Von Papen antwoordt Herriot. De Ontwapeningsconferentie. HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 28 TWEEDE BLAD. SEPTEMBER 1932 Von Papen voor de commissie uit den Rijksdag. Hoofdzaak is niet de Duitsche ontwapening, maai de inlossing van de ontwapeningsbelofte der mogend heden. Critiek op Herriot's beweringen inzake opvoeding der jeugd. Protest tegen Frankrijk's eventueele beslaglegging op het uitvoeroverschot. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSCHLAND. In een onderhoud heeft Rijkskanselier von Papen thans ook een antwoord gegeven op de verklaringen van den Franschen premier, Herriot. De Rijkskanselier heeft in dit onder houd o.m. verklaard dat hij in de redevoering van Herriot geen eisch ziet over ontwapening te spreken, doch sflechts een bevestiging van de volkomen negatieve interpretatie der Franse he nota van 11 September. Hoofdzaak ls niet de Duitsche ontwapening, doch de inlossing van de ontwapeningsbelofte der an dere mogendheden. Vap Duitsche wapening is geen sprake, slechts van Duitsche gelijkge rechtigdheid en gelijke behandeling van Duitschland ter Ontwapeningsconferentie. De Duitsche eischen houden niets anders in dan het verlangen van Duitschland binnen het kader der ontwapeningsconventies de vrijheid te verkrijgen waarover ieder andere staat op het gebied der wapening met het oog op so ciale en nationale behoeften beschikt. Duitschland heeft nimmer gevraagd zich in den zelfden omvang te wapenen als Frank rijk en andere staten doen. De redevoering van Gramat bewijst dat men geneigd is met twee maten te meten. Duitschland wil zich met juridische veiligheidsconstructies tevre den stellen, terwijl andere staten het grootste deel van hun ontzaglijke militaire uitrustin gen willen behouden. De juridische argumen tatie van de Fransche en Engelsche regeering is eindelijk onhoudbaar. Indien de Fransche premier zich er over beklaagt dat men kinde ren de kunst van schieten leert, ziet hij vol komen over het hoofd dat juist in Frankrijk sinds jaren de militaire voorbereiding van de jeugd in grooten stijl wordt be'oefend. Het wetsontwerp inzake de militaire oefeningen Voor de jeugd is een essentieel deel van de Fransche legerhervorming. Iedere jonge Franschman wordt in den wapenhandel ge oefend. Daarentegen moet geconstateerd wor den dat de sportieve opvoeding der Duitsche jeugd geen militair karakter draagt en slechts de sportieve ontwikkeling en de kameraad schappelijke samenleving beoogt. De kanselier wijst er vervolgens op dat de Fransche op gaven betreffende de Fransche legervermin- dering misleidend zijn omdat het zwaarte punt van het Fransche leger gelegen is in de reserves. De kracht van het Fransche leger is voorts te zien in de duizenden stuks zwaar ge- Schut, tanks, vliegtuigen e.d. Slechts geQijk- gerechtigheid en een gelijke behandeling zal de ontspanning tusschen de volkeren kunnen teweeg brengen. Tenslotte kant de Rijkskan selier zich scherp tegen de bewering van Her riot dat Frankrijk een aanspraak op dwang voor het uitvoeroverschot zou kunnen eischen. Ook een dwang inzake de schulden schrapping zou slechts op zijn plaats zijn geweest, indien deze ee"n jaar geleden zou hebben plaats ge had. Nimmer kan de pacificatie van Europa worden verwezenlijkt, aldus besloot von Pa pen, indien gepoogd wordt enkele staten te degradeeren tot landen met minder rechten. DeRijksdagcommissie voor de handhaving van de Rechten der Volksvertegenwoording is Dinsdagmiddag opnieuw in vergadering bij eengekomen om een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen tijdens de laatste Rijksdagzitting. De bijeenkomst werd gepre sideerd door Loebe. De Rijkskanselier ver klaarde na de heropening van de Rijksdag zitting te hebben gewacht tot de president het communistische voorstel nog eens in stemming zou brengen .Toen dit evenwel niet het geval was. heeft hij direct het woord ge vraagd. De Rijksdagipresident heeft hierop een afwijzend gebaar gemaakt en gezegd.: „Te laat. Er wordt thans gestemd". De Rijks kanselier heeft den president- er vervolgens op gewezen dat hij het woord had gevraagd en