RAADSELS BRIEVENBUS. (Deze raadsels zijn Ingezonden door Jon gens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot.) AFDEELING L (Leeftijd 10 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Iris). Welk landbouwwerktuig is uit de volgende letters op te bouwen. drschmchnoaie 2. (Ingez. door slaapmutsje.) Vul de puntjes in met medeklinkers, zoo dat er een aardig gezegde komt. .e. .ij .a. .ij .ee.., 1. .a. u .e. .e. .ie .ij .ij 3. (Ingez. door Avrovink). Verborgen be roepen. a. Wat doet M. I. Porteur? b. Wat doet Rie Teurcd? c. Wat doet Trude Reac? d. Wat doet Ada Vocat? e. Wat doet B. O. Houderek? 4. (Ingez. door Avrovink) Neem uit de volgende namen telkens één letter, zoodat er een Belgische stad ontstaat. Beemstcr, Rotterdam. Utrecht. Schoonho ven, Steenbergen, Essen, Vlissingen. 5. (Ingez. door Iris) Strikvragen. a. 't Is wei-geen mooie eigenschap, Dat zeg ik je erbij Maar ik kom telkens hooger op Alleen door draaierij, b. Menig dier Draagt mij met zwier. Maar ben ik van mijn hoofd ontdaan. Dan zie Je me graag op tafel staan. 6. (Ingez. door Wim Lasschuit.) Schrijf achter elkaar: le. Het tegenovergestelde van „neem" 2e. Het persoonlijk voornaamwoord van den 2den persoon. 3e. Een lekkernij zonder at. 4e. Ander woord voor vandaag. 5e. Tegenovergestelde van in, 6o. Een voegwoord van 3 letters. 7e. Een zelfstandig naamwoord, gevormd van deelnemen. 8e. Een voorzetsel van drie letters. 9e. Iets. dat voor je allen is. Als je deze woorden achter elkaar zet, krijg je een verzoek, waaraan je zoo spoedig mogelijk gehoor moet geven. AFDEELING U (Leeftijd 9 Jaar en Jonger.) 1. (Ingez door W. B. Z.) Neem den kop van een hond, 1/3 deel van een kat, cn 1 4 deel van een roos en je moet een dier krijgen, dat in de duinen leeft. 2. (Ingez. door W. B. Z.) Met b doe ik zelf het werk. Met g kun je door me heen kijken en ook met m. Met k eet je me op de boterham. Met v sta ik wel op den schoorsteenmantel en met w ben ik niet helder. 3. (Ingez. door Avrovink). Mijn eerste zweeft in de lucht, mijn 2de leer je op school. Mijn geheel doet vaak groote schade aan het gewas. 4. (Ingez. door W B. Z.) Schrijf achter elkaar: Een uitroep, het tegengestelde van dichtbij, bevroren water cn een lengtemaat. De uitkomst moet zijn een Nederlandsche provincie. 5. (Ingez. door W. B. Z.) Rebus Wat staat hier? Ing Verw 6. (Ingez door W B Z.) Strikvragen, a. 't Is langwerpig rond. Heeft ooren. neus, noch mond, 't Geen diep in mij zit. Is helder geel en wit. b Met ons tweeën zijn we zeven. Met ons tienen zijn we zeven. Al nam je het getal ook groot of klein. Zeven zullen we altijd zijn. RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING L 1. Redacteur. Correctrice. Corrector. Pianist Architect, Controleur. 2. Avrovink. 3. Jcugd-Bibliotheek. 4. 5. Blaffende honden bijten niet. 6. Edam, Utrecht, Ticl, Zeist, Ommen, Berlijn. AFDEELING II 1. September. 2. Kaneel. 3. Waterspiegel. 4. De morgenstond heeft goud in den mond 5. ELspeet Renkum. Wageningen. Sneek. 