UIT DE OMSTREKEN DE VEEDIEVEN PAST OP VOOR deze VERSCHIJNSELEN! ABSORBINE LAAT UW COSTUUM J. LOTTCERINC HAARLEM'S DAGBLAD MAAND AC 19 SEPTEMBER 1932 IJMUIDEN DE OPLEVING. te ijmuiden. Er is wel eens gezegd, dat de trawlers, die éénmaal als gevolg van de slechte uitkomsten van het bedrijf in de Haringhaven of elders waren opgelegd, wel niet meer fn de vaart zouden komen. Zij die zoo spraken, gaven blijk van een wel wat al te groot pessimisme. Men heeft geregeld in ons blad kunnen lezen welke booten in de laatste paar weken naar de visscherij zijn vertrokken of daarvoor worden klaargemaakt. Hun aantal nadert thans de twintig en het stijgt nog geregeld. Thans wordt weer de Zaanstroom 4 IJm. 197 klaargemaakt en er zullen nog wel meer volgen. Een groot aantal zeevisschers en tal van vischlossers en arbeiders in de nevenbedrij- ven heeft door deze opleving weer emplooi gevonden. Zoo vernamen wij. dat o.a. bij de ,.Hera" weer een 14-tal metaalbewerkers in dienst was genomen. HET LOSSEN DER BUITEN- LANDSCHE VISSCHERS- VAARTUIGEN. organisaties stellen een ultimatum. Ondanks herhaalde besprekingen over het lossen van buitenlandsche visschersvaartui- gen zijn belanghebbende partijen er tot nu toe niet in geslaagd tot overeenstemming in deze aangelegenheid te komen. Naar ons van werkgeverszijde wordt mede gedeeld, hebben de betrokken organisaties zich d.d. 16 dezer opnieuw tot de patroons gewend met diverse voorstellen, betrekking hebbende op het lossen van Engelsche e.a. buitenlandsche haringdrifters, van buiten landsche stoomtrawlers en van Deensche en andere buitenlandsche stoomtrawlers. Inzake het lossen van de buitenlandsche visschersvaartuigen stellen de organisaties als eisch invoering der door hen reeds eerder voorgestelde regeling, verzekering van haven arbeiders door aansluiting der betrokken be drijven bij de Centrale Werkgevers Risico- bank en aansluiting bij de vischlosregeling en regelmatige betaling van de daaruit voort vloeiende kosten. In de desbetreffende brieven deelen de or ganisatie-besturen mede. dat een accoord- bevinding verwacht wordt uiterlijk tot heden (Maandag)avond 8 uur. Indien deze accoord- bevinding op genoemd tijdstip niet mocht zijn ontvangen, zullen de organisaties de havenarbeiders voorstellen, de buitenland sche visschersvaartuigen tot nader order niet te lossen, terwijl zij tevens verklaren, dat zij zich in dat geval niet aan deze voorstellen gebonden achten en handhaving der be staande regeling vorderen benevens de ver langde verbetering. In verband met het lossen der haring drifters met eigen bemanning. Na gehouden besprekingen werd namens de reederijen voorgesteld bij de lossing aan te stellen drie Hollandsche lossers en een tallyman. Op 29 Augustus j.l. werd een drifter gelost met vier man en een tallyman. Deze regeling werd later, naar men ons van patroonszijde mededeelt, aanvaard, behoudens goedkeuring der ledenvergadering. Thans komen de orga nisaties terug op hun eischen van 23 April j.l. n.l. het aanstellen van vijf man en een tallyman. Om aan te toonen het belang van dezen arbeid meldt men ons, dat van October tot en met December 1931 aan losloonen werd betaald 38.000.en aan leveranties 81.000.