OPHEFFINGS UITVERKOOP PHILIP DE VRIES Hongerstaking. Het Belangrijkste. ASFALT-WEGEN Economische wegén 50e Jaargang No. 15110 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 28 September 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN I ENper wcek 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: regels 1.75, elke regel meer 0-35. Reclame» ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje» (iedcren dag) 13 regels 0.30, elke regel tnecr 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50— Elke andere vinger f 1 50.-, Arm- of Beenbreuk f I 00.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000— Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400— Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvingei f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 28 September. De Geneefsche Knoop. In Genève is de knoop, waarin men ge raakt is door Duitschlands te rechter tijd gestelden pariteits-eisch, nog niet ontward. Maar de teekenen zijn gunstig. Terwijl Duitschland uit het bureau van de Ontwa peningsconferentie wegblijft, zit het wel in de Assemblee van den Volkenbond. Een deur verder, om zoo te zeggen, kijken de Fransche en Duitsche delegaties elkaar dus aan. Maar meneer Herriot en meneer von Neurath pra ten niet met elkaar. Beiden hebben gisteren gedaan of ze elkaar niet zagen. Beiden heb ben na afloop tegen de journalisten gezegd, dat zij niet den eersten stap tot een bespre king konden doen. Intusschen beijveren Henderson, president van de Ontwapenings conferentie, de Madariaga, gedelegeerde van Spanje, en Munch, minister van Buitenland- sche Zaken van Denemarken, zich om „de kloof te overbruggen". Munch heeft blijk baar de beste kans, gezien de uitlatingen van Herriot in zijn jongste rede (te Camart) over de belangrijke pogingen van „vooraan staande mannen in Scandinavië". Volgens de Tel. is het plan-Munch al in Juli informeel besproken in de bijeenkomst van de afge vaardigden der „Kleine Acht"., waartoe ook Nederland behoort, en is het op het oogen- blik 't onderwerp van drukke gesprekken in de couloirs der Assemblée". Het zou „vermoe delijk gebaseerd zijn op wederzijdschen bij stand bij een aanval, arbitrage en interna- tionaliseering van de burgerlijke lucht vaart". Deze laatste mededeeling is vaag genoeg, maar het geval geeft hoop. Ook klinken de verklaringen van den Duitschen rijkskanse lier Von Papen in zijn antwoord aan Herriot nogal hoopvol. Von Papen zegt: „Wij hebben nooit verlangd in denzelfden omvang als Frankrijk en de anderen te bewapenen. Wij hebben steeds verklaard, dat wij met elke beperking der bewapening genoegen nemen, als die voor allen geldt. Wij verlangen geen verhooging van ons bewapeningsniveau, maar ontwapening der anderen volgens de zelfde methodes, die voor ons moeten gelden. Nooit kan de vrede van Europa bereikt wor den, indien gepoogd wordt enkele staten te degradeeren tot staten met minder rechten". Dit is gezonde taal. Een ander verheugend teeken is dat de Engelsche z.g. „Nationale" regeering haar eind nabij is door het uittreden van de libe rale ministers (de z.g. „Samuelisten") en dat bij de reconstructie van het kabinet de positie van Sir John Simon als minister van Buitenlandsche Zaken wel als onhoudbaar zal worden erkend. Deze ouderwetsche advo caat uit den „Wait and see"-tijd, die door onzen correspondent in Genève als de voor naamste „draaier" van de Ontwapenings conferentie wordt aangeduid en haar voor naamste rem is gebleken, zal nu blijkbaar naar Binnenlandsche Zaken worden overge heveld. Een opluchting! Misschien zal Stan ley Baldwin hem vervangen. Die is in elk geval een man van veel groot-er allure, en hij zal het verzet van de geheele Engelsche pers tegen Sir John Simon's beleid, dat in den laatsten tijd zoo sterk tot uiting is ge komen, niet kunnen negeeren. De groeiende volksstemming pro-ontwa pening in Engeland, haar uiting vindend in een onafgebroken