Duitsche Rijksdagcommissies contra de regeering UIT HET BUITENLAND HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAC 14 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BLAD Rijksdag vindt, ontbind ik op gTond van pa ragraaf 25 van de Rijksgrondwet den Rijks dag". De feiten waren dezelfde als die van 12 September 1932. Ook toen ging het er om dat het gevaar bestond dat de Rijksdag gebruik 7,ou maken van zijn recht tot opheffing van verordeningen. Evenmin als op 12 September jl. had toen voor de ontbinding een stemming plaats gevonden. De ontbinding werd zonder tegenspraak erkend. Duitschland. De ministers weigeren in de zittingen te verschijnen. Een briefwisseling van Goering met Von Hindenburg en Von Papen. De Rijksdagpresident verzoekt den rijkspresident zijn vertrouwen aan het huidige kabinet te onttrekken. Uiteenzetting van de regeering over de ontbinding van den Rijksdag. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSCHLAND Do Rijksdagcommissie ter bescherming van de rechten der volksvertegenwoordiging te genover de Rijksregeering is gistermorgen om elf uur onder voorzitterschap van den gewezen Rijksdagpresident Loebe (sociaal democraat) bijeen gekomen. Rijksdagpresident Goering (rechts) met een partijgenoot op weg naar de zitting. De Commissie besloot de resolutie welke zich uitspreekt tegen Rijkskanselier en Rijks minister van Binnenlandsche Zaken, omdat ze weigerden voor de commissie te verschij nen, niet alleen ter kennis te brengen van de Rijksregeering, doch evenzeer ter kennis van den Rijkspresident. Na een vrij langdurig debat, dat ten deele van juridischen aard was werd een voorstel van Frank (N.S.D.A.P.) aangenomen, waar in de commissie constateert, dat de Maan dag gehouden stemming over de opheffing der noodverordeningen en het onthouden van het vertrouwen in de regeering von Pa pen constitutioneel waren, terwijl ook de beide door het Centrum lid Wegmann inge diende moties met betrekking tot het ont bindingsdecreet. met de stemmen der Duitsch Nationalen tegen, werden aangenomen. Het voorstel Frank, waarbij de commissie verzoekt den datum van nieuwe verkiezin gen zoo spoedig mogelijk mede te deelen, wordt eveneens aangenomen. De voorzitter zal beoordeelen wanneer de commissie opnieuw zal bijeenkomen. De Rijksdagcommissie voor Buitenlandsche Zaken kwam gistermiddag om drie uur on der voorzitterschap van den nationaal so- cialistischen afgevaardigde Dr. Frick bijeen. Op de agenda stond de behandeling van de overeenkomst van Lausanfie en de ontwape ningsonderhandelingen. Bij den aanvang der zitting was de regee ring niet aanwezig. Behalve de eigenlijke leden der commissie woonden eenige leden van den Rijksraad de zitting bij. Ambassadeur Nadolnv. die zich naar de bijeenkomst in den Rijksdag had begeven, verliet zeer spoedig de zaal en wel nog voor de zitting geopend werd verklaard, nadat bij vernomen had dat de Rijksregeering niet vertegenwoordigd zou zijn. De voorzitter deelde mede dat zoowel te lefonisch als schriftelijk getracht is den Rijkskanselier, den minister van Buitenland sche Zaken en den Rijks weer minister over eenkomstig den wensch der commissie te be wegen deel te nemen aan de zitting. Deze pogingen zijn vruchteloos gebleven. Bij afwezigheid der Duitsch Nationalen werd vervolgens met algemeene stemmen een Centrumsvoorstel aangenomen, waarbij de weigering der regeeringsleden deel te nemen aan de commissiebijeenkomst een schending der grondwet wordt genoemd waartegen ten sterkste wordt geprotesteerd. De voorzitter zal beoordeelen wanneer de volgende zitting der commissie zal worden gehouden Do bijeenroeping zal voorts moe ten geschieden indien twee fracties zulks wenschen. Dinsdag heeft een briefwisseling