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling verzocht ons opname van het volgende: Vrijdag 16 September a.s., des morgens om Eenigen tijd geleden werd bekend gemaakt dat mej. Woerlee de Gemeente eerlang zou verlaten; haar benoeming tot inspectrice van het Kleuteronderwijs in Z.O. Drenthe was definitief geworden; slechte enkele formaliteiten waren nog te vervullen en dit is inmiddels geschied. Aan de na de oorlogsjaren gebouwde school bedoeld als hulde aan de in den oorlog omgekomen visschers uit deze Ge meente werd zij in September 1920 als Hoofd benoemd, na vroeger bij het bewaar school onderwijs te Gouda en Zwammer- dam werkzaam geweest te zijn, in de laatste standplaats gedurende een 9-tal jaren als Hoofd der Nutsbewaarschool. Ruim 11 jaren heeft mej. Woerlee het kleu teronderwijs hier gediend op een wijze die boven lof verheven is; de school werd be gin Januari 1921 definitief in gebruik geno men eri van dit tijdstip af dateert haar on afgebroken werkzaamheid in deze gemeente. Wij, ouders, die het voorrecht hebben gehad onze. kinderen naar deze school te kunnen zenden, ze toevertrouwende aan mej. W. en haar staf van toegewijd perso neel, kunnen eenlgermate beoordeelen de waarde dezer eminente onderwijskracht. Het oxide er verouderde „bewaar"-schoolonder wijs heeft zij nieuwen vorm en gestalte ge geven. getoetst aan de nieuwe inzichten, welke zich de laatste jaren op dit terrein baan gebroken hebben. Er waren, er zijn wellicht" ouders, die het bewaarschool-on derwijs voor de kleinen verwerpen of slechte aanvaarden als een noodzakelijk kwaad. De bewegingsvrijheid, als eerste voorwaarde voor een harmonische ontwikkeling van het opgroeiende kind. wordt bij den aanvang van den leerplichtigen leeftijd wel zóó aan blinden gelogd, dat we onze kinderen zoo lang mogelijk de vrijheid moeten laten. Dit standpunt wordt nog door velen verdedigd en gedeeld; daartegenover heeft ook een andere beschouwing veld gewonnen, dat de kinderen, die het voorbereidend onderwijs hebben gevolgd een voorsprong hebben op de anderen, als ze hun intrede doen op de „groote" school. Deze twee richtingen en opvattingen zijn in er. door deze school nader tot elkaar ge komen. De voorstanders hebben het kleuter onderwijs indien mogelijk, nog meer lecren waardeeren. terwijl de tegenstanders of niet verklaarde voorstanders door de practijk dezer school en van dit onderwijs de dingen anders hebben leeren zien. Deze mooie school met groote speellokalen, met frissche lesvertrekken, toegankelijk voor zon en lucht, ruim, opgetrokken, verder aan gekleed op prettige, het oog streelende wijze, dit alles is als „doode" stof tot een centrum van kindervreugd en kindervertier gewor den door de bezielende en begeesterende wijze, waarop Hoofd en personeel met het „levende" materiaal, het jonge volkje wisten om te gaan. We brengen in herinnering de vele open bare lessen, tentoonstellingen St.-Nicolaas- feesten on ouder-avonden, welke steeds veel belangstelling hadden en waar altijd tot uiting kwam de prettige verhouding tus- schen personeel en ouders, waardoor zooveel tot stand gebracht kon worden, wat aan het onderwijs der kinderen ten goede kwam. Als van de ouders een. financieele bijdrage werd gevraagd voor de uitvoering van het een of andere plan, werd nooit tevergeefs een beroep gedaan, zelfs hebben de ouders uit eigen middelen voor de aanschaffing van een piano gezorgd ten dienste van het zangonderwijs. We overdrijven niet, als we zeggen dat ccze school door de bekwame en