stroom van resoluties en petities uit alle groote en kleine steden en zelfs uit de dorpen, is een van de beste tee kenen van kentering die deze tijd oplevert. Bewerkt zij straks het heengaan van Sir John Simon, dan is dat een duidelijke proeve van de macht die de volkswil kan uitoefenen om het welslagen in Genève af te dwingen. Het is typeerend dat Sir John tegenover den radicalen voorzitter der Conferentie al bak zeil heeft moeten halen uit vrees, dat de Engelsche pers over de geheele linie Hen derson's partij tegen hem zou kiezen. Voor het versterken van den aandrang op de Conferentie is de tijd nu wel zeer gunstig. Nederlandsche organisaties die al eerder ge adresseerd hebben en het zijn er ettelijke zullen goed doen met aan hun actie te herinneren. Al is het slechts per eenvoudig telegram aan -Henderson. Plaatselijke orga nisaties kunnen het ook doen. Ik beveel het allen vereenigingen in dit district aan. Laat men zich toch niet laten weerhouden door dat lamme, slappe, futlooze: „Wat geeft dat nou". Laat men liever beseffen dat duizen den organisaties in de geheele wereld die misselijke houding verworpen hebben en dat voortdurend, in een onafgebroken stroom, hun missives blijven binnenkomen. Onlangs heb ik er nog over geschreven: „vier pagina's van het officiëele Journal der Conferentie vol met vermeldingen van dergelijken aard, uit tallooze steden en dorpen en van natio nale organisaties uit een heele reeks lan den der wereld. En dat was maar één num mer van het Journal Wat heeft het tot dusver uitgewerkt? vraagt u. Het heeft uitgewerkt dat deze Con ferentie niet meer onverrichterz-ake uiteen kan gaan. dat zij voelt een oplossing te moe ten vinden, dat niemand het aandurft haar te laten mislukken. Het heeft o.a. het geval- Simon bewerkt, en zijn retraite tegenover een conferentie-president-, die in zijn eigen land slechts de aanvoerder is van een zwakke oppositiegroep. Er zijn hervormingen van oneindig minder beteekènis in de wereld tot stand gekomen, die heel wat langer tijd gevorderd hebben dan deze Ontwapeningsconferentie. Al dat ongeduld en ongeloof bij een zoo geweldi? ingrijpende zaak is dwaas. De Ontwapenings j conferentie staat er op dit oogenblik ee; stuk gunstiger voor dan in het voorjaar. 1 Daarom: volhouden, en geen lammenadige „ziejenouwels", „watheppikjegezegds", „hetis- altijdzoogeweests" en „derzaltochaltijdoorlog- blijvens". R. P. ZANDVOORT Begrafenis van Jan Visser. Onder zeer groote belangstelling werd Dinsdag-middag op de Algemeene Begraaf plaats het stoffelijk overschot van Jan Vis ser, die bij het visschen naar garnalen op zoo noodlottige wijze om het leven kwam. aan de schoot der aar-de toevertrouwd. Een schat van bloemen dekte de kist, toen deze door de leden van Onderling Hulpbetoon grafwaarts werd gedragen. Niet alleen familie en vrienden, ook de Duitsche ex-keizer bracht door het zenden van een mooie krans zijn eerbiedwaardige hulde aan dezen doode. Het witte lin droeg op de eene slip een ver gulde gekroonde W op de andere slip één ge kroonde H. Door overste Van Houten liet de ex-keizer zich officieel -bij deze droeve plechtigheid vertegenwoordigen. De gemeente Zandvoort werd vertegen woordigd door den heer Siegers, loco-burge meester en Wethouder Molenaar. De Raad van Scheepvaart was vertegenwoordigd dooi den inspecteur, den heer Van der Boom. Ook waren aanwezig afgevaardigden van de Zand- voortsche Reddings Brigade en enkele raads leden. De vader van den overledene die de vorige week Woensdag van IJmuiden is uitgeiva-ren en dien men per radio van he overlijden van zijn zoon op de hoogte trachtte te stellen, heeft blijkbaar geen gelegenheid gevonden om hedenmiddag in Zandvoort terug te zijn. Daar het schip waarop hij vaart geen radio aan boord heeft is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat het bericht hem zelfs nog niet bereikt heeft Als eerste spreker trad ds. Tromp naar voren. Hij