ZAT REISBRIEVEN UIT RUSLAND. Over den Atlantischen Oceaan. BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD m. Van alles en nog wat. ZATERDAG 24 SEPT. 1932 CharkovAlexandrovsk. IN DE EXPRESS. De trein was voller, minder zindelijk en minder 'geriefelijk dan van de Poolsche grens naar Moskou. Door de volte werden ook nood- ligplaatsen aangewezen, ligplaatsen die smaller en korter waren dan dc gewone en in het verlengde van de wagon langs de raam pjes uitgeklapt konden worden Ik kreeg ook zoo'n noodslaapplaats. Onze medepassagiers, onder wie veel Joden, die iets Duitsch spra ken, stelden veel belang in het gezelschap. Ze spreken onder elkaar veel een Duitsch dia lect, het Jiddisch, zoodat het Duitsch voor hen gemakkelijk te leeren is. Een man n:et Arabierenkop was vrij arrogant doch hield zijn gemak nadat onze tolk hem op zijn nummer gezet had. Hij wist dat „klein" in 't Fransch ..petit" was en meende daardoor aanspraak te mogen maken op de belangstel ling 'van de vreemdelingen. Een ander vroeg of één van ons schaak speelde en één onzer die van 't begin van de reis af tevergeefs naar een medespeler gezocht had. werd ge roepen, verloor een spel en leerde tegelijk wai „koningin" e.d. in 't Russisch was. Altijd werd gevraagd of we arbeiders wa ren, tenminste aan dengene die het eenvou digste pak aanhad. Degenen onder ons, die zich voor de reis „netjes" geklee'd hadden, waren minder in tel. Ze vroegen wat ik deed in Rusland en toen ik zeide dat ik o.a. voor de „gazet" schreef, informeerde men direct naar de richting. Men meene niet dat al deze menschen lid zijn van de Communistische partij. Dat is maar een gering percentage, omdat het min der loon en meer verplichtingen meebrengt. Maar ze zijn aanhangers van het regiem, om redenen, die ik in het vorige artikel uiteen zette. en ze stemmen meestal op de commu nistische candidaten van hun Soviet. Tegen een uur of elf kregen we thee en „arboesa" een zoete meloen, die zeer saprijk was en dus beter voor het lesschen van dorst dan water. Zelfs het drinkwater in Moskou wordt ongezuiverd in de waterleiding geperst, zoodat het niet voor drinken gebruikt kan worden, op gevaar paratyphus te krijgen. Thee wordt in Rusland veel gedronken, tegenwoordig zonder citroen, omdat voor in voerartikelen geen geld beschikbaar gesteld wordt. De thee wordt gekweekt in den zuide lijken Kaukasus. De conducteur haalde op een station kokend water, de tolk, een leera- res in het Duitsch deed er thee en suiker in en ieder kon uit de meegenomen glazen iets drinken. Tegen middernacht, nadat de tijd snel om gegaan was met praten over het geziene in Charkov, en gekheid maken en lachen met de Russische medepassagiers, gingen de meesten slapen. Ook met behulp van een riem. die mij voor vallen moest beschermen, kon ik niet behoorlijk liggen op mijn nood- slaapplaats, een deelneemster die kleiner was dan ik bleef, maar ik zocht een bagage ruimte die wel even smal maar langer was en die iets naar binnen helde, zoodat ik er niet gemakkelijk zou afvallen. De lezer kan zich mogelijk niet goed Voorstellen, hoe er voor drie dwarse slaapplaatsen boven elkaar en dan nog twee in de lengte plus een doorloop ruimte plaats is. maar door de grootere spoorbreedte is de wagon breeder en hooger dan bij ons. Verder gebruiken de verwaar loosde kinderen, half verwilderde jongens, die op de spoorlijnen e.d. geduld worden, ook het dak van de wagon, verstoppen zich op de stations tusschen andere stilstaande treinen om. als de trein begint te loopen, als ratten tegen den trein op te klimmen of zich te ver stoppen op plaatsen waar maar een jongen zitten, staan of liggen kan. Ze leven van etensresten, stukken peer on appel, stukken brood die ze gretig aanpakken, zeggen alleen „spasibo" (dank U) als ze ertoe aangespoord worden. Vroeger waren er veel meer dan nu, maakten zich schuldig aan