Een abnormale September-maand te Genève. DE HAARLEMSCHE STRATEN EN HUN OORSPRONG. GROOTE KERK Ds. BEKER RAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1932 VIERDE BLAD Stilte fnplaats van het gebruikelijke drukke internationale (laven. Twijfel over de beteekenis der komende Volken- bondsvergadering. Het bureau der Ontwapenings conferentie zal de volgende week weder bijeenkomen. Duitschland's dreigement aan de bureauzittingen niet meer deel te nemen zonder een voorafgaande oplossing van het gelijkgerechtigdheids-vraagstuk. (Van onzen correspondent). IV. DE WITSTRAAT GENèVE, 12 September 1932. Een vreemdeling, die in de laatste jaren zdjn gewoonte ervan gemaakt heeft de maand September te Genève door te bren gen en die thans, na een lange reis waar op hem geen Geneefsoh nieuws bereikte hier weder de traditie getrouw zou zijn ■teruggekeerd, zou de Volkenbondsstad in deze"dagen niet meer herkennen! In dezelfde stad, waar sinds 1921 de hotels in September propvol pleegden te «Jn, waar 'kleurige vlaggen van vijftig staten de straten opvrooli j fctien en au tos dei- verschillende delegaties op bepaalde uren voor en na de zittingen der Volkenbonds vergadering, in een lange reeks over den Quai Wilson pleegden te snellen, waar voort durend honderden vreemdeLingen. in alle ■talen der wereld druk .met elkander rede- ineerend, zicfh in de hotels en langs de heer lijke kaden aan het blauwe meer bewogen, in deze zelfde stad is het thans in dezelfde Septembermaand een doodsche verlaten boel. De hotels zijn leeg, eetgelegenheden zijn gesloten, alleen de inheemsche bevol king is op de breede straten en wandelwegen aan te treffen. Slechts één troost blijft ons, die gewoon zijn Genève in September fleu rig, interessant, levendig en druk bevolkt te zien; dat wij hier slechts met een uit stel van enkele weken te doen hebben en dat de op 26 September beginnende Der tiende Volkenbondsvergadering aan October drukte zal goedmaken, wat wij aan Septem- ber-leven hebben moeten ontberen. Zal dit echter het geval worden? Het ont breekt hier niet aan stemmen van twijfel. Naar vei er meening zal de Dertiende Volken bondsvergadering, wier aanvang in verband- met den langen duur der Ontwapenings conferentie van 5 tot 26 September werd uit gesteld. weinig belangrijk zijn. De twee ■groote internationale problemen van dezen tijd, de economische en financieele gezond making der wereld en de ontwapening, zui den toch beide op afzonderlijke wereldcon ferenties besproken worden, zoodat de Vol kenbondsvergadering daarover het zwijgen kan bewaren. En het Chineesch-Japansch geschil over Mandsjoerije zal eerst <nog door den Volkenbondsraad bekeken worden, zoo dat de Dertiende Volkenbondsvergadering, die waarschijnlijk slechts veertien dagen duren zal. wel niet tot de 'bespreking van dit onderwerp komen zal en de zaak aan de in Maart reeds bijeengekomen en nimmer nog gesloten Buitengewone Volkenbondsver gadering onder voorzitterschap van Paul Hymans zal overlaten. Aldus is de rede neering van hen, die een slappe Dertiende ■Volkenbondsvergadering voorspellen Wat het laatste punt betreft, de behan deling van het rapport der comissie-Lord (Lytton over Mandsjoerije, zullen zij zeker wel gelijk krijgen. En niemand zal het be treuren, dat de leiding der Japansdh-Chi- neesche besprekingen aldus in handen van den voortreffelijiken. bij allen takt toch op zijn tijd ook energischen Belgischen minis ter van buitenlandsche zaken blijven zal. Zullen echter inderdaad de -twee groote wereldproblemen van dezen tijd op de Der tiende Volkenbondsvergadering