£u6 ferenbaai DE RAMP TE ZANDVOORT. La Gaité Het Belangrijkste. BERICHT Kikkerjacht. 50e Jaargang No. 15107 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 24 September 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGE."MEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN TENper weck 0-25. per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3-55, losse nrs. 0 06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0 22, per 3 mnd. ƒ065. franco per post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regcL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ010, uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50-, Elke andere vinger f 150.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75-. Verlies andere vingei f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 September. Protectie en Defensie. De hoofdredacteur van De Groene Am sterdammer, mr. A. C. Josephus Jitta, geeft een critiek ten beste op de Millioenen-nota waarmee ik van harte instem. Tegen een van de nieuwe belastingen: de voorgestelde nieu we verhooging van invoerrechten met 30 opcenten, ziet hij onoverkomelijke bezwaren. Hij wijst erop dat ons tarief van invoerrech ten in weinige jaren reeds van 5 op 8 en van 8 op 10 procent- werd gebracht, en dat deze verhooging het op 13 procent zou brengen. Het verergert „de voornaamste ooi-zaak van de crisis" (ik zou liever zeggen: „de gevaar lijkste uitwas van de crisis"», namelijk de be lemmering van het internationale ruilverkeer en houdt het voornaamste middel tot herstel, de verlaging van de kosten van levensonder houd, tegen. Erger dan dat (zou ik weer zeg gen). Het verhoogt ze. Er moet meer bezui nigd worden, betoogt mr. Josephus Jitta, om dit te ontgaan. En die bezuinigingen moeten gevonden worden op de begrooting van De fensie. De commissie-Wel ter heeft bijna alle hoofdstukken der begrooting op radicale wijze aangetast, maar deinsde voor een even radi cale amputatie op dit hoofdstuk terug, en dat nog wel, nadat zij daarover het uitvoe rigst had gedebatteerd. Mr. Jitta is ervoor het besluit tot bouw van den derden kruiser in te trekken en ons leger met een divisie te verminderen. De geringe bezuiniging op Defensie is ook in deze rubriek al herhaaldelijk in het licht gesteld, en het gevaar van toenemend pro tectionisme, van rijzende tolmuren, niet min der. Als men dit 'laatste voorstel vergelijkt met het zoo lyrisch bezongen Verdrag van Ouchy, waarbij Nederland, België en Luxem burg der wereld van een zoo nobel voorbeeld inzake het internationaal ruilverkeer voorza gen, dan begrijpt men van de Haagsche methode niet veel meer. Ons algemeene in voerrecht is al tien procent. Een vrijhandels land zijn we niet meer. Steeds verder zakken we af in de put der protectie. Nu komt dit nieuwe voorstel dat ons nog verder zou doen zakken met het fatale gevolg, de indexcijfers opnieuw te doen stijgen, terwijl alom de loo- nen en salarissen dal'de- directe belas tingen het volgend jaar schrikbarend zullen Stijgen door de voorgestelde dertig nieuwe rijksopcenten op de gemeentefondsbelasting. Intu-sschen zitten we daar, als kleine natie temidden van ettelijke groote, met onze enorme uitgaven voor leger, vloot en lucht macht, en doen zoowel de Troonrede als de Millioenen-nota kalmpjes het zwijgen tot de voortdurend-gevoerde internationale on derhandelingen. „Wie let op den deplorabelen staat van 's lands financiën en op de waarde van het hoofdstuk Defensie in verhouding van an dere takken van openbaren dienst, moet den moed hebben het besluit tot aanbouw van den derden kruiser in te trekken en ons leger