plaats ge vonden tusschen den president van den Rijksdag Goerfng en Rijkspresident Von Hindenburg. Goering heeft een schrijven gericht aan Von Hindenburg waarin hij den Rijkskanse lier en den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken van openlijke schending der grond wet beschuldigt Hii eischt in deze van den Rijksoresirient dat hij beide ministers op dracht geeft onverwijld voor de commissie te verschijnen. De Riikspresident heeft in zijn antwoord de beschuldiging nadrukkelijk van de hand gewezen en de erkenning geëischt van den in verband met ziin decreet inzake de ontbin ding van den Rijksdag geschapen toestand In dit geval zou niets het verschijnen van Rijkskanselier en Rijksminister van Binnen landsche Zaken in de zitting van de com missie tot handhaving van de rechten van het parlement In den weg staan. Het heeft in regecringskringen de aandacht getrokken dat het schrijven van Rijksdag Ook nieuwe verkiezingen in Hessen? De Sociaal-democraten eischen de ontbin ding van den landdag van Hessen. Hiervoor is een tweederde meerderheid van den land dag noodig, zoodat de beslissing in deze bij de NSDAP ligt. De SPD landdagfractie heeft besloten zoo spoedig mogelijk een desbetreffend voor stel in te dienen. Een officieel communiqué vermeldt, dat een Boliviaansch vliegtuig tusscher. fort Arcc- cn fort Chanar is neergeschoten. Japan. Erkenning van Mandsjoekwo in geheimen raad goedgekeurd In een onder voorzitterschap van keizer Hirohito gehouden plenaire zitting van den geheimen raad is volgens Reuter de officieele erkenning van den nieuwen staat Mandsjoe kwo door Japan goedgekeurd. Chili. De regeering afgetreden. Naar uit Santiago de Chile wordt gemeld, is de Chileensche regeermg afgetreden. Pre sident Davila zal de formatie van een nieuwe regeering op zich nemen. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers Engeland. president Goering aan president Von Hin denburg geen aanhef en ook geen slotformule bevatte. Dit feit is zonder praecedent. De Rijks president heeft op dezelfde wijze geant woord. Goering heeft daarna aan den Rijks president een tweede schrijven gericht. Het eerste schrijven dat het standpunt van de commissie tot handhaving van de rechten der volksvertegenwoordiging betreft, was. naar van nationaal socialistische zijde ver luidt, niet door hem persoonlijk, maar in de commissie opgesteld. Dit tweede door Goe ring persoonlijk opgestelde schrijven geeft in een samenvattend overzicht van de ge beurtenissen in den Rijksdag zijn officieel standpunt als Rijksdagpresident weer. In zijn schrijven zet Goering o.m. het vol gende uiteen: Als president van den Rijks dag deelt hij den Rijkspresident mede dat de Rijksdag in zijn zitting van Maandag bij stemming besloten heeft de door de re geering Von Papen mede onderteekende noodverordening van vier en vijf September buiten kracht te doen stellen en een des betreffende eisch tot den Rijkspresident te richten, tevens heeft de Rijksdag bij stem ming het vertrouwen opgezegd aan de regeering-Von Papen, waarbij de regeering Von Papen met een overweldigende meerder heid bleek het vertrouwen van het Duitsche Volk te hebben verloren. Hiermede geeft de Rijksdag uiting aan zijn verwachting dat de Rijkspresident de betrokken noodverorde ning onmiddellijk buiten kracht zal stellen, terwijl het natuurlijke gevolg van de motie van wantrouwen het aftreden der regeering Von Papen zal zijn, aangezien zoowel ten opzichte van het binnenland als ten opzichte van het buitenland deze regeering geen legitimatie van het buitenland heeft. Goering eindigt zijn brief als volgt: Hoe waardevol het gezag van Uw Excel lentie oog moge zijn, niet mag over het hoofd worden gezien dat het vertrouwen van den