onbespro ken blijven? Men acht het bier niet uitgesloten, dat, als de Duitschers inderdaad zouden weige ren aan de bijeenkomst van het bureau der Ontwapeningsconferentie deel te nemen (waarop ik dadelijk terugkom), alsdan de Volkenbondsvergadering, waarvan de Duit schers wel niet zullen wegblijven, een debat over den Duitschen ge",\ikgerechtigdheids- eisc'h zal brengen. En wat de economische en financieele vraagstukken betreft-, over- heerscht hier de meening, dat de tweede commissie der Volkenbondsvergadering on getwijfeld een groot debat over de taak der komende wereldconferentie zal voeren, voor al nu deze waarschijnlijk eerst in het be gin van het volgende jaar te 'Londen zal beginnen. De Volkenbondsvergadering zal vermoedelijk er prijs op stellen aan de voro- ibereidingscommissie eenige richtlijnen te geven over het door de Londensche confe rentie te bereiken doel. Een ander onderwerp, dat tot groote dis cussies op de Dertiende Volkenbondsverga dering zal kunnen aanleiding geven, is de kwestie van de reorganisatie van het Vol- kenbondssecretariaat in verband met de mogelijkheid van bezuinigingen. De geheele vraag van het -nut van het bestaan van den Volkenbond, van een permanente or ganisatie in het belang van internationale samenwerking op allerlei gebied, zal bij dit debat kunnen opgeworpen worden. Intusschen zullen aan de Derde Volken bondvergadering nog drie andere interna tionale bijeenkomsten voorafgaan: een bui tengewone zitting van den Raad van Be heer over 'het Internationale Arbeidsbureau ter bespreking van het Italiaansche voorstel tot verkorting van den arbeidsduur door middel van "een internationale regeling hieromtrent, de 68ste zitting van den Vol- kenbondsraad die reeds hierom eenige be langstelling zal trekken omdat de Valera de Raadsvoorzitter zal zijn. en de bijeen komst van het bureau der Ontwapenings conferentie. Toen de Algemeene Commissie der Ont wapeningsconferentie op 23 Juli voor een half jaar uiteenging, deelde de Voorzitter Henderson mede, dat hij het bureau op 21 September weder zou deen bijeenkomen, om een aanvang te maken met de veelomvat tende taak. die de resolutie-Benes van 23 Juli aan het bureau heeft opgedragen, op dat bij de hervatting der werkzaamheden der Ontwapeningsconferentie in Januar; alles grondig voorbereid zou zijn en met meer stoom zou kunnen worden voortge- werkt. De vorige week scheen het eenigszins twijfelachtig, of deze bijeenkomst van het bureau der conferentie op 21 September inderdaad wel zou plaats vinden Er waren mededeel in gen uit Berlijn gekomen dat de Dui sche regeering weigeren zou een verte genwoordiger naar de zitting van het bureau te zenden, indien niet te voren de Fransoh- Duitsche besprekingen over de gelijkge rechtigdheid een voor Duitschland bevre digend verloop zouden genomen hebben. Dit Duitsche dreigement wekte hier eenige ontsteltenis. Weliswaar had Nodolny op 22 Juli reeds het Duitsche ultimatum laten hooren. dat Duitschland „bij de hervatting der werkzaamheden der Ontwapeningscon ferentie" niet langer zou medewerken, in dien niet te voren een bevredigende ophel dering Inzake de Duitsche gelijkgerechtigd heid op bewapeningsgebied zou verkregen zijn. Doch algemeen legde men dit ultima tum zoo uit en dit werd van Duitsche zijde niet tegengesproken, dat onder „hervatting der werkzaamheden" bedoeld was de wederbijeenkomst der algemeene commissie in Januari en niet reeds de voor bereidende vergadering van het bureau in September. Men had aangenomen, dat juist bij gelegenheid van deze bureau-zittingen ernstige besprekingen