UIT HET BUITENLAND STATEN-CENERAAL. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1932 VIERDE BLAD. ~jg Von Papen c.s. zullen Dinsdag a.s. voor de commissie uit den Duitschen Rijksdag getuigen. Onderhoud Von Neurath. Simon over de Duitsche eischen vermoedelijk zonder resultaat. Raad van den Vol kenbond onder presidium van De Valera bijeen. Een zuiver Sociaal - democratisch kabinet in Zweden HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSCHLAND. De uitnoodiging aan de leden van het Rijkskabinet den Rijkskanselier, den mi nister van Binnenlandsche Zaken, den mi nister van Buitenlandsche Zaken en staats secretaris Planck om als getuigen te verschijnen voor de commissie van Onder zoek van den Rijksdag op Dinsdag as. om 3 uur, is door het Rijkskabinet aangenomen. Men heeft besloten dat de betrokken hee- ren met uitzondering van den te Genève vertoevenden minister van Buitenlandsche Zaken, als getuigen zullen verschijnen. De reden hiervan is, dat het dringend noodza kelijk is in verband met de vele onjuiste uit spraken in de commissie, het werkelijk ver loop 'der dingen aan de Duitsche natie mede te deelen en uit te leggen. Overigens blijft de regeering bij haar op vatting, dat de leden der regeering eerst dan weer in commissies zullen verschijnen, wanneer zoowel de Rijksdagpresident als de commissies zich op het standpunt stellen, dat de in de laatste zitting van den Rijksdag gehouden stemming rechtsongeldig is. GENèVE. Vrijdagavond viel algemeen op, dat de Britsche minister van Buitenlandsche Za ken Simon, reeds op den eersten dag van de Raadszitting het initiatief nam om per soonlijke besprekingen te voeren met zijn Duitschen collega. Simon ging om half zeven naar het Carltonhotel. waar hij een onder houd had met Von Neurath dat twee uur duurde. Voorts hebben vertrouwelijke bespre kingen plaats gehad tusschen de Duitsche delegatie en de Europeesche mogendheden. Men neemt aan, «dat deze besprekingen reeds in een zekere richting van een oplos sing zullen gaan en dat Maandag, wan neer Herriot weer te Genève terug is. deze besprekingen tusschen de vertegenwoordi gers van Duitschland, Frankrijk, Engeland en Italië zullen worden voortgezet. De commissie uit het Bureau der Ontwa peningsconferentie kwam heden in een ge heime bespreking bijeen. Besloten werd, dat het Bureau Maandagmiddag weer voor een zitting zal bijeenkomen, daar Henderson Woensdag naar Loniden vertrekt om deel te nemen aan de bijeenkpmst van den Partij raad van Labour, die Vrijdag aanvangt. In de zitting van Vrijdag zou men zich sterk gekant hebben tegen de bemoeiingen van Henderson om de kwestie der gelijkgerech tigdheid in een openbare zitting van. het Bureau te behandelen. Betreffende het verloop van het onder houd tusschen den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken von Neurath en zijn Engelschen ambtgenoot Sir John Si mon, dat anderhalf uur duurde, wordt van bevoegde Duitsche zijde het volgende mede gedeeld: Tijdens het onderhoud tusschen de Duit sche en Engelsche ministers van Buiten landsche Zaken is het geheele ontwapenings probleem van alle zijden bezien. Bij de be spreking is evenwel door geen van beide zij den eenig voorstel gedaan. Er is niet voor een volgende gelegenheid een afspraak ge maakt. Men neemt thans aan dat de kwestie der gelijkgerechtigdheid door bemiddeling van den Engelschen. minister van Buitenland sche Zaken te behandelen aan Duitsche zijde niet aannemelijk kon worden gemaakt. De Raad van den Volkenbond is gister ochtend onder presidium van den Ierschen ministerpresident De Valera in zijn 68ste zitting bijeen gekomen. Nadat de voorzitter den overleden hoo- gen commissaris van den Volkenbond te Danzig, graaf Gravina had herdacht, werd de zitting ten teeken van rouw vijf minuten onderbroken. De vergadering hield zich geruimen tijd bezig met het conflict tusschen Bolivia en Pa raguay. De vertegenwoordiger van Guatema la. Matos, deed mededeeling van de pogin gen die hij nog in Augustus en in het