5mmntriedefeen lOcts. Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 15 SEPTEMBER 1932 23 tegen 13 stemmen. Vóór Visser, v. Tetering, v. Liemt. Roodenburg, Baas, Wolff. Bijvoet, Castricum, mevr. Hoekstra en van Kessel. Een terrein geweigerd aan de communisten. Ook was er een vraag van den heer Peper Communist) betreffende de weige ring door den Burgemeester van vergunning voor een openlucht-bijeenkomst aan de Communistische Partij afdeeling Haarlem op een geschikt gemeente-terrein. De voorzitter zei, dat hij vergunning ge weigerd had voor een terrein aan de Klever- laan. omdat hij alleen zoo'n vergunning geeft voor terrein voor het Paviljoen en aan het Prinsenbolwerk. De heer Peper (communist) zei. dat vaak vergunning gegeven is voor andere ter reinen. Nu er geen particuliere terreinen in de gemeente zijn, heeft de gemeente het monopolie. Het terrein van het Brongebouw verdwijnt nu ook al. Spreker stelde een motie voor om af te keuren dat de gevraagde vergunning gewei gerd is en verzocht wordt voortaan zulke vergunningen te geven. De heer Re in aid a (s. d. a. p.) meende, dat de enkele terreinen die de gemeente heeft, beschikbaar gesteld moeten worden voor zulke bijeenkomsten. Het gemeentebe stuur kan verschillende voorwaarden steu nen. Mr. Gerritsz (s. d a. p.) wethouder, deelde mede. dat het college van B. en W. bereid is te overwegen welke andere terrei nen beschikbaar gesteld kunnen worden. De heer Peper trok zijn motie daarop in. Het demonstratieverböd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cu. per r«»e!. Rekening houdend me! de fegenwoordige eco nomische verhoudingen is de prijs van Aspirin tabletten in buisjes van 20 tabletten van 75 cent tot verlaagd. Daarnaast zijn vanaf heden in een bij- i zondere hygiënische zakjes-verpakking 2 tabletten, ter vervanging van de dik wijls zoo onhygiënische aflevering van losse tabletten, verkrijgbaar tegen den prijs van Deze prijsverlaging tezamen met de nieuwe zakjes-verpakking stelt iedereen in staat, de eenig echte, werkelijke Aspirin-tabletten te koopen. (b ayer) Dus vanaf heden alleen nog echte ASPIRIN in deze origineele verpakkingen. Aspirin wordt uitsluitend door-de BAYER-fabrieken vervaardigd. Elke tablet, die niet van het BAYER-kruis is voorzien, is geen Aspirin. Een garantie voor echtheid en versche tabletten wordt uitsluitend in deze origineele verpakkingen gewaarborgd. De heer G. Oversteegen (Communist) heeft de volgende vragen ingezonden: Wil de heer Slingenberg den Raad mee- deelen, waarom hij als waarnemend Burge meester besloten en bekend heeft gemaakt, elke vergunning tot het houden van mee tings in de open lucht en demonstraties, te weigeren en reeds verleende vergunning heeft ingetrokken? Wil de Burgemeester den Raad meedee- len, of hij ten aanzien van het verleenen van vergunningen voor meetings in de open lucht en demonstraties, die door den heer Slingen berg aanvaarde gedragslijn voornemens is, te verlaten en weer dergelijke vergunningen te verleenen? Mr. Slingenberg (V. D.) wethouder, deelde mede, dat op de meeting van 26 Augus tus van het Anti-Weltercomité niet de voor waarden zijn nagekomen. Er was geëischt, dat men zich van krenkende uitdrukkingen zou onthouden. Daarop is de betooging dooi de politie ontbonden, waarop een vechtpartij gevolgd is. Omdat gevreesd kon worden d?.t bij verdere betoogingen van het comité vecht partijen zouden kunnen voorkomen, is door spreker besloten voor zulke openlucht-betoo gingen geen toestemming meer te geven. De