Heropening. Ernstige relletjes in Den Haag. E. D. O. AAN 'T VERHUIZEN! BERICHT Het Belangrijkste. ASFALT-WEGEN 50e Jaargang No. 15104 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 21 September 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper weck 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ355, losse nrs. ƒ006. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 130S2 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 050 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0J0. elke regel meer f 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 150.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad r Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400— Verlies Duim f75— Verlies Wijsvinger f 75— Verlies andere vinger f 30— DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 21 September. De Millioenen-nota. Wij geven vandaag een zeer uitvoerig overzicht van de Millioenen-nota van den minister van Financiën, jlir, mr. de Geer, die onmiddellijk op de Troonrede is gevolgd, zoo- als te doen gebruikelijk is, en de gisteren door de regeering ingediende Staatsbegroo- ting begeleidt. Op enkele hoofdpunten wil ik hier in het bijzonder wijzen. Een tekort van 147 millioen moest over brugd worden. Een geweldig tekort dus, op een totaal van 573 millioen aan uitgaven. De rogeering stelt daartoe maatregelen voor deels door bezuiniging, anderdeels door nieuwe bronnen van inkomsten die 125 millioen zouden dekken. Rest dus 22 millioen van het tekort, die niet gedekt zijn en ver klaard worden door het zeer belangrijke de ficit bij de spoorwegen. Dit zijn zeer sombere cijfers, maar er is geen aanleiding om er in paniekstemming over te geraken. Maanden geleden i» deze toestand ons al in uitzicht gesteld, en de eerste, niet-officiëele berichten gewaagden zelfs van een tekort van 175 millioen. De re geering wijst- er nu met nadruk op dat de voorgestelde bezuinigingen in het plan-Wel ter (106 millioen) niet- voldoende zijn om het gat te stoppen. Dat was ook allang in uitzicht gesteld. Dat de „aanboring van nieuwe bron nen" ons boven het hoofd, hing is dus even min nieuws. Derhalve is er geen reden om deze Millioenen-nota als een soort sensatie te beschouwen, want dat is zij niet. 'Met jammeren en ach-en-wee geroep, met de neerslachtigheid die de zoo leege en onbe duidende Troonrede heeft gekenmerkt, ko men wij niet uit de moeilijkheden. Tusschen twee haakjes zij opgemerkt dat die Troon rede over het geheel een slechte pers heeft gehad. Moed en optimisme worden vereischt, durf en initiatief. Niet deze treurzangen, die ontmoedigen. De Millioenen-nota bevat punten, die velen reden tot verheugenis zullen geven. Aan het veelbestreden plan-Weiter zijn verscheidene tanden uitgetrokken. De commissie-Weiter had voorgesteld de bestaande tijdelijke kor ting op de salarissen van het rijkspersoneel, met degressie (d.w.z. verminderende korting) voor lager bezoldigden en' gehuwden, te ver vangen door een definitieve uniforme korting van acht procent en daarnaast den 3 pCt. aftrek voor ongehuwden te vervangen door een 5 pCt. aftrek.De Regeering heeft dit laatste punt wel overgenomen, maar het eerste niet. Zij is van meeniing dat de drie jarige korting met degressie. zooais die ver leden jaar werd toegepast, onverminderd kan blijven. Derhalve wordt geen blijvende sala risvermindering voorgesteld, wordt de de gressie niet tusschen tij ds beëindigd, worden de pensioensgrondslagen niet meer in de ver laging betrokken. Het regeeringsvoorstel brengt dus, na de adviezen van het plan-Welter, een verbete ring voor het rijkspersoneel. Daarentegen wordt wel voorgesteld het bestaande verhaal op de pensioenpremie met 5 pCt. te verhoo- gen en dus van 3 pCt. op 8 pGt-, te brengen, met handhaving evenwel van de bepaling dat dit verhaal een facultatief karakter draagt en dus bij K.B. verlaagd kan worden. Verlaging van werkloozensteun wordt nog niet voorgesteld, maar wel spreekt de minis ter van „voorbereiding van zoodanige maat regelen van besparing, als