Uit Haarlem's Gemeenteraad. 15 OCTOBER J. G. MARTIN ZONEN HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAC 15 SEPTEMBER 1932 (Vervolg). Vergadering van Woensdag 14 September. De bezuiniging by het voorbereidend onderwijs. Na de installatie van het nieuw inkomende raadslid mevrouw Venema-van Doorn (V.B.) die den heer Adrian opvolgt, werden de ge loofsbrieven onderzocht van den heer Kuiper (R.-K.) die den heer Loerakker opvolgt. De raad besloot tot toelating. Bij de revue van hamerstukken werden eenige voorstellen zonder discussie aangeno men. Daaronder was ook de vaststelling van de 2e suppl. begrooting der gemeente, dienst 1932. Bouwterreinen werden verkocht aan E. Bellaart (Duvenvoordestraat) en G. Kam- minga (Zaanenstraat) Daarna was aan de orde het nieuwe voor stel van B. en W. over de Bezuiniging bij het Voorbereidend Onderwijs. Mevrouw M aar sc h alT-K o m in (S.D A P.) achtte het nieuwe voorstel van B. en W. wel beter dan het vorige. B. cn W. hebben er althans van afgezien om de toelating van nieuwe leerlingen bij dit onderwijs geheel stop te zetten. De verhooging van den leeftijd voor toelating der kinderen van 3 op 3 1'° jaar is te accepteeren Er zijn evenwel an dere bezuinigingsvoorstellen die bij ons be zwaren ontmoet hebben. B en W. willen in de eerste klasse onderwijs laten geven door niet-bevoegden. Blijkbaar kweekelingen. Maar het Is verkeerd kinderen op kinderen af te sturen. Dat gaat toch niet! B. en W. willen die eoedkoopere krachten met f 300 per jaar betalen. Daarvoor zijn geen krachten te krij gen die men mot een gerust geweten voor een klasse kan zetten ook al zijn het dan ook maar kinderen van 3 1/2 jaar. De moeders moeten in dezen tijd vaak de deur uilt om het brood te verdienen, laten wij dan maken, dat hun kinderen veilig en goed verzorgd zijn. Kunnen B en W. nog niet overwegen dit zeer verkeerde punt uit hun voorstel te nemen? Er is op het gebied van het voorbereidend onderwijs al veel bezuinigd, omdat immers de geheele uitbreiding die hoog noodig is werd stopgezet De heer Peper (communist) vond het af te keuren, dat het voorbereidend lager on derwijs op de voorgestelde manier besnoeid en verslechterd zal worden. Dit is een af braak-voorstel. Het Is verkeerd om de be staande vacatures van onderwijzeressen niet aan te vullen, want, dat wordt een uitsterf- sv.steem. Het is ook niet toe te laten dat- kweekelingen voor de klas gezet worden. De heer Visser (C. H.) meende, dat de vorige sprekers den toestand te zwart zien Er kunnen best, eenige kweekelingen voor de klas gevet worden. Kweekelingen zijn geen kinderen meer. het. zijn meisjes van 15 a 16 jaar die in opleiding zijn. Aan „onderwijs" wordt in de eerste klas van een kleuterschool nog niet voel gedaan. Mevrouw Schel te ma (V. B) was blij, dat B. en W, hot „leege lokaal" hebben prijs gegeven. Met het nu gedane voorstel is spreekster het eens. Wat bedoelen B. en W. met goedkooperc leerkrachen? Kinderen van 15 of 16 jaar kunnen geen klas van 25 peu ters regeeren. Kinderen beneden de 3 1/2 jaar kunnen naar een crèche verwezen worden, Waarom hebben B. en W. de aanvraag om grond voor een te bouwen crèche zoo lang op een beslissing laten wachten? Komt het nu in de volgende vergadering? De heer Castrlcum (R.