zakkenrollerij en erger en waren een voortdurende oorzaak van last en onrust. Nu dit grootendeels voorbij is worden de overgeblevenen met Russische gemoede lijkheid geduld, al verstoppen ze zich wel voor den conducteur. Maar ze voelen zich veilig, ze loopen toch harder dan wie ook en als ze gepakt zouden worden rukken ze zich wel los. want veel houvast zou de conducteur aan het beetje lompen niet hebben, dat los om hun bruine lichaam hangt. Zoo goed als ik andere nachten sliep zoo slecht ging het nu, In een naburige afdeeling n.l. was het allesbehalve rustig. Wat was het geval? Een slaper op de bo venste slaapplaats, die wakker had gelegen, had gezien dat een medepassagier van zijn jas beroofd werd. Hij sprong naar beneden, waarschuw de den bestolene, die zonder zich te bedenken den dief te lijf ging. hem een blauw oog sloeg en alleen door zijn medepassagiers, onzen tolk en den conducteur verder in be dwang gehouden kon worden. De dief in tranen want hij begreep wat hem wachtte. Op het vozende station kwam een beambte van de G.P.E.O.E.. die alles noteerde, namen van den dader, bestolene en getuigen, wat juist den tijd vulde tot het. volgende station en daar verdween hij met den dief naar den post van den plaatselijken commandant. Toch wilde de Tust niet wederkeeren. Een onzer had namelijk een passagiere ontdekt, die landbouw-economie gestudeerd had. Deze gaf ons titels van Duitsche boeken over den Russischen landbouw, geschreven voor de Duitsche Wo'ga-boeren en vertelde veel wat voor ons van waard*1 was W"">~ -h te kort schoot, deed een woordenboek dienst. We kregen zoo een waardevol lijstje gege vens. Om een uur of 6 was het licht en zagen we het landschap Bossschen waren er niet. wel kalkheuvels, waarvan hier en daar het ge steente zichtbaar was. velden met mals- en zonnebloemen die hier al uitgebloeid waren. Troepen kraaien deden zich tc goed aan de olierijke zaden. Langs den spoorweg veel bloemen van steppeplan ten: distels, kroon- kruid (Coronilla), Kaardebol, Slangenkruid en vooral planten die bij ons in Zuid Limburg voorkomen als Hegge-Clematis, Kruidvlier en soorten van Midden-Europa als de Prui kenboom (Rhus Cotinus). Eindelijk kwam de trein in Alexandrowsk. het naaste station bij één van de grootste werken van de wereld, de Dnjepostroj, een stuwdam in den Dnjepr. die de rivier over honderd K.M. bevaarbaar gemaakt heeft en met een turbine-systeem een ontzettende hoeveelheid electrische energie ontwikkelen kan en groote oppervlakten land door be vloeiing voor den landbouw geschikt -ge maakt heeft. Dit geheele project, met den bouw van een nieuwe stad met fabrieken, die lang nog niet klaar is, is het grootste van dien aard op de wereld en met grootere moet men nog beginnen In een volgend artikel zal ik er meer van vertellen en volsta verder met dit gezichtspunt: als het Rusland niet lukken zou zulke plannen, die nog sechts half klaar zijn en nog maar zeer ten deele functionee- ren tot een goed einde te brengen, zoodat alles gebruikt zou blijven op de manier van de leegstaande bouwwerken In Delft bij de Technische Hoogeschoöl, dan is het fiasco van dien aard dat het Sovjet-systeem, econo misch gesproken, in elkaar zou zakken. Zou het echter lukken fen dit blijkt al binnen enkele jarent dan krijgt de Russische industrie een productie-capaciteit die zoo enorm is, dat ze m.i. alleen met die van Amerika vergeleken kan worden. Dit is, waar op iedereen hier rekent. En wie zal dan beter kunnen concurreeren, de Amerikaansche of de nieuwe Russische in dustrie, volgens de nieuwste elschen opge bouwd. met sober levende werkkrachten, die nog niet aan hooge loonen gewoon zijn en die een goedkoope productie mogelijk maken? Een nadeel blijft hier altijd do mindere er varing maar deze zal met behulp van vreem de werkkrachten altijd verbeterd kunnen worden. Zoo kan Rusland de groote industrie van