DE TROONREDE Het Belangrijkste. BERICHT De laatste dag. 50e Jaargang No. 15103 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 20 September 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN 1 EN Wcek 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f335, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand f022, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post ƒ0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: i_5 reRejs i.75i e|ke regel meer ƒ035. Reclames 10.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod l4 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 1 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-, Overlijden f 600-, Vedies van Hand. Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75-, Veriics andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 September. De Troonrede. Vandaag is de nieuwe zitting van de Sta- ten-Generaal op de gebruikelijke wijze ge opend met de door de Koningin uitgespro ken Trooi'rede. waarvan u den volledigen tekst in dit nummer vindt. Evenals altijd is het document, zeer beknopt, en zeer strak van toon. De crisisjaren hebben het boven dien steeds meer versomberd. Iets nieuws staat er nu heelemaal niet meer in. Na le zing van elke alinea kan elke lezer tot zich zelf zeggen: „Ja zeker. Dat wist ik". Met deze commentaar is natuurlijk geens zins bedoeld te zeggen dat wij een aankon diging van een reeks min of meer kostbare nieuwe hervormingen, zooals in tijden van welvaart gebruikelijk was, hadden verwacht. Maar de paragraaf over de werkloosheids bestrijding is wel heel mager. De regeering zal haar voortdurende zorg ook in de toe komst aan dit maatschappelijk euvel geven; het zoo noodzakelijk herstel van het bedrijfs leven zal daarbij haar richtsnoer blijven. In het bijzonder zal ook het vraagstuk van de jeugdige werkloozen daarbij alle aan dacht hebben. Maar hoe? In welke mate? Dit is geen op wekkende taal. die nieuwe hoop wekt. De gansche Troonrede staat in mineur, en dat is, ronduit gezegd, mijn grief tegen alle toespraken die „von allerhöchsten Stelle" in dezen crisistijd tot het gansche Nederland- sche volk worden gericht. Men zou wenschen dat er eens een hoopvolle klank en een krachtig initiatief kwamen, dat het volk eens een riem onder het hart werd gesto ken, dat de deelneming aan die internatio nale onderhandelingen, waarvan tenslotte het wereldherstel afhangt, eens klaar en openlijk, in openhartige taal, in het licht werd gesteld, dat de recente opleving anders werd voorgesteld dan in de woorden: „nog steeds kondigen zich geen betrouwbare tee kenen van kentering aan". In het beroep op de nationale samenwerking richt de Troon rede zich kennelijk tot de honderdduizen den, die verlaging van inkomsten of erger moeten slikken. Maar „het zoo noodzakelijke herstel van het bedrijfsleven" hangt in de hoogste mate af van nieuw initiatief bij de werkgevers, van kooplust bij hun afnemers in de mate waarin die koopkrachtig zijn. Een moedgevende stimulus in die richting, die zeer zeker gebaseerd had kunnen zijn op het ondanks alles belangrijke herstel van de laatste maanden, geeft de Troonrede niet. Van een dergelijke toespraak moet toch in de eerste plaats nieuwe kracht, nieuwe moed, nieuw initiatief uitgaan. De regeering schijnt deze noodzaak aan het volk over te laten, te „delegeeren" om zoo te zeggen, na een zwartgallige beschouwing van het soort dat wij maar al te goed kennen, en waarvoor wij niet naar Den Haag behoeven te gaan om het te hooren. De Kerstrede van de Koningin heeft geen voldoende opwekkend effect gehad, de radio rede van minitser Ruys was een en al som berheid, de Troonrede volgt in vrijwel den zelfden toon. Het ligt niet in den Holland- schen aard om in het tegenovergestelde te vervallen en den Amerikaanschen stijl van president Hoover te vervallen die in de ruimte zegeningen heeft beloofd, op korten termijn liefst die geen van alle verwezen lijkt zijn. Zulk een methode wreekt zich on vermijdelijk. Maar als Den Haag door den mond van H. M. spreekt, boven alle partij - geschillen uit, tot het gansche volk, ver wacht men toch moed, optimisme en leiding niet den moedeloozen toon van „sehier- onoplosbare moeilijkheden" ....