-K.) vond de nu voorgestelde bezuiniging goed. Kweekelin gen van 16 jaar kunnen heel geschikt zijn. Met vreugde hoeft spreker van B. en W. ver nomen. dat als de tijd wat beter wordt, de bezuiniging bij het kleuteronderwijs weer op geheven zal worden. De heci Van Dam (V. D.) was overtuigd, dat er in dezen tijd iets gedaan moet wor den om het voorbereidend onderwijs te doen bijdrager. in de bezuiniging. Dc lieer Rood en burg (C. H.), wethou der van onderwijs, "erzekerde. dat. B en W hft ook betreuren dat er op dit onderwijs bezuinigd moet worden. De financieelè toe stand maakt het. noodig. onze inkomsten ver minderen en verschillende uitgaven stijgen. B. en W. hebben, doordat andere bezuinigin gen mogelijk bleken, hun voorstel om geen nieuwe eerste klassen te vormen, laten val len. Spreker vindt de nieuwe bezwaren van mevrouw Maarschall overdreven. Wij sturen geen kinderen op kinderen af. Het is niet. de bedoeling om de leiding van een klas op te dragen aan een meisje van 14 of 15 jaar. Het is moelliik een leeftijd open te stellen Er moet op geschiktheid gelet worden, onder de oudere kweekelingen zijn wel meisjes die met een gerust geweten voor een klas gezet kun nen worden. De raad kan met vol vertrouwen het voor stel van B. en W. aannemen. Voor het bij zonder ondervijs zullen dezelfde voorwaarden gelden als voor het openbaar onderwijs Mevrouw Maarschal 1-K o m i n S. D A. P.) meende dat dc wethouder wat over de bezwaren heeft heen gepraat. Gelukkig staat er in de verordening dat. kweekelingen en helpsters ten minste 16 jaar moeten zijn. De heeren die zeggen, dat zij het niet, erg vin den. dat cr onbevoegde leerkrachten zullen zijn in de eerste klasse, welen er niets van wat noodig is om voor een klasse kleuters tc staan, Ik oordeel uit ervaring. Als meisje van 14 jaar werd ik ook losgelaten op dc kleuters Ik was wat men noemt een flinke meld (ge lach). maar ik schaam mij nu als ik mij her inner hoe ik toen soms de taak van onderwijs geven opvatte. Ik acht. de R.-K. gelukkig, dat zij zusters hebben die kunnen werken voor f 300. Het voorstel van B. en W. is niet te aan vaarden wat die onbevoegde leerkrachten be treft. Als B. en W. daarbij blijven, zeg ik dat zij een starre houding aannemen. (De publieke tribune, waarop vele dames van het voorbereidend onderwijs zitten, ap plaudisseert). De heer Bijvoet (R.-K.): hè! he! wat k dat? De heer Re in aid a <S. D. A. P.)bent u de voorzitter? De Voorzitter: ik moet de tribune ver- Boeken zich van tcekenen van goed- of af keuring te onthouden. Anders moet ik de tri bune laten ontruimen. De heer Peper (communist)de heer Bijvoet kan voor goed rechercheur spelen! Verder zei de heer Peper, dat als den vori- gen keer over het voorstel van B. en W. sluiting van de eerste klassen) gestemd was, het voorstel verworpen zou zijn. Nu is door de commissie een brug gebouwd en komen B. en W. met een nieuw voorstel, dat nu wel aangenomen zal worden. Het voorbereidend lager onderwijs wordt nu het slachtoffer van dezen gang van zaken. De heer R e i n a 1 d a (S.D.A.P.) wees er op. dat hij vernomen heeft, dat bij de mannen van het bijzonder voorbereidend onderwijs, onder leiding van den heer Weustink, het voornemen bestond om, als de eerste klassen bij het voorbereidend onderwijs zouden wor den gesloten, een weg te zoeken om die klas sen bij het bijzonder voorbereidend onderwijs toch open te houden. Het is soms moeilijk om in dezen raad met de andere partijen samen te werken. De s.d.a.p. heeft offers willen brengen om het voorbereidend onderwijs nog zooveel