met het oog op het gedaalde indexcijfer en zonder de be langen die hier behartiging verdienen uit het oog te verliezen, oirbaar zullen blijken". Een diplomatieke zin. Dat de belastingverzwaring als „een tijde lijke overbrugging" wordt voorgesteld is te traditioneel, om op dit punt veel hoop te koesteren. Het hoofdontwerp tot belasting- verhooging beoogt, over het aanstaande be lastingjaar dertig opcenten te heffen op alle aanslagen in de gemeentefondsbelas ting. Dit is evenwel geen uniforme heffing; zij is progressief en zal voor de hoogere in komens geleidelijk tot 150 opcenten stijgen. Het is duidelijk dat deze maatregel een zeer aanzienlijke belastingverhooging beteekent. De 30 opcenten zullen geheven worden op alle inkomens tot en met 30.000. Daarboven zal voor iedere .1000 extra inkomen één op- cent extra geheven worden tot een maximum van 150. Geraamd is dat de opcenten-ver- hooging 24 millioen zal opbrengen. Ten aan zien van de inkomens boven 30.000 merkt de minister op dat „wie ook thans nog over hooge inkomens te beschikken hebben, wat het stoffelijke aangaat in een zoo bevoor rechte positie verkeeren, dat een abnormaal offer van hen kan worden gevraagd". Op de bestaande 50 opcenten op de vermo gensbelasting komt een extra-heffing van 60 opcenten, zoodat het totaal van 50 tot 80 stijgt. Deze nieuwe inkomsten worden voor een jaar op drie millioen geraamd. Totaal der nieuwe directe heffingen 27 millioen. Daarbij komen dan nog de heffing geduren de één jaar van 30 opcenten op alle invoer rechten en op den bieraccijns (26 millioen) plus een voorgestelde weeldeverteringsbelas- ting (10 millioen), bij welke laatste men zich wel afvraagt of bij de raming voldoende re kening gehouden is met de daling in de weeldevertering, die de overige nieuwe belas tingen zullen veroorzaken. Voor de enorme bezuinigingsmaatregelen, waarvan de meeste al bekend waren, verwijs Ik naar ons uitvoerig overzicht van de Millioenen-nota. Het heeft geeh zin er hier nog een extra-uittreksel van te geven. De minister betoogt met hevigen aandrang dat hij het niet met minder kan doen en wijst met nadruk op de vele „tijdelijke' stutten" waarop de huidige financieele situatie be rust. Dit aan het adres van hen ..die in de toekomst een zekere milde opleving mogelijk achten". In dezen term vindt men opnieuw de zwartgalligheid van de Troonrede. Van de recente opleving wordt hier zelfs niet ge rept. Later zegt de minister nog in zijn toelich ting, dat hij zich vier wegen kan denken tot opheffing of beperking van het tekort: le. een kentering in den ongunstigen loop der middelen; 2e. een verder gaande blijvende be sparing op de uitgaven; 3e. een „verduurza ming" van de thans voorgestelde belasting verzwaring, in dezen of in een anderen vorm; 4e een wegvallen van het abnormaal uitga- venaccres dat begonnen is met de begrooting voor 1933 met 50.9 millioen te verzwaren (ver hoogde bijdrage aan het gemeentefonds). De minister waarschuwt evenwel tegen te hooge verwachtingen van een kenteringde re geering is blijkbaar doodsbang voor opti misme. Dat wij allen op onzen levensstandaard zullen moeten bezuinigen blijkt uit deze Mil lioenen-nota onomwonden. Voor een groot aam al onzer is dit zeer wel mogelijk zonder dat hun levensblijheid er in het minst door behoeft, te verminde ren. Ik wijs daarop met nadruk, omdat van die zeer velen de minst beproefden in de eerste plaats de moed. de ondernemings geest, de opgewekte durf moeten uitgaan die ieder volk in deze tijden broodnoodig heeft, en die een onmisbare voorwaarde zijn om tot voortgezette opleving, tot herstel is komen. R. P. HAARL. ORKESTVEREENIGING Hanny Scheffelaar Klots. Donderdagavond zal onder leiding van Marinus Adam het laatste Volksconcert van dit seizoen ten gehoore worden gebracht. Al heeft ons orkest den laatsten tijd reeds meer dan de gewone belangstelling, dien avond belooft de opkomst van het publiek niet alleen door het met zorg samengestelde programma, doch vooral door de solistische medewerking van mej. Hanny Scheffelaar Klots (viool) bijzonder groot te worden Het programma luidt als volgt: 1. Suite in b kl. terts Joh. Seb. Bach Ouverture: Grave: Allegro; Lentement. (Rondo. Sarabande, Bourrée I en II, Polo naise, Menuet. Badinerie). Fluitsolo door Joh. Spies. 