sprak naar aanleiding van Psalm 10 14 „Gij ziet het immers, want Gij aan schouwt de moeite en het verdriet, opdat men het in U-we hand geve". Als een schok ging het bericht door het dorp, dat twee jonge krachtige menschen waren heengegaan. Vreemd en machteloos stonden wij tegenover dit wreed gebeuren. Moeilijk was het om hier troost te brengen 1-Ioe groot het medeleven en deelneming is. blijkt wel uit de talloos velen, die hier staan om de geopende groeve. We -hopen, dat geen der aanwezigen gekomen is uit. nieuwsgierig heid, want nieuwsgierigheid 'bij een droef heid als deze zou een grove onbeschaamdheid zijn. Te midden van de anderen staan hier twee vrouwen, die de steun van haar man mis sen: de moeder wier man wellicht ver weg is op zee en de jonge weduwe die haar man bij een onopgehelderd ongeluk verloor. Wij menschen spreken van ongeluk, van toeval, doch hiermede kunnen we toch niet vol staan. Het eerste en laatste woord, dat we hier moeten uitspreken is: God, want slechts bij God en het Kruis is troost te vinden. In don-keren nacht voer hij uit over het grauwe water, het licht van den dag tege moet. Zoo ook ging aan het Kruis vooraf de donkere nacht in Gethse-mane. Troost is hier slechts te verkrijgen door het geloof in God; door ons verdriet te leggen in Zijn hand. Hij, Di-e het leven gegeven heeft, nam het ook weder. Veel woorden kunnen hier niet baten. Laat het u een troost zijn, dat het U gegeven is aan de geopende groeve te mogen staan. In gedachte zien we een andere familie, een andere weduwe in wanhoop wachtend op het oogen blik, dat ook zij aan de geopende groeve van hun dierbare mogen staan. Het moet u een troost zijn, dat zoovelen bij u staan, om gemeenschappelijk den zwa- ren last-, dien gij te dragen hebt, op te hef fen en te -brengen, waar hij zijn moet: in Zijn handen. De moeder van de jonge weduwe sprak hij daarna in het Duitsch toe. „De eerste gang naar Zandvoort was voor u wel een zeer zware gang. Door het heengaan van Visser is de verhouding van moeder en dochter, onverwachts gewijzigd in de ver houding van weduwe tot weduwe. Samen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN NOG 3 DAGEN DUURT DE van PHILIP DE VRIES Zaterdag a.s. onherroepelijk Sluiting Alle conserven en wiinen worden opgeruimd tegen ieder aanne melijk bod GIERSTRAAT 73. TEL. 11008 zult ge de kracht vinden, die u over alles heendraagt. God, die uw leed ziet, zal u ster ken en troosten". Als vertegenwoordiger der Gemeente nam deloco-burgemeester, Siegers het woord. „Als wij", zoo begon spr., „de groote be langstelling zaen. vragen we ons af of een be roemd man, een groote geleerde of een be kend sportsman de laatste eer wordt bewezen. Niets is minder waar. 't Betreft hier een ge wone, eenvoudige visschersman. De groote belangstelling kunnen we alleen verklaren, omdat Jan Visser getoond heeft een man te zijn, waarop Zandvoort trotsch kon zijn. We herinneren ons hoe Visser bij het spoor wegongeluk van eenige jaren geleden, het vuur doofde onder de locomotief, die op het punt stond uit elkaar te springen. We 'kennen zijn dapperheid die tot uiting kwam bij het ongeval van de Cornells ZV 4. Geen wonder dat heel Zandvoort meeleeft met dit droevig gebeuren. Waar Visser zelf verschillende malen blijk heeft gegeven veel voor anderen over te hebben, geven wij als locoburgemeester, namens de gemeente, de verzekering aan de familie, dat de gemeente Zandvoort al-les zal doen, om het groote leed zooveel mogelijk te verzachten". Namens den Raad van Scheepvaart sprak de lieer Van der Boom. Het was hem een behoefte om als In specteur van den raad van Scheepvaart uiting te geven aan de achting, die hij had voor Jan Visser en Piet Loos, die hij had gekend als moedige en ervaren zeefden, voorzichtig en bekwaam; die ook ..j het pleizier varen nooit roekeloos het leven van zich zelf en anderen op het spel zetten. Maar die als het er op aan kwam hulp te