mogelijk te redden. Maar B. en W. zijn ver der gegaan als het voorstel van de com missie. Zij zijn te rade gegaan met de zoo genaamde werkmeeirderheid. om er zooveel mogelijk uit te kunnen kloppen. Als het voorstel wordt aangenomen zooals -iet nu op tafel ligt. dan verandert er aan de R.K. •kleuterscholen niets De zusters behoeven Immers niet betaald te worden De heer Klein Schip horst (ir.k.): gelukkig voor de kinderen. De heer R e i n a 1 d a: juist. het geluk der kindoren eischt. dat de onderwij zeressen die er nu zijn, blijven. Het zou een eerezaak voor de R.K. zijn om te maken, dat ihet openbaar voorbereidend onderwijs lm. dezelfde positie blijft als de R.K. Voor de protestante scholen gelden hetzelfde want zwaar als voor de openbare scholen, want zij moeten ook hun onderwijzeressen beta len. Spreker begrijpt niet de houding van Mr. van Dam, voorzit/ter van ..Volksonder wijs''. dat hij mee wil gaan met het voor stel van B. en W. Hij geeft op die manier een trap aan het volksonderwijs. Mr. van Dam (V.D.) achtte het ver wijt van den heer Reinalda niet juist. In dezen tijd van bezuiniging moet men wei eens wat van zijn beginsel opofferen, om dat gelet moet worden op de finamcieele moeilijkheden. De sociaal-democraten heb ben steeds elke bezuiniging die B. en W. voorstellen afgewezen. Die houding is ge makkelijk. want zij weten dat die voorstel len toch wel aangenomen worden. Zij wer pen dus de verantwoordelijkheid op ande ren. Men moet evenwel bedenken, dat men door den financleelen nood gedwongen wordt maatregelen te nemen, die men in den normalen tijd zou verwerpen. Door het voorstel van B. en W. wordt het voorbereidend onderwijs niet ernstig ge schaad. Daarom kan het worden geaccep teerd. Mevrouw V e n e m aVan Dam (V.B.) vroeg het salaris voor de onbevoegden, dat B. en W. nu op f 300 willen stellen, wat te verhoog-en. Daardoor worden bezwaren ondervangen. Dc heer Joost en (s.d.a.p.) zei, dat als het gelukkig voor de R.K. kleuters is. dat zij hun zelfde onderwijzeressen houden. het ongelukkig is voor de kinderen der open bare kleuterscholen, als zij onbevoegde on derwijskrachten krijgen. Het gaa;. hier misschien om f 6000 gul den. De heer van Dam mag aan de soc.-demo- craten den slechten financieeten toestand van Haarlem verwijten. Mr. Slingcnberg (V.D.) wethouder: daar hebt je het weer. De heer J o o s t e nja. Maar het is toch volkomen juist. Mevrouw Scheltema: V.B.) stelde voor om een minimum salaris van f 800 vast te stellen voor leidsters van een eerste klasse, met. de bepaling, dat zij minstens 18 jaar moeten zijn. De heer Boes (VD.) vond dat amende ment verkeerd. Dc eerste klasse kan be schouwd worden als een bewaarplaats. Dal is geen voorbereidend onderwijs, dat begint feit-elilk pas In de tweede klas. De heer Rood en burg (C.H.) wet houder. verdedigde nog eens he' voorstel van B en W. Voor f 300 is behoorlijk per soneel te krijgen, omdat het. meisjes zijn die in opleiding zijn De heer Reinalda hield ceen rekening me; de crisis. Wij leven in een moeilijken tijd cn daarom moeten wij maat regelen nemen die wol eens opofferingen van ons eischen. Mevrouw Maarschall (s.d.a.p.) stelde voor het salaris van de eerste klasse on gewijzigd te handhaven. De heer Roodcnbarrg (C.