—. Inzake de lossing van buitenlandsche stoomtrawlers deelt men ons van patroons zijde mede, dat na gevoerde onderhandelin gen geen overeenstemming was verkregen. Tegenover een matige loonsverlaging stelden de werknemers de eisch, dat de arbeiders op de buitenlandsche trawlers bij een solide maatschappij werden verzekerd tegen onge vallen. In principe hadden de patroons zich hiertoe bereid verklaard. De patroons wijzen er op, dat voor het lossen van Duitsche trawlers van 18 Juli tot en met 16 September FEUILLETON. (tom mix serie.) door CHARLES ALDEN SELTZER 6) ..Heb je ergens trek in?" vroeg zij. Hij lachte flauwtjes in de duisternis. „Ik kan niet zeggen, dat ik bepaald verlang naar voedsel," antwoordde hij, „hoewel ik sedert vanmorgen niet meer gegeten heb. Ik geloof niet dat de beet van een ratelslang bevor derlijk is voor iemands eetlust." Hij hoorde haar zachtjes lachen. „Neen", antwoordde zij; „ik zou het ook niemand aanraden." Weer deed hij een poging om haar te zien, maar het gelukte niet. daarom gaf hij het op en vestigde zijn blik op de lucht. Maar nu voelde hij haar hand op zijn schouder en hoorde haar op flinken toon zeggen: „Je kunt hier niet den heelen nacht blij ven liggen. Dan zou je morgenvroeg veel erger zijn. En je kunt vanavond onmogelijk verder reizen. Ik zal je helpen om naar binnen te komen. Je kunt op mijn schouder steunen." Hij kwam met moeite overeind en onder scheidde nu haar slank figuurtje in het flau we licht, dat door het raam viel. Hij zou bang geweest zijn, om haar te verpletteren, wanneer hij haar raad zou opvolgen. Hij leunde op zijn gezonden voet en begon naar de ceur te hinken, maar zij stond onmid dellijk luid prolesteerende aan zijn zijde. 1932 is betaald 14.480.91. Verder namen deze trawlers mee aan kolen voor een be drag van 25.000.—, aan ijs 17.500 en aan proviand enz. f 10.000. Wat de Deensche e.a. buitenlandsche kot ters betreft, hiervoor stelden de patroons vast voor sorteerders (pakkers) een loon van 7.50 en voor lossers een loon van 5.50 per man en per schip. Voor dft loon wordt volgens de patroons gemiddeld gewerkt 2 uLir. Bovendien hebben de patroons toegezegd de arbeiders te verzekeren tegen ongelvallen. Voor het lossen van Deensche motorkotters werd betaald van 14 Maart tot 16 Septem ber 1932 f 14.907 en aan loon voor vletter- lieden ƒ1200. Ook voor ijs, olie en proviand laten deze scheepjes in IJmuiden nog wel wat achter. De houding welke de patroons togen over het ultimatum zullen aannemen is nog niet bekend. De besturen van de IJmuider Federatie van Arbeiders in het Visscherij- en Transport bedrijf en de afdeeling IJmuiden van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders hebben een rondschrij ven aan de arbeiders, werkzaam in het vis- scherijbedrijf te IJmuiden gezonden waarin o.a, gezegd wordt: Sedert December van het vorig jaar wer den nagenoeg onafgebroken onderhande lingen gevoerd inzake de nieuwe regeling voor het lossen van buitenlandsche vis- schersschepen te IJmuiden. Onze organisaties hebben nu in de afge- loopen week met havenarbeiders en visch- knechts vergaderd en besloten deze onder handelingen definitief te beëindigen 'en de betrokken werkgevers op zeer korten termijn de eischen der havenarbeiders voor te leg gen. Zaterdag 17 September, zijn deze werk gevers allen in het bezit gesteld van de voorwaarden waarop onze organisaties be reid zijn deze buitenlandsche visschersvaar tuigen te lossen. Deze voorwaarden bevatten eenige con cessies inzake de losloonen, daar tegenover staat ten eerste onze eisch, dat de haven arbeider