„nieuwe re gelingen zullen moeten volgen" en „zonder voorbeeld in de geschiedenis zijn de econo mische verhoudingen over heel de wereld ontredderd". Dat dit laatste juist zou zijn is trouwens de vraag. Het is voor ander in zicht, bijvoorbeeld ten aanzien van het tijd perk van de Napoleontische oorlogen en zeker ten aanzien van de periode 19141918, vatbaar. Ik had gehoopt op krachtiger taal uit Den Haag, op meer initiatief, op het bewijs dat men zich in regeeringskringen zou hebben afgevraagd welke uitwerking een rede als deze op de bevolking zou hebben, om haar moed in een tijd van zware beproevingen te stalen. Dat alles ontbreekt. R. P. GEEN RECHTERS MEER BOVEN 70 JAAR? ER ZOU PLAATS KOMEN VOOR OVERCOMPLETE JURISTEN. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststel ling van de 70-jarige leeftijdsgrens voor leden van de Rechterlijke Macht, waaronder ook vallen de plaatsvervangende kanton rechters en de leden van de Raden van Beroep en hun plaatsvervangers. Ook voor den Hoogen Raad acht de minister de rege ling niet schadelijk, daar de practijk be wijst, cat men er toch nog ruim 20 jaar zit ting in kan hebben. In de toelichting kondigt de minister bij afzonderlijke wetsontwerpen inkrimping van het aantal gerechten aan. De leeftijdsgrens voor de rechterlijke macht kan dan tegelijk daarmee ingaan, daar alsdan personeel vrij komt. CHARLOTTE KcHLER. Charlotte Kohier treedt Woensdag 28 Sep tember onder auspiciën van Beveoka op in den Stadsschouwburg met „Carrière" van Neumann, in de vertaling van Defresne. MAURICE CHEVALIER. ENTRéE TRIOMPHALE TE AMSTERDAM. „..Ik heb hem gezien.... Door een bakvisch. „...Mag ik twee 2 1/2 centstukken van u, voor een perron kaartje... enne waareh..." „Tweede perron dame" Tweedeprop en prop vol. Wat zal hij dat leuk vinden. Nog 25 minuten. Ik zal maar wat in de telefooncel gaan zit ten, want stel je voor dat Pa, of een van mijn kennissen ook net op het station zijn. Ik zie Pa's gezicht alNou tien over elf. Gaan ze naar scheikundeToch geen gek idee om me er meteen bij „Piet" uit te laten gooien, en hier heen te gaanNog 13 mi nuten Zou hij nu ook al aan ons zitten denken?... Nééeee. moet je daar die oude juffrouw zien. En zoo'n bos roze rozen! Zal hij zich wel dood om lachen. 'k Ga straks vlak voor aan staan. Stol je voor dat hij zijn zakdoek of zoo laat vallen. Raap ik hem op. ah, ici M'sieurde vous. .of hoe zeg je dat? Zou hij niet liever Engelsch spreken. Nee. Fransch.nou voor uitMerci Mademoisellemerci mais tiens votre profil ahc'cst ce que je chercheGeknipt voor mijn nieuwste film. Non Mauricevous me flattozNon. ma Chérie, ici une carte pour ce soirVenez, oh venez doneNou, zouden ze thuis vast niet goed vinden.... Gunst daar heb je PaHemeltjenee toch niet Nou moest hij er toch al zijn. Hij zal toch wel komen? Met een stroohoed op? Of zoo'n grijze'.een beetje schuin? Ik denk toch dat hij blauwe oogen heeft. Ha .daar komt de trein. Nee toch niet.ja... Gunst hij is al drie minuten over tijd Wat- een menschen.... wat een bloemen Zou hij die allemaal mee nemen. Jammer dat al mijn zakgeld nou net op is. Nou dringen ze allemaal.... Daar komt-ie 11.29 Hoeraaaaa. Hoeraaaaa daar is-ie Maurice.... toen twaalf, achttien foto grafenBendes jongetjes om zijn bagage te dragen Een heeft bloemen, zeker van de hoteldi recti e O, hemelheeft een groenen hoed op wat een dot Hoeraaaaa!, hé Maurice hoeraaaaaa! Toch blauwe oogen. zie je wel. ik dacht het wel. En die schattige lip! Kijk hij lacht. Nog een fotograaf.encore encore. Ik knip ze vast allemaal uit. Wat een gedrang, .i. Nou ben ik er toch vlak bij. Ik kan hem aanrakenAh! Mau rice.... Monsieur.... votre signature s'il vous plaitNee dat kan-ie nou natuurlijk nietDaar is een juffrouw. Die geeft hem een zoenBelachelijk gewoonwel ja.... ga maar door. Ze houdt niet op ook. Zal hij wel grappig vinden. Nou geeft ze hem nog bloemetjes ook Roolehet lijken wel Oost-Indische-Kersjes.Goed zoo kijk hij lachenmoest ik eens doen Nou sta ik er naast.Even voelen hoe z'n jas ..voelt" Eindelijk zijn we er uit. Wat een menschen. Zouden die allemaal ..zoo maar" vrij hebben vanochtend?politie.... paarden iedereen schreeuwt. Zouden ze ook niet vin den dat zijn jas niet-bij z'n oogen kleurt? Nou neemt hij weer z'n hoed af.... gelukkig z'n jas past bij zijn haar. Buiten staat, een auto.eeb open. Wat schattigkijk hij stapt er in. Staat recht opwat is hij mooi verbrand zoo in de zonHoeraaa Maurice.... hij lacht maar door. Iemand zegt wat Hij zegt ook wat.Merciau re- voir Daar gaat-le. Weg is-ie. Hedenmiddag heeft H. M. de Koningin de Vereenigde zitting der Staten Generaal ge opend met het uitspreken van de volgende rede: In dit plechtig oogenblik. Leden van de Staten-Generaal, nu een nieuwe zitting van de Volksvertegenwoordiging een aanvang neemt, richten Mijne gedachten zich meer dan ooit op den duisteren tijd, dien het Va derland beleeft. De ernstige wil, die de Regeering bezielt, met Gods hulp het schip van Staat in veilige haven te sturen, kan slechts leiden tot het doel, indien ons Volk in al zijn lagen zich de werkelijkheid onverbloemd voor oogen stolt Zonder voorbeeld in de geschiedenis zijn de economische verhoudingen over heel de wereld ontredderd: onweerstaanbaar grij pen de gevolgen der crisis steeds verder om zich heen en nog steeds kondigen zich geen betrouwbare teekenen van kentering aan. Moederland en Overzeesche Gewesten zien hun welvaart ernstig ondermijnd.Nieuwe be lemmeringen in het handelsverkeer tusschen de volkeren werden toegevoegd aan de vele. welke reeds ten vorigen jare de crisis ver scherpten. In alle takken van volksbestaan bleef de bedrijvigheid gestadig afnemen; handel, scheepvaart en visscherijen zijn evenzeer ge troffen als nijverheid en land- en tuinbouw Herstel van het internationaal ruilverkeer wenscht de Regeering te bevorderen door verdragen, die een ruimer geest ademen. Daarnevens moet zij bij voortduring bedacht blijven op afwending van de gevaren, waar mede buitenlandsche maat.re?eton den afzet van onze voortbrengselen bedreigen. Zijn reeds tal van noodmaatregelen tot stand gekomen om ineenstorting van on misbare bedrijfstakken te verhoeden, nieuwe regelingen met hetzelfde doel zullen moeten volgen. De werkloosheid, bron van zooveel leed heeft een nooit gedachten omvang aange nomen. Zij plaatst de Overheid voor schier onoplosbare moeilijkheden, niet het- minst van geldeiijken aard. De Regeerme zal haar voortdurende zorg ook in de toekomst aai» dit maatschappelijk euvel geven: het zoo noodzakelijk herstel van het bedrijfsleven zal haar daarbij tot richtsnoer blijven. In het bijzonder zal ook het vraagstuk van de jeugdige werkloozen alle aandacht hebben. Nevens voortzetting van de werkloozen- zorg stelt handhaving van het peil van so ciale voorziening, in betore tijden bereikt, de uiterste eischen aan het zoozeer vermin derde draagvermogen der Natie. De sterke daling van het nationaal inko men en de diepe inzinking, welke het econo misch leven vertoont., oefenen een noodlot- tigen invloed op de opbrengst van 's Rijks middelen. De financieele toestand is dien tengevolge zorgwekkend. Veel zal van Uw werkkracht en toewijding gevergd worden, opdat tijdig de meest dringende maatregelen tot stand komen. Ik weet. dat het beroep dat ten deze op Uw medewerking zal worden gedaan, niet vergeefsch zal zijn on Ik ver trouw. dat het gemeen overleg tot een uit komst zal leiden, die aan den ernst van den toestand beantwoordt. Ook Ln de Overzeesche Gewesten wordt er krachtig naar gestreefd de kosten der Lands huishouding met de middelen in overeenstem ming te brengen. Het feit, dat meer en meer in alle maatschappelijke kringen de over tuiging doordringt van de vo'strekte nood zakelijkheid van dit streven, versterkt de verwachting, dat, ondanks alle bezwaren, het doe! zal worden bereikt. Evenzeer als in de donkerste dagen zijner roemrijke geschiedenis behoeft ons Volk thans eendracht tor ontplooiing van al zijn stoffelijke en zedelijke krachten. Op den voorgrond trede daarom wat de Natie ver- eenigt, niet wat haar verdeelt. Met de bede dat Gods hulp Mijn Volk sterke en met den wensch dat God