overig Europa dooddrukken, maar dui zenden vakmenschen zullen werk vinden in de jonge industrie en ons land zal zij tuin bouwproducten weer kwijt kunnen want het gevolg zal zijn: meer welvaart, mepr behoef ten en de Russische bodem is goed voor graan, zonnebloemen en mals, maar onge schikt. voor tuinbouw. Dat is het lichtpunt voor ons land in deze verplaatsing van pro ducten-centra. En dan zal de groote vraag beantwoord worden: welk systeem zal het. meest bevre digend blijken en het meest economisch, het kapitalist.isch-Amerikaansche of het Staats socialistische Russische? Ieder lezer zal al naar zijn richting daarop een verschillend antwoord geven, maar we mogen ons wel gelukkig voelen dat, zonder direct risico voor ons. door twee groote volken ons binnenkort reeds een antwoord op die vraag gegeven zal worden. DE ORDE VAN HET GULDEN VLIES. In het jaaT 1429 stichtte dc hertog van Bourgondië, Philips de Goede, de hooge „Orde van het Gouden Vlies", een der voornaam ste ridderorden der wereld. Ter eere van den Heiland en van de heilige Jonkvrouw, ter handhaving en uitbreiding van de ge- loofseenheid, tot het aankweeken van ridder lijken zin en reine zeden, zou deze ridder orde dienen. Alleen personen van den hoog- sten adel werden als leden, kameraad en als broeder tot deze orde toegelaten. Het sym bool was een halsketen of band, waaraan een soort medaillon in den vorm van een schapenvacht met kop. In deze orde waren verschillende rangen. Zij bestaat uit een grootmeester en de leden van gelijken rang. die een gelofte hebben af gelegd. Oorspronkelijk was het aantal led"n op 31 gesteld. Wanneer een der leden stierf, werd het aantal weer aangevuld door een verkiezing: bij meerderheid van stemmen op de jaarlijksche algemeene vergadering van het. Kapittel. De orde was een persoonlijke stichting van den Bourgondischen hertog en ging als zoodanig en als een voorrecht van zijn vorstenhuis over op Keizer Maximiliaan, die met een dochter van den hertog was ge trouwd. Sindsdien is de orde van het gouden vlies een Habsburgsche huisorde. De groot meester was steeds het hoofd van het Habs burgsche Huis. het hoofd van het Oosten- rijksche keizerlijke huis. dus de keizer of de vorst zelf. En ieder hunner was er steeds op bedacht deze hoogste orde der christenheid in glans te doen toenemen. Nog Frans Josef, naar men weet de uitstekendste kenner der hof-etiquette. handhaver van de zeden aan het Oostenrijksche hof. heeft zich steeds nauwgezet- gehouden aan liet ceremonieel der „Orde van het Gulden Vlies". Door zijn geboorte had iedere Oostenrijk sche aartshertog het recht lid te zijn van de orde en de oude keizer zag streng toe. dat ieder van de hooge heeren der orde. het tee- ken van de orde. natuurlijk in klein formaat, steeds om den hals droeg. Naast de aartsher togen vormden ook de leden van den Oosten - rtjkschen hoogsten adel het Kapittel. Het aantal leden was niet meer beperkt- tot 31. sinds in de zestiende eeuw d*1 paus had toege stemd, dit aantal uit te breiden. Een verkiezing te Parijs kost. zeer veel geld. Voor aanplakbiljetten, "vergaderingen etc. geeft een candidaat ongeveer 20.000 francs uit, waarvan de verkiezings-comités de helft op zich .nenren. De gemliddelde onkosten van een verkiezing bedragen on geveer 60.000 fr. Een afgevaardigde stelde onlangs in de Kamer vast. dat een der ge kozenen in he't district Grenelle-Javel bij de laatste verkiezingen 350.000 francs be taald had. Vaklieden die het kunnen weten, hebben uitgerekend, dat 1 gram Roquefortkaas 140 000 microben herbergt. Blijft het gram wat iangeren tijd aan de lucht blootgesteld dan vermeerdert zich de fauna en beretkt na 71 dagen het getal 800.000. In een gram gewone kaas bevinden zich na 25 dagen 1.200.000 bacteriën, die zich in nogmaals 25 dagen tot 2.000.000 vermeerderd hebben. Kunsttanden zijn geen uitvinding van den