6. Bok, hok, kok, stok. vlok, klok Goede raadseloplossingen ontvangen van: Hermlen Janssen 6 Du in pieper 6 D0 kleine Timmerman 6 Rozekroontje 6 Zomerbloem- pje 6 Blocmbollenkwecker 6 Wim 5 Concor- diaan 5 Vaders Jongen 4 Knipperdolletje 1 Oeverkevertje 6 Elzen haantje 6 Iris 6 Orgelist 6 Haakstcrtje 3 Ran- geerdertje 5 Natuurvriend 5 Acaciatakje 5 De kleine Vogelvriend 6 Gejukspop 6 Seringen- knopje 6 H. B. S.-ertje 4 Alba 5 Bellefleur 6 Klein Duimpje 6 Gouden Regen 5 Bokstertjc 4 Zandkevertje 6 Slaapmutsje 5 B'.auwoogje 4 De kleine Bouwer 4 Poppen verpleegstertje 4 Kerstroosje 5 Boertje 6 Ballenbreistertje 3 Avrovink 5 Zilverschoon 6 Schrikkclkindje 6 Rozenknnpte 5 RUIL-RUBRIEK. RIKA DE RIDDER. Ternatcstr. 78. Haar lem-Nrd heeft 24 Verkade-cactus. 6 Kamer planten, 40 Paddestoelen. 36 Hillc-Utreeht. Hiervoor vraagt ze Droste. Quaker, 2 tegen 1 Ook heeft ze nog 12 groote Paddenstoelen CONCORDIA ANOranjestraat 24. heeft 8 Er dal. 1 Turmac. 2 Miss Blanche (109 en jol) 1 Xanthla, 1 Hoe heet die Vogel? I Franken. 4 Brood en Meelfabriek. 1 Spaar kaart Franken, 1 Plantin, 5 v. Andel, 4 Zee water, 1 Honig, 8 Riemvri, 2 Bussink, 4 Hille (Geld.) 1 Roodband, (53) 4 Albert Heyn. 2 London, 3 Karnemelk. 1 Cactus-Verkade, 3 Faust, 1 Victoria, 25 Niemeyer, 1 Lepelbon A. H Hiervoor vraagt hij Dobbelman (Serie H) Roode Ster, Sunlight, Duifjes en Funke. ANNIE JANSEN. Weltevredenstr. 20 Haar lem-N. heeft 6 Cactus, 12 Hille (Utrecht), 21 Hille (Gelderl.) 6 Scholten, 5 Ira, 4 In diaantjes, 5 Haka, 1 Miss Blanche, 11 Fax, 4 V. S. en 100 Sickesz. Hiervoor vraagt ze Weegschaaltjes. BOY S. dank ik hartelijk voor de ontvan gen bonnen. RANGEERDERTJE, Marnixstraat 35, heeft 6 Albert Heyn. 1 Wybert, 1 Witje en Gitje 2 Rainbow, 1 Bobbie, 2 Polak 1 Driessen, 25 Franken, 4 IJsendijk, 1 Pleines Duifje. 1 Pleines Dierenplaatje, 2 Pieines Vogelalbum, 1 Scholte. 1 Dobbelman, 4 De Beukelaar. 1 De Jongh, 3 Gold Flake, 1 Hoe heet die Vo gel? 1 Haust 1 De Reszke, 1 Coelingh 35 Ra demaker, 4 van Dijk, 23 Haas, 2 Paddestoelen 3 Kamerplanten, 4 Bloemen in onzen tuin, 7 Hag. 2 Mickey Mouse, 3 Bussink. 32 Weeg schalen, 15 Kwatta. 17 Wapentjes. Hiervoor vraagt hij Draste, Haka en Hille. AVROVINK, van Marumstr. 24rd. heeft 3 Kareis thee, 11 Leven der zee, 6 elftallen 4 Caravelli's Jubileum 1932—1933, 1 Dobbel man 2 Wybert, 1 Bobby, 5 Kim. van Houten. 2 Kiazim, 2 Roodband, 2 Gold Cup, 3 Du- beck, 8 Sickeszlijsten gratis 1 de Duif. 2 Haust. Hij vraagt hiervoor Voetbalelftallen, 5e serie 32 Miss Blanche bonnen, 32 V. S. bonnen, weegschalen. PRAATJE OVER CACTUSSEN. Er zullen niet veel woningen zijn. waar men geen enkele cactus heeft. En wie één cactus heeft en haar bloei gadeslaat, wil er gaarne meer hebben, 't Is zoo best te be grijpen. dat ex cactus-verzamelaars zijn. Juist de groote verscheidenheid en de weinig zorg die ze vereischen maakt, dat deze planten zoo gewild zijn. Laten we samen eens goed letten op de verschillen, misschien kunnen we dan ook haar leefwijze begrijpen. Uiterlijk kunnen we ze dadelijk in 3 soorten verdeelen: lo. Be- doornde. 2o. Behaarde. 