beproefde leiding van mej. Woerlee tot een model inrichting is geworden, waarop de gemeente Velsen trotsch kan zijn. Als een donkere plek-, als een schaduw op deze mooie, eervolle loopbaan, werd door den Raad der Gemeente het besluit tot op heffing der school per 1 Januari aan staande genomen; uit noodzaak" wordt deze school met een bevolking van ruim 250 leerlingen, welke gedurende bijna 12 jaren haar bestaansrecht heeft bewezen, uit den schakel van het onderwijs weggenomen tot schade der kleinen, tot groot ongerief van vele ouders, wier omstandigheden deze school tot een onmisbare hebben ge maakt. Met dit woord van afscheid namens veel ouders zeggen we mej. W. dank voor al het geen ze voor onze kinderen is geweest; we wenschen dat het haar gegeven moge zijn, in haar nieuwen werkkring oven nuttig cn met dezelfde geestdrift werkzaam te zijn voor het kleuteronderwijs, waaraan zij haar gaven van hoofd en hart heeft geschonken Fröbel's devies: „Laat ons voor de kin deren leven" heeft zij tot het hare gemaakt en hier in toepassing gebracht op een wijze die ons t-ot groote erkentelijkheid stemmen moet. Y. J. REITSMA. Velsen, 14 September 1932. VOLKSCONCERTEN VELSERBEEK. IN ZITPLAATSEN a 15 CENTS. Men schrijft ons: Zondag 18 September 's middags tc 3 uur zal door de Harmonie „De Eendracht" een concert worden gegeven in Velserbeek. Ten opzichte dor voorheen op deze plaats gegeven concerten zal dit in een nieuw teeken staan cn dit iseen verzekerd rustig muzikaal genot. Moest men voorheen gedurende het geheelc concert staan, thans is het mogelijk voor vijftien cent een zitplaats bij de muziek tent te bekomen, en men steunt hiermede tevens de vereenigingen in hun financieele zorgen. Naast dit voordeel zal ook gezorgd worden dat er tijdens de muziek absolute stilte heerscht, waaraan een verbod om tij dens de muziek te loopen op het pad om de muziektent =eker mee zal werken. Ook zal luidruchtigheid geweerd worden, waarvoor de noodige maatregelen getroffen worden. Het is echter te hopen, dat het publiek mee wil werken dit concert tot een werkelijk ge not te maken en na afloop gezegd kan wor den: ..hulde aan ons publiek voor de groote aandacht." De volksconcerten zullen nog vele malen onze belangstelling vragen. De naam „De Eendracht" staat ons borg voor iets moois, dat heeft zij met het feest van „Kunst na Arbeid" bewezen, waar voor een enthousiast publiek meerdere malen gebis seerd moest worden. In het belang der vereenigingen Is het alleszins gewenscht, dat dit concert en die, welke in de toekomst nog gehouden zullen worden, slagen. Er wordt nog op gewezen, dat de toegang tot de concerten vrij is. Voor een zitplaats is echter betaling vun 15 ets. verschuldigd GESLAAGD. Voor het tc den Haag gehouden examen Machinistendiploma A zijn geslaagd de hee- ren A. Kooyman te Santpoort en R. Bloem te IJmuiden. Bevallen: K. BackerHutz, d. G. Willemsen Hillebrand, z., J. H. Pels—-Landtweerd, z., E. M. MeijerSchuster, z., N. Verschuren Broek, cl. G. J. van RijnDollenkamp, d. K. W. Mosv. d. Voorde, d. M. c. Verburg Lammens, d. M. Schermers—Romeijn, C. W. S. HoutlngHeeremans, d. A. A. Blok Prins, z., A. Bartv. d. Duyn Schouten, z. J. H. HamZwaaij, z. Overleden: Jacob Noom. 42 J., ongehuwd, Wubbo Krienes Nieborg, 78 j.. echtgen. v. P. Vos, Tjebbe Ree, 63 j., edltgen. v. J. Bron- ker. Gehuwd: A. P. Roza en J. G. de Pagter. RAADSVERGADERING Voorstel inzake intrekking drankwetverordening verworpen. Winkelsluiting aangehouden. De ontwikkelingscursussen krijgen subsidie. Zal