nieuweren tijd. Ree^s in he; oude Egypte en het oude Rome heeft men zich ervan bediend. Men gebruikte tanden van gestor ven menschen. die van d'teren. maar ook kunsttanden van ivoor. De eerste kunst tanden van iporse'.ein heeft de apotheker Duchateau, te Saint Germain, vervaardigd. De gezamenlijke Japansche beamb'-en heb ben een saiarisvermindering van 25 procent moeten aanvaarden. Deze maatregel is eenig in de geschiedenis van het Japansche volk. Naar Noordkust en Westpunt uanCuraqao Ford zal moeten helpen vandaag, want het wordt, weer ruw terrein. Eerst, gaat alles natuurlijk weer over een asfaltweg, dan macadam, maar het duurt, niet lang of de koraalbrokken springen weer weg onder onze wielen, als wij de Noordkust naderen en wel bij Hato. Halo is een plantage, een landhuis voor den Gouverneur, maar vóór alles een grot. De grot van Hato is een der beroemd heden van Curacao, een druipsteengrot, met alle merkwaardigheden van dien. Maria met het klndeke Incluis. Voor mij is het een der bewijzen, dat het eiland vroeger veel hooger moet zijn geweest, want de grot maakt ge heel den indruk, dat ze door stroomend water is ontstaan. Ook bij Hato kan men gemakkelijk het strand bereiken en dan weer een kilometer of dertig doorrijden over de ideale autobaan, vooral zoo ideaal om de hindernissen, die de aandacht gespannen houden. Doornstruiken, cact-usbosschen. slikpoelen, steenbanken, diep ingesneden ravijnen, zelfs baaien, die een paar honderd meter ver landwaarts In door dringen. Langs één daarvan, waarin weer een droog rivierdal mondt, slaan ook wij land waarts in langs het oude zeerooversnest Avennon naar Dokterstuintje, waar nu de districtsmeester woont, die ons ook graag wat wil laten zien Hier in het. derde district baart de watervoorziening de plattelandsbevolking nog al wat zorg en is het gouvernement bezig putton met windmolens te laten maken met overdekte reservoirs, waar het water uit kra nen kan worden getapt, wat natuurlijk veel hygiënischer is en minder morserij geeft, dan wanneer ieder met zijn eigen smerige em mertje het. water opputst. Mooi werk is er daar den laatsten tijd gedaan en ook op veel eenvoudiger manier, bij Westpunt bijv. door een breede gang schuin omlaag tc graven tot den grondwaterspiegel, zoodat het vee. vooral ezels en geiten, zelf kan komen drinken. Dat. WestDunt is een heel mooi nlekio Men nadert er de zee door een mooi Manzanilla- bosch en komt dan aan een vlak stukje strand, slat aan weerszijden aan de hooge rotspunt, aansluit. Even verder ligt. het dorp- Je met een flinke kerk, een politiepost, waar de driekleur wappert en dan openen zich voor ons de hekken van de plantage Kuip. een der meest woeste en schilderachtige rieelen van het eiland, aan den voet. van den Chrlstoffelberg Een rijke plantengroei al zijn het. meest doornstruiken, veel vogels en door het hoog en laag een sterk varleerend land schap. Groote waterpoelen langs den weg, waar het vee rustig staat te drinken en van de hoogere rotsachtige gedeelten prachtige panorama's over de St. Kruisbaal en andere diep in het landschap dringende baaien en lagunen. Op St. Martha is het druk. Eindelijk na lange jaren Is er weer eens een goede oog.st geweest en dat moet met een oogstfeest wor den gevierd. Eenige honderden negers, vrou wen en kinderen vooral verzamelen zich in hun beste plunje bij een der laatste velden, waar de trossen van peperachtig korrels nog boven het veld uitsteken. Eén voor één wor den ze afgesneden en in mandjes gelegd, die door vrouwen op het hoofd worden wegge dragen naar een kar. die met palmbladeren versierd ls. met een versierden muilezel be spannen en met: een keurigen koetster op den bok- een neger in een zwart pak met een wit vest. roode das en hoogen hoed. Al spoedig is alles klaar. Hoornblazers gaan voorop, dan volgt de kar. daarna vrouwen met mandjes op het hoofd, terwijl