Speyer-Heidelberg-Haarlem per wherry. Onze Ulsters zullen dit jaar alles over treffen door: lagen prijs, afwerking en pasvorm 18.-, 24.-, 30.-, 36.-, 48.-, 60.- PEEK CLOPPENBURG Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAC 28 SEPTEMBER 1932 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cu. ptr re,*!. Het laatste deel van den tocht. We hadden op de Hammersteinerwerth een rust van eenige uren. De Duitsche roeiers schij nen nu eenmaal over meer tijd te beschikken dan wij, want ze maken hun trip in veel rus tiger tempo. In de eerste plaats beginnen ze al niet om met een trein ter bestemder plaatse te komen maar ze zetten eenvoudig hun'-boot of liever nog hun kano op een Rijnaak, slaan daar in letterlijken zin hun tenten op, koken er hun potje en laten zich stroomopwaarts trekken. Waar 't mooi begint te worden be danken ze den schipper, vouwen hun tent op, stoppen die achter in de boot en varen lang zaam weer terug. Ze slapen 's nachts in hun tent, be'reiden keurig hun maaltijden, blijven een dagje waar het mooi is en zoo is hun va- cantiereis goedkoop, sportief en'gezellig. Op de meeste aken die stroomop gaan, ziet men dan ook 3 of 4 tenten broederlijk naast elkaar op geslagen en bengelen hier en daar de bloots beenen van een roeier of kanovaarder buiten boord. De rest maakt een praatje met den schipper of zwemt een poosje op, naast de schuit. Zoo is de Duitsche watersportvacantie. Blijkbaar krijgt het hier eenige navolging, want ergens boven Dusseldorf kwamen ons twee Hollandsche kanovaarders achterop (Ha genaais) die van Bazel af bezig waren den Rijn af te zakken en bij het zien van onze Hollandsche vlag een waar krijgsgehuil aan hieven. De belangstelling op het wiater is dan ook groot. Van elke boot die je passeert of die je inhaalt hoor je de twee stereotype vragen: „Wo kommen Sie her?" en „Wohin gehen Sie?". en de antwoorden geven je alle aan den Rijn en nog verder gelegen plaatsen van Bazel tot Haarlem. Sommigen gaan ook de zij rivieren op als de Moezel en de Lippe en dat opende ons weer nieuwe perspectieven. Maar voorloopig zaten we nog op den Rijn en nog 25 K.M. van Honnef verwijderd, 25 K.M, be gon trouwens voor ons zooiets als „naast de deur" te worden en begeleid door onze er varen Rijnvaarders uit Honnef die tevens als gidsen optraden, bereikten we een paar uur later ons doel, We vonden ee"n hotel'aan den Rijn vlak tegenover Nonnenwerth. waar te vens onze boot kon liggen. Vuil en wel stap ten we dus ons hotel binnen om na een tijdje weer als gewone menschen voor den dag te komen, 't Leek of die dag al het consistent- vet van de boot aan onze kleeren en beenen was gaan zitten, 's Avonds konden we een uit voerig verslag van onzen tocht geven aan een belangstellend Nereuslid dat in hetzelfde ho tel logeerde. En den volgenden dag, den Zon dag, gunden we ons een halven dag rust. Erg prettig is het niet om 's Zondags op den Rijn te varen. Het wemelt er van plez-iermotorboo- ten en kano's en nu zagen we ook meer roeiers op 't water dan de 'heele wee'k te zamen. We hadden weer met veel tegenwind te kampen en na Bonn was het werkelijk een zware trek. Ook vonden we de stemming op het water van de roeiers niet me'er zoo genoegehik en we constateerden alras, dat, hoe dichter we bij Holland kwamen, hoe stijver de menschen werden. We maakten een nauwkeurige studie Van de verschillende vlaggen or> de roeibooten om vooral straks in Keulen, die vereeniging uit te kunnen zoeken, waarvan de leden ons het meest kameraadschappelijk bleken. Maar toen we Keulen genaderd waren hadden we weinig keus. De