-H.) wet houder: B on W. moeten dit afwijzen. Het voorstel van mevr. Maarschall werd verworpen met 25 tegen 11 stemmen. (Voor alleen de s.d.a.p.). Het voorstel van mevrouw Scheltema werd verworpen met 28 tegen 8 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 20 tegen 16 stemmen. Tegen de S.D.A P.. dc communisten, van Santé. mevr. Venema en mevr. Scheltema. Eert nieuwe R.-Kschool. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking tot- stichting van een R.K. school op een terrein aan de Delftlaan, hoek Pleiadenstraat De heer Reinalda (s.d.a.p.) zei dat de raad in deze slechts een formeele taak heeft te vervullen. B. en W. hebben nu in het vorostel de bepaling opgenomen dat het geld alleen voor de sc hooi bouw gegeven zal worden als de gemeentefinanciën het moge lijk maken. Hebben B. cn W. de bevoegd heid om dc schoo'.bouw te beletten als or geen geld Is? De gemeentefinanciën zijn zorgelijk. Op I onderwijsgebied moet zeer veel bezuinigd worden. Daarom zou het goed geweest zijn INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu. p«r tegel. p Bxgnj BK m AANVANG VAN DEN NIEUWEN CURSUS 1932 1933 CURSUS SPREEKUUR EN INSCHRIJVING DAGELIJKS VAN 2-5 EN 7—9 UUR N.V. DANS-ACADEMIE Haarlem, Schagchelstraat 29 AMSTERDAM HILVERSUM HAARLEM BAARN Tel. 10806 BUSSUM ZAANDAM als de bijzondere scholen ook hun aanvra gen tot schoolbouw onder zich gehouden hadden. De heer Castrlcum (r.k.) zei, dat er scholen moeten zijn voor de kinderen. Als er dus ruimte te -kort is, moeten de bestu ren der bijzondere scholen dus maatrege len nemen om die ruimte te krijgen. De heer Roodentourg (OH.), wet houder, zei, dat er voorloopig alleen -bouw plannen gemaakt worden om uit te voeren als er .geld voor beschikbaar is. De gemeente maakt ook plannen voor den bouw van nieuwe scholen, die evenwel wachten moe ten tot meer normalen tijd. Bouwen zonder volkomen medewerking der gemeente is niet goed mogelijk, vooral niet als er gebouwd moet worden op een gemeenteterrein. Het kan ook zijn, dat een bestaande school aan het schoolbestuur wordt toegestaan. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Tarieven electrischen stroom. B. en W. stellen voor een nieuw tarief vast te stellen voor den electrischen stroom, spe ciaal voor het huishoud- en het winkeltarief. De heer Van Te'tering (r.k.) was voor dit voorst-el dankbaar, maar niet voldaan. Het onrecht in September 1931 toegepast is slechts ten de-el e to niet gedaan. Het vast recht. en het winkeltarief is toen onredelijk verhoogd. Voor 60 pet. komen B. en W. terug op hun verkeerde voorstel van 1931. Maar die 40 pet. blijven -nog. als er meer geld gehaald moet worden uit de electriciteit. dan moeten alle tarieven verhoogd worden en niet alleen het vastrecht en het win keltarief. Spreker diende een voorstel in om B, en W. uit te noodigen h-un voorstel terug te nemen en om te werken in den geest zooals spreker heeft aangegeven. De heer Groenendaal (s.da.p.) con stateerde, dat nu wel gebleken is. dat het tarief van het vorige jaar onduidelijk en onpractisch was. Het tarief dat B. en W. nu vorestellen is niet alleen lager maar ook practisch. Krijgen dc menschen die in het afgeloopen jaar meer aan vastrecht betaald hebben dan zij verschuldigd zouden zijn ge weest bij het enkelvoudig tarief, hun geld terug? Verleden jaar hebben B. en W. dit toe gezegd. Mr. Slingenberg (V.D.). wethouder, zei, dat het adres van de Kamer van Koophan del n-iet de aanleiding is geweest van deze tariefswijziging. B. en W. waren er al in Januari mede bezig. Het ontwerp-voorstel lag al ter