met een divisie te verminderen", schrijft mr. Jitta, en het is zacht gezegd. Hceveel Nederlanders, vraag ik ronduit, ge- looven dat het bezit van onze huidige weer macht ons uit een oorlog zou kunnen hou den? En hoeveel verkeeren nog in den waan, dat een volgende wereldoorlog iets anders dan de ondergang van Europa, en in de allereerste plaats van de kleine naties, zou beteekenen? Wat vereischt wordt is voortgezette aan drang op Genève. Daarvan hangt ons heil af. Waarom maakt de regeering niet liever ge- meene zaak met de krachtige actie die daar toe uit het volk zelf gevoerd wordt, en be vordert zij niet direct onze samenwerking met andere volken daarin? In plaats van voor te stellen, den tarievenoorlog te helpen verscherpen en krampachtig vast te houden aan divisies en kruisers? R. P. DE KRUIDENIERSBEURS. De Achtste Haarlemsche Kruiden iers- xJeurs. die van 26 tot en met 30 September in het Gemeentelijk Concertgebouw gehouden wordt, zal Maandagavond 8 uur door wet houder W. Roodenburg geopend worden. Evenals vorige jaren zal de groote zaal weer geheel bezet zijn met stands van diverse fabrikanten of importeurs. Het totaal aantal deelnemende firma's bedraagt 49. waaronder 34 nieuwelingen zijn die verleden jaar er niet waren. Er zal dus zeer veel nieuws te zien zijn, zoodat een bezoek is aan te bevelen. De verzorging der muziek berust in handen van den Nederlandschen Toonkunstenaars- bond. afdeeling Haarlem. Het bezoek van de winkeliers van elders belooft weer zeer groot te worden. Uit Den Helder. Alkmaar, Veisen, Hilversum. Bussum en Ouderkerk a. d. Amstel zijn reeds toezeg gingen gedaan dat groepen winkeliers de Beurs komen bezoeken. CRISIS-COMITé HAARLEM. De heer W. Korvinus, penningmeester van het Crisis-Comité, verzoekt ons mede te deelen. dat de Zaterdag j.l. gehouden col lecte heeft opgebracht f 7602.21, met een tweetal nagekomen elften aan het bureau ad f 5 en f 2.50. wordt het bedrar d<us f 7609.71. Vermeld dient nog te worden, dat in dit bedrag begrepen is een inzameling op den collectedag. gehouden onder de leerlingen van het Gem. Lyceum, die niet minder dan f 115.50 opbracht. ONS MIDDELBAAR EN GYM NASIAAL ONDERWIJS. PERSONALIA. De heer W. B van der Laan te Haarlem is benoemd tot politïe-agent bij het politiekorps te 's-Gravenhage. Naar aanleiding van de mogelijkheid, dat door de tijdsomstandigheden vele ouders gedwongen zouden zijn, uit bezuinigings- overwegin-gen him kinderen geen middelbaar of gymnasiaal onderwijs ie laten genieten, hebben wij een onderzoek ingesteld bij de verschillende instellingen voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs. Ir. M. Voorzanger, directeur t H.B.S. A. met 5-jarigen cursus, deelde ons mede da' z.i. practisch gesproken van vermindering van het aantal leerlingen niets te bemerken valt. Den vorigen cursus werd de H.B.S.-A door 363 leerlingen bezocht, dit jaar is het totaal 357. Van de 363 leerlingen van ver leden jaar waren er 97 meisjes; dit jaar zijn er 87. Dr. J. van der Eist, rector van het Chr. Lyceum, kon zelfs een stijging van het leer- lingencijfer waarnemen, welke stijging con stant heeft aangehouden van het jaar van oprichting af. Verleden jaar bezochten 260 leerlingen het Chr. Lyceum, waarvan 6f meisjes; dezen cursus zijn 300 leerlingen in geschreven, waarvan 80 meisjes. Wel meende Dr. van der Eist een grooteren werkernst te bespeuren bij verschillende leerlingen, die als compensatie voor de financieele offers welke sommige ouders zich getroosten, meer vlij» aan den dag willen leggen. Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman, (die na een langdurige ziekte weer zijn functie van lid van het Directorium van het Gem. Lyceum op zich heeft kunnen nemen), meende dat men uit cijfers zoo weinig kan opmaken. „Het komt n.l. wel voor dat men in economisch normale tijden, plotseling voor raadselachtige gevallen komt te staan, im verband met het leerlingemcijfer, waaraan dan bij voorbeeld overbevolking van de lagere scholen ten grondslag kan liggen, of een laag geboortecijfer van een bepaald jaar, of anderszins". Het totaal aantal leer lingen van dezen cursus is 503 waarvan 142 meisjes, tegen resp. 486 en 141 verleden jaar. In verhouding dus een kleine achter uitgang van het aantal meisjes-leerlingen. Dr. J. J. van der Hoek. directeur van de H.B.S.-B aan het Santpoorterplein, gaf ons de volgende cijfers: totaal leerlingenaantal vorig jaar 275 waarvan 74 meisjes; dit. jaar 283 waai-van 78 meisjes. „Er wondt flink ge werkt. er is altijd een prettige stemming en van slechte tijden bemerken wij binnen de schoolmuren niets". Waarschijnlijk, (maar alle gegevens daaromtrent zijn niet absoluut zeker)zal er wel meer gebruik gemaakt wor den van de gratis verschaffing van leermid delen aan hen die een schoolgeld betalen, beneden een bepaald bedrag. ..Wel staat ab soluut vast", zoo zei dr. v. d. Hoek, „dat sommige ouders uit Indiè of andere ver af gelegen plaatsen, die de bedoeling hadden hun kinderen op de H.B.S. te plaatsen, daarvan afzien wegens de hooge huisvestingskosten. In deze categorie is wel degelijk een ver minderde aangifte te bespeuren". De rector van het Kennemer Lyceum te Overveen, ar. A. de Vlet-.er, was van oordeel dat grootere toewijding of werkernst onmoge lijk was te constateer-en. „daar wij zelfs na jarenlangen omgang de kinderen nooit vol komen kunnen doorgronden en begrijpen" Het aantal leerlingen is dit jaar 420 tegen 385 verleden jaar. waarvan 210 meisjes tegen 173 verleden jaar. In deze getallen zijn ook de leerlingen van het Kennemer Instituut voor Hoofdelijk Onderwijs begrepen, een .af deeling die m.n of meer apart van het Lyceum staat. De toeneming van het aantal leerlingen, ook dit jaar weer. moe: volgens Dr. de Vletter gezocht worden in het feit, dat de schoolgeld-regeling voor het Kenne mer Lyceum het ook aan ouders met smal lere beurzen mogelijk maakt hun kinderen het middelbaar onderwijs te doen volgen. Mejuffrouw J. Berdenis van Berlekom directrice van de Meisjes H. B. S. gaf ons deze cijfers: in 1931 bezochten 194 leerlin gen, in 1932 bezoeken 191 leerlingen de Meis jes H.B.S. Ondanks de slechte huisvesting nam het aantal leerlingen steeds toe. zoodat nu het maximum bereikt is. Wanneer deze school over een beter gebouw zou beschikken en niet zoo als nu zich met 3 lokalen moest behelpen, die een paai- Straten van het .hoofdgebouw verwijderd liggen, zou het aantal leerlingen ongetwijfeld nog grooter zijn. De rector van het Gymnasium Dr. C. Spoedder. was van oordeel dat men eerder een toeneming van het leerlingenaantal dan een afneming kan verwachten, daar juist vele ouders hun kinderen een zoo goed mogelijke opvoeding willen geven, opdat zij later .beter beslagen op het ijs zullen komen. In 1931 telde het Gymnasium 247 leerlingen waarvan 100 meisjes, thans, in 1932. zijn er 241 leerlin gen waarvan 98 meisjes. Er is eenige .toe neming van het aantal buitenleerlingen op te merken. De conclusie die men uit deze gegevens mag trekken is dat het overgroote deel der ouders zioh door moeilijke tijden niet laa'- afschrikken hun kinderen naar een school voor middelbaar of gymnasiaal onderwijs te zenden (waarbij echter niet vergeten mag worden, dat in de meeste gevallen de school - geldbijdrage progressief wordt geheven zoo dat verminderde inkomsten verminderd schoolgeld met zich medebrengen :crwij] bij de leerlingen zelf. althans uiterlijk, van „crisisdruk" niets bemerkt wordt, hetgeen een gelukkig symptoom is. Zij die soms g?meend hebben dat een zroot deel van het opkomend geslacht door de crisis verstoken zou blijven van middel baar- of gymnasiaal onderwijs, zullen door bovenstaande gegevens gerust gesteld zijn. Gissingen hoe het ongeluk gebeurd is. Het lijk van Jan Visser aangespoeld. Vrijdagmiddag kwart voor vier spoelde bij paal 61, dus anderhalve kilometer ten Noorden van den Zeeweg het lijk aan van Jan Visser, een der opvarenden van de ZV 3. Het laatste sprankje van hoop. dat de bemanning door e^n of ander toeval aan den dood on (snapt 2ou zijn, werd daardoor vernietigd. Jan Visser. Van het Noorderbad werd de politie te Zand voort met de vondst in kennis gesteld. Onverwijld vertrok de wagen van de Z. Red dingsbrigade om het ontzielde lichaam van Visser terug te brengen bij zijn geheel ver slagen familie. Voor de jonge vrouw van Visser hij was nauwelijks een jaar ge trouwd was het wel een ontzettend oogen- blik, haar man zoo thuis te krijgen. Voor Ds. Tromp, die van te voren was verwittigd, was het wel een zeer zware taak, haar le troos ten en te sterken. Doch niet alleen voor de vrouw, niet minder voor de moeder, de broers en zusters was dit weerzien uiterst smartelijk. Den vorigen avond was hij zuo opgewekt, zoo vroolijk naar zee gegaan. De waarschuwingen van zijn moeder wees hij lachend van de hand: ..Als de zee niet slechter is dan nu, behoef je je niet onge rust te maken. We zijn wel met. ruwer weer uitgegaan, en toch goed thuis gekomen!" Dit waren zijn laatste woorden en zwaaiend met zijn broodzak een laatst vaarwel, ver trok hij naar zee om dobberend in den don keren nacht te trachten enkele guldens te verdienen. 's Avonds elf uur werd de ZV 3 nog ge praaid. Toen was alles wel aan boord. Wan neer het ongeluk precies gebeurd is, zal waar schijnlijk wel nooit vastgesteld kunnen wor den. Vermeldenswaard is wel het feit. dat niet alleen de moeder maar ook de zuster van Visser ongeveer te drie uur in den mor gen met een onbestemd gevoel van angst wakker werden, en niet weer konden inslapen voor zij hun zenuwen door een teug koud water tot bedaren hadden gebracht. Op merkelijk is ook, dat Visser de vorige week zelf zenuwachtig en angstig was, alsof hij een voorgevoel had van 't. naderend onheil. Nooit te voren was hij bang geweest. Zeer zeker behoorde hij tot de dappersten onder de bevolking. Als er daden van moed en zelf opoffering waren té verrichten, was hij de eerste die aanpakte Toen enkele jaren geleden een trein door de buffers het perron opreed, was hij de eerste, die ongevraagd door stoomwolken op de sissende en fluitende machine sprong om de handles te verzetten, de vuren uit, te halen, om zoodoende een ontploffing te voorkomen. Toen 4 maanden geleden de ZV 4 omsloeg waarbij Jan Paap en Frans van der Ploeg zoo jammerlijk het leven verloren, was hij het die op de omgeslagen boot oversprong om te zien of de opvarenden zich misschien on der de boot bevonden. Nog zien we hem na dezen heldendaad met zijn boot bij den strandweg aankomen. Met een gebaar van volkomen machteloos heid zwaaide hij zijn armen naar beneden INGEZONDEN .MEDEDEELINGEN Koopt kolen van KRUL. NV STEENKOLENHANDEL T/h J. H. KRUL Jr. OVERVEEN Telef 11617 en 14106 Cabaret Dancing, Raaks 1-3, Haarlem Heden optreden van DUMAS De populaire Holl. Humorist lederen avond Dansen van 8-12 uur Zondagsmiddags Matinee van 3 6 uur Reusachtig