begin van September had gedaan om de beide par tijen aan hun plicht als leden van den Vol kenbond te herinneren en om te trachten, hen over te halen het conflict om het in de Gran Chaco liggende gebied op vreedzame wijze te beslechten. De Spaansche ambassadeur te Parijs. Ma- dariaga eischte energiek ingrijpen van den Volkenbondsraad. Hij stelde voor het instel len van een commissie of van een rapporteur opdat de Raad in de gelegenheid gesteld zal worden maatregelen te treffen. Hij kreeg hierbij den steun van den Franschen minis ter van Buitenlandsche Zaken Paul Boncour van Sir John Simon en van den vertegen woordiger van Panama Garay. ZWEDEN Naar eerst thans bekend is geworden is de Koning van plan den leider der Boeren partij welke partij relatief de grootste winsten heeft, geboekt bij de verkiezingen de opdracht te geven tot vorming van een kabinet, De burgelijke partijen heb ben naar bekend is. de meerderheid in de Kamer. Bij de onderhandelingen die de Boe renpartij met de Conservatiever en de link- sche burgelijken heeft gevoerd, kon geen overeenstemming bereikt, worden De Sociaal Democratische leider Per Albin Hansson. die daarop van Koning Gustaaf de opdracht tot kabinetsformatie kreeg, trachtte eerst, een sociaal-democratische-vrijzinnige coalitie tot stand te brengen, hetgeen evenwel niet ge lukt is. Hansson heeft in de pers bekend ge maakt, dat men van vrijzinnige zijde ver klaard heeft, dat men hem Hansson niet in actie ven zin kon steunen, doch men zevde hem wel een politiek van loyaliteit toe. Hij zal nu een zuiver Sociaal-Democratisch ka binet vormen, waarbij dus de vrijzinnigen ondanks hun groot verlies aan zetels we derom in het parlement op de wip zitten. Duitschland. Amnestie voor politieke gevangenen gevraagd. In den Pruisisch en Landdag werd het voorstel der nat.-socialisten om liet mi nisterie te verzoeken de straffen tegen de politieke gevangenen, als bedoeld in het be sluit van den landdag van 16 Juni 1932. niet uit te voenen, aangenomen. (Wolff) Nieuwe contingenteerings- maatregelen worden Maandag gepubliceerd. Naar Wolff verneemt, zijn de beraad slagingen in het rijkskabinet omtrent de problemen der contingenteerimg van den in voer van landbouwproducten en der rente verlaging geëindigd. De rijksminister van landbouw ral A^andag in een rede te München het landbouwpro- gram volledig bekend maken. Deze rede krijgt daarmee voor dit deel van (het program der regeering dezelfde beteekenis als dae van den rijkskanselier te Munster voor den alge- meenen economisóhen toestana. Volgens de Tel. zullen twintig producLie groepen door de nieuwe contingenteeringen getroffen worden. Diplomatieke benoemingen. De Rijkspresident heeft den gezant in Bel grado, von Hasseil, tot gezant bij de Ita- liaansche regeering te Rome benoemd ter vervanging van den tegenwoordigen gezant von Schubert, die voorloopig op non-activiteit is gjesteld. Verder heeft de Rijks-president den tegenwoorddgen gezant te Parijs, von Höch. tot gezant te Londen benoemd als opvolger van den vroageren Londeresohen ge zant, Freiherr von Neurath. die thans mi nister van Buitenlandsche Zaken is. Tot gezant te Parijs is Roland Koester, directeur generaal van het van het ministerie van Buitenlandsche Zaken benoemd. Genève. Behandeling van het rapport- Lytton in November? Paul Boncour had gisteren een langdurig onderhoud met den Japanschen zaakgelas tigde Nagaoka inzake de Mandsjoerijsche kwestie. In toonaangevende Volkenbonds- kringen neemt men aan, dat begin Novem ber de buitengewone Assemblee van den Volkenbond onder voorzitterschap van Hymans bijeen zal komen, zoodat eerst in November de debatten over het Lyttomrap- port zijn te verwachten. Engeland. Aftreden van Snowden en Samuel waarschijnlijk geacht. Versohillende kranten achten de moge lijkheid groot, dat de liberale ministers, voornamelijk de politieke vrienden van Sir Herbert Samuel- uit de regeering zuilen treden. Volgens de ..Daily Herald" zou voor namelijk Snowden het besluit