Rijkspresident in een regeering zijn aanvulling moet vinden in 't vertrouwen van het Duitsche Volk". De Rijksdagpresident geeft derhalve uitdrukking aan de gerecht vaardigde hoop dat de Rijkspresident even eens zijn vertrouwen aan de regeering zal onttrekken. Ook aan Rijkskanselier Von Papen heeft Goering een tweetal brieven gericht. Hij ver klaart allereerst gedwongen te geweest de stemming van den Rijksdag te doen door gaan, overeenkomstig het parlementaire ge bruik tot nu toe en derhalve verzoekt 't ver wijt inzake schending der grondwet terug te nemen, aangezien de voorwaarden voor een dergelijke eer-schending niet aanwezig zijn. In een tweede aan den Rijkskanselier ge richt schrijven verklaart Goering dat hij, na er zich van te hebben overtuigd dat ook ministers die door den Rijksdag ten val waren gebracht, het recht hebben een ont bindingsdecreet van den Rijksdag te con- trasigneeren. reeds gisteravond zijn meening in dier voege heeft gewijzigd dat hij de Rijksdag formeel als ontbonden beschouwt en dat derhalve verdere zittingen of onder handelingen met uitzondering van de in de grondwet benoemde commissies niet zullen plaats vinden. Officieel wordt medegedeeld' De president van den Rijksdag heeft den 12en September de voorlezing van het door den Rijkspresi dent uitgevaardigde ontbindingsdecreet ver hinderd cn heden den Rijkspresident mede gedeeld dat volgens zijn opvatting de ontbin ding van den Rijksdag pas rechtsgeldig is :eworden na de gehouden stemming. De commissie tot handhaving van de rechten van het parlement heeft eveneens de rechts geldigheid der stemming beweerd. De Rijks- president en de Rijksregeering deelen deze zienswijze niet Over het feit op welk tijdstip de Rijksdag wordt ontbonden, beslist slechts de Rijkspresident. De ontbinding kan ge schieden of door voorlezing van het decreet door den Rijksdag of door de ter handstel ling van het decreet aan den Rijksdagpresi dent. Op het oogenblik der overhandiging, wordt de ontbinding van kracht De van kracht wording kan niet afhankelijk worden esteld van het goed dunken van den Rijks dagpresident. De Rijksregeering heeft zich bereid ver klaard to onderhandelen met de overeen komstig art. 35 van de Rijksgrondwet be staande commissies. Zij moet evenwel, alvo rens hiertoe over te gaan. er volkomen van overtuigd zijn dat de nog aanwezige instan ties van den Rijksdag, dat zijn het presidium en de beide bij art 35 van de grondwet in gestelde commissies de door den Rijkspres.i- dent voor de stemming afgekondigde ontbin ding van den Rijksdag en de daarenboven voor de Rijksregeering ontstane positie er kennen. Zonder deze erkenning Is de uitnoodiging aan de Rijksregeering om te verschijnen voor de commissie tot handhaving van de rech ten van het parlement, evenals voor de com missie voor buitenlandsche zaken, in strijd met zich zelve. Overigens kan er aan herinnerd worden dat de eerste Rijksdag van de Duitsche re- Dubliek op 13 Maart 1924 door Rijkspresdent Ebert ontbonden is met de volgende motivee ring: ,.Nu de Rijksregeering vastgesteld heeft dat haar verlangen de op grond van de mach tigingswet van 13 October en 8 December 1923 uitgevaardigde en door haar van vitaal be lang genoemde verordeningen op het ooge'n blik onveranderd te laten voortbestaan niet de toestemming van de meerderheid van den Nog geen overeenstemming in het textiel geschil. Op de gisteren te Manchester gehouden conferentie tusschen vertegenwoordigers der werkgevers en werknemers in de katoen-in dustrie van Lancashire gaf de door het mi nisterie van Nijverheid aangewezen bemid delaar Leggett, die de bijeenkomst presi deerde, een uitvoerige toelichting op den brief, dien de minister eenige dagen geleden tot beide partijen