succes heeft TOM v. d. SPEK met zijn orkest onder het uiten van deze woorden: „Weg Allebei weg!" En thans, precies vier maanden na dezen troosteloozen 23en Mei Is ook hij weg, en met hem Piet Loos. Terwijl we dit schrijven Is Loos nog niet gevonden. Wel is Vrijdagavond om elf uur de wagen van de Z. R. B. voorzien van een sterk zoeklicht naar het strand getrokken, omdat men hoopte dat Loos met vallend water aan zou komen, wel zochten honderden anderen in donkeren regenachtigen nacht den kustlijn af. doch alles was vergeefsch. De mogelijkheid bestaat, dat Loos de» gum mi laarzen aan een bretelknoop heeft vast gemaakt. Ze kunnen dan niet van zijn bee- nen glijden en het gewicht van deze zware laarzen belemmert dan de beweging in het water. Visser, die ook met laarzen in de boot was gestapt, kwam zonder laarzen aan. Daar ze niet in de boot gevonden zijn, moeten in het water van zijn beenen zijn gegleden. Toen het gewicht van de laarzen was ver dwenen. hadden eb en vloedstroom vrij spel met het bijna zwevende lichaam. Toch is het zeker nog mogelijk dat ook Loos in de omgeving van paal 61 aankomt. We weten nog niet hoe het ongeluk gebeurd is. Niemand heeft er iets van gezien, zoodat we slechts kunnen gissen, 't Ligt voor de hand, dat het ongeluk gebeurd is, terwijl de mannen bezig waren het net in te halen. De motor was afgezet, zooals men dat bij het in halen gewoonlijk doet. De stok en liet net waren reeds binnen boord, alleen de kuil. zwaai' van garnalen hing nog buiten boord. Het had flink geregend en regen is vet en maakt de planken glibberiger dan zeewater. Het is dus aan te nemen, dat een der twee bij het inhalen van de zware kuil uitgleed en overboord sloeg. Was dit Loos? En is Vis ser hem zonder aarzelen nagesprongen om hem te redden? Wie Visser kende, acht dit niet onmogelijk. Doch ook het omgekeerde is mogelijk. Viel Visser eerst overboord en sprong Loos hem na? Wie Loos kende, acht ook dit mogelijk, want liever zou hij een bijna ze keren dood tegemoet gaan, dan zijn kame raad hulpeloos laten verdrinken. 't Is ook mogelijk dat de een den ander greep toen hij over boord viel, door den schok het evenwicht verloor en zoo mede de diepte Inging. Ervaren zeelui zeggen, dat het zoo wel gebeurd zal zijn. Er was toch een zwemvest en een reddingsgordel aan boord. Was een der twee vrijwillig overboord ge sprongen. dan zou hij toch allicht een der reddingsmiddelen hebben gegrepen voor hij den sprong maakte. Er zijn nog meer gis singen te maken, doch zekerheid zal wel nooit worden gekregen. Zeker is alleen, dat de boot 's morgens onbeschadigd aankwam. De motor stond nog in zijn werk, doch draaide niet. De lantaarn brandde nog t-n acht volle manden garnalen toonden, dat de mannen in den donkeren nacht onver moeid hadden doorgezwoegd tot de dood hen onverwachts greep. De vader van Visser is juist dezer dagen op een trawler uitgevaren. Per radio heeft men getracht hem mede te deelen, dat zijn zoon een ernstig ongeluk is overkomen, 't Is te hopen, dat hem deze boodschap zoo tij dig bereikt, dat hij nog voor de teraardebe stelling van zijn zoon thuis kan zijn. Reeds deelden wij mede. dat de Duitsche ex-keizer honderd gulden ter beschikking stelde voor de nagelaten betrekkingen. In een schrijven aan den Burgemeester betuig de hij zijn hartelijke deelneming. Onze correspondent meldt nog nader: Nog kunnen we melden, dat de ZV 3 om ongeveer 2 uur in den nacht nog werd ge praaid.' Toen was alles wel aan boord. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd wel een laars van Piet Loos gevonden. Zijn lichaam gaf de zee tot heden niet terug. HET SPORTFONDSENBAD IN HAARLEM. NU REEDS 780 SPAARAANDEELEN GEPLAATST. Mevrouw Joh. M. Schmidt deelde ons hedenmorgen mede. dat nu eerstdaags de N.V. Het Sportfondsenbad in Haarlem wordt opgericht. Niet alleen is het daartoe ver- eischte aantal van 750 geplaatste spaaraan- deelen bereikt, maar het is zelfs met dertig overschreden. Men heeft met de publicatie van dit be richt zoolang gewacht omdat men tegenover de spaarders en het gemeentebestuur zoo safe mogelijk wil zijn. Er is n.l. rekening ge houden met het feit, dat er door overlijden wel eens een paar zouden kunnen afvallen. Vrijdagavond is de 780ste spaarder ingeschre ven GEMEENTERAAD. EERSTVOLGENDE ZITTING 12 OCTOBER. Wegens het gering aantal zaken, die voor behandeling op 28 September in aanmerking zouden kunnen komen, heeft de burgemeester als datum voor de eerstvolgende raadsver gadering bepaald den 12en October a.s. Zooals men weet vergaderen op 5 October de afdeelingen over de begrooting. De ramp in Zandvoort. Het lijk van Jan Visser aangespoeld. (le blad, lc pag.) Von Papen c.s. zullen Dinsdag voor dc com missie uit den Rijksdag getuigen. (4e blad. le pag.) Een zuiver sociaal - democrat isch kabinet in Ziccdcn? (4e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Protectie en Defensie. (le blad, le pag.) Ontboezemingen van 'een Optimist. (2e blad. le pag.) C. Sipkes Reisbrieven uit Rusland. Charkov- Alexandrotvsk. (5e blad. lc pag.) Dr. W. G. N. van der Sleen: Over den Atlantischen Oceaan. (5e blad. le pag.) J. B. Schuil: Mag een tooneeldirectic den toe gang aan een recensent weigeren? (5e blad, 3e pag.) Karei de Jong: Radiomuziek der week. Een voorbespreking. (5e blad, 3e pag.) Bustcr Keaton: Ik film met 100 jongens. (5e blad. 2e pag.) Brieven van een Controleur B. B.: Op tour- née, een schipbreukje en slapen op een veld bed. (5e blad, 2e pag.) B. Gr.: Restaurants in Stockholm. (5e blad. 2e pag.) SpeyerHeidelbergHaarlem per wherry. (3e blad. 2e pag.) Helden der wtcnschap. Sir Ronald Ross en Grassi. (4e blad,' le pag.) Ton Ruygrok: H. D. Vertelling. De Zonsver duistering. (5c blad, le pag.) Het Haarlemsche Stadsbeeld: Het Wilsons- plein. (5e blad, 2e pag.) INGEZONDEW MEDEDEELINGEN Amsfcriamscfye CAFÉ-RESTAURANT „BOLWERK" GEZELLIG ZITJE EERSTE KLAS KEUKEN Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen do in September nog te verschijnen num mers gratis. DE ADMINISTRATIE. (De hoofdafdeeling Zoetwater- visschcrij ven dc Ncdcrland- sche Heide Maatschappij heeft aan dc Kroon dispensatie ge vraagd van .de bescherming van den groenen kikvorsch in enkele afdeelingen.) Arme vederloozc zanger, Arme boerennachtegaa'l, Komt men jou ook al bedreigen, 't Is een ongekend schandaal. Word je, zonder vogelvrijheid. Zoo maar vogelvrij verklaard? Gunt de mensch Je het bestaan niet Naar Je ingeboren aard? Nog Ls 't vonnis niet geteekend, Duik nog weg. voor het geval Je, in 't grijpend r.et gevangen Van de sloot raakt op den wal Nimmer had jij kunnen denken. Dat men jou dit aan zou doen In je eigen kikkerlandje. Ach. waarom ben je zoo groen. Menschen zijn zoo onbarmhartig. Dat zelfs jou te wachten staat. Dat je. kaalgeplukte stakker. In den strijd een veertje laat. Maar het ergste nog van alles Is. dat men probeeren wil, Je als voedsel uit te voeren Ir. den vorm van kikker-hm! Groene kikvorsch, wees gewaarschuwd Kwaker, let op wat ik zeg. Blijf een tijdje onder water. Houd je van de menschen weg. Zeek 'e toekomst op het water. Kikker niet meer op het land, Ga op plompenblaren zitten, Voor Je, hm! je.... voedsel brandt. P. GASUS.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1