van de liberale ministers hebben veroorzaakt door te ver klaren, zelf te zullen aftreden. Reeds gis- steren is de beslissing der liberale ministers gevallen en is Mac Donald hiervan op de hoogte gesteld. Naar verluidt zullen behalve Sir Herbert Samuel. Sir Archibald Sinclair en Lord Snowden nog vier staatssecretarissen afge treden. Reeds worden voorbereidende stappen ge daan om de vacatures in het kabinet da r andere personen te doen vervullen. Mac Donald heeft zijn bemiddelingso^ainigen op gegeven, nadat Snowden tot ontslag-narrig besloten had. In Liberale kringen wijst men er op- dat Sammel en zijn collega's nog geen definitieve besluiten inzake uittreding hebben genomen Alles hangt in deze af van de besprekingen in het Kabinet zelf. Ook Snowden zal eerst een definitief besluit nemen, nadat de be sprekingen in het kabinet ten einde zullen zijn gevoerd. Voorts hebben eenige vooraanstaande leden der Liberale Partij verklaard dat ondanks de afwijkende opvatting der liberale mi nisters inzake de tarievenpolitiek, zijl toch in de regeering konden blijven samenwer ken. Accoord bereikt over de loons verlaging in Lancashire. Reuter meldt dat er overeenstemming be reikt is tusschen vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers in de katoenweverijen van Lancashire ten aanzien van de loons verlaging. De quaestie van het weder in dienst nemen van arbeiders blijft nog op te lossen. Het geschil in de katoenindustrie wordt volgens den Britschen draadloozen dienst zoo goed ais geëindigd beschouwd, hoewel, zoo ais gemeld, de quaestie ran het weder in dienst nemen der arbeiders die het werk neerlegden voor de groote staking gepro clameerd weid, nog moet geregeld worden. De aanvaarde loonsverlaging komt voor het. gros der arbeiders neer op 8 12 pet. Ten einde desorganisatie door individueel handelen te voorkomen hebben de werkgevers verzocht de fabrieken niet open te steken voor er instructies zijn ontvangen dit te deen. België. Financiëele besluiten der regeering. De Belgische regeering heeft op grond van de wet, onlangs in de buitengewone verga dering door kamer en Senaat goedgekeurd, besprekingen gevoerd met buitenlandsche banken voor het plaatsen van schatkistbil jetten voor een bedrag van 500 m ihoen fr. De besprekingen hebben een gunstig gevolg gehad. De Nederlandsche Bank en het Credit Suisse, hebben voor deze uitgifte Lngeteekend. De biljetten zullen een looptijd hebben van twee jaar. Verder zal een nieuwe leening van een half milliard fr., toegestaan volgens de zelfde wet, zoo men er in België zelf niet toe over gaat, in November of December in Frankrijk uitgegeven worden. De leening, door het bestuur der telegrafie en telefonie onlangs uitgeschreven, bedraagt 320 millioen fr., waarvan de schatkist echter maar 200 millioen int. De uitgifte geschiedde tegen 6 1/2 procent, maar daar Nederland geen belasting op roe rende goederen kent, was de voorwaarde beter dan van die welke onlangs gesloten werd in Frankrijk. Italië. Mussolini en de Duitsche eischen. Mussolini heeft naaT Reuter uit Parijs seint, een vertegenwoordiger ontvangen van het Radicale blad Republique en met hem de Fransch-Italiaansche betrekkingen bespro ken. Ook de ontwapenings- kwestie werd aan geroerd. Mussolini verklaarde hieromtrent: Indien men de herbewapening van Duitschland wil verhinderen, moeten de overige landen hun bewapening concreet verminderen. In het verdrag van Versailles is vastge legd dat de ontwapening van Duitschland 'n voorbereiding is voor de geleidelijke ontwa pening van de andere mogendheden. Brazilië. Oud-president Bernardez gevangen genomen. Volgens een Reu ter-bericht uit Rio de Paneiro is ex-president Bemardes in den staat Minas Geraes gevangen genomen. Zuid'Amerika. Nieuw beroep op Bolivia en Paraguay. De minister van oorlog deelt, naar Reuter uit Asuncion meldt, mede dat- de troepen van Paraguay het fort Falcon hernomen heb ben. White, de voorzitter der commissie van neutrale mogendheden, welke tracht te be middelen in het conflict tusschen Bolivia en Paraguay, heeft den beiden staten nogmaals verzocht, onmiddellijk de vijandelijkheden te staken. Wordt het geschil aan arbitrage on derworpen. dan is hij bereid, bij de andere Amerikaansche staten erop aan te dringen dat met ddngene, die den wapenstilstand zal schenden, de diplomatieke betrekkingen worden verbroken. VIER PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD TRIER. 