over den Duitschen gelijkgerech'tigdheidseisch zouden plaats vinden, opdat de zaak in Januari „bevredi gend opgehelderd" zou zijn. Het nieuwe Duitsche standpunt, volgens hetwelk het ultimatum van 23 Juli reeds op 21 September afgeloopen is. verwekte hier een oogenblik twijfel, of het nog wel zin had het bureau op 21 September zon der de Duitschers te doen bijeenkomen. Gelukkig echter heeft Henderson belist aan de in Juli vastgestelde procedure v>ast te houden. Blijven de Duitschers dan werkelijk weg. dan moeten zij ook openlijk de ver antwoordelijkheid voor een nieuwe vertra ging der Ontwapeningsconferentie op zich nemen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. LETTEREN EN KUNST SCHILDERKUNST IN BLOEMENDAAL. Tentoonstelling in het Jeugdhuis. De dames Tine Honig en Do Struick Du Moulin hebben met den heer C. J. Laan een tentoonstelling van hun werk ingericht in het Jeugdhuis te Bloemendaal. ,-Pourquoi pas" heet een moppig Brus- selsch weekblaadje en „waarom niet" zou den wij geneigd zijn ons zelf ten antwoord te geven aLs de vraag ..waarom wèl" bij ons opkomt. Er steekt immers geen .kwaad in de kunst zoo'n beetje en familie te be oefenen en nog minder de resultaten dier oefeningen zoo'n beetje onder ons te ver- toonen. Wij leven in den gelukkigen tijd dat voor het groote publiek een tentoon stelling nu eenmaal een tentoonstelling is en laten wij nu eens ronduit praten hoevelen van de belangstellende bezoekers kunnen het verschil zien tusschen een stil leven van Heda en één van Tine Honig? Als ze tenminste niet vlak naast elkaar hangen de stillevens, natuurlijk. Ik wil daarmee niéts hatelijks voor deze contemporaine artiste 2eggen, integendeel, juist op grond van deze volslagen incom- pententie des publieks meen ik haar menig succes te mogen voorspellenmijn on dervinding van jaren gaat nu eenmaal dien kant uit. Maar toch, was nu zelfs en fa.mil.le een beetje scherper zelfcrdfciek niet aan te wenden geweest? Wanneer bij een schilder of schilderes de intrinsieke beteekenis van het werk nu eenmaal niet boven een ge matigd gemiddelde uitkomt, is ihet dan niet beter, op een tentoonstelling waar publieke critóek gevraagd wordt, met enkele goede typen de gansche productie te vertegenwoor digen, dan een veelheid van gelijksoortig heden te ver toon en? Maar daar krijg je geen zaal mee vol. zal men tegenwerpen. Accoord maair begin er dan ook niet aan. Het karakter van dit werk is van een zekere cor recte braafheid en een stilleven als dat groote nr. 5 met de twee eieren op een tafel bij een kannetje zou op een Sint Lucas- tentoonstelling geen kwaad figuur maken, en een nog beter zou allicht nr. 14 slaan, waarop een kannetje en een jakje malkaar treffen op een keukentafel. In beide schil derijen vindt ge fijn afgestemde, sobere kleuren, in het werk is een ernst die te waardeeren valt. maar het- is de ernst van een in siaaggevallen zendeling. De schets nr. 7. met de aronskelken, is mij. bij al haar incompleetheid, liever En dan ver rast dezelfde sobere dame in eens met een levend, bloedlevend pastelletje nr. 19. een tuinhoekje met een blauwee pomp, waar door men .met veel verzoend raakt. Mevrouw Struick Du Moulin is van leven diger geaardheid, heeft veel meer in de vingers en weet charmeuse te zijn. Zij be reikt veel in miniatuurachtig doorgevoerde aquarellen met aantrekkelijke onderwerpen: rozenbottels, uitte besjes in een glas. rozen knoppen in bloei en weet van soortgelijke onderwerpen heel fijne, kleine schilderstuk jes ook te maken die de verdienste hebben kundig en smakelijk te zijn. Opmerkelijk