hierop ten tweede male het woord ver zocht. Op een desbetreffende vraag van Loebe verklaarde von Papen niet slechts te zijn opgestaan, doch ook gezegd te hebben: Ik verzoek het woord. Von Papen verklaarde evenwel aan te nemen, dat deze opmerking door de stenografen niet is verstaan. Goering verklaarde dat de Rijkskanselier eerst was opgestaan nadat hij gezegd had: „We stemmen". De uitdrukking: „Ik verzoek het woord" heeft hij niet van den Rijks kanselier vernomen. Volgens de meening van Von Papen was nog niet tot stemming overgegaan. Von Pa pen heeft aangenomen dat de chef van de regeering de mogelijkheid zou verkrijgen in ieder geval de regeeringsverklaring te kunnen voorlezen. Op de vraag wanneer het onbbindingsde- creet is onderteekend in de pauze of reeds bij den aanvang der zitting verklaarde de Rijkskanselier te moeten betreuren de nieuwsgierigheid van den vrager niet te kun nen bevredigen. De Rijkskanselier legde er den nadruk op. dat hij nog voor de woorden „Er wordt, ge stemd" zijn arm had opgeheven. Von Papen staat op het- standpunt, dat de Rijksdagpre sident de gelegenheid heeft gehad anders te handelen indien hij de regeering het woord had willen verleenen. De Rijksminister van Binnenlandsche Za ken. die eveneens als getuige werd ge hoord. legde een verklaring af, welke over een kwam met die van Von Papen. Nadat Staatssecretaris dr. Planck was ge hoord, werd de openbare zitting gesloten. Na een korte pauze had een geheime zit ting plaats. Dinsdagavond heeft- de commissie haar standpunt bepaald nocens de gebeurtenis sen in de laatste Rijksdag-zitting. Gecon stateerd wordt dat Rijkskanselier Von Papen eerst het woord heeft gevraagd, nadat de Rijksdag-president reeds tot stemming had laten overgaan. Het optreden van den presi dent was zoowel overeenkomstig de Rijks grondwet als overeenkomstig het reglement van orde van den Rijksdag- Uit de uiteenzetting van den Rijkskanse lier blijkt dat de Rijksregeering onder alle omstandigheden besloten was den Rijksdag nog voor de stemming over de intrekking der noodverordeningen en over de moties van wantrouwen te ontbinden. Gemève. Een onderhoud Henderson Herriot. De Fransche Minister-president Herriot heeft bezoek ontvangen van den president der Ontwapeningsconferentie Henderson. Men heeft sterk den indruk, dat Henderson krachtig heeft aangedrongen op een spoedige behandeling van de kwestie der gelijkgerech tigdheid van Duitschland om een uitweg uit de vastgeloopen besprekingen der Ontwape ningsconferentie te vinden. Voorzoover be kend. hebben de bemoeiingen van Henderson tot dusver nog geen resultaat gehad. De bemiddelingspogingen van Engelsche zijde zijn voorloopig met het vertrek van Sir Simon geëindigd. Het ontslag van Sir Eric Drummond aanvaard. De Raad van den Volkenbond heeft in een zitting de ontslagaanvraag van den secretaris generaal van den Volkenbond Sir Eric Drum mond aanvaard. Naar verluidt, is de Italiaansche regeering voornemens een voorstel te doen tot algeheele reorganisatie van de politieke leiding van het secretariaat van den Volkenbond, waartegen van Fransche en Engelsche zijde ernstige be zwaren bestaan. De Raad van den Volkenbond heeft beslo ten in de buitengewone zitting van den Vol kenbondsvergadering in November den opvol ger van Sir Eric Drummond te doen verkie zen. Laatstgenoemde legt eerst op 30 Juni 1933 officieel zijn functie neer. V o or bereiding der economische wereldconferentie De Raad van den Volkenbond heeft zich Dinsdag beziggehouden met de voorbereiding van de economische wereldconferentie. In behandeling kwam het rapport dat hierom trent door den Engelsehen onderstaats secretaris Eaen is'uitgebracht. De Raad besloot aan de bijzondere com missie voer de organisatie van de Wereld conferentie. die door den Raad van den Volkenbond is ingesteld om net tijdstip vast te stellen en het werkprogram der economi sche conferentie op te stellen, de beslissing over te laten wanneer de groote commissie van deskundigen voor de economische wereld conferentie zal bijeenkomen. Engeland, Heden werkhervatting in de textielnijverheid. De algemeene raad van