Zijn zegen aan Uwen arbeid moge schenken, ver klaar Ik de gewone zitting der Staten-Ge neraal geopend. DE KEURINGSDIENST. DE MIDDENSTANDSCENTRALE TEGEN VERPLAATSING. De Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstreken' heeft aan den minister voor Economische Zaken en Arbeid een adres ge zonden waarin o.a. staat, dat de centrale met schrik de geruchten gehoord heeft over een dreigende verplaatsing van den Keu ringsdienst voor Waren naar Alkmaar. Om tweeërlei hoofdredenen, om van an dere niet to spreken, wil de Middenstands centrale dringend adviseeren toch niet tot dit besluit, over te gaan. In een zóó dichtbevolkt centrum als Haar lem en omgeving, dat steeds dichter be volkt wordt, kan een constante en intersieve keuring, vooral van spijzen en dranken en een voortdurende controle daarop, in deze dagen absoluut niet meer gemist worden. Be smettingen en epidemieën bedreigen toch oneindig meer dichtbevolkte centra dan lan delijke gemeenten. De bona fide handeldrijvende midden stand lijdt in een groote stad veel meer on der allerhande knoeierijen dan een landelijke gemeente, wanneer er géén of onvoldoende keuring is. De rapporten der onderzoekingen zullen dit evident, aantoonen. Daarom wordt dringend in het belang der Volksgezondheid maar mede in het belang van den bona fide handel, die in deze dagen de Regeeringsbescherming niet ontberen kan den Keuringsdienst, welke zakelijk, deskun dig en taktisch te Haarlem c.a. werkt, on gestoord aan het- werk te laten tot volkomen tevredenheid van consumenten en diistri- buanton. PERSONALIA De heer C. L. Smit, wonende aan den Schinkeldijk alhier, is met iigang van half September benoemd tot Agent van Politie te Rotterdam. Een radiografisch via Marseille en Parijs overgebrachte foto van de ramp met een in een ravijn gestorten trein in Algerië, waarbij 70 soldaten van het vreemdelingenlegioen gedood en meer dan 200 gewond werden. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL HEDEN MET LUISTER GESCHIED. Met den traditioneelen luister heeft de Koningin zich heden, evenals ten vorigen jare, vergezeld door den Prins en Prinses Juliana naar het Binnenhof begeven tor plechtige opening van de zitting der Staten- Generaal. Als steeds heerschte reeds in den vroegen morgen een buitengewone levendigheid in de binnenstad. Treinen, bussen, trams en auto's brachten heele drommen van buiten aan. die den koninklijken stoet kwamen aanschou wen. Bij het paleis aan het Noordeinde was a's eerewacht opgesteld een compagnie wielrij ders van honderd man met het regiments vaandel. Ook de Kon. Mil. Kapel had hier plaatsgenomen en speelde bij het afrijden van den stoet om 1 uur zacht en plechtig het oude Wilhelmus. De stoet werd geopend door een detache ment van het 2e regiment huzaren, sterk 45 ruiters met het regimentsvaandel en het muziekkorps der huzaren, dat. gedurende den tocht muziek ton gehoore bracht. Hier op volgden zes galakoetsen, waarin verschil lende hofdignitarissen hadden plaatsgeno men. Naast, elk portier van deze koetsen gingen twee lakeien. Hierachter kwam de met acht paarden bespannen gouden koets, waarin de vorste lijke familie was gezeten, langs den geheelen weg hartelijk toegejuicht, door de opeenge hoopte menigte. De vorstelijke personen wa ren allen getooid met lint van het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Naast elk der acht paarden, waarmede de koets be- snannen was ging een koetsier on aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Ter rechterzijde van de statiekoets reed te paard de chef van het Militaire Huis der Koningin, ter linkerzijde de gouverneur der residentie. Achter de gouden koets reden to paard twee aan twee een 14-tal adiudanten in ee- wonen en buitengewonen dienst en ordon- nance-officieren. waarna de stoet gestoten werd door een detachement, van 45 man schapen van het 2e regiment huzaren. Rij aankomst aan de Grafeü'ke Zalen welke oeristvle overhuifd was met hot b ree de rood-fluweelen ba ton kiln met gouden f-a^to vond de Konink' ike familie ter Harer be groeting bij de Ridderzaal <xpe*sto!d een eerewacht van 70 mariniers me» vaandel