het gym nastiekonderwijs worden opgehe ven? Rooswijk blijft zonder Dageraad. Geen geldelijke steun aan hen die werkverschaf fing weigerden. Dinsdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester Ram bonnet. Afwezig de heer P. Bosman, wethouder. De heer N. S G. Schoos. aangewezen om den gemeente-ontvangér te vervangen legt in handen van den burgemeester de vereischte eeden af. Vergunning cn verlof- localitciten. Burgemeester en Wethouders stellen den raad voor, in te trekken de verordening, hou dende de eischen, waaraan een localiteit moet voldoen om voor „vergunning" of „verlof" in aanmerking te komen in te trekken in ver band met de inwerkingtreding van het Drank wetbesluit 1932. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt verworpen met 14 stemmen tegen. Nieuwe verordening op de winkel sluiting. Burgemeester en Wethouders stellen den raad voor, vast te stellen een nieuwe veror dening op de winkelsluiting, onder intrek king der bestaande. In de nieuwe verorde ning is rekening gehouden met de wenschen van den minister van Economische Zaken en Arbeid. B. en W. zijn geen bewonderaars van de verordening. Indien er bezwaren uit don raad komen, zijn B en W. bereid deze met de ge maakte opmerkingen naar den minister terug te zenden. De heer Dalmeyer (groep Schilling) verzocht den voorzitter de belangen van Santpoort-dorp bij den minister te beharti gen. Do heer Zwanenburg (R.-K bespreekt art. 5. Men stelt „leurders" van elders in de gelegenheid, hier de straten af te loopen. De heer Sluiters (C.-H.) meent, dat de nieuwe verordening een verslechtering be- teekent en ons op een pad voert, dat leidt naar een nieuwe verordening. De Voorzitter zegt, dat B. rn W. met de opmerkingen rekening zullen houden. Het punt wordt aangehouden. De voorstellen inzake verkoop van grond aan G. Ruyenaars te Velsen, H. Kaspers te Santpoort en B. Boerrigter te Haarlem wor den aangenomen. Weigering cencr bouw vergunning. B. en W. stellen den raad voor, af te wijzen het beroep van W. F. Kuit Sr. te Santpoort tegen een hem geweigerde vergunning tot het aanbouwen van een zaal op het perceel Brederoodscheweg no. 33 aldaar. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Verhuring van dc zieken barak. B. en W. stellen voor, hen te machtigen te verhuren aan het bestuur der Nederl. Jeugd herberg Centrale de ziekenbarak te IJmui den voor het jaar 1933 tegen een huurprijs van f 5. Het voorstel wordt z.h-st-, goedgekeurd. De heer Vermeulen (A.-R.) wil geacht worden te hebben tegengestemd. Verhuring van een tuin. B. en W. stellen voor te verhuren aan de N.V. Tuinbouwinrichting v.h. Wigman en Co. te Bloemendaal den tuin in het Burgemeester Rijkenspark tegen een huurprijs van f 500 per jaar. Goedgekeurd Verlaging van woninghuur. In verband met ingekomen adressen in zake verlaging van huren der met rijksvoor schot gebouwde vereenigingswoningen verkla ren B. en W. zich bereid, een verzoek aan den minister van Binnenlandsche Zaken te steu nen en hun medewerking te verleenen om tot huurverlaging te geraken, mits het Rijk voor zoovc betreft de woningen, waarvoor '.hans reeds een bijdrage wordt verleend, de bijdrage in gelijke verhouding verhoogt en ■■oor zoover betreft de woningen, welke zon der bijdrage worden geëxploiteerd, een bij drage in het door de verlaging ontstane ex ploitatietekort verleent. De Voorzitter zegt dat een schrijven is ingekomen van den Nat ionalen Woning raad. •waarin allerlei inlichtingen omtrent de woningmarkt worden verzocht. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. vfrbetering hoek Stationsweg- Meervlietstraat. Ten einde tot verbetering van dezen hoek te kunnen geraken, wenschen B. en W. van het Rijk een strook grond in gebruik te aanvaarden en den daarop staanden boom te rooien. De aan de verbetering ver bonden kosten worden geraamd op f 650 aan het Rijk zal voor den grond een jaariijk- sche vergoeding moeten worden betaald van f 2 50. Het voorstel wordt aangenomen. Ontwikkelingscursussen voor werkloozen. Voor het organiseeren der ontwikkelings cursussen van het crisis-comité vragen B. en W. den raad een crediel van f 4000. De heer v. d. Steen (C.H.) wil een cursus in het fileeren van visch, waarop de heer Heykoop (O.K.) antwoordt dat dit niet noodig is, want daarvoor zijn tegen woordig machines. Deze spreker meent dat een cursus voor motoren niet noodig is, daar deze aanwezig is op de Visscherijschool. De Voorzitter beantwoordt dc spre kers. daar de heer Bosnians, wethouder van Sociale Aangelegenheden door uitstecLigheid verhinderd is de vergadering bij te wonen. Hij merkt op. dat de cursussen eerst dan door de gemeente kunnen worden overge nomen wanneer de regeering haar steun heeft verleend. Wat de visch'kwestie betreft als de zaak eenmaal voor elkaar is, willen B. en W, zich gaarne met de betreffende belangstellenden in verbinding stellen. Wat de motorenoxirsus betreft, spreker acht het niet gewensch't deze met die op dc Vis-, scherijschool te verbinden. Als er voldoende siedewerking is. 'kan de cursus goed in orde komen. Met den heer Van Woensel, dat het geld beter aan de gezinnen gegeven kan wor den, is de Voorzitter het niet eens. Spreker heeft met eigen oogen het goede werk aanschouwd. Er kan ongetwijfeld nog aan geschaafd en verbeterd worden, maar de menschen, die de cursus bezoeken ko men ongetwijfeld met betere kans van slagen in de maatschappij. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. De heer v. Woensel verklaarde zich er tegen. Overplaatsing van een onderwijzer. Door een met 1 September j.l. ingevoerde nieuwe indeeling der klassen aan de open bare lagere scholen is het -noodig, den on derwijzer C. Dik van school G werkzaam te stellen aan school E en stellen B. cn W. voor. t-ot deze overplaatsing te besluiten. Het voorstel tot overplaatsing wordt aan genomen. Benoemingen. Benoemd worden tot leden der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken de heeren A. ten Broeke, J. A. Dalmeijer, W. van Heyst E. Luikman, C. Diepenbaal en F. P. Ver meulen: tot leden der commissie van bij stand voor de financiën, de heeren A. ten Broeke. J. A Dalmeijer, H. Homburg. W. F. Visser en J. Zwanenburg: tot leden der commissie van bijstand voor gas en water de heeren J. P. Handgraaf, G Heijkoop, J. Stark, J. v. d. Veen en J. C. Sluiters: tot leden der commissie van bijstand voor onderwijszaken de heeren C. Diepend aal, Mr. dr. A. v. d. Flier, G. Heijkoop en W. F. J. Laurent en J. C Sluiters: tot leden der commissie van bijstond voor sociale aangelegenheden de heeren H. Homburg. C. v. d. Steen. J. v. d. Veer, A. de Waal en C. P. J. Maas; tot leden der commissie van bijstond voor economische zaken de heeren J. A. Dalmeijer F. P. Vermeulen, D. Zalm en J. Zwanen burg: tot leden der commissie van bijstand voor de parken en plantsoenen de heeren J. P. Handgraaf, W. van Heijst en F. P. Vermeu len; tot leden der commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving de heeren Mr. A. v. d. Flier, C. v. d. Steen, A. de Waal, P. van Zutphen en J. Zwanen