heer Oversteegen (communist): En nu het antwoord van den burgemeester op mijn vraag. De voorzitter: dat is niet aan de orde en daar antwoord ik niet op. De heer Oversteegen (communist) De uitdrukking dat er een formeele vecht partij heeft plaats gehad is niet juist. De uitdrukkingen die op die betooging zijn ge bruikt. zijn niet beleedigend. Nu de burgemeester geen antwoord op de vraag wil geven, zal binnenkort aan den burgemeester vergunning gevraagd worden voor een nieuwe demonstratie. Spreker stelde een motie voor om den burgemeester uit te noodigen het demon stratieverbod in to trekken en in het vervolg weer toestemming te verleenen voor open- luchtmeeting door welke partij die ook aan gevraagd wordt. De motie Over stee gen werd alleen gesteund door den heer Peper. De burgemeester en de Raad. De voorzitter deelde tenslotte mede, dat hij in het vervolg in den raad niet meer zal antwoorden op vragen betreffende zijn beleid als hoofd der politie. In hoogste in stantie is beslist, dat een burgemeester dat niet behoeft te" doen. De heer Joosten (s. d. a. p.): Daar spre ken wij nog wel eens over! •x Om 7.10 werd de vergadering gesloten. STADSNIEUWS DE MAANSVERDUISTERING. UITSTEKEND WAARGENOMEN. Woensdagmorgen. Bedekte lucht, 't Ziet er niet fraai uit voor het waarnemen van de maansverduistering. De voorspelling wordt al geuit, dat we een totale verduistering zul len hebben achter de wolken. Doch De Bilt beslist anders: gedeeltelijk bewolkt beveelt het weerbericht. En het wórdt gedeeltelijk bewolkt, zelfs weinig be wolkt. En als de zon ter kimme nijgt en on dergaat dan laat ze zelfs een volkomen hel deren hemel achter, waarin de maan in het Oosten als een hel-gele ronde schijf, als een Edammer kaasje prijkt. Even lijkt het, of lichte wolkjes de aaak in de war willen sturen, zoo tegen half 9. Maar deze verdwijnen snel, en tot omstreeks 11 uur toe is de verduistering uitstekend waar te nomen. Langzaam schuift zich de aai'd- schaduw voor de maan, aan den linkeron- derkant beginnend. Langzaam wordt de maan door die schaduw aangevreten, totdat er om 20 minuten over 10 nog slechts een klein kaaskorstje is overgebleven. Dc ge- heele schijf blijft echter duidelijk zichtbaar in een zwakke, rood-bruine kleur. Gestadig trekt, de schaduw verder, gela ten wacht het mannetje in de maan tot het verdonkeremanen is afgeloopen. Maar dan komen er weer wolken, en ik verlies telkens voor een poosje óe steeds meer vrijkomende schijf uit het oog. Totdat om ruim 12 uur de maan weer groot en rond hoog aan den helderen hemel staat en het mannetje weer oolijk neerblikt. veelbetee- kend knipoogend tegen de kozende jeugd, die het ditmaal zonder de klassieke mane schijn moest stellen. TOEPASSING ART. 40 ARMENWET? In de Gedeputeerde Staten heeft de mon delinge behandeling plaatsgehad van het verzoek van het Alg. Burg. Armbestuur fe Nieuwer-Amstel om toepassing van art 40 der Armenwet met betrekking tot de beta ling van de kosten van ondersteuning van een armlastige. Daar deze bij zijn verhuizing naar Nieuwer Amstel behoeftig zou zijn. ver zoekt N. Amstel aan Ged. Staten, dat Haar lem voor de kosten zal zorgen. De vertegenwoordiger van Nieuwer Amstel achtte een afschuiving door- Haarlem aanwe zig, wat de heer De Haas van Dorsser, na mens het Burg. Armbestuur van Haarlem tegensprak. De armlastige is geheel vrijwil lig verhuisd, zonder dat aandrang op hem is uitgeoefend. Schriftelijk heeft hij gevraagd om steun voor verhuizing, omdat hij in Haarlem niets meer