tijdens het lossen van buitenland sche schepen tegen ongevallen verzekerd be hoort ie zijn op dezeyfde wijze als dat bij Jiet lossen van Nederlandsche schepen wet telijk geregeld is Jarenlang heeft deze wantoestand be staan. Onze organisaties zijn niet langer bereid daarin te berusten. Ten tweede vorderen wij, dat voor al deze buitenlandsche visschersvaartuigen de Visch losregeling zal gelden en dat de daaruit voortvloeiende kosten, mede door deze sche pen zullen worden gedragen Wat hier in IJmuiden aan gezonde organi satie in het bedrijf is opgebouwd kunnen wij door buitenlandsche vaartuigen niet in de war laten sturen. Het gemeenschappelijk belang van de Havenarbeiders vordert, flat hieraan streng de hand wordt gehouden. De gedane concessies zijn naar het oor deel van de betrokken werkgevers niet ver strekkend genoeg. De Havenarbeiders :cht ?r kunnen en willen geen meerdere concessies doen. Daarom zijn bedoelde arbeidsvoorwaarden nog eenmaal schriftelijk aan de factors van de buitenlandsche visschersvaartuigen voor gelegd. Indien' niet uiterlijk op Maandag 19 Sep tember des nam. acht uur bericht is ontvan gen, dat de door onze organisaties aangebo den arbeidsvoorwaarden worden geacceo- teerd zullen de havenarbeiders weigeren deze buitenlandsche visschersvaartuigen te lossen te rekenen vanaf den nacht van Maandag op Dinsdag. In dat geval zullen onze organisaties zich niet meer gebonden achten aan de in bo venbedoelde voorstellen vervatte concessies, maar zullen zij vorderen handhaving van de tot nu toe bestaande loon- en arbeidsvoor waarden, plus de verzekering tegen ongeval, plus aanvaarding van de vischlosregeling. auto-ongeval. Zondagmiddag reed een auto op den Vel- serduinweg in de richting van het Velserduin- plein. Plotseling kwam een tweede auto uit den Engelmundusweg gereden. De chauffeur van eei-stgenoemde auto trachtte door zijn stuur te wenden een aanrijding te voorko men, Doordat hij het stuur te veel naar links draaide, kwam hij op het trottoir voor de Macvis verkoopcentrale terecht. Eenige wandelaars, waaronder een paar kinderen wisten zich door op zij te springen te redden Mejuffrouw G„ die eveneens op „Halt!" beval zij streng. „Wanneer je dat doet zul je weer erger worden. Leg je hand op mijn schouder!" In het halfdonker zag hij, hoe beslist haar oogen stonden en zonder verdere tegenwer pingen, legde hij licht een hand op haar schouder en op deze wijze liepen zij de deur door en het huisje binnen. Eenmaal binnen de deur gekomen, stond hij stil: besluiteloos knipte hij tegen het licht Maar zij leidde hem dadelijk naar een andere deur in een kamer, waar een bed stond. Zij bracht hem tot aan het bed en stond naast iiem, nadat hij er on neergezonken was. „Je moet vannacht hier slapen", zei ze. „Morgen, wanneer je veel beter bent, zal ik je misschien toestaan om te reizen". Zij ging de kamer uit en kwam oogenblikkelijk terug met een fleschje, dat medicijnen bevatte. „Wanneer je je vannacht minder goed voelt'.