wevers heeft, naar Reuter uit Manchester meldt de overeen komst, welke dezer dagen in de katoen industrie is getroffen, goedgekeurd. De overeenkomst is reeds onderteekend, zoo dat morgen de spinnerijen zullen worden heropend. Lltanen. Oud-premier Woldemaras voor het gerecht. Voor het opeerste gerechtshof te Kowno is het proces tegen den oud-minister-president Woldemaras begonnen wegens verdustering van 'n groot bedrag. Het proces, waarbij o.a. verschillende ministers en oud-ministers en de staatspresident als getuigen zullen worden gehoord, wordt met groote spanning tege moet gezien. Het zal echter met gesloten deuren worden gevoerd. In sommige kringen is men van meening, dat het geheele proces slechts de strekking heeft, Woldemaras te compromitteeren, aangezien de vervolging tegen hem is ingesteld na zijn agressief op treden van den laatsten tijd. CMma. Jaoansche onderdanen in Mandsjoerije in gevaar. De Chineesche troepen, welke in de distric ten Mandsjoeli en Hailar met de bewaking van den spoorweg zijn belast-, zijn volgens Reuter een vijandige actie tegen de Japan ners begonnen. Naar verluidt moeten zij van plan zijn, alle Japanners te vermoorden. Men koestert dan ook gToote vrees voor de 200 Japansche onderdanen, die in de beide ge noemde districten woonachtig zijn. Zuid» Amerika. Conflict BoliviaParaguay geëindigd? Volgens een bericht uiit La Paz heeft zoo wel de Boliviaansche als de Paraguaysche regeering de voorstellen van de Pan-Ameri kaan sche neutrale Commissie alsmede de voorstellen tot het staken der vijandelijk heden in het Gran Chacogebied aangeno men. Amerika. Partij ter ondersteuning der candidatuur-Roosevelt. Onder voorzitterschap van den senator voor Nebraska Norrls is gisteren opgericht een nieuwe" vooruitstrevende partij onder den naam van National Progressive Leagué, een groep die verklaart boven en buiten de poli tieke partijen te staan en die slechts ten doel heeft de candidatuur voor het president schap der Vcreenigde Staten te steunen van Roosevelt, den gouverneur van den staat New-York. De nieuwe groep bestaat zoowel uit partijloozen als uit de progressieve elementen uit de democratische en de republi keinsc-he partij. Zij noemt zich onafhankelijk van de bestaande politieke groepen en zij zal trachten In het geheel land comité's te vor men. Dezer dagen zal haar economisch program worden gepubliceerd. Griekenland zwaar geteisterd. 150 dooden en honderden gewonden in het aardbevingsgebied. Vijf dorpen totaal verwoest. ATHENE, 27 September (VJD.) Volgens berichten uit Saloniki zijn bij de aardbeving in Chalkidike 120 .personen om het leven ge komen. Het aantal gewonden wordt op 500 ge schat. in het bijzonder werden de dorpen Jerissos. Stratonlki en Nea Roda geteisterd. Er maakte zich een paniek van de bevolking meester. Geneeskundige hulp Is naar het gebied van de aardbeving onderweg. De aard schokken duren nog voort. ATHENE. 27 September (VJD.) Volgens iberiohten uit het aardbevingsgebied zijn vijf dorpen totaal verwoest, terwijl in vele andere dorpen groote schade is aangebracht. Dat het aantal dooden men spreekt van 150 dooden zoo groot is, wordt verklaard uit het feit. dat de aardbeving tegen 10 uur des avonds aanving, op een moment dus dat de meeste bewoners zich reeds ter ruste hadden bege ven. Een ooggetuige gaf het volgende relaas van de vreeselijke gebeurtens:: Plotseling voelde ik hoe de aarde bewoog. Met donde rend geweld stortten de huizen in en de be woners werden onder de pulnhoopen begraven De niet onder de puinnoopen beg«aven be woners vluchtten, halfgekleed, de dorpen uit en brachten den nacht onder den vrijen hemel door. De paniek werd nog vergra t. doordat nog meer aardschokken gevoeld werden. In het dorp Panagia verloor een bewoner door den schrik het verstand. De gouverneur van Macedonië heeft zich aan boord van de torpedoboot ..Pergamos". die in een hospitaalschip is getransformeerd, naar het aardbevingsgebied begeven. Voor net on derbrengen der dakloozen zijn 600 tenten ter beschikking gesteld. Het centrum!: van de beving is een oude krater, die 300 Meter onder de oppervlakte van de zee ligt. DE GORDON-BENNET- WEDSTRIJD. U. S. NAVY WINT. BERLIJN. 