2. Concert in a kl. terts Joh. Seb. Bach (Voor viool en Strijkorkest». I. Allegro non troppo: H. Andante; III. Allegro assai. 3. Symphonie No. 6 (Pathétique) Peter Tschaikowsky. I. Adagio; Allegro non troppo: II. Allegro con grazia: III. Allegro molto vivace; IV. Adagio; Lamentoso Op den laatsten Zomermiddag, Met traditioneelen praal. Zijn de Kamers weer geopend Van de Staten-Generaal. Elk der honderd vijftig leden, Plus die van het kabinet. Hebben zich, opnieuw geladen, Op hun praatstoel neergezet. De bacillen van de motie, Het debat en het protest Van den bijval en de stemming, D' interruptie en de rest. Zweven weder door de .Kamers In een machtig groot getal. Wachtend ae millioenen nota. Die hun offers brengen zal Leden van die beide Kamers Van de Staten-Generaal. Sprekers, speeksters in die eene, Onze Nederlandsche taa,l. Zwaarder taak dan ooit uw deel was, Neemt nu weder een begin, Nu uw zitting is geopend, In den naam der Koningin; Moog' uw arbeid vruchtbaar wezen, Door het woord tot wijze daad. Tot het heil van heel den volke In den Nederlandschen Staat. P. GASUS. Botsing tusschen politie en betoogers. Verkeersagent en communist zwaar gewond. Op den Prinsjesdag" waarvoor vele men- schen uit het geheele land Dinsdag naar Den Haag gekomen waren, is het zeer druk ge weest in de Haagsche straten, en de belang stelling heeft zich gekenmerkt door een spontane hartelijkheid jegens het koninklijk gezin tijdens den rit van en naar het Paleis op het Noordeinde. De menschen brachten de koningin, de prinses en den prins, die in de gouden koets reden een ware ovatie en bij de terugkomst aan het Noordeinde werd het Wilhelmus gezongen. Er was meer belang stelling en meer aanhankelijkheid werd ge demonstreerd dan andere jaren, wellicht als tegendemonstratie tegen de betooging, die communisten hielden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en in eenige andere zalen, waarvoor vrij wat communis ten naar Den Haag gekomen waren. Uit Am sterdam arriveerde een extra-trein. 250 Haar lemmers kwamen, naar wij gemeld hebben, per boot. per fiets en met autobussen. Met autobussen kwamen ook communisten uit andere deelen van het land. De politie was in zeer grooten getale op straat aanwezig en zorgde er voor. dat het verbod van straat- demonstratie niet overtreden werd. Inciden ten kwamen echter in het geheel niet voor. Volgens Het Volk hebben fascisten, burger- wachtsleden en leden van het Nationaal Jon- gerenverbond eveneens gepatrouilleerd. Ook colporteerden zij met lectuur, evenals de communisten Tot het Binnenhof werden echter geen on bevoegden toegelaten De communisten had den een „hongermarsch" naar Den Haag aan gekondigd, maar daarvan schijnt niet veel terecht te zijn gekomen. In de groote drukte vielen de communisten, die zich naar de vergaderzalen begaven. voor het overige niet erg op. In de Ridderzaal was het *t gewone levendige schouwspel van kleurige uniformen. De soci aal-democraten waren niet aanwezig. In den loop van den dag hebben de rel letjes echter een ernstig karakter aange nomen. 's Middags was er in het Gebouw vcot Kunsten en Wetenschappen een vergadering van communisten, die te vier uuir geëindigd was. Van een goor ga niseerden optocht der be toogers kon men o.i. niet spreken. Naar wij van eenigjen hunner hoorden was het hun bedoeling zich naar Musds Sacrum hier boven bedoeld te begeven. Onder hen bevond zich van allerlei, natuurlijk ook een groot contingent van van de beruchte opgeschoten jongens en een aantal vrouwen en meisjes. Zingende kwamen zij uit het Gebouw en zingende namen zij hun weg langs de Heerengracht. Hier en daar werd er ook een slecht geslaagde poging gedaan om een spreekkoor te formeeren en daarmee een of ander onverstaanbaren roep te dten. De politie had de taktiek gevolgd