burg: tot leden, resp. plaatsvervangende leden van de reclamecommissie inzake vergun ningsrecht drankwet, tot leden de heeren H. Homburg, P. H. van Rummelen en J. Zwanenburg; tot plaatsvervangende leden de heeren C. v. d. Steen en W. F. Visser: tot tijdelijke leeraren aan de Handels avondschool. cursus 19321933 de heeren W. Renes, S. v. d. Wèrf. F. de Vries, A. Wiedemeijer en C. E. Coppée; tot leden der commissie van toezicht op de Arbeidsbeurs: a. werkgvers of vertegenwoordigers van werkgevers de heeren G. S. K. Blaauw, J. Smit, Ir. F. Thiel en P. Hecre; b. werknemers of vertegenwoordigers van werknemers de heeren H. J. Fidder. J. Wen- sink, E. Luikman en C. Duineveld. Tol voorzitter dezer conuni. .e wordt be noemd de heer P. Bosman, wethouder. Ingekomen stukken. Inzake het adres van de Vrijdenkersver- eoniglng „de Dageraad" om openbare ver gaderingen -:e mogen houden in Rooswijk bepleit de heer Van Woensel (C.P. in wiliging van het verzoek. De heer Visser (S.D.A.P.) merkt op. dat het hier geen politieke vereeniging betreft. Het geldt hier een geestesstrooming en men wil een strooming, die daartegenover staat wél het terrein geven. Hei is billijk, dat men deze menschen gelegenheid geeft, op sommige dagen gebruik te maken van het park. De heer Van Heijst (N.P.) spreekt in gelijken geest. Spreker wenscht eveneens aan de Dageraad Rooswijk beschikbaar te stellen. De heer Maas (R.K.) wenscht allen ge lijk te behandelen. Het park is echter niet voor meetingen gekocht, maar voor wandel park. Er is aan den rand van het park gelegenheid genoeg voor dergelijke bijeen komsten. De Voorzitter zet daarna zijn stand punt uiteen. De uitingen der anti-gods- dienstigen zijn veelal zoo scherp, dat anders denkenden zich er niet anders dan gekwetst door kunnen gevoelen. Alleen eenige ver eenigingen die reeds vergunning hadden voordat de parken eigendom der gemeente waren, hebben vergunning verkregen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 9 stemmen tegen. Bij het adres van H. J. J. van Verseveld e.a. houdende verzoek een zoodanige uit spraak te geven, dat hunne gezinnen weder in den financieeien steun worden opgenomen stelt de heer Van Woensel (C.P.) voor dezen steun te verleenen. B. en W. hadden voorgesteld ingevolge beslissing van den mi nister van Binnenlandsche Zaken, geen steun te verleenen. Interpellatie-Visser. De heer Visser had de volgende vragen ge steld: 1. Is er bij de aanwijzing van uitzenden naar de werkverschaffing voldoende reke ning gehouden met de vraag, of de aangewe zenen lichamelijk voor deze werkzaam heden geschikt zijn? 2 Zijn Burgemeester en Wethouders ook niet van meening, dat de loonen verdiend in de werkverschaffing te laag zijn en dat dit in hooge mate het geval is met de loonen uitbe taald Zaterdag 27 dezer? 3. Is het Burgemeester en Wethouders be kend, dat het broodgeld aan tewerkgestelden uit andere gemeenten honger is dan voor die uit Velsen en meer in overeenstemming met de uitgaven hiervoor en zijn Burgemeester en Wethouders niet met ondergeteckende van meening, dat het .voor de arbeiders uit Vel sen noodzakelijk verhoogd moet worden? 4. Wat denken Burgemeester en Wethou ders te doen met groote gezinnen, waarvan het hoofd is of worclt uitgezonden en minder verdient als hetwelk hij eventueel aan steun zou ontvangen? 