snelvlietende stroom voerde oris zeer vlug langs rijen van Roei- en Kano verenigingen en voor we eigenlijk de gele genheid hadden te draaien en aan te leggen waren we er alweer te ver voorbij. Van het stroomoproeien hadden we onze bekomst al. omdat we in den namiddag, toen we tusschen twee plezierraderbooten in geraakt waren, een flink eind stroomop moesten roeien om weer uit den knoop te raken. Gelukkig hadden we aan den overkant d.w.z. tegenover de stad Keulen, nog een kans.ie. Daar verhief zich het bootenhuis van de Roeivereniging ..Gennania". een drijvend bootenhuis. waar we, gezien onze ervaringen ..wild" op waren. Het zeer groote deftige club huis lag verderop op den rechteroever. De Hollandsch sprekende bootsman (een feit waar hij zeer trotsch op was) had in een mi nimum van tijd onze boot binnen en we moch ten constateeren dat onze keus goed geweest was. We togen vervolgens naar het drukke ZondagavondscJhe Keulen wat nog ee'n flink eind was en gunden ons de luxe van een echt Zondagsmaal. Met dien halven dag rust van 's morgens vonden we dat we den Zondag goed besteed hadden. De volgende dag leverde ons geen verdere avonturen op. 't Was mooi rustig water, de boot liep goed, 't zonnetje scheen heerlijk, (later bleek dit niet zoo heerlijk te zijn) en we roeiden kalmpjes door. In den namiddag trokken we de boot nog eens op ee'n leuk, laag wallekantje, een Kanokampeerplaats en na men onze gebruikelijke rust. 1-Iet wemelt langs den Beneden Rijn van Kanokampeer- en lan dingsplaatsen die gelukkig alls op onze kaai-t waren aangegeven. Na onze pauze begon de slag over zonnebrand te klagen en bij aan komst in Dusseldorf was hij werkelijk dood ziek. Gelukkig troffen we op de Roeivereeni- ging een arts. die hem met veel slaappoeders en zalf in bed stopte. We konden daardoor helaas geen gebruik maken van het vriende lijk aanbod van het bestuur om op de Roei- vereeniging te blijven eten. maar beloofden dit een volgenden keer beslist te doen. Een beetje ongerust of de tocht den volgenden dag wel door zou kunnen gaan gingen wc naar bed, maar gelukkig was dank zij het paardemiddel van den dokter, de patiënt weer zoo ver dat we 's middags onzen tocht kon den voortzetten. Gewapend met veel zalf en poeder togen we op weg, de arme slag in de brandende hitte met een trainerspak aan en zetten ons schrap voor weer een moeilijk ge deelte: het Ruhrgebied. De eerste moeilijkheid bestond in het feit dat, de scheepvaart, slecht is en er zoodoende ontzaglijk veel schepen voor anker lagen. We telden soms veertien schepen aan één en tien aan de andere zijde zoodat er een betrekkelijk nauwe passage overbleef. De tweede moeilijkheid is, dat al die groote Concerns er eigen havens op na houden, waaruit plotseling sleepen te voor schijn kunnen komen. Eerst hielden we den linkeroever waar geen havens zijn, maar we werden door een paar opkomende sleepen naar rechts gedreven en zaten zoodoende mid den in het havencomplex. Gelukkig redde de stuurvrouw zich keurig en kwamen we er. zoo nu en dan schepen op zeer korten afstand passeerende, prachtig door. We hadden wel angstige oogenblikken uit gestaan maar hadden dan ook de voldoening ons langzamerhand zéér bevaren te voelen. Vooral de stuurvrouw werd zeer trotsch op haar kunnen. Rustig gingen we verder langs de nu lage oevers van den Rijn, Zoo langza merhand nu de vele fabrieksschoorsteenen ook gingen verdwijnen, begon het een Hol landsch landschap te worden, maar daardoor niet minder mooi. We naderden nu Wesel, waarvan de Roei- vereeniging volgens inlichtingen, aan den mond van de Lippe gelegen