23 September (V.D.) Heden middag beeft een zwaar onweer gewoed boven het Zuidelijk deel der Ei fel. Verscheidene personen, die op een aardapoelveld bezig heden waren aan het verrichten, zochten onder een beuk bescherming tegen het nood weer. De bliksem sloeg in den boom en doodde vier personen. Voorts werd nog een kind getroffen, waardoor de kleine totaal verlamd werd. GROOT-INDI'STRTEEL PLEEGT ZELFMOORD. WEENEN. 23 September 'V.D.) De Ween- sche gro^t-industrieel Philipp Wolff heeft zelfmoord gepleegd. Wolf was directeur eener groote text el firma, welke onderneming van zelfsprekend ook van de malaise te lijden had Financieele moeilijkheden schijnen de aan leiding te zijn voor dezen daad. HEFTIGE TOONEPETJES BIJ PADVTNDERSOPTOCHT. SRDJAGAR (Kasjmir) 23 September, (Reuter). Tijdens een optocht, welke ge houden werd ter gelegenheid van de pad- vindersjweek, geraakten leden van ver schil' mde gemeenschappen in bloedige bot sing met elkander. Er zouden vijf Kg personen gewond zijn. Verscheiden winkels zijn ge plunderd. Thans is alles weer rustig. LOONSVERLAGING BIJ DE CANADIAN PACIFIC. 1 October zal bij de Canadian Pacific Railway een tweede loonsverlaging van 10 pet. volgen, voor administratie-personeel. Zooals men weet waren reeds in het voor jaar de loonen bij deze maatschappij mot 10 pet. verlaagd. De salarissen van de direc'euren en van de leden van den Raad van Beheer zullen met 15 pet. worden verlaagd. PROF. PICCARD OVER ZIJN STRATOSFEERVLUCHT. BIJZONDERHEDEN OVER DE COSMISCHE STRALEN. BRUSSEL, 23 September (VD.) Vrij dagavond heeft prof. Piccard in aanwezir- he.d van koning Albert en kroonprins Leopold een voordracht, gehouden over het resultaat van zUn tweeden tocht naar de stratosfeer. De professor wees er op dat de intensivi- te:t van de cosmische stralen tot een hoogte van 14 000 M. progressief toeneemt, doch op groter hoogte niet meer. Thans is ook weten schappelijk vastgesteld dat de cosmlsche stralen bij het bereiken der aarde hun elec- tromagne:ische werkingen inboeten. Deze stralen zijn hard en niet week. Hun oor sprong kan niet worden vastgesteld De stralen zijn afkomstig uit de vrije ruimte tusschen de hemellichamen óf uit de stra tosfeer zelf. In het laatste geval zou men te doen hebben met een interatam'.sche uit straling. Deze hypothese opent geweldige mogelijkheden voor de productie van e'.octri- sche energie, aldus besloot prof. Piccard. Koning Albert heeft prof. Piccard benoemd tot ridder in de Leopolds orde. INGEZONDEN MEDEDEFL1NGEN a 60 ets. per regel. BIJ BEDORVEN MAAG. gistingen in den darm, lecfijken smaak in den mond, voorhoofds- pijn, koorts, constipatie, braken of diarrhec, hceit reeds een glas natuurlijk „Franr-Josef-bitterwatcr een zekere, snelle en aangename uitwerking. HELDEN DER WETENSCHAP. RONALD ROSS EN CRASSI. Sir Ronald Ross. Onlangs wijdden wij een artikel aan Sir Ronald Ross, den Zondag op 75-jarigen leef tijd te Londen overleden malariabestrijder. Hij vond, na harden en gestagen arbeid, onder zeer moeilijke omstandigheden in Britscn-Indië, met groot gevaar voor zijn leven, den overbrenger van de malaria microbe en de wijze van overbrenging. In 1899 gaven Ross en de Italiaansche me dicus Battista Grassi beiden het bewijs, dat één bijzonder soort mug de verwekker der malaria was bij mensch en dier. Terloops hebben wij er reeds de aandacht op gevestigd, dat Ross in zijn strijd werd bij gestaan door den ouden dokter Patrick Man- son die vroeger In Sjanghai had gewerkt en met wien hij te Londen had kennis gemaakt. WIJ willen thans nadere bijzonderheden