om de demonsvree rende communisten zooveel mo gelijk te verspreiden en zoodoende groote verkeersopstoppingen te voorkomen. Dit gelukte echter slechts ten deele. zoodat het verkeer op verschillende punten geheel vastgeloopen was en vooral op drukke kruis punten een schier onontbindbaar kluwen geleek, waarin met de grootste moeite eenigis orde was te scheppen. In de Korte Peten geraakte de politie slaags met een troepje communisten, dat zich niet naar de gegeven aanwijzingen wenschtc te gedragen. Met de blanke sabel werden de demonstranten uiteengejaagd en bij hot ontstane gedrang werden van verschil'",1e magazijnen de ruiten ingedrukt. Een ware paniekstemming ontstond, waarop de politie spoedig de Poten schoonveegde. Van nog ernstiger aard is het incident geweest dat zich op het Spui heeft voorge daan. ivenigje demonstranten werden met den gummistok uit elkaar gejaagd, terwijl dc politie er één wilde arresteeren. De anderen verzetten zich hieregen zoo hevig, dat de politie de revolvers moest vrekken. Eerst werd een schot in de lucht, gelost en vervolgens een tweede waardoor een ongeveer 20 jarige jongeman, vermoedelijk in een zijner beenen getroffen werd en in elkaar zakte. Hij v.- :d in een winkel binnengedragen vanwaar de geneeskundige dienst hem later naar het giekenhuis vervoerde. Een 24-jarige communist uit Amsterdam W. E. gjenaamd. heeft op he: Spui een agent aangevallen. De agent loste een schot en trof den jongeman in den buik. De laatste werd naar het ziekenhuis gebracht, waar zijn toestand ernstig bleek. Hij kon echter des avonds worden gehoord. Op den Fluweelen Burgwal wilde een troepje betoogers niet voldoen aan de aan wijzing van de politie, om een andere richting in te gaan. De mannen gingen de Korte Poten in. Om hen te verwijderen, voerde de politie een charge uit. waarbij door het ge drang vier ruiten werden ingedrukt. Toen deze menschen zich uit de Korte Poten in de richting van het Bezuidenhout terug trokken. heeft uit de dichte menigte iemand den verkeersagent H B.. die op de Heeren- brug het verkeer stond tc regelen aan de charge had hij niet meegedaan op dc meest verraderlijke wijze met een scherp voorwerp in dc borst gestoken. Qogcnblikkelijk werd de agent, die een ernstige wonde had opgeloopen. door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zufdval vervoerd. Zijn toestand was hoogst ernstig. Naar de Ziekeninrichting „Bethlehem" werd een vrouw gebracht, die een wonde aan den arm had. Zij werd hier verbonden, evenals drie kwartier later een jongen, wien men een kogel uit den arm verwijderde. In middels waren ook op 't Spui de poppen aan 't dansen geraakt. Op de Heerengracht werd voorts nog de agent J. in den ringvinger van zijn linker hand gestoken. Hij werd ter plaatse ver bonden en bleef zijn dienst verrichten. Om twintig minuten over vieren is ln de Muzenstraat aangehouden de 3l-jarige bak ker W. J. v. C. uit Amsterdam. Deze had een leegen vuilnisemmer naar een motor patrouille geworpen. De man is ln hechtenis gesteld en zal vervolgd worden wegens poging tot zware mishandeling. Voortdurend reden motorpatrouilles cn detachementen politie in auto's om terstond te kunnen ingrijpen waar dit nöodig was. De toestand van den verkeersagent Te middernacht werd aan het Hbld. ge seind. dat de zoo zwaar gekwetste verkeers agent. J. Baas genaamd, stervende was. Zoo erg is hot echter gelukkig niet, want heden morgen elf uur vernamen we bij informatie in Den Haag, dat zijn toestand nog zeer pré cair is. Maar de kans op levensbehoud schijnt niet uitgesloten te zijn. Uit het onderzoek Is gebleken, dat de rechterlong ernstig be schadigd is. HET ORGELCONCERT Het orgelconcert van Donderdagmiddag van 2 tot 3 uur in de Groote Kerk gaat. door Het wordt gegeven door den heer Piet Hal- sema, De heer G. Robert zal vermoedelijk de volgende week weer hersteld zijn. Zooals onze lezers weten gaat E. D. O. op he: oude veld van R. C. H. aan den Middenweg spelen. En dk gebeurt al heel spoedig. Zondag 2 October heeft, daar reeds de eerste