verdienen kon en in Nieuwer Amstel wel werk kon krijgen Gedeputeerde Staten zullen later hun be slissing nemen. HET ONDERWIJSVRAAGSTUK. VERZET TEGEN DE „VERSLECHTE RINGEN". Door de afdeeling Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond is een commissie ingesteld om aan de afdeeling rapport uit te brengen over het Onderwijsvraagstuk. Deze commissie be staat uit de heeren: A. G. Boes, voorzitter: E. Geerts Wzn., secretaris; L. Broekhuijzen, Mr. L. G. van Dam, J. C. Deering, mevr. M. E Elzinga-Berlijn, Dr. S. Elzinga. W. P. J. Ente, H. Schuurman en H. de Vries. De voorzitter der afdeeling, Mr. L. G. van Dam. heeft de commissie Dinsdagavond ge ïnstalleerd. Mr. van Dam constateert, dat in breeden kring verze't rijst tegen den huidigen toestand op onderwijsgebied. Het openbaar lager onderwijs komt in de verdrukking en vair allerlei kanten poogt men de openbare school terug te dringen op de tweede plaats. Het is noodzakelijk de oorzaken daarvan na te gaan en middelen te beramen om hierin verandering te brengen. De oorzaken, dat het bij het openbaar onderwijs niet gaat. zooals men zou wenschen, liggen slechts voor een gering deel in eigen boezem, maar zij zijn in hoofdzaak gelegen in de wetgeving. De oorzaken in eigen kring, waardoor het open baar onderwijs in discrediet dreigt te ko men. zijn velerlei. Om politieke bijmotieven wordt bijv. maar al te veel de groote klok geroerd omtrent elke bezuiniging op onder wijsgebied. „Verslechtering" is al gauw de be titeling van eiken maatregel, die wordt aan gekondigd. Deze verslechtering raakt meest al evenzeer het bijzonder onderwijs, maar van die zijde hoort men de kreten heel wat minder luid; de argelooze buitenstaander ge looft maar al te gaarne, dat het openbaar onderwijs weer verslechterd is en dat het bij zonder onderwijs voor deze verslechtering gespaard bleef. Niets Is minder waar; het ware zaak voor de voorstanders van de open bare school, den volke luide te doen hooren. dat het openbaar onderwijs in ons land aan hooge eischen voldoet, dat het wordt gegeven in mooie moderne gebouwen door uitsteken de leerkrachten. Want wij mogen al eens protesteeren tegen maatregelen, die inder daad verslechtering brengen, met beslistheid zou spr. de stelling willen poneeren, dat ons openbaar onderwijs voortreffelijk is. dat ieder ouder met vol vertrouwen zijn kinderen kan zenden naar de openbare school. De pro paganda voor het openbaar onderwijs zal goed doen hierop te wijzen; wij kunnen trotsch zijn op onze openbare school, die in geen enkel opzicht voor de bijzondere school behoeft onder te doen. De ouders zelf, de burgers, zullen ten slotte moeten beslissen, aan welke school de voorrang toekomt; het leven, de vrije maatschappelijke kracht wordt niet bedwongen door een papieren staketsel. Wij hebben te zorgen, dat de openbare school de reputatie heeft, die haar toekomt. Wie zijn het toch, die de valsche geruch tenten verspreiden, dat het schoolgeld op bijzondere scholen lager is dan op openbare, dat kinderen beneden den toelatingsleeftijd tot bijzondere scholen worden toegelaten, dat bijzondere scholen mooie cebouwen en bete" leermiddelen zouden krijgen dan openbare? De wet verbiedt dit alles en betrekkelijk zeldzame misbruiken daargelaten zijn deze' beweringen in hun algemeenheid onjuist; zij kunnen slechts strekken tot schade voor de trekkracht der openbare school. Wie hier in Haarlem het openbaar onder wijs beziet, vindt mooie ruime schoolgebou wen met uitstekend personeel en met een