is bij haaT ook de duidelijke aanleg voor de lithographische prentkunst. Er liggen hier enkele zeer geslaagde bladen, mecrendccL ook bloemvoorstellingen. die technisch inte ressant zijn. en artistiek zooal niet nieuw, dan toch uitermate bevredigend. In deze schilderes steekt meer van het métier, haar kunstproductie staat buiten het dilettan tisme. Ook haar zou een kritischer keuzo baat hebben gebracht voor den eind-indruk. De man, tenslotte. In het trio is hij, het spijt mij als het onelegant klinkt, de sterk ste. Eigenlijk de eenige. die heusch schil dert. Laan heeft, blijkbaar zijn reisstudies bij .elkaar gezocht en laat dingen uit de Provence, uit Bretagne, uit Parijs zien, die INGEZONDEN 1MFDEDEELIN GE?! a 60 ets. per regel. HAARLEMSCHE JEUGDKERK Zondag 18 September v.m. 10 uur Medew. Ooster kerk koor IEDEREEN IS WELKOM er zijn mogen. Wanneer ge wilt zien hoe een echte schilderstudie gemaakt wordt dan kan nr. 63 u daaromtrent inlichten. Een sterke teekening is het pleintje met de pomp, nr. 75; ook nr. 74, ernaast, is zeer goed. Een gezicht op Montmartre een ander op Concarneau, boven de haven uit, zijn dingen die ons bijblijven. Eigenlijk bevreemdt het mij dat een schil der als Laan dergelijke werkstukken die als voorraadschuren voor te maken gecompo neerde schilderijen voor den maker onschat baar zijn, voor een futje 'te koop biedt. Is ook bij hem de aardigheid er ai af na een min of meer geslaagden aanzet? Dat zou jammer zijn. Deze schilder heeft alle capa citeiten d'-e voor een gaaf kunstwerk onont beerlijk zijn en al zijn deze hier getoonde zaken buitengewoon verdienstelijk, hij. die toch in opvat-ring en werkwijze lichtelijk traditioneel geörienteerd is, moet ons ten slotte het gave schilderij geven. met. de fi nesses en de verzorging die een Vollon of Boudin er aan wijdden. J. H. DE BOIS. MUZIEK Concert der H. O. V. De H. O. V. heeft Donderdagavond een orkestsuite van Johann Friedrich Fasch ge speeld. Voor zoover ik mij herinneren Kan was het voor het eerst van mijn leven dat ik werk van Fasch, die als een der beste com ponisten uit den tijd van Joh. Seb. Bach geroemd' wordt, hoorde uitvoeren En onwil lekeurig moest ik er aan denken, hoe de tijden en daarmee de toestanden in de componisten wereld veranderd zijn; zeker niet ten nadeele der muzieksamenstellers. Fasch was voor zijn tijd even modern als tallooze compositorische genieën, wier na men we in de kranten lezen, voor den on zen. Maar toen bestonden er nog geen in ternationale organisaties, om te zorgen dat elk geniebliksempje hunner leden gedrukt en uitgevoerd, en daarmee voor de vergetelheid behoed zou worden; toen componeerden de musici hun dagelijksch pensum voor on middellijk eigen gebruik of alleen maar voor eigen plezier of omdat ze 't niet laten konden, en ze borgen de manuscripten weer op en lieten ze slingeren en verloren gaan. Er waren geen congressen waarop ze er an deren mee konden lastig vallen en geen par- tijgenooten die er in de kranten over konden schrijven en dus kakelde er geen kip verder naar. Maar ziet: daar komt een paar hon derd jaar later een Adam, en voert een or kestwerk van den ouden vergeteling uit, en we zitten ineens versteld van de melodi sche weelde en klankenpracht. die ons daar geboden wordt.. Men bewondert, met recht de „sinfonia" die het tweede deel van Bachs Weihnachtsoratorium opent, maar de be wondering voor Fasch' muziek behoeft heusch niet minder te zijn. Is het dan met grappog te lezen dat tijdens diens leven niets van hem gedrukt is en dat hij uit be scheidenheid weigerde mede te solliciteeren