trommels en vlaggen in den optocht worden meegedragen en overal ijzer op ijzer gesla gen wordt. Muziek is er niet. rhythme ee noog. De vrouwen gaan al heupwiegend, ma ken af en top een rondedansje en zoo gaat het in langzamen optocht naar de hofstede. Daar moet de rum de beenen losmaken en De Zonsverduistering. Op dien straienden lentemorgen waren alle vrijen van de oud--Germaansche markt bij de dingplaats verzameld, om te hiisteden naar het vonnis, dat door den rechter ge veld zou worden, over Oerda, de vrouw van Tyr. die in het heilige woud van Fra'no was gevlucht, om te ontkomen aan de wraak van Tyr. Wie daar schutse zocht, was veilig; dat wisten allen, die hier bijeen waren, en ze wisten ook, dat Tyr. zelf nu tot machte loosheid gedoemd, daarom een aanklacht tegen Oerda bij de rechters had ingediend. Zij, die over haar schuld hadden te oor- deelen. waren reeds getooid met rechter lijke dracht, dus met den mantel over de schouders en nu de rechter zag. da/t op het houtblok, bij een geheel verdorden boom. een stevig koord, een schaar, een bijl en een slegge lagen, oordeelde-hij, dat het de rechte tijd van den dag was, om gericht tc houden. Hij sloeg driemaal met- zijn staf tegen zijn schild, waarop een doodsche stil te volgde. De zitting was geopend Eén uit de menigte het Was Tyr opvallend door den aonkerrooden mantel greep in aïjn dikken, gekrulden baard en bezwoer bij Wodan, Donar en Norden. dat zijr. vrouw schuldig was- zooals hij wilde bewijzen, niet enkel met eede, maar ook met blikkenden schijn. Er ging een gemompel op. maar het werd onmiddellijk door een strengen blik van den rechter onderdrukt, ofschoon het zelfs den bijzitters moeite kostte, hun opgewonden heid in bedwang te houden. Niet ailen waren overtuigd geweest van Oerda's schuld, doch wat zou men meer willen verlangen, dan het bewijs van den blikkenden schijn, het bewijs van de waarheid? Triomfantelijk keek Tyr om zich heen en haalde dan onder zijn mantel een gouden armring vandaan, dien hij den rechter over handigde. De bijzitters bogen zich mede voorover en hun allen legde Tyr uit. dat hij dit voorwerp vond in het bezit van Oerda. die hem klaarblijkelijk had bedrogen met Warner, den vreemdeling. Naar goed recht had die man, als vreemdeling, aan Tyr on derdak gevraagd, waarvan hij schandelijk misbruik maakte, want deze ring had Tyr in zijn bezit gezien. Er ging opnieuw een gemompel op en zelfs de rechter was zóó onder den indruk, dat hij vergat de toornige woorden door een bestraffenden blik in te toornen. De mannen hadden wel gelijk Oerda schuldig te v - la ren. De rechter stond op, zag rondom, als zocht hij Oerda en nu voor het eerst- makte zich een zekere verlegenheid van Tyr meester, wane nu moest hij bekennen, dat Oerda ge vlucht was in het heilige woud bij den priester van Fraho. Op de gezichten der mannen, kinderlijk nieuwsgierig en tegelijk bevreesde toekende zich de spanning om wat dc rechter nu doen zou Slechts kort beraadde deze zich en dan wenkte hij den pander, den gerechtsbode. Enkele woorden werden gefluisterd en dan verwijderde zich deze man uit dc ding plaats. om zich te spoeden naar het heilige woud van Fraho en den priester te smeeken naar de mark te komen, om getuigenis af te loggen over de schuld van Oerda. Na korter tijd. dan men verwacht had, komt de pander terug, maar nog nooit heeft stommere verbazing zich van allen meester gemaakt-, dan op dit oogenblik. want achter den priester volgt vrijwillig Oerda. die de schutse van het heilige woud verlaten heeft Zelfs de priester van Fraho zal haar nu nic' meer kunnen redden. Als een wild dier stormt Tyr naar voren woest zijn akse zwaaiend en juist zal hij, nu zonder vonnis van den rechter, de straf aan Oerda zelf voltrekken, als de priester zich voor Oerda plaatst en zacht begint- te spreken. Zijn witte haren geven hem het patriarchale dat zelfs