heeft gericht. Aan het slot der conferentie, aldus meldt Reuter, werd besloten een commissie samen te stellen uit vijf vertegenwoordigers der werkgevers en eenzelfde aantal werknemers gedelegeerden, teneinde een program voor de voortzetting der conferentie op te stellen. Deze werd daarop tot 15 dezer verdaagd, waarna de commissie van tien nog bijeen bleef. Men verwacht, dat de commissie he den met haar taak gereed zal komen.' Ook de vertegenwoordigers der spinnerij- bedrijven kwamen te Manchester bijeen ter bespreking van de eenigen tijd gelecen aan gekondigde verlaging der loonen met 2 shil ling 9 pence per pond sterling. Storting der ïersche betaling bij de B. I. B.? De Britsche premier IMacDonald en de minister voor de Dominions Thomas hebben naar Reuter meldt, beraadslaagd over een mededeeling van den Ierschen premier. De Valera. Daarin stelt, naar men aanneemt De Valera voor. het bedrag der annuïteiten over te maken aan de Bank voor Interna tionale Betalingen, .n afwachting van een regeling der kwestie door arbitrage. Amerika. Gunstig vooruitzicht voor Frank Roosevelt. De verkiezingen voor het gouverneur schap van Maine, die heel belangrijk zijn, omdat men hierin een aanwijzing ziet voor het resultaat van de a.s. presidentsverkie zingen, leveren een gunstig vooruitzicht op voor de kansen van den candidaat der demo craten, Roosevelt. Intotaal zijn er 639 dis tricten; de uitslagen van 50 districten zijn nog niet bekend Op het oogenblik heeft, blijkens een Reutertelegram uit Portland, de democratische candidaat Brunn de lei ding met 1300 stemmen op Burleigh Martin, den candidaat der republikeinen. Indien Brunn de overwinning behaalt, zal hij de eerste democratische gouverneur zijn na 18 jaren. Maine is de eenige staat, waarin voor November a s. verkiezingen worden gehouden en men zegt: „zooals Maine stemt, stemt het land". Herziening van het Honoloeloeproces? Als gevolg van een enquête van "vier maan den. door detectives op Hawaii en in de Ver- eenigde Staten ingesteld is er. naar de ..New York Times" verneemt, een rapport opge steld waardoor ernstige twijfel rijst ten aan zien van de schuld van Kahawawai; de moord op dezen was de oorzaak van het befaamde proces-Massie te Honoloeloe. De ambtenaar van het O.M in het proces- Massie is uit Honoloeloe naar New-York ver trokken om over de zaak te confereeren met den gouverneur van Hawaii Judd. (Reuter). België, Duizenden mijnwerkers nog in staking. In de provincie Luik hebben volgens Reuter 5000 mijnwerkers den arbeid nog niet her vat, in he: bekken van Namen 354 en in de provincie Henegouwen 13.000. CLlaa. Japansche vlootdemonstratie voor Nanking. Naar gemeld wordt zouden Japansche marinesoldaten, die door de Japansche oor logsschepen aan land gezet waren aan de rivier Kais tegenover Nanking machinege weren hebben opgesteld, gericht op hot cen trale gebouw van de Chineesche regeering in Nanking. In de omgeving van Nanking zijn, volgens dit bericht. Japansche kleine oorlogsschepen geconcentreerd. De Chineesche overheid heeft onmiddellijk stappen gedaan om de Ja pansche oorlogsschepen te doen terugtrek ken Men gelooft dat de Japansche regeering met deze demonstratie een druk wil oefenen op de Chineesche regeering om deze er toe te brengen af te zien van alle maatregelen tegenover Japan naar aanleiding van de a.s. erkenning van Mand sjoekwo. Zuid-Amerika. Nieuwe nota's van Paraguay. Ter verdediging van haar houding in het conflict om den Gran Chaco heeft de regee ring van Paraguay nota's gezonden aan den Volkenbond en de neutrale Amerlkaansche mogendheden. De strijd om het fort Bouqueron wordt voortgezet. ferentie en een der leiders van de paria's, heeft m een interview verklaard, dat Gan- Reuter meldt