* schreef zij voor, „dan moet je een lepel uit dit fleschje nemen. Wanneer je iets anders noodig mocht hebben, roep dan gerust. Ik ben in de kamer hiernaast". Hij wilde haar bedanken, maar zij viel hem met een lach in de rede. „Goedennacht" zei ze. Toen ging zij de kamer uit en sloot de deur achter zich. Hij ontwaakte meermalen gedurende den nacht en nam telkens wat van de medicijnen uit het fleschje. Maar kort na middernacht viel hij in een diepen slaap, waaruit hij niet ontwaakte voor de dag was aangebroken. Hij bleef langen tijd stil liggen, tot hij voetstap pen hoorde in de keuken; toen stond hij op en liep naar de deur, opende deze en st-ond op den drempel. Zij stond bij de tafel met een koffiekan in haar handen. Met groote oogen keek zij hem aan. „O!" riep zij uit. „Je bent veel beter!" Hij glimlachte. „Da theb ik aan u te dan ken. mevrouw, antwoordde hij. ,.Het staat vast, dat ik nu niets meer zou voelen, wanneer ik u ziet zoo, net op tijd, had ontmoet". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. c. De voeten jeuken en branden, de huid tas- schen de teenen barst of men ziet kleine, witte blaartjes en een droge, hoornachtige huid. Dit is een waarschuwing Verwaarloost deze verschijnselen en ge loopt het risico later met pijn te loopen en een ernstig voeteuvel te krijgen. Gebruik onmiddellijk Absorbine Jr. Het bestrijdt de vergiftige kiemen, die voeteuvels veroorzaken. Genees: de pijnlijke plekken voorkomt ver dere infectie. Absorbine Jr. heeft bovendien al jarenlang pijnlijke spieren, kneuzingen, brand en snijwonden, verstuikingen en schaafwonden genezen. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beulingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Atoortrtoe Jr. tvrfcritobur bij tO» apotheken ee 6roor,tec_ het trottoir liep werd door de auto gegrepen, waardoor haar mantel geheel vernield werd. Zij zelf bekwam geen letsel. De auto reed tenslotte tegen het ijzeren hek van den heer S. hetwelk eveneens vernield werd. De auto zelf werd erg gehavend. aanbesteding. Vrijdag had de aanbesteding plaats van het onder architectuur van den heer Ant. ten Broeke te verbouwen winkelhuis Zeeweg 126 IJmuiden (O.) plaats. Er werden 16 inschrijfbiljetten ingediend als volgt: M. J. Rolvink f 3600, J. de Waard f 3332. J. Stolk f 3330; Hh. Dudink en Schelvis f 3195, C. de Feber f 3150, H. M. Koning f 3133, P E. Dekker f 3069. Fa. Heere Zn f 3025, Fa. Zijp en Hamburg f 2990; H. Wich- mann f 2933; J. Lindhaut f 2888; B v. Gei- dorp f 2860. J. Meesters f 2781.40; H. W tte f 2743, N V. Aann. Mij „Velsen" f 2738; J. J Weber f 2480 Alle inschrijvers wonen te IJmuiden. De raming bedroeg f 2959. KINDJE IN EEN PUT GEVALLEN bewusteloos er uit gehaald. Vrijdagmiddag geraakte het 2-jarig kind van W. uit de Piet Heinstraat, dat aan het spelen was op het terrein bij de manden makerswerkplaats van B. in den put, waarin twijgen gewaterd worden. Het ongeval werd opgemerkt doordat men de beide beentjes van het kind boven den put zag uitsteken. Bewusteloos werd de kleine, die op het hoofd in den put was geraakt er uit ge haald. De ijlings geroepen geneesheer achtte het noodzakelijk de kleine naar het zieken huis te doen overbrengen, waar aanvankelijk voor het leven gevreesd werd. Naar wij later bij informatie vernamen, maakt de kleine het thans naar omstandig heden wel. loodsgelden. De opbrengst der loodsgelden bei roe g in Augustus van dit jaar f 249,086 tegen f 309 882 in dezelfde maand van het vorig jaar. Over acht maanden bedroegen die ontvangsten resp. f 2.177,950 (raming f 3 milllioen) en f 2,816.829. ingezonden mededeelingen a 60 ets. per regel. geregeld persen, 'smorgens afgehaald, 's avonds bezorgd. PRIJS ƒ1,— VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ Groote Houtstraat 5 a Telef. 