Tyr doet terugdeinzen en op zijn fijn besneden gelaat ligt de goed heid eener menscheiijke ziel, die zelfs Tyr's woeste kracht bedwingt. De priester spreekt zacht en rustig, maar met het klemmende betoog, dat een mensch moet redden. Hij poogt het bewijs van den blikkenden schijn te ontzenuwen, want de ring was een geschenk, zegt hij van den vreemdeling, als erkenning voor de genoten gastvrijheid. De vreemdeling heeft-, door zonder voorkennis van Tyr dit geschenk aan Oerda te geven, gezondigd tegen de wetten, het is waar. maar de vreemdeling kende de wetten niet. ..Oerda kende ze en nam den ring aan", schreeuwt Tyr Het is, alsof de priester verbleekt en nu hij rondom zich in de blikken der mannen het vonnis leest, is het alsof hij beeft. Er is geen twijfel meer, dat Oerda veroordeeld zal worden. De priester ziet omhoog, even maar. en dan dondert plots zijn stem. „Fraho, onze god", roept hij, „eischt recht en geen laffe wraak. Wilt gij u tegen hem koeren, zoo ga uw gang. doch niet langer zal hij willen zijn in uw midden. Ziet!" En op dat oogenblik gebeurde het. Lang zaam. schoof, zoo scheen het, de zon weg. Duisterder wordt het en ieder man. gezeten rond om de dingplaats beeft, want Fraho. de zonnegod, heeft het oordeel geveld en 'net niet schuldig over Oerda uitgesproken. Fraho de god is vertoornd en gaat heen en rampen zullen de mark treffen. .Niet schuldig, niet schuldig!" roepen allen en ook Tyr onderwerpt zich en neemt zijn vrouw weer bij de hand. Zij is niet schuldig want Fraho heeft gesproken En nog vóór een uur verstreken was. ging de priester weer alléén terug naar het heilige woud van Fraho, om den weerge- keerden god zijn diensten te wijden Alleen in de stilte van het heilige woud. durfde hij te fluisteren: „Was ze schuldig? Was ze niet schuldig? Ik weet het niet maar ze was zoo Jong. Fraho vergeef me. als ik uw macht heb misbruikt TON RUYGROK. wordt er lustig gehost en gedanst, echter meest onder oudere vrouwen en slechts een enkelen jongen kerel. Het ls al net als bij ons, oude gewoonten gaan verloren en wor den slechts hier en daar nog met moeite in stand gehouden. Op den terugweg gaan wij dwars over het eiland weer op Doklerstuintje aan en dan langs de kloof. Wat een mooi punt! De weg stijgt eerst zoo hoog, dat men aan beide kan ten de zee kan zien en daalt dan stel! langs mooi begroeide hellingen. Dan weer planta ges. Krakeel en Siberië met de groote slaven- muren, twee meter hoog. van kalkstecnbrok- ken opgebouwd en door de slaven handen met doornstruiken bedekt, om hun zelf het ont snappen te beletten Daar ook weer overblijf selen van een der oude cultures, agaves <Si- sal). wat eens beloofde een belangrijk ult- vocrproduct van het eiland te zullen worden, maar dat wordt ook al weer niets. Thans rij zen overal uit het landschap dc reusachtige bloeistengols op. vijf en zes meter hoog met tullen rechtopstaande gele bloemen. En als het dan huiswaarts gaat. rijzen donkere wolkengevaarten al hooger en hoo ger voor ons op. Bliksemflitsen verlichten rechts den horizont en een ver gerommel laat zich hooren. Vaart zetten baat niet meer De bergen in de verte, dan de Isia en de dich terbij zijnde heuvels, alles verdwijnt ln een gordijn van regen en dat gaat zóó snel cn zoo hard. dat er geen sprake van is om ook zelfs maar de zljzeiltjes aan te brengen. Vóór dien tijd zijn wij al kletsnat. En in een mi nimum van tijd vloeit het water in stroomen langs de lage kanten van den weg Ook we! eens dwars er over en weldra beginnen de rooien te loopen. d.w.z. het regenwater begint bovengrondsch af te st-roomen. door geulen, die in den loop der jaren zoo zijn uitgespoeld en stroomt op bepaalde, versterkte plaatsen in groote golven over den weg. Dan wordt het oppassen. Als de rooi diep ls en onze accu natslaat hebben wij een kans er middenin te blijven staan en dat lijkt niet gezellig. Dus