uit Poona. dat Gandhi zijn verklaring, dat hij den vrijwilligen honger dood zou sterven, aflegde, terwijl hij gezeten was in den stoel van een tandarts, die hem een nieuw gebit aanbracht. Naar aanleiding van de berichten, dat het in de bedoeling zou liggen van de Indische regeering om Gandhl. wanneer hij op 20 Sep tember as. met zijn voedselweigering begint, in vrijheid te stellen, wordt medegedeeld, dat er een dergelijke beslissing niet is genomen. De maatregelen, die genomen zouden moeten worden indien Gandhi zijn voornemen om zich dood te hongeren ton uitvoer brengt, hebben echter de bijzondere aandacht der regeering. Ambedkar, lid van de Ronde-Tafel-Con- dhi's bedreiging om vrijwillig den honger dood tegemoet te gaan geen moreele strijd Is maar louter een politieke „stunt". Als Gandhï zijn leven wilde op het spel zetten In den strijd voor de belangen der Hindoe- gemeenschap. zouden de ..depressed classes" eveneens gedwongen worden hetzelfde te doen om hun belangen te waarborgen. Ambedkar weigerde nadrukkelijk te over wegen dat hij een gemeenschappelijk kie zerscorps met voorbehoud van eigen zetels zou aanvaarden om een dreigende tragedie te vermijden. Millioenen leden der ..depres sed classes", zoo liet hij zich uit. ..zijn in dc laatste duizend jaar gestorven zonder dat men zich om hen bekommerde, vergeten en zonder dat zij beweend werden. Geen invrijheidstelling van Gandhi? LONDEN. 13 September (V.D) Naar aanleiding van de berichten, dat het in de bedoeling zou liggen van do Indische regee rmg om Gandhi, wanneer hij op 20 Septem ber a.s. in hongerstaking treedt, in vrijheid te stellen, wordt officieel medegedeeld, dat tot nog toe geen enkele beslissing in dezen zin is genomen. De maatregelen die geno men moeten worden indien Gandhi zijn voornemen om zich dood te hongeren ten uitvoer brengt hebben echter de aandacht der regeering. GANDHI'S DREIGEMENT. VOLGENS PARIA-AFGEVAARDIGDE EEN POLITIEKE „STUNT". INGEZONDEN MEDEDEELING EN. a 60 Cts. per regel. GROOTE VERDUISTERING BIJ EEN PARIJSCHE BANK. BANKIER AANCEHOUDEN. PARIJS, 13 Sept. (Reuter). Naar de ..Matin1 meldt, is gisteren alhier de Engelscho ban kier Joseph Aspina»! eigenaar en directeur van de Banque Bébis te Parijs, gearresteerd onder verdenking van bedrog en misbruik van vertrouwen. Aspinail zou verduistering epleecd hebben tot een bedrag van 45 mil- üoen francs. OUD-PRESIDENT DOI'MERGUE LIJDT AAN RHEUMATIF.K. PARIJS. 13 September (Vaz DIas) Oud-president Doumergue. die zich na beëindiging van zijn zevenja rige ambtsperiode op zijn landgoed te Tour- nefeuille nabij Toulouse heeft teruggetrok ken. lijdt sedert eenigen tijd aan rheuma- tische aandoeningen en moet daarom het bed houden. „AMERICAN NURSF" VOOR ROME GESTART. NEW-YORK. 13 September (V.D.) Het vliegtuig „American Nurse" is heden-mor gen tegen zeven uur (12 uur 20 Amst, Zomer tijd) van het vliegveld Floyd Bennett naar Rome vertrokken. Aan boord bevinden zich dr. Leon Piseuli. de piloot William Ulbrich en de verpleegster Edna Newcomer. DE „VLIEGENDE FAMILIE" GERED. TOCH OVERW1NTERINC OP GROENLAND? HET INTERNATIONALE MIJN- WERKERSCONGRES TE LONDEN LONDEN, 13 September. (V.D.) De voor zitter van het Internationaal Mijnwerkers- congres Dejardin (België) heeft er in een redevoering den nadruk op gelegd dat het absoluut noodzakelijk is. dat de mijnwerkers het communisme bestrijden, dat niet alleen de democratie bedreigt, doch volgens spreker, de voorlooper Ls van een nieuwen oorlog Spreker voegde hieraan toe dat de mijnwerkers al hun krachten moeten inspan nen om door reorganisatie de mijnindustrie, nationaal en internationaal sterker te ma ken. Staal (Internationaal Arbeidsbureau) zeide dat deze maand in een bijeenkomst van een