naar de betrekking van cantor aan de Tho- maschool als opvolger van Kuhnau? En moeten we niet blij zijn, als ons ijverig orkest zich de niet geringe moeilijkheden der uit voering getroost en ons de gelegenheid schenkt om de schoonheid dier muziek te ge nieten? Blij en dankbaar en vervuld van hope, dat het niet bij deze ééne uitvoering van een werk van dien grooten meester moge blijven. Nog in ander opzicht was het concert van Donderdagavond merkwaardig. Ik heb nog nimmer te voren bijgewoond dat bij een or kest een der tweede-violisten als solist op trad: dit nu heeft hier plaats gehad en met groot succes ook. Willem Boeken, de aanvoer der der secundi had zich met de vertolking van Suks Fantasie voor Viool en Orkest een zeer zware taak gesteld. Het werk van den secundus van het oude beroemde Bohce'msche Strijkkwartet wemelt van moeilijkheden; Boeken wist ze te overwinnen op een wijze, die voor zijn techniek en muzikaliteit res pect afdwong en dat respect is hem dan ook getoond in den vorm eener wanne ovatie van de zijde van collega's en publiek. Het stuk van Suk is druk. en de bewegingen van Boe ken waren dat ook; een eenigszins kalmer houding zal hem bij een eventueel weder op treden tot voordeel zijn. De andere solist was de ultimus der cel listen. Lou van Maanen. Ook zijn taak was zwaar. Ik vermoed dat. het celloconcert van Ph. Em. Bach door den bewerker nog een beetje extra opgepoetst is. want ik betwijfel of al die melodische wolkenkrabbers in de origineele partituur staan. De cadens van den bewerker daarentegen zijn relatief eenvou dig gehouden; de eerste daarvan geleek tref fend op een fragment uit het Préambule van Bachs 6de Sonate voor viool-solo. Volkomen boven de moeilijkheden vereheffen kon de cel list zich niet en daardoor had de voordracht iets gedwongens: niettemin mogen we hem orijzen om zijn durf en om de talrijke staal tjes van aanmerkelijke virtuositeit die hij deed hooren. In het begeleidend strijkorkest scheen de bassist een tijdlang de kluts kwijt. Als compositie bevat dit. concert vele schoon heden vooral In het middendeel, waarin het orkest met dempers speelt. De Inleiding 3de Acte uit Lohengrin, die na Suks Fantasie kwam en den avond be sloot. werd tamelijk ruw en slordig vertolkt. Niettemin zal dit concert der H.O.V. bij velen met. mij in meerdere opzichten in aangena me herinnering blijven. K. de J. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de 93ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, te houden op Dinsdag 20 September 1932. des namiddags te 7 1 2 uur in het gebouw der Kamer. Nas- sauplein 6. luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeclingen. 4. a. Benoeming in vasten diénst der Ka mer met ingang van 1 October 1932 van den heer J, M. van Seggelen te Haarlem. b. Herbenoeming tot ambtenaar 4* tijde- lijken dienst, der Kamer voor den tijd van 1 jaar van den heer J, Garnier t« Haarlem. 5. Goedkeuring verzonden brieven: a. aan den minister van Financiën, inzake uitvoering Wet 1845. b. aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. inzake verlaging PE.N.-tarieven. 6. Rapport van het Bureau inzake het onderzoek naar een mogelijke vacantiever- deeling. 7. Verslag van de Commissie Onderwijs over de cursussen der Kamer 19311932 en voorstel tot voortzetting. 8. Verslag van den afgevaardigde naar het Congres van den Kon. Ned. Midden standsbond te Arnhem. 9. Voorstel van het Bureau, inzake adhae- sie Nationaal Comité tot beteugeling van het Cadeaustelsel. 10. Concept-schrijven Bureau aan hoofd bestuur der P.T.T., inzake busrecht-verla ging. 11. Rondvraag. 