27 September (V.D.) De wed strijden om den Gordon Bennett beker zijn ten einde. De Spaansche ballon „14 de Abril" is Maandagavond ten Noorden van Warschau gedaald. De Amerikaansche ballon „Good year" is even later in de omgeving van Kowno neergekomen, terwijl ten Noorden van Wilna de Amerikaansche ballon „U.S. Navy" is ge daald. De jury berekende dat „U.S. Navy" 1500 K.M. heeft afgelegd, zoodat met „U.S. Navy" de prijs is behaald. De „tweede periode" reeds begonnen? Henderson's positieve houding maakt indruk. De advocaat Simon haastte zich zijn terugtocht te dekken! Zal Duitschland wegblijven? „Ontwapening en vrede of bewapenings wedloop en oorlog." (Van onzen correspondent). Genève, September 1932. Zijn wij werkelijk reeds in de tweede pe riode der Ontwapeningsconferentie aange land? Toen de algemeene commissie op 23 Juli na de aanneming der resolutie-Benesj zich voor ongeveer een half jaar verdaagde en daardoor naar ieders opvatting de eerste periode der conferentie afsloot, bestond de algemeene opvatting, dat de tweede pei-iode eerst met de hervatting der werkzaamheden van de Algemeene Commissie in Januari 1933 beginnen zou, ook al zou in dien tusschentijd het Bureau eenige malen bijeenkomen, om overeenkomstig de op 23 Juli van de Alge meene Commissie ontvangen opdracht een beteren gang van zaken in de tweede periode voor te bereiden. Henderson heeft echter in de rede, waarmede hij de nieuwe zitting van het Bu reau opende, uitdrukkelijk verklaard, dat „de tweede periode der Ontwapeningsconferentie thans begonnen is" en het door Benesj voor gelegde arbeidsprogramma was zoo omvang rijk. dat wij ook daardoor den indruk kregen, dat het Bureau in den tusschentijd tusschen thans en de tweede helft van Januari meer te beschouwen zou zijn als een politieke verga dering, die vier maanden lang de plaats der Algemeene Commissie inneemt, dan als een eenvoudig orgaan van uitvoering van de door de Algemeene Commissie hem gegeven op drachten. Zoo scheen het op den eersten dag dezer bureau-zitting, dat de Ontwapenings conferentie reeds weder in volle activiteit was getreden, ook al zouden in de eerstvolgende maanden de vergaderingen nog niet zoo on afgebroken plaats vinden als in het eerste halve jaar en al zouden niet alle regeeringen 'het Bureau bestaat slechts uit 22 leden!) aan het werk der eerste maanden deelnemen Dezen dag aarzelden echter verschillenden der machtigste gedelegeerden de volle conse quenties uit Henderson's opvatting, dat reeds de tweede periode der Conferentie begonnen zou zijn, te trekken. Toen het Bureau had vast gesteld, hoe de verschillende in de resolutie van 23 Juli genoemde kwesties (vermindering van het personeel der landmacht, maximum grenzen voor de zware artillerie en de tanks, verbod van luchtbombardement en interna tionale reglementeering der burgerlijke lucht vaart. verbod van de voorbereiding in vredes tijd van den chemischen en bacteriologischen oorlog, toezicht op den wapenhandel en op de wapenfabricatie, toezicht op de naleving der Ontwapeningsconventie) zouden aangepakt worden, en voorzitter Henderson hierna de vraag aan de orde stelde, welke „politieke"' kwesties het eerst onderwerp van bespreking in het Bureau zouden uitmaken, rees verzet van Sir John Simon en Paul-Bon cour. De Britsche en Fransche ministers kwamen er tegen in opstand, dat aldus het Bureau zich geheel voor de Algemeene Commissie in de plaats zou stellen. „Geen politieke discussies in het Bureau zonder voorafgaande machti ging van de Algemeene Commissie", was de vermaning van Simon en Boncour, die. het moet erkend worden, daardoor zeker beter de stemming van Juli weergaven dan Henderson met zijn radicalere opvattingen over de tegen woordige' taak van het Bureau. Henderson liet zich echter niet door dezen tegenstand uit het veld slaan De omstandig heden zijn sinds Juli belangrijk gewijzigd. Het Bureau als leidend orgaan der Ontwapenings conferentie moet zich aan die veranderde omstandigheden aanpassen. Wanneer het de zer dagen spu blijken, dat een discussie