3o. Zonder doornen of haren. De laatste missen dus een uiterlijk beschermingsmiddel. Maar ze bevatten een gift en wel in den dikken, bietvormigen wortel. Dit gif moet dezelfde uitwerking hebben als opium. De oude Mexicanen droogden deze plant en nuttigden haar. Er wordt verteld, dat zij dan allerlei mooie visioenen kregen. Deze planten krijgen roode of witte bloemen. Naar den vorm kunnen we de cacteeën ver deelen in slangvormige, zuilvormige, naald- vormige, bolvormige, cylindervormige enz. Alle cacteeën vragen een droge, warme kamer-atmosfeer. We moeten nooit vergeten dat het woestijn planten zijn. Zet ze vooral ook in 't volle licht. Teere soorten, moeten onder glas. wanneer de kamertemperatuur beneden 60 gr. is. Deze twee soorten, o.a. de bladstengei-cacteeën vragen een warme temperatuur, maar kunnen ook weer niet tegen volle zon. In lente en zomer moet re gelmatig gegoten worden. Behalve de teere soorten, kun je de andere 's zomers best met pot en al in den tuin graven. Vooral niet ieder jaar verpotten, alleen als de plant te groot wordt. Denk eraan, dat vetplanten (daar behoort de cactus toe) liefst in een niet royale pot staan 't Is ook wel eens interessant om zaad te winnen. Je zaa". d't dan uit in matig voch tige aarde, die m°' een glasplaat bedekt wordt. De plantjes plaats je dan al spoedig in een klein potje met zandige aarde. Wie een cactus-Album van J/erkade heeft, kan daar de prachtigste exemplaren zien afge- bèeld. 't Is echter altijd aardiger zelf een klein stekje op te fokken. Voor heel weinig geld kun je tegenwoordig zoo'n stekje be komen. Buitengewoon dankbare soort ls de aloë. De bladeren staan als in een rozet. Ze zijn scherp gepunt, groen of wit met groen ge vlekt De bloem is rose met zeer langen steel. Zes jaar geleden kreeg ik een klein aloë- stekje. Ze heeft nu al enkele keeren gebloeid en heeft aan vele kinderen het aanzijn ge schonken. Ze Ls nu zoo groot dat ze ln een gewonen bloempot staat, maar een van haar stekken is bijna zoo groot als de moeder. W. B.—Z. Wat nieuws in New-York. Omdat de grasranden langs de boulevards in heete zo mers er niet, mooier op worden, ook al niet door de benzinedampen der voorbijsnellende auto's neemt men er een proef- met zooge naamd kunstgras, dat- volgens sommigen door den mensch niet te onderscheiden is van het echte gras. en gefabriceerd wordt uit leisteen, asfalt en asch. Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, Marnix straat 20. W. L. Je moet niet vergeten, dat we ver leden jaar veel vroeger in den herfst zaten. Dan wordt er spoediger naar een boek ge grepen. Prettig voor je. dat je een goede medewerkster hebt. DUINPIEPER. Ja, dat buiige weer valt wat af. Daar moeten we toch aan wennen. Fiets je nu dikwijls? Ik heb je Zondag ge mist. Wat heb je een mooi stuk van Neder land gezien. Daar kun je in de Aardrijks kundeles over meepraten DE KLEINE TIMMERMAN. Wat heb jij reusachtig veel gekregen op je verjaardag. Wat fijn. dat je Hllles Album al gevuld is. Welk bock van Karl May heb je? Wat zul je op school netjes werken met al die nieuwe spulletjes. ROZEKROONTJE. 't Doet me genoegen, dat het bock naar Je zin is. Je raadsel was wel erg onvolledig. Ik zal probeeren het te veranderen. G. B Natuurlijk mag je ook meeruilen. Begin er maar gauw mee. BLOEMBOLLENKWEEKER. Ik dacht wel. dat jij in Je schik zoudt zijn. Je hebt ook heel wat zorg aan Je inzending besteed. Ik heb 't boek voor je besteld en hoop. dat het reeds in je bezit is. W. v. d. L. Hartelijk dank voor j<» kaart. Ik wou toch wel. dat ik zoo teekenen kon. En jij? WIM. Ben je 't boek nu voor de 2de keer aan 't lezen? 