was. Bij het val len van den avond voeren we dit vriendelijk riviertje op en werden van verre al verwel komd met gewuif en gewenk der WeseLsche roeiers, die van het terras van hun schitte rend clubgebouw de Hollandsche vlag .zagen naderen. Het enthousiasme van deze Roeiver- ee'niging overtrof nog alles wat we tot nu toe ondervonden hadden.Dat was nog nooit eer der gebeurd, dat zou in de annalen worden geboekstaafd." Gasten uit Holland, dat was ;ets geweldigs! Een vloeiend Hollandsch spre kende vice-voorzitter heette ons welkom, en het heele clubhuis was tot onzer beschikking. We douchten heerlijk, maakten toilet, een lange tafel werd gevormd en te midden van veel Weselsche roeiers en het heele bestuur gebruikten we onzen avondmaaltijd. Men was verrukt dat we hun club hadden weten te vin den en het gaf een hoeraatje toen we onzen Hollandschen gids toonden, waarin het club gebouw van Wesel vermeld stond. Men was terecht trotsch op het gebouw. Het lag er schitterend en bevatte buiten de gewone ver dekken als conversatiekamer, kantoor, dou chekamers, enz. een prachtige danszaal, een slaapzaal voor heeren en een voor dames. Aan vier-en-twïntig heeren en acht dames kon behoorlijk onderdak verleend worden. We aanvaarden de invitatie om 1e blijven slapen en nadat we tot twee uur 's nachts met onze gastheeren afwisselend op het roeien in het algemeen en de Hollandsche en Duitsche roeiers in het bijzonder hadden geklonken en gedronken, begaven we ons naar kooi. Het was weer een aparte sensatie op een Roeiver- eeniging wakker te worden en toen we 's mor gens op het terras van de Hausmeisters doch ter thee met eigen gebakken krentebrood als ontbijt kregen, hadden we ons hart aan de Weselsche Roeivereeniging verloren. Slechts noode scheidden we, niet dan nadat we met de hand op het hart beloofd hadden om 10 September op hun roeifeest terug te komen en veel Hollandsche roeiers mee te nemen. Ook hier kregen we een clubvlag cadeau en met drie vlaggen zetten we onzen tocht voort. Dezen dag passeerden we de grens. Werke- 'jjk kregen we in Lobith onze 40 Mark terug en nadat onze gestempelde riemen en 't lood je in de b'oot gecontroleeïd waren, gingen we oo Holland aan. 't Was «inmiddels knapjes donker geworden en de stilliggende en varende booten tooiden zich met vele en velerlei licht- ies. 't Lastigste is dat èn de dichtbije èn de verre lichtjes allemaal in één vlak geen lig gen zoodat het schouwsnel tenslotte meer leek po een illuminatie op Konineinnedeg dan op den Rijn bij avond. Veel wit, rood en groen asseerende bereikten we tenslotte Arnhem, en na nogmaals wat strubbelingen met de chinbrug gehad te hebben, waar we gelukkip usschèn door konden, en menige moeite met het, vinden van een haventje (bij avond is al het bekende zoo anders) hadden we ee'n welverdiende, alhoewel wat korte nachtrust op Hollandschen bodem. Van Arnhem ging de techt via Wijk bij Duurstede od Utrecht aan, Het, roeien op niet stroomend water viel ons natuurliik geweldig tegen, en dat zou den vol enden en laatsten dag no? erger worden. Oo et Merwedekanaal maakten we dan ook graag van een sleepje gebruik, 't Schutten hier en daar viel nogal mee. maar dat, nam niet weg, dat we den laatsten dag. traditie •"etrouw, weer in het donker op de Ringvaart, roeiden. De beroemde loodjes, die volgens het «nre°kwoord het zwaarst wegen schenen alle maal onder aan onze boot te hangen, maar "es alniettemin schoten we on en om elf uur naderden we het nog geheel verlichte clubge bouw. Natuurlijk werden we zeer enthousiast ontvangen en pas nadat we. al was het maar beknopt, &ts van onze ervaringen verteld hadden, werd ons onze rust gegund. En toen het ons. slechts na eenige dagen, werkeliik gelukt was onze vervuilde en verfrommelde garderobe weer in orde te brengen, behoorde deze roeitocht tot het verleden. SIEN SPIER. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Bureau van politie, Smedestraat 9, abonnement autobus: Bier steker, le Hoogerwoerddwarssr. 8, autoplaid; Dinker, Wouwermansstraat 62, bal: Bureau v. politie, Smedestraat 9, cape, handschoen, mes en heerenrijwiel; Kroonstuiver, Oranjestraat 147, ceintuur: Silvis, N, Spaarnwouderstraat 10 zwart, duif: Hekker, Ramplaan 68, hond; v. Elk. KI. Heiligland 79 zw., hondenpenning; Boerrigten, Middenweg 68, kinder jas; Kennel Faüna, Parklaan 119. hond en 2 katten: De Hey, Papentorenvest 3 rood. idem; Helmer horst, Zomervaart, 12c. kettinkje; Penning, Kleverparkweg 140, ketting en slot; v. Soest, Mentawistraat 22, medaillon; Ascherman, Pres. Steynstraat 5, mantelriem; Joppe, As- sendelverstraat 1. mes; Veldman, Schrcvelius- straat 60, kindermuts; Booy. Spaarnhoven- straat 74, nummerbewijs, rijbewijs; v.. Duren Molukkenstraat 39. portemonnaie: Meijer, Voortingstraat 1, motor-broekspijpen; Kluft, Morinnesteeg 8, bos sleutels: Reinhart. Fa- briciusstraat 3, ring met sleutels: Kleijn. De Genestetstraat 30. sleu;el v. d. Berg. Groote Houtstraat 169. damesasch: Booij, Spaarnho- vensraat 74, wegenbelastingkaart. PERSONALIA. Aangesteld tot tijdelijk onderwijzer te 's-Gravenhage onze stadgenoot de heer J. K. Veurman PAUL EIPPER, DE DIEREN VRIEND. SCHEPPER VAN: DIEREN ZIEN ONS AAN. MOTORDIENST. Op 1 October a.s, worden de dienstplichtigen* van de eerste ploeg, lichting 1932, met groot verlof huiswaarts gezonden. „Dit is een der mooiste boeken over "het circusleven, dat ik ken", zeide de heer Lijsen over Paul Eipper's Boek over het circus, toen we bij hem met den auteur een praatje ■kwamen ma-ken. „Er staan prachtige foto's iin". zei Paul Eipper. .Dat kan ik gerust Zeggen, want ik heb ze niet. gemaakt". Zóó is hij, bescheiden en sober. Onopge smukt vertelt hij van zijn vorschen in de nabuur, zijn observeeren van de dieren en zijn streven hen te begrijpen, wat toch een eindeloos geduld en groote moeiten moet eischen. Uit zijn verhalen spreekt een in nige liefde voor en diepgaande kennis van de dierenwereld. Die ook bot uiting komt in zijn werken: Dieren zien ons aan. Vriend schap met katten, Dieren en kinderen, en zijn boek over het circus-leven. Deze boeken zijn ook in het Hollandsch vertaald en bijzonder fraai met talrijke foto's geïllustreerd. Voorts schreef hij een novelle Die Nacht des Vogelsangs, terwijl hij het eerste deel van Dein Wald (over Noord- Duitschland) voltooid heeft, onderhandelt over een vertaling hiervan en hij met het tweede deel dat de Zuid-Duitsche streken en de Alpen, vooral tfe adelaars en gemzen daar. behandelt, bezig is Daarvoor heeft hij zes weken in de Alpen vertoefd. Zes jaren is hij met circussen rondgereisd voor het Boek over het Circus en heeft dus van zeer nabij de dressuur gadegeslagen. „Is dat werkelijk dierenkwellen?" vroegen wij den dus bij uitstek bevoegden heer Eipper. ..In de goede circussen heb ik nooit kwel ling gezien. De dieren vinden het zelfs pret tig om te m-cgen werken". En tot staving van dit laatste haalde hij frappante staaltjes aan van dieren, die wegens ziekte of anders zins niet meer in een nummer mochten wer ken en de duidelijkste blijken gaven mee te willen als hun nummer zou beginnen. Maar er zijn andere kwellingen, als bijv. het. uittrekken van veeren van levende vogels, het vangen van zangvogels, het ver-voer van slachtvee per trein dwars door Duitschland. 