tafel voor het bedoelde adres ont vangen werd. De insinuaties die in het adres geuit zijn, woorden zooals misleiden, enz., hadden juist kunnen bewerken, dat de wijziging er niet gekomen zou zijn. Het tarief van verleden jaar was wel goed opgezet, maar de klanten wilden het niet. Daarom zijn B. ep W. met hun nieuwe voor stel gekomen. Het voorstel van den heer Van Tetermg kunnen B en W. niet overnemen, want het is steeds het streven van den raad en van B. en W. geweest, om dit eenheidstarief op 20 cent- te brengen. Daarom is dat tarief niet in de verhooging van 1931 begrepen. De belofte van restrictie zullen B. en w. volkomen nakomen. Die belofte geldt evenwel niet voor het kom ende contractj aar Het voorstel van Tetering werd verwor pen met 32 tegen 2 stemmen. Daarop werd het voorstel van- B. en W. aangenomen. Bouw-quaestie. De heer van Santé (V.B.) was het niet eens met het advies van B. en W. om vergunning te weigeren om het perceel Badhuisstraat 9 te verbouwen. Een garage zal daar de wolstandsgrens niet in gevaar brengen. Hij stelde voor de ge vraagde vergunning te verleenen. Do heer Klein (R.K.) verdedigde de afwijzing. De Badhuisstraat is een woon- straat. Mr. Gerritsz (S.D.A.P). wethouder, be toogde dat de aanvrager -niet de eigenaar van het perceel is. maar een adspirant-koo- per. Het is steeds do bedoeling geweest- om in bedoelde straat alleen woonhuizen toe te laten. De omwonenden worden benadeeld door het toelaten van een garage. Het- voorstel van B. cn W. werd aangeno men met enkele stemmen tegen-. W inkel sluiting. B. en W. stelden voor toe te staan dat op Zondag bloemen verkocht, worden op straat aan de ziekenhuizen cn dc begraafplaasen, maar niet. later dan 6 uur 's avonds. De heer Peper (communist) vroeg of het- ook geen aanbeveling verdient aan de bloemenwinkels verkoop op Zondag toe te staan. Deze zaak kan evenwel later on der oogen gezien worden. Als nu het voor stel van B. en W. wordt aangenomen zijn al vast de betrokken bloemenverkoopers ge holpen. De heer Roodenburg (C.H.) wethou der. zei dat de meerderheid der bloemen winkeliers voor behoud van de Zondag- sluiting is. Alleen een deel zou op Zondag morgen enkele uren hun zaak willen ope nen. De heer Peper: Het vermoeden be staat. dat onder de 32 winkeliers die getee- kend hebben voor behoud van de Zondag sluiting, verschillende personen zijn, die mis- I leid zijn. Zij zijn juist voorstanders van verkoop op Zondag. De heer Baas (AR.) was tegen het voor stel van B. en W. om prineipieele redenen. Bij de ziekenhuizen en de begraafplaatsen zullen ook voor andere doeleinden bloemen gekocht worden. Dc heer Roodenburg: Op de bollen- Zondagen zullen B en W. opening der bloe menwinkels toestaan. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. De A. R. vroegen aanteekening dat zij er tegen zijn. Benoemingen vaste Commissies. Benoemd werden tot leden der vaste com missies: Commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd (art 166 Gemeentewet). Mr. Dr. F. A. Bijvoet, Mr. L. G. van Dam, J. A. Scholl en G. Wolzak Hzn. Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-financiën. J Ph. Castricum, J. Joosten. J. W. van Santé en G. Wolzak Hzn. Commissie van bijstand in het beheer dei- Openbare Werken. H. Heidstra, H. J. L. Klein Schiphorst, M. A Reinalda, J. Visser en Ch. C. Wolff. Commissie van bijstand in het beheer der Gemeentebedrijven. C. M. J. Baas, A. G. Boes, M. de Braai, M. H Groenendaal, J. Joosten, M. L. A. Klein, Mr. de Rijke en J. W. van Santé. Commissie van bijstand in het beheer en het onderhoud van den Hout en de Plant soenen. J. G. van Kessel en A. Mars. Commissie van bijstand voor arbelds- en pensioenzaken A. G. Boes, M. de Braai. J. Joosten, Mevrouw Mr. E. A. J. Scheltema Conradi en G. H. Weustink. Commissie van bijstand voor openbare ge zondheid. M. de Braai, M. L. A. Klein, W. KoDnen en mevrouw Venemavan Doorn. Commissie van bijstand voor Onderwijs zaken. Mevrouw Mr E. A. J. Scheltema Conradi en de heeren: A. G. Boes, J. A. Scholl en G. H. Weustink. Verbod openlucht samenkomst. De heer Peper (communist) had schrif telijke vragen ingediend over het verbod van een openluchtsamenkomst van- het anti- oorlogscomité. De Voorzitter deelde mede. dat het comité dat de aanvraag deed,, slechts uit drie personen bestond. Daarom is op die basis geen vrijheid gevonden om de vergunning te geven. Zelfs konden, de sprekers nog niet opgegeven worden. De heer Peper (communist) meende, dat men elke actie, die het oorlogsgevaar tegengaat, moet steunen. Anders loopt men de kans dat de indruk gewekt wordt, dat men de ac'ie voor oorlog en bewapening wli steunen. Het- maakt geen verschil of een comité voorloopig nog slechts uit drie per sonen bestaat Het initiatief behoeft niet al tijd uit te gaan van corporaties. Het initia tief dat nu uit de burgerij kwam. had men niet moeten tegengaan.De oorlogsidee wordt gevoed door te tegenstanders van Sovjet- Rusland. Spreker diende een motie in om uit te spreken, dat de burgemeester de bedoelde vergunning niet had moeten weigeren en in het vervolg dan ook zulke aanvragen moet toestaan. Dc heer Reinalda (S.D.A.P.) wees er op, dat het comité een openbaar terrein voor zijn meeting gevraagd had. De anti- oorlogsgedachte moet aangewakkerd wor den. Elk middel daartoe moet gesteund worden. Daarom acht spreker de handel wijze van B. en W. in deze onjuist. De heer Castricum R.K.onder schreef dat de anti-oorlogsgedachte gesteund moet worden. Maar er kan geen volkomen vrijheid toegestaan worden wat openbare demonstraties aangaat. Met straatcolpor- tage erkennen wij ook niet alle vrijheid. In zalen mag steeds vergaderd worcen. Aan de openluchtbijcenkomsten moet evenwel paal en perk gesteld worden. De heer Joosten (S.D.AP.) begreep n'et op grond waarvan de burgemeester ver boden heeft op den openbaren weg toespra ken te houden. Optochten of serenades zon der vergunning zijn verboden, maar het is niet verboden om toespraken te houden. Als er verkeersbelemmerin-gen komen kan de po litie ingrijpen, dat is evenwel van tevoren niet te zeggen. De beslissing in deze is geno men door den waarnemend burgemeester, maar die burgemeester van één dag is er nu naast geweest. Mr. Slingenberg (V.D.)wethouder zei. dat hij de burgeme.ster van. één dag is geweest. De wet verbiedt vergaderingen op den openbaren weg zonder toestemming van den burgemeester. Mr. Bijvoet (R.K.) was het daarmee eei s. Tn de politieverordening zijn ook bij eenkomsten op den openbaren weg zonder toestemming verboden Elke politieman zou de menschen mogen aanmanen om door te loepen. De Voorzitter: Het komt er niet op aan wat de heer Joosten of de heer Peper vindt, maar alleen wat de opvatting van der. burgemeester is. Als de raad de motie-Peper aanneemt, dan zal ik die naast mij neerleggen. De heer Joosten (S.D.A.P.): ..Openbare beraadslagingen" zonderf toestemming zïjr. in de wc; verboden Toespraken zijn even wel geen beraadslagingen. 