10771 Zij zette de koffiekan neer en keek hem ernstig aan. „Je waart er heel leelijk aan toe. toen je hier kwam", stemde zij toe. „Een oogenblik dacht ik, dat mijn geneesmiddelen je er niet door zouden halen. Wanneer je vijf minuten later gekomen waart, zou het te laat zijn geweest". Hij kon hier geen antwoord op geven en bleef zwijgend staan, terwijl zij koffie in een kopje goot, eenige schotels op tafel zette en hem toen uitngodigde, om aan tafel te ko men. „Je stoel staat klaar", zei ze. „Ik geloof dat het beter is, dat je je vandaag nog niet teveel inspant". „Maar mevrouw", bracht hij hiertegen in. „ik voel mij volkomen wel. Ik geloof dat ik nu best kan reizen. Ik ben niet gewoon, om als baby behandeld te worden". „Ik geloof niet, dat je als een baby be handeld wordt", antwoordde zU. eenizszins koel. ,.Ik geloof niet, dat ik mijn tijd aan iemand zou verspillen, wanneer ik niet dacht dat het noodig was. Ik zeg alleen voor je eigen bestwil, dat Je moet blijven. Natuur lijk kun je mijn raad in den wind slaan, wanneer je dat wilt". Hij glimlachte, toen hij zich in den stoel naar de deur. „Wel. mevrouw", zei hij berouwvol toen hij de deur bereikte, „ik zou niet graag iets doen, wat u niet goedvindt, na alles wat u voor mij gedaan hebt. Ik zou u niet graag willen teleurstellen en ik geloof, dat ik niet erg beleefd was. toen ik dat zei. Maar ik dacht, dat ik misschien al moeite genoeg had veroorzaakt". Het was r.iet zoozeer deze bekentenis, als wel de schuldbewuste toon. waarop zij uit gesproken werd, die een glimlachje op haar gelaat bracht. „Hoe het zij", sprak zij, Je moot doen, wat ik je zeg". Hij giimlachte. toen hij zich in den stoel DE TTrLIEDENSTAKING. De schepen „Stad Dordrecht' en .Stad Zaandam" van de Halcyon-lijn Itgger. nog steeds in de Hoogoven haven. De Stad Dordrecht" zal daar voorloop:? nog blijven en de .-Stad Zaandam" moet Dinsdagmiddag vertrekken. Woensdag zal een vergadering worden ge houden om te trachten tot overeenstemming te komen. VELSEN VELSERBEEK-CONCERT. een geslaagde proefneming. Zondagmiddag gaf de Harmonie Kapel ..De Eendracht" een tulnconcert in Velser- beek. bij welke gelegenheid voor de eerste maal een proef werd genomen met het tegen betaling van 15 cent per persoon verkrijgbaar stellen van zitplaatsen. De belangstelling van het publiek rondom de tent was zeer groot, terwij! de vraag naar een rustig zitje, ten einde dir. Kerkhoff en zijn mannetjes te be luisteren. zoo enorm was. dat spoedig nieuwe voorraden tuinstoelen gerequireerd moesten worden. Als zoodanrg mag deze proefneming dan ook zeer gesiaagd heeten. De baten van dezen middag komen ln de „Sociale Kas", waaruit diverse onkosten van andere corpsen voor deze tuinconcerten zullen worden be streden. 'De Harmonie-Kapel verleent n.l. geheel belangloos haar medewerking). Onnoodig welhaast te zeggen, dat de vrij zware nummers door het corps en onder dir. Kerkhoff's eminente leiding vlot werden weergegeven en dat de muziek het publiek zeer zeker geboeid heeft. Ondanks het groote aantal bezoekers konden allen rustig van de mooie muziek genieten. WINKELSLUITING B. en W. van Velsen verleenden ten aa" - zien van de winkels in de afdeeling Santpoct ontheffing van de verbod-bepaling der Winkelsluitingswet 1930 op 21 SeptemW 1932 tot des nachts 12 uur. de tentoonst' t uno h^r kennemfr KUNSTENAARS. De tentoonstelling van de iongere kunste naars in Kennomerland. welke