'k Ben blij. dat je het zoo mooi vindt. Als je van lezen houdt verveel je je natuurlijk nooit. CONCORDIAANWel Interessant, dat Je dit allemaal gezien hebt. Met welke club was jo? VADERS JONGEN. Stond jouw schuil naam de vorige weck wel onder je brief? Nu was 't in orde Kun je al een liedje spe len op de piano? Krijgt Wim ook les? WILLEM VAN DER L. - Ben je Zondag naar die vergadering geweest'1 Mijn dank voor die aardige foto. Hoe gaat het met de ONZE BIBLIOTHEEK. Opgericht 2 October 1928 Groote Houtstraat 93. (Bureau: „Haarlem's Dagblad") Ruiltijden: Woensdags 46 uur n.m. en Zaterdag 24 uur. Voorwaarden tot deelname: Bij inschrijving 15 ets. met inbegrip van de volledige boekenlijst 1932 en een opbergmap. Leesgeld: 2 ets. per deel en per leesweek, d.i. van WoensdagZaterdag of van Zater dagWoensdag. Correspondentieadres: Emmastraat 36 Een groot aantal deelnemers, een groot aantal nieuwe boeken. Het resultaat van de ruiluren, welke nu zijn verstreken, is goed, doch kon veel beter we zen. Het aantal ingeschreven deelnemers is veel minder dan verleden jaar. Daarom wil ik hier nog eens alle rubriekers van Onze Jeugd opwekken, ook boeken t« gaan lezen uit O. B. Het bevreemdt mij vooral, dat er zoo wei nig deelnemers van het vorige seizoen zich hebben laten inschrijven. Het boeken aantal, dat weer aanmerkelijk is uitgebreid, biedt voor eiken leeftijd wat. Van allerlei onderwerpen zijn boeken aan wezig en uitbreiding van de bibliotheek zal ook dit seizoen weer zeker plaats hebben, maar dan moet ex ook een groot aantal deel nemers komen. En het luttele bedragje van 2 ets. per boek zal zeker geen bezwaar opleveren, terwijl je de volledige catalogus 1932 bij je inschrij ving voor 15 ets. ontvangt, benevens nog een mooie opbergmap. Dit bedragje behoef je dus maar éénmaal te betalen. En daarbij komt, dat van al deze ingekomen gelden nieuwe boeken worden gekocht. Ook voor de leiders van de bibliotheek, die zich uren opofferen om boeken af te geven, is het veel leuker, als zij geregeld door werk hebben. Laat deze opwekking nu eens niet tever geefs zijn geweest, maar werkelijk resultaat hebben en komen jullie allen nu eens in een van de ruiluren Woensdags 46 en Zaterdags 24 uur naar de Groote Hout straat 93 (Bureau „Haarlem's Dagblad".) Je behoeft heelemaal niet bang te we zen. dat je daar zult verdwalen, want door middel van kaartjes wordt je gemakkelijk de weg gewezen. En.aan *t eind van 't jaar kunnen we dan weer zeggen: O. B. is wéér vooruitge gaan! EEN NIEUWE CATALOGUS Het ligt in de bedoeling om van de boeken uit O. B. een boekenlijst samen te stellen, waar bij elk deel een kleine omschrijving is gevoegd van den inhoud Over enkele weken zullen in Onze Jeugd deze omschrijvingen wekelijks worden af gedrukt, terwijl over eenigen tijd de boe kenlijst ter inzage in het ruillokaal zal wor den gelegd. ouder, geschiedt schriftelijk aan het corresp. adres: Emmastraat 36. LIJST VAN NIEUWE BOEKEN (Aanvulling 1931/32) 318. Abcoude, Chr. v., Pietje Bell in Ame rika (10 j. en ouder). 