mededeelen over deze samenwerking. Manson had naam gemaakt door te ont dekken. dat Muskieten wormpies kunnen overbrengen uit het bloed van Chlneezen en zelfs dat deze wormpjes zich in de maag van een muskiet kunnen ontwikkelen Te Londen maakte Manson Ross deelge noot van zijn veronderstelling, dat muskie ten de malaria overbrachten. „Dc muskie ten". zoo meende hij. ..zuigen het bloed van malarialijders, waarin de malaria-parasieten voorkomen Zij komen dus ln de maag van dc muskiet. De muggen sterven, vallen ln het. water en zoo krijgen de menschen de malarie-kiemen binnen". Het was een geniale veronderstelling van den ouden dokter en zij bleek later niet ge heel juist te zijn, maar zij zette Ross aan het denken.en aan het werk. Als hij eens kon bewijzen, dat. muskieten of muggen de afschuwelijke ziekte verspreidden» WIJ hebben al medegedeeld, hoeveel tegen werking Ross in Indië bij zijn werk onder vond. maar hij zette door. Hij liet. door ma laria aangetasten door muggen bijten en onderzocht daarna de magen dier muggen. Geen spoor van malaria-microben vond hij evenwel. Hij ging voort met zijn proefnemin gen. ook met andere insecten en hield daar bij voortdurend voeling met Manson te Lon den. die hem brief op brief schreef met aan wijzingen en goede raadgevingen, waarbij om. deze was: ..Probeer het. eens met vo gels: ook vogels krijgen malaria! De mala ria-microbe van vogels gelijkt zelfs zeer veel op die van den mensch!" Zoo gezeed. zoo gedaan. Ross verschafte zich musschen. leeuweriken en kraaien en ontdekte, na tallooze nauwkeurige proef nemingen dat. wanneer een mug het bloed van een ernstig door malaria aangetasten vogel had opgezogen, de maagwand van die mug geheel bezet, was met kringetjes vol pig ment. Naarmate de mucgen langeren tijd na de besmetting ..geslacht" waren, groeiden de kringetjes tot. kleine wratten uit en daar binnen waren helder gekleurde stlDjes zicht baar: Jonge malaria-microben. De vraag was nu. wat er met de microben gebeurde, nadat ze door de openspringende wratten in de maag van de mug waren gestort Ook dit raadsel werd opgelost. In een mug die 7 dagen te voren besmet was, zag hij het open springen van een wrat. Hij zag. hoe de jonge, snoelvnrmige wezenties zich verspreidden en zichzelf tenslotte ophoopten in de speeksel klier van de mug. Daar wachtten ze op een gelegenheid om door het holle steek- en zuic- orgaan naar bulten te gaan, zoodra dc mug een ander dier prikte. Het geheim was dus ontdekt: zoodra de muggen staken, brachten ze de malaria-mi croben over op haar slachtoffer. Aan Ross mocht het niet gelukken, te be wijzen dat. wat opging voor vogels, ook voor menschèn gold. Dit was weggelegd voor den Italiaan Gio vanni Battista Grassi. Hij had voor dokter gestudeerd te Pavia, maar nauwelijks had hij zijn diploma of hfj begon met dierkundige onderzoekingen. Toen hij nog maar 29 Jaar was. dus vóórdat Ross er aan dacht, zich aan wetenschappelijk on derzoek te gaan wijden, was Grassi reeds pro fessor. Vóórdat Ross eenig idee had van de noodlottige werkzaamheid van muskieten of muggen bij het overbrengen van malaria, had hij er zelfs een reeks van proeven mee genomen, maar daar hij die toevallig had gedaan met de verkeerde soort mug, was hU niet geslaagd. Maar toch had hij al lang bemerkt, dat al leen die streken van Italië verpest waren door malaria, weer veel muggen voorkwa men. En hij was voor zichzelf overtuigd, dat „anopheles claviger" de schuldige was. Tenslotte werd dit bewezen door proeven met een patiënt van het Hospitaal van den Heiligen Geest Deze patient. Sola, die nooit malaria gehad had. werd verpleegd op de bovenste verdieping van genoemde ziekon- lnrichting. die op een der hoogste heuvels van Rome is gebouwd. Hter kwamen de muggen nooit Maar Grassi bracht ze er (de vrouwelijke exemplaren» en deed den heer Sola mot haar ..kennis maken". Toen kreeg de heer Sola malaria. En na nog tal van andere proefnemingen durfde Grassi de verklaring aan- ..Alleen de muskiet die het bloed van een malarialijder opzuigt kan een gezond mensch malaria be zorgen!" EERSTE KAMER. 