onderwijs, dat voortreffelijk is. Hij vindt ook het onderwijs in alle vormen, waarin men het zou kunnen wenschen: opleidingsscho len. Montessorischool, klassicaal onderwijs. Wie het allerbeste onderwijs voor zijn kinde ren wil, kan waarlijk bij de openbare school terecht. In het voortdurend den nadruk lezgen op elke verslechtering, die voor het bijzonder onderwijs evenzeer geldt, maar daar onopge merkt verloopt, ziet spr. het groote gevaar in eigen kring, waardoor het openbaar onder wijs in vergelijking met het bijzonder wordt geschaad. Maar grooter. veel grooter dan dit gevaar is de schade, is het onrecht, dat onbillijke wetgeving brengen kan. Het zijn de bezwa ren, die wij hebben tegen de tegenwoordige onderwijswetgeving en tegen de thans aan hangige voorstellen om deze nog te vererge ren. Onze Lager-Onderwijswet legt een ver antwoordelijkheid op particulieren, die niet ieder in slaat is te dragen. Reeds minister J. Heemskerk Azn. zag dat in, toen hij in de Memorie van Antwoord tot zijn ontwerp- Schoolwet schreef: „Een subsidie- of restitu- tiestelsel, waardoor bijzondere personen en vereenigingen over de staats- en gemeente kassen zouden beschikken, is met administra tieve orde en goed beheer niet bestaanbaar". Aan bijzondere personen en vereenigingen is het recht, gegeven om binnen zekere grenzen te beschikken over geld uit de openbare kas, terwijl zij zelf voor het beheer dier openbare kas geen directe verantwoordelijkheid heb ben. Maar al tc zeer heeft men het groote beginsel uit het oog verloren dat splitsing van bevoegdheid en verantwoordelijkheid op den duur niet mogelijk is. Mogen in normale tijden deze bezwaren reeds ernstig worden gevoeld, tot onhoudbare toestanden voert onze Lager Onderwijswet in crisistijd. Flagrar.ter ongelijkheid is niet denk baar. dan de toestand, die thans bestaat. Wij zijn in een stadium gekomen, waarin wij ten i bate van het openbaar onderwijs gelijkstel ling met het bijzonder onderwijs rfoeten gaan vragen. Er zijn natuurlijk plaatsfn. en ook Haarlem behoort daartoe, waar de open bare lichamen op steun en medewerking der bijzondere schoolbesturen kunnen rekenen. Maar de wettelijke toestand is deze, dat een gemeentebestuur in deze tijden van finan- cleeicn nood menigen schoolbouw en menige uitgave voor het onderwijs moe. achterwege laten, die het aan de bijzondere scholen door de wet gedwoncen is toe te staan. En een schromelijke ongelijkheid schept, ook in onze gemeente, de bepaling van arti kel 100 iid 2 eer Lager-Onderwijswet, waar bij wordt bepaald, dat de vergoeding uit de gemeentekas voor boventallige onderwijzers aan het bestuur der bijzondere school wordt uitgekeerd over het tijdvak, gedurende het welk aan de openbare school boventallige on derwijzers werkzaam zijn, en tot twee jaar daarna. Na een uiteenzett ing van de taak der com missie verklaarde Mr. Van Dam deze ge ïnstalleerd. De heer A. G. Boes antwoordde namens de commissie waarna met de werkzaamheden werd begonnen. EEN REIS DOOR RUSLAND. L. COHEN, LEERAAR AAN HET KENNEMER LYCEUM, VERTELT DAAROVER. De heer L. Cohen, leeraar aan het Ken. Lyceum heeft in de afgeloopen maand met een gezelschap van 50 doktoren een reis door Rusland gemaakt. Zoodra wij vernamen dat hij teruggekeerd was. hebben wij hem in zijn woning te Aer- denhout bezocht. Onze gastheer begon met- de teleurstellende mededeeüng, dat hij ons niet veel vertellen kon, of liever: niet- wilde, daar immers uit zoo'n massa ervaringen en belevenissen pas een helder beeld