278. Baren, J. v.. De Paaschvacantie van vier Amsterdamsche jongens (10 j. e. o.) 322 Belinfante, E., Tine Durieu. (16 j. e. ouder). 315. Brazil, A., Wilde Kitty (11 j. e. o.) (Wordt vervolgd.) DEELNEMERSLIJST 4. Annie ter Horst, Sterreboschstraat 65. (15 jaar». 5. Annie van Leeuwen, Gasthuissingel 31, (15 jaar). 6. Jannv Zuyderduin, Vog. weg. 330. Voge lenzang, (16 jaar). 7. Jan Plooyer, Lorentzk. 148, (12 j.) 8 en 9 Jan en Willy Hekkert, Nw. Kerks- plein 8, (resp. 11 en 13 jaar.) (De overige deelnemers worden in de vol gende rubrieken afgedrukt.) W. F. M. H. LASSCHUIT. Emmastraat 36. Haarlem. 16 Sept. 1932. AANNEMING MEDEWERKERS Mej. A. Bottelier, Adr. Loosjesstr. 53 is aan genomen als medewerkster. Opgave als zoodanig voor lezers, 14 jaar of zaken? Komt er wat meer leven in de brou werij KNIPPERDOLLETJE. 't Deed me ge noegen weer eens wat van jou te hooren Wat ccnig. dat jullie gekampeerd hebben. Heb je ook veel gefietst in de omgeving van Warns- veld? Wat heeft eraan gescheeld? Ik vind dit postpapier heel goed. 't Is niet noodig. dat er een enveloppe om zit. De beide schuilna men, die jc opnoemt zijn er nog niet. Kies dus maar zelf. AVROVINK. Fijn, dat je zooveel hebt kunnen ruilen. Misschien ruil je deze weck de rest. wel Kun je al wat Engelsche praten? ROZEKNOPJE. Woensdagmiddag moet ik de raadsels hebben. Je hoeft niet elke week een briefje te schrijven, maar als ik geen briefje van jou krijg, krijg jij er ook niet één vait mij. Je mag dus ook alleen de raadsels sturen. SCHRIKKELKINDJE. Dat spijt je zeker wel, dat dc poesjes weg gaan Doe maar goed Je best met het Fransch. Gelukkig, dat het je goed bevalt ln de 4e klas. MOEDERS OUDSTE. Neem die nieuwe schuilnaam maar. Gelukkig dat het je in de nieuwe klas goed bevalt. Zorg maar dat het zoo blijft BALLENBREISTERTJE. Zoo, ben jij de knapste van de klas. Bij welke meneer zit je? Had je gedroogde bloemen toch maar in gestuurd. Die moeder van jou is maar goed op je BOERTJE. Zoo ben jij zoo blij met je prijs? Waren do bramen lekker? KERSTROOSJE bedankt dc vriendelijke onbekende hartelijk voov ontvangen bon nen; zij Ls er erg blij n: c Als je moeder vriendelijk aankijkt, dan mag het vast wel. vooral nu de Zwemschool gesloten wordt. SLAAPMUTSJE. Je raadsels waren wel op tijd. maar wil jc er in t vervolg ook je naam onder zetten. ZANDKEVERTJE. Je ingezonden raad sels zijn goed. BOKSTERTJE. Ja, ik ben wel eens in De Bcemster geweest, als de appc'boomen in bloei stonden. Dat was een prachtig ge zicht. Is de kiespijn nu over0 BELLEFLEUR. Gefeliciteerd met jo zwemdiploma. Hoe komt dat, dat Je niet op schiet met het orgelspel? UIT DE NATUUR. Een diertje, dat geen groote bekendheid heeft, ofschoon het ook in onze omgeving nog al eens wordt aangetroffen. Dit komt omdat het een nachtdier is en zich overdag slechts zeer zelden vertoont. Hij wordt hier vaak met den verkeerden naam van stekel varken betiteld, 't Is een echte wroeter. Zoo als de mol een wroeter bij uitnemendheid is in den grond, is hij 't er boven. Zijn spitse