72 uu,r lang zonder drinken en beweging. Tegen dit laatste zijn echter reeds maatrege len getroffen. En dan het trekhonden-systeem dat in Duitschland gelukkig verboden is en dat hier in Holland ook verboden diende te worden, want de hond is om zijn bouw nu eenmaal geen trekdier. In Duitschland wordt echter andere dierenkwellerij eenvoudig als zaakbeschadiging beschouwd en is zelfs een klachtdelict. We spraken over Eipper's film. Tiere sehen dich an. die verleden jaar op den Dierendag in den Kegelbond gedraaid heeft en die nu uitgebracht zal worden als sprekende film met een verduidelijkende rede door den auteur. „Dat is de eenige dierenfilm, waarin niet gelogen wordt", merkte Paul Eipper op. „In de andere jungle-films is gewerkt met tamme dieren met aam end rij v-ing van wilde deir in een beperkte ruimte met verdooven de middelen Ook al zijn sommige in de jungle opgenomen. De sprinkhanenplaag in ..Afrika spreekt", is echter zeer interessant. En is het gevecht tusschen een tijger en een slang, dat verfilmd is, geen dierenkwelling? Wil men sensatie geven, goed. Maar laat men niet zeggen dat het edit is". Zijn film Dieren zien ons aan. biedt geen handeling, geeft uitsluitend de bewegingen en gedragingen der dieren weer. Voor school- film dus zeer geëigend. „Hoe denkt u o.ver onze dierentuinen?" Eipper prees de netheid en uitstekende ver zorging in het mooie Artis, en de prachtige volière en het Zeeleeuwen-verblijf ln Rotter dam. Dierentuinen hebben een tmooie taak. zei hij. Want bijv. door het ontginnen de-r oer wouden op Sumatra sterft de Orang Oetan uit en Nederland heeft dus eigenlijk de plicht, hun elders een voortbestaan te verrekenen. En zoo gaat. het met den Steenbok en de Gems. de Eland en de Wisent, die in den oorlog aan de Russische grenzen uitgeroeid zijn. Voor het aankweekon van die laatsten heeft men uit Amerika 40.000 dollar gekregen. Maar de geleerden zij.n in twee kampen verdeeld: zij. die de overgebleven Wisent willen opfokken en dan laten loopen. en zij d'ie hen willen terugkruLsen met een bisonkoe En aan wie der partijen moet de geschonken bijdrage nu worden toegekend Paul Eipper was vroeger voorstander van ruime kooien voor -bijv. leeuwen. Maar tijdens de Koloniale Tentoonstelling bezocht hij een kleine menagerie op een kermis in een Pa- rijsohe voorstad. En; Öaar zag hij in een zeer kleine kooi vier van de prachtigste leeuwen, kerngezond en monter. De eigenaar vertelde, dat hij ze elk uur tien minuten be weging gaf, en flink e'.en .Want in de vrijheid brengen ze immers den geheelen dag in de holen door en hebben alleen 's nachts bewe ging. terwijl ze dan lang niet altijd goed en genoeg v-oedsel hebben. Dit en nog v-eel meer vertelde Paiul Eipper de dierenvriend, en -kenner, die Zaterdag m het Gebouw van den Protestantenbond een lezing met lichtbeelden zal houden. Daarna gaat hij naar Duitschland terug om op 4 October op den Werelddierendag voor de gezamenlijke Duitsche en Oostenrljfcsohe zen ders een uitzending te houden mot een ge varieerd programma over dieren. Maar Zaterdag is hij nog hier. En de dieren vrienden mogen deze gelegenheid om F yper zelf over Freundschaft mil Tieren te -hoóren niet voorbij laten gaan. Zij zuiden een uiterst belangwekkende causerie hooren. MOZART FESTSPIELE. Voor de Mozart Festspiele van de Mün- chener Opera welke dezer dagen in ons land gehouden worden, heeft zich een eere-co- mité gevormd, waarin o.a. zitting hebben de Duitsche en de Oostenrijkse he gezant. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven VERKEERSKLACHTEN. Geachte Redactie, Door de wegencommissie van den A.N.W.B. en do K.N.A.C. is het gemeentebestuur gewe zen op den meer dan slechten toestand waar in de Zijlweg verkeert. Een der hoofdtoeganes wegen naar Haarlem is zoo slecht bestraat en in zulk een conditie dat een ieder er schande van spreekt. Er loopen nu zooveel werklooze arbeiders rond, waarom voert de gemeente nu de verbetering van genoemden weg niet met. die menschen in eigen beheer uit., evenals dit in de gemeente Bloemend aal geschiedt? Aan de groote trottoirs is zorg ge noeg besteed, doch aan den rijweg doet men niets. Waarom niet de t-rottoirsband voorloopig een meter verlegd en daar een pad gemaakt voor wielrijders, dat verbetert al iets en voor komt ongelukken daar een wielrijder die ln de richting Bloemendaal rijdt dan niet meer op het linkergedeclte van den rijweg hoeft te rijden. Het gedeelte Zijlstraat, van de brug tot het Postkantoor is al even gevaarlijk. Hier is het wegdek goed maar het verkeer Ls cr aller treurigst geregeld onophoudelijk is er ter smederij van den heer Hogenbirk een opstop ping van voertuigen en moet men over de trottoirs met zijn rijwiel aan de hand loopen om te passeeren. De bakkerswagens van de firma Carels worden op de meest nonchalante wijze uit de bakkerij gereden. Als men die wagens er uit trok in plaats van ze te duwen zou het verkeer er mee gebaat zijn. Als men de wagens van de afgespannen voertuigen instede van voor de smederij van Hogenbirk op do vest liet verblijven, tot de paarden beslagen waren, zou dat ook een ver betering zijn. De doorgang is daar ter plaatse zeer nauw, zoodat mi. een afdoende oplossing ;s het verkeer uit de richting Bloemendaal om te leggen langs het Postkantoor. Weliswaar blijft Zijlstraat—Oude Gracht, bij den siga renwinkel van den heer Jaques, een gevaar lijke hoek maar dit ware te ondervangen door op dat punt een verkeersagent te plaatsen. In ieder geval dient het gemeentebestuur hier Iets te doen en wel zoo spoedig mogelijk, want deze kwestie vraagt dringend om oplos sing. Dankend voor de plaatsing, H. S. Haarlem. 24 Sept. 1932. DUIDELIJK GESTELDE VRAGES van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk cn ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats Vragen, waaraan naam en adrp» ontbreken, icorden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECHTSZAKEN. VRAAT!Moet een dng-en-nneht meisje <Te kosten voor een specialist zelf betalen, als do behandelende geneesheer do hulp van een spe cialist noodig acht? ANTWOORD: Noen. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Als man en vrouw Ieder f 1000 op de Rijkspostspaarbank hebben staan, moet dat dan aan de belasting opgegeven worden? 2. Als men de geheele hypotheek ad f 3000 aflost, hoeveel meer belasting moet men dan daarvoor betalen? ANTWOORD: 1. Voor do Ink. bel. moet gij alleen opgeven de rente, dlo gij van de spaar bank krijgt. 2. Wanneer uw bcr.it door die aflossing niet grooter wordt en ook het Inkomen aan rente niet grooter dan thans, maakt hot voor de be lasting geen verschil. VRAAG: Tot nu toe betaalde een weduwe met een Inkomen van f 624 geen Inkomstenbelasting: zij ontvangt nu een aanslag van f 7.2 0. ls dat Juist? ANTWOORD: Ja. dat kan Juist rijn en betreft dan alleen de gem. fondsbolastlng. Het Is eon gevolg van het plaatsen der gemeente in de 2o klasse en vermoedelijk ook van liet ln gezins verband samenwonen met andere belasting plichtige personen. PERSONEEL. VRAAG: Ik bon sedert 3 Jaar als werkster ln vasten dlensht. Is mevrouw, als