in de week van 1924 September in de groote zaal van hotel ..De Prins" wordt gehouden za'. heden Maandagavond te 8 uur door den burgmees ter van Velsen. Mr f. L J E Rambonne' officieel worden geopend. Deze exoos:t;e is georganiseerd door den onlangs opgerichte" Kunstenaarskring, die hiermede voor de eer ste maal zijn werk onder de aandacht van het publiek brengt. De serieuze voorbereidin gen voor deze voor de jonge kunstenaars zoo belangrijke tentoonstellingsweck hebben we kenlang aan vele handen werk gegeven en het is aan geen twijfel onderhevig of het eer ste optreden van den Kring naar buiten zal met groote belangstelling worden gadegesla gen. Bovendien vermeldt het programma on Dinsdag 20 Sept. een litteraire- en on Don derdag 22 Sept. een muziekavond. De vol gende inzenders zullen hun werken exooser- ren: H, F, Boot. H. J. Calkoen. F. J. DrosL H. A. Henriet. J. Hoog vorst, O. de Kat. A Mie hél, J. Mulder, mej Tl. Marcus. J. B.' Kam" R. Pieters. W. Rees. O. Sluiter. A. van Til burg, E. Verboog. A. W. Verhorst.. J. Ver inga R. Verwey, J. Wagemaker, Architect C. H Bartels en Architect Joh. H. Groenewegen. De heer E. Snel exposeert kuns'aardewerk en mevr. H de Kat-van Zijl. De muzikale mede werkers zijn: mej. A. Hennes alt: mej. Suze Wintershoven, piano: mevr. L Mulder-v. d Weerd. piano; mej. R H. Prins, piano, c'e heeren R. Halsema. piano. E. Biele. violoncel en G. Beths. viool. Litteraire medewerkers: Mr. L. Ali Cohen, mevr. G Sierhuijs, de hee ren J. Sierhuys, Joop Oversteegen en E Prins. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m Zij wordt as. Za terdag te 10 uur besloten met een feestavond met attracties, gevolgd door een bal. De ten toonstellingscommissie verzocht ons mede te deelen, dat weekkaarten tegen betaling van f 1.50 verkrijgbaar zijn. De toegangsprijs voor de tentoonstelling is f 0.25. die voor den litte- rairen- en muziekavond f 0.50. De Kennemer Kunstenaarskring zal de helft van de op brengst der tentoonstellingsweek afstaan aan het crisis-comité te Velsen en aan de Licht hoeve te Santpoort. besmettelijke ziekten. Gedurende de week van 4 tot en met 10 September deed zich in onze gemeente één geval van roodvonk en één geval van de ziekte van Weil voor zette, die op de veranda stond. Het was een eigenaardige gewaarwording voor hem. Nooit van zijn leven had iemand zich het recht durven aanmatigen, om hem iets te commandeeren. Hij was gewoon geweest dat de menschen altijd mannen hem be handelden op een voet van gelijkheid en. wanneer een man tegenover hem een toon had durven aanslaan, zooals zij gedaan had. dan zou er oogenblikkelijk een ver scherping van de diplomatieke betrekkin gen en een begin der vijandelijkheden ge volgd zijn. Maar dit was een eigenaardige situatie een vrouw had hem bevolen om iets te doen en hij gehoorzaamde, zich bewust, dat hij zoodoende een principe verkrachtte, maar toch voelde hij een eigenaardige voldoening. Hij wist. wat hij den beheerder van de Two Diamond had beloofd en hij was overtuigd dat hij. ondanks de pijn in zijn voet. best in staa;. was om te rijden Maar hij ging niet rijden; haar bevel had dit zoo gewild. Langen tijd zat hij zoo in den stoel en keek uit over een groote uitgestrektheid vlak land, dat aan drie zijden omzoomd was door lage heuvels en achter hem door het bosch katoenboomen. De zon was al lang op; zij stond boven den rand der ver