in het Bureau over den Duitschen gélijkgerechtigd- heidseisch tot gevolg zou kunnen hebben, dat Duitschland weder zijn plaats in het Bureau inneemt, zou het dwaasheid zijn eerst volgens het voorschrift der resolutie van 23 Juli een maand lang te wachten, totdat de Algemeene Commissie zou kunnen bijeenkomen, om het Bureau uitdrukkelijk tot die discussie te mach tigen! Henderson wilde echter den leden gele genheid bieden de zaak nog eens te overden ken en schorste de besprekingen Henderson's betoog maakte zooveel indruk, dat Sir John Simon, die wel de grootste op portunist der Conferentie en een bijzondere specialiteit in het „draaien" is, zich na af loop der vergadering haastte aan de Britsche journalisten te doen weten, dat hij eigenlijk hetzelfde als Henderson bedoeld had! Hij was slechts tegen onmiddellijke politieke be sprekingen in het Bureau Sir John was klaarblijkelijk bevreesd, dat de Engelsche pers. die een vlot. verloop der Ont wapeningsconferentie wenscht, do zijde van Henderson tegen hem. Simon, zon kiezen, en haastte zich zijn terugtocht te dekken' Zoo zijn de manleren van dezen handlgen Brit- schen rechtsgeleerde, die helaas steeds meer advocaat dan staatsman is! Zoo zitten wij dus thans weder in afwach ting. of het den vcreenigden pogincn van Sir John Simon, Henderson, den Italiaan Aloysi en anderen gelukken zal von Neurath te bewegen Duitschland weder aan de Bu reau-zitting te laten deelnemen. Voorloooig zullen het slechts voorbereidende besprekin gen kunnen zijn. Want als do Engelschen en Italianen het al met dc Duitschers zouden kunnen eens worden, zal nog de toestemming van Frankrijk moeten verkregen worden De groote beteekenis. die de vraag van Duitschland's blijvende medewerking aan de Ontwapeningsconferentie voor de geheele toekomst der menschheld heeft, heeft Hen derson scherp belicht, toen hij gisteren de woorden uitsprak: „Wij naderen de kruising der wegen: óf ontwapening en vrede óf wel bewapeningswedloop en ten slotte dan oor log". Het is een illusie te gelooven, dat Duitschland, als het geheel van de Ontwape ningsconferentie zou wegblijven, zich dan nog aan de ontwapenlngsbepallngen van Versailles zou houden. De Duitschers zullen zich aan Versailles niet langer storen en hun bewapening dan geheel naar eigen inzicht regelen. Dat de andere staten zich dan door een conventie zouden willen verbinden him bewapening binnen bepaalde grenzen te hou den. is ondenkbaar. Het wegblijven der Duitschers uit Genève zal dus beteekenen de geheele mislukking der Ontwapeningsconfe rentie. een hernieuwden bewapeningswed loop en ten slotte een herhaling van 1914! Ts het verwonderlijk, dat met dit vooruitzicht voor oogen steeds meer personen hier het denkbeeld aanhangen, dat het Bureau ver klaren zal, dat met het in werking treden van de Ontwapeningsconventie gelijktijdig de aan Duitsch'and opgedwongen ontwapeningsbe- palingen zullen ophouden te bestaan? Na een dergelijke verklaring zullen alle staten op den voet van gelijkgerechtigdheid ter Conferentie kunnen onderhandelen over den omvang der bewapening, die de Con ventie nog aan ieder hunner zal veroorloven. Misschien zal daarbij dan blijken, dat de Duitschers. nadat de prestige-vraag van Versailles in voor hen bevredigende wijze zal zijn opgelost, bereid zullen zijn vrijwillig bij de Ontwapenlngsconventle een zoodanige bewapeningsbeerenzing op zich te nemen, dat de andere staten zonder te veel risico in een belangrijke vermindering van hun tegen woordige bewapening kunnen toestemmen. De Duitschers hebben immers steeds opnieuw betoogd, dat zij wèl verlangen „gelijkgerech tigdheid". doch niet ..gelijkheid van bewapo- nine"! Nóg zijn alle Staten, ook Duitschland. bereid bij een algemeene conventie zichzelf bewapeningsgrenzen op te leggen. Het zou een ramp voor de geheele wereld zijn. indien dit oogenblik ongebruikt zou voorbijgaan wegens een stijfhoofdig vasthouden aan ..Versailles", dat meer op papier dan In wer kelijkheid veiligheid biedt! F<m vrijwillig door Duitschland aanvaarde Ontwaponings- conventie zou. zelfs indien daarin aan Duitschland een bescheiden