40 jaar geleden heeft de burgemeester van den Haag al moeien erkennen dat een verbod niet be staat. Mr. Van Dam (VJ3.) zei dat praten in open lucht door verschillende organisaties en vereenlglngen is verkiezingstijden steeds is toegepast. Als er onlusten te vreezen zijn, moet zoodanige vergunning niet gege ven worden. Van deze bijeenkomst van 't anti-oorlogscomité waren geen ongeregeld heden te vreezen. De Voorzitter: het criterium is ge weest, dat er geen organisatiee achter die drie comitéleden stond. Over d'e motie-Peper staakten, de stem men. Voor stemde de S.D.A.P.. de communis ten, Van Santé, mevr. Elzinga, van Dam en Boes. De demonstratie van 4 Juli. Mr. F A. Bijvoet (R.K.) had de volgende schriftelijke vragen aan den Burgemeester gezonden, om die te stellen in de raadsver gadering van 13 Juli. Is het den burgemeester als hoofd der po litie bekend, dat in den avond van Maan dag 4 Juli 1932 in de gemeente Haarlem een optocht is gehouden met ontplooide vanen en banieren, welke van het Spaarne af en langs de Gedempte Oude Gracht over het Verwulft en de Botermarkt verder trok? Is het den burgemeester als hoofd der po litie bekend, dat in bedoelde optocht door meerdere groepen liederen werden gezongen en spreekkoren werden uitgezegd, waarin onder meer bij herhaling voorkwam: „hang op, hang op, Ruys moet in den strop"? Acht de burgemeester als hoofd der politie het toelaatbaar, dat in een door de plaatse lijke Overheid geautoriseerden en onder po litiebescherming voorttrekkenden optocht, ten behoeve waarvan het verkeer gedurende geruimen tijd algeheel was stopgezet luidkeels door aan die optocht deelnemende groepen van personen den wensch wordt kenbaar ge maakt den Minister President der Neder- landsche Regeering op te hangen? Is, zoo bovenstaande vragen ontkennend mochten worden beantwoord, de burgemees ter als hoofd der politie bereid in de toekomst slechts onder zoodanige voorwaarden ver gunning voor het houden van optochten te verleenen, dat stuitende en ergerniswekken de feiten, als welke hierboven zijn gesigna leerd, voortaan de burgerij van Haarlem blij ven bespaard? De voorzitter antwoordde op de eerste vraag, dat het hem bekend was. Wat de twee de vraag aangaat is te zeggen, dat de gebruik te woorden niet precies vaststaan. Als dë woorden geuit zijn zooals «le heer Bijvoet veronderstelt, zou spreker dit zeer sterk be treuren. Spreker deelde verder mede onder welké voorwaarden de vergunning gegeven is. Be dongen was, dat geen opschriften en woor den gebruikt zouden worden die andersden kenden zouden krenken. In de toekomst zullen de voorwaarden voor zulke optochten verscherpt worden om zulké ongewenschte voorvallen te voorkomen. De heer Reinalda (S.D.A.P.) zei, dat herhaaldelijk demonstraties plaats hebben die ergernis geven aan andersdenkenden. Men zingt vaak: weg met de socialen, allé socialen in de Bakenessergracht, enz De so cialisten hebben den burgemeester nooit ter verantwoording geroepen. In andere steden zijn de socialisten gedreigd met een pak slaag als zij propaganda maakten. De heer Bijvoet moet bedenken, dat als er in een tijd onder de arbeiders een verkropt gemoed is, er bij een betooging wel woorden gebruikt, worden, die anderen ergernis ge ven. In de bedoelde spreekkoren is veel over