gekristalliseerd kan worden, als deze overvloed aan indrukken wat is bezonken. Bovendien, iemand die slechts 3 weken in een land vertoeft, en dan nog wel in een land als Rusland, dat op zichzelf reeds een wereld deel is, en die de Russische taal niet volko men meester is, kan en mag zich geen vast staand oordeel aanmatigen. Wij gingen, zoo vervolgde onze verteller, met een cosmopolitisch gezelschap van Ber lijn naar Leningrad. Er waren dok toren uit Duitschland. Frankrijk. Italië. Spanje, Denemarken, kortom uit alle landen van Europa. Onze reis werd georganiseerd door het reis bureau „Intourist". dat, evenals alle instel lingen in de Sovjet-Unie. aan den staat toe behoort. Overal waar wij aankwamen, von den wij een vertegenwoordiger van de „In tourist". die ons begeleidde en ons alles in hot Fransch en Duitsch uitlegde. Wij waren bovendien steeds vrij om te loo- pen en te kijken waar we wenschten „Dus als U een fabriek of bedrijf wilde be zichtigen, kon U vrij in en uitloopen?" Net zoo vrij als hier, of onvrij, zooals U het noemen wilt. De directies hier laten ook niet iedereen direct maar rondneuzen!" ..Wat kunt U ons van de woningtoestanden vertellen" zoo vroegen wij ..Er zijn inderdaad zeer goede en mooie ar beiderswoningen, maar er is beslist nog wo ningnood. Er zijn ook reusachtige bouwwerken tot stand gekomen. Te Djepenostroi bijvoorbeeld is een geweldig krachtstation om electriciteit te ontwikkelen, dat groote gebieden van stroom voorziet. Maar om niet op de gang van zaken voor uit te loopen, van Leningrad ging de reis naar Moskou, en vandaar naar de hoofdstad van Oekraïne Agarkow. Overal vonden we weer den vertegenwoor diger van „Intourist". die reeds voor ons hotel had gezorgd. De hotels, en daar zijn ook veel misvattingen over. zijn prima, en kun nen ccmakkelijk met de West-Europeesche eerste-klasse hotels vergeleken worden. Het is anders gevaarlijk om vergelijkïneen te willen maken tusschen Oost- en West-Euro pa. Alles is anders, alleen de menschen zijn gelijk, terwijl zij juist geheel anders zijn Een contradictio die een wereld van waarheden bevat. Van Oekraïne ging het naar Djepenostroi, waar het genoemde electriciteits-kracht- station is gebouwd. Dit station is een onder deel van het vijf-jarenplan. ..Kunt U nu op zoo'n reis uiterlijk veel be merken van het vijf-jarenplan?" onderbra ken wij. „Het vijf-jarenplan is daarvoor veel te grootsch. Maar er zijn toch wel degelijk hier en daar ondcrdeelen van aan te wijzen". Van Djepenostroi reisden wij naar Sebas- topol en over de Zuid-Krim, van waar wij per boot over de Zwarte Zee naar Odessa overstaken. Vandaar naar Kiev en dat was het eind punt. Zooals gezegd, wij hebben een overvloed van indrukken. Wil waren in ziekenhuizen en gevangenissen, kerken en ..Kerken?'1 klonk het wel wat verbaasd uit onzen mond. „Ja. er is wel een propaganda tegen den godsdienst, maar voor hen die een kerk wil len bezoeken blijft toch nog altijd de moge lijkheid daartoe bestaan. Het spreekt van zelf dat de kerkgangers vooral onder de oudere menschen te vinden zijn. ofschoon er ook wel enkele jongeren onder hen zijn. Van Kiev was 43 uur onafgebroken reizen noodig om weer in Amsterdam terug te zijn Zeer erkentelijk was de heer Cohen dat hét Kennemer Lyceum door hem een week langer vacantic te geven, hem in staat gesteld had, deze reis tc kunnen maken. De heer Cohen besloot: „Ik ben onbevoor oordeeld naar Rusland toe gegaan, en heb ervaringen opgedaan die mij zoowel sym pathiek als antipathiek zijn. Doch daarover wil ik me niet uitlaten, want zooals gezegd, een vaststaand oordeel mag ik mij niet aan matigen". Een groot aantal foto's zal niet het eeniee tastbare, resultaat van deze interessante reis blijven. Dc heer Cohen is namelijk voorne mens een uitvoerige studie over zijn reis te schrijven. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET BROKKENHUIS Klein Heiligland 12, Telefoon 15813. In verband met den grooten stroom van aanvragen om hulp. die thans weder zijn ontvangen, heeft het bes•-uur van het Brokkenhuis besloten, eerstdaags weer een begin te moeten maken met de werkelij-k- sche ultdeeling van kleeding e.d. aan hulp behoevende en noodlijdende gezinnen. Door de langdurige werkloosheid zijn vele gezinnen to;aal uitgeput en hebben zelfs ge brek aan het allernoodzakelijkste. Met angst en vreezen wordt den komenden winter tegemoet, gezien. Er is hier gebrek aan warme onder- en bovenkieeding. beddegoed en aandekking. Middelen om een en ander zelf aan te schaffen ontbreken een eenenmale zc-odat velen een beroep op onze instelling doen ter verkrijging van een en ander. Het bestuur wil gaarne een ieder helpen doch hiervoor is in de eerste plaats noodig den steun en medewerking van de ingezete nen van Haarlem en Omstreken. Het doet een vriendelijk, doch dringend beroep op de offervaardigheid van allen, die ons werk willen steunen door het afstaan van over tollige kleed in gstukken van allerlei aard. die voor de betrokken gezinnen nog bruik baar zijn. De voorraad goederen is nog niet groot en geregelde aanvulling is noodzake lijk. Het bestuur hoopt weder spoedig een groot aantal adressen te mogen ontvangen waar goederen afgehaald kunnen worden Een telefoontje no. 15813 of een briefkaart aan het adres Klein Heiligland 12 en onze wagen komt voor uw deur om uwe gaven in om vangst te nemen. De adressen voor het afhalen der goederen kunnen voorts nog worden opgegeven te Haarlem .bij mevr. Van KemipeValk, Kempstraat 14 tel. 14441 en bij mevr. v. d. Vangstde Gilde, Bred erodes traat. 14. .tel. 11702 en te Bloemendaal bij mevr. Lioni— Jungblut, Rijperweg 1, telefoon 22115. Namens het bestuur van het Brokkenhuis A. v. MARSELIS HARTSINCK. presidente, P. J. MULDER, secr.-penningm. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. BELASTINGZAKEN. VRAAG: 1. Hoeveel belasting moet men be talen voor een kostganger dio f 11 per weck betaalt? 2. Hoeveel voor oen kostganger die f S per week betaalt? Van deze NI on S moeten nog 4 4 cent begrafenis en ziekenfonds betaald worden. ANTWOORD: Men moot het bedrag dat men na aftrok van do onkosten wegens kost en in woning overhoudt voor do belasting opgeven. Aftrek voor ziekenfonds is niet toegelaten. VRAAG: Ik hob 2 minderjarige kinderen (3 on 6 Jaar) en mijn Inkomen is f 1810. Hoeveel ben ik aan inkomstenbelasting over '32'33 verschuldigd? ANTWOORD: Rijksink.bcl. f 17.68. Gom. fomlsbel. f 32.40. Dit laatste bedrag Is hoogcr, indien men mot andere belastingplichtige per sonen in gezinsverband samenwoont. VRAAG: 1. Hoe groot Ik in Haarlem de af trek voor noodzakelijk levensonderhoud voor do inkomstenbelasting voor gehuwden en on- gehuwden? '3. Moeten ouders inkomstenbelasting betalen van den steun ten bedrage van f 816 die zij per Jaar van de vier kinderen samen ontvangen, daar zij zelf geen inkomen hebben? ANTWOORD: 1. Dc aftrek voor noodzake lijk levensonderhoud is door de nieuwe gcm.- fondsbel. vervallen, wel wordt voor de bere kening van den aanslag bet inkomen voor onge- huwdon met f ::0Q verhoogd en dat van ge huwden met f 100. 