voorzichtig er door en voorzichtig verder. Hier een foto. daar een filmopnemtng hoe het wa ter stroomt en voort-schiet, over de velden en wegens van het droge Curasao. In twee uur viel er buiten 82 en in de stad zoowat 50 m.M. regen en heel Curacao was vol van dezen watcrovervloed. Want een voortdurend overloopende regenton is hier een zeldzame weelde. Maar 's avonds stonden dc .sterren weer helder aan den hemel en kon den wij een afspraakje maken voor den vol genden dag. En die ochtend zal ik niet licht vergeten, niet alleen om het goede gezelschap dat heb ik wel meer. maar om de ongelooflij ke bloemenweelde na één zoo'n bui Want niet alleen was alles heerlijk opgefrlscht en de n! an ten groot. vooral langs den weg van grijs weer groen géworden, maar bovendien toon den verscheidene planten, die Ik eerst heele- •naal niet had opgemerkt een kleurige bloem. 7oo komt er op het eiland een soort haag winde. een Convolvulus voor. hier blauwkelk genoemd, die een weelde van bloemen uitgoot over cactus, divi-divl en wabi en zelfs langs het prikkeldraad welig tierde. En ook dc vol gende dacen sproot- overal jong groen uit, ontloken kale boomstammen in eenige uren een ongekende bloemenpracht in één woord, het mooie eiland was van den regen nog mooier en kleuriger géworden. Wij rijden naar Bullenbaal en gaan met "en vlsscher mee fuiken fkanaster) leegen. En dat is hier de moeite waard om naar te kijken. Inhoud van één zoo'n fuik zou heel Amsterdam naar het aquarium lokkon. En hier gaat alles de braadpan in. Maar wij ge nieten weer even van vorm en kleur en de zeekijker vertelt ons dat wij voor deze baaien maar weer eens een heelen dag moeten ne men Glashelder water en overal koraalcroci. Prachtige visschen. Een groote schildpad zwemt onder de boot door .helaas te diep om er iets mee te beginnen Terug komen dus maar weet! En ondertussehen eens verder uit zien naar geschikte plekken voor dat werk. VAN DER SLEEN. PYGMEE EN OLIFANT SLUITEN VRIENDSCHAP. Veel eigenaardige vriendschapsbanden wor den In Hollywood aangeknoopt, maar het meest- ongewone vriendenpaar, dat. de film industrie ooit gekend heeft, is zeker wel een groote olifant en een dwerg, die samen optre den in de film Tarzan. Regisseur W. S. van Dyke liet hen samen een korte scène spelen, waarin de olifant den dwerg moest oppakken, een oogenblik voor de camera houden en dan weer neerleggen. De pygmee had enkele klontjes suiker mee gebracht en beloonde het dier hiermee na iedere repetitie. De camera's waren gereed voor de groote onneming en de hoofdpersonen. Johnny Wolssmuller, Maureen O'Sulllvan. Neil Hamil ton en C. Aubrey Smith bevonden zich in het dorp der pygmeeën, dat door een kudde oli fanten verwoest moest worden. „Laat hen los'" riep regisseur Van Dvkc. Dc camera's begonnen te draaien zoodra de olifanten bij den ingang van het dorp los gelaten werden, terwijl de blanken en pyg meeën in alle richtingen wegliepen. De dwerg, die met den olifant gerepeteerd had. was zoo zenuwachtig, dat hij vergat in de buurt van dc camera te blijven en zich ln een van de hutten verschool. Toen de eene olifant na den anderen tot den aanval overging, ver borg de pygmee zich steeds dieper or.der het stroo. Eindelijk kwam de olifant, die met hem de kleine scène spelen moest, bij de hut. Van Dyk" riep, maar de dwerg kwam niet te voorschijn De olifant keek rond en besnuffelde de dwergen, die op den grond lagen Plotseling lichtte hij zijn kop op en trompette van vreugde De technici hielden hun adem in. zij dachten, dat het beest de hut zou vernielen, maar tot hun verwonde ring bracht hij zijn slurf voorzichtig door de onening en haak!" zijn vriend van de suiker klontjes naar bulten. De scène werd een groot succes en Van Dvke liet een extra voorraad klontjes aan rukken voor de groote medewerkenden.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 15