bieden, zooals bij het ongeval met de ZV. 4, niet schroomden -hun eigen leven in de waag schaal te stellen. Bij de uitspraak over de ramp van de ZV. 4 heeft de Raad van Scheepvaart lof gebracht aan Loos en Visser. Spreker kon zach volkomen vereenigen met deze uit spraak. die volgens zijn inzicht een schit terend getuigschrift was, van moed en be kwaamheid. De heer Te rol dankte namens de familie voor de hartelijke deelneming en de groote belangstelling, die de familie in deze donke re dagen had ondervonden. Als bijzonderheid vermelden we nog, dat liet .graf van Visser onmiddellijk is gelegen naast dat. van Jan Paap die met de ZV. 4 om kwam. Op de foto is dit graf met staande zerk, duidelijk te zien. DE BLOEMBOLLENBEURS. DE DONDERDAGSCHE GESLOTEN. In verband met het feit dat de laatste weken het bezoek aan de beurs te Haarlem op Donderdagmiddag zeer gering was, is door de Alg. vereeniging van bloembollencultuur besloten dat Donderdag 29 September geen beurs meer zal worden gehouden. Begrafenis van den Zandvoorlsclien garnalen visscher Visser. De groote belangstelling bij het vertrek van tiet sterfhuis. Gandhi staakte weer zijn staking. Naar ik hoop is 't niet te laat, Dat de leider heeft besloten Tot die staking in t kwadraat. Je kunt te vasthoudend leven; Naar de letter toegepast, Loopt bij vastberaden streven 't Met je leven eindlijk vast. Nu het echter weer voorbij is. Vraag ik mij taalkundig af, Of het vele nieuws wel juist was, Dat de krant ons daaglijks gaf. Men schreef steeds van hongerstaking En die term werd niet gewraakt, Maar dat woord beteékent immers, Dat zijn honger was gestaakt. 't Is net, als wanneer het water Bruisend door de dijken breekt, En men bij tevéél aan water Van de watersnood en spreekt. Tk bedoel, de etens-stalring Is voor Gandhi weer gedaan. Daarmee is zijn hongerstaking Weer gelukkig ingegaan. P. GASUS. Sir Eric Drummond, wiens ontslag als secretaris-generaal van den Volkenbond thans door den Raad van den Volken bond aanvaard is. Nieuwe loonsverlaging bij de Spoorwegen. Aangekondigd in den Personeelraad. In de Dinsdag gehouden conferentie tus- schen de diretie en- den Personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen deelde de direc tie mede, tot haar leedwezen verplicht te zijn wegens de steeds slechter wordende ont vangsten binnenkort een voorstel te moeten doen- tot verdere loonsverlaging. I-Iiorover zal de personeelraad zoo spoedig mogelijk nadere mededeelingen ontvangen. SLACHTOFFER VAN AUTOBUS RAMP HERKEND. DOCHTER VAN GEDOODE VROUW TE AMSTERDAM WERKZAAM. De gedoode vrouw bij het ongeluk op de kruising van den Rijksweg bleek te zijn de 50-jarige vrouw Leweck uit Buer-Scholven Westfalen). Zij had haar dochter, die in Amsterdam werkzaam is. bezocht. Het lijk is naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam vervoerd waar de sectie zal worden verricht. De chauffeur van de verongelukte autobus zal heden voor den Officier van Justitfe te Amsterdam worden geleid. DE RECHTBANKEN TE HAARLEM EN ALKMAAR Onze Haagsche correspondent seint ons: Naar ik van zeer bevoegde zijde verneemt, zal de inhoud der adressen, welke van Alk maar uit gezonden worden aan de Regeering. teneinde de rechtbank in Alkmaar te behou den. ten departemente van Justitie alle aan dacht ten deel vallen, welke zij verdienen. Intusschen wordt het allerminst waarschijn- 'ïjk geacht, dat bij keuze 'usschen het ophef fen van de rechtbank te Haarlem of van die 'e Alkmaar de keuze op Haarlem zou vallen. Haarlem is daartoe van te veel belang. In dit verband wees men op het nog niet oo lang geleden noodgedwongen vermeerde ren van het aantal rechters te Haarlem. Wat verder de vraag betreft van kostenbespa ring op de procesvoering, ook deze vraag is in onderzoek. Een antwoord van Von Papen op Herriot rede. (2c blad, lc pag.) Griekenland zwaar geteisterd door een aard beving. Groot aantal dooden en gewonden. (2c blad, lc pap.) Orkaan