2. Ja. voor die onderst«ninlng is men belasting pllchlig. De kinderen mogen het bedrag van hun inkomen aftrekken, DIEREN. VRAACMijn kanarie heeft al een half jaar een kaal kopje. HU zingt, is tierig en heeft geen luis. Wat is er aan te doen? AJ^fWOORD: t.'w kanarie heeft last van ve- dermcit, dit houdt dc ontwikkeling van nicuwo veeren tegen, reinig zijn kool en omgeving met water met lysol vermengd, geeft de vogel gele genheid tot baden, geef als hoofdvoedsel prima raapzaad. Als versnapering dagelijks een stukje appel, liefst lichtzuur. RECEPTEN. VRAAG: Ik heb een wollen badpak, waarvan het bovenstuk licht gekleurd is, en het broekje donkerblauw. Wanneer Ik het nu in lauw wa ter wasch. geeft het lila af. Ook de witte band die in het midden van het pak loopt, ts reeds lila geworden. Is daar Iets tegen te doen? ANTWOORD: Ecnlgo wat we u kunnen ud- vlBceren Ls om het pak niet met andere dan ani- rnoniakzecp to wnsschcn en maar even lauw- water. Goed met schoon water naspoelen. Als hel witte reeds lila ls geworden is dat niet meer goed tc krijgen. VRAAG: Hoe kan ik melkvlekken uit een Jurk krijgen? ANTWOORD: Bedoelt u een donkere wollen jurk? Ge doet dan bij 4 doelen lauw water 1 deel vloeibare ammonia, doopt hierin een han- dcnborstel en boent daarmee de vlekken ste vig af. Laat ln de schaduw drogen. Dit gekit niet voor lichte kleuren of voor zijde. VRAAG. 1 en 2. Hoe maakt men uitjes en augurken ln? Welke azijn en kruiden? ANTWOORD: 1. Zet de uitjes met zout be strooid ecnlgo uren weg. Schil ze dan en lcc ze geschild in een kom met koud water, die naast u klaar stnnt. Wasch ze en laat ze daarna 24 uur met zout bestrooid stnan. Laat zo dan op vergiet zoo droog mogelijk uitdruipen en doe ze In goed schoon gemaakte flesch of pot. De hoe veelheid kruiden neemt go naar gelang g« uitjes hebt. Ge hebt noodig witto poporkorrels, cayennopeportjes en een stukje aluin. Ge legt de krulden er tusschen en overgiet met prima azijn tot zo ruim onderstaan. Indien de azija niet erg helder is moet deze eerst gekookt en er pas op als hot ijskoud is. Sluit goed af met vochtig perkament. 2. Snijd het kroontje van de augurktjes, wrijf of borstel ze goed schoon. Zet ze eon nacht met zout bestrooid weg. Laat ze daarna op vergiet zoo droog mogelijk uitdruipen, doe ze met de volgende kruiden in schoone flesch of pot. Gemberwortel (gedroogd) versche mierikswor tel, laurierbladeren, dragon, venkelzaad, cayen nepeper. mosterdzaad en een stukje aluin. Ver der handelt gc geheel als bij de uitjes ls onge- geven. VRAAG: 1. Hoe maakt men vruchtenbowl van ananas, sinaasappel, appcl(?) on banaan op witte vruchtenwijn? 2. Na hoeveel dagen,-Voor het gebruik gereed? ANTWOORD: 1. Maak dc vruchten schoon en vordoel zo in aardige kleine stukjes. Leg ze in de kom en overgiet met de wijn waarin ge naar smaak 1 a 2 eetlepels suiker per flesch hebt opgelost. Ge moot zachte appels hebben. 2. Ge zet het een paar uur op een koele plaats en 't Is dan voor 't gebruik gereed. Lang staan mag het niet. dat gunt dan gisten. Desverlangd kunt ge bij het inschenken wat spuit- of Victo- riawater bij doen. De stukjes appel moeten heel klPin ztjn. beter kunt ge hiervoor b.v. perziken enz. nemen. DIVERSEN. VRAAG: Zooals hekend bestaat er in Haar lem de mogelijkheid dat een Ingezetene tegen betaling van den Gemeenteraad toestemming krijgt een of meer auto's voor zijn kantoor of woning te plaatsen en die daar den geheelen dag te pnrkeeren. Toen