12. Besloten vergadering. HEROPENING SLAGERIJ VAN HEMERT. Donderdagmiddag werd de geheel gemo derniseerde rund-, kalfs en varkensslagerij van Corn van Hemert in de Dr. Leydstraat heropend. De winkel is uitgebreid door de woonkamerruitnte erbij te trekken, een ver bouwing die 3 maanden heeft geduurd. De nieuwe winkel is met een tegelsoort van een rustige kleur versierd, terwijl het marmer van toonbanken en uitstalkasten van een zeer bijzondere soort is. Veel nieuw materiaal heeft de nieuwe zaak zich aangeschaft, zooals b.v, een nieuwe koel kast. Verder troffen wij een ruime bergkast aan, en een fontein om de handen te was- schcn, De verlichting door melkwitte lampekap- pen doet de oogen weldadig aan. De rekken om het vleesch op te hangen zijn van chroomstaai. Van buiten aanschouwt men een moderne winkelpui van zwarte tegels. Aanneemster was de firma Bouvie; archi tect was de heer Dop. Wij wenschen de zaak veel succes! ZIEKTE VAN WEIL GRIJPT OM ZICH HEEN. EEN LANGE LIJST VAN GEVACLEN. Blijkens opgave in de Staatscourant wer den in de week van 4 tot en met 10 Septem ber de volgende gevallen van de ziekte van Weil aangegeven: Te Amsterdam 5. Velsen 1. utrecht 1, Delft 2. Dordrecht. 8. Dubbeldam 2, Gouda 2 Hillegersberg 1. IJsselmonde 1, Rotterdam 9. Schiebroek 1, Schiedam 1. Wad- dinxveen 1. totaal Zuid Holland 28, Eindho ven 1, Aalten 2, Dinxperlo 1, Maastricht 1. Susteren 1. totaal voor het geheele land 41. Voorts deden zich 14 gevallen van polio myelitis, (besmettelijke kinderverlamming) voor, waarvan 6 in Friesland. DE DERDE DINSDAG LN SEPTEMBER. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagmiddag 20 September te kwart over 3 uur. Aan de orde is dan de aanbieding der Rijksbegrooting voor 1933 en het opma ken van de nominatie voor het voorzitter schap. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen a s. Dinsdagmiddag half vier. a.s. Woensdag 11 uur, Donderdag 22 September 2 uur en Vrijdag 23 September 11 uur. In de vergadering van Dinsdag wordt het nieuw benoemde lid mr. C. II. J. A. Janssen de Llmpens iR.K.l beëedigd. De vergaderin gen van Woensdag, Donderdag en Vrijdag houden o.m. verband met de beantwoording van de Troonrede. MARKTNIEUWS GROENTENMARKT TE HAARLEM. Op de op 14 Sept. alhier gehouden groen- tenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Appelen 6—24 cent per KG. Peren 530 cent per KG. Snijboonen 2052 cent per KG. Heerenboonen 210 cent per KG. Tomaten 48 cent per KG. Spinazie 40—90 cent per kist. Andijvie 25—45 cent per kist. Postelein 1550 cent per kist Groene kool 1535 cent per kist. Bloemkool 614 cent per stuk. Roode kool 45 cent per stuk Komkommer 37 cent per stuk. Worteleu 38 cent per bos. Selderij 210 cent per bos. Pieterselie 210 cent per bos. Sla I 1—f 3 per 100 krop. i Het aspect van de De Witst raat. loopen- de van de Kampervest naar de Ged. Oude Gracht, waar die in een onaanzienlijk slop uitmondt, is in de laatste jaren veel ver anderd. omdat een aantal oude krotjes is afgebroken en plaats heeft gemaakt voor flinke nieuwe panden. Maar het is toch ge bleven de straat, waar zo bij de Haar lemmers voor bokmid slaat, de logementen- straat. Biina om het andere huis vindt men er een logement Op bovenstaande afbecl- d'nc. die maar een kljkle In eer klein gedeelte van de straat geeft, vindt men ct drie Vooral in de avonduren is hier het leven heel gemoede lijk. Dan komen mensehen met een stoeltje naar bu'ten en bespreken met el kaar de gebeurtenis sen van den dag Op 2 Februari 1881 werd haar naam van „Voorkamp" veran derd in Do