bewapeningsver- meerdering zou worden toegestaan, meer werkelijke veiligheid geven dan de opgodwon- een ontwapeningsbepalingen van het vredes verdrag! P DE JONG VAN BEEK EN DONK. NEW-YORK, 27 Sept. (Reuter!Een orkaan, die een sneiheid bereikte van 120 mijlen, heeft San Juan op Portorico gedeeltelijk verwoest. Men vermoedt, dat de schade grooter is dan die, welke de groote orkaan van viea" Jaar ge leden heeft aangericht. De verbindingen met Portorico. die aanvan kelijk verbroken waren, zijn thans hersteld. Volgens Ass. Press-berichten heeft de zware orkaan die over Portorico woedde ten minste dertig menschen het leven gekost- Vele hon derden personen zijn gewond. San Juan is wat aangaat het gedeelte, dat aan de kust gele gen is, voor een groot deel verwoest. NEW-YORK. 27 September (V. D.) Berich ten omtrent den wervelstormcatast rophe ln Portorico komen siechts langzaam binnen. Tot nu toe is vastgesteld, dat vijftig personen om het leven zijn gekomen, terwijl honderden ge wond zijn. Duizenden personen zijn dakloos. Gevreesd wordt, dat de dorpen in het binnen land geheel vorwoest zijn. Het Roodc Kruis helpt zooveel mogelijk. De wervelstorm is in westelijke richting naar San Domingo verder getrokken. INGEZONDEN MEDEDFFLTNGFN a 60 ets. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers BEMANNING VAN DE „LORD TALBOT" IN STAKING. HOOGER BELOONING VOOR REDDINGS WERK GEïlSCHT. Volgens een Reuter-telcgram uit Londen heeft de bemanning van den treiler „Lord Talbot" uit Aberdeen, die de „vliegende fa milie" Hutchinson heeft gered, gedreigd in staking tc gaan. Zij eischt van den reeder een extra uitkeerlng voor het reddingswerk en tevens een langer verlof aan den wal na cl» gevaarlijke reis. Er zijn onderhandelingen gaande. Otstew» is het vaartuig met een nieuwe bemanning naar Groenland vertrokken. ORKAANRAMP OP PORTORICO. Ontzaglijke schade aangericht VIJFTIG DOODEN? PRESIDENT VAN DEN CUBAANSCHEN SENAAT VERMOORD. NEW-YORK, 27 September iV.D.) Uit Havanna wordt gemeld, dat Clemente Vas- quez Bello. de president van den Cubaan- schen senaat en leider der liberale partij, intiem vriend van staatspresident Machado op zijn landgoed door een bende is overvallen en doodgeschoten. ITALIAANSCH WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. ROME. 27 September (V. D.) Een watervlleg tuig. dat den dienst onderhoudt tusschen Ve netië en Triest, moest wegens onweer in de nabijheid van Grado een noodlanding maken. Het toestel stootte tegen een dam en sloeg over den kop. Twee personen werden gedood, terwijl twee anderen ernstig gewond werden. Twee inzittenden bekwamen lichte verwon dingen. IN GEZONDEN MEDEDF.ELINGEN a 60 ets. per regel. AGENDA Heden: WOENSDAG 26 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Charlotte Kohier met Carrière. 8.15 uur. Kunstzaal Alg. Verkooplokaal: Tentoon stelling schilderijen Remsly 105 uur. La Gaité, Raaks 1—3. Cabaret, dancing 812 uur. Palace: Zwei glückllchc Tage. Op het too- neel: 3 Chatams. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: De Philantroop. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Ein Lied. eln Kuss, cin Madel. Op het toonecl: de H. O. V. 7 en 9.15 uur. Gcm. Concertzaal: Achtste Haarlemsche Kruldcniersbeurs. 1,30—5.30 en 7.3011 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Tcyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. Vel sen: Hotel „Dc Prins", Tentoonstel ling Kennemer Kunstenaarskring. 1022 u. DONDERDAG 29 SEPTEMBER Groote Kerk. Orgelbespeling 34 uur. Stadsschouwburg: Tooneelvcr. Herman Heyermans „Op Hoop van Zegen", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Gem. Concertzaal: Achtste Haarlemsche Kruidenicrsbeurs. 1.305.30 en 7.3011 uur. La Galté, Raaks 13. Cabaret, dancing 8—12 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Vel.sen: Hotel „De Prins", Tentoonstel ling Kennemer Kunstenaarskring. 1020 u. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14. Tel. 11000. L. Schoor!. Frans Halsplein 1. Tel. 11180 Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart straat 26. Tel. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5