snuit en zijn graafpootjes wijzen er op, dat hij op wroeten is ingericht. Zijn voedsel, hoofdzakelijk muizen en insecten, zoekt hij in het mos en afgevallen blad. Als 't noodig is, graaft hij ook wel in den grond, doch hier voelt hij zich toch niet thuis en komt spoe dig weer boven. Zijn graafpootjes zijn niet geschikt voor snelle voortbeweging en daarom zou het diertje moeilijk aan vervolgers ontkomen kunnen, als het niet een heel bijzonder weer middel bezat in zijn stekelpantser, dat rug en zijden geheel bekleedt, In tijden van gevaar rolt de egel zich als een bal ineen; de onbeschermde deelen aan kop en onder zijde zijn daar geheel in opgenomen en je ziet aan alle zijden niets dan stekels, die door de spanning der huid als vanzelf over eind gaan staan. Dan is hij geheel in de ste kels weggedoken en voor eiken vijand onaan tastbaar. Een hond. die hem probeert te bij ten, laat jankend zijn prooi los als hij de scherpe punten in den bek voelt. Menschen, die hem vangen en houden willen, dragen hem wel in een doekje mee naar huis, waar hij kan meehelpen om muizen en ander klein gedierte te verdelgen. Maar het gaat niet gemakkelijk hem te wennen; meestal ont snapt hij, voor hij zich thuis gaat voelen. De egel gaat alleen in 't donker op voedsel uit en houdt zich bij daglicht onder strui ken of steenhoopen schuil. Hij vertoeft gaar ne in de buurt van menschelijke woningen. Gedurende den kouden winter houdt hij zijn winterslaap in een nestje van mos en bla deren. ONS TUINHOEKJE. EéNJARIGE ZOMERBLOEMEN Scahiosa fam. Kaardeachtigen (Dipsaceeën) Een sierplant uit Zuid-Europa, die uitste kend geschikt is voor snijbloem. Willen jul lie buiten zaaien, dan is het raadzaam eerst een paar dagen binnenshuis in warmvochtig zand te laten weken. Scabiosa verlangt goed bewerkten, voedzamen tuingrond en voorts een zonnig plekie. De 70-80 c.M. hooge plant tooit zich in den zomer met langgesteelde, hoofdjesachtige bloeiwijzen. Ze komt voor in talrijke kleuren, nJ. Schneeball (zuiver wit) Feuerkönig (steenrood) Nohrenkönig (zwart purper), die Fee (zacht lila), Solfatare (zacht geel). Voor perkbeplanting worden wel de halfhooge soorten gebruikt, met lange, dun ne stengels en helder kleurige bloemen. Blauwe Lobelia (Lobelia Er in us) fam. Lo- beliaceeën. Een laagblijvend, fijn plantje, dat den ge- heelen zomer zich overlaadt met blauwe bloempjes. Het wordt veel gebruikt voor randen. Tot de beste soorten behooren de Crystal Palace compacta en de Kaiser Wil helm. beide 1015 c.M. hoog met donker blauwe bloempjes. White Lady compacta is wit. De gewone soort voldoet beter voor bloembakken of in potten. De volgroeide stengels gaan hangen. De wit- en roodbloe- mige variëteiten komen vaak uit zaad niet standvastig terug. Dit gekit ook voor de nieuwe gevuldbloemige. blauwe variëteit L. Kathleen Mallard. De lobelia's kunnen ook gestekt worden. Stekplanben bloeien milder dan zaaiplanten. Het zaad is zeer fijn. dat in een bakje onder glas gemakkelijk kiemt. De jonge plantjes zijn ook heel klein, maar ze behoeven niet afzonderlijk verspeend te worden; eenige te zamen vormen spoedig een zeer aardig polletje. Kochia trichopliylla fam Ganzevoetachti- gen (Chcnopodiaceeën). Een cypresachtig gewas, dat in korten tijd veel opgang heeft gemaakt.. Als we de plant jes tot Juni in pot opkweeken. ze dan op een zonnige plaats buiten uitpooten. zullen ze spoedig tot fraaie, lichtgroene 6080 c.M. hooge heesters opgroeien. Als in September ALBA. Neen, ik ken meneer T. niet. maar meneer kent hem wel. Doe hem maar dc groeten van hem. Wil je? H. B. S.