zij met vacan tia gaat. verplicht mij gedurende haar afwe zigheid door to betalen? ANTWOORD: Ja. RECEPTEN. VRAAG: Kunt u mfj eenige inlichtingen ver strekken omtrent het Inmaken van tomaten? a. Hoe moeten zij behandeld worden? b. Waarin kunnen zij worden Ingemaakt? c. De hoeveel heid der Ingrediënten? ANTWOORD: Hier volgen een drietal re cepten: 1. Tomaten au Jus. Wasch do tomaten ln koud water en verwijder de gruone kelkblaadjes, schik ze In wijde, uitgekookte en good bekoel de flesschcn. Giet er zooveel koud water op, dat de vruchten onderstaan en steriliseer ze 15 minuten op een temperatuur van so gr. 2. Tomatenpuree. Maak de tomaten schoon als onder 1, snijd zo ln stukken on laat ze on geveer een half uur onder af en toe roeren tot moes koken. Wrijf ze door een paardehnrenzcef on lnut de puree nog 1 a 2 uur onder af en too roeren koken, tot «U de verelschte dikte heeft. Doe het dan in goed schoongemaakte flesschcn. zet deze op een oude doek ln een pan met lauw water en steriliseer een kwartier met de kurk or los op. Druk dan de kurk er stovig op en luk zo dicht. 3. Tomaten in pekel.'Leg de. als boven, schoongemaakte vruchten ln een schoont» in- maakpot en overgiet zo ruim met kouden pekel van 1 ons zout per liter water. VRAAG: Hoe mooton tinnon voorwerpen wor den schoongemaakt, on spccluul een tinnen fruitschaal? ANTWOORD: Wrijf de voorwerpen stevig af met koolzure magnesia en wrijf met een poetn- zocm na. tol er glans op komt- Is het tin niet echt. dan krijgt gij geen glans. Ren probaut mid del om tin mooi te houden Is ook stevig poetsen met pootskrijt en brandspiritus. VRAAG: 1. In mijn blauw gebloemde Japon heb lk oen vlek van limonade-siroop gekregen on een spat van appelmoes. Beide vlekken heb Ik met koud water behandeld doch dat heeft doffe plekken achtergelaten. Wat moet lk nu doen? 2. Waarmee kan lk deze Japon van blauwe zijd» wnsschen? 3. Mijn man's pantalon Is op het zitvlak glim mend en de kraag ls vet geworden. Weot IJ wat hlerunn tc doen ls? 4. Hoe moet lk fljwe gordijnen met zijde frnnje wassohen? ANTWOORD: 1. De Japon stevig afwrijven met een ln koud water gedompelde en uitge wrongen spons. Daarna strijken. 2. Zet 6 minuten, dtchtgedekt. ln oen kom met waselibcnzine, sla er dan even door en hang, zonder wringen ln de schadum op een kleer hanger te drogen. 3. Voeg bij 1 deel ammonia 2 doelen water; doop hierin een stevlgcn borstel en boen flink af. ook de kraag. 4. Als onder 2. maar do gordijnen hangt gij op lakens te drogen. Strijken la niet noodlg. De behandelingen onder 2 en 4 moeten bul ten In de schaduw geschieden en vooral geen vuur "f licht in de nabijheid! VRAAG: Hoe verwijdert men uit een licht grijs pak een vlek die door zoute haring is ont staan, nadat deze vlek eerst zonder resultaat met warm water i« behandeld? ANTWOORD: Doop een stukje ammonlak- zeep ln lauw water cn wrijf de vlek daarmeo stevig ln. Laat dit 5 minuten inwerken en boen dan zeer stevig met een schoon borsteltje, dat gij ln lauw water hebt gedoopt. Als de vlek er uit Is, zoolang met schoon water naspoelen, tut allo zeep cr volkomen uit ls. Leg de natte plek dan op droge, dubbele doeken cn bet met andore drogo doeken zoo droog mogelijk, anders ont staan cr kringen. DIVERSEN. VRAAG: Hoe groot Is do oppervlakte van ons land? 2. Hoeveel inwoners telt ons land? 3. Hoc groot Is de dlcJithold dor bevolking? ANTWOORD: 1. Met inbogrip van IJeelmeer, binnenwateren, meren enz. 40.828 K.M.2. zon der deze 34.201 K.M.2. 2. 7.S32.175 op 1 Jan. 10^0. 3. 229 per K.M.2.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7