regeeringsorgaan aan de orde zal komen of in de maand November een speciale tech nische conferentie zal worden bijeengeroe pen. welke tot doel zal hebben de bespoedi ging van de ratificatie der Urenconventie. Spreker verklaarde niet te kunnen zeggen of de mijnwerkers betrokken zouden wor den bij eenige overeenkomst waarin een 40-urige werkweek onmiddellijk zal worden vastgelegd, doch betoogde dat de ratificatie der mijnwerkersconventie een economische noodzaak is en de eerste stap zou bo- teekenen om uit dc huidise critieke situatie te geraken. De „vliegende familie''. KOPENHAGEN. 13 September (V.D.) In een radiogram deelt de Engelsche trawler ..Lord Talbot" mede dat de bemanning van Hutchinson's vliegtuig „The Flying Fa mily" gered is, dat alle acht geredden licha melijk wel zijn en. dat de machine een wrak ls. Wat thans met Hutchinson en zijn gezin en twee motgezellen moet gebeuren staat nog niet vast. Zij zullen of te Angmagsalik moe ten overwinteren, of zij zullen door het mo menteel tc Julianahaab liggende motorschip „T H. Slauning van Angmagsaük moeten worden afgehaald. Of dit zoo laat In het jaar nog mogelijk is zonder dat de T H. Stauning" gevaar loopt in te vriezen, valt te betwijfelen. Aan boord van de ..Staunir.g" bevindt zich o.a de bekende Pooionderzoeker Dr Knut Rasmussen, die reeds Zondag opdracht heeft gekregen om al het mogelijke tc doen om Hutchinson en de zijnen op te sporen. FAMILIEDRAMA IN KATTOWITZ. KATTOWITZ, 13 September (Wolff). De 26-jarige Wladislaus Zak heeft, heden zijn broer, zijn schoonzuster cn don zoon van dit echtpaar doodgeschoten Na zijn daad vluchtte dc moordenaar in het bosch. Het motief van dc daad Is onbekend. NOG MEER LIJKEN VAN DE „OBSERVATION" GEVONDEN. THANS 56 DOODEN IN TOTAAL. NEW YOTTK. 13 September (Reuter). Op dc plaats, waar dc veerboot .Observa tion" is verongelukt, zijn nog tien lijken boven komen drijven, zoodat de lijst der dooden thans tot 56 is gestegen. INGEZONDEN MKDEDEFLINGEN a 60 cts. per regel. VICTOR IA-WATER NATUURLIJK BRONWATER. Ncderlandtche Maatschappij, opgericht 1887. AGENDA. Heden: Stadsschouwburg: Ver Rott. Hofstadtoo- nee! (v. d. Lugt Melsert» „Caramba" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Revue ,,'n Wit Bandje. Tante!" 8.15 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat. Couê voordracht. B. v. d. Meer. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: ..Mam'zellc Nitou- che". Uitgebreid voorprogramma. 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Emil en zijn detectives". Op het tooneel: Dr. c'aligari, het geheimzinnige cabinet. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ein Toller Einfall" Op het tooneel: George Hurd, de onover troffen jongleur. 2.30, 7 en 9.15 uur. La Gaitë. Raaks 1—3. Cabaret, dancing 812 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107,30 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve "s Maan dags, toegang vrij. Bloeme ndaal: Tentoonstelling van schilderijen en teckeningcn van Tine Honig, Do Struyck Du Moulin en C. J. Laan Jeugd huis. 10—5 uur. DONDERDAG 15 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen. La Gaité Raaks 13. Cabaret, dancing 812 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 10—7.30 uur. Teyler .s Museum Spaarno 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. Bloeme ndaal: Tentoonstelling van schilderijen en teckeningcn van Tinc Honig, Do Struyck Du Moulin en C. J. Laan. Jeugd huis. 105 uur. Gemeenteraadsvergadering. 2 uur. Haarlemmermeer: Gemeenteraads vergadering. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomeyer cn Zoon, Barteljo risstraat 11. Tel 10175. Park-Apotheek. Klcvcrparkweg 13. TcL 11793.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5