Ik nu laatst mijn wagen voor eon woning vun een vnn dezo verlofhou ders plaatste kwam dezo zijn huls uit on ver bood mij daar te parkoeren. Heeft hij daartoe hot recht cn ben lk Mtrafbaar wanneer ik mijn wagon daar toch neerzet? Het blijft m.L toch altijd openbare weg, terwijl do polltlo geen parkeerverbod heeft aangegeven ANTWOORD: Wend u tot den Commissaris van Polltlo, VRAAG: Waar kan lk my opgeven om oen cursus te volgon van eerste hulp bij ongevallen? Hoelang is dc duur cn hoeveel bedragen de kosten? ANTWOORD: Wend »i tot den beer J. H. Fortgens. Ged. Oude Gracht 26. VRAAG: Heeft de Thomsonlaan bij de Pijls- laun ln don loop der tijden ook een anderen naam gehad, of hebben de bewoners soms een verzoek tot naamsverandering Ingediend? ANTWOORD: Indertijd heette die straat Franklinstraat. Op verzoek van dc bewoners ia die naam toen veranderd ln Thomsonlaan. om dat de oerste tot verwarring aanleiding gaf. VRAAG: Mijn dochtertje wordt In Januari a.s. 14 Jaar. ZIJ kan nu een betrekking kragen voor lichte huishoudelijke bezigheden. Mag zij die betrekking aannemen? ANTWOORD: Ja, doch pas werkzaamheden verrichten met ingang van haar 14en verjaar dag. VRAAG: Een dezer dagen ontving ik een be schrijvingsbiljet van dc Kcrkel. Hoofd. Omslag der Neder-Dultschc Hervormde Gemeente to Haarlem. Wanneer ben ik verplicht om kerke lijke belasting tc betalen? Ik ben wel gedoopt en mijn vrouw ook. maar we zijn belden niot aangenomen. Ook nemen wij in het geheel geen kerkelijke plichten waar. Wanneer ik nu toch nog verplicht ben belasting te betalen, waar kan ik mij dan opgeven om geheel geschrapt to worden? ANTWOORD: Go xljt als dooplid der Ned. Herv. Kerk belastingplichtig. Doer schriftelijke opzegging van uw lidmaatschap, te richten aan heeren Kerkvoogden cn Notabelen, wordt go van uw lidmaatschap ontheven. VRAAG: 1. Hoeveel bodragen de succesierech ten, die na het overlijden van den jean door de vrouw moeten worden betaald? 2. I» het percentage bij elk bedrag gelijk? 3. Worden onder 1 dc waarden van hutzen cn Inboedel getaxeerd? 4. Maakt het aantal minderjarige kinderen nog verschil? ANTWOORD: 1. Van 2 tot 7 pet. 2. Neen. Progressief. Ilooger naar het bedrag grooter ts. 3. Ja. 4. Het kan voor do vrijstelling van recht van belang zijn, VRAAG: Is een werkgever of -geefster wet telijk verplicht om voor een weduwe vnn 3? Jaar. die woer uit werken gaat rcntezcgcls to plakken? Zoo Ja, vnn hoeveel? ANTWOORD: Ja. Afhankelijk vnn het ver- dlondo loon. VRAAG: 1. Kan men ooit trouwen zonder in de ondertrouwrubrlek geplantst te worden? 2. Zijn daar konten of andere voorwaarden aan verbonden? ANTWOORD: 1. De afkondiging aan het ge meentehuis Is bij de wet voorgeschreven. Wat betreft de aankondiging in de courant zoudt gij aan de redacties der plaatselijke bladen kunnen verzoeken het wat U betreft niet te vermelden. 2. Neen. zie onder 1. VRAAG: Mijn -zoon wil trouwen: welke pa pieren heeft hij nu noodig. daar mijn huwelijk ontbonden ls. en mijn vroegere echtgenoot er gens in Amerika is overleden. Ia er nu byv. een overlljdcnsacto noodig? ANTWOORD: Als hij jonger is dan 30 jaar heeft hij de ovr-rlljdensacte van zijn vader noo dig. Als het niet mogelijk ls deze te verschaf fen. voorziet de wet op andere wUze daarin door een z.g. acto van bekendheid door den Kan tonrechter af tc geven. VRAAG: Als een zwager met een schoonzus ter Wil trouwen is dan toestemming van do Koningin vcreischt? ANTWOORD; Ja*

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11