-ERTJE. Goed, houd je nieuwen schuilnaam maar. SERINGENKNOPJE. Ja ik ken dat bock wel. 't is heel mooi. Heb je Je gewonnen boek al gelezen? G'ELUKSPOP. Wat zal dat een gezellige bruiloft worden. Kan zus al trommeLslaan? De Sinterklaaswedstrijd begint gauw. VOGELVRIEND. Roeien ls ook een kunst, die geleerd moet worden; dat hebben je kennissen nu zeker ook wel begrepen. Ik hoop voor je, dat je gauw werk krijgt. Ja, Jongen niets doen verveelt gauw. AcCACIATAKJE. Het bevalt je dus best in de nieuwe klas. Nu maar goed je best doen en maar vragen als je Iets niet begrijpt. Vind je die lange avonden niet gezellig? HAAKSTERTJE. Heb je ook een prijs gewonnen van Flor alia. Zoo. zoo, ben jij zoo'n acrobaat in 't water? Voorzichtig maar hoor! Moeder Ls dus met goed gevolg aan 't stek ken geweest? Van welke plant was dat? HANDBALLFRTJE. Was het fiin in Ar- tls? Als je met. al die vacantie het werken maar niet verleert. Waar heb je zoo'n ple zier mee gehad? Veel groeten voor Zwem- stertje. A. B. C. September kan mooie en gure dagen geven, daarvoor ls 't een overgangs- maand. Met Maart is het net zoo. Natuur lijk merk je aan 't vallen der blaren, dat de herfst i" aantocht is. Vind jc dat zoo heel erg? Ieder jaargetijde heeft toch zijn blijde dagen, vooral als we jong zijn. Niet zoo gauw in den put zitten. MADELIEFJE. Ben je nu lid van O. B. geworden? De afstand is wel wat ver, maar je hebt toch een fiets? Hoe meer kinderen er lezertjes worden, des te meer kan de Bi bliotheek zich uitbreiden. ELFENKINDJE. Zoo kom jij je ook weer eens aanmelden? Wat aardig, dat je nu zulke mooie elf.ies kunt teekenen. Stuur maar eens een verhaal in met zoo'n elfen plaatje er bij- Als 't geschikt ls, wil ik belde plaatsen. Marnixstraat 20 W. BLOMBERG—ZEEMAN, Haarlem, 15 Septembre 1932. de kleine, onbeduidende bloempjes verschij nen. kleurt de geheele plant zich lichtrood en daarna donkerrood. In de plantsoenen komt deze plant nog al eens voor. Wie dus zijn oogen de kost geeft, kan deze verschijn selen waarnemen. Bij het rijpen der zaadjes wordt de plant geel en sterft daarna. Nachtschoone (Mirabilis Jalapa) fam. Nyc- taginaceeën) Een sierplant uit Mexico, die nacht schoone genoemd wordt, omdat haar bloe men zich 's avonds tegen zonsondergang ope nen en zich 's morgens tegen 9 a 10 uur weer sluiten, om niet meer open te gaan De plant bloeit echter zeer mild: de bloemen volgen elkaar geregeld op. Deze zijn veelal tweekleurig; wit, rood en geel komen het meest voor. Ge Mirabilis wordt 70 a 80 c.M. hoog. Ze vormt in den gTond knollen, die in 't najaar, nadat de vorst de stengels heeft aangetast, kunnen worden gerooid. In zand. op een vorstvrije plaats overwinterd, kunnen ze in Mei weer buiten worden