en het muziekkorps der Kon Marine Onder de tonen van het Oude Wilhelmu- terwijl de eerewacht. de militaire honneurs bewees, besteeg de Koninzln eevolcrd door Prins en Prinses de treden d'e naar den In gang van de Ridderzaal lelden. Op het bordes werd de Koningin begroet door een aantal adjudanten ln gewonen- en buitengewonen dienst van land- en zee macht, waarna de vorstelijke personen door de gemengde commissie van in- en uitge leide uit de beide Kamers der Staten-' neraa naar de troonzetels werden geleld. Rechts van de Koningin nam de Prins, links Prin ses Juliana plaats, terwijl de leden van het gevolg de plaatsen achter- en terzijde van den troon innamen. Onmiddellijk daarop ving de Koningin de voorlezing van de Troonrede aan. Nadat de plechtigheid ln de zaal was be ëindigd, werd ruim half twee met hetzelfde eerbetoon de terugtocht naar het Koninklijk Paleis ondernomen. Tijdens den duur der plechtigheid werden do r op het Malieveld geplaatste vuurmonden minuut-schoten gelost. Henderson doet een beroep op de Dultsché regeering om zoo spoedig mogelijk weer aan de ontwapeningsconferentie deel te nemen. (2e blad, le pag.) De troonrede. (le blad. le pag.) De opening der Staten-Generaal (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De troonrede. (le blad. le pag.) Jhr. dr. J. C. Mollcrus: Het Haarlemschc vrccmdclingbczoek. (2e blad, 2e pag.) L. S.Het. vak van autorenner. (2e blad, le pag.) J. C. E.: Uit de groote stad. (2e blad, 3e pag.) Zij, die lich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen do in September nog te verschijnen num mers gratis. DE ADMINISTRATIE. •t Is uit met den zomer. de pret is gedaan; We moeten 't aanvaarden, de herfst breekt weer aan, We krijgen misschien nog een vleugje cadeau. Een staartje van zomer. een weekje of zoo. Maar d'almanak zegt het, we zijn er weer nou. De zomer is om cn we gaan naar de kou. We krijgen weer stormen Met gierend geweld. De dagen van kleur fn den tuin zijn geteld, Het groen van de boomen wordt geel weer en bruin En dwarrelt omlaag van een steeds kaler kruin. De lucht wordt weer nevelig. mistig cn grauw, Al is 't nog vandaag niet. dan komt het toch gauw. •t Is uit met verpoozing in bosch en aan strand, Het mos wordt te vochtig, er stuift teveel zand. Mijn keel is al rauw en mijn neus is al vol. Ik snuit al verwoed en lk snuif al Menthol. Toch moet u niet denken, dat ik me beklaag Omdat onze zomer ton eind loopt vandaag, 'k Wou enkel maar zeggen: nu is het de tijd, Van 't scheidende woord aan den zomer gewijd. En 'k wou u maar vragen: wel. zijt ge voldaan En dankbaar gestemd bij dit afscheid, welaan Dan allen tesamen: Heil zomer, bravo, Tot 't volgende jaar en herhaal het dan zoo! P. GASUS. VANDAAG BEGINT GANDHI'S HONGERACTIE NOG KANS OP OVEREENSTEMMING? BOMBAY. 20 Sopt. V.D.) Oandhl heeft gisteren nogmaals uitdrukkelijk aangekon digd dat zijn hongeractie, die hij indien de huidige communale wetgeving gehandhaafd blijft voornemens is voort te zetten tot de dood er op volgt, heden begint Van alle kanton worden pogingen gedaan om hem van zijn voornemen af te brengen. Heden zullen alle scholen, universiteiten, markten en zaken gesloten zijn. terwijl de Hindoes zij opgeroepen om zich eveneens boete op te leggen. Teneinde te trachten de kwestie alsnog tot oplossing te brengen, begint heden te Bom bay een groote conferentie, waaraan wordt deelgenomen door vertegenwoordigers van alle Hindoe-kasten, ook van paria's, in de hoop dat overeenstemming kan worden be reikt. Uit Durban wordt gemeld, dat de oudste zoon van Mahatma Gandhl uit Zuid-Afrika naar Indië ls vertrokken om zijn vader weer to zien alvorens deze zijn voornemen tot uit voering heeft gebracht. POONA. 20 September (Reuter). Gandhl heeft de voorstellen van de regeering Inzake zijn invrijheidstelling op zekere voorwaarden afgewezen. Hij weigert zijn cel to verlaten en de re geering is niet voornemens hem to dwingen de gevangenis te verlaten. Gandhi heeft de vertegenwoordigers van verschillende klassen van de Hindoe-bevol king ontvangen, zelfs van de Paria's.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1