minister Ruys gezegd, maar dat was geen be- leediging. Alleen was het critiek die gerecht vaardigd was voor het overkropte gemoed van de arbeiders. Het kan best zijn, dat de uitdrukkingen die de heer Bijvoet gehoord heeft, gebruikt zijn, maar ook die zijn heel goed te verklaren. Men had niet aan den burgemeester scher per maatregelen moeten vragen, maar moe ten zorgen, dat zulke betoogingen niet noo dig zijn. De heer Bijvoet en de zijnen grijpen' alle gelegenheden aan om de socialisten të beleedigen en nu roepen zij de hulp der over heid in, als de arbeiders door hun overkropfc gemoed zich wat krachtig uiten tegen de regeeringspartij. De heer Peper (Communist); de arbei ders die nu zingen ..Ruys moet in den strop" zouden minister Ruys niets gedaan hebben als zij hem op dat moment in hun macht ge had hadden. Een bedreiging was het dus niet. Het is evenwel zeer goed te begrijpen dat de arbeiders in krachtige bewoordingen critiek oefenen op de houding van de over heid. Het leven der arbeiders wordt- door de maatregelen der regeering een hel Het. gaat te ver te eischen. dat bij een betooging an dersdenkenden niet gekrenkt worden. Dan kan er geen betooging meer gehouden wor den. Als de voorwaarden voor betoogingen verzwaard worden, zal de onrust in de stad vergroot worden. De heer B ij v o e t (R.K.) zei, dat de heer Reinalda aan sprekers vraffen een andere strekking gegeven heeft dan zij hadden. Het verzoek was om te voorkomen, dat in het vervolg bij een optocht die onder politie bescherming voorttrekt, in spreekkoren woor den geuit worden die een schandelijke be- leediging zijn tegenover den minister-presi dent en de Nederlandsche regeering. Genas- te critiek is natuurlijk toe te laten. De heer Reinalda had de gebruikte woorden moeien afkeuren. In Het Volk is de schuld van de gewraakte uitdrukkingen gegeven aan in dringers, communisten en O S P.'ers In de voorwaarden voor den optocht was bedongen, dat de sprekers zich onthouden moesten van krenkende uitdrukkingen. Het zal in het vervolg ook geëischt moeten wor den van de deelnemers Het is bedenkelijk voor de S.D.A.P dat zij. die vroeger herhaaldelijk ordelievende betoo gingen heeft gehouden waaron niets aan te merken viel, nu geen afkeuring heeft uitge sproken over hetgeen heeft plaats gehad. De heer Castricum (R.K.) stelde een motie voor. om uit te spreken, dat in dezen onevenwichtlgen tijd de openluchtbetoogin- gen tot een minimum beperkt moeten wor den. De heer Meyers (S.D.A.P.) heeft den optocht meegemaakt en de bedoelde woorden niet gehoord Het kan evenwel dat zij ge bruikt zijn. Als zij gebruikt zijn. is het ver keerd geweest en wil ik het afkeuren, zooals ook de heer Reinalda ze zal afkeuren Er zijn evenwel zooveel onrechtvaardige dingen in deze wereld, dat het te verklaren is. dat de arbeiders hun overkropt gemoed eens uiting geven. Wij zullen steeds aan de arbeiders zeggen, dat zij zulke ongepaste uitdrukkin gen niet. mogen gebruiken, maar als een en kelen keer de kapitalistische klasse eens wat moet hooren wat haar niet aangenaam is, dan moet zij bedenken, dat zij de oorzaak is van de ellende der arbeiders. De heer Boes (V.D.': het is lammer, dat de heer Reinalda niet. evenals de heer Meyers, gezegd heeft, dat hij de arbeiders zal opwekken zich van zulke uitdrukkingen te onthouden. De motie Castricum werd verworpen. meG

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10