afgelegen heuvels een bal gesmolten zil ver in een schitterende witte vlek. Het huisje was opgetrokken juist in hot midden van een groote open plek en onge veer een achtste van een mijl achter hem lag de rivier de rivier, wier loop hij volg de, toen hij gebeten werd door de ratelslang. Aan de ligging van het huisje kon hij zien, dat hij niet ver van zijn weg was afgeweken; dat een rit van een achtste mijl hem op het pad naar de Two Diamond zou brengen. En hij kon ook niet ver van de Two Diamond af zijn. Maar door een bevel, gegeven door een meisje, moest hij zijn aankomst op de rancho uitstellen. Hij had geen man in het huisje gezien. BEVERWIJK raadsvergadering. De gemeenteraad vergadert op Donderdag 22 Sep:. a.s. des avonds te half acht ter af handeling van de volgende agenda: 1. Benoemingen van vier leden der Com missie van bijstand in het beheer der bedrij ven; vier leden der Commissie van bijstand in het beheer der openbare werken: vier le den der Commissie van bijstand in het be- iccr der financiën; vier leden der Commis sie van bijstand in het beheer van het open baar slachthuis. 2. Voorstel tot verlenging van huur van het gemeentelijk sportpark aan de R.-K Sport- Ycrecniging „D.E.M." 3. Praeadvies op het adres van de afd Ken nomerland van den Ned. Bond van Hotel- Café- en Restauranthouders in het Vcrlofs- bedrUf. houdend verzoek het sluitingsuur van alle cafés in deze gemeente op 12 uur dos nachts te willen vaststellen 4. Praeadvies op de adressen van de afd. Beverwijk van den Ned. Sigarenw r.kelters- vereenlglng en van J. J Bissehoo. betreffen de het vaststellen van bepalingen ter afwij king van de winkelsluitingswet. 5. Voors'el tot verkoop van strooVcn grond aan de Hendrik Burgerstraat. 6. Voorstel tot het vaststellen van een nieu we steunregeling voor de werkloozen. 7. Voorstel tot overname van een strook grond aan den Alkmaarschen straatweg en van do NV. de Kleys. 8 Mededeelingen en Ingekomen DE STFUNREr.Fl iNr, VOOR WERKLOOZEN. Tot de maatregelen, welke hebben geleld "t het sluitend maken der gemeen'rbegroo- ting voor het dienstjaar 1932 behoorde om. het aanvragen van een Rijkssubsidie in de '--osten van steunvorlecninc aan werkloozen. BH do aanvrage om een Rijksregeling hebben R. en W. aan den Minister ter goedkeuring ■n gezond en de onlangs aangeboden coneent- •egeling en de daarin aangeb ••en. De Minister heeft bezwaar ge haakt tegen het voorgestelde tarief van teunverleenlng. Mede in verband met d" wensohyikheid. "'at zooveel mogelijk uniformity !n de .steun- -oTojlng word' verkregen heef de M'rteter Genaaid, dat do redactie de^ Rijk"5teunp«'!re- 'ne moet worden gevolgd. .il. voor ultge- rokkenen, voor tfehuwden en oneehuwde kostwinners f 12.50 prr week benevens f i 35 "er week per gezinslid boven 2 personen: '-ostgangers f 9 per week: dubb'l-ultr^'rok- '-••men: gehuwden en ongeb"'vde kn«tw'""ers f 11.50 per week. benevens f 1 20 r>er week nor Gezinslid boven 2 personen Kostgangers f 8 oer weck. Voor reglementair nog niet rechthebben den en ongeorganiseerden bedraagt, de steun 'en hoogste voor gehuwden en ongehuwde kostwinners f 10 oer week. benevens f 0.85 oer week per gezinslid bovm 2 personen. Voor kostgangers f 7 per week. De Minister heeft verder bezwaar, dat teunverleenlng ingevolge de nieuwe receling ;n natura geschiedt. De huurtoeslag. voor de 'iltgetrokkenen en dubbel -ultgetrokkenen vastgesteld