Wits*raat* genoemd naar Adrla- na Riikelijkhnlzori. weduwe C de Wit. die volger»-; uiterste wils beschikking van 23 December 1841 het fonds van haar naam stichtte. PERSONALIA Voor het poiitiediploma van den Algemee- nen Nedorlandsche Politiebond slaagde te 's Gravenhage de heer W. Lans te Haarlem. INCEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven DE COLLECTE VAN HET CRISISCOMITé. De winter 1932-1933 zal voor een groot aantal menschcn een moeilijke tijd worden. Er zijn vele werkloozen, die hun werkloos heid in maanden opgeven. Vast staat, dat deze menschcn gedurende den komenden winter hulp noodig hebben. Indien ooit, dan zal bovengenoemd coniitc gedurende dezen winter paraat moeten zijn. Dit hangt echter af van de vraag of de burgers onzer goede oude sta dhun offervaar digheidszin a.s Zaterdag niet verloochenen. Deze Inzameling inoet echler slagen, wan neer ieder, die daartoe nog even in staat is, zijn steentje bijdraagt. C. v. d. WINDEN, w.n. voorz. II.B.B. DE H. O. V. DE VOORGESTELDE SUBSIDIE VERMINDERING. Haarlem, September 1932 Geachte Redactie, Tot mijn niet geringe verwonderng zag ik de in uw blad do. 10 dezer vermelde ilaar- lemsche Gemeentebegrooting, onder het hoofd „subsidies'' dat het subsidie voor oc Haarlemsche Orkestvereeniglng verlaagd wordt op f 15000. Roe's het- vorige Jaar was er een dreiging voor de H. O. V. om het reeds zoo schriel toegemeten subsidie van f 30.000 met f 5000 te verminderen. Door het betoog van nu wijlen Dr. G. Adrian voelde Ue Raad dat f 5000 daarvan af te nemen toch wel wat al te erg was, waarop een voorstel den aftrek op f 3000 te brengen werd aar geno men. Dr. G. Adrian toonde destijds duidelijk aan. dat een onmogelijk maken van het be slaan der H. O. V. de stad geen voordeel kon brengen. Door pl.m. 45 musici hun bestaansmogelijkheid te ontnemenzou de verplichte ondersteuning aan werkloozen, waartoe zij zouden gaan behooren. de suo- sidie a f 30 000 absorbeeren. Bovendien ont vangt- de gemeente een belangrijk deel ter subsidie terug in den vorm van zaalhuur en vermakelijkheidsbelasting. Hoe komen B en W. er toe zoo'n kunst instelling te willen vernietigen? Mij n be kend dat B en W. het vorige Jaar de be- grootingscijfers aan een bulten het. bestuur en den gemeenteraad staand persoon ter be oordeeling hebben gezonden, met bevoegdheid daarin, posten aan te wijzen, waarop naar zijn meening bezuinigd kon worien, ten ein de de begrooting sluitend te maken. Wan neer de persoon nu eer.s iemand uit. die geen gevoel voor muziek of kunst heeft, dan kan ik me begrijpen dat zoo iemand, om andere posten te sparen, op de post subsi dies voor instandhouding van bedoeld orkest aanvalt. Maar dan kan ik me niet voor stellen dat het dagelijksch bestuur van de gemeente Haarlem daarmede accoord gapt. en allerminst de Raad Wanneer het H. O. V. valt., dan zou het Haarlemsche publiek voor ernstige muziek aangewezen zijn op de Bachvereeniging. die wol een reeks mooie concerten geeft, of orga niseert. doch slechts voor een klein deel der burgerij, waardoor het grootste deel der burgerij van goc-'e muziek verstéken zou blijven. Ik geloof dat in dit geval de zuinig heid de wijsheid bedriegt. Een bezuiniging erop gebaseerd de mon.sehen op straat te brengen, door hun hun bestaansmogelijkheid te ontnemen, is een zeer bedriegelijkc be zuiniging. Zouden gemeente, provincie en het Rijk niet op een anderen weg bezuini ging kunnen vinden? b.v. op de dubbele pen sioenen enz. Met dankzegging voor de plaatsing, Hoogachtend, EEN GETROUW LEZER.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13