competitiewedstrijd plaats. Werklooze leden van E. D. O. zijn nu onder leiding van den penningmeester, den heer Van Zeijl. druk bezig, de tribunes op het veld aan de Klverlaan af te breken, om ze op het terrein aan den Middenweg weer op te bouwen. Dit werk geschiedt op kosten van de ge meente. Hierboven een afbeelding van de werkzaamheden. DE ENCELSCHE ONTWAPENINCS-NOTA. De Ontwapenings-nota van de Encelsohe regeering, die een meesterstuk van nietszeg gendheid is en noch het Duitsche. noch het Fransche standpunt steunt, terwijl er vol strekt. niet uit bl.jkt ln hoeverre Engeland zelf wil ontwapenen, heef! felle criUek in de eigen pers ondervonden. Naast de Labour- bladen erkennen ook de conservatieve en do iib.eraie bladen de juistheid van Duttsch- iand's cisch voor pariteit. De Times iCrns.) en de News Chronicle (Lib.) zeggen in de meest onomwonden termen dat pariteit een verplichting is die voortvloeit uit het Verdrag van Versailles, dat ontwapening de een-ge oplossing is, dat een mislukking van de Ontwapeningsconferentie onvermijdelijk zou moeten leiden tot een nieuwen wedstrijd in bewapening. Waarheden als koeten maar laten wij met blijdschap consiateeren dat de Eng?lsohe pers van alle richtingen eindelijk ook zoo ver is! En de nota van de ..Nationale" Britrche retooring, waarvan aldus blijkt dat zij de meening van het volk volstrekt niet weer geef? De News Chronicle konvt met de bijna ongeloofelijke onthulling dat fcc: Br.t- sche kabinet sinds Augustus geen verg.lie- ring hepft gehouden. C ncïueie: dl' is niet de meening van de Nationale Regeer ine als geheel, maar slechts van het departement van Buitenlandsche Zaken, meer speciaal van den ..Foreign secretary" Sir John Simon, een der bejaarde overgeblevenen van een vroeger regime (dat van den premier Asquith) dat het passieve devies voerde: .Wait and see". Vrij vertaald: ..Kijk de kat uit den boom". Het is deze passieve houdïn^ die de arme- lijkste en tevens de gevaarlijkste is die in een tijd als deze. die om daden en om moed schreeuw:, kan worden aangenomen. De Kamer van Koophandel te Manchester, een der belangrijkste handels- en industrie- lichamen in Engeland, heeft zich Maandag vierkant vóór ontwapening uitgesproken. De Manchester Guardian, naast do Times het mieeS't invloedrijke blad in Engeland, doet dat niet minder krachtig. De Engeksche openbare meening spreekt zich waarachtig beslist genoeg uit! Terecht, vraagt de News Chronicle: ..Als met zulk een steun achter zich de Nat ona'e Regeertng nog geen vaste en besliste houding kan aannemen, wat hebben wij dan aan dc Nationale RegearLng?" Verandering van bewind schijnt in Enge land op til als zulke verschijnselen zich gelukkig! vertoonen. Zii d!e zich mot Ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen do in September nog te verschijnen num mers gratis. DE ADMINISTRATIE. Ingediend Is de Staatsbogrooting 1933. Be zuiniging van 125 1 2 millioen, tekort 22 mil- 'iocn. Salarisverlaging en nieuwe belastingen, geen korting op werkloozensteun. Rapport- Weiter grootendeels gevolgd. (4c blad. Ie pag.) Duitschland's wegblijven van dc Ontwape- nings-conferentle. Onverwachte verklaring van Hoover. (2e blad. le pag.) Tweede KamerMr. Van Schaik opnieuw tot president gekozen. (2e blad, le pag.) Het jubileum van dokter Broese van Groenou. (3e blad, 2e pag.) Ernstige relletjes in Den Haag. Botsingen tusschen politie en betoogers. (le blad, le pag.) Ophcffijig van 7 rechtbanken en 4S kanton gerechten. (le blad, 3e pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Dc Millioenen-nota. (le blad, le pag.) Vierstcr: Dc Enffclsche ontwapeningsnota. (le blad, le pag.) Karei dc Jong Maurice Chevalier. (3e blad. 2e Dag.) Jhr. dr. j. C. MoUerus: Groenten, fruit cn aardappelen. (2e blad. 2e pag.) SpeyerHeidelbergHaarlem per wherry. (4e blad, 3e pag.) INGEZONDEN MKDEDEELINGEN De ASFALTWEGEN-AANLEG steunt Den Nederlandschen Staat; Wnat ASFALTWEGEN-AANLEG steunt Het Neêrlandsch fabrikaat. Economische wegen

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1