5. Kunnen Burgemeester en Wethouders ook mededeelen hoe het bij de werkverschaf fing gesteld is met de waschgelegenheid en sanitaire inrichtingen en of deze voldoende zijn? 6. Welke maatregelen hebben Burgemees ter en Wethouders getroffen ten opzichte van' de gezinnen van werkloozen. welke geweigerd hebben te worden uitgezonden en zijn Burge meester en Wethouders ook niet van mee- ning dat het niet. mogelijk is deze gezinnen zonder steun te laten of deze steun uitslui tend in natura te geven?" Hierop antwoorden burgemeester en wet houders het volgende: 1. Gelet wordt op voorafgegane genees kundige keuring. Bij op deze gronden inge brachte bezwax-en worden lichamelijk onge- schikten, voorzoover ons bekend niet uitge zonden. 2. De loonen worden niet door ons vast gesteld. Wij wenschen thans niet in een be oordeeling daarvan te treden. Met betrekking tot de bedoelde week willen wij er alleen op wijzen, dat dc arbeiders uit andere plaatsen, die vrijwel in dezelfde omstandigheden ver keerden als die uit Velsen belangrijk meer hebben verdiend De heer Visser zal hieruit wel de juiste conclusie kunnen trekken. 3. Den 17 Augustus 1932 is door ons aan. den Minister van Binnenl. Zaken gevraagd het broodgeld voor de arbeiders uit deze ge meente te verhoogen. I-Ioewcl telefonisch en telegrafisch op een spoedige beslissing is aangedrongen, hebben we nog geen antwoord ontvangen. 4. liet is niet toegelaten, een toeslag té verstrekken op het loon tot het oorspronke lijk steunbedrag. Bij de beoordeeling van het loon moet men niet over het hoofd zien, het bedrag dat aan het gezin wordt uitgekeerd. 5. Deze voldoen aan redelijk te stellen eischen. 6. Aan de gezinnen der weigerachtigen wordt geen eeldclijkcn steun gegeven. Alleen bij hooge uitzondering en dan nog slechts in geringe mate. wordt steun in natura gege ven. Zij die geweigerd hebben tc werken, moeien de gevolgen daarvan ondervinden. Wij betreuren het. dat de gezinnen de dupe zijn geworden van de openlijke en be dekte tegenwerking van de uitzending naar de werkverschaffing. De heer Visser (S.D.A.P.) wijst in zijn wederwoord op onbillijkheden bij de uitzen ding. Hij meent, dat. menschen van andere vakken naar de werkverschaffing zijn ge zonden en dat er menschen zijn uitgezonden, die te oud voor het werk waren. De heer Visser dient ten slotte een drietal voorstellen in. die bedoelen den toestand der uitgezondenen tc verbeteren o.a. door een hoogeren toeslag Na eenige discussie zet dc voorzitter het standpunt van B. cn W. uiteen. Men moet In de uitzending een toetsing zien cm te zien in hoeverre de menschen bereid zijn nog te werken. Een toeslag voor vaders van groote gezinnen is niet mogelijk. Er zal re kening met de grieven van den heer Visser gehouden worden. De heer Visser (S.D.A.P.) wijst er ten slotte nog op, dat het steeds moeilijk is van B. en W. antwoord te krijgen op de gestelde vragen. Spreker wacht nu al eenige weken antwoord op de vraag, hoeveel arbeiders er zijn uitgezonden en hoeveel geweigerd heb ben. Men moet. vervolgt spreker bij de uit zending rekening houden met de mentaliteit der arbeiders Bij de rondvraag werden verschillende be langrijke punten aangesneden, o.a over het sluiten van een leening. over het' openbaar slachthuis, over ziekenfondsen, een veront reinigde beek. over een afgewaaide lichtbal, enz. Vermelden we ten slotte nog. dat bij de in gekomen stukken vermeld stond een adres van mej. P. H. Woerlee, hoofd der bewaar school aan de Casembrootstraat waarin zij verzoekt, haar functie niet met ingang van 1 Januari, doch met ingang van 15 Septem ber op te heffen en haar met ingang van dierï datum eervol ontslag te verleenen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 2