richt groote schade aan in Porto Rico. Vele slachtoffers. (2e blad. Ie pap.) Ontroerende begrafenis van den agent Baas tn Den Haag. (2e blad, 3e pap.) Een interview met Paul Eippcr, den schrijver van Dieren kijken ons aan". (2e blad, 3e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.; De Geneefsche knoop. Ge blad, le pap.) Jhr. Mr. B. de Jong van Beek en Donk: Dc ontwapeningsconferentie. (2e blad, le pag.) SpeyerHeidelbergHaarlem per wherry (slot). (2e blad. 3e pag.) De Haarle77ische straten en hun oorsprong. De Barrevoetestraat. (4e blad, le pag.) T. J.: H. D. Vertelling. De eerste lentedag. (4e blad, le pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Hebt U wel eens op 't lied gelet V*n *t vroolijk Autoband-kwartet? Zoodr.i U over ASFALT rydt, Weerklinkt het lied: „Tevredenheid". TE KOOP Talbot Sedan f 800.— Douglas motor nieuw f 325.Buick f 450.Chevrolet f 300. FLORESSTRAAT 45 TEL. 15727 DE KEURINGSDIENSTEN EN HET RAPPORT-WELTER. POGINGEN TOT BEHOUD VAN ALLE DIENSTEN? In „De Wijn", maandblad gewijd aan de be langen van den wijnhandel, tevens officieel orgaan van de Vereenlglnp van Nederland sche Wijnhandelaars komt een artikel voor over het rapport-Weiter en dc keuringsdien sten van waren, waaraan wij het volgende ontleenen. De schrijver, de heer G. A. M. de B., meent dat de com missie-Wel ter op geen enkel on derdeel der begrooting zóó drastisch wil be zuinigen als op de keuringsdiensten. Twee vragen moeten beantwoord worden: Bestond er ten tijde van de totstandkoming van de Warenwet aanleiding, de overheids zorg voor de economische belangen van den consument uit te breiden tot een toezicht, op de samenstelling van voedings- en genotmid delen en andere artikelen? en: Behoorde de uitoefening van de nieuwe overheidszorg aan de Keuringsdiensten te worden opecdragen? De eerste vraag moet, zonder twijfel beves tigend beantwoord worden en het gaat niet aan, na enkele jaren practljk. in zoo abnor male tijden als wij t.hans beleven, uit vrijwel uitsluitend financieele overwegingen te komen ot afbraak van een belangrijk deel van het opgetrokken, zoo bij uitstek nuttige gebouw. En wat de tweede vraag betreft: meent de commissie-Wel ter inderdaad, dat het voor de schatkist voordeellger zou zijn, het bij de Warenwet als overheidstaak aanvaarde toe zicht op de voedings- en genotmiddelen enz. toe te vertrouwen aan een daarvoor aan te wijzen, nieuw t" organi.reercn dienst of be hoort deze te bliiven waar ze' is? Natuurlijk !s het laatste veel voordeellger. Dank zit de tactische wijze, waarop van de zltde der Keuringsdiensten wordt, oogetreden, aanvankelijk meestal met, waarschuwingen, :ijn reeds thans, na ruim twee laren praktijk, heel wat ongerechtigheden uit den handel verdwenen: het pe>! der kwaliteiten is geste gen; de knoeier voelt zich bedreigd, de bona fide handlaar beschermd. Reeds Ls bij on derhandelingen me» buitenlandsche regeerin- ren van wijnproduceerende landen aangaande de bescherming hunner wijnen hier te lande, met recht kunnen worden aangevoerd, dat ons Wijnbeslult een zoodanigen waarborg voor den !n den handel gebrachten wün verleent, als slechts weinig andere landen kunnen bie den. laat staan overtroffen worden. De bonafide wijnhandel zou hot dus een bc- denkeltjken terugtred achten, indien de wer kingssfeer der Keuringsdiensten zoowel als de degelijkheid van hun werk ten opzichte van zijn artikel op belangrijke mate werd inge krompen. Wordt datzelfde niet gevoeld in tal van andere takken van bedrijf, die het voorrecht hebben te vallen onder het toezicht der Keu ringsdiensten? Zou het niet wensehelijk zijn dat ook van die zijde een krachtig woord tot behoud dezer instellingen werd gesproken? Verder de geldelijke zijde van het vraag stuk. Te begrijpen Ls dat ook op de uitgaven der Keuringsdiensten zal moeten worden be zuinigd, dat de algemeene versobering dezen

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1