op een maximum van f 2.50 en "oor de reglementair nog niet roohthebb'm- ten en ongeorganiseerden on oen maximum •'an f 2 per week, werd door den Minister 'oedgekeurd, evennis de bepaling, dat van do •ordlenste dor vrouw van een gesteunde de erste f 3 niet ln aanmerking komt voor ver mindering van het steunbedrag. Omtrent het verstrekken van een brand- toffentoeslag zal de Minister te zijner tijd bericht zenden De Rijkssteunregeling is door -ion Minister geldig verklaard voor de in deze -emeente woonachtige werkloozen. afkom stig van de navolgende bedrijven: het Hoog- ivcnbedrijf te IJmuiden do PlaatwellerlJ te Velsen. de Vercenigde Blikfabrieken te Krom menie: de Papierfabrieken te Velsen. de Vls- •cheriibodriiven te IJmuiden Wessancn's Ko ninklijke Fabrieken te Wormcrveer en de \msterdamsche Ballast maatschappij te 'Jmuiden. Vervolgens voor de navolgende be drijven, gevestigd in deze gemeente- Haven en Transportwezen, steuren industrie en land en tuinbouw De regeling geldt tot en met 24 September voor dc werkloozc land- en tuin- bouwarbeidors. Het subsidie aan deze gemeente in do kos ten van steunvcrlcenlne over het tijdvak van 4 Sept tot 31 Der 1932 heeft de Minister vastgesteld op 75 pet. Naar de thans bestaande gegevens bere kend Is de Rijksbijdrage te stellen op ong<* veer f 1300 per week, welk bedrag nog aan merkelijk wordt verhoogd indien de bouw vakarbeiders ln de Rijkssteunregeling worden opgenomen. B en W. hebben den raad voorgesteld deze regeling vast te stellen. Dit voorstel zal ln de raadsvergadering van as. Donderdag worden behandeld. Leefde het meisje hier alleen? Hij was over tuigd. dat geen enkele vrouw lang de een zaamheid van dit groote, woeste land kon verdragen een man een broer of een echtgenoot moest de woning met haar deelen. Verscheidene malen betrapte hij zich op de hoop. dat. wanneer er een man hier woonde, dit een broeder, of maar een verre bloedverwant zou zijn. De gedachte, dat zij misschien een echtgenoot kon hebben, wekt" in hem een gevoel van vage onrust op. Hij hoorde haar bezig in het huisje, hoor de schotels rammelen en het vegen van een bezem over den rtiwen vloer. Toen kwam zij naar buiten, meteen tweeden schommelstoel Weer ging zij het huls binnen, om nu terug te komen met oen gestreept stuk goed en een naaimandje Zij ging in den stoel zitten, plaatste het mandje op haar schoot en be gon. half glimlachend, haar naald te gebrui ken. Hij lag. behagelijk achterover geleund, naar haar te kijken. Zij had een lenig, krachtig figuurtje, ge- klepd in een wit schort en een geruite Japon van zachte stof. Zij droeg den hals vrij haar mouwen waren opgeschoven tot boven de ellebogen en lieten een paar lichtbruine handen en blanke, ronde armen zien. Haar oogen waren bruin evenals haar haar dit laatste zat in bekoorlijke wanorde Met half gesloten oogen keek hij naar haar mot een stormachtige bewondering, die zijn gedach ten geheel dreigde te verwarren. En toch hadden vrouwen hem nooit veel belangstel ling ingeboezemd. Misschien kwam dit. om dat. hij nooit een vrouw als deze had gezien. Hij kende deze Jonge vrouw slechts ren paar uur en toch wist hij. dat hij tegenover haar niet den gemakkelljkcn, vanzelf-spro- kenden intiemen toon kon aannemen. Hij voelde een diepe bewondering voor haar een bewondering, vermengd met grooten eer bied fWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7