23 September, Antwoord op de Troonrede. De Senaat heeft vandaag zonder veel moeite het door de redactie-commissie opge stelde adres van antwoord op de Troonrede doorgenomen en goedgekeurd. De s.d. fractie wilde geacht wezen te hebben tegengestemd. Het adres van antwoord is een zuivere weerslag op den Inhoud van de Troonrede. Niets meer. Een zuivere beleefdheidsuiting dus. Het adres dat vandaag aar. de Ko ningin werd aangeboden luidt als volgt: Mevrouw. 1. Met levendige belangstelling nam de Eerste Kamer kennis van de rede. waarmede het Uwer Majesteit heeft behaagd de nieuwe zitting der Sta ten-Gene raai te openen. 2. Ook de gedachten der Kamer richten zich op den duisteren tijd. dien het Vader land beleeft, nu in alle takken van volksbe staan de bedrijvigheid blijft afnemen en Moe derland en Overzeesche Gewesten hun wel vaart ernstig ondermijnd zien, mede doordat telkens nieuwe belemmeringen voor het han delsverkeer tusschen de volkeren aan de be staande worden toegevoegd 3. Het trok onder deze omstandigheden de bijzondere aandacht der Kamer, dat de re geering herstel van het interna' ionaal ruil verkeer wenscht te bevorderen door verdra gon. die een ruimer geest ademen, en dat SQ, om ineenstorting van onmisbare bedrijfs takken te verhoeden, nieuwe noodmaatrege len noodlg acht. 4. Het. heeft de Instemming der Kamer, dat de regeering ook in de toekomst haar zorg aan de werkloosheid zal geven, waarbij het zoo noodzakelijk herstel van bet bedrijfs leven haar tot richtsnoer zal blijven, zoo mede dat het vraagstuk van de jeugdige werkloozen alle aandacht zal hebben 5 Het beroep van Uwe Majesteit on de medewerking der Volksvertegenwoordiging bij het tot stand brengen van de meest drin gende maatregelen, die de zorgwekkende fi nancieele toestand des Lands vordert, heeft niet nagela'en diepen indruk op de Kamer te maken. Zij ls zich bewust van den ernst van den toestand en zal er "aarne toe mede werken. maatregelen tot stand te brengen, die het evenwicht tusschen 's Lands Inkom sten en uitgaven kunnen herstellen. 6. De Kamer vernam met belangstelling, dat ln de Overzeesche Gewesten er krachtig naar wordt gestreefd, de kosten der Lands- huishouding met de middelen ln overeen stemming te brengen. 7 Met Uwer Malestelts bede. dat God onze Natie moge sterken en met den wenseh. dat Hij ZUn zegen aan den arbeid van de Staten - Generaal moge schenken stemt de Eerste Kamer van ganscher harte ln INTIMUS. S. DE WOLFF's BOF.K IN HET DUITSCII. Naar wij in Het Volk vermeld vinden, is het boek van den Nederlandsehen sociaal democraat S. de Wolff, privaat-docent fn de conjunctuurleer ..Het Economisch Getij" in het Duitsch vertaald en zal het spoedig te Leipzig verschijnen. ONGELUK BI.T OPPOMPEN VAN EEN BAND. Vrijdagochtend was naar het Handelsblad meldt, de Jeugdige S. v. d. Wal uit Droge- ham in een garage te Bergum bezig een autobard op te pompen teen plotseling de velg brak, en de stukken tegen zijn hoofd sprongen, 's Middags is de Jongen overle den 4 OCTOBER DE AFSLUITDIJK KLAAR. De afsluitdijk tusschen IJsselmeer en Waddenzee zal waarschijnlijk 4 October voor het publiek worden opengesteld. OOK DE BRAASSEMER MET ZIEKTE VAN WEIL BESMET Bij het zoontje van den heer Brouwer, te Rijnsaterwoude. dat in een gedeelte van het Brascmermcer had gezwommen, waar veel ratten zijn. is de zfekte van Weil vastgesteld, meldt de N.R.C. KONINGIN OP DE INDISCHE TENTOON STELLING. De Koningin heeft de Indische tentoon stelling in Den Haag bezocht. PERZIë INSCHIKKELIJK? WIJ ZOUDEN KUNNEN BLIJVEN VLIEGEN. Uit nogmaals ingewonnen Informaties kreeg het Handelsblad thans zeer sterk den indruk dat de moeilijkheden, waarvan aan vankelijk wel eens sprake is geweest, zullen uitblijven en dat Perzië den luchtweg voor ons land niet zal uitsluiten. Definitief bericht hieromtrent ls op dit oogenblik nog niet binnen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11