uitgeplant. TECHNISCHE WONDEREN. Er is een damspel voor luchtreizigers, dat bestaat uit gemagnetiseerde metalen dam- steenen, welke blijven kleven aan 't metalen bord. zelfs al wordt dit omgekeerd. Zoo kan er in vliegtuigen tijdens de vlucht ongestoord gespeeld worden Er wordt ook al gesproken van een opvouwbaar bord met sterk magne tische stukken. De stukken kunnen door schuiven verplaatst worden. Moet er gesla gen worden, dan wipt men met den nagel het stuk op. Een Engelsch chemiker heeft een procédé ontwikkeld waardoor ruwe suiker wordt om gezet in een stof, die even hard en doorzich tig is als glas. Een Duitsch professor heeft een apparaat ontworpen waarmee het inderdaad mogelijk is gras te hooren groeien. Een Fransche fabriek heeft lucifers gefa briceerd van karton. Deze zijn veel goedkoo- per dan de lucifers van hout. EEN WERELD VOL MOOIS door W. B.—Z. Weet je, wat Jan voor 't venster zag? Een heel groot schip, Met een witte vlag En dan nog een boot Met twee zwanen ervoor, Ze renden, ze joegen, ze vlogen er door. Weet je, wat Jan voor 't venster zag? Een toren van sneeuw Met wapprende vlag. Een kerk was er ook Met lichtblauwe tinten t Was er zoo prachtig, zoo prachtig daar buiten. Weet je wat Jan nog meer kon zien? Brieschende leeuwen, Het waren er tien En dan nog een hond. Met een grijsgrauwe staart Ze renden, ze renden in eindlooze vaart. Ik hoor al, dat er eentje zucht: „Waar zag Jan dat moois?" Wel kind, in de lucht. De wolken toovren En de wind helpt hen mee. Dieren en kindren en bosschen en zee. POSTZECELRUBRIEK. ITALIë xxvm /03O 50 C <P0C UT/ /Q30 50 e 5^ +0 2 L /t?J 0 5~0 c. /-z /'£j0 /?J0 t'ci. Voor de vliegpost verscheen in 1930 een geheel nieuwe serie in gewoon formaat, be halve de 2 lire. De bedoeling is op alle zegels aangegeven door „Posta Acrea". De voor stellingen op de zegels zijn verschillend. Uit gegeven werden: 50 c. «sepia gevleugeld paard), 80 c. (rood vleugel trofee), 1 lire (violet gevleugelde vrouw), 2 lire (blauw schuin opwaartsche pijlen) 5 lire (groen gevleugeld paard) en 10 lire (rood ge vleugeld paard». Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. en voor de 2 lire 2.8 bij 4.3 c.M. Ter gelegenheid van het 4e eeuwfeest van F. Ferrucci verschenen in 1930 ook voor de vliegpost eenige waarden Zij dragen de beel tenis van den held in volle wapenrusting; in den bovenrand staat behalve dc landsnaam ..Poste Aerea" in den onderrand zijn naam en de waarde der zegel. Deze zijn: 50 c. (violet) 1 lire (bruin) en 5 lire 2 lire (bruinviolet). Grootte van de vakjes 4.3 bij 2.8 c.M. Ook de herdenking van den 2000sten ge boortedag van Vergilius is voor de vliegpost benut. De teekening van de zegels is gelijk aan de frankeerzegels, die voor deze her denking uitgegeven werden. Alleen de voor stelling van het middenstuk is verschillend, terwijl in den rechterhoek de bestemming door „Posta Aerea" is aangegeven. De waar den zijn: 50 c. «donkerbruin), 1 lire «vermil joen). 7 lire 70 4 l lire 30 (donkerviolct) en 9 lire 4- 2 lire (donkerbl.) Grootte van de vak jes 2.8 bij 4.3 c.M. Zie voor dc indeeling 't schetsje.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 20